• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Звіт, Журнал, Розподіл, Розклад, Форма типового документа, План, Порядок від 15.06.2017 № 511
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Звіт, Журнал, Розподіл, Розклад, Форма типового документа, План, Порядок
  • Дата: 15.06.2017
  • Номер: 511
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Звіт, Журнал, Розподіл, Розклад, Форма типового документа, План, Порядок
  • Дата: 15.06.2017
  • Номер: 511
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
15.06.2017 м. Київ № 511
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
10 липня 2017 р. за № 835/30703
Про затвердження Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства внутрішніх справ України  від 23 липня 2018 року № 626, від 20 вересня 2021 року № 685, від 9 серпня 2022 року № 486, від 12 червня 2023 року № 480 )
Відповідно до частини шостої статті 90 Кодексу цивільного захисту України та з метою вдосконалення системи службової підготовки в органах і підрозділах цивільного захисту
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 20 лютого 2015 року № 189 "Про затвердження Положення про організацію службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 березня 2015 року за № 293/26738.
3. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В. Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної служби України з надзвичайних ситуацій Чечоткіна М. О.
 

Міністр

А. Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

М. Чечоткін
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх справ України
15 червня 2017 року № 511
(у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України
від 20 вересня 2021 року № 685)
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
10 липня 2017 р. за № 835/30703
ПОРЯДОК
організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає вимоги до організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особовий склад).
2. Цей Порядок поширюється на особовий склад апарату ДСНС, територіальних органів ДСНС та підпорядкованих їм підрозділів, підрозділів центрального підпорядкування, закладів освіти (крім курсантів, слухачів, ад'юнктів, докторантів, які проходять службу цивільного захисту) та науково-дослідних установ цивільного захисту ДСНС (далі - органи та підрозділи цивільного захисту).
3. Службова підготовка - система заходів, спрямованих на набуття, оновлення, закріплення професійних теоретичних і практичних знань, умінь та навичок особовим складом з метою успішного та ефективного виконання завдань за призначенням з урахуванням специфіки і профілю службової діяльності та є обов'язковою для особового складу органів та підрозділів цивільного захисту.
4. Основними завданнями службової підготовки є:
підвищення рівня знань, умінь, навичок та професійних якостей особового складу з метою забезпечення його здатності до виконання завдань;
підвищення рівня компетентності особового складу органів та підрозділів цивільного захисту під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
вивчення нормативно-правових актів та інших документів, необхідних для виконання завдань за призначенням та які регламентують діяльність органів та підрозділів цивільного захисту.
5. Службова підготовка особового складу включає:
планування службової підготовки;
проведення занять із службової підготовки;
контроль за станом службової підготовки особового складу;
розроблення заходів щодо її вдосконалення.
6. Організація службової підготовки в органах та підрозділах цивільного захисту покладається на їх керівників через структурний підрозділ (особу), що відповідають за організацію службової підготовки.
7. Види службової підготовки:
профільна підготовка - комплекс заходів, спрямованих на набуття і вдосконалення особовим складом теоретичних знань у сфері нормативно-правового забезпечення службової діяльності для виконання завдань за призначенням;
тактична підготовка - комплекс заходів, спрямованих на набуття і вдосконалення особовим складом навичок практичного застосування теоретичних знань під час гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, піротехнічних робіт, ліквідації наслідків інших небезпечних подій (далі - залучення до оперативних дій);
спеціальна підготовка - комплекс заходів, спрямованих на формування та вдосконалення в особового складу, який залучається до оперативних дій, навичок роботи із спорядженням, спеціальним обладнанням та технікою шляхом відпрацювання індивідуальних та/або групових навчальних вправ;
фізична підготовка - комплекс заходів, спрямованих на формування рухових умінь та навичок особового складу, розвитку їх фізичних якостей і здібностей з урахуванням особливостей професійної діяльності.
( пункт 7 розділу І доповнено абзацом п'ятим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
8. Процес службової підготовки може перериватися лише в разі залучення особового складу до оперативних дій, проведення ремонту пожежно-рятувальної, аварійно-рятувальної та іншої техніки і технічних засобів, які знаходяться в оперативному розрахунку, виконання заходів з переведення органів управління і підрозділів у вищі ступені готовності.
( пункт 8 розділу І із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
9. Стан службової підготовки заслуховується керівниками всіх рівнів під час підбиття підсумків діяльності органів та підрозділів цивільного захисту.
10. З метою вдосконалення, обміну досвідом та визначення пріоритетних завдань за напрямами службової діяльності з особами середнього та старшого начальницького складу служби цивільного захисту проводяться навчально-методичні збори у строки, визначені планами основних заходів органів та підрозділів цивільного захисту на відповідний рік.
11. З метою забезпечення ознайомлення особового складу органів та підрозділів цивільного захисту з нормативно-правовими актами, наказами про організацію службової підготовки на навчальний рік, розкладами занять та графіками проведення додаткових занять, навчально-методичними документами (матеріалами), навчальними відеоматеріалами, звітами за результатами службової підготовки на вебсайтах органів та підрозділів цивільного захисту утворюються розділи "Службова підготовка".
II. Планування та звітність у системі службової підготовки
1. Навчальний рік у системі службової підготовки розпочинається з 01 вересня поточного року і завершується 31 травня наступного року.
2. Планувальною документацією в системі службової підготовки є наказ органу та підрозділу цивільного захисту про організацію службової підготовки особового складу на навчальний рік та тематичні плани із службової підготовки.
3. Заняття у вихідні та святкові дні не проводяться, крім занять із спеціальної та фізичної підготовки з особовим складом караулу (зміни, групи, відділення), що перебуває на добовому чергуванні (далі - черговий підрозділ).
( пункт 3 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480 )
4. У наказах про організацію службової підготовки визначаються порядок проведення занять, методи і форми контролю за станом службової підготовки, кількість і перелік навчальних груп з урахуванням особливостей та профілю службової діяльності, а також керівники і заступники керівників навчальних груп, структурний підрозділ (особа), що відповідають за організацію службової підготовки.
5. Розклад занять та графік проведення додаткових занять в органах та підрозділах цивільного захисту складається на квартал і затверджується їх керівниками не пізніш як за 10 календарних днів до початку занять.
