• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Зміни до Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень

Національний банк України  | Постанова від 04.08.2009 № 446 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 04.08.2009
  • Номер: 446
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 04.08.2009
  • Номер: 446
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
04.08.2009 N 446
( z0799-09 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 серпня 2009 р.
за N 800/16816
( Документ втратив чинність на підставі Постанови Національного банку N 306 від 08.09.2011 )
ЗМІНИ
до Положення про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень ( z0906-01 )
1. Главу 11 викласти в такій редакції:
"11. Порядок акредитації представництв, філій іноземних банків в Україні
11.1. Представництво, філія іноземного банку має право розпочати діяльність в Україні після його (її) акредитації Національним банком.
11.2. Національний банк здійснює акредитацію представництва, філії іноземного банку в порядку, визначеному статтею 24 Закону.
Уповноважена особа іноземного банку (далі - уповноважена особа), яка подає до Національного банку документи для акредитації представництва, філії іноземного банку, одночасно подає документи, що підтверджують її повноваження. Копії цих документів засвідчуються нотаріально.
11.3. Національний банк приймає рішення про акредитацію чи відмову в акредитації представництва, філії іноземного банку в строки, визначені статтею 24 Закону.
11.4. Національний банк надсилає представництву, філії іноземного банку повідомлення про акредитацію або відмову в акредитації у письмовій формі (із зазначенням відповідних підстав).
11.5. Національний банк уносить відомості про представництво, філію іноземного банку до Державного реєстру банків.
11.6. Запис до Державного реєстру банків про акредитацію представництв іноземних банків здійснюється згідно з датою прийняття рішення Комісії Національного банку про акредитацію представництва, яка є датою його акредитації.
Відомості про філію іноземного банку вносяться до Державного реєстру банків згідно з датою прийняття Правлінням Національного банку рішення про видачу їй банківської ліцензії. Дата внесення запису до Державного реєстру банків є датою акредитації філії іноземного банку.
11.7. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до вимог цієї глави, мають бути викладені українською мовою і не містити виправлень, неточностей.
Документи (або їх копії), що стосуються юридичної особи - нерезидента чи фізичної особи - іноземця або видані органом іноземної держави, мають подаватися мовою оригіналу з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально. Копії документів мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі.
Офіційні документи, що подаються Національному банку, повинні бути легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та супроводжуватися нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.
Аудиторський висновок аудитора (аудиторської організації) подається відповідно до вимог, установлених статтею 22 Закону.
11.8. Уповноважена особа для акредитації представництва іноземного банку (далі - представництво) подає до Національного банку документи, визначені статтею 24 Закону та оформлені відповідно до вимог пункту 11.7 цієї глави.
11.9. Положення про представництво подається у двох примірниках, має бути затверджене уповноваженим органом іноземного банку (1), прошите і засвідчене на звороті підписом керівника уповноваженого органу та відбитком печатки іноземного банку, а також містити на титульній сторінці положення місце для відмітки про акредитацію та підпису уповноваженої посадової особи Національного банку (2) і відбитка печатки Національного банку.
_______________
(1) Уповноважений орган іноземного банку - це орган іноземного банку, який згідно із статутом або внутрішніми положеннями іноземного банку має повноваження на прийняття відповідних дій.
(2) Уповноважена посадова особа Національного банку - це посадова особа Національного банку, яка згідно з наказом Національного банку щодо розподілу функціональних обов'язків має повноваження на прийняття відповідних рішень чи вчинення відповідних дій.
Положення про представництво визначає його статус і має містити його повне найменування, інформацію про його місцезнаходження, підпорядкованість, а також перелік функцій, які виконує представництво.
11.10. Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про акредитацію представництва надсилає уповноваженій особі повідомлення про прийняте рішення разом із свідоцтвом про акредитацію представництва та примірником прошитого, засвідченого на звороті відбитком печатки Секретаріату Правління Національного банку положення про представництво, титульна сторінка якого засвідчена підписом уповноваженої посадової особи Національного банку і відбитком печатки Національного банку.
11.11. Для акредитації філії іноземного банку (далі - філія) уповноважена особа подає до Національного банку документи, визначені статтею 24 Закону, нормативно-правовим актом Національного банку щодо ліцензування банків та оформлені відповідно до вимог пункту 11.7 цієї глави.
11.12. Клопотання іноземного банку про відкриття філії на території України подається за підписом керівника виконавчого органу чи ради іноземного банку.
