• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про здійснення державного пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, призначених для реалізації субєктами господарювання

Міністерство фінансів України  | Положення від 18.05.2001 № 240 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Положення
  • Дата: 18.05.2001
  • Номер: 240
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Положення
  • Дата: 18.05.2001
  • Номер: 240
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
N 240 від 18.05.2001
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 серпня 2001 р.
за N 746/5937
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів
України
18.05.2001 N 240
( z0745-01 )
( Положення втратило чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів N 1519 від 22.12.2008 )
Положення про здійснення державного пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, призначених для реалізації суб'єктами господарювання
1. Загальні положення
1.1. Положення про здійснення державного пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, призначених для реалізації суб'єктами господарської діяльності (далі - Положення) розроблено на підставі Закону України "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" і Положення про Державну пробірну службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2000 р. N 732, та інших нормативно-правових актів.
1.2. Цим Положенням установлюється порядок здійснення державного пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, призначених для реалізації суб'єктами господарської діяльності незалежно від форм власності.
2. Визначення основних термінів, що вживаються в Положенні
2.1. Якість виробу з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння - відповідність виробу і вставки (вставок) з дорогоцінного каміння вимогам діючих стандартів і технічних умов.
2.2. Якість сплаву, що містить дорогоцінний метал, з якого зроблено виріб - відповідність сплаву вимогам чинних державних стандартів і технічних умов.
2.3. Пробірний контроль за якістю виробу з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння - перевірка відповідності виробу вимогам чинних нормативно-правових актів (державних стандартів, технічних умов, положень, правил) у частині вмісту основного дорогоцінного металу у сплаві (сплавах), з якого (яких) виготовлено виріб, наявності на виробі відбитка (відбитків) державного пробірного клейма України, спеціального знака (іменника) та їхньої відповідності встановленим вимогам і правилам, а також відповідності вставки (вставок) з дорогоцінного каміння найменуванню та ваготехнічним характеристикам, зазначеним на етикетці (бирці) виробу.
2.4. Ваготехнічні характеристики вставки (вставок) з дорогоцінного каміння - маса, форма та параметри огранування, групи дефектності та кольору вставки (вставок) з дорогоцінного каміння.
2.5. Експертно-пробірний контроль - контроль за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінних металів, матеріалів, що містять дорогоцінні метали, відповідності їх державним стандартам, а також відповідності вставок із дорогоцінного каміння (природного та штучного) найменуванню та ваготехнічним характеристикам, зазначеним на етикетці (бирці) виробу, експертиза відбитків пробірних клейм та іменників виготовлювачів ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів.
3. Порядок здійснення державного пробірного контролю за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння
3.1. Контроль за якістю ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння здійснюється органами, які здійснюють державний пробірний контроль, під час проведення перевірок.
3.2. Посадові особи органів, які здійснюють державний пробірний контроль, здійснюють пробірний контроль за якістю виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння за наявності письмового розпорядження за підписом голови Державної пробірної служби.
3.3. Контролю підлягають вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на всіх місцях їхнього зберігання, експонування та реалізації (у тому числі комісійної торгівлі).
Контроль здійснюється у присутності матеріально відповідальної особи.
3.4. Пробірний контроль за якістю виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння здійснюється із застосуванням неруйнівних методів перевірки. Для встановлення вмісту основного дорогоцінного металу (проби) використовуються експрес-тестери, випробування на пробірному камені тощо; контроль наявності на виробі відбитків державних пробірних клейм, спеціального знака (іменника) і контроль вставки (вставок) з дорогоцінного каміння здійснюється візуально із застосуванням збільшувальних засобів; контроль кольору вставки (вставок) здійснюється на білому папері в приміщенні, в яке не потрапляє пряме сонячне світло. Дозволяється використовувати пристрої для неруйнівного експрес-аналізу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.
3.5. Для експертно-пробірного контролю відбираються ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, що підлягають клеймуванню, але не мають відбитків державних пробірних клейм України, з відбитками пробірних клейм, нанесених з порушенням правил клеймування; вироби, які мають відбитки пробірних клейм і викликають сумнів щодо справжності внаслідок нечіткості або стертості рельєфу, наявності ознак підробки пробірного клейма, а також вироби з ознаками впаяного відбитка пробірного клейма або з деталями із недорогоцінних металів з метою штучного збільшення маси виробу та в інших умотивованих випадках.
3.6. На відібрані для експертно-пробірного контролю вироби складається акт відбору (додаток 1) у двох примірниках, перший з яких залишається у посадових осіб органів державного пробірного контролю, другий - вручається суб'єкту господарської діяльності, що перевіряється.
Відібрані для експертно-пробірного контролю вироби упаковуються матеріально відповідальною особою у присутності посадової особи органу державного пробірного контролю, опечатуються печаткою органу державного пробірного контролю і передаються на відповідальне зберігання посадовій особі суб'єкта господарської діяльності.
Опечатані вироби з примірником акта відбору подаються суб'єктом господарської діяльності до Державної пробірної служби в строк та за адресою, зазначеними в акті.
