МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.06.2024 № 411 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 липня 2024 р.
за № 1025/42370
Про внесення змін до Порядку здійснення контролю за якістю речового майна, що постачається для потреб Збройних Сил України
Відповідно до підпункту 34 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою здійснення контролю за якістю речового майна, що постачається для потреб Збройних Сил України, НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Порядку здійснення контролю за якістю речового майна, що постачається для потреб Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19 липня 2017 року № 375, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2017 року за № 1461/31329, виклавши його в новій редакції, що додається.
2. Центральному управлінню контролю якості забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України | Р. Умєров |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
19 липня 2017 року № 375
(у редакції наказу
Міністерства оборони України
від 24 червня 2024 року № 411)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 липня 2024 р.
за № 1025/42370
ПОРЯДОК
здійснення контролю за якістю речового майна, що постачається для потреб Збройних Сил України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру здійснення контролю за якістю речового майна (далі - товар) на території України органом військового управління, уповноваженим на організацію та здійснення контролю за якістю товару (далі - орган контролю), що постачається для потреб Збройних Сил України за укладеними державним замовником, службами державного замовника, Об’єднаними центрами забезпечення Збройних Сил України (далі - замовник) державними контрактами (договорами), договорами про закупівлю речового майна (далі - договір) із вітчизняними та/або іноземними суб’єктами господарювання (далі - постачальник).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
зразок-еталон - зразок товару, затверджений органом військового управління, уповноваженим на розроблення технічних специфікацій, технічних умов, технічних описів Міноборони (далі - ТС Міноборони) та призначений для порівняння з ним зразків товарів, які виготовляють у процесі їх виробництва;
вхідний контроль - контроль матеріалів, призначених для виготовлення товару, який здійснюється постачальником;
контрольний зразок товару - одиниця товару або його частина, затверджені органом контролю, характеристики яких прийняті за основу під час виготовлення та контролю якості такого самого товару;
обсяг перевірки - перелік показників якості товару, що підлягають перевірці у випробувальній лабораторії, акредитованій Національним агентством з акредитації України на відповідну компетентність;
обсяг вибірки - кількість відібраних у встановленому законодавством порядку представниками органу контролю одиниць товару з партії, яка підлягає контролю, з метою отримання інформації щодо якості всієї партії;
партія товару - визначена постачальником, з урахуванням умов договору, кількість товару з однаковою назвою та властивостями, виготовленого з одних матеріалів та оформленого одним документом про відповідність, а також розміщеного окремо в приміщенні для приймання і призначеного для відвантаження;
частина партії товару - фізично відокремлена та ідентифікована частина визначеної партії товару, до якої представниками органу контролю застосовується відповідний метод вибірки товару, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом (товарно-транспортною накладною, накладною на відпуск товару тощо);
приймальний контроль товару за якістю - контроль товару, за результатами якого приймається рішення щодо його придатності для постачання та (або) використання;
технічний огляд товару - контроль, що проводиться переважно за допомогою органів чуття і, за потреби, засобів контролю, номенклатура яких визначена в технічній документації на такий товар.
Термін "документ про відповідність" вживається у значенні, визначеному в Законі України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності".
3. Контроль товару за якістю здійснюється відповідно до ТС Міноборони або згідно з нормативною (технічною) документацією на товар (у разі відсутності ТС Міноборони) (далі - технічна документація), зазначеною в договорі.
4. Проєкти договорів погоджуються з органом контролю в частині механізму здійснення контролю товару за якістю.
5. Обсяг перевірки відповідності зразків товару вимогам ТС Міноборони у випробувальній лабораторії, акредитованій Національним агентством з акредитації України на відповідну компетентність (далі - випробувальна лабораторія), визначається органом військового управління, уповноваженим на розроблення ТС Міноборони. Обсяг перевірки розміщується на офіційному вебсайті Міноборони.
Кількість відібраних зразків товару, необхідних для перевірки випробувальними лабораторіями, визначається методами, зазначеними в технічній документації, та відповідними національними стандартами щодо контролю якості.
6. Питання щодо здійснення контролю за якістю матеріалів, з яких виготовляється товар, та інші питання щодо здійснення контролю товару за якістю, не врегульовані цим Порядком, визначаються умовами договору.
II. Вхідний контроль
1. Для перевірки у випробувальній лабораторії відповідності матеріалів, що призначені для виготовлення товару, вимогам технічної документації постачальник до початку здійснення приймального контролю товару за якістю здійснює вхідний контроль. Результати лабораторних випробувань надаються представникам органу контролю під час здійснення приймального контролю товару за якістю.
