• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про забезпечення участі експертів у здійсненні оцінки впливу на довкілля

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України | Наказ, Порядок, Вимоги, Положення від 06.07.2021 № 452
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок, Вимоги, Положення
  • Дата: 06.07.2021
  • Номер: 452
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок, Вимоги, Положення
  • Дата: 06.07.2021
  • Номер: 452
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.07.2021  № 452
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 жовтня 2021 р.
за № 1279/36901
Про забезпечення участі експертів у здійсненні оцінки впливу на довкілля
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Положення про Експертну комісію з оцінки впливу на довкілля;
Кваліфікаційні вимоги до експертів з оцінки впливу на довкілля;
Порядок ведення реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля.
2. Департаменту екологічної оцінки, контролю та екологічних фінансів (Лада КОТЯШ) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню цифрової трансформації та моніторингу довкілля (Максим ЛОБОК) оприлюднити документи, зазначені у пункті першому цього наказу, на вебсайті Міндовкілля.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра ШАХМАТЕНКА Романа.

Міністр

Р. Абрамовський

ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України

Т.в.о. Голови Державної служби
спеціального зв’язку та захисту інформації України




О. Вискуб


Д. Маковський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
захисту довкілля
та природних ресурсів України
06 липня 2021 року № 452
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 жовтня 2021 р.
за № 1279/36901
ПОЛОЖЕННЯ
про Експертну комісію з оцінки впливу на довкілля
1. Це положення встановлює порядок роботи Експертної комісії з оцінки впливу на довкілля, що утворюється уповноваженим центральним органом, та Експертної комісії з оцінки впливу на довкілля, що утворюється уповноваженим територіальним органом, відповідно до статті 10 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" (далі - Експертна комісія), а також порядок призначення та роботи експертів у складі цих комісій.
2. Терміни у цьому Положенні вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про оцінку впливу на довкілля".
3. Експертна комісія забезпечує здійснення уповноваженим центральним органом та уповноваженим територіальним органом повноважень, визначених статтями 5, 9 та 14 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
4. Члени Експертної комісії призначаються з числа експертів, внесених до Реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля, що ведеться уповноваженим центральним органом, у кількості двадцять одна особа. Експертна комісія є правомочною з моменту призначення більше половини її загального кількісного складу. Засідання Експертної комісії є правомочним, якщо на ньому присутні більше половини її загального кількісного складу.
5. Керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, готує пропозиції до персонального складу Експертної комісії, виходячи із потреб відповідного структурного підрозділу у експертних знаннях, необхідних для проведення оцінки впливу на довкілля, та враховуючи сфери спеціальних знань, що внесені до Реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля.
6. Керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, надсилає експертам на їхні електронні адреси, зазначені у Реєстрі експертів з оцінки впливу на довкілля, запрошення, у якому роз’яснює процедуру оцінки впливу на довкілля, обов’язки експертів з оцінки впливу на довкілля, порядок роботи Експертної комісії, запитує їхню згоду на призначення до складу Експертної комісії, просить підтвердити актуальність інформації про них у Реєстрі експертів з оцінки впливу на довкілля. Строки надання відповіді зазначені у пункті 7 цього Положення.
7. У разі, якщо протягом десяти днів від запрошеного експерта/експертів не надходить відповідь із згодою на призначення до складу Експертної комісії, керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, надсилає запрошення, зазначене у пункті 6 цього Положення, іншому експерту, внесеному до Реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля. У разі якщо в Реєстрі експертів з оцінки впливу на довкілля відсутні інші експерти у необхідній сфері спеціальних знань, керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, надсилає запрошення, зазначене у пункті 6 цього Положення експерту у іншій сфері спеціальних знань.
8. Після отримання згоди всіх експертів, необхідних для формування повного складу Експертної комісії, керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, готує подання керівнику уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу, у якому обґрунтовує необхідність залучення експертів у сферах спеціальних знань та перелік експертів для призначення до складу Експертної комісії.
9. За поданням керівника структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, керівник уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу призначають членів Експертної комісії. Персональний склад Експертної комісії затверджується наказом керівника уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу та оприлюднюється протягом трьох робочих днів на офіційній веб сторінці цього органу у мережі Інтернет.
Заміна члена Експертної комісії здійснюється за поданням керівника структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, шляхом затвердження керівником уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу відповідного наказу.
10. Члени Експертної комісії призначаються строком на три роки.
Експерт зобов’язаний:
1) провести повне дослідження і надати обґрунтовану та об’єктивну письмову експертну оцінку у встановлені строки;
2) на вимогу органів, які залучили експерта, дати роз’яснення щодо даної експертної оцінки;
3) заявляти самовідвід за наявності передбачених законодавством підстав, які виключають його участь.
Експерт має право:
1) безперешкодно одержувати на свою вимогу відомості та матеріали, подавати клопотання про надання додаткових матеріалів що стосуються об’єкта дослідження;
2) подавати скарги на дії особи, якщо ці дії порушують права експерта;
3) одержувати оплату за надані послуги.
11. Повноваження члена Експертної комісії достроково припиняються у таких випадках:
за особистою заявою члена Експертної комісії;
у разі виключення члена Експертної комісії з Реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля.
