• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України | Наказ, Форма типового документа, Звіт, Положення від 22.09.2011 № 1099
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
22.09.2011 м. Київ № 1099
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
17 листопада 2011 р. за № 1318/20056
Про затвердження Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України  від 16 січня 2012 року № 29,  від 26 березня 2012 року № 360, наказами Міністерства освіти і науки України від 9 листопада 2020 року № 1381,  від 11 листопада 2020 року № 1398, від 10 лютого 2021 року № 161, від 25 жовтня 2021 року № 1127, від 4 серпня 2023 року № 945 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 28 серпня 2023 року № 1041 )
Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальну середню освіту", Постанови Верховної Ради України від 09.01.2007 № 536-V "Про стан і перспективи розвитку загальної середньої освіти в Україні", Указу Президента України від 20.03.2008 № 244 "Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні", з метою створення належних умов для виявлення та підтримки обдарованої молоді, розвитку її інтересів, схильностей та обдаровань, науково-методичного забезпечення системи загальної середньої освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти України від 18.08.98 № 305 "Про затвердження Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.09.98 за № 598/3038.
3. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О. А.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Жебровського Б. М.
 

Міністр

Д. В. Табачник
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
22.09.2011 № 1099
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 листопада 2011 р. за № 1318/20056
ПОЛОЖЕННЯ
про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності
( У тексті Положення слова "НЦ МАН" замінено словами "НЦ "МАНУ"; слова "МОНмолодьспорт України" у відповідних відмінках замінено словом "МОН" згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 9 листопада 2020 року № 1381 )( У тексті Положення слова "загальноосвітні і професійно-технічні навчальні заклади", "трудове навчання", "професійно-технічний навчальний заклад", "міжшкільний навчально-виробничий комбінат", "Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій", "вищий навчальний заклад", "навчально-виховний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітні, професійно-технічні навчальні заклади", "навчальний заклад", у всіх відмінках та формах числа замінено відповідно словами "заклади загальної середньої і професійної ( професійно-технічної ) освіти", "технології ( трудове навчання )", "заклад професійної ( професійно-технічної ) освіти", "міжшкільний ресурсний центр", "органи управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій", "заклад вищої освіти", "заклад освіти", "заклад загальної середньої освіти", "заклади загальної середньої і професійної ( професійно-технічної ) освіти", "заклад освіти" згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 25 жовтня 2021 року № 1127 )
I. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає порядок організації та проведення Всеукраїнських інтелектуальних та професійних змагань, їх організаційне, методичне і фінансове забезпечення, порядок участі в змаганнях і визначення переможців.
1.2. Всеукраїнські учнівські олімпіади проводяться щороку серед учнів закладів загальної середньої і професійної (професійно-технічної) освіти з таких навчальних предметів:
українська мова і література;
абзац третій пункту 1.2 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти  і науки України від 25.10.2021 р. № 1127, у зв'язку з цим абзаци четвертий - тридцять сьомий  вважати абзацами третім - тридцять шостим )
іноземні мови (англійська, німецька, французька, іспанська);
правознавство;
історія;
економіка;
математика;
біологія;
географія;
астрономія;
фізика;
хімія;
екологія;
інформатика;
інформаційні технології;
технології (трудове навчання);
педагогіка і психологія.
Всеукраїнські конкурси фахової майстерності, олімпіади зі спеціальних дисциплін проводяться щороку серед учнів випускних груп закладів професійної (професійно-технічної) освіти і міжшкільних ресурсних центрів.
Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академій наук України проводиться щороку за науковими відділеннями:
мовознавства;
літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства;
історії;
науки про Землю;
економіки;
математики;
хімії і біології;
екології і аграрних наук;
філософії та суспільствознавства;
фізики і астрономії;
комп'ютерних наук;
технічних наук та ін.
( абзаци дев'ятнадцятий - тридцятий пункту 1.2 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України  від 26.03.2012 р. № 360, замінено абзацами згідно з наказом Міністерства  освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
Всеукраїнські турніри юних біологів, винахідників та раціоналізаторів (навчальний предмет - фізика), географів, економістів, журналістів (навчальні предмети - українська мова і література), інформатиків, істориків, математиків, правознавців, фізиків, хіміків проводяться щороку серед учнів закладів загальної середньої і професійної (професійно-технічної) освіти.
