МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
11.10.2018 № 828 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 листопада 2018 р.
за № 1249/32701
Про затвердження Інструкції з організації забезпечення, зберігання та експлуатації озброєння в Національній поліції України
Відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" , Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, з метою належної організації забезпечення, зберігання та експлуатації озброєння в Національній поліції України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації забезпечення, зберігання та експлуатації озброєння в Національній поліції України, що додається.
2. Управлінню взаємодії з Національною поліцією Міністерства внутрішніх справ України (Соколовський О.О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра внутрішніх справ України Трояна В.А.
Міністр | А.Б. Аваков |
ПОГОДЖЕНО: Голова Національної поліції України | С.М. Князєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
11 жовтня 2018 року № 828
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 листопада 2018 р.
за № 1249/32701
ІНСТРУКЦІЯ
з організації забезпечення, зберігання та експлуатації озброєння в Національній поліції України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція, розроблена відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" , Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, визначає організацію забезпечення зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами, засобами індивідуального захисту, приладами та іншим захисним спорядженням (далі - озброєння) у Національній поліції України, їх зберігання та експлуатацію.
2. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
боєприпаси - патрони до стрілецької зброї, гранати, постріли, вибухові речовини, засоби ініціювання (підриву);
відповідальний за озброєння - службова особа, яка забезпечує дотримання визначеного порядку експлуатації озброєння його облік та зберігання;
зброя - пістолети, револьвери, пістолети-кулемети, ручні кулемети, автомати, снайперські та спортивні гвинтівки, штурмові гвинтівки, гранатомети (у тому числі автоматичні та станкові), навчальні/учбові пістолети, автомати та кулемети;
прилади та інше захисне спорядження - загальновійськові протигази, засоби захисту органів дихання та шкіри, оптичні прилади, запасні інструменти, приладдя та спорядження до зброї;
службово-бойові завдання - завдання, що виконують озброєні поліцейські в установленому чинним законодавством порядку;
спеціальні засоби - засоби, що можуть використовуватися поліцейськими для виконання своїх повноважень, перелік яких визначено пунктами 1-6, 8-12 частини четвертої статті 42 Закону України "Про Національну поліцію" ;
табель забезпечення озброєнням - основний планово-розрахунковий документ служби озброєння, який визначає обґрунтовану потребу органу (підрозділу) поліції в озброєнні та складається відповідно до норм забезпечення та реальної потреби на підставі штатної чисельності поліцейських.
Інші терміни в цій Інструкції вживаються в значеннях, наведених у Цивільному кодексі України, Го сподарському кодексі України, Законах України "Про Національну поліцію", "Про публічні закупівлі" та інших актах законодавства України.
II. Організація забезпечення озброєнням
1. Організацію забезпечення озброєнням у Національній поліції України здійснює структурний підрозділ центрального органу управління Національної поліції України, на який покладено виконання завдань з управління державним майном, яке належить до сфери управління Національної поліції України (далі - ПУДМ).
2. Забезпечення озброєнням у Національній поліції України здійснює служба озброєння.
3. Служба озброєння організаційно складається зі:
структурних підрозділів установи забезпечення Національної поліції України (далі - УЗНП), на яку відповідно до положення покладено функції із забезпечення озброєнням центрального органу управління Національної поліції України (далі - апарат поліції), її міжрегіональних територіальних органів (далі - МТО), а також за рішенням апарату поліції - територіальних органів поліції (далі - ТО);
структурних підрозділів логістики та матеріально-технічного забезпечення територіальних (у тому числі міжрегіональних) органів поліції, на які покладено функції із забезпечення озброєнням цих органів та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (далі - ПЗ ТО, ПЗ МТО);
структурних підрозділів логістики та матеріально-технічного забезпечення установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - УП), на які покладено функції із забезпечення їх озброєнням (далі - ПЗ УП).
За рішенням Голови Національної поліції України забезпечення озброєнням апарату МТО здійснює УЗНП, а їх територіальних (відокремлених) підрозділів - ПЗ ТО за місцем їх територіальної дислокації за рахунок майна, яке перебуває на балансі ТО.
До служби озброєння належать склади озброєння (за наявності).
4. Служба озброєння забезпечує апарат поліції, територіальні (у тому числі міжрегіональні) органи поліції, їх територіальні (відокремлені) підрозділи, установи, що належать до сфери управління Національної поліції України, озброєнням у мирний і воєнний час.
5. Закупівлю озброєння здійснюють відповідно до вимог чинного законодавства.
Організація закупівлі озброєння покладається на ПУДМ.
6. На службу озброєння покладаються такі завдання:
1) визначення потреби в озброєнні.
Показники потреби в озброєнні розраховують на початок року, а також під час підготовки пропозицій до бюджетного запиту на наступний рік. Показники потреби в озброєнні можуть переглядатися протягом поточного року.
Розрахунок потреби в озброєнні здійснюють відповідно до штатної чисельності апарату поліції, територіальних (у тому числі міжрегіональних) органів поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів, установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), норм і табелів забезпечення, залишків майна на складах озброєння.
Узагальнення інформації про потребу в озброєнні покладено на ПУДМ;
2) отримання озброєння.
Озброєння отримують на підставі відповідного рішення керівництва Національної поліції України з дотриманням вимог чинного законодавства;
3) належний розподіл озброєння.
Табелі забезпечення озброєнням (додаток 1) складають у межах норм забезпечення вогнепальною зброєю та боєприпасами, а також норм забезпечення спеціальними засобами органів та підрозділів поліції на підставі штатної чисельності поліцейських та потреби у відповідному озброєнні;
4) організація обліку і списання озброєння в установленому чинним законодавством порядку (узагальнення даних та контроль за обліком озброєння здійснює ПУДМ);
5) організація зберігання озброєння, обладнання приміщень для його зберігання, контроль технічного стану озброєння;
6) звітування щодо стану забезпечення поліцейських озброєнням.
