МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2019 р. за № 1277/34248
Про огляди витрат державного бюджету
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2026 року
№ 212 ( враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11 травня 2026 року
№ 248 )(З 1 січня 2027 року до цього наказу будуть внесені зміни, передбачені пунктом 7 Змін, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2026 року № 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11 травня 2026 року № 248)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Загальні вимоги до проведення оглядів витрат державного бюджету, що додаються.
2. Департаменту державного бюджету забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню комунікацій та питань інформаційної політики забезпечити оприлюднення цього наказу після його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України на офіційному сайті Міністерства фінансів України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою та покладаю на заступників Міністра відповідно до розподілу обов'язків.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
23 жовтня 2019 року № 446
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2019 р. за № 1277/34248
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ
до проведення оглядів витрат державного бюджету
I. Загальні положення
1. Ці Загальні вимоги, розроблені відповідно до частини одинадцятої
статті 20 Бюджетного кодексу України, використовують під час ініціювання, організації та проведення оглядів витрат державного бюджету (далі - огляд витрат):
( абзац перший пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Мінфін та головні розпорядники коштів державного бюджету (далі - головні розпорядники);
головні розпорядники коштів державного бюджету, відповідальні за проведення огляду витрат державного бюджету відповідно до рішення Кабінету Міністрів України (далі - відповідальний головний розпорядник);
робочі групи з проведення огляду витрат у відповідних сферах (далі - робочі групи), створені відповідно до цих Загальних вимог.
2. Огляди витрат застосовуються для:
вирішення проблеми у відповідній сфері;
винайдення способів економії бюджетних коштів для їх спрямування на інші пріоритетні напрями діяльності відповідального головного розпорядника;
( пункт 2 розділу I доповнено новим абзацом третім згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзаци третій - п'ятий вважати абзацами четвертим - шостим відповідно )
удосконалення наявного механізму реалізації державної політики у відповідній сфері;
покращення якості та підвищення ефективності надання публічних послуг або отримання більшого результату за визначеного обсягу бюджетних коштів.
( абзац п'ятий пункту 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
абзац шостий пункту 2 розділу I виключено
( згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
3. Огляд витрат здійснюється у такій послідовності:
1) вибір сфери та визначення цілі огляду витрат;
2) формування робочої групи відповідно до пунктів 2, 3 розділу III цих Загальних вимог;
3) підготовка та схвалення плану-графіка проведення огляду витрат відповідно до пункту 11 розділу III цих Загальних вимог;
4) оцінка ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету та опис базового варіанта реалізації державної політики відповідно до розділу IV цих Загальних вимог;
5) розроблення варіантів досягнення цілі огляду витрат відповідно до розділу V цих Загальних вимог;
6) проведення узгоджувальної наради за участі посадових осіб відповідального головного розпорядника та Мінфіну відповідно до пункту 13 розділу III цих Загальних вимог;
7) підготовка звіту про огляд витрат державного бюджету (далі - звіт про огляд витрат) відповідно до розділу VI цих Загальних вимог, його подання до Кабінету Міністрів України для прийняття рішення щодо подальшої реалізації державної політики у відповідній сфері та оприлюднення;
8) моніторинг огляду витрат.
( підпункти 2 - 6 пункту 3 розділу I замінено підпунктами 2 - 8 згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
II. Вибір сфери та визначення цілі огляду витрат
1. Ініціаторами проведення огляду витрат є Мінфін та головні розпорядники.
Головні розпорядники подають Мінфіну пропозиції щодо:
сфери діяльності, за якою доцільно провести огляд витрат;
цілі проведення такого огляду витрат (вираженої кількісно, якщо можна) з відповідними обґрунтуваннями.
( абзац четвертий пункту 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Мінфін готує проєкт рішення Кабінету Міністрів України про проведення огляду витрат і подає його в установленому законодавством порядку до Кабінету Міністрів України. Проєкт рішення містить інформацію щодо сфери огляду витрат, цілі його проведення, відповідального головного розпорядника, строків створення робочих груп, терміну подання звіту про огляд витрат Кабінету Міністрів України та інших особливостей проведення огляду витрат.
2. Для огляду витрат обираються:
або сфери, специфічні для одного головного розпорядника (відповідні витрати здійснюються в межах однієї або кількох бюджетних програм цього головного розпорядника);
або сфери, що стосуються діяльності кількох головних розпорядників (відповідні витрати здійснюються в межах кількох бюджетних програм різних головних розпорядників).
