МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.06.2018 № 2997 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 вересня 2018 р.
за № 1070/32522
( Рішення про державну реєстрацію Наказу скасовано на підставі Наказу Міністерства юстиції № 2020/5 від 04.06.2021 )
( Наказ виключено з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади 22.06.2021 )
Про затвердження Типового положення про організацію безпечних пішохідних і велотуристичних маршрутів історичними та визначними місцями
Відповідно до підпунктів 2, 4 пункту 8 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 220 (зі змінами), підпункту 3 пункту 6 плану заходів на 2017 рік щодо реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року "Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація", затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2016 року № 653-р (зі змінами), № 16101/3/1-18
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типове положення про організацію безпечних пішохідних і велотуристичних маршрутів історичними та визначними місцями, що додається.
2. Департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України згідно з розподілом функціональних обов’язків.
Виконуючий обов’язки Міністра молоді та спорту України | О.Й. Ярема |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства молоді
та спорту України
26 червня 2018 року № 2997
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 вересня 2018 р.
за № 1070/32522
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про організацію безпечних пішохідних і велотуристичних маршрутів історичними та визначними місцями
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає загальний порядок організації безпечних туристичних подорожей історичними та визначними місцями України за пішохідними та велотуристичними маршрутами (далі - Маршрут).
2. Метою створення Маршрутів є підвищення рівня обізнаності населення щодо культурної спадщини і визначних місць на території країни та об’єктів природно-заповідного фонду шляхом проходження певного Маршруту по місцевості.
3. Основними цілями і завданнями організації Маршруту є:
1) набуття:
додаткових знань про історію територій, на яких організовано Маршрут;
навичок орієнтування на місцевості за допомогою картографічних матеріалів;
навичок соціальної взаємодії;
2) розвиток основних життєвих компетентностей;
3) виховання патріотизму та командного духу;
4) пропаганда здорового способу життя, змістовного, активного відпочинку та дбайливого ставлення до довкілля.
II. Розроблення та організація Маршрутів
1. Замовниками розроблення Маршрутів є АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, які:
впроваджують розробку Маршрутів історичними та визначними місцями на території регіону;
визначають розробників Маршрутів;
висвітлюють на офіційному веб-сайті відповідного регіону інформацію про Маршрути.
Також замовниками Маршрутів можуть бути сільські, селищні, міські ради, об’єднані територіальні громади.
2. Розробниками Маршрутів є територіальні, місцеві підприємства, організації/установи, громадські об’єднання (організації) фізкультурно-спортивної та туристичної спрямованості.
3. Розробники Маршрутів зобов’язані дотримуватись вимог Законів України "Про фізичну культуру і спорт", "Про туризм", "Про охорону культурної спадщини", "Про природно-заповідний фонд", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про екстрену медичну допомогу", "Про дорожній рух", Державних стандартів сфери туризму - ДСТУ ISO 21101:2016 "Туризм пригодницький. Системи менеджменту безпеки. Вимоги"; ДСТУ ISO/TR 21102:2016 "Туризм пригодницький. Лідери. Особиста компетентність"; ДСТУ ISO/TR 21102:2016 "Туризм пригодницький. Інформація для учасників"; Порядку здійснення рятувальних заходів на об’єктах туристичних відвідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 року № 507, інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у молодіжній сфері, сферах фізичної культури і спорту, туризму, національно-патріотичного виховання, освіти і науки, культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, охорони здоров’я тощо.
4. Розповсюдження повідомлень у засобах масової інформації про наявність визначених пішохідних і велотуристичних маршрутів історичними та визначними місцями здійснюється розробниками Маршрутів.
5. Розробники погоджують Маршрут з відповідними підрозділами територіальних органів Національної поліції, структурними підрозділами з питань туризму та курортів обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій.
III. Визначення і вибір Маршруту
1. Програма Маршруту розробляється з урахуванням природно-кліматичних, оздоровчих, історико-культурних, архітектурних, пізнавальних ресурсів та соціально-побутової сфери відповідної території.
2. Під час розробки плану Маршруту розробник готує картографічні матеріали.
3. Після остаточного вибору району Маршруту здійснюється його детальна розробка по карті:
Маршрут розбивається по днях (у разі необхідності);
вимірюються відстані денних переходів;
за необхідності визначаються орієнтовні місця ночівель, днювань;
з’ясовується можливість проведення і тематика екскурсій;
вказуються місця, де поповнюватиметься запас продуктів та відбуватиметься приготування їжі;
проводиться обов’язкова перевірка розробленого Маршруту щодо його безпеки шляхом експериментального проходження Маршруту представниками розробника для своєчасного внесення змін за потреби до картографічного матеріалу;
забезпечується кваліфікованими фахівцями туристичного супроводу.
IV. Забезпечення безпеки
1. Забезпечення безпечного проходження Маршрутів здійснюється розробником Маршруту.
2. Розробники Маршрутів забезпечують:
розміщення стендів із буклетами-пам’ятками з інформацією про Маршрут, правила техніки безпеки та протипожежної безпеки;
інформацією щодо вимог до спорядження, а саме щодо техніки укладання рюкзака, розкладання намету, розведення вогнища; умов зберігання продуктів харчування; особливостей дотримання правил гігієни;
інформацією щодо основних причин, які можуть призвести до небезпеки під час проведення туристичних подорожей;
створення безпечних умов у місцях надання туристичних послуг, а також належне облаштування трас походів, прогулянок, екскурсій;
надання оперативної допомоги особам, які постраждали під час подорожі, та транспортування потерпілих;
оперативне інформування відповідних органів місцевої влади та відповідальних осіб про надзвичайні ситуації, в яких опинилися туристи;
подання відомостей про зниклих осіб;
обов’язкове страхування життя та здоров’я туристів під час проходження маршруту.
3. Розробники Маршрутів обов’язково проводять бесіди/інструктажі щодо дотримання техніки безпеки під час проходження маршруту, а також забезпечують навчання туристів засобам профілактики та попередження нещасних випадків.
Директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту | М.В. Бідний |