3.7. На суб'єктів господарської діяльності, які несвоєчасно доставили опечатані вироби або доставили їх із порушенням цілісності упаковки та печатки, подаються матеріали до Міністерства фінансів України з пропозиціями щодо анулювання ліцензії.
3.8. Доставлені вироби приймаються органами пробірного контролю і направляються на експертно-пробірний контроль.
3.9. Експертно-пробірний контроль з оформленням відповідних документів (протоколів та актів експертиз, експертних висновків тощо) здійснюється відповідно до чинних нормативно-правових актів.
3.10. У разі встановлення фактів порушення чинного законодавства, а саме:
відбиток державного пробірного клейма України на виробі відсутній;
відбиток (відбитки) пробірного клейма на виробі несправжній;
найменування та/або ваготехнічні характеристики вставки (вставок) з дорогоцінного каміння не відповідають зазначеним на етикетці (бирці) виробу;
державне пробірне клеймо є впаяним (вилученим з іншого виробу);
проба сплаву (сплавів), з якого виготовлено виріб, не відповідає пробірному клейму;
припій у виробах із золота і платини нижчий, ніж проба основного сплаву виробу, припій у виробах із срібла нижчий, ніж 650 (шістсот п'ятдесята) проба;
виріб має відбиток державного пробірного клейма і містить частини з недорогоцінного металу, які не є технічно необхідними і на яких відсутній напис "МЕТАЛ" або "МЕТ", та інші порушення.
Державна пробірна служба інформує про це суб'єкта господарської діяльності, який у семиденний термін має право вимагати від органів державного пробірного контролю проведення повторної експертизи за власний рахунок.
При виявленні таких порушень Державна пробірна служба направляє відповідну інформацію правоохоронним органам, за необхідності - органам контролю.
3.11. Після отримання відповіді від правоохоронних чи органів контролю або грунтовного пояснення від суб'єкта господарської діяльності Державна пробірна служба приймає відповідне рішення про повернення виробів суб'єкту господарської діяльності або здачу їх до Державного сховища.
3.12. Відбитки фальшивих пробірних клейм на виробах та справжні відбитки державних пробірних клейм, які не відповідають вимогам нормативної документації (деформовані остаточною обробкою, ремонтними, реставраційними роботами і та ін.), знищуються.
При погодженні із суб'єктом господарської діяльності вироби в установленому порядку клеймуються або повертаються йому не клеймовані. Послуги з проведення експертизи відбитків державних пробірних клейм, контрольних та арбітражних аналізів матеріалів, що містять дорогоцінні метали, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та переклеймування виробів здійснюються на платній основі.
3.13. Строки проведення експертизи виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та прийняття рішень щодо них не мають перевищувати двох місяців з дня подання виробів на експертизу до Державної пробірної служби, але можуть бути більш тривалими в інших випадках.
3.14. Збитки, завдані суб'єкту господарської діяльності в процесі здійснення державного контролю посадовими особами при відборі проб, проведенні випробувань, експертизи і аналізів, а також шляхом зламу ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, які не відповідають установленим вимогам, відшкодуванню не підлягають. Інші збитки підлягають відшкодуванню у порядку, встановленому нормативно-правовими актами України.
Голова Державної пробірної служби М.М. Назимок
Додаток 1
до Положення про здійснення
державного пробірного
контролю за якістю ювелірних
та побутових виробів з
дорогоцінних металів і
дорогоцінного каміння,
призначених для реалізації
суб'єктами господарювання
АКТ
"____ "_____________ 200__ р. м. _____________
Мною _____________________________________________________________
(посада, прізвище та ініціали працівника
органу пробірного контролю)
_______________________________________ Державної пробірної служби
у присутності ___________________________________________________,
(посада, прізвище та ініціали працівника об'єкта,
що перевіряється)
а також матеріально відповідальної особи _________________________
(прізвище та ініціали)
відібрані в ______________________________________________________
(назва та адреса об'єкта, що перевіряється)
___________________________________ ювелірні вироби для проведення
експертно-пробірного контролю.
-------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Назва |Кіль-|Маса|Вартість|Наявність|Примітка |
|пор.|ювелірного|дорогоці-|кість|(г) | виробу |відбитків| |
| | виробу | нного |(шт.)| | (грн.) | | |
| | | металу, | | | | | |
| | | проба | | | | | |
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
|----+----------+---------+-----+----+--------+---------+---------|
-------------------------------------------------------------------
Відібрані ювелірні вироби у присутності вказаних вище осіб
упаковані в __________________________________, опечатані печаткою
N _____ Державної пробірної служби та здані на відповідальне
зберігання _______________________________________________________
(посада, місце роботи, прізвище та ініціали)
для відправки їх до Державної пробірної служби за адресою ________
__________________________________________________________________
у _____________________ термін.
____________________ ________________ _______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
____________________ ________________ _______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
____________________ ________________ _______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
Перелічені в цьому акті вироби упаковані та опечатані, прийняті
мною на відповідальне зберігання із зобов'язанням відправити їх у
__________ термін за вказаною в акті адресою:
____________________ ________________ _______________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
"___"______________ 200 __ р.