• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Положення від 13.04.2023 № 426
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 13.04.2023
  • Номер: 426
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 13.04.2023
  • Номер: 426
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.04.2023 № 426
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 червня 2023 р.
за № 929/39985
Про затвердження Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 710 від 08.06.2023 )
Відповідно до частини дванадцятої статті 9 Закону України "Про освіту", частини восьмої статті 49 Закону України "Про вищу освіту", пункту 1 плану заходів з реалізації Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 214-р, та пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти, що додається.
2. Директорату фахової передвищої, вищої освіти (Шаров О.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вітренка А.

Міністр

О. Лісовий

ПОГОДЖЕНО:

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

Виконавча директорка Громадської спілки
"Всеукраїнська ліга організацій
осіб з інвалідністю по зору "Сучасний погляд"

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

В.о. Голови Державної регуляторної служби України

Урядовий Уповноважений з прав осіб з інвалідністю

Голова Громадської організації
"Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю зі слуху
"Українське товариство глухих"

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Генеральний Секретар Громадської спілки
"Всеукраїнське громадське об’єднання
"Національна Асамблея людей
з інвалідністю України"




Ю. Свириденко



О. Перепеченко



Р. Іллічов


Г. Осовий

О. Михайлов

Т. Баранцова



І. Чепчина


Д. Лубінець




В. Назаренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
13 квітня 2023 року № 426
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 червня 2023 р.
за № 929/39985
ПОЛОЖЕННЯ
про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає особливості дуальної форми здобуття фахової передвищої та вищої освіти.
2. Дуальна форма здобуття фахової передвищої та вищої освіти - це спосіб здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання в закладах освіти та в інших суб’єктів освітньої діяльності (далі - заклади освіти) з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях (далі - роботодавці) для оволодіння програмними результатами, поглиблення практичних умінь і навичок та набуття певної кваліфікації. У вищій освіті дуальна форма є одним зі способів здобуття освіти здобувачами денної форми здобуття освіти.
3. Основними завданнями дуальної форми здобуття фахової передвищої та вищої освіти є:
1) підвищення якості підготовки фахівців, які формують основу трудового потенціалу для інноваційного розвитку економіки, відповідно до сучасних вимог ринку праці і потреб роботодавців шляхом:
модернізації змісту та способів реалізації практичної складової освітнього процесу;
підвищення мотивації здобувачів освіти до навчання;
посилення ролі роботодавців у системі підготовки фахівців на всіх етапах - від участі у формуванні змісту освітніх програм до оцінювання результатів навчання;
2) підвищення конкурентоздатності випускників закладів освіти, скорочення періоду їх адаптації до професійної діяльності, сприяння росту рівня зайнятості молоді;
3) зміцнення механізму, що забезпечує інтегрування освіти, науки і практичної діяльності в усіх галузях економіки, задля безперервного поступального руху завдяки тісній співпраці та прискореному обміну знаннями та інноваціями.
4. Дуальна форма передбачає часткове перенесення процесу формування програмних компетентностей і результатів навчання в умови професійної практичної діяльності. При цьому частина обсягу освітньої діяльності замість аудиторної та самостійної роботи виконується у формі навчання на робочому місці (робочих місцях) з відповідним перерозподілом навчального навантаження здобувача освіти в межах освітніх компонентів.
5. Навчання на робочому місці (робочих місцях) здійснюється шляхом виконання трудових функцій відповідно до трудового договору. Виконання освітньої програми за дуальною формою може передбачати навчання здобувача зі зміною робочих місць у роботодавця або його навчання на робочих місцях у кількох роботодавців.
6. У цьому Положенні терміни вживаються у таких значеннях:
координатор від закладу освіти - працівник закладу освіти, який організовує дуальну форму здобуття освіти та призначається керівником закладу освіти;
координатор від роботодавця - призначений роботодавцем працівник, який забезпечує взаємодію між роботодавцем і закладом освіти, виконання роботодавцем взятих зобов’язань, організаційний супровід навчання за дуальною формою здобуття освіти;
( Абзац третій пункту 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 710 від 08.06.2023 )
куратор - педагогічний (науково-педагогічний) працівник закладу освіти, який супроводжує виконання індивідуального навчального плану і програми практичного навчання на робочому місці за дуальною формою здобуття освіти та призначається керівником закладу освіти;
наставник - призначений роботодавцем працівник, який допомагає реалізовувати індивідуальний навчальний план здобувача освіти на робочому місці відповідно до програми практичного навчання на робочому місці.
Інші терміни вжито у значеннях, визначених Законами України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про фахову передвищу освіту", Кодексом законів про працю України та нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у сферах освіти та праці.
II. Планування освітнього процесу
1. Заклад освіти є надавачем освітньої послуги і в повному обсязі є відповідальним за реалізацію освітньої програми за дуальною формою та якість освіти. Роботодавець є відповідальним за організацію навчання на робочому місці (робочих місцях) відповідно до договору між закладом освіти і роботодавцем та, в разі укладання, договору між закладом освіти, роботодавцем і здобувачем.
2. Освітня діяльність за дуальною формою здобуття освіти здійснюється в межах ліцензій закладу освіти на провадження освітньої діяльності:
на рівні фахової передвищої освіти за відповідною спеціальністю;
за рівнями вищої освіти та/або освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання.
