• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 грудня 2012 року № 1853

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення від 22.09.2022 № 1199
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.09.2022
  • Номер: 1199
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 22.09.2022
  • Номер: 1199
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
22.09.2022 № 1199
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 листопада 2022 р.
за № 1485/38821
Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 грудня 2012 року № 1853
Відповідно до частини четвертої статті 61 Закону України "Про виконавче провадження", пункту 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. У заголовку та пункті 1 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 грудня 2012 року № 1853 "Про затвердження Порядку реалізації на фондовій біржі цінних паперів, на які звернено стягнення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2013 року за № 159/22691, слова "фондовій біржі" замінити словами "багатосторонньому торговельному майданчику".
2. Унести зміни до Порядку реалізації на фондовій біржі цінних паперів, на які звернено стягнення, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 грудня 2012 року № 1853, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2013 року за № 159/22691, виклавши його у новій редакції, що додається.
3. Операторам багатосторонніх торговельних майданчиків привести свою діяльність у відповідність до вимог цього рішення протягом шести місяців, з дня, наступного після закінчення строку, на який уведено воєнний стан, або його скасування відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"".
4. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Шляхова Я.

Голова Комісії

Р. Магомедов

ПОГОДЖЕНО:

Міністр юстиції України

Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України



Д. Малюська


О. Вискуб
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
25 грудня 2012 року № 1853
(у редакції рішення
Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
від 22 вересня 2022 року № 1199)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 листопада 2022 р.
за № 1485/38821
ПОРЯДОК
реалізації на багатосторонньому торговельному майданчику цінних паперів, на які звернено стягнення
I. Загальні положення
1. Цей Порядок регулює процедуру реалізації на багатосторонньому торговельному майданчику (далі - БТМ) цінних паперів, на які звернено стягнення, які можуть бути допущені до торгівлі на БТМ відповідно до законодавства.
Дія цього Порядку поширюється на органи державної виконавчої служби, приватних виконавців, операторів БТМ та інших професійних учасників ринків капіталу.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
аукціон на БТМ (далі - аукціон) - режим проведення торгів, за яким орган державної виконавчої служби або приватний виконавець в особі продавця (інвестиційної фірми) здійснює продаж цінних паперів, на які звернено стягнення, учаснику біржових торгів, який запропонував за ці цінні папери найвищу ціну, зафіксовану під час проведення торгів, на умовах конкурентних позицій інших покупців;
гарантійний внесок - грошове забезпечення участі покупця в придбанні цінних паперів, на які звернено стягнення, яке виступає гарантією дотримання вимог, встановлених цим Порядком та правилами БТМ, обов’язків покупця: щодо участі в аукціоні; щодо підписання протоколу аукціону; щодо укладання договору купівлі - продажу цінних паперів, у разі якщо його визнано переможцем аукціону; щодо проведення всіх передбачених грошових платежів;
клієнт - особа, в інтересах та за рахунок якої діє покупець на підставі відповідного договору;
лот - мінімальна кількість цінних паперів, що виставляється для продажу на аукціоні;
покупець - інвестиційна фірма, яка є учасником БТМ та безпосередньо бере участь в аукціоні та, у разі визнання її переможцем аукціону, зобов’язана підписати протокол аукціону, укласти та виконати договір купівлі - продажу цінних паперів;
початкова ціна лота - ціна цінних паперів, якими сформовано лот, що визначається відповідно до законодавства та цього Порядку і зазначається у заявці продавця;
продавець - інвестиційна фірма, яка є учасником БТМ і з якою орган державної виконавчої служби або приватний виконавець уклав договір щодо реалізації на БТМ цінних паперів, на які звернено стягнення;
продажна ціна лота - найвища ціна лота, яку покупець запропонував під час проведення аукціону;
учасник аукціону - покупець та продавець;