11.13. Положення про філію подається в трьох примірниках, має бути затверджене уповноваженим органом іноземного банку, прошите і засвідчене на звороті підписом керівника уповноваженого органу, відбитком печатки іноземного банку, засвідчене підписом уповноваженої особи, а також містити на титульній сторінці положення місце для відмітки про акредитацію та підпису уповноваженої посадової особи Національного банку і відбитка печатки Національного банку.
Положення про філію має містити повне найменування, інформацію про місцезнаходження, підпорядкованість філії, перелік операцій (функцій), які вона вправі здійснювати.
Банк визначає перелік операцій філії, виходячи з переліку операцій, установленого в нормативно-правовому акті Національного банку щодо ліцензування банків, і які згідно із законодавством України (у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку) має право здійснювати ця філія з урахуванням наявності відповідних приміщень, організації їх охорони, технічних та інших умов, внутрішніх процедур, спеціалістів відповідної кваліфікації тощо, потрібних для забезпечення здійснення цих операцій та їх обліку.
11.14. Керівник і головний бухгалтер філії повинні відповідати вимогам, установленим статтею 42 Закону до керівників банку.
Разом з протоколом засідання уповноваженого органу іноземного банку про призначення керівника і головного бухгалтера подаються відомості щодо професійної придатності та ділової репутації керівника і головного бухгалтера філії, що містяться в документах, визначених у підпункті "з" пункту 3.1 глави 3 цього Положення, а також такі документи:
а) ксерокопії сторінок паспорта, які містять фотографію, прізвище, ім'я, по батькові (у разі наявності), дату народження, серію і номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, місце проживання або тимчасового перебування, інформацію про громадянство (якщо особа є нерезидентом);
б) лист наглядового органу відповідної іноземної держави про відсутність негативної інформації про зазначених осіб (якщо вони працювали в іноземних банках) або інформації банків, у яких раніше працював іноземець, про відсутність негативної інформації про кандидата на зазначену посаду (у разі роботи іноземця в іноземних банках на посадах, призначення на які відповідно до законодавства країни іноземця не погоджується наглядовим органом);
в) довідку органів податкової служби країни місцезнаходження фізичної особи - іноземця про належне виконання ним своїх обов'язків як платника податків, якщо законодавством країни його перебування передбачено надання такої довідки.
Копія диплома про освіту, виданого іноземним навчальним закладом, подається разом з довідкою уповноваженого державного органу України про визнання іноземного документа про освіту, виданою в порядку, передбаченому законодавством України, якщо міжнародними договорами не встановлені інші правила.
Ознакою відсутності бездоганної ділової репутації фізичної особи є такі факти:
наявність судимості, не погашеної і не знятої в установленому законодавством порядку;
за пред'явленим обвинуваченням у вчиненні злочину не встановлено складу злочину, але виявлено порушення вимог Закону або нормативно-правових актів Національного банку;
невиконання зобов'язань з оплати боргу щодо будь-якого банку або іншої юридичної чи фізичної особи;
незаконні дії в минулому, що призвели до банкрутства або ліквідації банку чи іншої юридичної особи;
звільнення на вимогу Національного банку чи іншого державного органу (у тому числі іноземного);
звільнення на підставі пунктів 2, 3, 4, 7, 8 частини першої статті 40 та статті 41 Кодексу законів про працю України (протягом останніх п'яти років);
позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
неналежне виконання обов'язків як платника податків.
11.15. Кандидати на посади керівника, головного бухгалтера філії (чи виконуючих їх обов'язки) проходять погодження в порядку, установленому пунктом 4.8 глави 4 цього Положення.
Якщо особа, яка призначена на посаду керівника, головного бухгалтера філії, не відповідає вимогам статті 42 Закону, то Національний банк висуває до уповноваженого органу іноземного банку вимогу щодо призначення на цю посаду іншої особи, кандидатура якої відповідає вимогам законодавства.
11.16. Відсутність фінансових або правових проблем в іноземного банку, який має намір відкрити на території України філію, підтверджується наданою іноземним банком фінансовою звітністю за три останніх роки, підтвердженою незалежним аудитором, та інформацією органу банківського нагляду держави, у якій зареєстровано іноземний банк, наданою на підставі укладеної між Національним банком і цим органом банківського нагляду угоди про взаємодію у сфері банківського нагляду, гармонізації їх принципів та умов.
Інформація органу банківського нагляду має, зокрема, містити відомості про відсутність чи наявність претензій наглядового органу до діяльності іноземного банку, які свідчили б про підвищені ризики в діяльності іноземного банку під час створення філії в Україні, а також дані, що характеризують фінансовий стан банку, відомості про власників істотної участі і керівників банку та за потреби іншу інформацію щодо діяльності іноземного банку.
