МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.04.2024 м. Київ № 331
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
15 травня 2024 р. за № 709/42054
Про затвердження Порядку та умов страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду
Відповідно до статті 50 Закону України "Про природно-заповідний фонд України",
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок та умови страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду, що додається.
2. Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття (Сергій МАТВЄЄВ) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Олександра КРАСНОЛУЦЬКОГО.
Міністр | Руслан СТРІЛЕЦЬ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Голова Державної регуляторної служби України | Олексій КУЧЕР |
Національний банк України | Андрій ПИШНИЙ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України
01 квітня 2024 року № 331
Порядок
та умови страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду
1. Ці Порядок та умови визначають механізм та умови страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду.
2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються у значеннях, наведених у Кодексі цивільного захисту України, Законах України "Про страхування", "Про природно-заповідний фонд України".
3. Договори страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та/або аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду (далі - договір страхування відповідальності), укладаються за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування".
4. Суб'єктами страхування відповідальності за шкоду, заподіяну пожежами та/або аваріями території та об'єктам природно-заповідного фонду, є:
1) страхувальник - особа, яка уклала із страховиком договір страхування відповідальності або є страхувальником відповідно до законодавства, а саме заінтересоване підприємство, установа або організація, провадження господарської діяльності у сфері пожежної та техногенної безпеки якого може призвести до пожежі та/або аварії, що матимуть наслідком заподіяння шкоди території та об'єктам природно-заповідного фонду, та яке уклало із страховиком договір страхування відповідальності;
2) страховик - фінансова установа або філія страховика-нерезидента, яка отримала ліцензію на здійснення діяльності з прямого страхування за класом страхування 13, визначеним у статті 4 Закону України "Про страхування" (ризиками в межах цього класу страхування) з урахуванням вимог нормативно-правового акта Національного банку України, в якому визначено характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування;
3) потерпілі треті особи - спеціальні адміністрації установ природно-заповідного фонду, землевласники та землекористувачі, на земельних ділянках яких створено або оголошено території та об'єкти природно-заповідного фонду для яких Законом України "Про природно-заповідний фонд України" не передбачено створення спеціальних адміністрацій, яким заподіяно шкоду, під час пожеж та/або аварій на території та об'єктах природно-заповідного фонду.
5. Договір страхування відповідальності укладається виключно в письмовій формі з дотриманням вимог Цивільного кодексу України. Строк дії договору страхування відповідальності встановлюється за згодою сторін у договорі страхування відповідальності та не може становити менше одного року.
6. Предметом договору страхування відповідальності є передача страхувальником страховику за плату ризику, пов'язаного з об'єктом страхування, а саме відповідальності за шкоду, завдану страхувальником території та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок пожежі та/або аварії, на умовах, визначених договором страхування відповідальності та цими Порядком та умовами.
7. Страховими ризиками є події, на випадок виникнення яких проводиться страхування, які мають ознаки ймовірності та випадковості настання, що можуть статися під час провадження страхувальником господарської діяльності, та внаслідок яких може бути заподіяна шкода території та об'єктам природно-заповідного фонду (пожежі та/або аварії).
8. Страховим випадком є подія, передбачена договором страхування відповідальності або законодавством, ризик виникнення якої застрахований, з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити страхову виплату, а саме заподіяння шкоди, відповідальність за відшкодування якої несе страхувальник, території та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок пожежі та/або аварії, що сталися протягом строку дії договору страхування відповідальності, та встановлено причинно-наслідковий зв'язок між заподіянням шкоди території та об'єктам природно-заповідного фонду і господарською діяльністю страхувальника.
Відшкодуванню підлягають реальні (прямі) збитки, завдані потерпілим третім особам внаслідок пожежі та/або аварії території та об'єктам природно-заповідного фонду.
9. Мінімальна страхова сума за договором страхування відповідальності становить двадцять п'ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розмір страхової суми за договором страхування відповідальності визначається за згодою страховика та страхувальника під час його укладання чи внесення до нього змін залежно від площі території та об'єктів природно-заповідного фонду, яким може бути заподіяна шкода, але не може бути меншим за дві тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з розрахунку на один гектар площі, якій може бути заподіяна шкода.
10. Порядок та умови здійснення страхових виплат визначаються договором страхування відповідальності та законодавством.
11. За згодою сторін договором страхування відповідальності можуть бути передбачені інші умови, якщо це не суперечить вимогам законодавства України, у тому числі вимогам цих Порядку та умов.