• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про автоматизовану інформаційну систему оперативного призначення єдиної інформаційної системи МВС

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Положення від 20.10.2017 № 870
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 20.10.2017
  • Номер: 870
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 20.10.2017
  • Номер: 870
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
20.10.2017 м. Київ № 870
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 листопада 2017 р. за № 1433/31301
Про затвердження Положення про автоматизовану інформаційну систему оперативного призначення єдиної інформаційної системи МВС
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства внутрішніх справ України  від 2 липня 2020 року № 504, від 19 липня 2022 року № 441, від 26 грудня 2023 року № 1071 )
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", статей 25 та 26 Закону України "Про Національну поліцію", Законів України "Про інформацію", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про державну таємницю", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, та з метою вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України
НАКАЗУЮ:
( преамбула із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
1. Затвердити Положення про автоматизовану інформаційну систему оперативного призначення єдиної інформаційної системи МВС, що додається.
2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В. Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у визначеному порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Національної поліції України.
 

Міністр

А. Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

 

Заступник Керівника Секретаріату
Уповноваженого Верховної Ради
України з прав людини

О. Л. Смірнова

Голова Національної
поліції України

С. М. Князєв

Голова Державної служби
спеціального зв'язку та захисту
інформації України
генерал-майор Держспецзв'язку

