• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв

Міністерство оборони України  | Наказ, Правила від 20.11.2017 № 606
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 20.11.2017
  • Номер: 606
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 20.11.2017
  • Номер: 606
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
20.11.2017 № 606
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 грудня 2017 р.
за № 1502/31370
Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв
( Заголовок Наказу в редакції Наказу Міністерства оборони № 238 від 30.06.2020 )( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 238 від 30.06.2020 № 398 від 04.11.2020 № 53 від 25.01.2024 )
На виконання пункту 7 статті 7 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та з метою упорядкування носіння військової форми одягу і знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв НАКАЗУЮ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 238 від 30.06.2020 )
1. Затвердити Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспортута ліцеїстами військових ліцеїв, що додаються.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 238 від 30.06.2020 )
2. Начальнику Тилу Збройних Сил України у місячний строк розробити та подати на затвердження План переходу військовослужбовців Збройних Сил України на носіння нової військової форми одягу та забезпечити його своєчасне виконання.
3. Носіння парадної (парадно-вихідної) та повсякденної форми одягу старого зразка та знаків розрізнення до неї дозволяється до 01 січня 2019 року.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України
генерал армії України


С.Т. Полторак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
20.11.2017 № 606
(у редакції наказу Міністерства
оборони України
від 30 червня 2020 року № 238
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 грудня 2017 р.
за № 1502/31370
ПРАВИЛА
носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок носіння військової форми одягу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 18 липня 2017 року № 370 "Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 серпня 2017 року за № 1047/30915 (далі - наказ "Про затвердження Зразків"), військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) та ліцеїстами військових ліцеїв (далі - ліцеїсти).
2. Право на носіння військової форми одягу мають військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти та ліцеїсти. Громадяни, які звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу, дозволяється носіння військової форми одягу, встановленої цими правилами або військової форми одягу, яка встановлена на дату звільнення.
( Пункт 2 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
3. Військову форму одягу носять у суворій відповідності з цими Правилами. Предмети військової форми одягу повинні відповідати встановленим у наказі "Про затвердження Зразків" описам, бути ретельно припасованими й утримуватися в бездоганному стані.
4. Встановлено такі види військової форми одягу:
парадна;
парадно-церемоніальна;
парадно-вихідна;
повсякденна;
польова (службова морська);
спеціальна;
спортивна.
Кожна з зазначених військових форм поділяється на літню, демісезонну та зимову форму одягу.
5. Військова форма одягу призначена для носіння:
1) парадна - на парадах та під час:
вручення військовим частинам* бойових прапорів та інших відзнак;
( Абзац другий підпункту 1 пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
одержання державних нагород, прийняття військової присяги, проведення ритуалу випуску з військового навчального закладу;
річного свята військової частини;
відрекомендування визначеним Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України посадовим особам під час призначення на посаду і присвоєння військового звання;
підйому Військово-Морського Прапора на кораблі, який стає до бойового складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
( Абзац шостий підпункту 1 пункту 5 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
призначення до складу почесної варти;
2) парадно-церемоніальна - особлива парадна форма одягу для особового складу військовослужбовців Почесної варти Збройних Сил України;
3) парадно-вихідна - у святкові дні; на урочистих засіданнях та офіційних прийомах; під час покладання квітів (вінків) до пам'ятників і на могили воїнів; в інших випадках за рішенням командира військової частини;
4) повсякденна - під час роботи (чергувань, якщо при цьому не передбачено носіння зброї) у штабах, управліннях, установах і закладах, а також у всіх інших випадках, коли не передбачено носіння парадної, парадно-вихідної, польової (службової морської) форми одягу та спеціального одягу;
5) польова (службова морська) - під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, навчальних занять (польових або на військовій техніці), на бойових чергуваннях (чергуваннях) та вахті під час несення служби у добовому наряді (зі зброєю), у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій;
6) спеціальна - одяг, взуття та засоби індивідуального захисту, що видаються військовослужбовцям за штатними посадами, якими передбачено виконання певних робіт з обслуговування техніки, під час роботи зі шкідливими речовинами чи повязаної з небезпечними умовами праці або робіт, що здійснюються в несприятливих метеорологічних умовах та умовах, передбачених нормативно-правовими актами з питань охорони праці та для виконання господарських і будівельних робіт;
7) спортивна - під час проведення спортивних занять і змагань, а також під час індивідуальних тренувань (спортивний одяг і взуття).
