• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Правила носіння форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями та ліцеїстами Державної прикордонної служби України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Правила від 02.10.2017 № 808
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 02.10.2017
  • Номер: 808
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 02.10.2017
  • Номер: 808
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
02 жовтня 2017 року № 808
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 жовтня 2017 р. за № 1302/31170
ПРАВИЛА
носіння форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями та ліцеїстами Державної прикордонної служби України
( заголовок із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства внутрішніх справ України  від 23 травня 2018 року № 437, від 21 серпня 2019 року № 710, від 29 січня 2024 року № 47 )
(У тексті Правил слово "бавовняна" в усіх відмінках замінено словом "польова" у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 2019 року № 710)
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Ці Правила розроблено відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України", "Про військовий обов'язок і військову службу", Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 жовтня 2016 року № 1132 "Про речове забезпечення військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2016 року за № 1536/29666.
2. Право на носіння форми одягу Держприкордонслужби мають військовослужбовці, військовозобов'язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти, ліцеїсти Держприкордонслужби, а також звільнені з військової служби з Держприкордонслужби в запас або у відставку з правом носіння військової форми одягу.
( розділ I доповнено новим пунктом 2 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим пункти 2 - 9 вважати відповідно пунктами 3 - 10 )
3. Установлено такі форми одягу:
парадна - для урочистих заходів та святкових днів;
повсякденна - для виконання повсякденних завдань;
польова (службова морська) - для участі в заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), виконання бойових (навчально-бойових) завдань, несення служби з охорони державного кордону України, на бойових чергуваннях та вахті, під час несення служби в добових нарядах (зі зброєю), занять з професійної підготовки, у період ліквідації аварій та катастроф, надзвичайних ситуацій та в інших випадках за вказівкою начальника органу Держприкордонслужби;
( абзац четвертий пункту 3 розділу I у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
робоча (спеціальна) - для виконання господарських, будівельних робіт, обслуговування техніки, озброєння та проведення заходів, що передбачають використання спеціалізованого одягу.
( пункт 3 розділу I доповнено новим абзацом п'ятим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзац п'ятий вважати абзацом шостим )
Кожну із зазначених форм поділяють на літню та зимову.
4. Предмети форми одягу повинні бути ретельно припасованими й утримуватись у бездоганному стані.
5. Вид форми одягу у органі Держприкордонслужби визначає начальник цього органу. Форма одягу для стройових оглядів, шикувань та службових нарад визначається особами, які проводять ці заходи.
6. Перехід на літню або зимову форму встановлюється наказом командира військової частини відповідно до розпорядження начальника гарнізону.
7. Теплі речі носяться за низької температури навколишнього повітря за рішенням керівника підрозділу під час несення прикордонної, внутрішньої, вартової служби, на заняттях, навчаннях, роботах або під час участі у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп).
8. Одяг льотного, інженерно-технічного складу авіаційних частин, корабельно-катерного складу Морської охорони та спеціальний одяг носить персонал, для якого він передбачений згідно з нормами речового забезпечення. Порядок його носіння визначає начальник органу Держприкордонслужби.
9. Військовослужбовцям та ліцеїстам Держприкордонслужби забороняється:
( абзац перший пункту 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
носити знаки розрізнення військовослужбовця не встановлених для Держприкордонслужби зразків;
носити на формі одягу непередбачені нагрудні знаки;
носити предмети форми одягу з цивільним одягом.
10. Військовослужбовці Держприкордонслужби (крім Морської охорони) носять шапки, куртки демісезонні, кітелі і штани, краватки, кашне - сірого кольору; сорочки - блакитного та білого кольорів; шапки зимові, капелюхи, берети, кашкети, кашкети спеціальні, блайзери спеціальні, куртки спеціальні, куртки костюма утеплювача, сорочки спеціальні, штани спеціальні, теніски спеціальні, шарфи-труби зимові, шарфи-труби літні, рукавички демісезонні - зеленого кольору; фуфайки (з короткими рукавами) - зеленого, захисного та білого кольорів.