У цих випадках у строк, що не перевищує тридцяти днів, керівник структурного підрозділу, відповідальний за проведення оцінки впливу на довкілля, визначає сферу спеціальних знань та формує подання керівнику уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу на призначення нового члена Експертної комісії. Керівник уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу вносять зміни до складу Експертної комісії та призначають нового члена Експертної комісії на місце експерта, який достроково припинив свої повноваження, в порядку передбаченому пунктом 9 цього Положення.
12. У разі дострокового припинення повноважень члена Експертної комісії, новий член Експертної комісії призначається строком на три роки. Не допускається призначення до складу Експертної комісії нових членів Експертної комісії у сферах спеціальних знань, якими володіють дійсні члени Експертної комісії.
13. Формами роботи Експертної комісії є засідання Експертної комісії у повному складі, що відбуваються у приміщенні уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу, та індивідуальна робота одного або кількох членів Експертної комісії. Засідання Експертної комісії може відбуватися у форматі відеоконференції. У такому випадку відеоконференцію організовує відповідальний працівник уповноваженого центрального органу або уповноваженого територіального органу. На першому засіданні члени Експертної комісії обирають із свого складу голову Експертної комісії та Секретаря для головування на засіданнях та підготовки протоколів засідань відповідно.
14. Для залучення Експертної комісії у повному складі чи її членів до здійснення оцінки впливу на довкілля окремої планованої діяльності керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення оцінки впливу на довкілля, надсилає технічне завдання голові Експертної комісії або її членам, у якому визначається об’єкт дослідження.
15. У випадку роботи Експертної комісії у формі індивідуальної роботи одного або кількох членів Експертної комісії, надані ними пропозиції і рекомендації, відповідно до технічного завдання, уповноваженому центральному органу або уповноваженому територіальному органу підписуються цими членами Експертної комісії індивідуально.
16. За потреби, коли для здійснення оцінки впливу на довкілля необхідні комплексні пропозиції і рекомендації фахівців з різних галузей знань (в тому числі, у разі проведення транскордонної оцінки), уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган можуть залучати для забезпечення здійснення оцінки впливу на довкілля Експертну комісію у повному складі. У такому випадку Експертна комісія визначає порядок підготовки пропозиції і рекомендації та визначає члена Експертної комісії, відповідального за їх підготовку. Після підготовки членами Експертної комісії індивідуальних пропозицій і рекомендацій, відповідальний член Експертної комісії готує пропозиції і рекомендації, які затверджуються на засіданні Експертної комісії двома третинами від присутніх членів Експертної комісії. Таке засідання Експертної комісії є правомочним у разі участі в ньому не менш як двох третин її складу. Протокол засідання Експертної комісії з пропозиціями і рекомендаціями та усіма індивідуальними пропозиціями і рекомендаціями членів Експертної комісії передається уповноваженому центральному органу або уповноваженому територіальному органу протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання Експертної комісії.
17. За необхідності Експертна комісія може залучати до своєї роботи та запрошувати на свої засідання інших експертів, занесених до Реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля, та інших фахівців для надання експертної оцінки окремих питань.
Послуги надані іншими фахівцями є безкоштовними.
18. Протоколи засідань Експертної комісії з пропозиціями і рекомендаціями та усі індивідуальні пропозиції і рекомендації членів Експертної комісії вносяться уповноваженим центральним органом або уповноваженим територіальним органом до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля у строки, визначені Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" для внесення до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля документів, щодо яких надавалися пропозиції і рекомендації, та у той самий строк оприлюднюються на офіційних вебсторінках цих органів у мережі Інтернет.
19. Члени Експертної комісії повинні бути незалежними і неупередженими та не мати реального чи потенційного конфлікту інтересів. На членів Експертної комісії поширюються вимоги Закону України "Про запобігання корупції".
20. Член Експертної комісії усувається від роботи Експертної комісії щодо оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, щодо якої у цього члена Експертних комісії виник реальний чи потенційний конфлікт інтересів. В тому числі, член Експертної комісії не може бути залучений до роботи Експертної комісії щодо оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, щодо якої він брав участь у підготовці проектної документації.
21. Член Експертної комісії зобов’язаний невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дати, коли він дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, повідомити відповідний уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів щодо планованої діяльності, щодо якої здійснюється оцінка впливу на довкілля.
22. Членам Експертної комісії забороняється розголошувати конфіденційну інформацію передбачену частиною 8 статті 4 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля", статтею 21 Закону України "Про інформацію", яка стала їм відома у зв’язку з виконанням обов’язків членів Експертної комісії. У разі передачі члену Експертної комісії на опрацювання матеріалів, що містять конфіденційну інформацію, він зобов’язаний письмово задекларувати свою обізнаність щодо необхідності охороняти конфіденційну інформацію від розголошення та недобросовісного комерційного використання.
23. Член Експертної комісії письмово попереджається про юридичну відповідальність за вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, вчинення інших корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також за розголошення конфіденційної інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням обов’язків члена Експертної комісії.
24. Оплата послуг членам Експертної комісії проводиться за надані послуги на підставі укладених договорів.
25. Виключення експерта із Експертної комісії є підставою для дострокового розірвання договору.

Заступник директора
департаменту -
начальника
відділу формування
державної політики
в сфері екологічного контролю
Департаменту
екологічної оцінки, контролю
та екологічних фінансів









Л. Котяш