__________
* Під військовою частиною маються на увазі органи військового управління, з'єднання, військові частини, кораблі, військові навчальні заклади, відділення (факультети, кафедри) військової підготовки при цивільних закладах вищої освіти, кафедри медицини катастроф та військової медицини цивільних закладів вищої освіти, установи, підприємства та організації Міністерства оборони України.
Дозволяється носити парадно-вихідну форму одягу у вихідні дні та в позаслужбовий час за межами військової частини.
6. За належністю військова форма одягу поділяється на:
1) військову форму одягу Сухопутних військ Збройних Сил України (далі - СВ ЗСУ);
2) військову форму одягу Повітряних Сил Збройних Сил України (далі - ПС ЗСУ);
3) військову форму одягу Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС ЗСУ);
4) військову форму одягу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (далі - ДШВ ЗСУ);
5) військову форму одягу Сил спеціальних операцій Збройних Сил України (далі - ССО ЗСУ);
6) військову форму одягу Державної спеціальної служби транспорту (далі - ДССТ).
Під час виконання бойових (навчально-бойових) завдань, проведення навчань, маневрів, польотів, навчальних занять, на бойових чергуваннях та під час несення служби у добовому наряді носиться необхідне спорядження, визначене відповідними нормами забезпечення.
Курсанти вищих військових навчальних закладів (далі - ВВНЗ), ліцеїсти та військовослужбовці строкової військової служби під час звільнення в місто носять парадно-вихідну форму одягу.
За рішенням відповідного начальника дозволяється використовувати польову (службову морську) форму одягу під час виконання завдань повсякденної діяльності у військових частинах.
7. Форма одягу оголошується на період конкретних заходів командиром військової частини або старшим начальником відповідно до вимог цих Правил з урахуванням особливостей виконання службових завдань.
Під час оголошення форми одягу вказуються її назва і за потреби назви додаткових або уточнюючих предметів (наприклад, "Літня повсякденна форма одягу, в сорочці з коротким рукавом").
Форма одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад оголошується особами, що проводять ці заходи.
8. Форма одягу для несення патрульної служби, чергування, а також для військовослужбовців, які несуть контрольно-пропускну (вартову) службу в приміщеннях, оголошується відповідними начальниками.
9. Перехід на літню або зимову форму одягу встановлюється відповідними наказами начальника гарнізону (старшого морського начальника) та дорученнями командувачів видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України (далі - ЗСУ), Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту залежно від температурного режиму.
10. Форма одягу військовослужбовців ВМС ЗСУ, які мають корабельні звання, оголошується:
командуванням ВМС ЗСУ;
старшими морськими начальниками;
старшими на рейдах;
командирами з'єднань кораблів, що перебувають у поході (на бойовій службі).
11. Військовослужбовці носять форму одягу відповідно до виду, окремого роду військ (сил) ЗСУ, встановлену для військової частини, де вони проходять військову службу, військового звання, а також залежно від завдання, що виконується, відповідно до пункту 5 цього розділу.
Для СВ ЗСУ, ДШВ ЗСУ, Сил територіальної оборони Збройних Сил України (далі - СТрО ЗСУ), Сил логістики Збройних Сил України (далі - СЛ ЗСУ), Сил підтримки Збройних Сил України (далі - СП ЗСУ), Медичних сил Збройних Сил України (далі - МС ЗСУ), Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України (далі - ВЗКБ ЗСУ) та ДССТ колір форми одягу - захисний, для ПС ЗСУ - сіро-блакитний, для ВМС ЗСУ - чорний (білий), для ССО ЗСУ - темно-сірий.
( Абзац другий пункту 11 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 53 від 25.01.2024 )
На визначених предметах військової форми одягу військовослужбовці носять емблеми та беретні знаки відповідно до виду (роду) військ.
12. Військовослужбовці військових частин, які не належать до видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ та ДССТ, носять військову форму одягу СВ ЗСУ, але з визначеними для них емблемами та беретними знаками на відповідних предметах військової форми одягу.
13. Військовослужбовці військових оркестрів носять форму одягу за видом, окремим родом військ (сил) ЗСУ, до якого належить військова частина, з емблемою та нарукавним знаком, які встановлені для військових диригентів і музикантів.