( абзац перший пункту 10 розділу I у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
Військовослужбовці Морської охорони Держприкордонслужби носять шапки, шапки зимові, куртки демісезонні, куртки спеціальні, куртки костюма утеплювача, тужурки і штани, краватки, шарфи-труби зимові, шарфи-труби літні, рукавички демісезонні - чорного кольору; кашкети літні з двома чохлами, капелюхи, кашне - білого кольору; сорочки - кремового та білого кольорів; кашкети спеціальні, блайзери спеціальні, сорочки спеціальні, штани спеціальні, теніски спеціальні - темно-синього кольору; фуфайки (з короткими рукавами) - темно-синього та білого кольорів, тільники.
Військовослужбовці авіаційних частин Держприкордонслужби носять шапки, капелюхи, кашкети, куртки демісезонні, кітелі і штани, краватки, кашне - синього кольору; сорочки - синього та білого кольорів; кашкети спеціальні, блайзери спеціальні, сорочки спеціальні, штани спеціальні, теніски спеціальні - темно-синього кольору; шапки зимові, куртки спеціальні, куртки костюма утеплювача, шарфи-труби зимові, шарфи-труби літні та рукавички демісезонні - чорного кольору; фуфайки (з короткими рукавами) - темно-синього, захисного та білого кольорів.
Ліцеїсти Держприкордонслужби носять шапки, кітелі і штани (парадні), светри, краватки - сірого кольору; кашкети, шапки зимові, берети, куртки спеціальні, костюми повсякденні, шарфи-труби зимові, рукавички демісезонні - зеленого кольору; кашне - білого та сірого кольорів; сорочки - блакитного та білого кольорів; фуфайки (з короткими рукавами) - зеленого, захисного та білого кольорів.
( пункт 10 розділу I доповнено новим абзацом четвертим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзац четвертий вважати абзацом п'ятим )
Військовослужбовці та ліцеїсти Держприкордонслужби носять кашкети польові, панами, куртки утеплені польові, костюми літні польові та сорочки бойові з маскувальним малюнком.
( абзац п'ятий пункту 10 розділу I у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
II. ФОРМА ОДЯГУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЛІЦЕЇСТІВ
( заголовок розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
1. Форма одягу вищого офіцерського складу Держприкордонслужби (крім Морської охорони):
1) парадна:
літня - кашкет, мундир і штани, сорочка, краватка, напівчеревики хромові;
зимова - шапка з каракулю, куртка демісезонна з каракулевим коміром, мундир і штани, сорочка, краватка, напівчоботи утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) польова:
літня - берет або кашкет польовий, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
4) дозволяється носити:
кашкет із зимовою парадною формою одягу;
кашкет із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою; сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки);
берет або кашкет польовий із зимовою польовою формою одягу;
берет із літньою та зимовою повсякденною формою одягу;
кашкет спеціальний та блайзер спеціальній із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну з каракулевим коміром з літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну з літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий з повсякденною та польовою формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки, без мундира із парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами з літньою польовою формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою польовою формою одягу;
( підпункт 4 пункту 1 розділу II доповнено новим абзацом чотирнадцятим  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзаци чотирнадцятий - вісімнадцятий  вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим - дев'ятнадцятим )
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу та сорочки спеціальної з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку бойову замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу;
рукавички шкіряні з літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні з літньою повсякденною та польовою формою одягу;
рукавички білого кольору з літньою парадною формою одягу;
5) на мундирі парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, пояс парадний та рукавички білого кольору.
