ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
04.11.2011 № 755 ( z1484-11 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 грудня 2011 р.
за № 1485/20223
( Положення втратило чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я № 801 від 29.07.2016 )
ПОЛОЖЕННЯ
про амбулаторію
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 813 від 17.10.2012 )
I. Загальні положення
1.1. Амбулаторія створюється з метою забезпечення населення первинною медичною (медико-санітарною) допомогою (далі - ПМСД), у тому числі невідкладною медичною допомогою, шляхом наближення місця надання ПМСД до місць проживання прикріпленого населення та забезпечення реалізації права пацієнтів вибрати лікаря, що надає ПМСД.
1.2. Амбулаторія є підрозділом лікувально-профілактичної служби центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги (далі - ЦПМСД), що забезпечує надання прикріпленому населенню ПМСД.
1.3. Амбулаторія у своїй діяльності керується чинним законодавством України у сфері охорони здоров'я, стандартами, клінічними протоколами та іншими документами з медичної практики.
1.4. Амбулаторія створюється для надання ПМСД понад 1500 особам населення у місті і понад 1000 особам у сільській місцевості.
1.5. Амбулаторія має статус структурного або відокремленого структурного підрозділу ЦПМСД.
1.6. Амбулаторія, що має статус відокремленого структурного підрозділу ЦПМСД, має свій штамп і печатку.
1.7. В амбулаторії працюють від одного до декількох (переважно 4-8) лікарів загальної практики - сімейних лікарів (далі - лікар ЗП-СЛ).
У разі відсутності достатньої кількості підготовлених лікарів ЗП-СЛ лікарські посади в амбулаторії можуть обіймати лікарі-терапевти дільничні та лікарі-педіатри дільничні.
За наявності у штаті амбулаторії лікарів-терапевтів дільничних та лікарів-педіатрів дільничних в амбулаторії можуть також працювати лікарі інших спеціальностей, передбачених законодавством.
В амбулаторії можуть працювати лікарі ЗП-СЛ, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці та перебувають у цивільно-правових відносинах з ЦПМСД.
1.8. Кількість лікарських посад в амбулаторії та/або лікарів ЗП-СЛ, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці та перебувають у цивільно-правових відносинах з ЦПМСД, і кількість прикріпленого до амбулаторії населення залежить від характеру розселення та забудови.
1.9. Надання ПМСД населенню здійснюється безпосередньо в амбулаторії, у тому числі шляхом лікування у денному стаціонарі та вдома за викликами пацієнтів або з ініціативи медичних працівників амбулаторії з профілактичною метою.
1.10. Оснащення амбулаторії медичним обладнанням та інвентарем, засобами зв'язку, комп'ютерною технікою, транспортними засобами здійснюється відповідно до табеля оснащення та інших нормативів, затверджених Міністерством охорони здоров'я України.
1.11. В амбулаторії створюються умови для функціонування існуючих стоматологічних кабінетів.
II. Предмет діяльності
2.1. Основними завданнями амбулаторії є:
2.1.1. Забезпечення реалізації права пацієнтів вибрати лікаря, що надає ПМСД.
2.1.2. Надання прикріпленому населенню безоплатної ПМСД, у тому числі невідкладної медичної допомоги.
2.1.3. Організація надання населенню долікарської медичної допомоги підпорядкованими фельдшерсько-акушерськими/фельдшерськими пунктами (далі - ФАП/ФП).
2.1.4. Взаємодія з дитячими дошкільними закладами та навчальними закладами на прикріпленій території.
2.1.5. Здійснення обов'язкових медичних профілактичних оглядів.
2.1.6. Дотримання обсягу та якості ПМСД відповідно до медичних стандартів, клінічних протоколів та інших документів з медичної практики.
2.1.7. Участь у розробці рекомендацій з профілактики і зниження впливу негативних факторів, що є чинниками виникнення захворювань.
