ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ КІНО
НАКАЗ
06.08.2024 м. Київ № 153
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 вересня 2024 р. за № 1461/42806
Про затвердження Положення про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
Відповідно до пункту 27 частини четвертої статті 19 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", статті 15 Закону України "Про кінематографію", підпункту 5 пункту 8 Положення про Державний реєстр фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 року № 1069, керуючись Положенням про Державне агентство України з питань кіно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року № 277,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів, що додається.
2. Відділу державного регулювання розповсюдження і демонстрування фільмів забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства культури і туризму України від 13 червня 2005 року № 390 "Про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Державному агентстві України з питань кіно", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 липня 2005 року за № 712/10992;
наказ Міністерства культури і туризму України від 03 жовтня 2007 року № 65 "Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 13.06.2005 № 390", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 жовтня 2007 року за № 1171/14438;
наказ Міністерства культури України від 16 липня 2014 року № 556 "Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 13 червня 2005 року № 390", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2014 року за № 902/25679.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного агентства України з питань кіно
06 серпня 2024 року № 153
Положення
про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
1. Експертна комісія з питань розповсюдження і демонстрування фільмів (далі - Експертна комісія) є консультативно-дорадчим органом Державного агентства України з питань кіно, утвореним для надання висновків щодо умов розповсюдження і демонстрування фільмів українського, іноземного та спільного виробництва на території України, а також щодо відповідності вимогам абзацу першого частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
2. Експертна комісія створена відповідно до Закону України "Про кінематографію" та Положення про Державний реєстр фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 року № 1069.
3. У своїй діяльності Експертна комісія керується Конституцією, Законом України "Про кінематографію", Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 року № 1069 "Деякі питання функціонування Державного реєстру фільмів".
4. Основними завданнями Експертної комісії є визначення:
індексу глядацької аудиторії;
наявності закликів до насильницької зміни, повалення конституційного ладу, розв'язування або ведення агресивної війни або воєнного конфлікту, порушення територіальної цілісності України, ліквідації незалежності України чи інформації, яка їх виправдовує чи пропагує, інформації, що принижує або зневажає державну мову, висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість до окремих осіб чи їх груп за національною, расовою чи релігійною ознакою, пропаганди або закликів до тероризму та терористичних актів чи інформації, що їх виправдовує чи схвалює, матеріалів, що заохочують сексуальну експлуатацію та насильство над дітьми, демонструють статеві відносини дітей, використовують образ дітей (візуальний запис образу дітей) у видовищних заходах сексуального чи еротичного характеру, пропаганда вживання наркотичних засобів, психотропних речовин;
участі у фільмі фізичних осіб, включених до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку;
наявності обставин, передбачених частинами першою, другою та третьою статті 15-1 Закону України "Про кінематографію";
відповідності фільму вимогам абзацу першого частини шостої статті 23 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
5. До складу Експертної комісії входять незалежні експерти з числа кінознавців, кінокритиків, мистецтвознавців, психологів, а також представники зацікавлених громадських об'єднань у сфері телебачення та кінематографії (за згодою).
Не можуть бути членами Експертної комісії:
особи, які мають судимість, не погашену або не зняту в установленому законом порядку;
особи, які перебувають на державній службі, а також інші особи, стосовно яких Законом України "Про запобігання корупції" встановлено обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, та/або особи, які мають конфлікт інтересів відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", та/або які притягалися до відповідальності за корупційні правопорушення.
6. Експертна комісія утворюється у складі 8 осіб, члени якої призначаються строком на два роки. Після закінчення дворічного строку, повноваження члена Експертної комісії припиняються автоматично. Одна й та ж сама особа не може бути включеною до складу Експертної комісії більш як на два строки поспіль.
Для утворення нового складу Експертної комісії Держкіно оголошує на офіційному сайті та/або на офіційних сторінках в соціальних мережах прийом пропозицій щодо кандидатур членів Експертної комісії. Особи, які виявили бажання бути членом Експертної комісії, протягом 10 календарних днів з дня оприлюднення оголошення подають в електронній формі на адресу електронної пошти Держкіно заяву за формою, наведеною у додатку 3 до цього Положення, до якої додаються скановані копії документів:
коротка біографічна довідка;
рекомендаційні листи, що підтверджують, що кандидат володіє необхідними навичками для оцінки фільму (за наявності).
