НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ
НАКАЗ
03.10.2025 м. Київ № 303/25
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
17 жовтня 2025 р. за № 1505/44911
Про затвердження Порядку здійснення моніторингу дотримання вимог законодавства з питань лобіювання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок здійснення моніторингу дотримання вимог законодавства з питань лобіювання, що додається.
2. Відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова | Віктор ПАВЛУЩИК |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Міністра цифрової трансформації України | Олексій ВИСКУБ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Національного агентства з питань запобігання корупції
03 жовтня 2025 року № 303/25
Порядок
здійснення моніторингу дотримання вимог законодавства з питань лобіювання
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру здійснення Національним агентством з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) моніторингу дотримання вимог законодавства з питань лобіювання, зокрема щодо достовірності відомостей, що подаються суб'єктами лобіювання до Реєстру прозорості, достовірності відомостей, зазначених суб'єктами лобіювання у звітах, а також виявлення ознак порушення інших вимог законодавства з питань лобіювання, у тому числі здійснення лобіювання особою, яка не набула статусу суб'єкта лобіювання та відомостей про яку не внесено до Реєстру прозорості (далі - моніторинг) у порядку, встановленому
Законом України "Про лобіювання" (далі - Закон).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
об'єкт моніторингу - суб'єкт лобіювання або особа, яка здійснює лобіювання без набуття статусу суб'єкта лобіювання, щодо діяльності якого здійснюється моніторинг;
повідомлення - письмове повідомлення суб'єкта повідомлення, що містить інформацію про можливі ознаки порушення вимог законодавства з питань лобіювання, що можуть бути предметом моніторингу;
предмет моніторингу - дотримання вимог законодавства з питань лобіювання об'єктом моніторингу;
самостійний структурний підрозділ - самостійний структурний підрозділ апарату Національного агентства, до функцій якого належить здійснення моніторингу;
суб'єкт повідомлення - фізична або юридична особа, у тому числі об'єкт лобіювання, яка повідомила Національне агентство про можливі ознаки порушення вимог законодавства з питань лобіювання, що можуть бути предметом моніторингу.
3. Національне агентство здійснює моніторинг на підставі інформації, отриманої від суб'єктів повідомлення, а також із медіа та інших відкритих джерел, яка містить відомості про невідповідність діяльності суб'єкта лобіювання вимогам Закону.
4. Національне агентство здійснює моніторинг дотримання вимог законодавства з питань лобіювання з додержанням законодавства про захист персональних даних, без надмірного втручання у діяльність об'єктів моніторингу.
II. Розгляд повідомлення
1. Повідомлення подається до Національного агентства у паперовій або електронній формі.
У повідомленні зазначаються:
1) для фізичної особи суб'єкта повідомлення - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого та/або задекларованого місця проживання (перебування), контактний номер телефону, адреса електронної пошти (за наявності) чи інші контактні дані; для юридичної особи суб'єкта повідомлення - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
2) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) (повне найменування юридичної особи) суб'єкта лобіювання або особи, яка не набула статусу суб'єкта лобіювання.
Якщо повідомлення стосується суб'єкта лобіювання, - зазначається його реєстровий номер (ідентифікатор) у Реєстрі прозорості.
Якщо повідомлення стосується особи, яка не набула статусу суб'єкта лобіювання, - зазначаються відомості, які можуть ідентифікувати таку особу, якщо такі відомості відомі суб'єкту повідомлення;
3) фактичні дані щодо можливих ознак порушення вимог законодавства з питань лобіювання, що можуть бути предметом моніторингу та перевірені Національним агентством.
Повідомлення має бути підписане суб'єктом повідомлення із зазначенням дати.
2. Повідомлення, оформлене без дотримання зазначених у пункті 1 цього розділу вимог, повертається суб'єкту повідомлення з відповідними роз'ясненнями не пізніше ніж через п'ять робочих днів від дня його надходження.
Повернення повідомлення не позбавляє права суб'єкта повідомлення повторно звернутися з повідомленням, оформленим з дотриманням вимог пункту 1 цього розділу, до Національного агентства.
3. Повідомлення, оформлене з дотриманням вимог пункту 1 цього розділу, розглядає працівник самостійного структурного підрозділу, який за наявності ознак порушення законодавства у сфері лобіювання готує доповідну записку на ім'я керівника самостійного структурного підрозділу.
Рішення про початок здійснення моніторингу приймає керівник самостійного структурного підрозділу на підставі доповідної записки про наявність ознак порушення вимог законодавства у сфері лобіювання.