11.17. Наявність власних коштів у іноземного банку за кожним внеском має бути підтверджена такими документами:
бухгалтерською та фінансовою звітністю, засвідченою підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності такої посади) і відбитком печатки іноземного банку, яка подається окремо за кожний з останніх чотирьох звітних періодів, установлених законодавством країни походження іноземного банку за формами фінансової звітності, що встановлені в країні його походження для оприлюднення, з посиланням на друковане видання та з перекладом на українську мову;
копією, засвідченою в установленому порядку за місцем видачі, висновку аудитора (аудиторської фірми) іноземної держави про підтвердження достовірності звітності, фінансовий стан іноземного банку окремо за кожний з останніх чотирьох звітних періодів (установлених законодавством країни походження іноземного банку та про можливість здійснення заявленого внеску для формування приписного капіталу філії за рахунок власних коштів (власного капіталу) на останню звітну дату, яка передує даті здійснення заявленого внеску для формування приписного капіталу філії.
Аудиторський висновок має бути підписаний аудитором або уповноваженою особою аудиторської фірми, засвідчений відбитком його/її печатки або штампа (у разі їх наявності).
11.18. Письмове зобов'язання іноземного банку про безумовне виконання ним зобов'язань, які виникають у зв'язку з діяльністю його філії на території України, має бути підписане керівником виконавчого органу чи ради іноземного банку.
11.19. Кошти для формування приписного капіталу філії акумулюються іноземним банком на накопичувальний рахунок, що відкривається в Національному банку (територіальному управлінні Національного банку).
Уповноважена особа для відкриття накопичувального рахунку протягом п'яти робочих днів після дати подання документів для акредитації філії подає до Національного банку (територіального управління Національного банку) документи, визначені нормативно-правовими актами Національного банку щодо відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах.
До часу внесення коштів для формування приписного капіталу філії на накопичувальний рахунок, відкритий у Національному банку (територіальному управлінні Національного банку), ці кошти можуть акумулюватися на рахунку в будь-якому банку-резиденті на території України на підставі відповідного рішення іноземного банку.
11.20. Іноземний банк зобов'язаний не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення строку, установленого Законом для розгляду документів, перерахувати кошти для формування приписного капіталу філії на накопичувальний рахунок.
Наявність мінімального розміру приписного капіталу філії на момент її акредитації, що встановлений статтею 24 Закону, підтверджується копією (копіями) платіжних документів, які подаються до Національного банку, та випискою з рахунку, відкритого в Національному банку (територіальному управлінні Національного банку), на якому обліковується приписний капітал філії.
11.21. Банківська ліцензія та письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій видаються філії за умови дотримання нею вимог, установлених для банків статтею 47 Закону та нормативно-правовим актом Національного банку щодо ліцензування банків (у тому числі спеціальних вимог щодо здійснення операцій).
11.22. Відповідність приміщення та обладнання філії вимогам Національного банку під час її акредитації підтверджується уповноваженою особою не пізніше ніж за місяць до завершення законодавчо визначеного строку для прийняття Національним банком рішення про акредитацію або відмову в акредитації філії іноземного банку.
Національний банк (його територіальне управління) повинен упевнитися шляхом перевірки на місці у відповідності приміщення, організації його охорони та обладнання філії, яка відкривається на території України, вимогам законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку, а також нормативно-правових актів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо порядку формування і ведення бази даних про вкладників - фізичних осіб і надання звітності.
11.23. Банківська ліцензія та письмовий дозвіл на виконання окремих операцій філії оформляються на спеціальних бланках за формою, аналогічною до встановленої нормативно-правовим актом Національного банку щодо ліцензування банків.
11.24. Національний банк видає банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій керівнику філії або уповноваженій особі (на підставі належним чином оформленої довіреності) або із супровідним листом надсилає територіальному управлінню Національного банку за місцезнаходженням філії для видачі керівникові філії або уповноваженій особі (на підставі належним чином оформленої довіреності). Банківська ліцензія та письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій видається за наявності копій платіжних доручень, що підтверджують оплату за акредитацію філії, за надання письмового дозволу на здійснення окремих операцій.
Національний банк протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про акредитацію філії іноземного банку надсилає (із супровідним листом) керівникові філії або уповноваженій особі свідоцтво про акредитацію філії (за формою, аналогічною до свідоцтва про реєстрацію банку), а також примірник погодженого, прошитого, засвідченого на звороті відбитком печатки Секретаріату Правління Національного банку положення про філію, на титульній сторінці якого проставляється гриф "Погоджено", із зазначенням посади, підпису, ініціалів і прізвища особи, яка погоджує положення, дати його погодження і проставлянням відбитка печатки Національного банку.
