• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Постанова, Форма типового документа, Заява, Перелік, Методика від 30.09.2015 № 2517
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Заява, Перелік, Методика
  • Дата: 30.09.2015
  • Номер: 2517
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, Заява, Перелік, Методика
  • Дата: 30.09.2015
  • Номер: 2517
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
30.09.2015 № 2517
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 листопада 2015 р.
за № 1388/27833
Про затвердження Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2845 від 26.11.2015 № 1280 від 30.10.2018 № 580 від 22.04.2019 № 2107 від 11.10.2019 № 2899 від 20.12.2019 № 370 від 11.02.2020 № 1021 від 08.06.2023 № 385 від 22.02.2024 № 1642 від 24.09.2024 № 1182 від 05.08.2025 № 1812 від 11.11.2025 № 2228 від 30.12.2025 № 575 від 21.04.2026 )
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та абзацу п’ятого підпункту 5 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Методику визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання, що додається.
2. Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері забезпечити подання цієї постанови на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Голова Комісії

Д. Вовк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова
Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах
енергетики та комунальних
послуг
30.09.2015 № 2517
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 листопада 2015 р.
за № 1388/27833
МЕТОДИКА
визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання
( У тексті Методики слова "для споживачів України" замінено словами "для внутрішніх точок" згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1280 від 30.10.2018 )
( У тексті Методики слова "пропускна потужність" у всіх відмінках замінено словом "потужність" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
І. Загальні положення
( Пункт 1 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
2. Дія цієї Методики поширюється на суб'єктів господарювання (далі - газотранспортне підприємство, ліцензіат), які отримали або мають намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з транспортування природного газу газотранспортною системою (далі - транспортування природного газу).
На період дії в Україні воєнного стану положення абзацу першого пункту 1 та абзаців першого-четвертого пункту 8 глави 2 та глави 4 розділу Х цієї Методики при визначенні та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу не застосовуються.
( Пункт 2 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
( Пункт 2 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
3. Ця Методика установлює механізм формування тарифів на послуги транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу та параметрів регулювання, що мають довгостроковий період дії для цілей стимулюючого регулювання та забезпечення:
отримання необхідного доходу та прибутку на регуляторну базу активів;
дотримання регуляторної бази активів та регуляторної норми доходу.
4. У цій Методиці терміни вживаються в таких значеннях:
амортизація - систематичний розподіл вартості регуляторної бази активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) для здійснення діяльності з транспортування природного газу;
базовий рік - рік, що передує першому року регуляторного періоду;
використання системи для внутрішніх потреб - транспортування природного газу в межах газотранспортної системи для потреб ринку природного газу України;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом четвертим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
використання системи для міжсистемних потреб - транспортування природного газу в межах газотранспортної системи для потреб ринків природного газу інших держав;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом п'ятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
виробничо-технологічні витрати та нормовані втрати природного газу (далі – виробничо-технологічні витрати, ВТВ) - витрати та втрати природного газу, пов'язані з технологічним процесом транспортування природного газу;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1280 від 30.10.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
встановлення тарифів - затвердження (перегляд, уточнення, коригування) для ліцензіата тарифів, розрахованих відповідно до цієї Методики, згідно з рішенням, яке приймається на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
довгострокові параметри регулювання - параметри регулювання необхідного доходу ліцензіата, що мають довгостроковий період дії, спрямовані на стимулювання ліцензіата до підвищення якості послуги транспортування природного газу, поступового скорочення неефективних витрат та збільшення інвестицій з метою сталого функціонування та розвитку;
( Абзац восьмий пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
загальний показник ефективності використання витрат на оплату праці – цільове галузеве завдання, спрямоване на стимулювання до ефективного використання витрат на оплату праці, збереження ключових та кваліфікованих спеціалістів, зростання продуктивності праці та підвищення мотивації персоналу, який відображає співвідношення темпів зростання середніх витрат на оплату праці працівників оператора газотранспортної системи категорії "керівники" та інших працівників оператора газотранспортної системи;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
загальний показник ефективності для операційних контрольованих витрат – цільове галузеве завдання щодо щорічного скорочення операційних контрольованих витрат у відсотках;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