3. Для реалізації освітньої програми за дуальною формою закладом освіти розробляються:
окремий навчальний план, що охоплює весь період реалізації освітньої/освітньо-професійної програми і має відповідати вимогам щодо забезпечення тривалості практичного навчання, передбаченим для дуальної форми здобуття освіти;
графік освітнього процесу, що передбачає чергування періодів навчання в закладі освіти і на робочому місці;
відповідне методичне забезпечення освітніх компонентів.
4. Особливості організації навчання за дуальною формою відображаються у:
1) навчальному плані для дуальної форми:
як зміна розподілу загального обсягу кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (ЄКТС) за формами організації освітнього процесу (співвідношення аудиторного та/або позааудиторного навчального навантаження);
шляхом введення освітніх компонентів (дисциплін, практик, курсових робіт/проєктів тощо), пов’язаних з особливостями діяльності роботодавця і виконанням трудових обов’язків на робочому місці, або додаткової практичної підготовки до частини навчального плану, що формується за вибором здобувача;
2) програмах дисциплін - як посилення практичної спрямованості змісту, збільшення обсягу практичних і лабораторних занять, що можуть проводитися викладачами закладу освіти на робочому місці у роботодавця, частки завдань практичного характеру, що виконуються самостійно, тощо.
5. Час практичного навчання на робочих місцях обліковується у кредитах ЄКТС і має становити від 25 до 60 відсотків від їх загального обсягу, передбаченого навчальним планом, що складається для організації навчання за дуальною формою здобуття вищої освіти. Таке співвідношення може застосовуватися для навчальних планів, що розробляються для реалізації освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти. Цей час може включати освітні компоненти або їх складові, що реалізуються за такими формами організації освітнього процесу:
практична підготовка;
самостійна робота;
навчальні заняття за умови їх проведення педагогічними (науково-педагогічними) працівниками закладу освіти на робочому місці у роботодавця.
6. Здобуття освіти за дуальною формою організовується для спеціально сформованих груп або окремих здобувачів. За наявності розгалужених мереж роботодавців-партнерів рекомендується узгоджувати графіки освітнього процесу таким чином, щоб забезпечити формування груп здобувачів освіти, які навчаються за дуальною формою.
7. Поділ загального часу навчання на періоди навчання, що відбуваються у закладі освіти та на робочому місці, може передбачати:
кілька годин впродовж дня навчання відбувається в закладі освіти, решта - на робочому місці у роботодавця (модель поділеного дня);
кілька днів впродовж тижня навчання відбувається у закладі освіти, решта днів тижня - на робочому місці (модель поділеного тижня);
чергування періодів навчання в закладі освіти та у роботодавця, коли один період передбачає один чи декілька тижнів, місяців, семестр (блочна модель);
поєднання моделей.
8. На основі навчального плану для дуальної форми складається індивідуальний навчальний план здобувача освіти.
9. Контроль виконання індивідуального навчального плану та оцінювання результатів навчання осіб, які здобувають освіту за дуальною формою, здійснюють заклад освіти спільно з роботодавцем відповідно до положення про організацію освітнього процесу закладу освіти, та вимог освітньої/освітньо-професійної програми.
10. Атестація осіб, які здобувають освіту за дуальною формою, здійснюється відповідно до вимог освітньої програми.
III. Організація освітнього процесу за дуальною формою здобуття освіти
1. Навчання за дуальною формою здобуття фахової передвищої освіти може здійснюватися після переведення особи, яка навчається за іншою формою здобуття освіти, на навчання за дуальною формою з відповідним навчальним планом. Таке переведення допускається з першого семестру реалізації відповідної освітньо-професійної програми, якщо частка практичного навчання за весь період опанування здобувачем освітньо-професійної програми відповідає передбаченій навчальним планом за дуальною формою здобуття фахової передвищої освіти. Переведення на навчання за дуальною формою здобуття фахової передвищої освіти супроводжується внесенням відповідних змін до індивідуального навчального плану здобувача та відображається в ЄДЕБО.
2. Стипендіальне забезпечення здобувачів фахової передвищої освіти за дуальною формою здійснюється відповідно до законодавства.
3. Навчання за дуальною формою здобуття вищої освіти може здійснюватися після переходу особи, яка навчається за денною формою здобуття освіти, на навчання за дуальною формою з відповідним навчальним планом. У разі невиконання встановленого обсягу практичного навчання здобувач вищої освіти може продовжити навчання за навчальним планом для денної форми здобуття освіти, що не є його переведенням на іншу форму здобуття освіти.
4. Здобувач освіти (або вступник) може самостійно знайти робоче місце для навчання та сприяти встановленню співпраці між закладом освіти і роботодавцем для організації навчання за дуальною формою.
5. Питання організації дуальної форми здобуття освіти на робочих місцях для здобувачів, в тому числі для осіб з особливими освітніми потребами, вирішуються в порядку, встановленому законодавством у сфері освіти, а також трудовим законодавством - Кодексом законів про працю, Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", Законом України "Про відпустки", Законом України "Про охорону праці" та іншими актами законодавства України.
6. Організація освітнього процесу за дуальною формою здобуття освіти здійснюється відповідно до положення про організацію освітнього процесу закладу освіти, в якому мають бути передбачені функції координатора дуальної освіти та куратора, якщо така форма здобуття освіти використовується закладом.
7. Функції наставника та координатора від роботодавця в реалізації дуальної форми здобуття освіти визначаються у договорі.
8. Питання оплати праці та трудових обов’язків працівників закладів освіти, призначених кураторами, координаторами від закладів освіти, і працівників, призначених наставниками, координаторами від роботодавців, вирішуються в порядку, встановленому законодавством.

Генеральний директор
директорату фахової
передвищої, вищої освіти



О. Шаров