7. Начальники складів озброєння, а також працівники, які згідно з функціональними обов’язками відповідальні за озброєння в органах (підрозділах) поліції, є матеріально відповідальними особами, з якими укладають відповідний договір в установленому чинним законодавством порядку.
III. Порядок передання та розподілу озброєння
1. Передання озброєння між органами поліції, установами, які належать до сфери управління Національної поліції України, здійснюється за рішенням керівництва Національної поліції України відповідно до вимог чинного законодавства, з відображенням у бухгалтерському обліку таких операцій шляхом заповнення типових форм у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності, установлених відповідними нормативно-правовими актами (далі - типові форми бухгалтерського обліку).
2. Заборонено передавати озброєння до інших органів, установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, в порядку, не передбаченому чинним законодавством.
3. Під час внутрішнього переміщення озброєння в межах одного ТО (МТО, УП) видачу в користування до їх територіальних (відокремлених) підрозділів озброєння зі складу та прийом озброєння на склад здійснюють за листом (заявкою) керівника територіального (відокремленого) підрозділу з кутовим штампом та реєстраційним номером на підставі видаткового документа та наряду (додаток 2).
4. Служба озброєння виписує наряд у двох примірниках та реєструє в журналі реєстрації прибутково-видаткових і облікових документів (додаток 3). Два примірники наряду отримує одержувач під підпис у зазначеному журналі. Один примірник після отримання видаткового документа залишають у підрозділі, який здійснює фінансове забезпечення та бухгалтерський облік, інший - передають на склад озброєння.
5. На підставі наряду підрозділ, який здійснює фінансове забезпечення та бухгалтерський облік у ТО (МТО, УП), оформляє видатковий документ згідно з типовими формами бухгалтерського обліку в чотирьох примірниках.
Після отримання видаткових документів один примірник наряду залишають у підрозділі, який здійснює фінансове забезпечення та бухгалтерський облік.
Видаткові документи затверджує особа, уповноважена наказом керівника ТО (МТО, УП).
Під час видачі (прийому) озброєння начальник складу озброєння зазначає фактичну видачу (прийом) у видатковому документі.
Перший примірник виконаного видаткового документа начальник складу озброєння повертає до підрозділу, який здійснює фінансове забезпечення та бухгалтерський облік у ТО (МТО, УП), для відображення в бухгалтерському обліку ТО (МТО, УП), другий - отримувачу (здавачу) озброєння для обліку за місцем зберігання отриманого озброєння. Третій примірник передається до служби озброєння для внесення змін до обліку шляхом відображення в книзі обліку озброєння (додаток 4), четвертий примірник залишається у начальника складу озброєння для відображення переміщення озброєння в картках складського обліку (додаток 5).
До видаткового документа за потреби додають відомість довільної форми у двох примірниках, у якій щодо зброї, яка має відповідні виробничі дані, зазначають серію, номер, рік виготовлення; щодо боєприпасів - їх виробничі дані (серія, рік, завод).
6. Озброєння, що надійшло до ТО (МТО, УП), приймає комісія, створена наказом керівника ТО (МТО, УП), у присутності матеріально відповідальної особи. Комісія у своєму складі обов’язково має керівника служби озброєння та не менше ніж 3 особи від заінтересованих підрозділів.
Після приймання озброєння комісія складає первинні документи із застосуванням типових форм бухгалтерського обліку.
7. Під час перевірки комісія проводить кількісне і якісне приймання озброєння шляхом розпечатування упаковки зі зброєю, ручними гранатами, а також ящиків із патронами до стрілецької зброї, перевіряючи дані, зазначені в пакувальних аркушах (додаток 6).
8. Керівник служби озброєння перевіряє справність, комплектність і готовність до відправлення прийнятого озброєння, повноту і своєчасність записів у обліковій документації.
9. В органах та підрозділах поліції озброєння зберігається в кількості згідно із штатною чисельністю поліцейських та затвердженими нормами забезпечення вогнепальною зброєю та боєприпасами, а також нормами забезпечення спеціальними засобами.
Кількісні показники наявного в органах (підрозділах) поліції озброєння формуються шляхом відображення таких даних у книзі обліку і закріплення озброєння (додаток 7).
10. Надлишкове озброєння згідно з табелем забезпечення озброєнням передають з ТО (МТО, УП) до УЗНП відповідно до вимог чинного законодавства.
11. Про наявність надлишкового озброєння в ТО (МТО, УП) керівник служби озброєння інформує ПУДМ кожні півроку та організовує його передання до УЗНП під час першого виїзду за отриманням майна.
12. У всіх випадках здавання озброєння до УЗНП із апарату поліції або ТО (МТО, УП) всі види озброєння мають бути приведені в порядок та запечатані у справну штатну (пристосовану) упаковку.
13. Забезпечення структурних підрозділів апарату поліції чи ТО (МТО, УП) озброєнням проводить служба озброєння безпосередньо зі складу озброєння. Черговість і строки видачі (заміни) зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту для апарату поліції встановлює керівництво Національної поліції України, для ТО (МТО, УП) - його керівництво з урахуванням норм забезпечення, виконання службово-бойових завдань, оперативної обстановки та наявних резервних залишків.
14. Перевезення озброєння залізничним, автомобільним, повітряним та водним транспортом здійснюють згідно з правилами перевезень відповідним видом транспорту, під озброєною охороною, з урахуванням того, що озброєння має перевозитися у справній штатній упаковці. Під час перевезення озброєння автотранспортом озброєна охорона повинна перебувати безпосередньо біля такого озброєння чи в автомобілі супроводження.