III. Організаційні засади проведення огляду витрат
1. Огляд витрат у кожній сфері, визначеній Кабінетом Міністрів України, проводить спеціально створена робоча група, кінцевим результатом роботи якої є звіт про огляд витрат.
2. Відповідальний головний розпорядник у строки, визначені Кабінетом Міністрів України, забезпечує створення робочої групи.
Персональний склад робочої групи погоджується Мінфіном та затверджується наказом відповідального головного розпорядника. Якщо згідно з нормативно-правовими актами відповідальний головний розпорядник ухвалює свої рішення у формі іншій, ніж наказ (наприклад, постанова, розпорядження тощо), склад робочої групи затверджується відповідним розпорядчим документом головного розпорядника.
Зміни до персонального складу робочої групи вносяться у такий самий спосіб.
3. Головою робочої групи є керівник або заступник керівника відповідального головного розпорядника. Заступником голови робочої групи є керівник самостійного структурного підрозділу відповідального головного розпорядника, який супроводжує питання реалізації державної політики у відповідній сфері.
Персональний склад робочої групи становить від 9 до 15 осіб.
До складу робочої групи входять:
представники відповідального головного розпорядника (в тому числі - секретар робочої групи). Доцільно залучити керівників самостійних структурних підрозділів зі стратегічного планування, внутрішнього контролю, галузевих та фінансових питань;
представник Мінфіну на рівні керівника структурного підрозділу, відповідального за реалізацію бюджетної політики у відповідній сфері;
щонайменше чотири незалежні експерти, зокрема з питань гендерної рівності; (представники наукових і навчальних закладів, громадських організацій, їх об'єднань, міжнародних та іноземних організацій, у тому числі тих, співпраця з якими здійснюється у рамках реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги) (за згодою);
( абзац шостий пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
інші особи, яких доцільно залучити до проведення огляду витрат державного бюджету в окремих сферах (за згодою).
У складі робочої групи загальна кількість представників відповідального головного розпорядника та представників підприємств, установ, організацій, які належать до сфери його управління, становить менше половини від загальної кількості членів групи (з урахуванням голови робочої групи).
4. Діяльність робочої групи ґрунтується на таких принципах:
активна участь у проведенні огляду витрат усіх членів робочої групи;
рівні права та можливості членів робочої групи для висловлення своєї позиції з будь-яких питань, пов'язаних із проведенням огляду витрат;
детальний аналіз проблеми;
критичний погляд на різні аспекти проблеми;
прагнення до компромісу;
розгляд та представлення думки кожного члена робочої групи;
лідерство та чітка координація роботи з боку відповідального головного розпорядника;
раціональне використання часу.
5. Основними завданнями робочої групи є:
оцінка ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету;
опис базового варіанта реалізації державної політики;
( пункт 5 розділу III доповнено новим абзацом третім згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим )
розроблення варіантів досягнення цілі огляду витрат.
6. Основною формою роботи робочої групи є засідання.
На засіданнях робочої групи заслуховуються члени робочої групи, обговорюються питання, пов'язані з проведенням огляду витрат, приймаються відповідні рішення.
Засідання робочої групи оформлюються протоколом, який підписує голова робочої групи. Протокол містить:
список учасників засідання;
інформацію щодо поточного стану проведення огляду витрат відповідно до строків здійснення заходів, визначених планом-графіком;
прийняті рішення.
Засідання робочої групи проводяться з періодичністю, що забезпечує активну співпрацю членів робочої групи (щонайменше один раз на місяць до моменту подання звіту про огляд витрат на розгляд Кабінету Міністрів України).
Співпраця між членами робочої групи може здійснюватися у будь-який зручний для них спосіб, зокрема за допомогою засобів електронної пошти, телефонного зв'язку, аудіо- та відеоконференцій, інших інформаційно-комунікаційних засобів.
( абзац восьмий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
7. Для забезпечення координації роботи членів робочої групи голова робочої групи призначає з її членів секретаря та заступника секретаря, які, зокрема, здійснюють:
формування порядку денного засідань робочої групи згідно із планом-графіком;
розсилання запрошень на засідання та відповідного порядку денного;
підготовку матеріалів для розгляду на засіданнях;
ведення протоколу;
надання постійного доступу до даних і документів, отриманих або підготовлених під час проведення огляду витрат, членам робочої групи.