загальний показник ефективності для обсягів ВТВ - цільове галузеве завдання щодо щорічного скорочення обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
загальний показник ефективності для регуляторної бази активів - цільове галузеве завдання, спрямоване на збільшення інвестицій та стимулювання до ефективного використання компонентів прогнозованого необхідного доходу, визначених як прогнозовані джерела фінансування інвестиційних програм оператора газотранспортної системи, що визначається з урахуванням планованих джерел плану розвитку газотранспортної системи та результатів здійснених Регулятором заходів державного контролю;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
кластер точок - однорідна група точок або група точок входу або виходу, розташованих поруч і які вважаються, відповідно, однією точкою входу або однією точкою виходу для цілей визначення тарифу;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
коригування тарифів - встановлення тарифів на кожен рік регуляторного періоду на підставі розрахованого необхідного доходу з урахуванням фактичних даних за попередній рік;
необхідний дохід - дохід, що визначається на підставі параметрів регулювання, що мають довгостроковий період дії згідно з цією Методикою, та має забезпечувати здійснення діяльності з транспортування природного газу у кожному році регуляторного періоду;
однорідна група точок - група точок у газотранспортній системі: віртуальні та/або фізичні точки входу; точки входу на міждержавних з’єднаннях; віртуальні та/або фізичні точки виходу; точки виходу на міждержавних з’єднаннях; внутрішні точки входу (віртуальні та/або фізичні точки входу від суміжних газовидобувних підприємств, віртуальні точки входу з газорозподільних систем); фізичні точки входу з установки LNG; віртуальні та/або фізичні точки входу з газосховищ; віртуальні точки входу з митного складу газосховища чи групи газосховищ; внутрішні точки виходу (віртуальні та/або фізичні точки виходу до газорозподільних систем, віртуальні та/або фізичні точки виходу до суміжного газовидобувного підприємства, фізичні точки виходу до прямих споживачів); віртуальні та/або фізичні точки виходу до газосховища чи групи газосховищ; віртуальні точки виходу до митного складу газосховища чи групи газосховищ; віртуальна точка виходу для операцій оператора газотранспортної системи, пов'язаних із закупівлею оператором газотранспортної системи природного газу для власних потреб та виробничо-технологічних витрат;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
операційні витрати - витрати, пов’язані з операційною діяльністю (транспортуванням природного газу) ліцензіата;
операційні контрольовані витрати - операційні витрати, розмір яких залежить від управлінських рішень ліцензіата;
операційні неконтрольовані витрати - операційні витрати, на які ліцензіат не має безпосереднього впливу (податки, збори, обов’язкові платежі, розмір яких установлюється відповідно до законодавства України);
перегляд тарифів - встановлення тарифів на підставі розрахованого необхідного доходу на наступний регуляторний період з урахуванням зміни довгострокових параметрів регулювання;
прогнозні значення (рівень) - значення величини (витрат, обсягів тощо), що враховуються при розрахунку тарифів на наступний рік до його початку;
регуляторний період - період часу між двома послідовними переглядами тарифів та змінами параметрів регулювання, що мають довгостроковий період дії, який становить 5 років, за винятком першого регуляторного періоду, який установлюється окремим рішенням НКРЕКП;
регуляторний рахунок - це обліковий запис, на який відносяться відхилення уточненого необхідного доходу за кожний рік регуляторного періоду;
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
тариф на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу (далі - тариф для точок входу, тариф для точок виходу) - виражена у грошовій формі вартість забезпечення у планованому періоді замовнику обсягу замовленої потужності, вираженої в 1000 м-3 (одиницях енергії) до одиниці часу в точках входу в газотранспортну систему та точках виходу з газотранспортної системи;
точка виходу з газотранспортної системи (точка виходу) - визначена точка у газотранспортній системі, в якій оператор газотранспортної системи доставляє природний газ, що знаходиться у газотранспортній системі, до іншої газотранспортної або газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або споживача, приєднаного до газотранспортної системи, або до об'єкта, пов'язаного із видобутком природного газу;
точка входу до газотранспортної системи (точка входу) - визначена точка у газотранспортній системі, в якій природний газ надходить до газотранспортної системи від об'єктів, пов'язаних із видобутком природного газу, газосховища, установки LNG, а також від інших газотранспортних або газорозподільних систем;
уточнення тарифів - встановлення тарифів на кожен рік регуляторного періоду на підставі розрахованого необхідного доходу з урахуванням уточнених прогнозованих значень індексу споживчих цін, індексу цін виробників промислової продукції, індексу зростання номінальної середньомісячної заробітної плати, прогнозованої ціни закупівлі природного газу, прогнозованих обсягів потужності, прогнозованих джерел фінансування інвестиційної програми;
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
фактор створення вартості - це ключовий фактор, що визначає діяльність оператора газотранспортної системи, що пов’язаний з витратами цього оператора газотранспортної системи, такий як відстань чи потужність.