За потреби можуть проводитись олімпіади, турніри, конкурси (державного рівня) з інших навчальних предметів, спеціальних дисциплін, наукових відділень конкурсу-захисту, а також спеціальні комплексні олімпіади, в тому числі й для учнів початкової школи.
( абзац пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, у редакції наказу Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
Органами управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій можуть проводитись олімпіади з мов і літератур національних меншин, що проживають в Україні, інші олімпіади, турніри, конкурси.
За бажанням учасник має право на загальних засадах брати участь у змаганнях серед учнів старших (порівняно з класом (курсом) фактичного навчання) класів (курсів) у межах визначених вікових груп кожного навчального предмета (крім учасників 11-го класу).
Студенти закладів фахової передвищої, вищої освіти не мають права змагатись в учнівських олімпіадах, турнірах, конкурсах з навчальних предметів на будь-яких етапах.
( абзац пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Абзац тридцять восьмий пункту 1.2 виключено
( пункт 1.2 доповнено абзацом згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 11.11.2020 р. № 1398, абзац пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 10.02.2021 р. № 161, виключено згідно з наказом Міністерства  освіти  і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
1.3. Основними завданнями учнівських олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності є:
стимулювання творчого самовдосконалення дітей, учнівської молоді;
виявлення, розвиток обдарованих учнів, надання їм допомоги у виборі професії, залучення їх до навчання у закладах фахової передвищої, вищої освіти;
( абзац третій пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
реалізація здібностей талановитих учнів;
формування творчого покоління молодих науковців та практиків для різних галузей суспільного життя;
підвищення інтересу до поглибленого вивчення навчальних, спеціальних та фахових дисциплін, формування у колах учнівської молоді навичок дослідницької роботи;
популяризація досягнень науки, техніки та новітніх технологій;
підбиття підсумків роботи факультативів, гуртків, секцій, учнівських наукових товариств;
активізація всіх форм позакласної та позашкільної роботи з учнями;
підвищення рівня викладання навчальних, спеціальних та фахових дисциплін, фахової підготовки учнів;
залучення професорсько-викладацького складу, аспірантів, студентів закладів вищої освіти, працівників наукових установ до активної роботи з обдарованою учнівською молоддю;
формування команд для участі в міжнародних олімпіадах, конкурсах, турнірах.
1.4. Керівником Всеукраїнських учнівських олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності (далі - олімпіади, турніри, конкурси) є МОН.
1.5. Організатором та координатором Всеукраїнських учнівських олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів, конкурсів фахової майстерності, олімпіад зі спеціальних дисциплін, Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України є Національний центр "Мала академія наук України" (далі - НЦ "МАНУ"), на який покладається організаційно-методичне забезпечення проведення відповідних змагань.
( пункт 1.5 із змінами внесеними згідно з наказами  Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381, від 25.10.2021 р. № 1127, у редакції наказу Міністерства  освіти і науки України від 04.08.2023 р. № 945, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 28.08.2023 р. № 1041 )
1.6. МОН забезпечує контроль за дотриманням вимог цього Положення при проведенні всіх етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад, турнірів і конкурсів з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт.
1.7. Для організації та проведення олімпіад, турнірів і конкурсів МОН створюються організаційні комітети, призначаються координатори, експерти-консультанти, а для перевірки виконання завдань та оцінювання результатів - журі.
1.8. Для складання завдань олімпіад, турнірів і конкурсів голови журі та координатори відповідних змагань формують предметно-методичні комісії, до яких входять фахівці відповідної галузі. Члени предметно-методичної комісії забезпечують науковий рівень змісту завдань та їх нерозголошеність до моменту оприлюднення. Надання підготовлених завдань будь-якій особі, яка не є членом предметно-методичної комісії, категорично забороняється.
( абзац перший пункту 1.8 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
На всіх етапах олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності комплекти завдань готуються окремо для кожного класу (курсу) та кожної професії.