багатосторонній торговельний майданчик - організатор аукціону, на якому здійснюється реалізація цінних паперів, на які звернено стягнення.
Інші терміни, які вжито у цьому Порядку, вживаються відповідно до законодавства України з питань функціонування організованих ринків капіталу та виконавчого провадження.
3. Реалізація цінних паперів, на які звернено стягнення, здійснюється на БТМ, оператор якого має ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з організації торгівлі фінансовими інструментами, а саме діяльність з організації торгівлі цінними паперами на фондовому БТМ, видану відповідно до Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу порядку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21 жовтня 2021 року № 982, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2021 року за № 1563/37185, та правила функціонування якого визначають порядок проведення торгів щодо реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення, шляхом їх продажу на аукціоні та з якою орган державної виконавчої служби або приватний виконавець уклав відповідний договір.
4. На БТМ реалізація цінних паперів, на які звернено стягнення, здійснюється відповідно до законодавства та правил такого БТМ, які повинні містити порядок реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення, шляхом їх продажу на аукціоні.
Правила функціонування БТМ є обов’язковими для виконання учасниками БТМ та оператором БТМ.
5. Продаж на БТМ цінних паперів, на які звернено стягнення, здійснюється з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
II. Підготовка до проведення аукціону
1. Для проведення аукціону орган державної виконавчої служби або приватний виконавець укладає договір про проведення аукціону з оператором БТМ.
2. Орган державної виконавчої служби або приватний виконавець укладає договір з інвестиційною фірмою (продавцем), якій доручає реалізацію цінних паперів на БТМ за визначену винагороду за надані послуги з реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення.
Винагорода встановлюється у відсотковому відношенні до продажної ціни лота та становить не більше трьох відсотків від продажної ціни лота.
3. Продавець повинен відповідати таким вимогам:
здійснювати діяльність на підставі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме брокерської діяльності, виданої у встановленому порядку НКЦПФР;
бути учасником БТМ, з оператором якого органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем укладено відповідний договір;
протягом останнього року не притягувався до відповідальності за правопорушення на ринках капіталу.
Оператор БТМ надає органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю перелік інвестиційних фірм, допущених до вчинення правочинів щодо цінних паперів на такому БТМ.
4. Оператор БТМ проводить аукціон щодо реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення, за заявкою продавця, поданою у електронній або паперовій формі відповідно до правил функціонування БТМ, яка має містити:
інформацію про емітента (емітентів) цінних паперів;
інформацію про цінні папери (міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, вид цінних паперів, тип/різновид/найменування цінних паперів, серія цінних паперів - за наявності, вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, номінальна вартість одного цінного папера (частка консолідованого іпотечного боргу, що припадає на один сертифікат участі - для іпотечних сертифікатів участі, премія - для опціонних сертифікатів, кількість цінних паперів, на які звернено стягнення);
початкову ціну лота.
До заявки додаються документи, надані продавцю органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем, а саме:
копія виконавчого документа, а в разі наявності зведеного виконавчого провадження також довідка державного виконавця або приватного виконавця щодо загальної кількості виконавчих документів та суми, що підлягає стягненню за ними;
копія постанови про опис та арешт майна (коштів) боржника, а у разі якщо опис та арешт майна здійснювалися до набрання чинності Законом України "Про виконавче провадження" - копія акта опису та арешту майна боржника - цінних паперів;
копії документів, що підтверджують право власності на цінні папери, на які звернено стягнення;
інші необхідні документи, передбачені Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2016 року за № 1302/29432 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2832/5).
5. Оператор БТМ визначає дату і час проведення аукціону з продажу цінних паперів, на які звернено стягнення. Дата проведення аукціону визначається не раніше, ніж через 20 днів від дати подання заявки до оператора БТМ продавцем.