Копії документа, що посвідчує особу (громадянство), та документа про вищу освіту (не нижче першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у одній із галузей знань: "Культура і мистецтво", "Гуманітарні науки", "Соціальні та поведінкові науки") Держкіно отримує в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг" на підставі вказаних у заяві відомостей або у разі подання їх особою, яка виявила бажання бути членом Експертної комісії, за власним бажанням.
У разі неможливості отримати копії документа, що посвідчує особу (громадянство), та документа про вищу освіту (не нижче першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у одній із галузей знань: "Культура і мистецтво", "Гуманітарні науки", "Соціальні та поведінкові науки") в порядку, передбаченому статтею 5 Закону України "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг" особа, яка виявила бажання бути членом Експертної комісії, може додати до заяви скановані копії, фотокопії відповідних документів.
На документи, створені в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Достовірність інформації у документах, що додаються до заяви відповідно до пункту 6 цього Положення, забезпечує кандидат, який самовисувається, та/або заклади, установи, організації, які його висувають.
Держкіно протягом 3 робочих днів з наступного дня після дати реєстрації заяви проводить перевірку поданої заяви та документів, що додаються до заяви, на предмет їх відповідності вимогам, визначеним Положенням.
У разі подання заяви та документів, що додаються до заяви, які не відповідають вимогам, визначеним Положенням, Держкіно не пізніше 2 робочих днів з наступного дня після дати завершення перевірки поданої заяви та документів, що додаються до заяви, повідомляє про це кандидата шляхом направлення повідомлення на адресу електронної пошти кандидата, що вказана у заяві.
У такому разі заява є неприйнятою і кандидат має право доопрацювати заяву та документи, що додаються до заяви, з урахуванням отриманих зауважень та подати її повторно до завершення строку подання документів, зазначеного в оголошенні.
Заяви, подані після завершення зазначеного в оголошенні строку подання документів, не реєструються та не розглядаються.
Держкіно протягом 2 календарних днів з дня завершення строку подання документів формує та оприлюднює на своєму офіційному вебсайті переліки кандидатів, у яких зазначаються: прізвища, імена, по батькові (за наявності) кандидатів, їх професійний досвід.
Заклади, підприємства, установи, організації та фізичні особи протягом 2 календарних днів з дня оприлюднення переліків кандидатів можуть надіслати Держкіно шляхом направлення на електронну пошту підготовлені в електронній формі та підписані з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, пропозиції та застереження стосовно кандидатів, включених до переліків кандидатів.
У разі надходження більше 8 пропозицій щодо кандидатур членів Експертної комісії відбір членів Експертної комісії здійснюється уповноваженими працівниками Держкіно за допомогою жеребкування протягом 5 робочих днів з дня завершення приймання заяв. Для проведення жеребкування з відбору членів Експертної комісії Голова Держкіно утворює комісію з жеребкування (далі - комісія) у складі 4 осіб з працівників Держкіно та визначає голову комісії. Секретарем комісії є працівник Держкіно.
Жеребкування проводиться за допомогою пристрою, у якому розміщуються однакові за своїми фізичними характеристиками жеребки. На кожному з жеребків зазначаються прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) кандидата.
Кількість жеребків повинна дорівнювати кількості кандидатів, які беруть участь у жеребкуванні.
Жеребки формуються у спосіб, який не дозволяє визначити дані про кандидата.
Уповноважений представник Держкіно дістає з пристрою почергово таку кількість жеребків, яка відповідає кількості членів Експертної комісії, які обираються відповідно до Положення, та передає їх Голові комісії з жеребкування, яка розкриває (розпаковує) жеребки, оголошує та демонструє дані про кандидатів, які включаються до складу членів Експертної комісії.
Після цього з пристрою дістаються всі інші жеребки, які перевіряються членами комісії з жеребкування та зберігаються секретарем зазначеної комісії до завершення відбору.
Результати жеребкування заносяться до протоколу засідання комісії, який підписується всіма її членами.