( Абзац пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України "Про ринок природного газу", "Про природні монополії", Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493 (далі – Кодекс газотранспортної системи, Кодекс ГТС).
( Абзац двадцять дев’ятий пункту 4 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
5. Початок першого регуляторного періоду відповідає даті запровадження НКРЕКП стимулюючого регулювання.
6. Розрахунок прогнозованого необхідного доходу від здійснення діяльності з транспортування природного газу здійснюється щорічно до початку кожного року регуляторного періоду на цей та всі наступні роки цього регуляторного періоду з урахуванням:
1) встановлених НКРЕКП параметрів регулювання, що мають довгостроковий період дії:
регуляторної норми доходу для регуляторної бази активів, яка визначена на дату переходу до стимулюючого регулювання;
регуляторної норми доходу для частини регуляторної бази активів, яка створена після переходу до стимулюючого регулювання;
загального показника ефективності використання витрат на оплату праці;
загального показника ефективності для операційних контрольованих витрат;
загального показника ефективності для обсягів ВТВ;
загального показника ефективності для регуляторної бази активів.
Параметри регулювання, що мають довгостроковий період дії, можуть бути переглянуті впродовж регуляторного періоду.
У разі недосягнення загальних показників ефективності тривалість регуляторного періоду може бути переглянута.
За умови систематичного недосягнення загальних показників ефективності Регулятор може переглянути рішення про застосування стимулюючого регулювання до оператора газотранспортної системи;
( Підпункт 1 пункту 6 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
2) прогнозованих значень параметрів розрахунку необхідного доходу відповідно до прогнозу соціально-економічного розвитку України, основних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних напрямів бюджетної політики:
індексу споживчих цін;
індексу цін виробників промислової продукції;
індексу зростання номінальної середньомісячної заробітної плати.
У разі відсутності зазначених прогнозованих значень на дату встановлення тарифів до розрахунку приймаються їх фактичні значення за останні 12 місяців;
3) прогнозованої ціни закупівлі природного газу;
( Пункт 6 розділу I доповнено новим підпунктом 3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
4) інвестиційної програми ліцензіата.
7. Протягом регуляторного періоду за фактичними даними може бути проведено коригування необхідного доходу, яке враховує:
( Абзац перший пункту 7 розділу I в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2899 від 20.12.2018 )
фактичні значення індексу споживчих цін, індексу цін виробників промислової продукції, індексу зростання номінальної середньомісячної заробітної плати;
зміни в чинному законодавстві України в частині розміру ставок податків, зборів, обов’язкових платежів;
зміну обсягів замовлених потужностей;
дохід, отриманий від надання права користування потужністю з обмеженнями;
( Пункт 7 розділу I доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
аукціонні надбавки, отримані за результатами проведення процедури розподілу потужності в рамках аукціону;
( Пункт 7 розділу I доповнено новим абзацом шостим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
зобов’язання щодо витрат, пов’язаних із приєднанням, тощо.
