• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України | Наказ, Порядок від 09.08.2024 № 1003
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 09.08.2024
  • Номер: 1003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 09.08.2024
  • Номер: 1003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.08.2024 м. Київ № 1003
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
26 вересня 2024 р. за № 1446/42791
Про затвердження Порядку розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій
Відповідно до частини другої статті 53 Закону України "Про управління відходами" та з метою встановлення єдиних правил щодо розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій, що додається.
2. Департаменту цифрової трансформації, електронних публічних послуг та управління відходами (Євгенія ПОПОВИЧ) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергія ВЛАСЕНКА.
 

Міністр

Руслан СТРІЛЕЦЬ

ПОГОДЖЕНО:

 

Виконувач обов'язків Міністра
розвитку громад, територій та
інфраструктури України

Василь ШКУРАКОВ

Заступник Міністра аграрної
політики та продовольства України

Маркіян ДМИТРАСЕВИЧ

Міністр енергетики України

Герман ГАЛУЩЕНКО

В. о. Міністра з питань стратегічних
галузей промисловості України

Олег МОЖНИЙ

Міністр оборони України

Рустем УМЄРОВ

Міністр охорони
здоров'я України

Віктор ЛЯШКО

Перший заступник Голови
Державної екологічної
інспекції України

Дмитро ЗАРУБА

Голова Державного агентства
водних ресурсів України

Михайло ЯНЧУК

Голова Державної служби
геології та надр України

Роман ОПІМАХ

Голова Державної регуляторної
служби України

Олексій КУЧЕР
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
09 серпня 2024 року № 1003
Порядок
розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм розроблення, погодження, затвердження та внесення змін до планів управління відходами підприємств, установ та організацій.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
граничний показник утворення відходів у технологічних процесах - максимальний обсяг відходів, що може утворитися в результаті технологічного процесу;
питомий показник утворення відходів у технологічних процесах - обсяг відходів конкретного коду та виду, визначених відповідно до Національного переліку відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 року № 1102 (далі - Національний перелік відходів), який утворюється при виробництві одиниці продукції, переробленні одиниці сировини або наданні одиниці послуги.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про управління відходами".
3. Плани управління відходами підприємств, установ та організацій (далі - плани управління відходами) розробляються відповідно до статті 53 Закону України "Про управління відходами" підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, які є:
утворювачами відходів, що подають декларацію про відходи відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про управління відходами";
суб'єктами господарювання у сфері управління відходами.
4. Якщо підприємство, установа та організація у своєму складі має філії або інші відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи (об'єкт утворення та/або оброблення відходів), що розташовані в одній територіальній громаді, розробляється єдиний план управління відходами такого підприємства, установи та організації. Якщо підприємство, установа та організація у своєму складі має філії або інші відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи (об'єкт утворення та/або оброблення відходів), що розташовані в різних територіальних громадах, кількість планів управління відходами такого підприємства, установи та організації має відповідати кількості територіальних громад, де вони розташовані.
II. Розроблення та внесення змін до планів управління відходами підприємств, установ та організацій
1. План управління відходами розробляється на п'ять років та затверджується розпорядчим документом такого підприємства, установи та організації.
Розроблення та затвердження плану управління відходами здійснюється підприємствами, установами та організаціями протягом 6 місяців з дня набрання чинності цим Порядком.
2. Підприємства, установи та організації, зазначені у пункті 3 розділу I цього Порядку, у тримісячний строк до закінчення дії плану управління відходами мають провести оцінку ефективності виконання такого плану відповідно до цільових показників, визначених у розділі "Моніторинг виконання плану управління відходами", розробити новий план управління відходами та затвердити його.
3. У разі змін в господарській діяльності підприємства, установи та організації, які призведуть до зміни у системі управління відходами на підприємстві, в установі та організації, до плану управління відходами вносяться відповідні зміни, що затверджуються розпорядчим документом такого підприємства, установи та організації.
Підставами для внесення змін є:
утворення нових видів відходів;
зміна обсягів утворення відходів більше ніж на 20 %.
Внесення змін до плану управління відходами та їх затвердження здійснюється підприємствами, установами та організаціями протягом 3 місяців з дати настання підстав для таких змін.
4. План управління відходами повинен містити такі розділи:
вступна частина;
характеристика підприємства, установи та організації;
аналіз поточного стану системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації;
планування системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації;
моніторинг виконання плану управління відходами.
5. Підприємства, установи та організації, що є утворювачами відходів, розробляють план управління відходами із зазначенням наступної інформації.
У розділі "Вступна частина" зазначаються нормативно-правові акти, на виконання яких розробляється план управління відходами, та його основна мета.
У розділі "Характеристика підприємства, установи та організації" зазначається загальна характеристика про напрями діяльності підприємства, установи та організації, наявні виробничі потужності та місце розташування, середньорічна чисельність працюючих та середньорічні обсяги виробництва за рік, який передує складанню плану.
У розділі "Аналіз поточного стану системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації" зазначаються:
обсяги, місце утворення відходів за останні 5 років із зазначенням коду та виду відходів, визначених згідно з Національним переліком відходів, а класифікація відходів, утворених до 2024 року, повинна відповідати звітній та обліковій документації підприємства, установи та організації за відповідний період;