Порядок денний засідання робочої групи та матеріали для розгляду на засіданні доводяться до членів робочої групи не пізніше ніж за 5 днів до дати засідання.
8. Робоча група під час проведення огляду витрат взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, міжнародними організаціями, представниками іноземних держав, інститутами громадянського суспільства, незалежними експертами.
Робоча група має право:
готувати запити на отримання в установленому порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформації, потрібної для проведення огляду витрат, зокрема статистичного та аналітичного характеру;
залучати до участі в роботі, зокрема шляхом запрошення на засідання робочої групи, інтерв'ювання, представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), а також тимчасових експертів (за згодою);
( абзац четвертий пункту 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
організовувати проведення нарад та інших заходів з питань, що стосуються реалізації державної політики у відповідній сфері.
9. Організаційне та інформаційне забезпечення діяльності робочої групи відповідно до компетенції здійснює відповідальний головний розпорядник.
10. Відповідальний головний розпорядник:
1) для підготовки до першого засідання робочої групи завчасно доводить до всіх її членів:
інформацію про основні засади державної політики у сфері огляду витрат (у тому числі стратегічні завдання, опис діючого механізму реалізації державної політики у сфері відповідно до нормативно-правових актів);
інформацію про стан сфери огляду витрат (у тому числі опис проблеми, для вирішення якої проводиться огляд, експертні звіти, результати опитувань, проведених у відповідній сфері);
звіти про раніше проведені огляди витрат;
( підпункт 1 пункту 10 розділу III доповнено новим абзацом четвертим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
результати оцінки ефективності заходів, вжитих за результатами останнього огляду витрат, раніше проведеного у сфері, та інформацію про ступінь досягнення цілей такого огляду витрат;
( підпункт 1 пункту 10 розділу III доповнено новим абзацом п'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати абзацами шостим - дев'ятим відповідно )
обґрунтування цілі огляду витрат;
результати оцінки ефективності відповідних бюджетних програм (щонайменше за три останні роки або, якщо програма реалізується менше ніж три роки, за всі роки її реалізації);
результати гендерного аналізу бюджетних програм;
розрахунок базового обсягу витрат державного бюджету (далі - базовий обсяг витрат) на середньостроковий період за відповідними бюджетними програмами, здійснений під час складання Бюджетної декларації, із наведенням факторів, що впливають на обсяг витрат державного бюджету, та підходів до цього розрахунку;
( підпункт 1 пункту 10 розділу III доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
перелік основних питань, які доцільно вивчити / дослідити під час проведення огляду витрат, який є основою для проєкту плану-графіка проведення огляду витрат;
( підпункт 1 пункту 10 розділу III доповнено новим абзацом десятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзац дев'ятий вважати абзацом одинадцятим )
проєкт плану-графіка проведення огляду витрат;
2) забезпечує збір інформації, потрібної для проведення огляду витрат, у тому числі даних бюджетної та фінансової звітності, її узагальнення, систематизацію та аналіз для представлення за формами, визначеними робочою групою;
3) вживає заходів щодо збору інформації, потрібної для проведення огляду витрат, з інших джерел, не заборонених законодавством, надсилає відповідні запити, підготовлені робочою групою;
4) здійснює координацію дій, забезпечує взаємодію та обмін інформацією між членами робочої групи та іншими учасниками огляду витрат, що залучаються в процесі його проведення.
11. Проєкт плану-графіка, підготовлений відповідальним головним розпорядником, обговорюється на засіданні, доопрацьовується з урахуванням висловлених членами робочої групи зауважень і пропозицій до нього та схвалюється робочою групою.
План-графік проведення огляду витрат формується відповідно до основних завдань робочої групи і містить:
1) перелік заходів щодо проведення огляду витрат, виконавців та строки здійснення цих заходів, у тому числі щодо:
( абзац перший підпункту 1 пункту 11 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
збору та обробки даних;
підготовки висновків та пропозицій за результатами оцінки ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету;
розробки попереднього звіту про огляд витрат;
2) графік проведення засідань робочої групи.
Строк підготовки попереднього звіту про огляд витрат, що включається до плану-графіка проведення огляду витрат, встановлюється на дату не пізніше ніж за два місяці до дати подання цього звіту до Кабінету Міністрів України.
За потреби під час проведення огляду витрат за рішенням робочої групи план-графік може бути уточнено.
12. У строки, визначені планом-графіком проведення огляду витрат, члени робочої групи готують відповідні висновки та пропозиції, які обов'язково заслуховуються на засіданні робочої групи.