14. Особи офіцерського, сержантського та старшинського складу, які переміщені для проходження військової служби до структурних підрозділів Міністерства оборони України, органів військового управління, що не належать до видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ, до Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, носять військову форму одягу, яку вони мали на день переміщення.
Особи офіцерського, сержантського та старшинського складу, які переміщені для проходження служби до інших видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ, носять форму одягу, установлену для військової частини, після закінчення строку носіння форми одягу, яку вони мали на день переміщення.
15. Слухачі (ад'юнкти, докторанти) ВВНЗ з числа осіб офіцерського складу носять військову форму одягу, яку вони мали до прибуття на навчання.
Курсанти ВВНЗ видів ЗСУ носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить ВВНЗ. Якщо ВВНЗ не належить до виду ЗСУ, форма одягу встановлюється начальником такого навчального закладу.
Курсанти (слухачі), що не мають офіцерських звань, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (далі - ВНП ЗВО), носять військову форму одягу, встановлену начальником ВНП ЗВО.
Курсанти (слухачі) ВВНЗ з числа сержантського та старшинського складу зберігають право на носіння форми одягу, встановлену для цієї категорії військовослужбовців.
Військовослужбовці змінного складу спеціальних курсів підготовки і навчальних частин (центрів) (далі - СКП і НЦ) носять ту форму одягу, в якій вони прибули на навчання.
Військовослужбовці штатних підрозділів охорони та забезпечення ВВНЗ носять форму одягу за видом ЗСУ, до якого належить ВВНЗ.
16. Порядок носіння військової форми одягу під час несення служби у складі варт визначається Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
17. Військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, дозволяється носити цивільний одяг у позаслужбовий час, а за окремою вказівкою - у службовий час.
18. Військовослужбовцям строкової служби під час перебування у відпустці, а курсантам, ліцеїстам - і в позаслужбовий час дозволяється носити за межами військової частини цивільний одяг.
19. Спеціальний одяг та льотно-технічне обмундирування використовують військовослужбовці, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час бойового чергування, на навчаннях, маневрах, під час виконання польотів та підготовки до них, на заняттях з військовою технікою і під час виконання робіт у гаражах, парках, майстернях, на аеродромах, у лабораторіях, лікувальних закладах, на складах, кораблях, у військових частинах.
Десантний одяг використовують військовослужбовці, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час підготовки та здійснення стрибків з парашутом. Порядок та варіанти використання десантного одягу, інших елементів екіпіровки та засобів індивідуального захисту до одягу визначає командир військової частини.
Льотний одяг використовують військовослужбовці ДШВ ЗСУ, яким цей одяг передбачено за нормами забезпечення, під час проведення занять, зборів з повітрянодесантної підготовки, спеціальної підготовки підрозділів десантного забезпечення, під час проведення технічного огляду та регламентних робіт з повітрянодесантною технікою та майном.
В усіх інших випадках носити спеціальний одяг не дозволяється.
Порядок носіння спеціального одягу, льотно-технічного обмундирування і головного убору до нього, засобів індивідуального захисту та інших елементів екіпіровки визначає командир військової частини.
Спеціальний одяг зберігається поза спальними приміщеннями підрозділу у спеціальних шафах, кімнатах для зберігання речей та кімнатах зберігання майна підрозділів на окремих стелажах і вішалках, в особистих кабінетах (приміщеннях).
20. Військовослужбовцям, ліцеїстам, а також іншим особам, визначеним цим наказом, яким надано право носіння військової форми одягу, забороняється носити:
предмети військової форми одягу, спорядження, нагрудні знаки і знаки розрізнення змінених або невстановлених зразків (кольорів) та такі, що прийшли у непридатний стан;
одночасно предмети з різних форм одягу, а також предмети військової форми одягу разом з цивільними;
знаки розрізнення, що скасовані;
забруднені та невипрасувані предмети військової форми одягу, а також предмети, які втратили колір;
деформовані та неправильно підібрані погони;
взуття з пошкодженим верхом та зношеними каблуками;
сумки яскравих кольорів.
Військовослужбовцям-жінкам під час перебування у військовій формі одягу дозволяється носити сумки однотонних неяскравих кольорів.