2.1.8. Проведення просвітницької роботи серед населення з питань профілактики основних епідемічних та неепідемічних захворювань, організація такої роботи у підпорядкованих ФАП/ФП та медичних пунктах тимчасового базування (далі - МПТБ).
2.1.9. Забезпечення ефективного використання наявних ресурсів амбулаторії та підпорядкованих ФАП/ФП.
2.1.10. Забезпечення безпеки пацієнтів в амбулаторії та у підпорядкованих ФАП/ФП.
2.1.11. Створення безпечних умов праці персоналу амбулаторії та підпорядкованих ФАП/ФП.
2.1.12. Забезпечення проходження профілактичних медичних оглядів працівниками амбулаторії та ФАП/ФП.
2.2. Відповідно до покладених на неї завдань амбулаторія:
2.2.1. Забезпечує у встановленому порядку реєстрацію прикріплення пацієнтів до лікарів, що надають ПМСД.
2.2.2. Надає ПМСД прикріпленому населенню на прийомі в амбулаторії в умовах денного стаціонару та вдома за викликом або з ініціативи медичного персоналу амбулаторії з профілактичною метою.
2.2.3. Проводить обов'язкові медичні профілактичні огляди.
2.2.4. Надає паліативну допомогу пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань, у тому числі забезпечує виконання знеболювальних заходів з використанням наркотичних речовин.
2.2.5. Надає невідкладну медичну допомогу.
2.2.6. Бере участь у наданні екстреної медичної допомоги.
2.2.7. Бере участь у проведенні заходів масової профілактики в дитячих дошкільних і навчальних закладах, що розташовані на прикріпленій території, на підприємствах, в установах та організаціях, де створені МПТБ.
2.2.8. Здійснює направлення хворих для отримання медичної допомоги до закладів охорони здоров'я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу (далі - ВМД) та третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу (далі - ТМД).
2.2.9. Забезпечує наступність та послідовність в обслуговуванні пацієнтів у закладах охорони здоров'я ВМД та ТМД.
2.2.10. Здійснює профілактику та раннє виявлення неінфекційних захворювань засобами ПМСД.
2.2.11. Здійснює профілактику та раннє виявлення соціально небезпечних захворювань засобами ПМСД в амбулаторії та організовує їх у ФАП/ФП та/або МПТБ.
2.2.12. Здійснює заходи масової та індивідуальної профілактики інфекційних та паразитарних хвороб в амбулаторії та організовує їх у ФАП/ФП та/або МПТБ.
2.2.13. Здійснює диспансеризацію населення.
2.2.14. Проводить експертизу тимчасової втрати працездатності.
2.2.15. Направляє осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу, скеровує пацієнтів на медико-соціальну реабілітацію.
2.2.16. Проводить виписку рецептів для пільгового забезпечення медикаментами окремих груп населення відповідно до чинного законодавства.
2.2.17. Взаємодіє з навчальними закладами, соціальними службами, правоохоронними органами, підприємствами, установами та організаціями, засобами масової інформації, громадськими організаціями на території обслуговування в інтересах збереження та зміцнення здоров'я населення.
2.2.18. Проводить санітарно-просвітницьку роботу та роботу з формування здорового способу життя серед прикріпленого населення в амбулаторії та організовує її у ФАП/ФП та МПТБ.
2.2.19. Аналізує стан здоров'я прикріпленого населення та розробляє плани лікувально-профілактичних заходів.
2.2.20. Здійснює облік матеріальних цінностей, формує замовлення на здійснення ремонтно-будівельних робіт, оснащення медичним обладнанням і інвентарем, забезпечення твердим та м'яким інвентарем, іншими засобами, необхідними для функціонування амбулаторії та ФАП/ФП.
2.2.21. Забезпечує здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами відповідно до вимог законодавства.
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 813 від 17.10.2012 )
III. Права та обов'язки
3.1. Амбулаторія має право самостійно:
3.1.1. Проводити експертизу тимчасової непрацездатності.