2. Форма одягу військовослужбовців чоловічої статі, які проходять військову службу за контрактом у Держприкордонслужбі (крім Морської охорони):
1) парадна:
літня - кашкет, кітель і штани, сорочка, краватка, напівчеревики хромові;
зимова - шапка, куртка демісезонна, кітель і штани, сорочка, краватка, напівчоботи утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) польова:
літня - берет, або кашкет польовий, або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
4) дозволяється носити:
кашкет із зимовою парадною формою одягу;
кашкет із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою; сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки);
берет, або кашкет польовий, або панаму із зимовою польовою формою одягу;
берет із літньою та зимовою повсякденною формою одягу;
кашкет спеціальний та блайзер спеціальній із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну з літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну з літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий з повсякденною та польовою формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки, без кітеля із парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами з літньою польовою формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою польовою формою одягу;
( підпункт 4 пункту 2 розділу II доповнено новим абзацом чотирнадцятим  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзаци чотирнадцятий - сімнадцятий  вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим - вісімнадцятим )
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу та сорочки спеціальної з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку бойову замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу;
рукавички шкіряні з літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні з літньою повсякденною та польовою формою одягу;
5) на кітелі парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
3. Форма одягу військовослужбовців жіночої статі, які проходять військову службу за контрактом у Держприкордонслужбі (крім Морської охорони):
1) парадна:
літня - капелюх, кітель і спідниця або штани, сорочка, краватка жіноча, туфлі хромові;
зимова - шапка, куртка демісезонна, кітель і спідниця або штани, сорочка, краватка жіноча, чобітки хромові утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) польова форма одягу:
літня - берет, або кашкет польовий, або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
4) дозволяється носити:
капелюх із зимовою парадною формою одягу;
капелюх із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою; сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою жіночою та без краватки жіночої);
берет, або кашкет польовий, або панаму із зимовою польовою формою одягу;
берет із літньою та зимовою повсякденною формою одягу;
кашкет спеціальний та блайзер спеціальній із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну з літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну з літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий з повсякденною та польовою формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою жіночою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою жіночою та без краватки жіночої, без кітеля із парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами з літньою польовою формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою польовою формою одягу;
( підпункт 4 пункту 3 розділу II доповнено новим абзацом чотирнадцятим  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзаци чотирнадцятий - сімнадцятий  вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим - вісімнадцятим )
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу та сорочки спеціальної з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку бойову замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу;
рукавички шкіряні з літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні з літньою повсякденною та польовою формою одягу;
5) на кітелі парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
4. Форма одягу курсантів вищих військових навчальних закладів Держприкордонслужби:
1) парадна:
літня - берет, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) білого кольору або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
2) повсякденна:
літня - блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) польова:
літня - берет, або кашкет польовий, або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
4) дозволяється носити:
кашкет польовий або панаму із зимовою польовою формою одягу;
берет із літньою та зимовою повсякденною формою одягу, зимовою парадною та польовою формою одягу;
куртку спеціальну із літньою парадною та повсякденною формою одягу;
куртку костюма утеплювача, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий як окремі предмети з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами із літньою парадною та повсякденною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою польовою формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою польовою формою одягу;
( підпункт 4 пункту 4 розділу II доповнено новим абзацом восьмим  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим абзаци восьмий, дев'ятий  вважати відповідно абзацами дев'ятим, десятим )
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового із літньою польовою формою одягу та сорочки спеціальної із літньою повсякденною формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою парадною, повсякденною та польовою формою одягу;
5) на сорочці спеціальній парадної форми одягу носять нагрудні знаки, за вказівкою - орденські стрічки, стрічки медалей на планках або ордени, медалі. Крім того, додатково можуть носитись аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
5. Форма одягу військовослужбовців, які були призвані на строкову військову службу та військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період в Держприкордонслужбу (крім Морської охорони):
1) літня - берет, або кашкет польовий, або панама, костюм літній польовий, черевики з високими берцями, фуфайка (з короткими рукавами), ремінь брючний;
2) зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні:
3) дозволяється носити:
берет, кашкет польовий та панаму із зимовою формою одягу;
куртку костюма утеплювача, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий як окремі предмети з усіма формами одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового із літньою польовою формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою формою одягу;