21. Військовослужбовцям, ліцеїстам та іншим визначеним цими Правилами особам під час перебування у військовій формі одягу рекомендовано утримуватись від:
носіння в кишенях предметів, що виступають назовні чи переповнюють їх;
носіння рюкзаків (сумок), що своїми шлейками закривають погони.
22. Військовослужбовцям служби військового капеланства під час відправлення релігійних культів з усіма видами форми одягу дозволяється носити предмети релігійного культу.
Військовослужбовці служби військового капеланства можуть мати зачіски, бороди та вуса відповідно до релігійних традицій.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 53 від 25.01.2024 )
II. Форма одягу військовослужбовців
1. Форма одягу військовослужбовців офіцерського, сержантського та рядового складу (крім ВМС ЗСУ)
Таблиця 1
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Літня
(мал. 1,3, 5, 7, 9, 10, 20, 22, 24, 25, 35, 37, 39, 40, 50, 52, 54, 55, 65, 67, 69, 70, 80, 82, 84, 85, 95, 97, 99, 100, 110, 112, 114, 115 додатка 1)
Зимова
(мал. 2, 4, 6, 8, 21, 23, 36, 38, 51, 53, 66, 68, 81, 83, 96, 98, 111, 113 додатка 1)
Кашкет (берет), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 2
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал.15, 16, 17,18, 30, 31, 32, 33, 45, 46, 47, 48, 60, 61, 62, 63, 75, 76, 77, 78, 90, 91, 92, 93, 105, 106, 107, 108, 120, 121, 122, 123 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 13, 14, 28, 29, 43, 44, 58, 59, 73, 74, 88, 89, 103, 104,118, 119 додатка 1)
Зимова
(мал. 11, 12, 26, 27, 41, 42, 56, 57, 71, 72, 86, 87, 101, 102, 116, 117 додатка 1)
1 2 3
Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), куртка і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені, рукавиці чорного кольору Шапка зимова (шапка зимова повсякденна), куртка зимова (пальто зимове), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ
Таблиця 3
Парадно-церемоніальна форма одягу (для Почесної Варти)
Літня
(мал. 215, 216, 217, 214 додатка 1)
Зимова
(мал. 210, 211, 212, 213 додатка 1)
Кашкет, кітель (за потреби з пуловером) і штани кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, заправлені в черевики з високими берцями, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, рукавиці шкіряні білого кольору. Поверх кітеля аксельбант та поясний ремінь золотого кольору для офіцерського складу та білого кольору для інших військовослужбовців Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, заправлені в чоботи хромові, сорочка білого кольору з краваткою кольору основної тканини, рукавиці шкіряні білого кольору, кашне білого кольору. Поверх пальта зимового поясний ремінь золотого кольору для офіцерського складу та білого кольору для інших військовослужбовців
( Пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
2. Форма одягу військовослужбовців-жінок (крім ВМС ЗСУ)
Таблиця 1
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Літня
(мал. 220, 222, 224, 225 додатка 1)
Зимова
(мал. 221, 223 додатка 1)
1 2
Кашкет жіночий (берет), кітель жіночий і спідниця кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель жіночий і спідниця (штани навипуск) кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 2
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 230, 231, 232, 233 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 228, 229 додатка 1)
Зимова
(мал. 226, 227 додатка 1)
1 2 3
Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), кітель (куртка) і спідниця кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка- стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і спідниця (штани навипуск) кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору Шапка зимова (шапка зимова повсякденна), куртка зимова (пальто зимове), кітель (куртка) і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору, краватка-стрічка кольору основної тканини, взуття встановленого зразка чорного кольору, рукавички чорного кольору та кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ ЗСУ
3. Форма одягу курсантів ВВНЗ (крім ВМС ЗСУ), військовослужбовців сержантського, рядового складу і ліцеїстів
Таблиця 1
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Літня
(мал. 197, 199 додатка 1)
Зимова
(мал. 198 додатка 1)
Кашкет (берет), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка білого (чорного у ССО ЗСУ) кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 2
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 202, 201 додатка 1)
Зимова
(мал. 200 додатка 1)
Берет (пілотка в армійській авіації СВ ЗСУ та авіації ПС ЗСУ), кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова, куртка зимова, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка визначеного кольору з краваткою кольору основної тканини, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавички чорного кольору, кашне кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ
Погони носять на пальті зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, куртці, пуловері, джемпері та сорочці (з коротким та довгим рукавом).