13. Для обговорення попереднього звіту про огляд витрат та визначення оптимального варіанту досягнення цілі огляду витрат обов'язково проводиться узгоджувальна нарада за участі Міністра фінансів України та/або його заступника, відповідального за реалізацію бюджетної політики у відповідній сфері, та керівника установи - відповідального головного розпорядника, а також членів робочої групи. Така узгоджувальна нарада проводиться не пізніше ніж за два місяці до дати подання звіту про огляд витрат до Кабінету Міністрів України.
Узгоджувальні наради проводяться також за потреби узгодження дій, вирішення спірних питань, що виникли під час проведення огляду витрат.
( пункт 13 розділу III у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
IV. Методологічні засади проведення огляду витрат
1. Оцінка ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету передбачає проведення аналізу:
ефективності реалізації державної політики у відповідній сфері діяльності за рахунок коштів державного бюджету в межах визначених бюджетних програм;
ефективності, результативності та економічної доцільності відповідних витрат державного бюджету, включно з ефективністю надання публічних послуг.
Проведення оцінки ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету передбачає проведення робочою групою детальних досліджень обраної сфери.
2. Джерелами інформації для проведення огляду витрат є статистичні дані, дані внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, бюджетної і фінансової звітності, інформація та дані, що містяться у документах, які складаються та використовуються в процесі планування та виконання державного бюджету, звіти про раніше проведені огляди витрат, дані моніторингу оглядів витрат, вітчизняні та міжнародні стандарти, дані внутрішнього аудиту, будь-яка інша інформація, акумульована структурними підрозділами відповідального головного розпорядника, а також інформація інших органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, потрібна для проведення огляду витрат, дані, отримані за результатами анкетування (опитування) отримувачів/користувачів і надавачів публічних послуг, висновки про результати контрольних заходів, проведених органами, уповноваженими на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства, звіти / доповіді / листи громадських організацій, наукові аналітичні та дослідницькі матеріали, звіти і рекомендації міжнародних організацій, зокрема міжнародних фінансових організацій тощо.
( абзац перший пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Робоча група самостійно визначає набір потрібних для проведення аналізу даних та часовий період, який вони охоплюють, з урахуванням строків реалізації відповідних бюджетних програм.
( абзац другий пункту 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
3. Під час проведення аналізу ефективності реалізації державної політики у відповідній сфері за рахунок коштів державного бюджету в межах визначених бюджетних програм потрібно охопити стратегічні та програмні документи, нормативно-правові акти, що регулюють питання у відповідній сфері, у тому числі пов'язані з розміром витрат бюджетних коштів та їх цільовим призначенням (у тому числі норми виплат/платежів), якістю надання публічних послуг (у тому числі стандарти).
При цьому здійснюється аналіз на предмет актуальності та узгодженості цілей і завдань, визначених у таких документах, відсутності суперечностей між цими документами, а також щодо відповідності наявних підходів до формування та механізмів реалізації державної політики сучасним потребам соціально-економічного розвитку держави, баченню суспільством публічних послуг у відповідній сфері.
4. Під час проведення аналізу ефективності, результативності та економічної доцільності відповідних витрат державного бюджету здійснюється аналіз інформації і показників бюджетних пропозицій, бюджетних запитів, паспортів бюджетних програм, звітів про їх виконання, розглядаються результати оцінки ефективності бюджетних програм та гендерного аналізу бюджетних програм, проведених головними розпорядниками, висновки про результати контрольних заходів, проведених органами, уповноваженими на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
( абзац перший пункту 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
При цьому здійснюються:
перевірка розрахунків обсягів бюджетних коштів, їх розподіл за напрямами використання бюджетних коштів, визначених у бюджетних запитах, паспортах бюджетних програм, розрахунків результативних показників бюджетних програм, а також оцінка методики відповідних розрахунків;
аналіз надходжень до спеціального фонду державного бюджету для реалізації відповідних бюджетних програм;
( пункт 4 розділу IV доповнено новим абзацом четвертим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
перевірка розрахунку базового обсягу витрат на середньостроковий період, здійсненого відповідальним головним розпорядником під час складання Бюджетної декларації;
( пункт 4 розділу IV доповнено новим абзацом п'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати абзацами шостим - дев'ятим відповідно )
аналіз ефективності надання публічних послуг за рахунок бюджетних коштів;
оцінка ефективності управління бюджетними коштами;
порівняння підходів, що застосовуються в Україні, із практичним досвідом інших країн.