III. Порядок здійснення моніторингу
1. Національне агентство невідкладно повідомляє суб'єкта лобіювання про початок здійснення стосовно нього моніторингу за допомогою поштового зв'язку чи електронних комунікацій.
Днем початку здійснення моніторингу вважається наступний робочий день за днем прийняття керівником самостійного структурного підрозділу рішення про початок здійснення моніторингу відповідно до абзацу другого пункту 3 розділу II цього Порядку.
2. У разі встановлення невідповідності діяльності об'єкта моніторингу вимогам Закону на будь-якому етапі моніторингу Національне агентство повідомляє про такий факт об'єкт моніторингу та дає йому можливість протягом десяти робочих днів надати письмове пояснення за таким фактом.
У разі надходження до Національного агентства звернення об'єкта моніторингу про неможливість надати пояснення у визначений абзацом першим пункту 2 цього розділу строк, строк надання письмового пояснення продовжується на п'ять робочих днів.
Надані об'єктом моніторингу письмові пояснення разом з копіями підтвердних документів (за наявності) є обов'язковими для розгляду Національним агентством під час здійснення моніторингу.
У разі ненадання об'єктом моніторингу письмових пояснень Національне агентство здійснює моніторинг на підставі наявних відомостей.
3. Моніторинг здійснюється на підставі інформації, отриманої з джерел, визначених пунктом 4 цього розділу.
4. При здійсненні моніторингу використовуються:
1) відомості, отримані з інформаційно-комунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, а також відомості з відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав, судових рішень, які набрали законної сили, інших джерел, що можуть містити інформацію про предмет моніторингу;
2) документи та/або інформація, надані суб'єктом повідомлення або об'єктом моніторингу;
3) документи та/або інформація, у тому числі з обмеженим доступом, що надходять (отримані) від державних органів, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, спеціалістів, експертів, громадян та їх об'єднань, а також від державних та інших компетентних органів влади іноземних держав;
4) відомості з медіа, мережі Інтернет, інших джерел інформації, які стосуються конкретного об'єкта моніторингу та містять фактичні дані, що можуть бути перевірені Національним агентством;
5) інші документи та інформація, які Національне агентство отримує в порядку, визначеному законодавством.
Обробка конфіденційної інформації здійснюється з додержанням вимог законодавства про захист персональних даних.
5. Строк здійснення моніторингу, якщо об'єктом моніторингу є суб'єкт лобіювання, не може перевищувати ста двадцяти днів з дня початку здійснення моніторингу.
У разі якщо об'єктом моніторингу є особа, яка здійснює лобіювання без набуття статусу суб'єкта лобіювання, строк здійснення моніторингу не може перевищувати ста вісімдесяти днів з дня початку здійснення моніторингу.
6. У разі встановлення під час моніторингу обставин, передбачених частиною четвертою статті 10 Закону, або обставин, які свідчать про умисне порушення суб'єктом лобіювання обмежень, визначених статтею 12 Закону, Національне агентство вносить до Реєстру прозорості запис про припинення статусу суб'єкта лобіювання відповідно до Закону.
IV. Результати здійсненого моніторингу
1. За результатами здійсненого моніторингу працівник самостійного структурного підрозділу готує доповідну записку на ім'я керівника самостійного структурного підрозділу, в якій зазначаються:
дата початку та підстави для здійснення моніторингу;
зміст проведених заходів та їх результати, встановлені факти невідповідності/відповідності діяльності об'єкта моніторингу вимогам Закону;
пропозиції щодо вжиття заходів реагування.
2. Рішення про завершення моніторингу приймає керівник самостійного структурного підрозділу на підставі доповідної записки працівника самостійного структурного підрозділу, який здійснював моніторинг.
3. За результатами моніторингу Національне агентство:
у разі виявлення ознак порушення вимог законодавства з питань лобіювання, за яке передбачено адміністративну відповідальність, вживає заходів, визначених законодавством, щодо притягнення до адміністративної відповідальності особи відповідно до
Кодексу України про адміністративні правопорушення;
у разі виявлення невідповідності у відомостях про суб'єкта лобіювання, що містяться в Реєстрі прозорості, повідомляє про таку невідповідність суб'єкта лобіювання та надає йому можливість протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного повідомлення усунути її.
У разі якщо суб'єкт лобіювання не усунув виявлену невідповідність у вказаний строк, Національне агентство вживає заходів щодо притягнення такого суб'єкта лобіювання до відповідальності, встановленої законом.
4. Національне агентство повідомляє об'єкт моніторингу про результати здійсненого щодо нього моніторингу протягом п'яти днів з дня його завершення за допомогою поштового зв'язку чи електронних комунікацій.
Керівник Відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики | Анастасія ЄЗЕРСЬКА |