6. Додаткові заняття в системі службової підготовки плануються та проводяться протягом календарного року у визначений розпорядком дня час.
( розділ ІІ доповнено новим пунктом 6 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480, у зв'язку з цим пункти 6 - 13 вважати відповідно пунктами 7 - 14 )
7. Додаткові заняття можуть включати:
заняття з розбору дій на пожежі за підвищеним рангом (номером) виклику та відпрацювання оперативних карток (планів) гасіння пожеж;
( пункт 7 розділу ІІ доповнено новим абзацом другим згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486, у зв'язку із цим абзаци другий - дев'ятий  уважати відповідно абзацами третім - десятим )
абзац третій пункту 7 розділу ІІ виключено
( згідно з наказом Міністерства внутрішніх  справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
абзац четвертий пункту 7 розділу ІІ виключено
( згідно з наказом Міністерства внутрішніх  справ України від 09.08.2022 р. № 486, у зв'язку із цим абзаци п'ятий - десятий  уважати відповідно абзацами третім - восьмим )
спеціальну та фізичну підготовку;
( абзац третій пункту 7 розділу ІІ у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
психологічну підготовку;
домедичну підготовку;
нічні перевірні заняття;
самостійну підготовку підмінних радіотелефоністів;
доведення особовому складу доручень, що надходять від керівництва ДСНС.
8. Керівники органів та підрозділів цивільного захисту самостійно розробляють та затверджують на навчальний рік тематику за видами службової підготовки згідно із розподілом годин за видами службової підготовки (додаток 1).
9. Заняття з психологічної підготовки проводяться із залученням працівників підрозділів соціально-гуманітарної роботи та психологічного забезпечення органів та підрозділів цивільного захисту.
10. Заняття з домедичної підготовки проводяться із залученням медичних працівників органів та підрозділів цивільного захисту або спеціалістів (інструкторів) з надання домедичної допомоги, які пройшли відповідну підготовку.
11. Нічні перевірні заняття проводяться щокварталу з кожним черговим підрозділом.
12. Звітною документацією в системі службової підготовки є:
звіт за результатами службової підготовки у навчальному році (додаток 2);
звіт про стан навчально-тренувальної бази (додаток 3).
13. Звіт за результатами службової підготовки в навчальному році та звіт про стан навчально-тренувальної бази до 15 липня надсилаються до структурного підрозділу, який відповідає за зазначений напрям роботи в апараті ДСНС.
14. Планувальна та звітна документація із службової підготовки зберігається в номенклатурній справі органу та підрозділу цивільного захисту протягом трьох років.
III. Проведення занять із службової підготовки
1. Заняття із службової підготовки включають теоретичну та практичну підготовку особового складу.
2. Обліковою одиницею навчального часу є академічна година тривалістю 45 хвилин.
3. Для організації та проведення занять із службової підготовки використовується навчально-тренувальна база органів та підрозділів цивільного захисту. За необхідності може використовуватися навчально-тренувальна база інших центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за згодою).
4. Під час проведення практичних занять з особовим складом органів та підрозділів цивільного захисту відпрацьовуються Нормативи виконання навчальних вправ із спеціальної та фізичної підготовки (додаток 4).
( розділ ІIІ доповнено новим пунктом 4 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480, у зв'язку з цим пункти 4 - 8 вважати відповідно пунктами 5 - 9 )
5. Заняття із службової підготовки проводяться в робочий час згідно з розкладом занять.
Заняття в системі службової підготовки з особовим складом Спеціального авіаційного загону Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС організовуються та проводяться відповідно до програми підготовки авіаційних рятувальників ДСНС.
6. Формами проведення занять у системі службової підготовки є:
заняття в навчальних групах;
самостійне навчання;
дистанційне навчання.
7. Керівник (заступник керівника) підрозділу, підпорядкованого територіальному органу ДСНС (далі - підпорядкований підрозділ), керівник навчальної групи самостійно визначає форму проведення заняття.
8. Основними видами занять у навчальних групах у системі службової підготовки є:
лекція;
практичне заняття;
самостійна підготовка;
контрольно-перевірочне заняття.
9. До проведення занять із службової підготовки можуть залучатися керівники (заступники керівників) органів та підрозділів цивільного захисту, фахівці за напрямками діяльності, начальники чергових підрозділів, а також фахівці інших підприємств, установ та організацій (за згодою).
IV. Учасники навчального процесу в системі службової підготовки
1. Учасниками навчального процесу в системі службової підготовки є:
керівник органу та підрозділу цивільного захисту;
структурний підрозділ (особа), що відповідає за організацію службової підготовки;
керівник навчальної групи;
особа, яка проводить заняття;
особовий склад навчальної групи (особа, що навчається).
2. Керівник органу та підрозділу цивільного захисту має:
видавати наказ про організацію службової підготовки на навчальний рік;
затверджувати розклади занять із службової підготовки;
розглядати на нарадах (не рідше одного разу на квартал) питання службової підготовки особового складу та заслуховувати керівників структурних підрозділів (осіб), відповідальних за її організацію;
особисто здійснювати контроль за проведенням занять у системі службової підготовки;
уживати заходів з ефективного використання та розвитку навчально-тренувальної бази;
надавати методичну допомогу особовому складу під час самостійного та дистанційного навчання;
здійснювати перевірку набутих знань, умінь та навичок особового складу шляхом організації та проведення проміжних та підсумкових заліків із службової підготовки.
3. Структурний підрозділ (особа), що відповідає за організацію службової підготовки має:
розробляти планувальну документацію із службової підготовки на навчальний рік;
разом із адміністраторами вебсайтів органів та підрозділів цивільного захисту в розділі "Службова підготовка" розміщувати навчальні матеріали, планувальну документацію з організації самостійного та дистанційного навчання в системі службової підготовки;
надавати керівникам органів та підрозділів цивільного захисту пропозиції щодо вдосконалення системи службової підготовки;
надавати методичну допомогу керівникам навчальних груп у проведенні занять.