8. За умов зміни прогнозованих значень параметрів розрахунку необхідного доходу може бути проведено уточнення необхідного доходу, яке враховує зміну:
прогнозу соціально-економічного розвитку України, основних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних напрямів бюджетної політики щодо прогнозованого індексу споживчих цін, прогнозованого індексу цін виробників промислової продукції, прогнозованого індексу зростання номінальної середньомісячної заробітної плати;
прогнозованої ціни закупівлі природного газу;
прогнозованих обсягів потужності;
прогнозованих джерел фінансування інвестиційної програми.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
ІІ. Визначення необхідного доходу від здійснення діяльності з транспортування природного газу
1. Прогнозований необхідний дохід від здійснення діяльності з транспортування природного газу на рік t розраховується на основі плати за потужність за формулою
див. зображення (1)
( Абзац другий пункту 1 розділу II в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019, № 2899 від 20.12.2018 )
де: див. зображення - прогнозовані операційні контрольовані витрати з транспортування природного газу на рік t, примірний перелік яких наведено в додатку 1 до цієї Методики, тис. грн;
див. зображення - прогнозовані операційні неконтрольовані витрати з транспортування природного газу на рік t, примірний перелік яких наведено в додатку 2 до цієї Методики, тис. грн;
див. зображення - прогнозовані витрати ліцензіата, пов’язані із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат природного газу на рік t, тис. грн;
див. зображення - прогнозована амортизація на рік t, тис. грн;
( Абзац сьомий пункту 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
див. зображення - прогнозований прибуток на регуляторну базу активів на рік t після оподаткування, тис. грн;
див. зображення - прогнозований прибуток на робочий капітал на рік t після оподаткування, тис. грн;
див. зображення - коригування необхідного доходу у зв’язку з виявленням та підтвердженням порушень за результатами проведення планового та/або позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у нафтогазовій сфері та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201;
( Абзац десятий пункту 1 розділу II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2899 від 20.12.2018 )
див. зображення - прогнозований податок на прибуток на рік t, тис. грн.
( Пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
2. Прогнозовані операційні контрольовані витрати з транспортування природного газу розраховуються перед початком регуляторного періоду на кожний рік регуляторного періоду за формулою
див. зображення (2)
( Абзац другий пункту 2 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
де див. зображення - прогнозовані операційні контрольовані витрати у році t-1, тис. грн;
див. зображення - прогнозовані витрати на оплату праці у році t-1, що визначаються відповідно до пункту 3 цього розділу, тис. грн;
див. зображення - прогнозовані витрати на оплату праці у році t, що визначаються відповідно до пункту 3 цього розділу, тис. грн;
див. зображення - прогнозований індекс цін виробників промислової продукції для року t, %;
див. зображення - встановлений НКРЕКП загальний показник ефективності для операційних контрольованих витрат, %.
Базові рівні операційних контрольованих витрат для першого регуляторного періоду (ОКВо) установлюються на рівні відповідних витрат, затверджених структурою тарифів на базовий рік.
Економія операційних контрольованих витрат використовується ліцензіатом відповідно до Методики визначення сум додатково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення діяльності із транспортування природного газу для оператора газотранспортної системи, який перейшов на стимулююче регулювання, що є додатком до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428.
( Абзац дев’ятий пункту 2 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1812 від 11.11.2025 )
Базові рівні контрольованих операційних витрат на другий та наступні регуляторні періоди встановлюються з урахуванням частини економії контрольованих операційних витрат попереднього регуляторного періоду за формулою
див. зображення (3)
де див. зображення - прогнозовані операційні контрольовані витрати в останньому році попереднього регуляторного періоду, тис. грн;
ЕОКВ - економія операційних контрольованих витрат за попередній регуляторний період (за винятком останніх двох років), що розраховується за формулою
див. зображення (4)
де див. зображення - прогнозовані операційні контрольовані витрати у році t, тис. грн;
див. зображення - фактичні операційні контрольовані витрати у році t, тис. грн;
k - кількість років у попередньому періоді регулювання.
