МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.07.2020 № 1301 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 вересня 2020 р.
за № 867/35150
Про затвердження Методики розрахунку вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії
Відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 6 та частини двадцятої статті 18 Закону України "Про безпечність та гігієну кормів" , пункту 9 Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2019 року № 838),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методику розрахунку вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії, що додається.
2. Директорату безпечності харчових продуктів забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України згідно з розподілом обов’язків.
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України | І. Петрашко |
ПОГОДЖЕНО: Т.в.о. Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Т.в.о. Голови Державної регуляторної служби України | О. Шевченко О. Мірошніченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України
08 липня 2020 року № 1301
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 вересня 2020 р.
за № 867/35150
МЕТОДИКА
розрахунку вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії
I. Загальні положення
1. Ця Методика визначає механізм розрахунку вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії.
2. У цій Методиці терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про безпечність та гігієну кормів" (далі - Закон) та Національному положенні (стандарті) бухгалтерського обліку в державному секторі 135 "Витрати", затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 18 травня 2012 року № 568, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 06 червня 2012 року за № 903/21215.
3. Калькуляція вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії розраховується відповідно до формул, визначених в пунктах 2 і 3 розділу ІІ цієї Методики, та розміщується із зазначенням усіх множників і доданків формул, наведених в цих пунктах, на інформаційних стендах, а також на офіційних вебсайтах Мінекономіки, Держпродспоживслужби, Національної установи України з ветеринарних препаратів та кормових добавок.
4. Наукова оцінка (експертиза) кормових добавок здійснюється Національною установою України з ветеринарних препаратів та кормових добавок відповідно до Закону та ураховують:
перевірку достовірності інформації, що міститься в документах, які складають реєстраційне досьє;
оцінку відповідності кормової добавки, що є об’єктом державної реєстрації;
перевірку звіту, підготовленого референс-лабораторією;
організацію інших необхідних досліджень (випробувань).
5. За результатами наукової оцінки (експертизи) Національною установою України з ветеринарних препаратів та кормових добавок готується експертний висновок з рекомендацією Держпродспоживслужби щодо державної реєстрації відповідної кормової добавки або відмови в такій реєстрації.
6. Послуги референс-лабораторій надаються акредитованими лабораторіями, уповноваженими Держпродспоживслужбою здійснювати всі необхідні дослідження (випробування) для визначення можливості використання методів аналізу показників якості та безпечності кормових добавок, вмісту кормових добавок у преміксах та кормових сумішах (далі - необхідні випробування) та ураховують:
проведення необхідних досліджень (випробувань):
дослідження з визначення можливості використання методів аналізу, зазначених заявником у реєстраційному досьє, для цілей державного контролю;
тестування методів аналізу (у разі необхідності);
валідації методів аналізу (у разі необхідності);
підготовку та надання Національній установі України з ветеринарних препаратів та кормових добавок звіту відповідно до вимог Закону.
7. Розрахунок вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок формується з оплати праці спеціалістів, які безпосередньо здійснюють наукову оцінку (експертизу) кормових добавок, витрат на сплату податків та інших платежів, які є обов’язковими згідно із законодавством, утримання (експлуатації) приміщень, інструментів, обладнання, необхідних для здійснення державної наукової оцінки (експертизи), канцелярських товарів та інших малоцінних швидкозношуваних предметів, службових відряджень.
8. Розрахунок вартості послуг з референс-лабораторії формується з оплати праці спеціалістів, які беруть участь у здійсненні всіх необхідних досліджень (випробувань), а також витрат на сплату податків та інших платежів, які є обов’язковими згідно із законодавством, утримання (експлуатації) приміщень, інструментів, обладнання, канцелярських товарів, спецодягу та інших малоцінних швидкозношуваних предметів, витратних матеріалів, що використовуються для надання послуг, а також повірки та/або калібрування обладнання, що застосовується для проведення випробувань.
9. Під час розрахунку вартості послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії враховується середня ринкова вартість предметів та матеріалів на момент розрахунку вартості.