4. Керівником навчальної групи в територіальному органі ДСНС, підрозділі центрального підпорядкування, закладі освіти та науково-дослідній установі цивільного захисту ДСНС призначається особа керівного складу структурного підрозділу, а в підпорядкованих підрозділах - керівник (заступник керівника) цього підрозділу або начальник чергового підрозділу.
5. Керівник навчальної групи має:
знати документи з організації, планування та проведення занять із службової підготовки;
завчасно готувати місце для проведення тренувань і відпрацювання навчальних вправ;
організовувати проведення (особисто проводити) заняття із службової підготовки в навчальній групі відповідно до затвердженого розкладу занять;
забезпечувати участь особового складу навчальної групи в заняттях із службової підготовки;
забезпечувати дотримання особовим складом навчальної групи правил безпеки праці;
організовувати проведення проміжного заліку.
6. Особа, яка проводить заняття із службової підготовки, має:
розробляти дидактичні і методичні матеріали для використання під час занять із службової підготовки;
вміти використовувати технології дистанційного навчання.
7. Особовий склад навчальної групи (особа, що навчається) має:
дотримуватися під час занять правил безпеки праці;
вміти використовувати викладений на сайтах органів та підрозділів цивільного захисту навчальний матеріал, освітні платформи, онлайн сервіси, що використовуються під час самостійного та дистанційного навчання.
8. Особовий склад, якому згідно з посадовими обов'язками забороняється залишати місце (приміщення) несення служби (чергування) (оперативні чергові (чергові), радіотелефоністи (диспетчери), самостійно опановує навчальний матеріал.
V. Навчально-тренувальна база
1. Навчально-тренувальна база органів та підрозділів цивільного захисту призначена для проведення занять, заліків та самостійної підготовки особового складу.
2. До складу навчально-тренувальної бази входять:
навчальні кабінети (зала, клас, лабораторія), обладнані технічними засобами навчання (у тому числі мультимедійною технікою);
навчальні споруди (спортзал, спортивна кімната, спортивний майданчик, навчальна башта, стометрова смуга з перешкодами, смуга психологічної підготовки, навчальний майданчик з підготовки піротехніків, обладнане місце для проведення водолазних спусків, теплодимокамера (димокамера, теплокамера, тренажери).
( абзац третій пункту 2 розділу V із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
3. Проведення тренувань та виконання навчальних вправ з особовим складом підпорядкованих підрозділів, у яких відсутні навчальні споруди, здійснюється один раз на квартал у визначених керівником органу та підрозділу цивільного захисту підпорядкованому підрозділі, який має такі навчальні споруди. До таких занять залучається весь особовий склад підпорядкованого підрозділу (крім осіб, що перебувають на чергуванні та в резерві) із закріпленим резервним спорядженням та обладнанням.
4. Органи та підрозділи цивільного захисту мають щороку планувати заходи з удосконалення навчально-тренувальної бази для проведення занять із службової підготовки.
5. Навчально-тренувальна база має відповідати правилам безпеки праці та санітарно-гігієнічним нормам.
VI. Контроль за станом службової підготовки
1. Контроль за успішністю навчання здійснюється шляхом приймання в особового складу проміжних та підсумкових заліків.
2. До здійснення контролю за складанням проміжних та підсумкових заліків за рішенням керівників органів та підрозділів цивільного захисту залучаються структурні підрозділи (особи), що відповідають за організацію службової підготовки, та інший особовий склад органів та підрозділів цивільного захисту.
3. Категорії посад особового складу для складання проміжних та підсумкових заліків з профільної та тактичної підготовки, а також виконання навчальних вправ із спеціальної підготовки визначаються керівниками органів та підрозділів цивільного захисту.
4. Проміжний залік проводиться один раз на квартал.
5. Підсумковий залік організовується після завершення навчального року в період з 01 по 30 червня.
6. Проміжний та підсумковий залік включає:
складання тестів;
розв'язання ситуаційних завдань;
виконання нормативів навчальних вправ із спеціальної та фізичної підготовки.
( абзац четвертий пункту 6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
7. Складання тестів та розв'язання ситуаційних завдань може проводитися дистанційно.
8. Керівники органів та підрозділів цивільного захисту організовують за участю посадових осіб структурних підрозділів (осіб), що відповідають за організацію службової підготовки, розроблення тестів та ситуаційних завдань.
9. Види навчальних вправ під час проміжного та підсумкового заліків визначається керівником органу та підрозділу цивільного захисту.
10. До складання проміжного та підсумкового заліків залучається весь особовий склад органів та підрозділів цивільного захисту, за винятком осіб, які перебувають у відрядженні, відпустці або є тимчасово непрацездатними.
11. Особовий склад, який перебував у відрядженні, відпустці або був тимчасово непрацездатним, складає проміжні заліки впродовж 15 днів після повернення до виконання своїх посадових обов'язків.
12. Керівники підпорядкованих підрозділів про результати складання особовим складом проміжних заліків мають подати до структурних підрозділів (осіб), що відповідають за організацію службової підготовки в органах та підрозділах цивільного захисту, інформацію відносно особового складу, який не склав проміжний залік.
13. Особовий склад, що не склав проміжний залік із службової підготовки, перескладає залік за рішенням керівників органів та підрозділів цивільного захисту у визначений ними час.
14. Керівники підпорядкованих підрозділів складають проміжні заліки за рішенням керівників органів та підрозділів цивільного захисту у визначений ними час.
15. З метою якісної організації підсумкових заліків наказом керівників органів та підрозділів цивільного захисту призначаються комісії з проведення підсумкових заліків (далі - Комісія).
16. Комісію очолює визначена керівником органу та підрозділу цивільного захисту особа начальницького складу служби цивільного захисту.
17. Результати складання особовим складом підсумкових заліків оформлюються відомістю, яка підписується Комісією та подається керівнику органу та підрозділу цивільного захисту для здійснення контролю за готовністю підпорядкованого особового складу до дій за призначенням та вжиття заходів дисциплінарного впливу (за наявності підстав).
( пункт 17 розділу VI у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
18. Результати підсумкових заліків із службової підготовки враховуються під час присвоєння класної кваліфікації особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
19. Особовий склад, який не склав (не складав) підсумковий залік під час підсумкової перевірки (був тимчасово непрацездатними, у відрядженні, відпустці), складає його у строк, визначений Комісією, але не пізніше початку нового навчального року.