11.25. Іноземні банки зобов'язані відповідно до статті 24 Закону повідомляти Національний банк про зміни документів або відомостей щодо їх представництв, філій у двотижневий строк з дня внесення цих змін з наданням копії рішення уповноваженого органу іноземного банку про внесення змін та відповідних змін до документів або нових документів, оформлених з урахуванням вимог пунктів 11.2, 11.7, 11.9, 11.13, 11.14 цієї глави.
11.26. Національний банк у разі невідповідності змін або нової редакції положення про представництво, філію або наданих філією документів законодавству України, у тому числі нормативно-правовим актам Національного банку, повідомляє про це іноземний банк з вимогою усунути порушення.
11.27. Іноземний банк у разі внесення змін до положення про філію у зв'язку зі зміною її місцезнаходження (крім випадків перейменування міста, вулиці, зміни номерів будинків) додатково подає письмове запевнення, підписане уповноваженою особою, про відповідність нового приміщення (уключаючи організацію його охорони, обладнання) філії вимогам, установленим законодавством України, у тому числі нормативно-правовим актом Національного банку щодо технічного стану та організації охорони приміщень банку. Перевірка відповідності здійснюється в порядку, визначеному в пункті 11.22 цієї глави.
11.28. Іноземний банк у разі зміни керівника, головного бухгалтера філії (або виконуючих їх обов'язки) не пізніше ніж через два тижні з часу їх звільнення або непогодження Національним банком кандидатури на посади цих осіб подає до Національного банку засвідчені підписом уповноваженої особи та відбитком печатки іноземного банку копію протоколу уповноваженого органу іноземного банку та/або копію наказу про звільнення попередніх керівника, головного бухгалтера і про призначення нових осіб на ці посади (або виконуючих їх обов'язки), а також відомості про них згідно з вимогами пункту 11.14 цієї глави для підтвердження їх професійної придатності та ділової репутації.
11.29. Підтвердження професійної придатності керівника, головного бухгалтера або осіб, які виконують їх обов'язки, у разі їх зміни здійснюється в порядку, визначеному в пунктах 11.14, 11.15 цієї глави.
11.30. Національний банк уносить запис до Державного реєстру банків про зміни, що стосуються представництва, філії, відкритих на території України, у разі відповідності поданих документів вимогам, зазначеним у цій главі.
11.31. Датою внесення інформації до Державного реєстру банків про зміни, що стосуються представництва, філії (крім зміни переліку операцій), є дата отримання Національним банком повідомлення про ці зміни.
11.32. Розширення чи зміна переліку операцій у письмовому дозволі філії здійснюється в порядку, визначеному для банків нормативно-правовим актом Національного банку щодо ліцензування банків.
11.33. Датою внесення запису до Державного реєстру банків про скасування акредитації представництва, відкритого на території України, є дата отримання Національним банком повідомлення від іноземного банку про припинення діяльності свого представництва на території України і його ліквідацію та/або від іноземного державного органу, який здійснює нагляд за діяльністю іноземного банку, про відкликання в нього ліцензії на здійснення банківських операцій або дата прийняття Національним банком рішення про скасування акредитації представництва, відкритого на території України.
11.34. Національний банк у разі допущення філією порушень має право застосувати до останньої заходи впливу в порядку, передбаченому нормативно-правовим актом Національного банку щодо застосування заходів впливу.
11.35. Діяльність філії може бути припинена з ініціативи уповноваженого органу іноземного банку або уповноваженим органом, визначеним законодавством держави місцезнаходження іноземного банку.
Іноземний банк зобов'язаний протягом трьох робочих днів після прийняття уповноваженим органом іноземного банку або уповноваженим органом рішення про припинення здійснення філією операцій проінформувати Національний банк про це рішення із зазначенням причин його прийняття та наданням відповідного протоколу (або витягу з протоколу).
10.36. Національний банк має право прийняти рішення про ініціювання процедури ліквідації (припинення діяльності) філії у порядку, передбаченому законодавством України, у тому числі нормативно-правовим актом Національного банку щодо застосування заходів впливу.
11.37. Після завершення процедури припинення діяльності філії іноземний банк протягом трьох робочих днів повідомляє про це Національний банк та повертає банківську ліцензію, письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій.
11.38. Датою внесення запису до Державного реєстру банків про скасування акредитації (ліквідацію) філії, відкритої на території України, є дата отримання Національним банком повідомлення від іноземного банку про фактичне припинення її діяльності".
Заступник директора Департаменту
нормативно-методологічного
забезпечення банківського
регулювання та нагляду



О.Г.Тищенко