IV. Порядок видачі озброєння
1. Видавати та приймати зброю, боєприпаси, спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту в органах (підрозділах) поліції має право оперативний черговий (або особа, яка тимчасово його замінює).
2. Порядок отримання поліцейськими зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту здійснюється з дотриманням заходів безпеки під час поводження зі зброєю, визначених чинним законодавством.
3. Підставами для видачі поліцейському зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту є:
1) витяги з наказів про видачу зброї, у тому числі для проведення навчально-тренувальних стрільб;
2) затверджені керівником органу (підрозділу) поліції розрахунки в книзі нарядів (додаток 8), складені на підставі графіків чергувань;
3) рапорти на ім’я керівника органу (підрозділу) поліції щодо видачі зброї окремим поліцейським для виконання службових завдань, чищення зброї (на підставі затверджених графіків) з резолюцією керівника про видачу;
4) рапорти на ім’я керівника органу (підрозділу) поліції щодо видачі зброї поліцейським інших органів (підрозділів) поліції, які перебувають у відрядженні, з резолюцією керівника про видачу, витяг з наказу про відрядження, службове посвідчення та облікова картка зброї та боєприпасів поліцейського, який виїжджає у службове відрядження (додаток 9);
5) затверджені керівником органу (підрозділу) поліції окремі відомості про видачу зброї під час уведення в дію спеціальних оперативних планів та визначення ступенів готовності.
4. За наявності підстав для видачі зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту оперативний черговий (або особа, яка тимчасово його замінює) видає поліцейським:
1) закріплену за поліцейським табельну вогнепальну зброю та боєприпаси - в обмін на картку-замісник (додаток 10) за наявності підписів осіб, які їх отримують:
у книзі нарядів - для виконання службових обов’язків чи проведення занять зі службової підготовки на строк не більше доби;
у книзі видачі й приймання озброєння (додаток 11) - в інших випадках;
2) озброєння, закріплене за підрозділами (автоматична, спортивна, учбова зброя та боєприпаси до неї, оптичні прилади тощо),- за наявності підписів осіб, які їх отримують, у книзі видачі й приймання озброєння;
3) спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту - за наявності підписів осіб, які їх отримують:
у книзі нарядів - для виконання службових обов’язків чи проведення занять зі службової підготовки на строк не більше доби;
у книзі видачі й приймання озброєння - в інших випадках.
5. Оперативному черговому (або особі, яка тимчасово його замінює) заборонено видавати озброєння без підпису особи, яка його отримує, та раніше часу, зазначеного в книзі нарядів або в іншому дозволі на отримання озброєння.
6. Приймаючи озброєння, оперативний черговий (або особа, яка його замінює) перевіряє номери, кількість, стан і справність, розкладає по встановлених для зберігання шафах і місцях, робить відповідні відмітки в обліковій документації.
7. Про факти втрати, затримання здавання озброєння оперативний черговий доповідає письмово рапортом керівнику органу (підрозділу) поліції. Про втрату чи неповернення в установлений строк озброєння, що знаходиться на тимчасовому зберіганні, відповідальні за озброєння повинні письмово повідомляти керівництво підрозділу, з якого воно передане на зберігання.
8. Заборонено видавати озброєння поліцейським, які перебувають у відпустці, відсторонені від посади, учинили діяння, що містить ознаки злочину, або щодо яких проводиться службове розслідування за фактом порушення службової дисципліни, чи за наявності інших обмежувальних умов, визначених законодавством України.
За наявності умов, зазначених в абзаці першому цього пункту, керівник підрозділу, який здійснює кадрове забезпечення, зобов’язаний невідкладно заповнити картку-застереження та передати її оперативному черговому (або особі, яка тимчасово його замінює), який поміщає її до комірки шафи, в якій зберігається зброя, закріплена за вказаною категорією осіб.
Після скасування обмежувальних умов щодо заборони видачі зброї, боєприпасів та спеціальних засобів поліцейському керівник підрозділу, який здійснює кадрове забезпечення, письмово інформує про це оперативного чергового, який вилучає картку-застереження.
9. Поліцейським, які безпосередньо несуть службу та беруть участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (не перебувають у відрядженні на зазначеній території), під час отримання зброї в органі (підрозділі) поліції для виконання службово-бойових завдань видають посвідчення до зброї та боєприпасів поліцейського (додаток 12). Посвідчення до зброї та боєприпасів поліцейського має бути оформлено на всю табельну вогнепальну зброю, закріплену за поліцейськими такої категорії, та зберігатися зі зброєю в шафах кімнати зберігання зброї (далі - КЗЗ).
10. Щодня під час доповіді керівнику органу (підрозділу) поліції під час приймання-здавання чергування оперативні чергові подають відповідну облікову документацію для перевірки правильності її ведення.
V. Закріплення табельної вогнепальної зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту за поліцейськими
1. Підставою для закріплення табельної вогнепальної зброї є рапорт поліцейського, який успішно склав відповідні заліки, визначені Інструкцією із заходів безпеки при поводженні зі зброєю, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 лютого 2016 року № 70, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2016 року за № 250/28380, та резолюція на рапорті керівника органу (підрозділу) поліції, в якому проходить службу поліцейський.
Табельну вогнепальну зброю закріплюють за поліцейськими апарату МТО, їх територіальних (відокремлених) підрозділів, забезпечення яких здійснюють УЗНП, ПЗ ТО за місцем їх територіальної дислокації, відповідно до абзацу першого цього пункту за клопотанням керівника МТО.
2. Відповідальний за озброєння під час закріплення за поліцейським табельної вогнепальної зброї та боєприпасів видає йому картку-замісник, спорядження для відкритого чи прихованого носіння табельної вогнепальної зброї, а також приладдя для догляду за матеріальною частиною зброї, що поліцейський підтверджує підписом у картці обліку озброєння, яке закріплено за поліцейським, форму якої наведено у додатку 13 до цієї Інструкції.