20. Працівники структурного підрозділу, який відповідає за організацію службової підготовки в апараті ДСНС, здійснюють перевірку стану службової підготовки під час проведення комплексних, контрольних, цільових та інших перевірок органів та підрозділів цивільного захисту.
VII. Порядок оцінювання службової підготовки
( заголовок розділу VII із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
1. Індивідуальні оцінки з профільної підготовки виставляються за результатами складання 15 тестових питань і є такими:
5 - "відмінно", якщо допущено не більше 2 помилок;
4 - "добре", якщо допущено не більше 4 помилок;
3 - "задовільно", якщо допущено не більше 6 помилок;
2 - "незадовільно" в усіх інших випадках.
2. Перевірці знань з тактичної підготовки підлягає особовий склад, який залучається до оперативних дій.
Перевірка знань з тактичної підготовки включає:
складання тесту;
розв'язання п'яти ситуаційних завдань з управління діями підрозділів.
Особи рядового і молодшого начальницького складу служби цивільного захисту складають тест. Особи середнього та старшого начальницького складу служби цивільного захисту розв'язують ситуаційні завдання.
Індивідуальні оцінки з тактичної підготовки за результатами теоретичного складання 15 тестових питань є такими:
5 - "відмінно", якщо допущено не більше 2 помилок;
4 - "добре", якщо допущено не більше 4 помилок;
3 - "задовільно", якщо допущено не більше 6 помилок;
2 - "незадовільно" в усіх інших випадках.
Індивідуальні оцінки з тактичної підготовки за результатами розв'язання ситуаційних завдань є такими:
5 - "відмінно", якщо не допущено жодної помилки;
4 - "добре", якщо допущено не більше 1 помилки;
3 - "задовільно", якщо допущено не більше 2 помилок;
2 - "незадовільно" в усіх інших випадках.
3. Перевірці рівня спеціальної підготовки підлягає особовий склад, який залучається до оперативних дій.
Індивідуальні оцінки із спеціальної підготовки виставляються за результатами виконання трьох навчальних вправ (одної індивідуальної та двох групових) і є такими:
5 - "відмінно", якщо отримано оцінки: 5, 5, 5 та 5, 5, 4;
4 - "добре", якщо отримано оцінки: 5, 5, 3; 5, 4, 4; 5, 4, 3; 5, 3, 3; 4, 4, 4 та 4, 4, 3;
3 - "задовільно", якщо отримано оцінки: 5, 5, 2; 5, 4, 2; 5, 3, 2; 4, 4, 2; 4, 3, 3; 4, 3, 2; 3, 3, 3;
2 - "незадовільно" в усіх інших випадках, а також у разі відмови особового складу від виконання будь-якої навчальної вправи, порушень правил безпеки праці чи травмування з особистої необережності під час його виконання.
4. Індивідуальні оцінки з фізичної підготовки виставляються за результатами виконання трьох навчальних вправ і є такими:
5 - "відмінно", якщо отримано оцінки: 5, 5, 5 та 5, 5, 4;
4 - "добре", якщо отримано оцінки: 5, 5, 3; 5, 4, 4; 5, 4, 3; 5, 3, 3; 4, 4, 4 та 4, 4, 3;
3 - "задовільно", якщо отримано оцінки: 5, 5, 2; 5, 4, 2; 5, 3, 2; 4, 4, 2; 4, 3, 3; 4, 3, 2; 3, 3, 3;
2 - "незадовільно" - в усіх інших випадках, а також у разі відмови особового складу від виконання будь-якої навчальної вправи, порушень правил безпеки праці чи травмування з особистої необережності під час його виконання.
( розділ VII доповнено новим пунктом 4 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486, у зв'язку із цим пункти 4 - 5 уважати відповідно пунктами 5 - 6 )
5. Підсумкові індивідуальні оцінки із службової підготовки для особового складу, який залучається до оперативних дій, та особового складу чергових підрозділів складаються з оцінок, отриманих із профільної, тактичної, спеціальної та фізичної підготовки, і є такими:
( абзац перший пункту 5 розділу VII у редакції наказу  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
5 - "відмінно", якщо з профільної підготовки отримано оцінку не нижче ніж "добре", з тактичної, спеціальної та фізичної підготовки - "відмінно";
( абзац другий пункту 5 розділу VII із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
4 - "добре", якщо з профільної підготовки отримано оцінку не нижче ніж "задовільно", з тактичної, спеціальної та фізичної підготовки не нижче ніж "добре";
( абзац третій пункту 5 розділу VII із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
3 - "задовільно", якщо з профільної, тактичної, спеціальної та фізичної підготовки отримано оцінки не нижче ніж "задовільно";
( абзац четвертий пункту 5 розділу VII із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
2 - "незадовільно" - в усіх інших випадках.
( пункт 5 розділу VII доповнено абзацом п'ятим згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
6. Підсумкові індивідуальні оцінки із службової підготовки для особового складу, який не залучається до оперативних дій, складається з оцінок, отриманих із профільної та фізичної підготовки, і є такими:
5 - "відмінно", якщо з профільної підготовки отримано оцінку не нижче ніж "добре", з фізичної підготовки - "відмінно";
4 - "добре", якщо з профільної підготовки отримано оцінку не нижче ніж "задовільно", фізичної підготовки - не нижче ніж "добре";
3 - "задовільно", якщо з профільної та фізичної підготовки отримано оцінки не нижче ніж "задовільно";
2 - "незадовільно" - в усіх інших випадках.
( пункт 6 розділу VII у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
7. Підсумкові індивідуальні оцінки із службової підготовки для особового складу апарату ДСНС, осіб середнього та старшого начальницького складу служби цивільного захисту Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС, який забезпечує діяльність органів та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, особового складу, якому згідно з посадовими обов'язками забороняється залишати місце (приміщення) несення служби (чергування) (оперативні чергові (чергові), радіотелефоністи (диспетчери)), відповідають оцінкам, отриманим із профільної підготовки.