6. Оператор БТМ не пізніше ніж за 15 днів до дня проведення аукціону письмово повідомляє орган державної виконавчої служби або приватного виконавця про дату, час, місце проведення аукціону.
7. Оператор БТМ не пізніше ніж за 15 днів до дня проведення аукціону оприлюднює в засобах масової інформації та на своєму вебсайті інформацію, яка має містити такі відомості:
інформацію про емітента цінних паперів (повне найменування, ідентифікаційний код юридичної особи);
інформацію про цінні папери (міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, вид цінних паперів, тип/різновид/найменування цінних паперів, серія цінних паперів - за наявності, вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, номінальна вартість одного цінного папера (частка консолідованого іпотечного боргу, що припадає на один сертифікат участі,- для іпотечних сертифікатів участі, премія - для опціонних сертифікатів, кількість цінних паперів, на які звернено стягнення);
початкову ціну лота;
суму гарантійного внеску покупця та строки його сплати, реквізити рахунку для сплати гарантійного внеску;
порядок та строки розрахунку за придбані на аукціоні цінні папери, реквізити рахунку для сплати коштів за такі цінні папери;
дату та час проведення аукціону;
кінцевий термін реєстрації учасників аукціону.
8. Оператор БТМ забезпечує допуск учасників до проведення аукціону, організовує біржові торги та оформлює їхні результати, визначає переможця аукціону, готує та реєструє договори купівлі - продажу цінних паперів, інформує учасників аукціону про результати його проведення, забезпечує проведення необхідних розрахунків за результатами аукціону.
9. Кожен клієнт, який має намір придбати цінні папери, на які звернено стягнення, на момент подання заявки на купівлю повинен мати відкритий рахунок у цінних паперах в обраній ним депозитарній установі.
10. Особи, що мають намір взяти участь в аукціоні, подають до оператора БТМ заявку та копію документа, що підтверджує сплату гарантійного внеску, у електронній або паперовій формі відповідно до правил функціонування БТМ. Строк подання заявок на участь в аукціоні становить не менше 10 днів.
11. Оператор БТМ реєструє заявки на участь в аукціоні, які подані за формою, встановленою оператором БТМ.
12. До участі в аукціоні допускаються особи, що сплатили до початку аукціону гарантійний внесок, який становить двадцять відсотків від початкової ціни лота.
Гарантійний внесок після проведення торгів зараховується до купівельної ціни покупцю, який став переможцем. Іншим покупцям гарантійний внесок повертається протягом двох робочих днів від дня підписання протоколу аукціону.
Гарантійний внесок також підлягає поверненню покупцю протягом двох робочих днів від дня визнання аукціону таким, що не відбувся або зняття цінних паперів, на які звернено стягнення, з аукціону.
У разі набрання законної сили судовим рішенням щодо визнання аукціону недійсними гарантійний внесок підлягає поверненню переможцю аукціону протягом двох робочих днів з дня надходження відповідного рішення на адресу оператора БТМ.
У разі порушення покупцем правил БТМ щодо проведення аукціону гарантійний внесок після проведення торгів такому покупцю не повертається.
13. Початкова ціна лота визначається на підставі документів, що підтверджують вартість (оцінку) цінних паперів (виконавчого документу, в якому визначено вартість цінних паперів, або повідомлення сторін про визначення вартості цінних паперів або акта виконавця про визначення вартості цінних паперів або звіту суб’єкта оціночної діяльності - суб’єкта господарювання про оцінку цінних паперів, строк чинності якого відповідає вимогам частини шостої статті 57 Закону України "Про виконавче провадження").
Якщо цінні папери, на які звернено стягнення, запропоновані на аукціон, знаходяться у переліку активів, допущених до торгів на БТМ, і середньозважена ціна договорів купівлі - продажу цінних паперів за такими цінними паперами, укладених на окремому БТМ за період 6 місяців до дати подання заявки на продаж, перевищує більш ніж на 10 відсотків початкову ціну цінних паперів у лоті, то початкова ціна лота, визначена на підставі акта оцінки, коригується оператором БТМ в бік її збільшення.
Кожний лот має свій номер, який визначається оператором БТМ залежно від загальної кількості лотів цінних паперів, на які звернено стягнення, що пропонуються до продажу.
III. Порядок оформлення аукціонних документів та проведення розрахунків за цінними паперами, на які звернено стягнення