Л. О. Євдоченко
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
20 жовтня 2017 року № 870
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 листопада 2017 р. за № 1433/31301
ПОЛОЖЕННЯ
про автоматизовану інформаційну систему оперативного призначення єдиної інформаційної системи МВС
( У тексті Положення слова "ДІАП" та "УІАП" замінено словами "ДКА" та "УКА ( ВКА, СКА )" згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 2 липня 2020 року № 504 )( У тексті Положення слово ", СКА" виключено згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України 26 грудня 2023 року № 1071 )
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає основні завдання, функції, інформаційні ресурси, суб'єкти та структуру автоматизованої інформаційної системи оперативного призначення єдиної інформаційної системи МВС (далі - АІС ОП).
2. АІС ОП є сукупністю програмно-технічних та технічних засобів електронних комунікацій і призначена для накопичення й обробки відомостей, що утворюються в процесі оперативно-розшукової діяльності та діяльності з проведення кримінального аналізу Національної поліції України (далі - інформація), крім інформації, яка обробляється в інформаційно-пошуковій системі "Філін" Національної поліції України.
( пункт 2 розділу І у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
3. АІС ОП утворена для наповнення та підтримки в актуальному стані бази даних єдиної інформаційної системи МВС та є її складовою частиною.
4. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
аналітичне дослідження - форма інформаційно-аналітичної діяльності, що полягає в поглибленому вивченні подій, ситуацій і фактів, під час якого здійснюється опис їх структури, кількісних та якісних параметрів, а також чинників, що їх обумовлюють;
аналітичний продукт - формалізований творчий результат кримінального аналізу, зокрема в систематизованому вигляді, щодо об'єкта дослідження, що містить висновки, пропозиції або рекомендації, спрямовані на виконання сформованих ініціатором кримінального аналізу завдань;
кримінальний аналіз - специфічний вид інформаційно-аналітичної діяльності в оперативно-розшуковій діяльності, що спрямований на встановлення та припущення взаємозв'язків між інформацією (відомостями, даними) про злочинну діяльність та потенційно з нею пов'язаною інформацією, отриманою з інших джерел, її оцінювання, інтерпретацію та прогнозування розвитку досліджуваних подій, ситуацій і фактів з метою їх використання під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, розроблення тактичних і стратегічних заходів з протидії злочинності.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Кримінальному кодексі України, Законах України "Про Національну поліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про інформацію", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про електронні комунікації", "Про державну таємницю".
( пункт 4 розділу І у редакції наказів Міністерства  внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441, від 26.12.2023 р. № 1071 )
II. Основні завдання та функції АІС ОП
1. Основними завданнями АІС ОП є:
підвищення рівня інформаційно-аналітичного забезпечення оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України;
забезпечення процесу підтримки управлінських рішень керівництвом Національної поліції України;
об'єднання отриманої в процесі оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України інформації в єдиному інформаційному просторі з використанням сучасних інформаційних технологій, комп'ютерного та електронного комунікаційного обладнання;
( абзац четвертий пункту 1 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
створення умов для електронної взаємодії суб'єктів АІС ОП, центрального та регіонального вузлів АІС ОП, зменшення часових та фінансових витрат на управлінські, інформаційно-пошукові та аналітичні роботи, формування звітності;
( пункт 1 розділу ІІ доповнено новим абзацом п'ятим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441, у зв'язку із цим абзац п'ятий вважати абзацом шостим )
протидія злочинності та проведення профілактичної роботи, спрямованої на запобігання вчиненню правопорушень.
2. Функції АІС ОП:
автоматизація процесів обліку отриманої в процесі оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України інформації;
збирання, зберігання, пошук та узагальнення інформації, інформаційних документів, аналітичних продуктів та результатів оцінювання загроз і ризиків організованої злочинності та вчинення тяжких злочинів;
( абзац третій пункту 2 розділу ІІ у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
відображення повнотекстової, графічної, табличної та статистичної інформації, а також фото- і відеозображень;
утворення електронного досьє;
формалізація технологічних процесів обробки інформації, визначення типових маршрутних технологічних схем для їх виконання;
забезпечення надійного зберігання інформаційних обліків та їх систематизація;
забезпечення комплексного захисту інформації та розмежування доступу до інформації, що зберігається в АІС ОП.
III. Інформаційні ресурси АІС ОП
1. Інформаційними ресурсами АІС ОП є об'єктивно поєднаний набір відомостей, які накопичуються у процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності та діяльності з проведення кримінального аналізу Національною поліцією України.
( абзац перший пункту 1 розділу ІІІ у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
Інформація, що обробляється в АІС ОП, уніфікується відповідно до єдиних форматів, визначених для інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи МВС.
( пункт 1 розділу ІІІ доповнено новим абзацом другим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