Берет залежно від виду, роду військ (сил) ЗСУ встановленого кольору (мал. 337–347 додатка 2), до якого належить військова частина, з беретним знаком (мал. 351-367, 367-1-367-3 додатка 2) відповідно до виду, роду військ (сил) ЗСУ.
( Абзац другий пункту 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 53 від 25.01.2024 )
Дозволяється носити:
берет кольору "марун" у ДШВ ЗСУ та кольору "сталь" у ССО ЗСУ в усіх випадках;
берет замість кашкета польового з літньою польовою формою одягу;
кашкет (кашкет жіночий) з повсякденною формою одягу;
кашкет (кашкет жіночий) замість шапки зимової повсякденної (шапки зимової) із зимовою парадною, парадно-вихідною та повсякденною формою одягу;
сорочку білого або чорного (для ССО ЗСУ) кольору з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого або чорного (для ССО ЗСУ) кольору з короткими рукавами з погонами без кітеля з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу;
сорочку білого кольору з довгим або коротким рукавом з парадною (парадно-вихідною) формою одягу для ССО ЗСУ за рішенням начальника;
пуловер та джемпер кольору основної тканини з погонами під час перебування в приміщеннях службових будівель та робочих кабінетах (мал. 19, 34, 49, 64, 79, 94, 109, 124 додатка 1);
пуловер кольору основної тканини з кітелем (курткою);
сорочку білого або визначеного кольору з довгими рукавами з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою) та сорочку білого або визначеного кольору з короткими рукавами з погонами, без кітеля та краватки з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку білого кольору з кітелем з повсякденною формою одягу за рішенням начальника;
плащ-накидку в дощову погоду;
плащ демісезонний (куртку демісезонну) залежно від погодних умов у будь-яку пору з зимовою та літньою формою одягу;
рукавиці білого кольору з літньою парадно-вихідною формою одягу;
туфлі і чобітки цивільного зразка, що зовні схожі на встановлені зразки, з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;
колготки чорного або сірого кольору з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;
парасольку чорного або темно-синього кольору в дощову погоду;
польову форму одягу замість повсякденної для курсантів та військовослужбовців строкової служби;
куртку демісезонну з польовою формою одягу в разі використання її як повсякденної (мал. 245 додатка 1).
( Пункт 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
4. Форма одягу ліцеїстів військових ліцеїв (крім ВМС ЗСУ)
Таблиця 1
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу
Літня
(мал. 278, 279 додатка 1)
Зимова
(мал. 198 додатка 1)
Кашкет, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка з краваткою кольору основної тканини, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, куртка зимова, кітель і штани навипуск кольору, визначеного для відповідного виду, роду військ (сил) ЗСУ, сорочка, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, кашне, рукавички
( Таблиця 1 пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 53 від 25.01.2024 )
Таблиця 2
Повсякденна і польова форма одягу
Літня
(мал. 244 додатка 1)
Зимова
(мал. 252 додатка 1)
Кашкет польовий камуфльованого кольору, костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний Шапка зимова, костюм вітровологозахисний зимовий, костюм літній польовий, черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички зимові
Дозволяється носити за вказівкою начальника ліцею:
берет з літньою повсякденною формою одягу;
парадно-вихідну форму одягу як повсякденну (на заняттях у класах) (мал. 280, 281 додатка 1);
( Абзац третій пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 53 від 25.01.2024 )
сорочку з краваткою без кітеля з парадно-вихідною формою одягу.
