ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
05.09.2003 N 593 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 вересня 2003 р.
за N 799/8120
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 550 від 16.06.2005 )
Про затвердження Положення про митну варту Державної митної служби України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 157 від 02.03.2004 )
Відповідно до статті 20 Митного кодексу України від 11.07.2002 N 92-IV
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про митну варту Державної митної служби України, що додається.
2. Управлінню митної варти (Жоган А.А.) й Управлінню правової роботи (Мельник М.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Держмитслужби України Лозка В.Я.
4. Установити, що цей наказ набирає чинності з моменту набрання чинності Митним кодексом України від 11.07.2002 N 92-IV.
Голова Служби | М.М.Каленський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної митної
служби України
05.09.2003 N 593
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 вересня 2003 р.
за N 799/8120
ПОЛОЖЕННЯ
про митну варту Державної митної служби України
1. Загальні положення
1.1. Це Положення видано на виконання статті 20 Митного кодексу України від 11.07.2002 N 92-IV й визначає правовий статус митної варти Державної митної служби України, а саме її компетенцію (повноваження, завдання, функції), і її структуру.
1.2. Метою діяльності митної варти є забезпечення захисту економічних інтересів України, ведення ефективної боротьби з правопорушеннями у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також здійснення контролю за дотриманням законодавства про митну справу.
1.3. Митна варта у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Митним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
1.4. Для виконання завдань, передбачених цим Положенням, митна варта взаємодіє й координує свою діяльність з оперативними підрозділами органів виконавчої влади України й відповідними підрозділами митних органів суміжних з Україною держав.
1.5. Загальне керівництво підрозділами митної варти здійснює Голова Держмитслужби України, а в регіональних митницях і митницях - відповідно керівники цих митних органів.
1.6. Створення, реорганізація й ліквідація підрозділів митної варти здійснюються Держмитслужбою України. Структура митної варти, порядок організації її роботи й штатна чисельність затверджуються наказом Держмитслужби України.
1.7. Особовий склад митної варти як самостійного підрозділу за розпорядженням керівника митного органу або його заступника може залучатися в передбаченому законодавством порядку поза встановленим робочим часом, у нічний час, вихідні й святкові дні до проведення спеціальних оперативних заходів і виконання інших завдань з боротьби з порушеннями митного законодавства.
1.8. Забороняється покладати на митну варту в цілому, її структурні підрозділи й на окремих працівників виконання завдань і функцій, не передбачених цим Положенням.
2. Основні завдання митної варти
Основними завданнями митної варти є:
2.1. Здійснення заходів, пов'язаних із виявленням, розкриттям, припиненням, профілактикою порушень митного законодавства, запобіганням таким порушенням.
2.2. Боротьба з незаконним переміщенням через митний кордон України транспортних засобів і товарів, у тому числі історичних і культурних цінностей, зброї та боєприпасів, отруйних, сильнодіючих, радіоактивних і вибухових речовин, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
2.3. Здійснення контролю за оперативною обстановкою в зоні діяльності регіональних митниць, митниць і її аналіз щодо боротьби з порушеннями митного законодавства.
2.4. Виявлення шляхів, способів і механізмів незаконного ввезення на територію України й вивезення за її межі товарів і транспортних засобів, з'ясування обставин, що цьому сприяють, а також розроблення й запровадження методів ефективної протидії зазначеним порушенням митного законодавства.
2.5. Охорона будинків, споруд, приміщень митних органів та інших об'єктів митної інфраструктури, зон митного контролю від будь-яких протиправних посягань.
2.6. Фізичний захист працівників митних органів, спеціальних митних установ і організацій, інших осіб, а також товарів, що перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій.
2.7. Локалізація разом з іншими органами конфліктних ситуацій у зоні діяльності відповідних митних органів.
2.8. Участь у ліквідації наслідків катастроф, аварій, стихійного лиха та екологічного забруднення в зоні діяльності відповідних митних органів.
3. Повноваження митної варти
Митна варта відповідно до покладених на неї завдань:
3.1. Організовує й здійснює спеціальні заходи щодо запобігання незаконному переміщенню через митний кордон України товарів, транспортних засобів на всій митній території України у будь-який час.
3.2. Здійснює адміністративне затримання осіб, що вчинили порушення митних правил.
3.3. На підставі інформації, одержаної в установленому порядку від Державної прикордонної служби України, МВС України й СБУ, проводить самостійно або у взаємодії з підрозділами цих органів державної влади заходи щодо виявлення, припинення й попередження митних правопорушень.
Заходи, що здійснюються митною вартою в контрольованих прикордонних районах і пунктах пропуску через державний кордон на підставі інформації, одержаної від митних органів суміжних держав, підлягають узгодженню з органами охорони державного кордону України.
3.4. Бере участь у проведенні митними органами митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до вимог Митного кодексу України й інших нормативно-правових актів, укладених у встановленому законом порядку.