3. Табельну вогнепальну зброю, боєприпаси і спеціальні засоби видають поліцейському, який зобов’язаний підтримувати їх у належному стані.
4. Табельну вогнепальну зброю та боєприпаси до неї закріплюють за поліцейськими на весь час служби.
У разі переведення чи переміщення поліцейського до іншого органу (підрозділу) поліції або звільнення зі служби в поліції видана та закріплена за ним зброя, боєприпаси підлягають здаванню до КЗЗ за місцем одержання. Спеціальні засоби, картка-замісник та відповідне спорядження здають відповідальному за озброєння, про що він робить відмітки в облікових документах.
Одночасно до служби озброєння подають витяг із наказу про переведення, переміщення або звільнення поліцейського.
VІ. Умови та порядок постійного зберігання і носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів поліцейськими
1. Постійне зберігання і носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів поліцейськими допускається:
1) поліцейськими апарату поліції - на підставі рішення керівництва Національної поліції України;
2) поліцейськими ТО (МТО) - на підставі рішення керівників цих органів;
3) поліцейськими територіальних (відокремлених) підрозділів ТО (МТО) у разі закріплення табельної вогнепальної зброї і боєприпасів - на підставі рішення керівників цих органів;
4) поліцейськими територіальних (відокремлених) підрозділів ТО (МТО) у разі закріплення спеціальних засобів - на підставі рішення керівників цих підрозділів;
5) поліцейськими територіальних (відокремлених) підрозділів МТО, забезпечення яких здійснює ПЗ ТО за місцем їх територіальної дислокації,- на підставі рішення керівників відповідних ТО, за клопотанням керівника МТО.
2. Прийняті рішення щодо постійного зберігання й носіння табельної вогнепальної зброї та боєприпасів затверджуються наказом відповідних органів (підрозділів) поліції, зазначених у пункті 1 цього розділу.
3. Видача на постійне зберігання і носіння поліцейськими озброєння здійснюється:
1) табельної вогнепальної зброї та боєприпасів - за наявності умов для їх зберігання за місцем проживання поліцейських та після складання ними заліків щодо передбачених чинним законодавством вимог до порядку зберігання, носіння, використання і застосування зброї, заходів безпеки під час поводження з нею та матеріальної частини зброї;
2) пристроїв для відстрілу патронів, що споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, патронів до них, електрошокових пристроїв контактної та контактно-дистанційної дії - за наявності умов для їх зберігання, вивчення поліцейськими правил зберігання, носіння та застосування цих спеціальних засобів, поводження з ними, надання першої домедичної допомоги особам, які постраждали під час їх застосування, матеріальної частини спеціальних засобів та складання відповідних заліків;
3) гумових та пластикових кийків, засобів обмеження рухомості і засобів, споряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії,- після складання поліцейськими заліків із правил їх зберігання, носіння, застосування та надання першої домедичної допомоги особам, які постраждали під час їх застосування;
4) інших спеціальних засобів - після вивчення поліцейськими їх тактико-технічних даних, правил зберігання, носіння й використання та складання відповідних заліків.
4. Відмову у видачі поліцейському для постійного зберігання і носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів та спеціальних засобів оформлює відповідна комісія з резолюцією посадової особи із числа керівництва органу (підрозділу) поліції на рапорті поліцейського, з обов’язковим зазначенням мотивів відмови.
5. Належні умови зберігання табельної вогнепальної зброї та боєприпасів передбачають наявність за місцем постійного проживання поліцейського прикріпленого до стіни або підлоги металевого ящика із внутрішнім замком, який виключав би можливість доступу сторонніх осіб до зброї, боєприпасів та спеціальних засобів.
6. Постійне зберігання та носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів дозволено поліцейському, який успішно склав заліки відповідно до Інструкції із заходів безпеки при поводженні зі зброєю, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 лютого 2016 року № 70, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2016 року за № 250/28380, на підставі рапорту такого поліцейського та акта обстеження умов його постійного місця проживання. Рішення про надання поліцейському дозволу на постійне зберігання, носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів оформлюється наказом органу (підрозділу) поліції, в якому зберігаються зброя, боєприпаси та спеціальні засоби.
7. Рапорти з дозволом на видачу табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів передають відповідальному за озброєння.
Акти обстеження умов проживання поліцейського разом із витягами з наказів про закріплення табельної вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів, а також аркуші контролю за порядком зберігання і носіння табельної вогнепальної зброї, боєприпасів та спеціальних засобів, які закріплені для постійного носіння за поліцейським (додаток 14), зберігаються в номенклатурній справі.
8. Видачу табельної вогнепальної зброї і боєприпасів для постійного зберігання і носіння здійснює оперативний черговий на підставі витягу з наказу про постійне носіння табельної вогнепальної зброї в обмін на картку-замісник. Поліцейський, який отримав табельну вогнепальну зброю і боєприпаси, засвідчує це своїм підписом в обліковій документації.
9. Спеціальні засоби для постійного носіння видає відповідальний за озброєння на підставі витягу з наказу про постійне зберігання й носіння спеціальних засобів та рапорту поліцейського щодо їх видачі з дозволом керівника підрозділу, в якому поліцейський несе службу. Одночасно зі спеціальними засобами поліцейському видають спорядження для їх відкритого чи прихованого носіння, а також приладдя для догляду за його матеріальною частиною. Отримання поліцейським спеціальних засобів, спорядження до них і приладдя фіксують у картці обліку озброєння.
10. Поліцейський, який отримав табельну вогнепальну зброю, боєприпаси та спеціальні засоби для постійного зберігання і носіння, зобов’язаний забезпечити їх збереження та постійно підтримувати в технічно справному стані.