4) під час урочистих заходів на куртці костюма літнього польового носять нагрудні знаки, за вказівкою - орденські стрічки, стрічки медалей на планках або ордени, медалі. Крім того, додатково можуть носитись аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
6. Форма одягу ліцеїстів Держприкордонслужби:
1) парадна:
літня - кашкет, кітель і штани (парадні), сорочка, краватка, напівчеревики хромові, ремінь брючний;
зимова - шапка, куртка спеціальна, кітель і штани (парадні), сорочка, краватка, напівчоботи утеплені, кашне, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
2) повсякденна:
літня - кашкет або берет, костюм повсякденний, фуфайка (з короткими рукавами), напівчеревики хромові, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, костюм повсякденний, фуфайка (з короткими рукавами), напівчоботи утеплені, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) польова:
літня - берет, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики з високими берцями, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
4) дозволяється носити:
кашкет із зимовою парадною та повсякденною формою одягу;
кашкет із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою; сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки);
берет із зимовою повсякденною та польовою формою одягу;
куртку спеціальну із літньою парадною та повсякденною формою одягу;
куртку утеплену польову із літньою польовою формою одягу;
шарф-трубу зимовий з повсякденною та польовою формою одягу;
светр з усіма формами одягу (під кітелем, із сорочкою костюма повсякденного, під курткою костюма літнього польового та без них);
сорочку костюма повсякденного з підкоченими рукавами з літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки, без кітеля із парадною формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою польовою формою одягу та сорочки костюма повсякденного з літньою повсякденною формою одягу;
рукавички демісезонні з літньою парадною, повсякденною та польовою формою одягу;
5) на кітелі парадної форми одягу за вказівкою носять - аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
( розділ II доповнено новим пунктом 6 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим пункти 6 - 10 вважати відповідно пунктами 7 - 11 )
7. Форма одягу вищого офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби:
1) парадна:
літня - кашкет літній із двома чохлами, тужурка і штани, сорочка, краватка, напівчеревики хромові;
зимова - шапка з каракулю, куртка демісезонна з каракулевим коміром, тужурка і штани, сорочка, краватка, напівчоботи утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) службова морська:
літня - кашкет літній польовий або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
( пункт 7 розділу II доповнено новим підпунктом 3 згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим підпункти 3, 4 вважати відповідно підпунктами 4, 5 )
4) дозволяється носити:
кашкет польовий або панаму із зимовою службовою морською формою одягу;
кашкет літній із двома чохлами із зимовою парадною формою одягу;
кашкет літній із двома чохлами із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою, сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки);
кашкет спеціальний та блайзер спеціальний із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну з каракулевим коміром із літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну із літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий із повсякденною та службовою морською формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами із літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки, без тужурки із літньою парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою службовою морською формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою службовою морською формою одягу та сорочки спеціальної із літньою повсякденною формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою службовою морською формою одягу;
рукавички шкіряні із літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою повсякденною та службовою морською формою одягу;
рукавички білого кольору із літньою парадною формою одягу;
( підпункт 4 пункту 7 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
5) на тужурці парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, пояс парадний, рукавички білого кольору та кортик.
8. Форма одягу військовослужбовців чоловічої статі, які проходять військову службу в Морській охороні Держприкордонслужби:
1) парадна форма одягу:
літня - кашкет літній із двома чохлами, тужурка і штани, сорочка, краватка, напівчеревики хромові;
зимова - шапка, куртка демісезонна, тужурка і штани, сорочка, краватка, напівчоботи утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна форма одягу:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) службова морська:
літня - кашкет літній польовий або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
( пункт 8 розділу II доповнено новим підпунктом 3 згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим підпункти 3, 4 вважати відповідно підпунктами 4, 5 )
4) дозволяється носити:
кашкет польовий або панаму із зимовою службовою морською формою одягу;
кашкет літній із двома чохлами із зимовою парадною формою одягу;
кашкет літній із двома чохлами із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою, сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки);
кашкет спеціальний та блайзер спеціальний із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну із літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну із літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий із повсякденною та службовою морською формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами із літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки, без тужурки із літньою парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою службовою морською формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою службовою морською формою одягу та сорочки спеціальної із літньою повсякденною формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою службовою морською формою одягу;
рукавички шкіряні із літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою повсякденною та службовою морською формою одягу;
( підпункт 4 пункту 8 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
5) на тужурці парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний та кортик.