( абзац другий пункту 1.8 у редакції наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, наказів Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381, від 25.10.2021 р. № 1127 )
1.9. Для консультацій щодо розв'язання спірних питань у роботі журі (правильність перевірки, об'єктивність оцінювання робіт, розгляд апеляцій, визначення переможців олімпіад, турнірів, конкурсів) наказом МОН призначаються експерти-консультанти.
( пункт 1.9 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
1.10. Переможців Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності визначають в особистій першості.
( абзац перший пункту 1.10 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
Переможців Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академій наук України визначають в особистій першості відповідно до правил (умов) проведення.
( пункт 1.10 доповнено новим абзацом другим згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381, у зв'язку з цим абзаци другий, третій  вважати відповідно абзацами третім, четвертим )
Переможців Всеукраїнських турнірів визначають за результатами командної першості. Якщо змагання відповідного етапу турніру проходили в особистій першості, переможці визначаються відповідно до правил (умов) проведення турніру.
Переможців Всеукраїнських учнівських конкурсів з навчальних предметів визначають в особистій або командній першості відповідно до правил (умов) їх проведення.
1.11. Всеукраїнські учнівські олімпіади з навчальних предметів всіх етапів, турніри, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності є очною формою змагань, крім випадків, передбачених абзацом третім цього пункту.
( абзац перший пункту 1.11 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Етапи Всеукраїнських учнівських конкурсів з навчальних дисциплін і конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт можуть бути очною або заочною формою змагань відповідно до умов їх проведення.
Під час дії надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, карантину, запровадження протиепідемічних заходів та інших обставин, які об'єктивно унеможливлюють їх проведення (далі - надзвичайні обставини), Всеукраїнські учнівські олімпіади з навчальних предметів, турніри, олімпіади зі спеціальних дисциплін, Всеукраїнські учнівські конкурси з навчальних дисциплін, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності можуть проводитися у дистанційній або змішаній (очній та дистанційній) формі. Етапи змагань, які можуть проводитися у дистанційній формі, визначаються відповідно до масштабів (державний, регіональний, місцевий) поширення надзвичайних обставин в Україні.
( пункт 1.11 доповнено абзацом третім згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Умови проведення I - III етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад у дистанційній формі визначаються оргкомітетами відповідних етапів змагань із урахуванням пропозицій предметно-методичних комісій. Умови проведення IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, відбірково-тренувальних зборів у дистанційній формі визначаються МОН.
( пункт 1.11 доповнено абзацом четвертим згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
1.12. Учасники олімпіад, турнірів і конкурсів отримують завдання та дають на них відповідь державною мовою (крім олімпіад з іноземних мов, мов і літератур національних меншин).
( абзац перший пункту 1.12 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
За рішенням журі учасники можуть отримувати завдання та давати відповіді мовою вивчення навчального предмета.
II. Проведення олімпіад, турнірів, конкурсів
2.1. Всеукраїнські учнівські олімпіади з навчальних предметів проводяться в чотири етапи:
I (перший) етап - на рівні закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, міжшкільних ресурсних центрів;
( абзац другий пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
II (другий) етап - на рівні територіальних громад, районів Автономної Республіки Крим, районів областей, районів міст Києва та Севастополя;
( абзац третій пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
III (третій) етап - на рівні Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
( абзац четвертий пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
IV (четвертий) етап - на державному рівні.
Проведення олімпіад I, II, III етапів з різних предметів одночасно забороняється.
Олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності проводяться у три етапи:
I (перший) етап - на рівні закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти у районах, районах у містах Києві та Севастополі;
( абзац восьмий пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
абзац дев'ятий пункту 2.1 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
абзац десятий пункту 2.1 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
абзац одинадцятий пункту 2.1 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
абзац дванадцятий пункту 2.1 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381, у зв'язку з цим абзаци тринадцятий - двадцять другий  вважати відповідно абзацами дев'ятим - вісімнадцятим )
II (другий) етап - обласні (в Автономній Республіці Крим - республіканські, у містах Києві та Севастополі - міські);
III (третій) етап - на державному рівні.
Турніри, як правило, проводяться у два етапи:
I (перший) етап - на рівні закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти у районах, районах у містах Києві та Севастополі;
( абзац дванадцятий пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
II (другий) етап - фінальний - на державному рівні.
Конкурси з навчальних предметів проводяться у кілька етапів відповідно до їх правил (умов), які затверджуються наказом МОН.