Під час перебування поліцейського на службі видана йому табельна вогнепальна зброя та боєприпаси мають знаходитися при ньому або у службовому сейфі, який виключає можливість доступу до озброєння інших осіб.
11. У разі зміни місця або умов проживання поліцейський, за яким закріплено для постійного зберігання і носіння табельну вогнепальну зброю, боєприпаси і спеціальні засоби, зобов’язаний негайно доповісти про це письмовим рапортом керівнику органу (підрозділу) поліції, який надав такий дозвіл, здати зброю і боєприпаси до КЗЗ чергової частини до отримання нового дозволу на право постійного зберігання і носіння табельної вогнепальної зброї та боєприпасів.
12. У разі переміщення по службі або переведення до іншого органу (підрозділу) поліції, звільнення зі служби, якщо немає подальшої потреби постійно носити табельну вогнепальну зброю, боєприпаси та спеціальні засоби, поліцейський зобов’язаний здати табельну вогнепальну зброю і боєприпаси до КЗЗ чергової частини, а спеціальні засоби - відповідальному за озброєння.
13. У разі направлення поліцейського на стаціонарне лікування, навчання, виїзду його за межі України, а також якщо тимчасово немає потреби в табельній вогнепальній зброї, боєприпасах і спеціальних засобах, виданих для постійного зберігання і носіння, зброя і патрони до неї підлягають обов’язковому здаванню на час відсутності для зберігання до КЗЗ чергової частини, а спеціальні засоби - відповідальному за озброєння.
14. Перевірка знань вимог цієї Інструкції, інших нормативно-правових актів, матеріальної частини зброї та спеціальних засобів, контроль за виконанням практичної вправи зі стрільби, прийняття заліків, а також обстеження умов для зберігання табельної вогнепальної зброї, боєприпасів та спеціальних засобів за місцем проживання поліцейських проводить комісія, утворена наказами керівників органів (підрозділів) поліції, в якому поліцейський проходить службу.
Комісія може мати у своєму складі працівників підрозділів кадрового забезпечення органів (підрозділів) поліції, служби озброєння та підрозділу, який здійснює контроль за обігом зброї в органах (підрозділах) поліції.
VII. Зберігання озброєння поза основним місцем несення служби
1. У разі відрядження поліцейських до інших населених пунктів з метою участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду для виконання службово-бойових завдань дозволено зберігання озброєння при поліцейських, за якими його закріплено.
У разі такого відрядження поліцейському видають витяг із наказу, облікову картку зброї та боєприпасів поліцейського, який виїжджає у службове відрядження.
2. Зброя та боєприпаси, закріплені за поліцейськими, яких на нетривалий строк (до 30 календарних днів) відряджають до інших органів (підрозділів) поліції, тимчасово зберігаються в КЗЗ чергових частин цих органів (підрозділів) поліції на підставі витягу з наказу про відрядження, посвідчення про відрядження, службового посвідчення та облікової картки зброї та боєприпасів поліцейського, який виїжджає у службове відрядження, в якій оперативний черговий робить відмітку про отримання зброї та боєприпасів.
3. На довготривалий строк (понад 30 календарних днів) від інших органів (підрозділів) поліції на відповідальне зберігання озброєння приймають на підставі рішення керівництва органу (підрозділу) поліції та укладеного договору. Передання озброєння оформлюють актом приймання-передавання озброєння (додаток 15), перший примірник якого постійно знаходиться в черговій частині, другий - у підрозділі, який здійснює фінансове забезпечення та бухгалтерський облік, третій - в органі (підрозділі) поліції, який здав зброю.
Озброєння обліковують у розділі "Б" першої частини та в другій частині книги озброєння органу (підрозділу) поліції, де зберігається зброя. Оперативні чергові перераховують його поштучно.
4. Кулемети та інше озброєння, установлене на бронемашинах, зберігаються в чохлах. Не допускається потрапляння в канал ствола води, снігу, піску, бруду. Місця, де знаходяться бронемашини зі встановленою зброєю, постійно охороняються.
5. На опорних пунктах та блок-постах зброя і боєприпаси, спеціальні засоби і засоби індивідуального захисту мають знаходитися безпосередньо у поліцейських, які забезпечують їх зберігання та дотримання правил безпеки під час поводження з ними.
VIII. Контроль за зберіганням озброєння, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні
1. Зброю, боєприпаси, спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту, які є речовими доказами в кримінальному провадженні, приймають відповідальні за їх зберігання, а за їх відсутності (у неробочий час, вихідні й святкові дні) - оперативний черговий (або особа, яка тимчасово його замінює) на підставах та в порядку, визначених чинним законодавством.
2. Оперативний черговий органу (підрозділу) поліції, який прийняв зброю та боєприпаси, що є речовими доказами в кримінальному провадженні, зобов’язаний:
1) упевнитися, що вони упаковані та опечатані, що забезпечує їх зберігання і можливість подальшого використання;
2) перевірити в разі наявності на зброї номерів їх відповідність записам у поданих документах, укомплектованість;
3) перевірити наявність на упаковках скріплених печаткою відповідного органу (підрозділу) поліції ярликів, засвідчених відповідними написами й підписами.
4) розмістити їх у КЗЗ в окремо визначених металевих шафах та опечатати особистою печаткою;
5) зробити позначку про прийняття зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту в книзі приймання та здавання чергування;
6) надалі передати зброю, боєприпаси, спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту разом із матеріалами відповідальному за їх зберігання в установленому чинним законодавством порядку.