( розділ VII доповнено пунктом 7 згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486 )
 

Т. в. о. генерального директора
Директорату цивільного захисту,
запобігання виникненню надзвичайних
ситуацій та ліквідації їх наслідків
Міністерства внутрішніх справ України

Василь СКАКУН
 
Додаток 1
до Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
(пункт 8 розділу II)
РОЗПОДІЛ
годин за видами службової підготовки
N з/п Категорія особового складу Види підготовки, кількість годин
Профільна підготовка Тактична підготовка Спеціальна підготовка Фізична підготовка Усього годин
1 Особовий склад апарату ДСНС, середній та старший начальницький склад служби цивільного захисту Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС, який забезпечує діяльність органів та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту 36 - - - 36
2 Особовий склад, який залучається до оперативних дій 36 36 36 36 144
3 Особовий склад, який не залучається до оперативних дій 108 - - 36 144
4 Особовий склад чергових підрозділів 30 60 60 30 180
5 Особовий склад, якому згідно з посадовими обов'язками забороняється залишати місце (приміщення) несення служби (чергування) (оперативні чергові (чергові), радіотелефоністи (диспетчери)) 144 - - - 144
( додаток 1 у редакції наказу Міністерства  внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. № 486, із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480 )
 
Додаток 2
до Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
(пункт 12 розділу II)
ЗВІТ
за результатами службової підготовки у навчальному році
__________________________________________________
(найменування органу та підрозділу цивільного захисту)
N з/п Найменування органу та підрозділу цивільного захисту (для територіальних органів ДСНС зазначається інформація щодо підпорядкованих підрозділів) Дані про участь особового складу у складанні підсумкових заліків (кількість осіб)
брали участь у заліках не брали участь у заліках
склали заліки не склали заліки з поважних причин без поважних причин
1 2 3 4 5 6
           
Усього:        
( додаток 2 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480 )
 
Додаток 3
до Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
(пункт 12 розділу II)
ЗВІТ
про стан навчально-тренувальної бази
___________________________________________
(найменування органу та підрозділу цивільного захисту)
N з/п Наймену-
вання органу та підроз-
ділу цивіль-
ного захисту
(для терито-
ріальних органів ДСНС зазна-
чається інформація в розрізі підпоряд-
кованих підрозділів)
Назва навчально-тренувальної споруди
спортзал / спортивна кімната спортивний майданчик навчальна башта стометрова смуга з перешкодами смуга психологічної підготовки нав-
чальний майданчик із підготовки піротехніків
обладнане нав-
чальне місце з проведення водолазних спусків
теплодимокамера димокамера / теплокамера
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
наяв-
ність
збудо-
вано протя-
гом нав-
чаль-
ного року
стан (задо-
віль-
ний / не-
задо-
віль-
ний)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
                                                         
( додаток 3 у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09.08.2022 р. N 486,із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.06.2023 р. № 480 )
Додаток 4
до Порядку організації службової підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту
(пункт 4 розділу III)
Нормативи
виконання навчальних вправ із спеціальної та фізичної підготовки
I. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу пожежно-рятувальних підрозділів (частин)
N
з/п
Назва навчальної вправи Розрахунок для виконання навчальної вправи Оцінка виконання навчальної вправи Умови виконання навчальної вправи
відмінно добре задовільно
1 2 3 4 5 6 7
1. Навчальні вправи за сигналом "Навчальна тривога"
1 Збір і виїзд за сигналом "Навчальна тривога" відділення 1 хв 1 хв 5 с 1 хв 10 с Пожежно-рятувальний автомобіль (далі - автомобіль) оперативного розрахунку знаходиться в гаражі. Особовий склад знаходиться в караульному приміщенні і розміщується довільно. За сигналом "Навчальна тривога" особовий склад надягає захисний одяг пожежника та спорядження і сідає в автомобіль. Автомобіль виїжджає за поріг воріт гаража.
Початок: диспетчером (радіотелефоністом, підмінним радіотелефоністом) оголошено через гучномовний зв'язок сигнал "Навчальна тривога" та увімкнуто сигнал тривоги.
Закінчення: особовий склад знаходиться в автомобілі одягнений у захисний одяг пожежника, двері зачинені, проблискові маячки на автомобілі включено.
Примітки:
1. Під час використання автомобіля з гальмівною системою, що передбачає автоблокування коліс при стоянці, норматив виконується після попереднього її накачування повітрям до робочого тиску.
2. Під час виконання навчальної вправи з посадкою особового складу в автомобілі в гаражі час фіксується в момент пересікання задніми колесами останнього автомобіля порога воріт гаража.
два і більше відділень 1 хв 5 с 1 хв 10 с 1 хв 15 с
Примітки:
1. Нормативний час збільшується на 3 с, якщо посадка особового складу в автомобілі здійснюється біля фасаду (час фіксується в момент зачинення останніх дверей автомобіля).
2. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо караульне приміщення знаходиться на другому поверсі будівлі, приміщення гаража розташоване в окремій будівлі.
3. Нормативний час збільшується на 5 с, якщо автомобілі в гаражі розміщуються у два ряди, висота підлоги кабіни автомобіля від підлоги гаража становить 1 м та більше.
4. Нормативний час збільшується на 3 с, якщо посадка особового складу в автомобілі виконується біля фасаду.
2. Навчальні вправи із захисним одягом пожежника та спорядженням
1 Надягання захисного одягу пожежника та спорядження пожежний-рятувальник 40 с 45 с 50 с Пожежний-рятувальник знаходиться в 1 м від захисного одягу пожежника та спорядження обличчям до нього.
Початок: подано команду "Захисний одяг пожежника та спорядження надягнути".
Закінчення: захисний одяг пожежника та спорядження надягнуті (карабін та сокира знаходяться на поясі), куртка та пояс застібнуті, кінець пояса заправлений у пряжку. Підборідний ремінь каски закріплений.
відділення 45 с 50 с 55 с
3. Навчальні вправи з рятувальною мотузкою
1 Закріплення рятувальної мотузки за конструкцію пожежний-рятувальник 3 с 4 с 5 с Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, знаходиться в 1 м від конструкції. Рятувальна мотузка розмотана, кінець мотузки довжиною 50 см знаходиться в руці пожежного-рятувальника.
