Начальник Управління взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ України | Юрій КОРЕВА |
Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство внутрішніх справ України | Наказ, Форма типового документа, Журнал, Порядок від 07.06.2024 № 398
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.06.2024 м. Київ № 398
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
19 червня 2024 р. за № 921/42266
Про затвердження Порядку застосування засобів аудіо-, фото- та відеотехніки уповноваженими посадовими особами ДСНС
( заголовок у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2024 року № 444, від 15 травня 2025 року № 332 )
Відповідно до частини восьмої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 57 частини другої статті 17-1 Кодексу цивільного захисту України, з метою визначення механізму організації застосування засобів аудіо- та відеотехніки посадовими особами ДСНС під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок застосування засобів аудіо-, фото- та відеотехніки уповноваженими посадовими особами ДСНС, що додається.
( пункт 1 у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
2. Управлінню взаємодії з Державною службою України з надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ України (Корева Ю.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
07 червня 2024 року № 398
Порядок застосування засобів аудіо-, фото- та відеотехніки уповноваженими посадовими особами ДСНС
( заголовок Порядку у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
( У тексті Порядку: слова "посадова особа ДСНС" у всіх відмінках та числах замінено словами "уповноважена посадова особа ДСНС" у відповідних відмінках та числах; слова "засіб аудіо- та відеотехніки" у всіх відмінках та числах замінено словами "портативний відеореєстратор" у відповідних відмінках та числах згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 травня 2025 року № 332 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм організації застосування уповноваженими посадовими особами ДСНС засобів аудіо-, фото та відеотехніки, що мають функції звукозапису, фото- і відеозйомки (далі - портативні відеореєстратори), доступу до звуко-, фото- і відеозаписів, зберігання, видачі та приймання портативних відеореєстраторів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів.
( пункт 1 розділу I у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
2. Застосування уповноваженими посадовими особами ДСНС портативних відеореєстраторів здійснюється за рішенням керівників органів (підрозділів) ДСНС з метою:
1) документування порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки (адміністративних правопорушень, передбачених статтями 77, 77-1, 120, 164, 175, 175-2, 175-3, 183, 185-14, 188-8, 188-37 Кодексу України про адміністративні правопорушення);
2) фіксації процесу проведення планової або позапланової перевірки у сфері державного ринкового нагляду;
3) фіксації процесу здійснення планового або позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки чи кожної окремої дії;
4) фіксації процесу здійснення планової або позапланової перевірки за додержанням ліцензіатом вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення;
5) фіксації процесу здійснення комплексних, контрольних та позапланових обстежень об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
6) фотофіксації об'єкта пожежі.
( пункт 2 розділу I у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
3. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
відеозйомка - процес фіксації динамічних властивостей об'єктів, подій, явищ за допомогою портативного відеореєстратора;
карта пам'яті (флеш-карта) - електронний носій інформації, що використовується для зберігання цифрової інформації;
портативний відеореєстратор - засіб портативний відеореєстратор, призначений для звукозапису, фото- і відеозйомки, зберігання та відтворення відеоінформації, технічні характеристики та особливості конструкції якого дають змогу закріпити його на форменому одязі уповноважених посадових осіб ДСНС;
( абзац четвертий пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444 )
сервер для зберігання звуко-, фото- і відеозаписів - програмно-апаратний комплекс, призначений для зберігання цифрової відеоінформації з усіх видів засобів портативних відеореєстраторів, що використовуються уповноваженими посадовими особами ДСНС (далі - сервер);
станція для заряджання та зберігання відеозаписів портативних відеореєстраторів - програмно-апаратний комплекс, призначений для зберігання звуко-, фото- і відеозаписів, а також автоматичного заряджання їх акумуляторних батарей (далі - док-станція);
уповноважена посадова особа ДСНС - посадова особа, яка за своїми посадовими обов'язками визначена Головним державним інспектором України, заступником Головного державного інспектора України, старшим державним інспектором України, державним інспектором України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки з числа посадових осіб апарату ДСНС, а також головним державним інспектором, заступником головного державного інспектора та державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території з числа посадових осіб територіальних органів ДСНС.
( пункт 3 розділу I доповнено абзацом сьомим згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
II. Порядок застосування портативних відеореєстраторів та карт пам'яті (флеш-карт)
1. Портативні відеореєстратори та карти пам'яті (флеш-карти) обліковуються із зазначенням відповідного інвентарного та номенклатурного номерів.
2. Портативні відеореєстратори та карти пам'яті (флеш-карти) зберігаються в приміщеннях органів (підрозділів) ДСНС, видача та повернення яких фіксуються в журналі обліку портативних відеореєстраторів та карт пам'яті (флеш-карт) (додаток до цього Порядку) (далі - журнал обліку). Журнал обліку ведеться в електронній формі із застосуванням кваліфікованих електронних підписів або вдосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
( пункт 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444 )
3. Перед початком здійснення уповноваженими посадовими особами ДСНС заходів, визначених у пункті 2 розділу I цього Порядку, портативний відеореєстратор закріплюється на форменому одязі уповноваженої посадової особи ДСНС на грудях або на шоломі (якщо його конструкцією передбачено відповідні кріплення) так, щоб не створювати перешкод діям уповноваженої посадової особи ДСНС. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації процесу виконання службових обов'язків, уповноважені посадові особи ДСНС можуть тримати портативний відеореєстратор у руках.