За бюджетними програмами, за якими не складаються паспорти бюджетних програм, відповідний аналіз здійснюється з урахуванням фінансово-економічних показників, які використовуються під час планування, а також характеризують і підтверджують використання бюджетних коштів та очікувані результати.
5. Під час проведення аналізу ефективності надання публічних послуг здійснюється, зокрема, визначення та аналіз:
переліку публічних послуг, які надаються у відповідній сфері;
цільових груп отримувачів/користувачів публічних послуг (у тому числі за ознакою статі та (у разі доцільності) за іншими ознаками: вік, місце проживання, стан здоров'я, етнічне походження, соціально-економічний статус тощо), їх потреб та інтересів;
надавачів публічних послуг, у тому числі установ, організацій, відповідальних за надання послуг, та персоналу, який безпосередньо забезпечує надання послуг;
інфраструктури, створеної для надання публічних послуг, зокрема основних засобів та нематеріальних активів, які використовуються для надання публічних послуг;
( абзац п'ятий пункту 5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
підходів до формування вартості публічних послуг.
Такий аналіз здійснюється з урахуванням:
( пункт 5 розділу IV доповнено новим абзацом сьомим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
загальних підходів до визначення публічних послуг, встановлених методичними рекомендаціями щодо формування бюджетних програм головними розпорядниками коштів державного бюджету, затвердженими Мінфіном;
( пункт 5 розділу IV доповнено новим абзацом восьмим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
результатів гендерного аналізу бюджетних програм, проведеного із застосуванням затверджених Мінфіном методичних рекомендацій щодо впровадження та застосування гендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі.
( пункт 5 розділу IV доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
6. Під час проведення оцінки ефективності управління бюджетними коштами здійснюється аналіз діяльності відповідального головного розпорядника, зокрема, щодо:
своєчасності проведення тендерних процедур;
оперативності реагування на зміну умов;
визначення одержувачів бюджетних коштів, залучених до виконання бюджетних програм;
забезпечення контролю розпорядників нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів;
організації моніторингу виконання бюджетних програм та врахування результатів оцінки ефективності бюджетних програм;
організації процесу стратегічного і операційного планування діяльності у відповідній сфері.
7. За результатами проведеної оцінки ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету надаються висновки про:
актуальність та узгодженість цілей і завдань державної політики, визначених стратегічними і програмними документами;
відповідність витрат бюджету пріоритетам державної політики, визначеним стратегічними і програмними документами;
відповідність витрат бюджету встановленим вимогам, правильність і повноту їх розрахунку в бюджетних документах;
зв'язок між витраченими коштами та отриманим результатом;
ефективність надання публічних послуг за рахунок бюджетних коштів, рівень забезпечення потреб, задоволення інтересів отримувачів/користувачів і надавачів публічних послуг, у тому числі за ознакою статі та іншими ознаками;
можливість підвищення якості та ефективності надання публічних послуг за наявного рівня витрат;
можливість досягнення цілей та виконання завдань, визначених стратегічними і програмними документами, за наявних підходів до розподілу та способу використання бюджетних коштів;
повноту (інформативність) і якість документів, що формуються головним розпорядником і застосовуються у бюджетному процесі (бюджетні пропозиції, бюджетні запити, паспорти бюджетних програм тощо), у тому числі щодо результативних показників бюджетних програм з точки зору їх реалістичності, актуальності та суспільної значимості;
( абзац дев'ятий пункту 7 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
можливість та способи зменшення витрат бюджету;
ефективність системи управління бюджетними коштами.
8. Для визначення переваг варіантів досягнення цілі огляду витрат, що розроблятимуться в межах огляду, здійснюється опис базового варіанта реалізації державної політики (далі - базовий варіант).
Базовий варіант полягає в екстраполяції на середньостроковий період засад державної політики, врахованої під час складання державного бюджету на поточний бюджетний період (зі змінами), і передбачає здійснення розрахунку прогнозу витрат державного бюджету на середньостроковий період (базовий обсяг витрат) та показників, що характеризують стан сфери у відповідні роки за умови незмінності такої державної політики.
Базовий обсяг витрат розраховується відповідно до методичних підходів, встановлених Мінфіном.