1. Під час проведення аукціону з реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення, ведеться протокол (далі - протокол аукціону), який має містити такі дані:
дата і час початку та завершення аукціону;
номер лота, початкова ціна лота та продажна ціна лота;
сума сплаченого гарантійного внеску;
відомості про учасника аукціону, який запропонував продажну ціну лота;
розмір винагороди, яку переможець аукціону має сплатити оператору БТМ;
дата, до якої переможець аукціону повинен повністю сплатити ціну лота.
Протокол аукціону підписується оператором БТМ, продавцем та переможцем аукціону протягом двох робочих днів.
2. На підставі підписаного протоколу аукціону переможець аукціону укладає договір купівлі - продажу цінних паперів та протягом трьох робочих днів з дати укладання договору купівлі - продажу цінних паперів сплачує на визначений рахунок оператора БТМ вартість придбаних цінних паперів, комісійну винагороду у розмірі одного відсотка від вартості придбаних цінних паперів, на які звернено стягнення, з урахуванням суми гарантійного внеску, сплаченого покупцем за участь у торгах, щодо зазначених цінних паперів у договорі купівлі - продажу цінних паперів.
При перерахуванні коштів за придбані цінні папери переможець аукціону зобов’язаний зазначати в розрахунковому документі номер лота, за яким здійснюється оплата.
3. Якщо покупець не вніс всієї належної суми у строки, передбачені пунктом 2 цього розділу, гарантійний внесок йому не повертається. Також гарантійний внесок не повертається учаснику аукціону, який став переможцем аукціону, але відмовився від підписання протоколу аукціону або укладання договору купівлі - продажу цінних паперів.
4. Якщо покупець у встановлені цим Порядком строки не здійснив усіх зазначених у пункті 2 цього розділу платежів в оплату за придбані цінні папери, на які звернено стягнення, він визнається порушником вимог аукціону оператором БТМ. Результати аукціону, за яким його було визнано переможцем, скасовуються з вини покупця. Договір купівлі - продажу цінних паперів, укладений за результатами аукціону, вважається невиконаним з вини покупця й розривається з ініціативи продавця.
5. У разі якщо кошти за придбані на аукціоні цінні папери надійшли з порушенням строків, встановлених цим Порядком, або переможцем здійснено неповний розрахунок за придбане майно, такі кошти підлягають поверненню протягом двох робочих днів з дня їх зарахування на рахунок.
6. У разі зупинення аукціону з підстав, передбачених абзацами другим - шостим пункту 1 розділу IV цього Порядку (крім зупинення через наявність технічних підстав), строк здійснення переможцем розрахунку за придбані цінні папери, встановлений пунктом 2 цього розділу, переривається до відновлення аукціону та формування нового протоколу проведення аукціону із зазначенням нового строку розрахунків за придбані цінні папери.
У разі зупинення аукціону (за винятком зупинення через наявність технічних підстав) після завершення аукціону переможець має право відмовитись від сплати за придбані на аукціоні цінні папери. У такому випадку йому повертається гарантійний внесок. Інші учасники зупиненого аукціону мають право на повернення гарантійного внеску шляхом звернення до оператора БТМ із письмовою заявою.
7. Після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дати, коли йому стало про це відомо, надсилає оператору БТМ повідомлення про поновлення строку перерахування коштів. Оператор БТМ не пізніше наступного робочого дня після отримання такого повідомлення інформує переможця аукціону про поновлення строку перерахування коштів.
Переможець аукціону протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення про поновлення строку здійснення розрахунків за придбані на аукціоні цінні папери повинен здійснити розрахунки за такі цінні папери, крім випадку коли переможець аукціону відмовився від сплати за придбані на аукціоні цінні папери відповідно до пункту 6 цього розділу.
8. Протягом двох робочих днів після закінчення встановленого цим Порядком терміну оплати цінних паперів покупцем оператор БТМ перераховує на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця сплачену покупцем повну суму вартості цінних паперів, на які звернено стягнення.
9. Поставка цінних паперів, на які звернено стягнення, здійснюється після повного розрахунку за їх придбання переможцем аукціону відповідно до укладеного між продавцем та переможцем аукціону договору купівлі - продажу цінних паперів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
IV. Зупинення, припинення та визнання аукціону таким, що не відбувся