II. Визначення величини і групування витрат, що враховуються під час розрахунку вартості послуг
1. Витрати, що включаються до вартості послуг, групуються відповідно до методологічних засад формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати та її розкриття у фінансовій звітності та враховують:
прямі витрати на оплату праці;
прямі матеріальні витрати;
інші прямі витрати;
постійні розподілені загальновиробничі витрати (далі - постійні витрати).
Постійні витрати розподіляються між об’єктами витрат використанням певної бази розподілу видатків (заробітної плати, обсягу діяльності тощо).
Сума постійних витрат не може перевищувати їх фактичну величину.
2. Вартість послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок визначається за формулами:
В = Пзп + Пм + Піпв + Пв,
де
В - вартість послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок;
Пзп - прямі витрати на оплату праці;
Пм - прямі матеріальні витрати;
Піпв - інші прямі витрати;
Пв - постійні витрати;
Пзп = ВзпxЧ,
де
Взп - витрати на оплату праці працівників, які безпосередньо здійснюють наукову оцінку (експертизу) кормових добавок;
Ч - час проведення наукової оцінки (експертизи) кормових добавок;
Пм = Вк + Ввм,
де
Вк - вартість канцелярських товарів;
Ввм - вартість витратних матеріалів, необхідних на проведення наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та інших малоцінних швидкозношуваних предметів;
Піпв = Впод,
де
Впод - усі податки;
Пв = КОМ + ТОП + Від + ЕОВ,
де
КОМ - комунальні витрати та енергоносії;
ТОП - технологічне та технічне обслуговування приладів;
Від - видатки на службові відрядження (у тому числі транспортні витрати);
ЕОВ - експлуатаційно-ремонтні витрати з утримання приладів, обладнання, приміщень.
3. Вартість послуг референс-лабораторії визначається за формулами:
В = Пзп + Пм + Піпв + Пв,
де
В - вартість послуг референс-лабораторії;
Пзп - прямі витрати на оплату праці;
Пм - прямі матеріальні витрати;
Піпв - інші прямі витрати;
Пв - постійні витрати;
Пзп = Взпx Ч,
де
Взп - витрати на оплату праці працівників, які беруть участь у здійсненні всіх необхідних досліджень (випробувань);
Ч - час проведення наукової оцінки (експертизи) кормових добавок;
Пм = Вк + Ввм,
де
Вк - вартість канцелярських товарів;
Ввм - вартість витратних матеріалів, необхідних для проведення досліджень (випробувань), спецодягу та інших малоцінних швидкозношуваних предметів;
Піпв = Впод,
де
Впод - усі податки;
Пв = КОМ + ТОП + Від + ЕОВ + АВ,
де
КОМ - комунальні витрати та енергоносії;
ТОП - технологічне та технічне обслуговування приладів (у тому числі послуги повірки (калібрування) обладнання);
Від - видатки на службові відрядження (у тому числі транспортні витрати);
ЕОВ - експлуатаційно-ремонтні витрати з утримання приладів, витрати);
АВ - витрати, пов’язані з акредитацією лабораторії.
III. Коригування розмірів плати
1. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати, ставок орендної плати, ставок податків і зборів, цін/тарифів на комунальні послуги, енергоносії, матеріальні та паливно-енергетичні ресурси запроваджується коригування розмірів плати.
2. Коригуванню підлягають лише ті індивідуальні складові витрат, згідно з якими відбулися цінові зміни, що буде сприяти забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування розмірів плати.
3. Індекс зміни вартості індивідуальної складової витрат визначається за формулою:
Із= Вен / Вс,
де
Із - індекс зміни вартості індивідуальної складової витрат;
Вен - нова вартість одиниці складової;
Вс - вартість одиниці складової, врахована під час формування вартості послуг, які потребують коригування.
4. Скоригована вартість складової визначається за формулою:
Пс = П x Із,
де
Пс - скоригована вартість складової;
П - вартість будь-якої складової, що зазнає змін.
5. Скоригована вартість послуг з наукової оцінки (експертизи) кормових добавок та послуг референс-лабораторії визначається додаванням вартості змінених і незмінених складових.
Генеральний директор директорату безпечності харчових продуктів | М. Мороз |