Фінальний етап конкурсів проводиться на державному рівні.
Порядок проведення фінальних етапів олімпіад, конкурсів, турнірів, їх організаційне, методичне забезпечення визначає МОН.
( абзац шістнадцятий пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Органи управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до цього Положення розробляють правила (умови) проведення I, II, III етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, I, II етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, I, II етапів олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності, якими визначається кількісний склад, місце та інші питання проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад, конкурсів з фахової майстерності з урахуванням особливостей адміністративно-територіального поділу, місцевих можливостей тощо.
( абзац сімнадцятий пункту 2.1 у редакції наказу Міністерства  освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Кожна олімпіада, що проводиться в очній формі, проводиться у межах одного міста (селища міського типу, селища, села), якщо інше не передбачено рішенням оргкомітету відповідного етапу змагань.
( абзац вісімнадцятий пункту 2.1 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.1.1. Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт проводиться в три етапи:
I (перший) етап - на рівні територіальних громад;
( абзац другий підпункту 2.1.1 пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
II (другий) етап - обласний (в Автономній Республіці Крим - республіканський, у містах Києві та Севастополі - міський);
III (третій) етап - на державному рівні.
( пункт 2.1 доповнено підпунктом 2.1.1 згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
2.2. I етап - на рівні закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, міжшкільних ресурсних центрів.
( пункт 2.2 у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.2.1. I етап олімпіад з навчальних предметів проводиться у жовтні, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності - у лютому, турнірів - у вересні - листопаді поточного року.
2.2.2. Порядок проведення, персональний склад оргкомітетів та журі, експерти-консультанти I етапу олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності, а також рішення відповідних оргкомітетів затверджуються наказами керівника закладу освіти.
2.2.3. Завдання I етапу для учасників олімпіад і конкурсів з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності готують предметно-методичні комісії, склад яких затверджується наказом керівника закладу освіти.
Турніри проводяться за завданнями оргкомітетів, які надсилаються до закладів загальної середньої і професійної (професійно-технічної) освіти до 15 серпня поточного року.
2.2.4. Звіти про проведення олімпіад з навчальних предметів та заявки на участь команд у наступному етапі оргкомітети I етапу надсилають до оргкомітетів II етапу відповідних змагань до 1 листопада поточного року.
( абзац перший підпункту 2.2.4 пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Звіти про проведення олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності та заявки на участь команд в наступному етапі оргкомітети I етапу надсилають оргкомітетам обласних (в Автономній Республіці Крим - республіканським, у містах Києві та Севастополі - міським) олімпіад і конкурсів до 1 березня поточного року.
Оргкомітети фінальних етапів турнірів розглядають заявки учасників, результати їх виступів у I етапі та надсилають учасникам запрошення для участі у фінальному етапі турніру.
Звіти про проведення I етапу конкурсів з навчальних предметів та заявки на участь у II етапі надсилаються до відповідних оргкомітетів у строки, визначені правилами (умовами), затвердженими наказами МОН.
2.3. II етап - у територіальних громадах, районах, районах у містах Києві та Севастополі;
I етап: конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт на рівні територіальних громад.
( пункт 2.3 у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.3.1. Завдання II етапу олімпіад з навчальних предметів готуються обласними інститутами післядипломної педагогічної освіти.
( підпункт 2.3.1 пункту 2.3 у редакції наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, наказу Міністерства освіти і науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
2.3.2. Персональний склад оргкомітетів і журі, в тому числі голови, їх заступники, секретар, експерти-консультанти олімпіад, конкурсів з навчальних предметів, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, а також рішення відповідних оргкомітетів затверджуються наказами органів управління у сфері освіти, що організовують змагання у відповідних територіальних громадах або районах, районах у містах Києві та Севастополі.
( підпункт 2.3.2 пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.3.3. Звіти про проведення II етапу олімпіад з навчальних предметів та заявки на участь у III етапі оргкомітети цих олімпіад надсилають відповідним обласним (в Автономній Республіці Крим - республіканському, в містах Києві та Севастополі міським) оргкомітетам до 30 грудня поточного року, а про проведення I етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт та заявки на участь у II етапі конкурсу-захисту - у терміни, визначені відповідними органами управління у сфері освіти.