IХ. Загальні вимоги до приміщень, призначених для зберігання озброєння
1. Усі приміщення апарату поліції та ТО (МТО, УП), зокрема кімнати зберігання вибухових матеріалів (далі - КЗВМ), призначені для зберігання озброєння, мають забезпечувати:
1) надійне збереження і недоступність для сторонніх осіб;
2) підтримку якісного і технічного стану озброєння;
3) зручність одержання, видачі, контролю, екстреного вивезення чи евакуації озброєння.
2. Для виконання зазначених у пункті 1 цього розділу вимог усі приміщення для зберігання озброєння (у тому числі КЗВМ) повинні мати надійні стіни, підлогу і стелю. Ці приміщення (у тому числі КЗВМ) забезпечують цілодобовою озброєною охороною, обладнують охоронно-пожежною сигналізацією з виведенням на пульт централізованої системи охорони. Двері приміщень обшивають металевим листом і обладнують надійними запорами. У приміщеннях (у тому числі КЗВМ) чи поряд із ними (на відстані не більше ніж 20 метрів) розміщують засоби пожежогасіння. Вологість і температура мають забезпечувати збереження якісного стану озброєння.
3. Для складу озброєння УЗНП, ПЗ ТО (МТО), ПЗ УП відводять сухі приміщення, які відповідають вимогам умов зберігання і протипожежної безпеки.
На керівника служби озброєння покладається організація проведення на території складів озброєння протипожежних заходів, систематичні перевірки дотримання правил пожежної безпеки під час зберігання озброєння, мастильно-обтиральних матеріалів, засобів пожежогасіння та їх готовності до застосування.
Заборонено розміщувати склади з боєприпасами та вибуховими речовинами в адміністративних і житлових будинках, а також організовувати зберігання озброєння в підвальних (напівпідвальних) приміщеннях, через які проходять інженерні комунікації.
Дозволено розміщувати КЗВМ в адміністративних будівлях за умови відсутності в суміжних приміщеннях, під та над КЗВМ робочих місць із постійним перебуванням людей.
4. Приміщення для зберігання озброєння (у тому числі КЗВМ) обладнують подвійними дверима. Внутрішні двері мають бути виготовлені у вигляді металевих ґрат із товщиною прута не менше ніж 15 мм.
У разі розташування такого приміщення (у тому числі КЗВМ) на першому поверсі чи в напівпідвальному приміщенні вікна обладнують зсередини, крім ґрат, віконницями, які замикаються.
5. Електричне освітлення за умови дотримання заходів пожежної безпеки дозволено в усіх приміщеннях, за винятком приміщень із вибуховими речовинами, засобами підриву і мастильними матеріалами. У таких приміщеннях слід користуватися електричними ліхтарями чи обладнати їх електричним освітленням із напругою мережі не більше ніж 36 В зі ступенем захисту плафонів світильників, призначених для вибухонебезпечних приміщень.
Використання на складах озброєння (у тому числі КЗВМ) гасових ліхтарів, факелів, свічок та інших освітлювальних пристроїв із відкритим полум’ям і застосуванням рідких горючих речовин заборонено.
6. У приміщенні складу озброєння мають бути переносна драбина з платформою, інструменти для упакування і розпакування тари, пломбіратор.
7. У приміщеннях із озброєнням не допускається зберігання паливно-мастильних і легкозаймистих матеріалів. Заборонено захаращувати робочі, оглядові проходи на складі озброєння та під’їзні шляхи до нього.
8. Біля складу озброєння розміщують ящики з піском. Приміщення забезпечують пожежним інвентарем згідно з установленими законодавством України нормами.
9. Перші примірники ключів від приміщень для зберігання озброєння постійно знаходяться у начальника складу озброєння, другі - у запечатаному вигляді в черговій частині апарату поліції, ТО (МТО, УП).
Х. Організація та умови зберігання озброєння в органах та підрозділах поліції
1. Контроль за організацією зберігання та обліку озброєння в апараті поліції покладається на одного із заступників Голови Національної поліції України, у ТО (МТО) - на керівника такого органу, у їх територіальних (відокремлених) підрозділах - на керівника цього підрозділу, в УП - на керівника цієї установи, які:
1) відповідним наказом по органу (підрозділу) поліції призначають працівників, відповідальних за зберігання:
табельної вогнепальної зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту, закріплених за поліцейськими органу (підрозділу) поліції;
зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту, які є речовими доказами в кримінальному провадженні;
2) підписують накази і доручення, на підставі яких дозволяється видача (приймання) зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту в органі (підрозділі) поліції.
2. Затвердження графіків видачі і приймання зброї, боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту й чищення зброї в органах (підрозділах) поліції покладається на працівників, визначених наказами керівництва органів (підрозділів) поліції.
3. Для зберігання озброєння в органах (підрозділах) поліції відводиться КЗЗ - окрема кімната, яка відокремлюється від решти приміщень капітальними стінами з негорючих матеріалів. КЗЗ має бути обладнана охоронно-пожежною сигналізацією, може розміщуватися суміжно з оперативною залою чергової частини і мати двері, що відчиняються всередину приміщення, виготовлені з металу або з важкозаймистих або незаймистих матеріалів, оббиті із зовнішнього боку листовою сталлю й обладнані надійними врізаними замками (не менше двох).
Із внутрішнього боку встановлюються ґратчасті двері, що замикаються на накладний (коробчастий) замок, який забезпечує автоматичне зачинення.
4. Видача озброєння проводиться через вікно відповідно до схеми розташування вікон видачі озброєння (додаток 16), яке виходить у кімнату для заряджання, розряджання та чищення зброї (далі - КЗРЧЗ) та розташоване на висоті не нижче ніж 110 см від рівня підлоги. У разі потреби, а також під час будівництва нових чи реконструкції наявних адмінбудівель органів (підрозділів) поліції за рішенням керівника органу (підрозділу) поліції під вікном видачі озброєння може бути обладнано вікно розміром 32 х 70 см для видачі спеціальних засобів. Дверцята цих вікон мають бути сталеві, завтовшки не менше ніж 4 мм, або дерев’яні, оббиті з обох боків листовою сталлю й обладнані надійними запорами.