У разі очікування суттєвих відмінностей у технологічних режимах роботи газотранспортної системи в наступному регуляторному періоді, пов’язаних, зокрема, зі значним відхиленням прогнозованих обсягів потужності від обсягів, урахованих при формуванні тарифів на послуги транспортування природного газу на попередній регуляторний період, прогнозовані операційні контрольовані витрати у році t визначаються на рівні, необхідному для забезпечення безаварійної та безперебійної роботи газотранспортної системи.
( Пункт 2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
Такі прогнозовані операційні контрольовані витрати приймаються за базові рівні контрольованих операційних витрат на другий та наступні роки планованого регуляторного періоду.
( Пункт 2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
( Пункт 2 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
3. Визначення прогнозованих ВОП для року t здійснюється за формулою
див. зображення (5)
( Абзац другий пункту 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
де див. зображення - прогнозовані витрати на оплату праці на рік t, тис. грн;
див. зображення - прогнозовані витрати на оплату праці на рік t-1, тис. грн;
див. зображення - прогнозований індекс зростання номінальної середньомісячної заробітної плати в Україні для року t, визначається за формулою
( Абзац п’ятий пункту 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
див. зображення (6)
( Абзац пункту 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
де див. зображення - прогнозований індекс споживчих цін у середньому до попереднього року для року t, %;
( Абзац пункту 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
див. зображення - прогнозований індекс зростання номінальної середньомісячної заробітної плати працівників, скоригований на індекс споживчих цін (індекс зростання реальної середньомісячної заробітної плати) для року t, %.
( Абзац пункту 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1642 від 24.09.2024 )
Результативність використання витрат на оплату праці у році t оцінюється загальним показником ефективності використання витрат на оплату праці.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
Фактичний показник ефективності використання витрат на оплату праці у році t визначається за формулою
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
див. зображення (умовні одиниці), (7)
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
де див. зображення рівень середніх витрат на оплату праці працівників оператора газотранспортної системи категорії "керівники" у році t, грн на місяць;
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
див. зображення рівень середніх витрат на оплату праці працівників оператора газотранспортної системи категорії "керівники" у році t-1, грн на місяць;
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
див. зображення рівень середніх витрат на оплату праці працівників оператора газотранспортної системи, які не відносяться до категорії "керівники", у році t, грн на місяць;
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
див. зображення рівень середніх витрат на оплату праці працівників оператора газотранспортної системи, які не відносяться до категорії "керівники", у році t-1, грн на місяць.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
Загальний показник ефективності використання витрат на оплату праці, що встановлюється НКРЕКП, не може бути більшим 1.
( Пункт 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
( Пункт 3 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
4. До складу прогнозованих операційних неконтрольованих витрат мають бути включені тільки ті операційні неконтрольовані витрати, що безпосередньо пов'язані зі здійсненням ліцензованої діяльності з транспортування природного газу:
1) прогнозовані операційні неконтрольовані витрати з транспортування природного газу на рік t (ОНВnt ) визначаються за формулою
див. зображення (8)
( Абзац другий підпункту 1 пункту 4 розділу II в редакції Постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019, № 385 від 22.02.2024 )
де: НВОП- фактичний рівень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за останній звітний рік, що передує року t, у відносних одиницях;
( Абзац третій підпункту 1 пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
див. зображення - прогнозований індекс споживчих цін для року t, %;
( Абзац п'ятий пункту 4 розділу II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
2) за базові рівні неконтрольованих операційних витрат для першого регуляторного періоду (ОНВ-0) приймаються витрати, затверджені структурою тарифів на базовий рік;
3) НВОП переглядається в разі зміни законодавчо встановленого рівня єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
( Абзац перший підпункту 3 пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 385 від 22.02.2024 )
При збільшенні (зменшенні) рівня операційних неконтрольованих витрат базовий рівень операційних неконтрольованих витрат переглядається.
Підставою для перегляду базового рівня операційних неконтрольованих витрат є зміни у чинному законодавстві України в частині розміру ставок податків, зборів, обов’язкових платежів.