( підпункт 2.3.3 пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.3.4. II етап конкурсів з навчальних предметів проводиться, якщо це передбачено відповідними правилами (умовами), затвердженими наказами МОН.
Оргкомітети III етапу конкурсів розглядають заявки учасників, результати їх виступів у II етапі й надсилають запрошення для подальшої участі в змаганнях у визначені цими правилами (умовами) строки.
2.4. III етап - в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
( абзац перший пункту 2.4 у редакції наказу  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
II етап: обласні олімпіади зі спеціальних дисциплін, конкурси фахової майстерності, конкурс-захист науково-дослідницьких робіт (в Автономній Республіці Крим - республіканські, у містах Києві та Севастополі - міські).
2.4.1. Персональний склад оргкомітетів і журі, в тому числі голови і його заступники, секретар, експерти-консультанти III етапу олімпіад з навчальних предметів, II етапу олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності, конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт, а також рішення відповідних оргкомітетів затверджуються наказами органів управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
2.4.2. III етап олімпіад з навчальних предметів, II етап конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт проводяться у січні - лютому; II етап олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності - у березні за графіками, які встановлює щорічно МОН.
2.4.3. III етап конкурсів з навчальних предметів проводиться, якщо це передбачено відповідними правилами (умовами) у строки, визначені МОН.
Оргкомітети IV етапу конкурсів з навчальних предметів розглядають заявки учасників, результати їх виступів у III етапі й надсилають запрошення для подальшої участі у фінальному етапі змагань.
2.4.4. Умови проведення олімпіад з навчальних предметів і спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт визначаються і затверджуються органами управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. В умовах визначається кількісний склад, пропорційність представленості закладів освіти в олімпіадах і конкурсах, місце та інші питання їх проведення з урахуванням місцевих можливостей.
2.4.5. Олімпіади з навчальних предметів та спеціальних дисциплін, конкурси фахової майстерності проводяться за завданнями або методичними рекомендаціями МОН та, у разі потреби за безпосередньої участі його представника, який стежить за дотриманням вимог цього Положення.
( абзац перший підпункту 2.4.5 пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Олімпіади з фізики, хімії, біології, математики, інформатики, інформаційних технологій, технологій (трудового навчання) проводяться у два - три тури. Кількість турів інших змагань, їх тривалість та форми проведення визначає МОН разом з оргкомітетами та журі відповідних олімпіад.
Якщо МОН надано рекомендації щодо підготовки олімпіадних завдань, то для складання завдань створюються предметно-методичні комісії, склад яких затверджуються органами управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Змагання проводяться за завданнями предметно-методичних комісій обласних (в Автономній Республіці Крим - республіканського, у містах Києві, Севастополі - міських) інститутів післядипломної педагогічної освіти, складеними з урахуванням цих рекомендацій.
Абзац четвертий підпункту 2.4.5 пункту 2.4 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381 )
2.4.6. Звіти про проведення III етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів (додаток 1), заявки на участь команди у IV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади (додаток 2) оргкомітети надсилають до НЦ "МАНУ" та оргкомітетам Всеукраїнських учнівських олімпіад (за місцем проведення) до 5 березня поточного року.
( абзац перший підпункту 2.4.6 пункту 2.4 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 04.08.2023 р. № 945, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 28.08.2023 р. № 1041 )
Звіти про проведення II етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України, заявки на участь команд у III етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт надсилаються до оргкомітету в строки, визначені умовами його проведення, затвердженими наказом МОН.
( абзаци другий і третій підпункту 2.4.6 пункту 2.4 замінено новим  абзацом згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26.03.2012 р. № 360, у зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий  вважати відповідно абзацами третім - п'ятим )
Заявки на участь у III етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади зі спеціальної дисципліни, конкурсу фахової майстерності за професією (додаток 3) оргкомітети надсилають до НЦ "МАНУ" у строки згідно з умовами олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності.
( абзац третій підпункту 2.4.6 пункту 2.4 із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 04.08.2023 р. № 945, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства  освіти і науки України від 28.08.2023 р. № 1041 )
III етап конкурсів з навчальних предметів проводиться, якщо це передбачено відповідними правилами (умовами), затвердженими наказами МОН.