Початок: подано команду "Рятувальну мотузку за конструкцію закріпити".
Закінчення: рятувальна мотузка закріплена за конструкцію, вузол надійно зав'язаний.
Примітка. Нормативний час збільшується на 1 с під час виконання навчальної вправи пожежним-рятувальником з включенням у засіб індивідуального захисту органів дихання (далі - ЗІЗОД).
2 Змотування рятувальної мотузки в клубок (30 м) пожежний-рятувальник 6 хв 8 хв 10 хв Пожежний-рятувальник знаходиться в 1 м від розмотаної рятувальної мотузки.
Початок: подано команду "Рятувальну мотузку змотати".
Закінчення: рятувальна мотузка змотана в клубок, вільний кінець мотузки заправлений всередину клубка, клубок покладений у чохол.
3 В'язання рятувальної петлі на умовному постраждалому пожежний-рятувальник 30 с 35 с 40 с Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника, спорядження та ЗІЗОД, знаходиться в 1 м від умовного постраждалого, який лежить на спині. Рятувальна мотузка розмотана, кінець мотузки довжиною 50 см знаходиться в руці пожежного-рятувальника.
Початок: подано команду "Рятувальну петлю зав'язати".
Закінчення: рятувальна петля надійно зв'язана на умовному постраждалому. Короткий кінець рятувальної мотузки обв'язаний навколо талії умовного постраждалого і закріплений на вузлі рятувальної петлі, довгий кінець рятувальної мотузки намотаний на карабін (2 петлі) пожежного-рятувальника та проведений за його спиною.
Примітка. Особа, залучена для імітації постраждалого, не повинна допомагати (заважати) виконувати навчальну вправу.
Примітка. Нормативний час збільшується на 5 с під час виконання навчальної вправи пожежним-рятувальником з включенням у ЗІЗОД.
4. Навчальні вправи з пожежними драбинами
1 Підйом по автодрабині на висоту: пожежний-рятувальник літній період Автодрабина встановлена і висунута на задану висоту при куті нахилу 70°. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника і спорядження, знаходиться біля приставної драбини.
Початок: подано команду "По висувній автодрабині піднятись".
Закінчення: пожежний-рятувальник піднявся на задану висоту і закріпився за щабель драбини карабіном.
Примітка. Під час підйому на висоту 25 м і більше автодрабина повинна останнім коліном спиратися на конструкції будівлі.
     
15 м 20 с 22 с 25 с
20 м 23 с 25 с 28 с
25 м 26 с 28 с 31 с
30 м 29 с 32 с 35 с
зимовий період
15 м 26 с 28 с 31 с
20 м 31 с 33 с 36 с
25 м 36 с 38 с 41 с
30 м 41 с 43 с 46 с
2 Підйом по підвішеній штурмовій драбині у вікно 4-го поверху навчальної башти пожежний-рятувальник літній період Драбина підвішена за підвіконня 2-го поверху навчальної башти. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, ногою стоїть на першому щаблі, руками тримається за драбину. Рятувальна мотузка зачеплена за пояс виконуючого навчальну вправу за допомогою карабіна та протягнута у страхувальний пристрій навчальної башти. Помічник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, контролює безпеку праці та працює на страховці.
Початок: подано команду "У вікно 4-го поверху навчальної башти - РУШ".
Закінчення: пожежний-рятувальник обома ногами торкнувся підлоги 4-го поверху навчальної башти.
30 с 32 с 34 с
зимовий період
35 с 37 с 39 с
3 Перенесення і встановлення висувної драбини у вікно 3-го поверху навчальної башти пожежні-рятувальники літній період Навчальну вправу виконують 2 особи. Пожежні-рятувальники, одягнені в захисний одяг пожежника та спорядження, стоять з драбиною за лінією старту, що розташована на відстані 30 м від основи навчальної башти.
Початок: подано команду "Висувну драбину встановити".
Закінчення: висувна драбина встановлена на 3 щаблі вище підвіконня 3-го поверху навчальної башти, коліна драбини зафіксовані.
23 с 27 с 29 с
зимовий період
27 с 30 с 33 с
4 Підйом по встановленій висувній драбині у вікно 3-го поверху навчальної башти пожежні-рятувальники літній період Навчальну вправу виконують 2 особи. Пожежні-рятувальники одягнені в захисний одяг пожежника та спорядження. Висувна драбина встановлена на 3 щаблі вище підвіконня 3-го поверху навчальної башти, коліна драбини зафіксовані. Один пожежний-рятувальник ногою стоїть на першій сходинці, руками тримаючись за драбину, інший знаходиться між стіною навчальної башти і драбиною, утримуючи її руками за неробочу поверхню.
Початок: подано команду "У вікно 4-го поверху навчальної башти - РУШ".
Закінчення: пожежний-рятувальник торкнувся обома ногами підлоги 3-го поверху навчальної башти.
Примітка. Оцінюванню підлягає пожежний-рятувальник, який здійснює підйом по висувній драбині.
9 с 11 с 13 с
зимовий період
13 с 15 с 17 с
Примітка. Нормативний час збільшується на 3 с під час виконання навчальної вправи пожежним-рятувальником з включенням у ЗІЗОД.
5 Перенесення, встановлення і підйом по висувній драбині у вікно 3-го поверху навчальної башти пожежні-рятувальники літній період Навчальну вправу виконують 2 особи. Пожежні-рятувальники, одягнені в захисний одяг пожежника та спорядження, стоять з драбиною за лінією старту, що розташована на відстані 30 м від основи навчальної башти.
Початок: подано команду "У вікно 4-го поверху навчальної башти - РУШ".
Закінчення: пожежний-рятувальник торкнувся обома ногами підлоги 3-го поверху навчальної башти.
Примітка. Оцінюванню підлягає пожежний-рятувальник, який здійснює підйом по висувній драбині.
32 с 36 с 39 с
зимовий період
37 с 40 с 43 с
5. Навчальні вправи з підготовки до оперативного розгортання відділень на пожежно-рятувальних автомобілях
1 Встановлення автомобіля на пожежний гідрант пожежний-рятувальник, водій 36 с
(40 с)
39 с
(43 с)
42 с
(46 с)
Навчальну вправу виконують 2 особи. Автомобіль розташований на відстані 3 м від пожежного гідранта до всмоктувального патрубка насоса. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля. Пожежно-технічне оснащення закріплене на штатних місцях, двері відсіків зачинені, кришка колодязя гідранта знята, кришка стояка гідранта відкрита.