опис системи збирання відходів за кожним видом відходів;
опис способу перевезення із зазначенням об'єктів оброблення відходів, на які перевозяться відходи;
відомості про місця зберігання відходів до їх передачі на об'єкти оброблення відходів.
У розділі "Планування системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації" зазначаються:
прогнозні обсяги утворення відходів на 5 років, які розраховуються відповідно до питомих та граничних показників утворення відходів у технологічних процесах, визначених на рік розроблення нового плану управління відходами, із зазначенням коду та виду відходів згідно з Національним переліком відходів;
опис планованої системи збирання відходів за кожним видом відходів;
опис планованого способу перевезення та визначення об'єктів з оброблення відходів, на які будуть спрямовані відходи;
вимірювані цільові показники із запобігання та зменшення обсягів утворення відходів і відповідні заходи для їх досягнення;
заходи із підвищення рівня обізнаності щодо обов'язків і знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, додержання правил і норм охорони праці, санітарно-гігієнічних вимог та вимог пожежної та техногенної безпеки, управління відходами;
джерела фінансування виконання планованих заходів.
У розділі "Моніторинг виконання плану управління відходами" зазначаються цільові показники із виконання плану.
6. Підприємства, установи та організації, що є утворювачами відходів та функціонують менше 5 років, в плані управління відходами зазначають з дня їх створення інформацію про обсяги, місце утворення відходів із зазначенням коду та виду відходів, визначених згідно з Національним переліком відходів, а класифікація відходів, утворених до 2024 року, повинна відповідати звітній та обліковій документації підприємства, установи та організації за відповідний період.
7. Підприємства, установи та організації, що є утворювачами відходів, інформацію про обсяги відходів, що утворились у зв'язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд, об'єктів незавершеного будівництва, об'єктів благоустрою внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків в плані управління відходами не зазначають.
8. Суб'єкти господарювання у сфері управління відходами розробляють план управління відходами із зазначенням наступної інформації.
У розділі "Вступна частина" зазначаються нормативно-правові акти, на виконання яких розробляється план управління відходами, та його основна мета.
У розділі "Характеристика підприємства, установи та організації" зазначається загальна характеристика про напрями діяльності підприємства, установи та організації, наявні виробничі потужності та місце розташування, середньорічна чисельність працюючих та середньорічні обсяги виробництва за попередній рік.
У розділі "Аналіз поточного стану системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації" зазначаються відомості про:
дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та/або ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами;
наявність матеріально-технічної бази для здійснення операцій з оброблення відходів та код здійснення планованої операції;
обсяг оброблених відходів за кожною операцією за останні 5 років із зазначенням коду та виду відходів згідно з Національним переліком відходів, а класифікація відходів, оброблених до 2024 року, повинна відповідати звітній та обліковій документації підприємства, установи та організації за відповідний період;
перелік та опис технологічних процесів, що застосовуються для здійснення операцій з оброблення відходів;
місця зберігання відходів до оброблення.
Для об'єктів видалення відходів, що здійснюють захоронення на полігоні, додатково зазначається:
опис гідрологічних та гідротехнічних характеристик місця розташування полігону;
відомості про проектний обсяг видалення відходів та розрахунковий строк експлуатації полігону;
відомості про наявність програми контролю та моніторингу полігону.
У разі, якщо на період дії плану припадає строк закриття полігону, то додатково зазначається перелік заходів з організації рекультивації полігону та догляду після його закриття.
Для об'єкта, на якому планується здійснення операцій з термічного оброблення відходів, додатково зазначаються відомості про наявність плану моніторингу об'єкта.
У розділі "Планування системи управління відходами на підприємстві, в установі та організації" визначаються:
прогнозні обсяги оброблення відходів на 5 років із зазначенням коду та виду відходів згідно з Національним переліком відходів та операції з ними;
прогнозні обсяги утворення відходів в результаті здійснення операцій з оброблення (відповідно до питомих та граничних показників утворення відходів у технологічних процесах, визначених на рік розроблення нового плану управління відходами);
подальше оброблення відходів, утворених в результаті здійснення операцій з оброблення, та/або гарантування їх безпечного для навколишнього природного середовища видалення;
перелік заходів, спрямованих на мінімізацію утворення відходів під час їх оброблення;
перелік заходів із підвищення рівня обізнаності працівників щодо обов'язків і знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, щодо дотримання встановлених екологічних та санітарно-епідеміологічних вимог, вимог з охорони праці, пожежної і техногенної безпеки;
джерела фінансування виконання планованих заходів.
У розділі "Моніторинг виконання плану управління відходами" зазначаються цільові показники із виконання плану.
9. Підприємства, установи та організації, що є суб'єктами господарювання у сфері управління відходами та функціонують менше 5 років, в плані управління відходами зазначають з дня їх створення інформацію про обсяги оброблених відходів за кожною операцією із зазначенням коду та виду відходів згідно з Національним переліком відходів, а класифікація відходів, оброблених до 2024 року, повинна відповідати звітній та обліковій документації підприємства, установи та організації за відповідний період.
10. План управління відходами за потреби доповнюється необхідними додатками у вигляді таблиць та графічних матеріалів, що деталізують необхідну інформацію.
11. У випадку, якщо суб'єкт господарювання у сфері управління відходами одночасно є і утворювачем відходів, такий суб'єкт господарювання розробляє плани управління відходами з урахуванням вимог пунктів 5 та 8 цього розділу.
 

Директор Департаменту цифрової
трансформації, електронних публічних
послуг та управління відходами

Євгенія ПОПОВИЧ