( Пункт 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
5. Форма одягу військовослужбовців офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання)
Таблиця 1
Парадна форма одягу
Літня
(мал. 125, 155 додатка 1)
Зимова
(мал. 126, 156 додатка 1)
Кашкет (берет), кітель і штани навипуск білого кольору, напівчеревики білого кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 2
Парадно-вихідна форма одягу
Літня
(мал. 127, 129, 130, 157, 159, 160 додатка 1)
Зимова
(мал. 128, 158 додатка 1)
Кашкет (берет), кітель і штани навипуск, чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 3
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 135, 136, 137, 138, 165, 166, 167, 168 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 133, 134, 163,164 додатка 1)
Зимова
(мал. 131, 132, 161, 162 додатка 1)
Берет (пілотка в морській авіації) встановленого кольору, кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору Берет (пілотка в морській авіації) встановленого кольору, кашкет, плащ демісезонний (куртка демісезонна), кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), встановленого кольору, пальто зимове (куртка зимова), кітель (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка визначеного кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору
6. Форма одягу офіцерського та старшинського складу ВМС ЗСУ
Таблиця 1
Парадна форма одягу
Літня
(мал. 140, 170 додатка 1)
Зимова
(мал. 141, 171 додатка 1)
Кашкет (берет), кітель і штани навипуск білого кольору, напівчеревики білого кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 2
Парадно-вихідна форма одягу
Літня
(мал. 142, 172 додатка 1)
Зимова
(мал. 143, 173 додатка 1)
Кашкет (берет), тужурка і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка і штани навипуск, чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 3
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 150, 151, 152, 153, 180, 181, 182, 183 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 148, 149, 178, 179 додатка 1)
Зимова
(мал. 146, 147, 176, 177 додатка 1)
Кашкет (берет), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики чорного кольору Кашкет (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), пальто зимове (куртка зимова), тужурка (куртка) і штани навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору
7. Форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ
Таблиця 1
Парадна форма одягу
Літня
(мал. 185 додатка 1)
Зимова
(мал. 186 додатка 1)
1 2
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани білого кольору навипуск, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору
Таблиця 2
Парадно-вихідна форма одягу
Літня
(мал. 187 додатка 1)
Зимова
(мал. 188, 189 додатка 1)
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору
Таблиця 3
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 195 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 192, 193, 194 додатка 1)
Зимова
(мал. 190, 191 додатка 1)
1 2 3
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Кашкет-безкозирка (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчеревики або напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору та кашне чорного кольору
11. Форма одягу курсантів ВВНЗ та ліцеїстів військового ліцею ВМС ЗСУ
Таблиця 1
Парадна форма одягу
Літня
(мал. 203 додатка 1)
Зимова
(мал. 204 додатка 1)
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани чорного кольору навипуск, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору
Таблиця 2
Парадно-вихідна форма одягу
Літня
(мал. 205 додатка 1)
Зимова
(мал. 204 додатка 1)
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна, бушлат, фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору
Таблиця 3
Повсякденна форма одягу
Літня
(мал. 208 додатка 1)
Зимова
(мал. 207, 209 додатка 1)
Кашкет-безкозирка, форменка білого кольору і штани навипуск чорного кольору, футболка білого кольору, напівчеревики чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск чорного кольору, напівчоботи хромові утеплені чорного кольору, рукавиці чорного кольору
( Пункт 11 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
12. Форма одягу військовослужбовців-жінок ВМС ЗСУ
Таблиця 1
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського, сержантського та рядового складу ВМС ЗСУ (крім осіб, які мають корабельні звання)
Літня
(мал. 235 додатка 1)
Зимова
(мал. 223 додатка 1)
Берет, кітель і спідниця білого кольору, туфлі білого кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, кітель, штани (спідниця) навипуск чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Порядок використання повсякденної форми одягу - відповідає вимогам до форми одягу жінок-військовослужбовців СВ ЗСУ, ПС ЗСУ, ДШВ ЗСУ та ССО ЗСУ (мал. 234, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233 додатка 1).