Початок: подано команду "Автомобіль на пожежний гідрант встановити".
Закінчення: колонка повністю накручена на стояк пожежного гідранта, рукава приєднані до пожежної колонки та автомобіля.
Примітки:
1. У дужках вказаний час із забором води, який фіксується в момент появи води із напірного патрубка насоса.
2. Якщо висота автомобіля більше 2,5 м, норматив виконується двома пожежними-рятувальниками та водієм і до нормативного часу додається 7 с.
2 Встановлення автомобіля на водоймище з приєднанням двох всмоктувальних рукавів та сітки пожежний-рятувальник, водій 1 хв 2 с
(1 хв 32 с)
1 хв 7 с
(1 хв 37 с)
1 хв 12 с
(1 хв 42 с)
Навчальну вправу виконують 2 особи. Автомобіль розташований поблизу водоймища. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення закріплене на штатних місцях, двері відсіків зачинені. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автомобіль на водоймище встановити".
Закінчення: двигун переключений на насос, лінія всмоктування зібрана, мотузка всмоктувальної сітки розмотана, вільний кінець мотузки закріплений за конструкцію або всмоктувальний рукав.
Примітки:
1. У дужках вказаний час із забором води, який фіксується в момент появи води із напірного патрубка насоса.
2. Якщо висота автомобіля більше 2,5 м, норматив виконується двома пожежними-рятувальниками та водієм і до нормативного часу додається 7 с.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
3. Нормативний час збільшується на 10 с для насосних установок з діаметром всмоктувального патрубка діаметром 150 мм та подачею вогнегасних речовин 50 л/с і більше.
6. Навчальні вправи з оперативного розгортання відділень без встановлення пожежно-рятувального автомобіля на джерело води
1 З подачею одного ручного ствола через робочу лінію на три рукава діаметром 51 мм від автоцистерни пожежний-рятувальник, водій літній період Навчальну вправу виконують 2 особи. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Ручний ствол від автоцистерни через робочу лінію на три рукава діаметром 51 мм подати".
Закінчення: двигун переключений на насос, рукавна лінія прокладена. Водій знаходиться біля насоса, пожежний-рятувальник із стволом на позиції.
24 с
(29 с)
26 с
(31 с)
28 с
(33 с)
зимовий період
31 с
(37 с)
33 с
(40 с)
36 с
(43 с)
Примітки:
1. У дужках указаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
2 З подачею піногенератора (ствола "ГПС-600") через робочу лінію на три рукава діаметром 51 мм від автоцистерни відділення літній період Навчальну вправу виконують 2 - 3 особи. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені в захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Піногенератор від автоцистерни через робочу лінію на три рукава діаметром 51 мм подати".
Закінчення: двигун переключений на насос, рукавна лінія прокладена. Водій знаходиться біля насоса, ствольник та підствольник знаходяться із стволом на позиції.
Примітка. Під час виконання навчальної вправи прилади подачі піни розміщуються напроти осі задніх коліс автомобіля.
25 с
(32 с)
28 с
(35 с)
31 с
(38 с)
зимовий період
30 с
(43 с)
33 с
(46 с)
36 с
(49 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею піни, який фіксується в момент появи піни із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 10 с для підрозділів, що оснащені переносними приладами отримання повітряно-механічної піни
3 З подачею ручного ствола від автоцистерни по висувній драбині у вікно 3-го поверху навчальної башти з прокладанням магістральної лінії на три рукава діаметром 77 (66) мм та робочої лінії на два рукава діаметром 51 мм відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені в захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Від автоцистерни ручний ствол по висувній драбині у вікно 3-го поверху подати".
Закінчення: двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавні лінії прокладені, робоча лінія закріплена рукавною затримкою. Розгалуження - біля основи навчальної башти. Водій знаходиться біля насоса, ствольник та підствольник на позиції на 3 поверсі. Помічник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, контролює безпеку праці та працює на страховці.
1 хв 5 с
(1 хв 13 с)
1 хв 10 с
(1 хв 17 с)
1 хв15 с
(1 хв 22 с)
зимовий період
1 хв 15 с
(1 хв 22 с)
1 хв 20 с
(1 хв 27 с)
1 хв 25 с
(1 хв 32 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Якщо висота автомобіля більше 2,5 м, висувна драбина розміщується напроти осі задніх коліс автомобіля.
7. Навчальні вправи з оперативного розгортання відділень з установкою пожежно-рятувального автомобіля на пожежний гідрант
1 З подачею двох ручних пожежних стволів з прокладанням магістральної лінії на три рукава діаметром 77 (66) мм та двох робочих ліній (по два рукава діаметром 51 мм) з установкою автоцистерни на пожежний гідрант відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу гідранта. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на гідрант, два ручних пожежних ствола, магістральна лінія на три рукава, робочі лінії по два рукава від автоцистерни подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на гідрант, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавні лінії прокладені і з'єднані із стволами. Водій знаходиться біля насоса, ствольники на позиціях.
1 хв 20 с
(1 хв 45 с)
1 хв 25 с
(1 хв 50 с)
1 хв 30 с
(1 хв 55 с)
зимовий період
1 хв 40 с
(2 хв 5 с)
1 хв 45 с
(2 хв 10 с)
1 хв 50 с
(2 хв 15 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
2 З подачею переносного лафетного ствола по одній магістральній лінії на три рукава діаметром 77 (66) мм з установкою автоцистерни на пожежний гідрант відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу гідранта. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на гідрант, від автоцистерни переносний лафетний ствол на одну магістральну лінію на три рукава подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на гідрант, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавна лінія прокладена і з'єднана із стволом. Водій знаходиться біля насоса, ствольник на позиції.