( пункт 3 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
4. Включення портативного відеореєстратора відбувається одночасно з початком здійснення заходів, визначених у пункті 2 розділу I цього Порядку, уповноваженою посадовою особою ДСНС. Відеозйомка ведеться безперервно до завершення виконання службових обов'язків, крім випадків, пов'язаних з виникненням в уповноваженої посадової особи ДСНС особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі).
У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважена посадова особа ДСНС переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
( пункт 4 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
5. Уповноважена посадова особа ДСНС, яка застосовує портативний відеореєстратор, інформує осіб, відносно яких проводиться відеозйомка.
6. Під час виконання службових обов'язків уповноважена посадова особа ДСНС забезпечує збереження та належні умови експлуатації виданого їй портативного відеореєстратора та не допускає його розряджання.
( пункт 6 розділу II у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
7. Під час приймання портативного відеореєстратора, карти пам'яті (флеш-карти) відповідальна особа проводить їх візуальний огляд та за відсутності видимих пошкоджень приймає зазначений портативний відеореєстратор та карту пам'яті (флеш-карту).
8. У разі виявлення механічних пошкоджень портативного відеореєстратора або карти пам'яті (флеш-карти) відповідальна особа здійснює відповідний запис у журналі обліку із використанням кваліфікованого електронного підпису або вдосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та доповідає через систему електронного документообігу про цей факт безпосередньому керівництву.
III. Повноваження уповноважених посадових осіб ДСНС, пов'язані із застосуванням портативних відеореєстраторів та карт пам'яті (флеш-карт)
1. Під час здійснення заходів, визначених у пункті 2 розділу I цього Порядку, уповноваженим посадовим особам ДСНС забороняється:
( абзац перший пункту 1 розділу III у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2025 р. № 332 )
1) самовільне видалення звуко-, фото- і відеозаписів з портативного відеореєстратора, карти пам'яті (флеш-карти) або їх заміна, зміна системної дати та часу портативного відеореєстратора;
2) примусове виключення портативного відеореєстратора, у тому числі на вимогу сторонніх осіб;
3) перешкоджання здійсненню звуко-, фото- і відеозапису;
4) використання портативного відеореєстратора у випадках, не пов'язаних із виконанням ними своїх посадових обов'язків;
5) копіювання, передання інформації з портативного відеореєстратора, карти пам'яті (флеш-карти) стороннім особам, у випадках, не пов'язаних із виконанням ними своїх посадових обов'язків.
2. У разі втрати або пошкодження портативного відеореєстратора чи карти пам'яті (флеш-карти) призначається та проводиться службове розслідування в установленому законодавством порядку.
3. Наказом керівника органу (підрозділу) ДСНС призначається відповідальна особа, яка забезпечує:
1) зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів, карт пам'яті (флеш-карт);
2) зміну дати та часу на портативних відеореєстраторах;
3) безперебійне заряджання портативного відеореєстратора впродовж часу, передбаченого технічними характеристиками, та експорт інформації під час під'єднання до док-станції в автоматичному режимі або в інший спосіб, визначений виробником такого портативного відеореєстратора;
4) облік, зберігання, видалення, копіювання, видачу (передавання), експорт звуко-, фото- і відеозаписів, отриманих із портативних відеореєстраторів.
IV. Загальний порядок зберігання та видачі звуко-, фото- і відеозаписів
1. Вивантаження звуко-, фото- і відеозаписів з карт пам'яті (флеш-карт) портативних відеореєстраторів на сервер здійснюється шляхом приєднання карти пам'яті (флеш-карти) або портативного відеореєстратора до спеціального обладнання в автоматичному режимі за допомогою спеціального програмного забезпечення або в інший спосіб, визначений виробником сервера.
2. Строк зберігання звуко-, фото- і відеозаписів з портативних відеореєстраторів становить 12 місяців з дня завантаження відповідної інформації (звуко-, фото- і відеозаписів).
( пункт 2 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444 )
3. Строк зберігання звуко-, фото- і відеозаписів за рішенням керівників органів (підрозділів) ДСНС збільшується в разі необхідності використання їх у службовій діяльності понад строк, установлений пунктом 2 цього розділу.
( пункт 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444 )
4. Контроль за використанням портативних відеореєстраторів або карт пам'яті (флеш-карт) здійснює відповідальна особа, за інформацією, отриманою з їх допомогою, - безпосередньо керівник органу (підрозділу) ДСНС.
5. Дозвіл на копіювання та видачу звуко-, фото- і відеозаписів надається відповідальній особі виключно за рішенням керівника органу (підрозділу) ДСНС.
У разі копіювання та видачі звуко-, фото- і відеозаписів до журналу обліку вноситься відповідна інформація, яка засвідчується кваліфікованим електронним підписом або вдосконаленим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідальної посадової особи.
6. Звуко-, фото- і відеозаписи або їх копії надаються за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, уповноваженої посадової особи ДСНС та інших осіб у випадках, передбачених законодавством.
( пункт 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444 )
7. Звуко-, фото- і відеозаписи видаються уповноваженим посадовим особам ДСНС у тому вигляді, у якому вони були збережені на док-станції. Перегляд звуко-, фото- і відеозапису здійснюється уповноваженою посадовою особою ДСНС, якій він виданий відповідно до цього Порядку для виконання покладених на неї завдань у межах її повноважень.
Додаток
до Порядку застосування засобів аудіо-,
фото- та відеотехніки уповноваженими
посадовими особами ДСНС
(пункт 2 розділу II)
Журнал
обліку портативних відеореєстраторів та карт пам'яті (флеш-карт)
( додаток із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 р. № 444, від 15.05.2025 р. № 332 )
____________