Держкіно забезпечує онлайн-трансляцію жеребкування на своєму офіційному вебсайті. Відео - та аудіозаписи жеребкування зберігаються у відкритому доступі на офіційному вебсайті Держкіно протягом 3 років, починаючи з дня жеребкування. У разі технічних несправностей та проведення технічних робіт на сайті трансляція проводиться в закритому форматі.
За результатом розгляду поданих пропозицій та жеребкування Держкіно приймає рішення щодо затвердження складу Експертної комісії, яке оприлюднюється на офіційному вебсайті Держкіно не пізніше наступного робочого дня після його прийняття.
У випадку недостатньої кількості пропозицій щодо кандидатур членів Експертної комісії (менше 8 осіб) жеребкування не проводиться, а право вибору додаткового члена/додаткових членів Експертної комісії з осіб, що відповідають вимогам, визначеним цим Положенням, залишається за Головою Держкіно.
У разі виявлення та документального підтвердження (в тому числі рішення суду) із складу Експертної комісії виключаються особи:
які здійснюють колабораційну діяльність та пособництво державі-агресору у розумінні положень Кримінального кодексу України;
включені до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненому в установленому порядку;
відносно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до вимог чинного законодавства.
Склад Експертної комісії затверджується наказом Держкіно.
Очолює Експертну комісію за посадою Голова Держкіно.
7. Робота Експертної комісії може здійснюватися у формі індивідуального перегляду фільмів, під час якого послідовно здійснюються наступні заходи:
технічний секретар - посадова особа Держкіно, що відповідає за ведення діловодства з питань роботи Експертної комісії надсилає на адреси електронної пошти членів Експертної комісії клопотання щодо перегляду фільму та посилання на електронний ресурс фільму;
член Експертної комісії здійснює перегляд фільму протягом не більше 10 робочих днів, за результатом чого заповнює Картку визначення умов розповсюдження і демонстрування фільмів за формою, згідно з додатком 1 до цього Положення (далі - картка експерта) та одразу надсилає її електронною поштою технічному секретарю Експертної комісії.
Заповнюючи картку експерта, член Експертної комісії має зазначити та обґрунтувати свій варіант висновку - "так" або "ні", щодо можливого розповсюдження і демонстрування фільму в Україні, а також стосовно рекомендованого індексу глядацької аудиторії та, відповідно до нього, умов розповсюдження і демонстрування фільму.
8. Робота Експертної комісії може здійснюватися у формі засідання, під час якого послідовно здійснюються наступні заходи:
не пізніше 2 робочих днів до проведення засідання, технічний секретар сповіщає членів Експертної комісії про дату та місце проведення засідання, шляхом надсилання електронного листа на адреси електронної пошти членів Експертної комісії;
член Експертної комісії прибуває на засідання та реєструється у технічного секретаря Експертної комісії;
під час засідання здійснюється перегляд фільму, за результатом якого кожний член Експертної комісії заповнює картку експерта.
Голова Експертної комісії може прийняти рішення про проведення засідання у режимі реального часу з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через Інтернет.
9. У разі необхідності додаткового дослідження фільму Експертна комісія здійснює відповідний перегляд, за результатом якого складається Акт мистецтвознавчого аналізу за формою згідно з додатком 2 до цього Положення.
10. Рішення Експертної комісії приймається більшістю голосів членів Експертної комісії та оформляється протоколом, що складає технічний секретар і який підписує Голова Експертної комісії.
У разі, якщо голоси членів Експертної комісії розділились порівну, Голова Експертної комісії також переглядає фільм, заповнюючи картку експерта. У цьому випадку голос Голови Експертної комісії є ухвальним.
Рішення Експертної комісії вважається правомочним, якщо фільм переглянуло не менше половини загальної кількості членів Експертної комісії.
Рішення Експертної комісії носить рекомендаційний характер та враховується Держкіно при прийнятті рішення про внесення або відмову у внесенні фільму до Державного реєстру фільмів, яке оформляється наказом Держкіно.
11. Про прийняте рішення Держкіно повідомляє заявника - суб'єкта кінематографії, якому належить або який має намір отримати право на розповсюдження і демонстрування фільму на території України, шляхом надсилання листа на адресу його електронної пошти.