Оргкомітети IV етапу конкурсів розглядають заявки учасників, результати їх виступів у III етапі й надсилають запрошення для подальшої участі в змаганнях у визначені цими правилами (умовами) строки.
2.4.7. Органи управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій проводять відбірково-тренувальні збори переможців III етапу олімпіад з навчальних предметів та II етапу олімпіад зі спеціальних дисциплін і конкурсів для формування відповідно складу команд на IV етап олімпіад з навчальних предметів, III етап олімпіад зі спеціальних дисциплін, конкурсів фахової майстерності та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, затверджують кількісний склад учасників, визначають тривалість та порядок проведення зборів.
Персональний склад учасників зборів за поданням журі відповідного етапу змагань затверджується органами управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за результатами (набраними балами), досягнутими зазначеними переможцями у відповідних змаганнях. Остаточний склад команд, що братимуть участь у наступному етапі змагань, формується з урахуванням результатів учасників відбірково-тренувальних зборів.
( абзац другий підпункту 2.4.7 пункту 2.4 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Кількісний склад команд, що братимуть участь у IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, розраховується відповідно до рейтингів, які визначаються розділом IX цього Положення та затверджуються наказом МОН щорічно.
2.5. IV етап: Всеукраїнські олімпіади з навчальних предметів, фінальні етапи турнірів, конкурсів на державному рівні.
III етап: Всеукраїнські олімпіади зі спеціальних дисциплін, конкурси фахової майстерності; Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт на державному рівні.
2.5.1. Персональний склад оргкомітетів, журі та експерти-консультанти олімпіад, конкурсів, турнірів затверджуються наказами МОН щорічно.
( підпункт 2.5.1 пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.5.2. Олімпіади з навчальних предметів і спеціальних дисциплін, конкурси фахової майстерності проводяться в два - три тури. Кількість турів (теоретичний, практичний, експериментальний), форми (письмові роботи, співбесіди тощо) та час їх проведення визначає МОН спільно з оргкомітетами та журі відповідних олімпіад і конкурсів.
2.5.3. Підпункт 2.5.3 пункту 2.5 виключено
( згідно з наказом Міністерства освіти і  науки України від 09.11.2020 р. № 1381, у зв'язку з цим підпункти 2.5.4 - 2.5.8  вважати відповідно підпунктами 2.5.3 - 2.5.7 )
2.5.3. Фінальні етапи турнірів включають проведення:
відбіркових конкурсів, на яких у формі наукових диспутів обговорюються результати розв'язання завдань першого етапу турнірів, у яких безпосередню участь беруть учні, студенти, викладачі, учені;
( абзац другий підпункту 2.5.3 пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Абзац третій підпункту 2.5.3 пункту 2.5 виключено
( згідно з наказом Міністерства  освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127, у зв'язку з цим абзац четвертий вважати абзацом третім )
фіналу як заходу підбиття підсумків.
2.5.4. Заклади освіти, на базі яких проводяться олімпіади, конкурси або турніри, готують приміщення і територію, ділянки на підприємствах, матеріально-технічну базу, технічну і технологічну документацію, створюють безпечні умови для виконання олімпіадних і конкурсних завдань, виділяють за потреби для членів журі і оргкомітету спецодяг і захисні засоби.
Обладнання (механізми, машини, агрегати), інструменти, реактиви тощо для проведення олімпіад, турнірів, конкурсів повинні бути однотипними або однакової продуктивності (потужності, вантажопідйомності, швидкості та ін.) та за можливості новими і найбільш поширеними, попередньо випробуваними і відрегульованими.
2.5.5. Завдання для проведення олімпіад, турнірів, конкурсів готують предметно-методичні комісії, які очолює голова журі.
Завдання для проведення змагань складаються з авторських задач і вправ (тестів).
За умови, що з відповідного навчального предмета (дисципліни, фаху) проводиться міжнародна олімпіада, конкурс або турнір завдання останнього етапу відповідної олімпіади, конкурсу, турніру готуються з урахуванням програми міжнародних змагань.
2.5.6. Вимоги до написання і оформлення науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України додаються до умов проведення Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, які щорічно затверджуються МОН.