9. Форма одягу військовослужбовців жіночої статі, які проходять військову службу в Морській охороні Держприкордонслужби:
1) парадна:
літня - капелюх, тужурка і спідниця або штани, сорочка, краватка жіноча, туфлі хромові;
зимова - шапка, куртка демісезонна, тужурка і спідниця або штани, сорочка, краватка жіноча, чобітки хромові утеплені, кашне, рукавички шкіряні;
2) повсякденна:
літня - кашкет спеціальний або блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
3) службова морська:
літня - кашкет літній польовий або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
( пункт 9 розділу II доповнено новим підпунктом 3 згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710, у зв'язку із цим підпункти 3, 4 вважати відповідно підпунктами 4, 5 )
4) дозволяється носити:
кашкет польовий або панаму із зимовою службовою морською формою одягу;
капелюх із зимовою парадною формою одягу;
капелюх із літньою парадною формою одягу (сорочка з довгим рукавом з погонами і краваткою жіночою, сорочка з коротким рукавом з погонами і краваткою та без краватки жіночої);
кашкет спеціальний та блайзер спеціальний із зимовою повсякденною формою одягу;
куртку демісезонну із літньою парадною формою одягу;
куртку спеціальну із літньою повсякденною формою одягу;
костюм вітровологозахисний, шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий із повсякденною та службовою морською формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами із літньою повсякденною формою одягу;
сорочку з довгим рукавом з погонами і краваткою жіночою та сорочку з коротким рукавом з погонами і краваткою жіночою та без краватки жіночої, без тужурки із літньою парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою службовою морською формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість куртки костюма літнього польового з літньою службовою морською формою одягу та сорочки спеціальної із літньою повсякденною формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою службовою морською формою одягу;
рукавички шкіряні із літньою парадною формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою повсякденною та службовою морською формою одягу;
( підпункт 4 пункту 9 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
5) на тужурці парадної форми одягу носять орденські стрічки та стрічки медалей на планках, нагрудні знаки, за вказівкою - ордени, медалі, аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний та кортик.
10. Форма одягу військовослужбовців, які були призвані на строкову військову службу та військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, в Морську охорону Держприкордонслужби:
1) парадна:
літня - блайзер спеціальний, сорочка спеціальна та фуфайка (з короткими рукавами) або теніска спеціальна, штани спеціальні, черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
( абзац другий підпункту 1 пункту 10 розділу II із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
зимова - шапка зимова, куртка спеціальна, сорочка спеціальна, фуфайка (з короткими рукавами), штани спеціальні, черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
2) службова морська:
літня - кашкет польовий або панама, костюм літній польовий, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові демісезонні, ремінь брючний;
зимова - шапка зимова, куртка утеплена польова, фуфайка (з короткими рукавами), черевики трекінгові зимові, ремінь брючний, рукавички демісезонні;
( підпункт 2 пункту 10 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
3) дозволяється носити:
кашкет польовий або панаму із зимовою службовою морською формою одягу;
блайзер спеціальний із зимовою парадною формою одягу;
куртку спеціальну із літньою парадною формою одягу;
шарф-трубу літній, шарф-трубу зимовий із парадною та службовою морською формою одягу;
куртку костюма утеплювача як окремий предмет з усіма формами одягу;
сорочку спеціальну з підкоченими рукавами із літньою парадною формою одягу;
куртку костюма літнього польового з підкоченими рукавами із літньою службовою морською формою одягу;
фуфайку (з короткими рукавами) замість сорочки спеціальної із літньою парадною формою одягу та куртки костюма літнього польового із літньою службовою морською формою одягу;
теніску спеціальну замість куртки костюма літнього польового та фуфайки (з короткими рукавами) із літньою службовою морською формою одягу;
рукавички демісезонні із літньою парадною та службовою морською формою одягу;
( підпункт 3 пункту 10 розділу II у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
4) на сорочці спеціальній парадної форми одягу носять нагрудні знаки, за вказівкою - орденські стрічки, стрічки медалей на планках або ордени, медалі. Крім того, додатково можуть носитись аксельбант, рукавички білого кольору, пояс парадний.