2. Якщо за результатами вхідного контролю встановлено невідповідність матеріалів вимогам технічної документації, постачальник зобов’язаний замінити такі матеріали і повторно перевірити їх у випробувальній лабораторії на відповідність технічній документації та надати результати представникам органу контролю.
III. Перевірка та затвердження контрольного зразка товару
1. Постачальник до початку поставки товару перевіряє у випробувальній лабораторії зразки товару на відповідність вимогам технічної документації згідно з обсягом перевірки.
У разі невизначення обсягу перевірки органом військового управління, уповноваженим на розроблення ТС Міноборони, перевірка зразків товару у випробувальній лабораторії здійснюється на повну відповідність вимогам технічної документації.
За результатами перевірки у випробувальній лабораторії постачальник надає органу контролю результати лабораторних випробувань, інші документи, а також два або більше зразків товару згідно з умовами договору з ярликами "Контрольний зразок" (за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку), ідентичних зразкам, що перевірялись у випробувальній лабораторії (виготовленим з таких самих матеріалів та в однакових умовах).
2. З метою перевірки та затвердження контрольних зразків товарів органом контролю утворюється комісія з перевірки контрольних зразків товару (далі - комісія), у складі не менше трьох осіб, склад якої затверджується керівником органу контролю.
Комісія протягом п’яти робочих днів з дня отримання контрольних зразків товарів здійснює їх перевірку, а саме зовнішнього вигляду, конструкції, комплектності, лінійних вимірів, маркування та функціональності зразків товару, а також документів, якими підтверджується їх відповідність вимогам технічної документації та зразку-еталону (за його наявності). У разі відповідності зразків товару вимогам технічної документації контрольні зразки затверджуються комісією на ярликах "Контрольний зразок" (за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку).
Контрольні зразки товарів погоджуються з органом військового управління, який сформував потребу на закупівлю.
3. Один із затверджених контрольних зразків залишається в органі контролю та зберігається протягом одного року у разі відсутності звернення постачальника щодо його повторного використання. Інші контрольні зразки повертаються постачальнику. Облік контрольних зразків здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Після закінчення строку зберігання контрольний зразок повертається постачальнику на підставі його письмового звернення.
4. Якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність зразків товару вимогам технічної документації та/або зразку-еталону (за його наявності), комісією складається та надається постачальнику акт повернення зразків товару (за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку) із переліком зауважень. Після усунення постачальником зауважень зразки товару подаються повторно для перевірки комісією відповідно до вимог цього Порядку.
5. Постачальник може використовувати свій екземпляр контрольного зразка товару при постачанні такого самого товару, виготовленого без змін конструкції та характеристик у межах декількох договорів.
У разі зміни матеріалів, з яких виготовлено товар, постачальник письмово звертається до органу контролю щодо повторного використання раніше затвердженого контрольного зразка згідно з умовами договору. Постачальник надає органу контролю перевірений у випробувальній лабораторії зразок матеріалу та результати випробувань, які долучаються до затвердженого контрольного зразка. Органом контролю протягом п’яти робочих днів з дня отримання письмового звернення приймається рішення щодо застосування раніше затвердженого контрольного зразка без повторного погодження, про що робиться відмітка на раніше затвердженому контрольному зразку, або надається відмова в його застосуванні, якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність таких матеріалів технічній документації. Орган контролю повідомляє постачальника про прийняття рішення не пізніше наступного робочого дня після його прийняття.
IV. Приймальний контроль товару за якістю
1. Приймальний контроль товару за якістю здійснюється в два етапи:
перевірка зразків товару у випробувальній лабораторії;
технічний огляд товару.
2. Для перевірки зразків товару у випробувальній лабораторії постачальник до початку поставки товару за договором письмово повідомляє орган контролю про готовність партії товару до приймання та місце початку приймального контролю товару за якістю, форму якого наведено в додатку 3 до цього Порядку.
Після отримання письмового повідомлення орган контролю протягом трьох робочих днів розпочинає приймальний контроль товару за якістю.
Під час приймального контролю товару за якістю представники органу контролю за участю представника постачальника здійснюють відбір зразків із партії товару для їх перевірки у випробувальній лабораторії на відповідність вимогам технічної документації згідно з обсягом перевірки.
У разі невизначення обсягу перевірки органом військового управління, уповноваженим на розроблення ТС Міноборони відібрані зразки товару перевіряються у випробувальній лабораторії на повну відповідність вимогам технічної документації. Відібрана кількість зразків товару для проведення лабораторних випробувань не входить до загальної кількості товару у партії, що постачається та має бути врахована постачальником.
Представник органу контролю опломбовує (опечатує) відібрані зразки та складає акт відбору зразків товару для проведення лабораторних випробувань за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Постачальник забезпечує окреме зберігання партії товару, з якої відібрано зразки, до надходження результатів лабораторних випробувань.