2.5.7. Конкурси фахової майстерності передбачають виконання їхніми учасниками теоретичних і практичних завдань, зміст яких має відповідати вимогам навчальних програм, державного переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у закладах професійної (професійно-технічної) освіти і робіт за розрядом, класом, категорією не нижчих випускних, з яких здійснюється підготовка кваліфікованих робітників у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та міжшкільних ресурсних центрах. Теоретичні знання учасників перевіряються шляхом письмового опитування та/або комп'ютерного тестування.
( підпункт 2.5.7 пункту 2.5 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
2.6. Практичні та експериментальні завдання для олімпіад, турнірів, конкурсів складаються так, щоб забезпечити рівні можливості виконання їх всіма учасниками і сприяти повному виявленню кожним із них досягнутого рівня знань, вмінь та фахової майстерності.
2.7. При виконанні завдань забороняється користуватися довідниками, словниками, таблицями, картами, обчислювальними засобами, електронним обладнанням, засобами комунікації (Інтернет, мобільні телефони тощо), крім засобів, що офіційно дозволені оргкомітетом та журі та затверджені протоколом.
На практичних турах олімпіад дозволяється користуватися лише обладнанням, програмним забезпеченням, друкованими матеріалами, що надаються оргкомітетом та журі.
При виконанні письмових робіт, які підлягають шифруванню, забороняється використання будь-яких позначок, які сприяли б дешифруванню робіт.
При виконанні практичних завдань на конкурсах фахової майстерності та олімпіаді з технологій (трудового навчання) можна користуватися власними інструментами і пристроями, за умови якщо це передбачено відповідними правилами (умовами).
2.8. Учні закладів загальної середньої освіти щороку беруть участь у Міжнародних учнівських олімпіадах з навчальних предметів згідно з переліком, визначеним МОН.
2.8.1. За результатами IV етапу олімпіад з навчальних предметів, III етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт та II (фінального) етапу турнірів визначаються кандидати для участі у відповідних Міжнародних олімпіадах, конкурсах і турнірах, якщо такі проводяться.
2.8.2. Для підготовки команд учнів до участі у Міжнародних олімпіадах, конкурсах і турнірах МОН може проводити осінні настановчі, зимові навчально-тренувальні збори. До участі в осінніх та зимових зборах запрошуються переможці відповідної олімпіади минулого навчального року.
2.8.3. Для визначення МОН остаточного складу команд учнів до участі у Міжнародних олімпіадах, турнірах, конкурсах з навчальних предметів проводяться весняні конкурсні відбірково-тренувальні збори, до участі в яких запрошуються переможці IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад поточного навчального року.
Пропозиції до списку учасників весняних конкурсних відбірково-тренувальних зборів приймаються на засіданні оргкомітету IV етапу відповідної олімпіади з навчального предмета.
( абзац другий підпункту 2.8.3 пункту 2.8 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
Список учасників весняних конкурсних відбірково-тренувальних зборів з формування та підготовки команд учнів до Міжнародних олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів затверджується наказом МОН.
2.8.4. Кількісний склад учасників весняних конкурсних відбірково-тренувальних зборів, які є кандидатами на участь у відповідних міжнародних змаганнях поточного року, не повинен перевищувати подвійної кількості учнів, що входять до складу команди України, згідно з правилами відповідної Міжнародної олімпіади, конкурсу або турніру.
Понад зазначену кількість до числа учасників відбірково-тренувальних зборів, які є кандидатами на участь у відповідних міжнародних змаганнях поточного року, включаються переможці відповідних міжнародних змагань минулого року, якщо вони є учнями закладів загальної середньої освіти.
2.8.5. Персональний склад команд Міжнародних олімпіад, турнірів, конкурсів з навчальних предметів формується з числа переможців конкурсних відбірково-тренувальних зборів за максимальною кількістю набраних у змаганнях балів.
2.8.6. Персональний склад членів та керівників команд учнів для участі в Міжнародних олімпіадах, конкурсах та турнірах затверджується наказом МОН.
III. Учасники олімпіад, турнірів, конкурсів
3.1. Учні мають право брати участь у кількох предметних олімпіадах, турнірах, конкурсах за умови, що строки їх проведення не збігаються.