1. Підставою для зупинення аукціону є:
рішення суду щодо зупинення реалізації цінних паперів;
зупинення вчинення виконавчих дій у випадках, визначених Законом України "Про виконавче провадження";
зупинення виконавчого провадження у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду;
відкладення проведення виконавчих дій;
наявність технічних підстав, що унеможливлюють роботу БТМ, виключно на період відновлення її працездатності.
У разі надходження до оператора БТМ постанови виконавця про зупинення вчинення виконавчих дій або постанови про зупинення виконавчого провадження або постанови про відкладення проведення виконавчих дій оператор БТМ зобов’язаний негайно зупинити аукціон та поновити його при одержанні постанови виконавця про продовження примусового виконання рішення чи закінчення строку відкладення виконавчих дій. У постанові виконавця в обов’язковому порядку зазначається номер лота, аукціон щодо реалізації якого підлягає зупиненню або відновленню.
За наявності підстав, визначених у цьому пункті, оператор БТМ негайно зупиняє аукціон, про що складає акт про зупинення аукціону з фіксацією підстави та рішення про їх зупинення. З часу зупинення аукціону строки аукціону автоматично зупиняються.
У разі усунення підстав для зупинення аукціону, визначених у цьому пункті (в тому числі набрання судовим рішенням законної сили про відмову в задоволенні позову, про закриття провадження у справі або залишення позовної заяви без розгляду), оператор БТМ з дотриманням вимог цього Порядку здійснює заходи щодо відновлення аукціону із збереженням попередніх умов їх проведення та без уцінки майна.
Інформація про відновлення аукціону не пізніше наступного робочого дня з дня його відновлення розміщується оператором БТМ на своєму вебсайті та/або засобах масової інформації. Оператор БТМ інформує учасників аукціону про відновлення аукціону в порядку, визначеному правилами функціонування такого БТМ.
Інформація про відновлення аукціону обов’язково повинна містити підстави для відновлення аукціону та дату і час їх початку.
У разі зупинення аукціону протягом часу його проведення такий аукціон, після його відновлення, проводиться без можливості залучення учасників, які не були допущені до проведення первинного (зупиненого) аукціону.
2. Підставою для припинення аукціону є закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу у випадках, визначених Законом України "Про виконавче провадження".
У разі надходження від виконавця постанови про закінчення виконавчого провадження, постанови, в якій зазначено про зняття арешту з майна, або постанови про повернення виконавчого документа стягувачу оператор БТМ зобов’язаний негайно припинити аукціон та зняти відповідні цінні папери з продажу.
У разі зняття цінних паперів, на які звернено стягнення, з аукціону учасникам аукціону повертається гарантійний внесок.
3. Аукціон вважається таким, що не відбувся, у разі:
відсутності покупців або наявності тільки одного покупця;
несплати в установлений строк переможцем аукціону належної суми грошових коштів за придбані цінні папери, на які звернено стягнення;
непідписання переможцем аукціону протоколу аукціону протягом строку, передбаченого цим Порядком;
неукладання переможцем аукціону договору купівлі - продажу цінних паперів.
У разі визнання аукціону таким, що не відбувся, оператор БТМ протягом трьох робочих днів з дати такого визнання інформує про це орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.
4. Якщо аукціон не відбувся тричі, то цінні папери, на які звернено стягнення, знімаються з продажу на такому БТМ, про що оператор БТМ протягом трьох робочих днів повідомляє орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.
5. У разі якщо цінні папери, на які звернено стягнення, були виставлені на аукціон, але не були реалізовані, такі цінні папери підлягають подальшій реалізації на БТМ за ціною, що становить 75 відсотків початкової ціни лота.
У разі повторної нереалізації на аукціоні цінні папери підлягають подальшій реалізації на БТМ за ціною, що становить 50 відсотків початкової ціни лота.
V. Вирішення спорів
1. За порушення цього Порядку, порядку проведення аукціону, передбаченого правилами функціонування БТМ, та правил поведінки під час аукціону оператор БТМ застосовує заходи впливу до учасників аукціону відповідно до правил функціонування такого БТМ.
2. Спори, що виникають при реалізації цінних паперів, на які звернено стягнення, вирішуються відповідно до законодавства.

Директор департаменту
методології регулювання
професійних учасників
ринку цінних паперів




І. Курочкіна