3.1.2. Встановлювати показання та проводити відбір хворих для отримання санаторно-курортного лікування.
3.1.3. Виписувати пацієнтам лікарські засоби на рецептурних бланках суворої звітності.
3.1.4. Здійснювати відповідно до договорів планування роботи та забезпечення надання ПМСД.
3.1.5. Організовувати свою діяльність і діяльність ФАП/ФП та надання медичної допомоги у МПТБ щодо забезпечення виконання у межах компетенції договору про медичне обслуговування населення.
3.2. Амбулаторія забезпечує:
3.2.1. Дотримання встановленого порядку обліку та звітності.
3.2.2. Надання оперативної інформації за запитом керівництва ЦПМСД.
3.2.3. Здійснення координації взаємодії амбулаторії, ФАП/ФП і МПТБ та підприємствами, установами або організаціями, де є організовані контингенти населення, щодо надання невідкладної медичної допомоги, проведення заходів диспансеризації та масової профілактики інфекційних захворювань;
3.2.4. Цільове та дбайливе використання закріпленого за амбулаторією, ФАП/ФП майна.
3.2.5. Створення належних виробничих умов, додержання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці та протипожежної безпеки.
IV. Управління
4.1. Амбулаторію очолює завідувач, який призначається на посаду та звільняється з посади головним лікарем ЦПМСД відповідно до чинного законодавства.
4.2. Завідувач амбулаторії:
4.2.1. Здійснює керівництво амбулаторією.
4.2.2. Надає пропозиції головному лікарю ЦПМСД щодо прийняття та переведення на інші посади працівників амбулаторії та ФАП/ФП.
4.2.3. Організовує лікувально-профілактичну та адміністративно-господарську діяльність амбулаторії, співпрацює з іншими структурними підрозділами ЦПМСД.
4.2.4. Організовує надання якісної та безпечної медичної допомоги прикріпленому населенню.
4.2.5. Організовує надання невідкладної медичної допомоги населенню.
4.2.6. Організовує впровадження сучасних методів діагностики та лікування.
4.2.7. Забезпечує своєчасне отримання, належне зберігання та використання лікарських засобів, медичного оснащення, засобів догляду за хворими.
4.2.8. Контролює раціональне використання медичної техніки і оснащення в амбулаторії, ФАП/ФП.
4.2.9. Організовує дотримання належних санітарно-гігієнічних умов функціонування амбулаторії.
4.2.10. Контролює дотримання вимог ведення медичної документації, організовує підготовку статистичних звітів та подає їх керівництву ЦПМСД.
4.2.11. Створює умови для безперервного підвищення кваліфікації працівниками амбулаторії, ФАП/ФП та спільно з ЦПМСД контролює його своєчасність.
4.2.12. Створює належні виробничі умови, забезпечує додержання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці та протипожежної безпеки.
4.2.13. Аналізує показники роботи амбулаторії, вживає заходів щодо їх покращення, здійснює контроль за якістю надання медичної допомоги.
4.2.14. Несе відповідальність за стан роботи підрозділу та якість надання медичної допомоги.
V. Організаційна структура
5.1. До складу амбулаторії можуть входити ФАП/ФП.
5.2. ФАП/ФП перебуває у віданні лікаря, до якого прикріплені жителі населеного пункту, де розташований ФАП/ФП.
VI. Взаємодія та контроль діяльності
6.1. Амбулаторія взаємодіє із закладами охорони здоров'я, органами місцевого самоврядування, підприємствами та установами, громадськими організаціями для вирішення питань організації і надання медичної допомоги, у тому числі шляхом участі в організації роботи МПТБ.
6.2. В амбулаторії проводиться експертна оцінка документації в порядку самоконтролю та взаємоконтролю.
Директор Департаменту лікувально-профілактичної допомоги | М.К. Хобзей |