5. Вхідні двері КЗЗ та вікна видачі озброєння мають бути обладнані охоронною сигналізацією, виведеною на приймально-контрольний прилад охоронно-пожежної сигналізації чергової частини поліції та пульт централізованого спостереження найближчого органу поліції охорони (далі - ПЦСО).
6. У разі надходження на ПЦСО органу поліції охорони сигналу про спрацювання засобів охоронної сигналізації КЗЗ оператор ПЦСО негайно інформує про подію чергову частину та керівництво органу (підрозділу) поліції і направляє групу швидкого реагування на місце спрацювання охоронної сигналізації.
7. У КЗЗ установлюють стандартні металеві шафи, призначені для зберігання такого озброєння:
1) табельна вогнепальна зброя та боєприпаси до неї з розрахунку одна шафа на 90-100 пістолетів або 60 пістолетів та 4-6 автоматів (штурмових гвинтівок);
2) автомати, штурмові гвинтівки, ручні кулемети, снайперські і спортивні гвинтівки, пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень та рушниці для відстрілу спеціальних засобів можуть зберігатися в окремій нестандартній шафі. Шафи обладнують арматурою та комірками (гніздами), зручними для ставлення та виймання зброї, а також гніздами для багнетів-ножів автоматів;
3) боєприпаси бойового запасу, а також для вогневої підготовки, піротехнічні засоби, що видаються для оперативних цілей (сигнальні та освітлювальні патрони);
4) спеціальні засоби, ручні гранатомети (можуть зберігатися в дерев’яних шафах, ящиках);
5) зброя, боєприпаси, спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту, які є речовими доказами у кримінальному провадженні.
8. Зберігання інших речей і предметів у КЗЗ, крім зазначених у пункті 4 цього розділу, заборонено.
9. У КЗЗ має бути дошка зі службовою документацією, на якій розміщують опис майна, наявного в кімнаті зберігання зброї (додаток 17).
10. КЗЗ і шафи з озброєнням опечатуються:
1) КЗЗ і шафи з табельною вогнепальною зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами та засобами індивідуального захисту, необхідними для озброєння груп захоплення, оперативних груп чи для захисту (оборони) адміністративної будівлі органу (підрозділу) поліції (далі - тривожні шафи), а також шафа для службової документації - особистою печаткою оперативного чергового;
2) шафа з боєприпасами бойового запасу, для вогневої підготовки та спеціальними засобами - особистою печаткою відповідального за озброєння;
3) шафа для зберігання вогнепальної зброї та боєприпасів, спеціальних засобів та засобів індивідуального захисту, які є речовими доказами або тимчасово вилучені та/або на які слідчим суддею, судом накладено арешт як захід забезпечення кримінального провадження,- особистою печаткою відповідального за їх зберігання;
4) шафи з боєприпасами бойового запасу та для вогневої підготовки органів (підрозділів) поліції, які передали зброю на зберігання,- особистими печатками відповідальних за озброєння органів (підрозділів) поліції;
5) шафа для зберігання вилученої, добровільно зданої і знайденої зброї опечатується особистою печаткою поліцейського, відповідального за порядок її зберігання, та оперативного чергового.
11. Заборонено використання кількома оперативними черговими однієї печатки.
12. Поруч із КЗЗ обладнують КЗРЧЗ. Вхід до неї слід передбачати з коридору чи вестибюля підрозділу поліції. У цій кімнаті розміщують столи з кулеуловлювачем, металевий ящик для збирання промасленого ганчір’я, ємність із мастилом (за можливістю обладнана розбірним краном), вогнегасники, затверджені графіки чищення зброї, плакати із зображенням матеріальної частини зброї, що знаходиться на озброєнні в Національній поліції України, витяг із Закону України "Про Національну поліцію" в частині порядку та правил застосування і використання зброї і спеціальних засобів, а також Інструкцію про заходи безпеки при поводженні з вогнепальною зброєю, затверджену наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 лютого 2016 року № 70, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2016 року за № 250/28380.
13. КЗРЧЗ оснащують системою цілодобового відеоконтролю з архівацією інформації (не менше ніж 30 діб), з установленням монітора в КЗЗ над вікном видачі озброєння.
14. У КЗЗ та зовнішніх стінах КЗРЧЗ не має бути віконних отворів (крім вікон видачі озброєння).
15. З метою оперативного екіпірування поліцейських передбачено тривожні шафи № 1 та № 2.
16. Тривожна шафа № 1 установлюється в КЗЗ і призначається для екстреного озброєння груп захоплення та слідчо-оперативних груп. У ній зберігаються два автомати, чотири магазини до них (споряджені патронами по 20 шт.), по два бронежилети і кулезахисних шоломи, засоби, споряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, наручники, гумові кийки, електричні ліхтарі та переносні радіостанції.
17. Споряджені магазини до зброї переспоряджають не рідше одного разу на місяць, про що роблять запис у журналі переспорядження магазинів до автоматичної зброї (додаток 18).
18. У КЗЗ зберігаються не менше двох переносних радіостанцій (одна на частоті ПЦСО), призначених виключно для груп захоплення та оперативних груп. Контроль за їх працездатністю та станом зарядки акумулятора покладається на оперативного чергового.
19. Тривожна шафа № 2 установлюється біля пульта оперативного чергового і призначається для озброєння працівників чергової частини з метою захисту (оборони) адміністративної будівлі органу (підрозділу) поліції під час раптового нападу. У ній зберігається озброєння так само, як у тривожній шафі № 1, із розрахунку на кожного працівника чергової частини добового наряду.