50 с
(1 хв 10 с)
55 с
(1 хв 15 с)
1 хв
(1 хв 20 с)
зимовий період
1 хв
(1 хв 20 с)
1 хв 5 с
(1 хв 25 с)
1 хв 10 с
(1 хв 30 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
3 З подачею переносного лафетного ствола на дві магістральні лінії по три рукава діаметром 77 (66) мм з установкою автоцистерни на пожежний гідрант відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу гідранта. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на гідрант, від автоцистерни переносний лафетний ствол на дві магістральні лінії по три рукава подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на гідрант, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавні лінії прокладені і з'єднані із стволом. Водій знаходиться біля насоса, ствольник на позиції.
1 хв 25 с
(1 хв 55 с)
1 хв 35 с
(2 хв 5 с)
1 хв 45 с
(2 хв 15 с)
зимовий період
1 хв 45 с
(2 хв 15 с)
1 хв 55 с
(2 хв 20 с)
2 хв 5 с
(2 хв 30 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
8. Навчальні вправи з оперативного розгортання відділень з установкою пожежно-рятувального автомобіля на водоймище
1 З подачею двох ручних пожежних стволів з прокладанням магістральної лінії на три рукава діаметром 77 (66) мм та двох робочих ліній (по два рукава діаметром 51 мм) з установкою автоцистерни на водоймище відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу водоймища. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на водоймище, два ручних пожежних ствола, магістральна лінія на три рукава, робочі лінії по два рукава від автоцистерни подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на водоймище, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавні лінії прокладені і з'єднані із стволами. Водій знаходиться біля насоса, ствольники на позиціях.
1 хв 45 с
(2 хв 15 с)
1 хв 50 с
(2 хв 20 с)
1 хв 55 с
(2 хв 25 с)
зимовий період
2 хв 18 с
(2 хв 48 с)
2 хв 23 с
(2 хв 53 с)
2 хв 28 с
(2 хв 58 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час з подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 20 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
2 З подачею переносного лафетного ствола по одній магістральній лінії на три рукава діаметром 77 (66) мм з установкою автоцистерни на водоймище відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу водоймища. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на водоймище, від автоцистерни переносний лафетний ствол на одну магістральну лінію на три рукава подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на водоймище, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавна лінія прокладена і з'єднана із стволом. Водій знаходиться біля насоса, ствольник та підствольник на позиції.
1 хв 5 с
(1 хв 25 с)
1 хв 10 с
(1 хв 30 с)
1 хв 20 с
(1 хв 40 с)
зимовий період
1 хв 15 с
(1 хв 35 с)
1 хв 20 с
(1 хв 40 с)
1 хв 30 с
(1 хв 50 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
3 З подачею переносного лафетного ствола по двох магістральних лініях на три рукава діаметром 77 (66) мм з установкою автоцистерни на водоймище відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Автомобіль розташований поблизу водоймища. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Автоцистерну - на водоймище, від автоцистерни переносний лафетний ствол на дві магістральні лінії по три рукава подати".
Закінчення: автомобіль встановлений на водоймище, двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавні лінії прокладені і з'єднані із стволом. Водій знаходиться біля насоса, ствольник та підствольник на позиції.
1 хв 25 с
(1 хв 30 с)
1 хв 30 с
(1 хв 40 с)
1 хв 40 с
(1 хв 50 с)
зимовий період
1 хв 40 с
(2 хв)
1 хв 50 с
(2 хв 10 с)
1 хв 55 с
(2 хв 20 с)
Примітки:
1. У дужках вказаний час із подачею води, який фіксується в момент появи води із ствола.
2. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
3. Нормативний час збільшується на 10 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з переднім розміщенням всмоктувального патрубка, на 3 с - із середнім розміщенням насоса.
4. Нормативний час збільшується на 7 с, якщо висота автомобіля більше 2,5 м.
4 З подачею одного ручного ствола від автоцистерни з використанням гідроелеватора відділення літній період Навчальну вправу виконують 5 - 6 осіб. Двигун автомобіля працює на малих обертах. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять на відстані 1 м з лівої сторони автомобіля.
Початок: подано команду "Ручний ствол від автоцистерни з використанням гідроелеватора подати".
Закінчення: двигун переключений на насос, насос заповнений водою, рукавна лінія прокладена і з'єднана із стволом. Водій знаходиться біля насоса, ствольник на позиції.
45 с 50 с 55 с
зимовий період
55 с 1 хв 1 хв 5 с
Примітки:
1. Нормативний час збільшується на 15 с, якщо навчальну вправу виконують 3 - 4 особи.
2. Нормативний час збільшується на 3 с під час виконання навчальної вправи на автомобілі з середнім розміщенням насоса.
3. Якщо висота автомобіля більше 2,5 м, до нормативного часу додається 7 с.
9. Навчальні вправи з оперативного розгортання відділень на автомобілі порошкового гасіння
1 З подачею одного ручного ствола з використанням трьох рукавів діаметром 51 мм пожежний-рятувальник, водій літній період Навчальну вправу виконують 2 особи. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків та пульта управління зачинені. Пожежний-рятувальник, одягнений у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Від автомобіля ручний ствол подати".
Закінчення: рукавна лінія прокладена і з'єднана із стволом. Водій в респіраторній масці знаходиться біля відкритого пульта управління, пожежний-рятувальник в окулярах та респіраторній масці знаходиться із стволом на позиції.
44 с 48 с 52 с
зимовий період
59 с 1 хв 3 с 1 хв 7 с
2 З подачею двох ручних стволів з прокладанням робочих ліній на два рукава діаметром 51 мм 2 пожежних-
рятувальники, водій
літній період Навчальну вправу виконують 3 особи. Пожежно-технічне оснащення знаходиться на штатних місцях (не закріплене фіксуючими засобами), двері відсіків та пульта управління зачинені. Пожежні-рятувальники, одягнені у захисний одяг пожежника та спорядження, і водій стоять напроти осі задніх коліс автомобіля.
Початок: подано команду "Від автомобіля два ручних стволи по дві робочі лінії подати".
Закінчення: рукавні лінії прокладені і з'єднані із стволами. Водій в респіраторній масці знаходиться біля відкритого пульта управління, пожежні-рятувальники в окулярах та респіраторних масках знаходяться із стволами на позиціях.
42 с 45 с 48 с
зимовий період
57 с 1 хв 1 хв 3 с