( розділ IV доповнено пунктом 8 згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
V. Методологічні засади розроблення варіантів досягнення цілі огляду витрат
1. На підставі висновків, отриманих за результатами оцінки ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету, інформації щодо міжнародної практики вирішення аналогічних проблем розробляються можливі варіанти досягнення цілі огляду витрат.
Варіант - реалістичний з точки зору технічної реалізації набір обґрунтованих та взаємопов'язаних завдань, інструментів, засобів, заходів політики, реалізація якого обґрунтовано дає змогу досягти цілі огляду витрат.
( абзац другий пункту 1 розділу V із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Розроблення варіантів передбачає винайдення щонайменше двох взаємовиключних підходів досягнення цілі огляду витрат, до яких не належить базовий варіант.
( абзац третій пункту 1 розділу V із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
2. Варіанти передбачають визначення конкретного шляху досягнення цілі огляду витрат, беручи до уваги:
доцільність передачі повноважень з надання публічних послуг до приватного сектору (повністю чи на умовах державно-приватного партнерства) або на місцевий рівень;
доцільність продовження діяльності відповідального головного розпорядника у цій сфері та можливість передачі відповідних повноважень іншому головному розпоряднику бюджетних коштів;
необхідність внесення змін до нормативно-правових актів, скасування або розроблення нових;
необхідність удосконалення підходів головного розпорядника до застосування програмно-цільового методу, у тому числі до визначення результативних показників бюджетних програм;
( пункт 2 розділу V доповнено новим абзацом п'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзаци п'ятий - дев'ятий вважати абзацами шостим - десятим відповідно )
наявність галузевих стандартів, у тому числі стандартів якості та/або вартості публічних послуг;
очікуваний вплив реалізації варіанта на відповідну сферу на коротко-, середньо- та довгостроковий період, а також ефективність і результативність використання бюджетних коштів, очікувані після реалізації варіанта;
обсяги фінансових витрат, потрібні для реалізації варіанта, прогнозований вплив на видаткову та дохідну частини бюджету;
способи та обсяг можливої економії бюджетних коштів для їх спрямування на інші пріоритетні напрями використання бюджетних коштів / напрями діяльності головного розпорядника;
( пункт 2 розділу V доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248, у зв'язку з цим абзаци дев'ятий і десятий вважати абзацами десятим і одинадцятим відповідно )
строки реалізації варіанта;
ризики реалізації варіанта.
VI. Підготовка звіту про огляд витрат
1. Звіт про огляд витрат містить узагальнену інформацію, отриману на основі виконаних досліджень, результатів проведеного аналізу, обговорень та прийнятих робочою групою рішень.
Форму звіту про огляд витрат державного бюджету наведено в додатку 1 до цих Загальних вимог.
( абзац другий пункту 1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Звіт про огляд витрат містить цифрову та текстову інформацію.
Цифрова інформація має містити мінімальний набір даних, необхідний та достатній для розуміння стану сфери, проблем, що мають бути вирішені шляхом реалізації одного із запропонованих робочою групою варіантів.
( абзац четвертий пункту 1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2026 р.
№ 212, враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 11.05.2026 р.
№ 248 )
Текстова інформація, що включається до звіту про огляд витрат, викладається лаконічно, в обсязі, достатньому для прийняття рішень за результатами розгляду звіту про огляд витрат.
Детальніша інформація може надаватися у додатках до звіту про огляд витрат.
2. У звіті про огляд витрат зазначаються визначені рішенням Кабінету Міністрів України про проведення огляду витрат сфера, відповідальний головний розпорядник та ціль проведення огляду витрат.
3. У звіті про огляд витрат зазначаються у графах:
"t - 1 рік", "t - 2 рік" - показники років, які передують року проведення огляду витрат;
"t рік" - показники року, в якому проводиться огляд витрат (планові показники на поточний рік);
"t + 1 рік", "t + 2 рік", "t + 3 рік" - показники на середньостроковий період (3 роки, наступні за роком проведення огляду витрат).
Під час формування звіту про огляд витрат у заголовках табличних форм зазначаються відповідні календарні роки.
Під час формування звіту про огляд витрат використовується інформація та показники, зокрема:
звітів про виконання Державного бюджету України за відповідний звітний бюджетний період - для зазначення показників на роки "t - 1", "t - 2" та інші відповідні роки;
закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період (зі змінами) - для зазначення показників на рік t;
закону (проєкту закону) про Державний бюджет України на наступний бюджетний період та розраховані під час розробки варіантів - для зазначення показників на роки t + 1, t + 2, t + 3 відповідно;
Бюджетної декларації - у частині показників досягнення цілей державної політики для висвітлення стану сфери;
бюджетних запитів, паспортів бюджетних програм, звітів про їх виконання, результати оцінки ефективності бюджетних програм - для висвітлення стану сфери та ефективності використання коштів.