20. Тривожна шафа № 2 має бути надійно прикріплена до підлоги. У корпусі шафи має бути отвір для негайного схову ключів від неї та від КЗЗ. В окремих випадках дозволяється обладнувати для схову ключів від тривожної шафи № 2 та КЗЗ спеціальну шафу, до якої немає доступу.
21. Тривожна шафа № 2 має бути опечатана особистою печаткою оперативного чергового та підключена до ПЦСО.
22. Рішення про необхідність установлення тривожної шафи № 2 у тих структурних підрозділах апарату поліції, територіальних (відокремлених) підрозділах ТО (МТО, УП), де немає КЗЗ, приймає особисто керівник такого органу поліції одночасно з призначенням відповідальної особи за порядок зберігання озброєння в шафі № 2, про що видається відповідний наказ.
23. У разі службової потреби та можливості кількість озброєння і спорядження в тривожних шафах № 1 та № 2 дозволяється доповнити на підставі відповідного наказу керівника органу.
24. Ключі від КЗЗ та тривожної шафи № 2 постійно знаходяться в оперативного чергового, а за його відсутності - в особи, яка його заміщає. У разі їх втрати здійснюється заміна замка (міняється або переробляється із заміною секрета). Використання замків, ідентичних замкам від інших службових приміщень чи сейфів, не допускається.
25. Ключі від шаф зі зброєю, що знаходяться в КЗЗ, зберігаються безпосередньо в КЗЗ.
26. Зброя і боєприпаси, що знаходяться в КЗЗ, зберігаються в металевих шафах (наявні спеціальні засоби можуть поміщатися до дерев’яних шаф). На кожну шафу наклеюють бирку із зазначенням її номера, печаток, якими її опечатують, та прізвищ відповідальних за порядок зберігання озброєння.
27. У шафах зброя розміщується в спеціально обладнаних комірках (гніздах). Не закріплена за поліцейськими зброя зберігається разом із закріпленою. Для розміщення навчальної та спортивної зброї в шафах із бойовою зброєю обладнуються окремі відділення (полиці).
28. Курки зброї, що знаходиться в шафах, має бути спущено з бойового зводу, перевідники - поставлено на запобіжник, відкидні приклади - у похідному (складеному) положенні, хомутики прицільних планок - установлено на нульових позначках. Магазини має бути від’єднано від зброї і розряджено (крім магазинів до автоматів, що знаходяться в тривожних шафах).
Магазини та багнети-ножі зберігаються в спеціальних гніздах шафи зі зброєю. Сумки для магазинів поміщають до тієї самої шафи.
29. Патрони, призначені для несення служби, зберігаються в колодках: пістолетні - разом зі зброєю, автоматні - окремо (в одному з відділень шафи зі зброєю, що зачиняється на замок, або в окремому сховищі).
30. У шафах зі зброєю біля кожної комірки (гнізда) та на колодках із патронами наклеюють бирки із зазначенням інформації про зброю (серія, порядковий і заводський номери) та поліцейського (прізвище, ініціали), за яким закріплено цю зброю.
Усередині шафи розміщують опис озброєння, що зберігається в шафі (додаток 19).
31. Якщо поліцейський має право на постійне зберігання і носіння зброї, бирку перекреслюють широкою косою смугою червоного кольору, а якщо зброю за поліцейським не закріплено, на бирку замість прізвища наносять поздовжню смугу чорного кольору.
32. Боєприпаси бойового запасу та боєприпаси для вогневої підготовки зберігаються в окремих шафах. Такі боєприпаси мають бути в заводській упаковці, яку без потреби не порушують, змащувати їх заборонено.
33. Шафи з боєприпасами бойового запасу і для вогневої підготовки та зі спеціальними засобами опечатує відповідальний за озброєння.
34. Спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту, які постійно у службовій діяльності не використовують, слід зберігати в окремих приміщеннях або в окремих шафах чи ящиках у КЗЗ, які приймає оперативний черговий за відбитком печатки.
ХI. Умови зберігання озброєння на складах
1. На складах зброя зберігається в стандартній для неї упаковці, окремо за зразками, категоріями та метою застосування. Не забезпечену упаковкою зброю допускається зберігати під замком у шафах чи пірамідах, а пістолети і револьвери - лише в металевих шафах, які замикаються. При цьому пістолети і револьвери зберігаються без кобур, зі спущеними та поставленими на запобіжник курками.
2. Ящики, шафи та піраміди зі зброєю пломбують чи опечатують способом, який виключає їх розкриття без порушення пломби чи печатки.
3. Запасні частини, інструменти і приладдя (далі - ЗІП), що входять до складу індивідуального комплекту зброї, зберігаються окремо від зброї, але в одній шафі (піраміді) з нею.
4. Озброєння в стандартній заводській упаковці, що знаходиться в штабелях, розміщують так, щоб неповна упаковка знаходилася зверху штабеля, ближче до виходу (проходу). На видному місці упаковки роблять напис "Неповна" та зазначають кількість озброєння в ній.
5. Оптичні прилади зберігаються в сухих, опалюваних приміщеннях.
6. Усі боєприпаси, які зберігаються в штатній упаковці, складають у штабелі за номенклатурами, категоріями та партіями. Кількість рядів у штабелі має бути такою, щоб навантаження на нижній ящик та підлогу сховища не перевищувало допустимої норми, зазначеної в паспорті сховища. Висота штабелів із боєприпасами не має перевищувати:
1) 2,5 м - для ручних гранат із вкладеними в ящики комплектами запалів та виробів із димного пороху в штатній упаковці (вибуховий пакет);
2) 2,0 м - для гранат до гранатометів, остаточно і неостаточно споряджених, вибухових речовин і засобів підриву;
3) 3,5 м - для піротехнічних засобів (далі - ПТЗ) і патронів до стрілецької зброї.