Таблиця 2
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу офіцерського і старшинського складу ВМС ЗСУ
Літня
(мал. 235 додатка 1)
Зимова
(мал. 223 додатка 1)
1 2
Кашкет жіночий (берет), кітель і спідниця білого кольору, туфлі білого кольору Шапка зимова повсякденна, пальто зимове, тужурка, штани навипуск (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 3
Парадна (парадно-вихідна) форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ
Літня
(мал. 238 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 240 додатка 1)
Зимова
(мал. 237 додатка 1)
Кашкет жіночий, форменка і спідниця білого (чорного) кольору, футболка білого кольору, туфлі Кашкет жіночий, фланелівка і спідниця (штани) чорного кольору, футболка білого кольору, туфлі (чобітки) чорного кольору Шапка зимова, бушлат, тужурка і штани (спідниця) чорного кольору, футболка білого кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне білого кольору
Таблиця 4
Повсякденна форма одягу офіцерського і старшинського складу ВМС ЗСУ
Літня
(мал. 233, 230, 231, 232 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 228, 229 додатка 1)
Зимова
(мал. 226, 227 додатка 1)
1 2 3
Кашкет жіночий (берет), тужурка (куртка) і спідниця (штани навипуск) чорного кольору, сорочка білого кольору, краватка чорного кольору, туфлі чорного кольору Кашкет жіночий (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), тужурка (куртка) і штани (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, туфлі або чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), пальто зимове (куртка зимова), тужурка і штани (спідниця) чорного кольору, сорочка білого кольору з краваткою чорного кольору, чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору, кашне чорного кольору
Таблиця 5
Повсякденна форма одягу рядового складу ВМС ЗСУ
Літня
(мал. 241 додатка 1)
Демісезонна
(мал. 228, 229, 242 додатка 1)
Зимова
(мал. 227, 237 додатка 1)
1 2 3
Кашкет жіночий, форменка білого кольору, спідниця (штани навипуск) чорного кольору, футболка білого кольору, туфлі чорного кольору Кашкет жіночий (берет), плащ демісезонний (куртка демісезонна), фланелівка чорного кольору і штани (спідниця) навипуск чорного кольору, туфлі або чобітки чорного кольору, рукавиці чорного кольору Шапка зимова повсякденна (шапка зимова), бушлат (куртка зимова), фланелівка чорного кольору і штани навипуск (спідниця) чорного кольору, чобітки чорного кольору, кашне чорного кольору
Погони чорного кольору військовослужбовці ВМС ЗСУ носять на пальті зимовому, куртці зимовій, плащі демісезонному, кітелі, пуловері, джемпері, сорочці визначеного кольору (з коротким та довгим рукавом), сорочці білого кольору (з коротким та довгим рукавом).
У підрозділах морської піхоти та спеціального призначення ВМС ЗСУ носиться берет встановленого кольору з усіма передбаченими формами одягу.
Дозволяється носити:
кашкет (кашкет жіночий) з повсякденною формою одягу;
кашкет (кашкет жіночий) замість шапки зимової повсякденної (шапки зимової) із зимовою парадною, парадно-вихідною та повсякденною формою одягу;
кітель і штани навипуск білого кольору при літній парадно-вихідній формі одягу;
тужурку (кітель) і штани навипуск чорного кольору при літній парадній формі одягу;
берет замість кашкета польового (кепі бойового) з літньою польовою формою одягу;
сорочку білого кольору з довгими рукавами, з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку білого кольору з короткими рукавами, з погонами і без краватки, без кітеля (тужурки) з літньою парадною (парадно-вихідною) формою одягу, сорочку визначеного кольору (білого кольору для військовослужбовців, які мають корабельні звання) з довгими рукавами, з погонами і краваткою (краваткою-стрічкою для військовослужбовців-жінок) та сорочку визначеного кольору з короткими рукавами, з погонами і без краватки, без кітеля з літньою повсякденною формою одягу;
пуловер та джемпер кольору основної тканини з погонами під час перебування в приміщеннях службових будівель та робочих кабінетах (мал. 139, 154, 169, 184, 196 додатка 1);
джемпер з круглим вирізом горловини без сорочки і краватки, а також з курткою поза строєм (мал. 275 додатка 1);
плащ демісезонний (куртку демісезонну) залежно від погодних умов у будь-яку пору із зимовою та літньою формою одягу;
рукавиці білого кольору з літньою парадно-вихідною формою одягу;
плащ-накидку в дощову погоду;
туфлі і чобітки цивільного зразка, що зовні схожі на встановлені зразки, з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;
колготки чорного або сірого кольору з парадно-вихідною і повсякденною формою одягу для військовослужбовців-жінок;
парасольку чорного або темно-синього кольору в дощову погоду;
службову морську форму встановленого зразка замість повсякденної форми одягу за рішенням командира корабля (військової частини, навчального закладу);
куртку демісезонну зі службовою морською формою одягу у разі використання її замість повсякденної (мал. 262 додатка 1).
( Пункт 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 398 від 04.11.2020 )
III. Правила носіння польової (морської службової) форми одягу
1. У гарнізонах та під час виконання повсякденних завдань:
1) 1-Г-Л (літня) (мал. 244 додатка 1)