4. У розділі I звіту про огляд витрат зазначається опис поточної ситуації у відповідній сфері.
Дані, надані в пунктах 1 і 5, мають охопити часовий період, визначений робочою групою відповідно до пункту 2 розділу IV цих Загальних вимог, а також поточний рік.
5. У пункті 1 розділу I звіту про огляд витрат відображаються витрати державного бюджету, охоплені оглядом витрат за відповідними бюджетними програмами.
У підпункті 1.1 зазначаються витрати за напрямами використання бюджетних коштів окремо за загальним та спеціальним фондами.
У підпункті 1.2 зазначаються витрати за кодами економічної класифікації видатків бюджету / класифікації кредитування бюджету окремо за загальним та спеціальним фондами.
У підпункті 1.3 надаються пояснення щодо структури та змін витрат за напрямами використання бюджетних коштів та за кодами економічної класифікації видатків бюджету / класифікації кредитування бюджету.
6. У пункті 2 розділу I звіту про огляд витрат надаються перелік та опис публічних послуг, що надаються у сфері проведення огляду витрат у межах реалізації відповідних бюджетних програм, із зазначенням характеристик таких послуг.
У графі 3 "Опис" зазначаються:
у рядку 1 - публічна послуга, що надається в межах бюджетної програми, а також вказується індивідуальною або колективною є публічна послуга;
у рядку 1.1 - орган державної влади, який реалізує повноваження, пов'язані з виконанням відповідних завдань і функцій, передбачених законодавством, а також установи, організації, які безпосередньо здійснюють надання відповідної публічної послуги;
у рядку 1.2 - перелік основних отримувачів / користувачів публічної послуги;
у рядку 1.3 - інформація щодо наявної інфраструктури, яка використовується для надання публічної послуги, а також об'єктів інфраструктури, які перебувають у процесі створення.
7. У пункті 3 розділу I звіту про огляд витрат зазначаються гендерні аспекти, які характеризують умови життя та потреби отримувачів / користувачів та надавачів публічних послуг, наведених у пункті 2 цього розділу, зокрема гендерні аспекти, враховані під час планування і виконання бюджетних програм, зазначених у пункті 1 цього розділу.
8. У пункті 4 розділу I звіту про огляд витрат надається інформація про основні засади державної політики у сфері огляду витрат, зокрема стратегічні цілі та завдання, опис наявного механізму реалізації державної політики у сфері відповідно до нормативно-правових актів.
9. У пункті 5 розділу I звіту про огляд витрат зазначаються ключові показники (фактичні за звітні роки та планові на поточний рік), які характеризують стан сфери огляду витрат у відповідні роки з урахуванням цілі огляду витрат та проблемних питань, задля вирішення яких проводиться огляд витрат, зокрема виявлених під час огляду витрат. Кількість таких показників доцільно обмежити десятьма.
Робоча група самостійно визначає набір таких показників, використовуючи:
показники, визначені стратегічними та програмними документами держави;
показники досягнення цілей державної політики, передбачені Бюджетною декларацією;
окремі результативні показники бюджетних програм (передусім показники якості, які висвітлюють рівень задоволення отримувачів / користувачів публічних послуг, рівень забезпечення публічними послугами осіб, які мають на них право; висвітлюють послаблення негативних чи посилення позитивних тенденцій в економіці (відповідній сфері / галузі), користь для суспільства (окремих верств населення) від реалізації бюджетної програми);
показники, розраховані робочою групою під час проведення огляду витрат на основі офіційної державної статистичної, фінансової та іншої звітності, даних бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку тощо, та які характеризують поточний стан сфери, демонструють наявні тенденції у сфері, підтверджують проблемні питання, наведені у пункті 6 цього розділу.
10. У пункті 6 розділу I звіту про огляд витрат надається інформація про проблемні питання, для вирішення яких проводиться огляд витрат, зокрема виявлені під час його проведення. Водночас зазначається, для яких проблемних питань знайдено вирішення у варіантах досягнення цілі огляду витрат, включених до звіту про огляд витрат, та надаються пояснення щодо проблемних питань, вирішення яких не передбачено в запропонованих варіантах.