До складу інформаційних ресурсів АІС ОП належить інформація про події і факти, що свідчать про криміногенні процеси, їх причини та умови, про осіб, які причетні до протиправної діяльності, аналітичні продукти, отримані за результатами аналітичних досліджень обставин криміногенних процесів, а також інші відомості, отримані в ході проведення оперативно-розшукової діяльності, матеріали з оцінки загроз і ризиків організованої злочинності та вчинення тяжких злочинів.
( пункт 1 розділу ІІІ доповнено новим абзацом третім згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441, у зв'язку із цим абзаци другий - восьмий  вважати відповідно абзацами четвертим - десятим )
Обліку в АІС ОП підлягають відомості про осіб, відносно яких заведено оперативно-розшукові справи, отримані:
від осіб, які конфіденційно співробітничають з оперативними підрозділами Національної поліції України;
в ході проведення оперативно-розшукових заходів у рамках оперативно-розшукових справ.
Інформаційні ресурси АІС ОП є складовою державних інформаційних ресурсів. Інформація про особу надається на запит органів досудового розслідування, прокуратури та суду.
Найвищим ступенем обмеження доступу до інформації, що обробляється в АІС ОП, є ступінь секретності "таємно".
Інформація щодо осіб, стосовно яких проводилися оперативно-розшукові заходи та за результатами ухвали або вироку суду доведено їх причетність до злочинної діяльності, перебуває на обліку АІС ОП п'ять років з дня закриття оперативно-розшукової справи, після чого знищується в установленому законодавством України порядку.
У разі якщо причетність до правопорушення особи, щодо якої здійснювались оперативно-розшукові заходи, не підтвердилась, така інформація зберіганню не підлягає та знищується в установленому законодавством України порядку.
2. Обсяг, структура, порядок формування та використання інформаційних ресурсів АІС ОП визначаються окремими нормативно-правовими актами МВС.
IV. Суб'єкти АІС ОП
1. Розпорядником інформації, яка обробляється в АІС ОП, є Національна поліція України.
Національна поліція України вживає заходів із організації матеріально-технічного та кадрового забезпечення, що необхідні для ефективного функціонування системи.
2. Розпорядником АІС ОП є Департамент кримінального аналізу (далі - ДКА).
( абзац перший пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.07.2020 р. № 504 )
Повноваження розпорядника АІС ОП на регіональному рівні надаються управлінням (відділам) кримінального аналізу (далі - УКА (ВКА)).
( абзац другий пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з  наказами Міністерства внутрішніх справ України від 02.07.2020 р. № 504, від 26.12.2023 р. № 1071 )
Розпорядник системи АІС ОП забезпечує управління (адміністрування) АІС ОП, контроль за формуванням та підтриманням в актуальному стані інформаційних ресурсів, надання користувачам прав доступу до АІС ОП, ведення їх обліку, ужиття заходів щодо розвитку і вдосконалення АІС ОП.
3. Адміністратором безпеки центрального вузла АІС ОП є працівник ДКА, який згідно зі своїми функціональними (посадовими) обов'язками відповідає за дотримання політики безпеки в АІС ОП. Повноваження адміністратора безпеки АІС ОП на регіональному рівні надаються працівнику УКА (ВКА), відповідальному за дотримання політики безпеки в регіональному вузлі АІС ОП.
Адміністратор безпеки центрального вузла АІС ОП координує діяльність адміністраторів безпеки регіональних вузлів системи та відповідає за:
постійний захист інформаційних ресурсів АІС ОП;
розмежування доступу до інформаційних ресурсів АІС ОП, реєстрацію та авторизацію користувачів;
забезпечення захисту відомостей інформаційних ресурсів АІС ОП від блокування, порушення цілісності та несанкціонованого доступу;
здійснення контролю за дотриманням правил і процедур обробки інформації користувачами;
збереження інформаційних масивів шляхом створення резервного банку даних.
4. Адміністратором бази даних центрального вузла АІС ОП є працівник ДКА, який згідно зі своїми функціональними (посадовими) обов'язками відповідає за експлуатацію програмних модулів та бази даних АІС ОП. Повноваження адміністратора бази даних регіонального вузла АІС ОП надаються працівнику УКА (ВКА), відповідальному за експлуатацію регіонального вузла бази даних.
Адміністратор бази даних центрального вузла АІС ОП координує діяльність адміністраторів бази даних регіональних вузлів та відповідає за:
цілодобове функціонування програмних модулів та бази даних АІС ОП;
супроводження типових програмних засобів інформаційних підсистем АІС ОП;
технологічне забезпечення обміну інформаційними ресурсами між АІС ОП відповідних рівнів;
здійснення контролю за формуванням та підтриманням в актуальному стані інформаційних ресурсів АІС ОП.
5. Системним адміністратором центрального вузла АІС ОП є працівник ДКА, який згідно зі своїми функціональними (посадовими) обов'язками відповідає за експлуатацію програмно-технічного комплексу АІС ОП. Повноваження системного адміністратора регіонального вузла АІС ОП надаються працівнику УКА (ВКА), відповідальному за експлуатацію регіонального вузла системи.
Системний адміністратор центрального вузла АІС ОП координує діяльність системних адміністраторів регіональних вузлів та відповідає за:
цілодобове функціонування програмно-технічного комплексу АІС ОП;
підключення нових або відключення існуючих апаратних модулів;
резервне копіювання системи;
інсталяцію програмних продуктів;
діагностику системи.
6. Користувачами АІС ОП є посадові особи Національної поліції України, яким в установленому порядку надано право наповнювати, підтримувати в актуальному стані та використовувати інформаційні ресурси АІС ОП.