До участі в II, III та IV етапах олімпіади допускаються тільки учні, які стали переможцями попереднього етапу відповідних змагань. Кількісний склад учасників кожного етапу визначає оргкомітет цього етапу.
Персональний склад команд IV етапу олімпіад з навчальних предметів визначається органами управління у сфері освіти Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій згідно з рейтингом команд, а фінального етапу олімпіад зі спеціальних дисциплін, турнірів і конкурсів - відповідно до правил (умов) їх проведення.
( абзац третій пункту 3.1 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
3.2. На всіх етапах олімпіад, конкурсів, турнірів з навчальних предметів, олімпіад зі спеціальних дисциплін та конкурсів фахової майстерності учні мають право брати участь в змаганнях за клас (курс) не молодший, ніж клас (курс) їх навчання в закладах загальної середньої і професійної (професійно-технічної) освіти у межах визначених вікових груп для кожного навчального предмета. Учасники змагань виступають у складі команд, сформованих відповідно до адміністративно-територіального підпорядкування закладів освіти.
3.3. У I етапі олімпіад з навчальних предметів і спеціальних дисциплін беруть участь усі учні закладів загальної середньої і професійної (професійно-технічної) освіти та міжшкільних ресурсних центрів, які бажають; у конкурсах фахової майстерності - всі учні, які бажають і мають відповідний допуск до роботи з механізмами та обладнанням, у I етапі турнірів - команди учнів одного закладу освіти.
Будь-які обмеження права участі учнів в I етапі олімпіад з навчальних предметів і спеціальних дисциплін, у конкурсах фахової майстерності забороняються.
Перелік предметів, з яких проводиться олімпіада, та класів (курсів), які беруть участь у змаганнях, визначається відповідним оргкомітетом закладу освіти.
3.4. У II етапі олімпіад з навчальних предметів беруть участь:
3.4.1. Учні, що стали переможцями I етапу олімпіад відповідно:
з української мови і літератури 7 - 11 класів
абзац третій підпункту 3.4.1 пункту 3.4 виключено  
з іноземних мов 8 - 11 класів
з правознавства  9 - 11 класів
з історії 8 - 11 класів
з економіки 9 - 11 класів
з математики 6 - 11 класів
з біології 8 - 11 класів
з географії 8 - 11 класів
з хімії 7 - 11 класів
з екології 10 - 11 класів
з астрономії 10 - 11 класів
з фізики 7 - 11 класів
з інформатики 8 - 11 класів
з інформаційних технологій 8 - 11 класів
з технологій (трудового навчання) 8 - 11 класів
з педагогіки і психології 11 класу.
( підпункт 3.4.1 пункту 3.4 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2021 р. № 1127 )
3.4.2. Учні відповідних курсів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, що стали переможцями I етапу відповідних олімпіад.
3.4.3. Учні Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка беруть участь у II етапі олімпіад, зазначених у підпункті 3.4.1 пункту 3.4 цього розділу, які проходять у відповідному районі м. Києва, крім олімпіад з математики, фізики, хімії, інформатики, інформаційних технологій, астрономії, що проводяться закладом освіти самостійно.
3.4.4. У II етапі конкурсу (якщо такий проводиться) беруть участь переможці попереднього етапу змагань.
3.5. У III етапі олімпіад з навчальних предметів беруть участь:
3.5.1. Учні закладів загальної середньої освіти, що стали переможцями II етапу олімпіад і включені до складу команд, сформованих районами або територіальними громадами, районами у містах Києві та Севастополі відповідно:
з української мови і літератури 8 - 11 класів
абзац третій підпункту 3.5.1 пункту 3.5 виключено  
з іноземних мов 9 - 11 класів
з правознавства 9 - 11 класів
з історії 8 - 11 класів
з економіки 9 - 11 класів
з математики 7 - 11 класів
з біології 8 - 11 класів
з географії 8 - 11 класів
з хімії 8 - 11 класів
з екології 10 - 11 класів
з астрономії 10 - 11 класів
з фізики 8 - 11 класів
з інформатики 8 - 11 класів
з інформаційних технологій 9 - 11 класів
з технологій (трудового навчання) 9 - 11 класів
з педагогіки і психології 11 класу.