3.5. Збирає, узагальнює й аналізує інформацію про прояви міжнародної організованої злочинності й іншу протиправну діяльність, переміщення товарів і транспортних засобів територією України, у тому числі транзитом.
3.6. У разі здійснення заходів щодо запобігання діям, спрямованим на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза митним контролем, узгоджує свої дії з відповідними підрозділами Держмитслужби України та взаємодіє з підрозділами Державної прикордонної служби України, МВС України, СБУ, Державної податкової адміністрації України.
3.7. Проводить спільно з правоохоронними органами й уповноваженими на це органами виконавчої влади наради, консультації з питань здійснення оперативних заходів з профілактики, припинення й локалізації конфліктних ситуацій, протиправних дій у зонах митного контролю, з ліквідації наслідків катастроф, аварій, стихійного лиха й екологічного забруднення в зонах діяльності митних органів.
3.8. Подає Голові Держмитслужби України пропозиції щодо вдосконалення своєї оперативно-службової діяльності, створення для цього належних умов.
4. Права митної варти
Працівники митної варти мають право:
4.1. Розташовувати тимчасові пости, пересуватися будь-якими ділянками місцевості й водного простору в межах митної території України, а в межах контрольованого прикордонного району - за узгодженням із відповідними органами охорони державного кордону України.
4.2. Затримувати товари, транспортні засоби й громадян, що перетинають митний кордон України з порушенням вимог митного законодавства України, і проводити в установленому Митним кодексом України порядку їх огляд.
4.3. Проводити за письмовим розпорядженням Голови Держмитслужби України або його заступника, начальника регіональної митниці чи його заступника, начальника митниці чи його заступника в установленому Митним кодексом України порядку переогляд оформлених митними органами товарів і транспортних засобів, у тому числі тих, що переміщуються транзитом через територію України, якщо є підстави вважати, що таке переміщення здійснюється з порушеннями норм Митного кодексу України чи іншого законодавства України з питань митної справи.
4.4. Проводити за письмовим розпорядженням Голови Держмитслужби України чи його заступника, начальника регіональної митниці чи його заступника, начальника митниці або його заступника огляд територій і приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі й інших місць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено законодавством на митні органи.
4.5. Супроводжувати й охороняти товари, що перебувають під митним контролем, у тому числі ті, що переміщуються через територію України транзитом.
4.6. Запрошувати осіб до митних органів для з'ясування обставин порушення митних правил, отримувати пояснення від посадових осіб підприємств, громадян, причетних до вчинення порушення митних правил. У невідкладних випадках з'ясування обставин і первинне документування порушення митного законодавства можуть здійснюватися в інших придатних для виконання таких дій місцях.
4.7. Вилучати товари, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, товари зі спеціально виготовленими сховищами, що використовувалися для приховування від митного контролю безпосередніх предметів порушення митних правил, транспортні засоби, що використовувалися для переміщення через митний кордон України безпосередніх предметів порушення митних правил, а також документи, потрібні для розгляду справи про порушення митних правил.
4.8. Зберігати, носити й застосовувати зброю й спеціальні засоби в порядку, установленому законодавством України.
4.9. Використовувати в роботі спеціальну техніку й технічні засоби митного контролю, засоби зв'язку й транспорт.
4.10. У встановленому порядку отримувати від посадових осіб митної служби документи, інформацію й інші матеріали, потрібні для виконання покладених на митну варту завдань.
5. Структура митної варти
5.1. Митна варта є централізованою системою підрозділів митних органів України з підзвітністю підрозділів нижчого рівня підрозділам вищого рівня.
5.2. Структуру митної варти складають:
у Держмитслужбі України - Управління митної варти;
у регіональних митницях - підрозділи митної варти регіональних митниць;
у митницях - підрозділи митної варти митниць.
5.3. Положення про Управління митної варти Держмитслужби України затверджується наказом Державної митної служби України.
Положення про підрозділи митної варти регіональних митниць і митниць не повинні суперечити примірним положенням, які затверджені наказом Державної митної служби України, погоджуються з Управлінням митної варти Держмитслужби України й затверджуються начальниками відповідних регіональних митниць, митниць.
5.4. Загальне методичне керівництво митною вартою й координацію діяльності її структурних підрозділів здійснює Управління митної варти Держмитслужби України.
Підрозділи митної варти регіональних митниць, митниць очолюють відповідні начальники, які призначаються на посади і звільняються з посад Головою Держмитслужби України.
( Абзац другий пункту 5.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 157 від 02.03.2004 )
Посадові особи митної варти регіональних митниць, митниць призначаються на посади й звільняються з них начальниками регіональних митниць, митниць за погодженням з Управлінням митної варти Держмитслужби України.
6. Відповідальність посадових осіб митної варти
Під час виконання покладених на митну варту завдань її особовий склад не повинен допускати заподіяння шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, приниження їх честі й гідності, учинення інших неправомірних дій. Працівники митної варти, які допустили неправомірні дії стосовно підприємств, установ, організацій і громадян, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Начальник Управління митної варти | А.А.Жоган |