Користувачі АІС ОП відповідають за достовірність інформації, що вводиться ними до АІС ОП, та зобов'язуються не розголошувати у будь-який спосіб інформацію, що міститься у системі, крім випадків, передбачених законодавством України.
V. Структура АІС ОП
1. АІС ОП побудована за такими рівнями:
перший рівень - центральний вузол АІС ОП - розташовується в службових приміщеннях ДКА, де накопичується та систематизується узагальнена інформація, здобута в результаті оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України;
другий рівень - регіональні (обласні) вузли АІС ОП - розташовуються в службових приміщеннях УКА (ВКА), де накопичується та систематизується інформація, здобута в результаті оперативно-розшукової діяльності Національної поліції України, за територіальним принципом.
За наявності технічної можливості та розбудови АІС ОП її центральний вузол застосовується як автоматизована система класу 3, а регіональні вузли АІС ОП входять до неї у складі інформаційно-комунікаційних систем класів 1 - 3.
( пункт 1 розділу V доповнено абзацом четвертим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
2. До складу центрального вузла АІС ОП належать:
1) центральний сервер баз даних, який складається з основного та резервного серверів, програмно-апаратне рішення з організації зберігання інформаційних ресурсів та надання гарантованого доступу до них, система керування базами даних, програмне забезпечення, призначене для обробки інформаційних ресурсів, системні журнали реєстрації роботи користувачів, програмні та технічні засоби комплексної системи захисту інформації (далі - КСЗІ);
( підпункт 1 пункту 2 розділу V у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 26.12.2023 р. № 1071 )
2) комутаційний центр, призначений для виконання функції комутації та маршрутизації потоків інформації АІС ОП у захищеній локальній мережі ДКА;
3) автоматизоване робоче місце адміністратора системи керування базами даних центрального вузла АІС ОП, що є складовою КСЗІ центрального вузла і призначене для моніторингу системних журналів реєстрації роботи програмних та технічних засобів, аналізу порушень у роботі системи, налагодження параметрів, необхідних для забезпечення стабільної роботи програмних та технічних засобів центрального вузла;
4) автоматизоване робоче місце адміністратора безпеки, що є складовою КСЗІ центрального вузла і призначене для реалізації технології надання доступу користувачам до інформації в системі відповідно до наданих розпорядником АІС ОП прав доступу, моніторингу системних журналів реєстрації роботи користувачів та програмних засобів;
5) автоматизовані робочі місця, що забезпечують авторизований доступ користувачів АІС ОП до інформаційних ресурсів (баз даних) центрального банку даних АІС ОП;
6) технологічне (шлюзове) обладнання призначене для забезпечення захисту інформації під час її приймання та передавання до центрального сервера баз даних, запобігання можливості блокування доступу до програмно-апаратних ресурсів та організації електронної взаємодії центрального та регіонального вузлів АІС ОП;
( пункт 2 розділу V доповнено підпунктом 6 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
7) електронна комунікаційна мережа доступу.
( пункт 2 розділу V доповнено підпунктом 7 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 19.07.2022 р. № 441 )
3. До складу регіонального вузла АІС ОП належать:
1) регіональний сервер баз даних, програмне забезпечення, призначене для зберігання та обробки інформаційних ресурсів, системні журнали реєстрації роботи користувачів, програмних та технічних засобів, що входять до складу КСЗІ;
2) комутаційний центр, призначений для виконання функції комутації та маршрутизації потоків інформації АІС ОП у захищених локальних мережах УКА (ВКА);
3) автоматизоване робоче місце адміністратора системи керування базами даних регіонального вузла АІС ОП, що є складовою КСЗІ регіонального вузла і призначене для моніторингу системних журналів реєстрації роботи програмних та технічних засобів, аналізу порушень у роботі системи, налагодження параметрів, необхідних для забезпечення стабільної роботи програмних та технічних засобів регіонального вузла;
4) автоматизоване робоче місце адміністратора безпеки, що є складовою КСЗІ регіонального вузла і призначене для реалізації технології надання доступу користувачам до інформації в системі відповідно до наданих розпорядником АІС ОП прав доступу, моніторингу системних журналів реєстрації роботи користувачів та програмних засобів;
5) автоматизовані робочі місця, що забезпечують авторизований доступ користувачів АІС ОП до інформаційних ресурсів (баз даних) регіонального вузла УКА (ВКА).
4. КСЗІ з підтвердженою відповідністю - взаємопов'язана сукупність організаційних та інженерно-технічних заходів, засобів і методів захисту інформації.
Основним завданням КСЗІ є забезпечення достатнього рівня доступності, цілісності й конфіденційності інформації шляхом здійснення заходів, спрямованих на захист інформації від несанкціонованого доступу та витоку технічними каналами.
Ідентифікація користувачів та підтвердження цілісності даних, що обробляються в АІС ОП, забезпечується програмно-технічними засобами авторизації користувачів та забезпечення цілісності даних. Кожна дія користувача щодо отримання інформації з АІС ОП фіксується у відповідних електронних журналах системи.
Контроль за дотриманням вимог законодавства України в інформаційній сфері під час функціонування АІС ОП здійснює керівник підрозділу поліції, де експлуатується система.
 

Директор Департаменту
формування політики щодо
підконтрольних Міністрові органів
влади та моніторингу МВС

В. Є. Боднар