11. Під час участі в заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), несення служби з охорони державного кордону України, під час несення служби в добових нарядах та на заняттях з професійної підготовки у разі кріплення на ремені брючному багнетів, кобур, чохлів, спорядження тощо він носиться поверх куртки костюма літнього польового або куртки утепленої польової.
III. ЗНАКИ РОЗРІЗНЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
1. Погони:
1) погони за видом кріплення поділяються на накладні та погони-муфти.
Погони-муфти можуть бути чорного, синього, блакитного, білого, зеленого або сірого кольору, накладні погони - чорного, синього, зеленого кольорів або з маскувальним малюнком.
( абзац другий підпункту 1 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
Крім того, погони, крім кольору, відрізняються за оздобленням. Вишиті носить вищий офіцерський склад;
2) погони-муфти носяться на куртці демісезонній з каракулевим коміром, куртці демісезонній, мундирі, кітелі, костюмі повсякденному, светрі, сорочці та накладаються на погони, вшиті у шви рукавів.
( абзац перший підпункту 2 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
Накладні погони носяться на куртці спеціальній, куртці утепленій польовій, куртці костюма утеплювача, куртці костюма літнього польового та розміщуються на текстильній застібці, нашитій на лівій пілочці, на тенісці спеціальній - на лівій частині грудей;
( абзац другий підпункту 2 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.01.2024 р. № 47 )
3) погони сірого, блакитного та зеленого кольорів використовуються військовослужбовцями і ліцеїстами Держприкордонслужби (крім авіаційних частин та Морської охорони), чорного кольору - військовослужбовцями Морської охорони Держприкордонслужби, синього кольору - військовослужбовцями авіаційних частин Держприкордонслужби. Погони з маскувальним малюнком та білого кольору можуть використовуватися всіма військовослужбовцями і ліцеїстами на предметах польової форми одягу (службової морської форми одягу) та сорочках відповідно;
( підпункт 3 пункту 1 розділу III у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.2019 р. № 710 )
4) на погонах вищого та старшого офіцерського складу Держприкордонслужби (крім Морської охорони) на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщуються знаки відповідного офіцерського складу завширшки 45 мм. Над ними на відстані 5 мм, а для молодшого офіцерського складу Держприкордонслужби (крім Морської охорони) - на відстані 5 мм від нижнього краю погона на повздовжній осьовій лінії з проміжками 5 мм відповідно до військового звання розташовуються ромбовидні зірки діаметром 18 мм променями один до одного в кількості:
генерал-полковник - 3 шт.;
генерал-лейтенант - 2 шт.;
генерал-майор - 1 шт.;
полковник - 3 шт.;
підполковник - 2 шт.;
майор - 1 шт.;
капітан - 4 шт.;
старший лейтенант - 3 шт.;
лейтенант - 2 шт.;
молодший лейтенант - 1 шт.
На погонах генерала армії України по центру між верхніми краями знака вищого офіцерського складу завширшки 45 мм і погона розташовується знак генерала армії України завширшки 36 мм.
На сорочці спеціальній знаки вищого та старшого офіцерського складу завширшки 23 мм розміщуються на комірі на відстані 5 мм до сторін обох кутів коміра таким чином, щоб знаки були на одній відстані від кутів коміра та на відстані 1 мм від знаків вищого та старшого офіцерського складу на повздовжній осьовій лінії відповідно до військового звання, впритул одна до одної розташовуються ромбовидні зірки діаметром 11 мм. Знаки генерала армії України завширшки 18 мм розташовуються на відстані 1 мм від знаків вищого офіцерського складу.