11. У розділі II звіту про огляд витрат надається узагальнена інформація про результати оцінки ефективності реалізації державної політики та відповідних витрат державного бюджету, здійсненої відповідно до розділу IV цих Загальних вимог, з відповідними висновками.
12. У розділі III звіту про огляд витрат надається інформація про витрати державного бюджету на середньостроковий період та показники, що характеризують стан сфери у відповідні роки, у разі незмінності державної політики, тобто за умови, що описані в розділі I звіту про огляд витрат механізми реалізації державної політики, встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами вимоги щодо публічних послуг (зокрема щодо стандартів таких послуг, способів їх надання, підходів до розрахунку їх вартості), вимоги до отримувачів / користувачів та надавачів публічних послуг не змінюються.
У пункті 1 зазначаються фактори, що впливають на обсяг витрат державного бюджету за кожною бюджетною програмою та враховані під час розрахунку базового обсягу витрат.
У пункті 2 зазначається базовий обсяг витрат за відповідними бюджетними програмами з деталізацією за напрямами використання бюджетних коштів у розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету / класифікації кредитування бюджету окремо за загальним та спеціальним фондами.
У пункті 3 надається опис підходів, застосованих під час здійснення розрахунку базового обсягу витрат, обґрунтування актуальності факторів, наведених у пункті 1 цього розділу, та припущень щодо їх динаміки в середньостроковому періоді.
У пункті 4 надається прогноз стану сфери огляду витрат у разі незмінності політики. Перелік показників, який зазначається у цьому пункті, має відповідати переліку показників, зазначених у пункті 5 розділу I звіту про огляд витрат.
13. У розділі IV звіту про огляд витрат надається опис кожного з варіантів досягнення цілі огляду витрат.
Кожному з варіантів надається порядковий номер, з урахуванням якого здійснюється нумерація описів варіантів у розділі IV звіту про огляд витрат. Опис кожного з варіантів здійснюється в тому самому порядку, що й для варіанта 1, із присвоєнням відповідної нумерації.
14. Пункт 1 розділу IV звіту про огляд витрат містить опис варіанта 1.
У підпункті 1.1 зазначається назва варіанта 1, яка висвітлює його головну особливість порівняно з іншими варіантами.
15. У підпункті 1.2 пункту 1 розділу IV звіту про огляд витрат зазначаються завдання, спрямовані на реалізацію варіанта 1.
Завдання мають бути сформульовані так, щоб розкрити шлях досягнення цілі огляду витрат, зокрема вирішення проблемних питань, наведених у пункті 6 розділу I звіту про огляд витрат.
16. У підпункті 1.3 пункту 1 розділу IV звіту про огляд витрат надається перелік та опис публічних послуг, які надаватимуться за рахунок коштів державного бюджету в разі реалізації варіанта 1, а також опис зміни характеристик публічної послуги порівняно з послугами, наведеними в пункті 2 розділу 1 звіту про огляд витрат.
У графі 3 надається опис публічних послуг аналогічно до підходів, визначених пунктом 6 цього розділу.
У графі 4 описуються зміни, яких зазнають публічні послуги, порівняно з поточною ситуацією, та зазначається:
у рядку 1 - чи змінюється публічна послуга та яких саме змін вона зазнає, зокрема зміни стандартів надання публічних послуг, їх обсягу та якості;
у рядку 1.1 - чи змінюються надавачі публічної послуги, їх структура, чисельність, підпорядкування тощо, а також зазначаються враховані гендерні аспекти;
у рядку 1.2 - чи змінюються категорії отримувачів / користувачів публічної послуги, вимоги до отримувачів, які надають право на отримання послуги, та вплив цих змін на кількість отримувачів / користувачів, а також зазначаються враховані гендерні аспекти;
у рядку 1.3 - інформація щодо зміни інфраструктури, яка використовується для надання публічної послуги, порівняно з описаною в пункті 2 розділу I звіту про огляд витрат, а також зазначається, чи змінюється для отримувача / користувача доступність публічної послуги.
17. У підпункті 1.4 пункту 1 розділу IV звіту про огляд витрат зазначаються заходи, яких потрібно вжити для реалізації варіанта з урахуванням завдань, наведених у підпункті 1.2 розділу IV звіту про огляд витрат, та для досягнення цілі огляду витрат. Для кожного із заходів визначаються виконавці, строк реалізації та індикатор виконання.