5. Прогнозовані витрати ліцензіата, пов’язані із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу (ВТВnt ), визначаються перед початком регуляторного періоду на рік t за формулою
див. зображення (9)
Абзац другий пункту 5 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
де: див. зображення - прогнозовані обсяги виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу на рік t 1000 м-3, які визначаються з урахуванням фактичних обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу за попередні періоди, загальних прогнозних обсягів транспортування у році t та загального показника ефективності для обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу, встановленого НКРЕКП;
( Абзац пункту 5 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
див. зображення - прогнозована ціна закупівлі природного газу у році t, грн за 1000 м-3;
( Абзац п'ятий пункту 5 розділу II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
Для першого регуляторного періоду показник ефективності для обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу дорівнює 0.
( Абзац п'ятий пункту 5 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
Прогнозовані обсяги виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу визначаються перед початком регуляторного періоду як базові рівні обсягів виробничо-технологічних витрат та нормативних втрат природного газу (V-0ВТВt ) та не змінюються протягом регуляторного періоду.
За базові рівні обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу (V-0ВТВt ) для першого регуляторного періоду приймаються питомі витрати, прийняті до розрахунку структури тарифів на базовий рік.
Економія витрат, пов'язаних із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу, використовується оператором газотранспортної системи за рішенням Регулятора у році, наступному за звітним роком/році, наступному після здійснення заходу контролю, для фінансування заходів з енергоефективності та/або для фінансування заходів, передбачених інвестиційною програмою, та/або для фінансування інших заходів, крім економії витрат, направленої відповідно до абзацу дев’ятого цього пункту.
( Пункт 5 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026 )
У випадку якщо економія витрат, пов'язаних із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу, зумовлена зниженням ціни природного газу внаслідок укладання довгострокових договорів (більше 1 року) для покриття обсягів виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат природного газу з власником природного газу, зокрема газодобувним підприємством, виробником біометану або інших видів газу з альтернативних джерел, оптовим продавцем, або внаслідок закупівлі короткострокових стандартизованих продуктів, яка здійснюється на товарних біржах, діяльність яких регулюється законом, що визначає правові умови створення та функціонування (діяльності) товарних бірж, та які відповідають вимогам Кодексу газотранспортної системи, така економія витрат використовується оператором газотранспортної системи за рішенням Регулятора у році, наступному за звітним роком/році, наступному після здійснення заходу контролю, для фінансування інших заходів в обсягах не більше 75 % від такої економії коштів, решта 25 % економії залишається у розпорядженні ліцензіата.
( Пункт 5 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 575 від 21.04.2026
( Пункт 5 розділу II в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
( Пункт 6 розділу II виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2107 від 11.10.2019 )
6. Амортизація у році t регуляторного періоду визначається відповідно до розділів IV та V цієї Методики, окремо на активи, що створені на дату переходу до стимулюючого регулювання, та активи, створені після переходу на стимулююче регулювання, активи, що були отримані ліцензіатами на безоплатній основі, та активи, що були створені за рахунок отримання плати за приєднання об’єктів газоспоживання (газопостачання) замовників до газопроводів газотранспортного підприємства, за формулою
див. зображення (10)
де: див. зображення - річна амортизація на активи, що визначені на дату переходу до стимулюючого регулювання, тис. грн;
див. зображення - річна амортизація у році t на активи, що створені після переходу на стимулююче регулювання, відповідно до інвестиційної програми, тис. грн;
див. зображення - річна амортизація на активи, що були отримані ліцензіатами на безоплатній основі після переходу до стимулюючого регулювання, крім активів (будівлі адміністративного призначення, транспортні засоби, меблі, інвентар, програмне забезпечення та інші активи) відповідно до розділу IV цієї Методики, тис. грн;
див. зображення - річна амортизація на активи, що були створені за рахунок отримання плати за приєднання об’єктів газоспоживання (газопостачання) замовників до газопроводів газотранспортного підприємства, тис. грн;