12. Організаційне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення роботи Експертної комісії здійснює Держкіно.
13. Листування щодо діяльності Експертної комісії, протоколи засідань Експертної комісії, картки експертів, зберігаються в Держкіно протягом 5 років.
14. Оновлений склад Експертної комісії затверджується наказом Держкіно.
15. Повноваження члена Експертної комісії можуть бути достроково припинені у разі:
подання заяви про припинення повноважень за власним бажанням або у зв'язку з обставинами, що унеможливлюють виконання ним обов'язків у Експертній комісії;
виїзду на постійне проживання за межі України;
виявлення (настання) обставин, визначених абзацами третім, четвертим пункту 5 цього Положення;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо члена Експертної комісії;
неможливості виконувати обов'язки за станом здоров'я протягом 3 і більше місяців, підтвердженої відповідним листком непрацездатності, відповідно до форми витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 2 травня 2022 року № 4-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2022 року за № 532/37868;
набрання законної сили рішенням суду про визнання члена Експертної комісії обмежено дієздатним чи недієздатним;
відсутності на 3 засіданнях Експертної комісії, крім випадків, коли причина відсутності зумовлена лікуванням, перебуванням у відпустці, відрядженні, що підтверджено відповідними документами;
систематичного невиконання покладених на нього обов'язків щодо перегляду фільмів та надання експертних висновків;
смерті особи.
Перелік підстав дострокового припинення повноважень члена Експертної комісії є вичерпним. Не допускається дострокове припинення повноважень члена Експертної комісії з інших підстав, ніж передбачені цим пунктом.
У разі дострокового припинення повноважень члена Експертної комісії Держкіно впродовж 1 місяця призначає нового члена Експертної комісії в порядку та на умовах, встановлених цим Положенням.
16. Члени Експертної комісії мають право:
особисто ознайомлюватись із заявами та доданими до них відеоматеріалами, поданими на розгляд Експертної комісії;
брати участь у засіданнях Експертної комісії та прийнятті нею рішень шляхом обговорення та голосування;
висловлювати окрему думку, оформлену в письмовому вигляді, щодо питань, які розглядаються на засіданні Експертної комісії, та прийнятих нею рішень, яка подається не пізніше ніж на наступний робочий день після такого засідання;
складати Акт мистецтвознавчого аналізу.
17. Члени Експертної комісії зобов'язані:
здійснити перегляд фільму протягом не більше 10 робочих днів з дня надсилання технічним секретарем відповідного клопотання;
заповнити картку експерта за результатом перегляду фільму та невідкладно спрямувати її технічному секретарю;
брати участь у засіданнях Експертної комісії особисто без права делегування своїх повноважень та права голосу на таких засіданнях іншим особам, у тому числі іншим членам Експертної комісії;
забезпечувати об'єктивність та неупередженість своєї діяльності;
інформувати голову Експертної комісії шляхом надсилання електронного листа про наявність обставин, які можуть бути сприйняті як такі, що мають ознаки конфлікту інтересів;
не брати участі у розгляді питань та голосуванні щодо них у разі наявності конфлікту інтересів;
не розголошувати конфіденційну інформацію, отриману в процесі роботи Експертної комісії, та не використовувати таку інформацію в особистих інтересах або в інтересах третіх осіб.
Начальник відділу державного регулювання розповсюдження і демонстрування фільмів Державного агентства України з питань кіно | Марія ІЛЛЄНКО |
Додаток 1
до Положення про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
(абзац третій пункту 7)
Державне агентство України з питань кіно
Картка визначення умов
розповсюдження і демонстрування фільмів
"___" ____________ 20__ року (Дата перегляду фільму) | _______________________ Підпис |
Додаток 2
до Положення про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
(пункт 9)
Акт
мистецтвознавчого аналізу
м. Київ | "___" ____________ 20__ року |
________________ (підпис) | __________________ (власне ім'я та прізвище) | "___" ____________ 20__ року (дата) |
Додаток 3
до Положення про Експертну комісію з питань розповсюдження і демонстрування фільмів
(абзац другий пункту 6)
Заява*
________________ (підпис) | __________________ (власне ім'я та прізвище) | "___" ____________ 20__ року (дата) |
____________