Якщо постачальник не забезпечив у своєму приміщенні окреме зберігання партії товару, з якої відібрано зразки, до надходження результатів лабораторних випробувань, приймання товару не здійснюється.
Постачальник проводить перевірку відібраних зразків товару у випробувальній лабораторії за власні кошти, якщо це передбачено умовами договору.
У разі незгоди з результатами лабораторних випробувань постачальник може ініціювати повторний відбір зразків товару для їх перевірки у випробувальній лабораторії відповідно до цього Порядку не менше ніж трьох лабораторних випробувань відповідно до визначеного обсягу перевірки. Випробування можуть проводитись як в одній лабораторії, так і в декількох за рахунок постачальника, якщо це передбачено умовами договору. Результати таких лабораторних випробувань є остаточними. Відповідність товару вимогам технічної документації встановлюється в разі отримання позитивних висновків усіх лабораторних випробувань.
Позитивні результати лабораторних випробувань (оригінали документів) надаються представником постачальника під час технічного огляду товару представнику органу контролю.
Якщо технічною документацією не передбачена перевірка зразків у випробувальній лабораторії, відбір таких зразків товару не здійснюється, лабораторні випробування не проводяться. Постачальник такого товару надає органу контролю документи, що підтверджують якість товару відповідно до вимог технічної документації, безпечність та походження товару.
3. Технічний огляд товару проводиться після отримання позитивних результатів лабораторних випробувань. Про зазначене постачальник письмово повідомляє орган контролю, вказує дату поставки партії або частини партії товару за формою наведеною в додатку 3 до цього Порядку та здійснює постачання такого товару з оригіналами документів щодо результатів лабораторних випробувань до місця поставки товару, визначеного умовами договору.
У разі неможливості проведення технічного огляду товару в приміщенні замовника, за умови виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, у тому числі обставин непереборної сили, істотної зміни обставин, які настали після підписання договору, такий огляд товару проводиться в приміщені постачальника згідно з умовами договору. Якщо за результатами технічного огляду товару прийнято рішення про відповідність товару в партії, частини партії вимогам технічної документації, завантаження товару до транспортного засобу здійснюється в день завершення приймального контролю та/або наступний за ним, за умови пломбування транспортного засобу, у встановленому законодавством порядку, за участю представника органу контролю та представника постачальника, про що робиться відповідний запис в акті приймального контролю товару за якістю, форму якого наведено в додатку 5 до цього Порядку.
Під час технічного огляду товару представник органу контролю перевіряє пакування, маркування, зовнішній вигляд, конструкцію, комплектність, лінійні виміри та функціональність зразків товару на відповідність вимогам технічної документації та затвердженому контрольному зразку. Обсяг вибірки товару для перевірки визначається відповідними національними стандартами щодо контролю якості згідно з умовами договору.
Якщо за результатами приймального контролю товару за якістю виявлено невідповідність товару в партії або частини партії вимогам технічної документації, приймання товару не здійснюється. Невідповідності товару в партії або частині партії вимогам технічної документації зазначаються в акті приймального контролю товару за якістю, форму якого наведено в додатку 5 до цього Порядку.
Повторний приймальний контроль товару за якістю партії або частини партії товару проводиться відповідно до вимог цього Порядку у разі заміни товару в партії, частини партії на інший товар, в іншому випадку проводиться повторний технічний огляд товару. Результати приймального контролю товару за якістю оформлюються актом приймального контролю товару за якістю.
Начальник Центрального управління контролю якості полковник | І. Лещенко |
Додаток 1
до Порядку здійснення контролю
за якістю речового майна, що постачається
для потреб Збройних Сил України
(пункт 1 розділу III)
КОНТРОЛЬНИЙ ЗРАЗОК
( Див. текст )
Додаток 2
до Порядку здійснення контролю
за якістю речового майна, що постачається
для потреб Збройних Сил України
(пункт 4 розділу III)
АКТ
повернення зразків товару
( Див. текст )
Додаток 3
до Порядку здійснення контролю
за якістю речового майна, що постачається
для потреб Збройних Сил України
(пункт 2 розділу IV)
ЛИСТ-ЗАПРОШЕННЯ
( Див. текст )
Додаток 4
до Порядку здійснення контролю
за якістю речового майна, що постачається
для потреб Збройних Сил України
(пункт 2 розділу IV)
АКТ
відбору зразків товару для проведення лабораторних випробувань
( Див. текст )
Додаток 5
до Порядку здійснення контролю
за якістю речового майна, що постачається
для потреб Збройних Сил України
(пункт 3 розділу IV)
АКТ
приймального контролю товару за якістю
( Див. текст )