Позначення молодшого офіцерського складу відповідно до військових звань на сорочці спеціальній здійснюється таким чином, щоб перші ромбовидні зірки діаметром 11 мм були на відстані 15 мм до сторін обох кутів коміра, наступні на повздовжній осьовій лінії розміщуються впритул одна до одної;
5) на погонах рядового, сержантського та старшинського складу Держприкордонслужби (крім Морської охорони) на відстані 5 мм від нижнього краю погона на повздовжній осьовій лінії з проміжками 2 мм розміщуються знаки рядового, сержантського та старшинського складу завширшки 45 мм відповідно до військового звання в кількості:
старший прапорщик - один вузький у формі гострої хвилі, один широкий у формі гострої хвилі й один вузький у формі дуги;
прапорщик - один широкий у формі гострої хвилі, один вузький у формі дуги;
старшина - чотири вузькі у формі гострої хвилі й один вузький у формі дуги;
старший сержант - чотири вузькі у формі гострої хвилі;
сержант - три вузькі у формі гострої хвилі;
молодший сержант - два вузькі у формі гострої хвилі;
старший солдат - один вузький у формі гострої хвилі.
На сорочці спеціальній знаки рядового, сержантського та старшинського складу завширшки 23 мм розміщуються на комірі на відстані 5 мм від сторін обох кутів коміра таким чином, щоб сторони нижніх знаків були на одній відстані від кутів коміра. Наступні знаки рядового, сержантського та старшинського складу розташовуються відповідно до військового звання над ними на повздовжній осьовій лінії на відстані 1 - 2 мм один від одного;
( підпункт 5 пункту 1 розділу III у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2018 р. № 437 )
6) на погонах вищого офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби на відстані 5 мм від нижнього краю погона розміщується відповідний знак завширшки 45 мм і над ним на відстані 2 мм на повздовжній осьовій лінії відповідно до військового звання розташовуються знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби:
( абзац перший підпункту 6 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2018 р. № 437 )
адмірал - два широкі, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
віце-адмірал - один широкий, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
контр-адмірал - з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм.
На тужурці знаки вищого офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 130 мм розміщуються на відстані 100 мм від нижнього зрізу обох рукавів. Наступні знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 130 мм та з петлею, порожнина якої діаметром 15 мм, розташовуються над ними відповідно до військового звання на повздовжній осьовій лінії на відстані 5 мм один від одного.
( абзац п'ятий підпункту 6 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2018 р. № 437 )
На сорочці спеціальній знаки вищого офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 23 мм розміщуються на комірі на відстані 5 мм до сторін обох кутів коміра таким чином, щоб сторони нижніх знаків були на одній відстані від кутів коміра. Наступні знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 23 мм та з петлею, порожнина в якій діаметром 1 мм, розташовуються над ними відповідно до військового звання на повздовжній осьовій лінії на відстані 1 - 2 мм один від одного;
7) на погонах старшого та молодшого офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби на відстані 5 мм від нижнього краю погона на повздовжній осьовій лінії відповідно до військового звання на відстані 2 мм один від одного розташовуються знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби:
( абзац перший підпункту 7 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2018 р. № 437 )
капітан 1 рангу - три широкі, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
капітан 2 рангу - два широкі, один вузький, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
капітан 3 рангу - два широких, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
капітан-лейтенант - один широкий, один вузький, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
старший лейтенант - один широкий, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
лейтенант - один вузький, з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм;
молодший лейтенант - з петлею, порожнина в якій діаметром 5 мм.
На тужурці перші знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 130 мм розміщуються на відстані 100 мм від нижнього зрізу обох рукавів. Наступні знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 130 мм та з петлею, порожнина якої діаметром 15 мм, розміщуються над ними відповідно до військового звання на повздовжній осьовій лінії на відстані 5 мм один від одного.
( абзац дев'ятий підпункту 7 пункту 1 розділу III із змінами, внесеними  згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2018 р. № 437 )
На сорочці спеціальній знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 23 мм розміщуються на комірі на відстані 5 мм до сторін обох кутів коміра таким чином, щоб сторони нижніх знаків були на одній відстані від кутів коміра. Наступні знаки офіцерського складу Морської охорони Держприкордонслужби завширшки 23 мм розміщуються над ними відповідно до військового звання на повздовжній осьовій лінії на відстані 1 - 2 мм один від одного;