• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про експертні групи та Комісію з питань проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Положення від 12.03.2019 № 338
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 12.03.2019
  • Номер: 338
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 12.03.2019
  • Номер: 338
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
12 березня 2019 року № 338
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 червня 2019 р.
за № 689/33660
ПОЛОЖЕННЯ
про експертні групи та Комісію з питань проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає основні завдання, організаційні засади й умови діяльності експертних груп та Комісії з питань проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності (далі - атестаційна комісія) відповідно до Методики оцінювання наукових напрямів закладів вищої освіти під час проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності , затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 12 березня 2019 року № 338 (далі - Методика).
Терміни у цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про вищу освіту", постанові Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 652 "Деякі питання проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності" (далі - Постанова).
2. Дія цього Положення не поширюється на вищі військові навчальні заклади (заклади вищої освіти зі специфічними умовами навчання) та на заклади вищої освіти мистецького спрямування.
3. Експертні групи та атестаційна комісія у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МОН, цим Положенням.
4. Оцінювання ефективності діяльності закладу вищої освіти (далі - ЗВО) за науковим напрямом має здійснюватися об’єктивно та неупереджено за умови запобігання конфлікту інтересів та на таких засадах:
1) об’єктивність аналізу ефективності наукової (науково-технічної) діяльності ЗВО за науковим напрямом та її значення для світової та вітчизняної науки, освіти, економіки, культури, підвищення якості життя людини;
2) відкритість і прозорість під час отримання та аналізу даних про діяльність ЗВО за науковим напрямом;
3) поєднання кількісного аналізу статистичних і наукометричних даних та якісного (експертного) оцінювання наданої ЗВО інформації;
4) ґрунтовність аналізу кількісних характеристик діяльності ЗВО за науковим напрямом.
5. Наявність у членів експертних груп та членів атестаційної комісії потенційного конфлікту інтересів визначається відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та інших нормативно­правових актів у цій сфері.
II. Формування та організація роботи експертних груп
1. Експертні групи, персональний склад яких визначає і затверджує МОН, утворюються за відповідним науковим напрямом, визначеним з урахуванням галузей знань відповідно до Переліку наукових напрямів, за якими проводиться державна атестація ЗВО в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності (додаток до Порядку проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженого Постановою).
2. Вимоги до потенційних експертів розробляє і затверджує МОН.
3. Для формування експертних груп МОН розміщує на власному офіційному веб-сайті інформацію про реєстрацію фахівців і вчених, яких згідно з вимогами до потенційних експертів може бути включено як кандидатів до складу експертних груп для проведення оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом.
4. МОН формує з переліку потенційних експертів експертні групи і визначає керівника кожної з них.
5. До складу експертних груп залучаються провідні вчені, які представляють усі галузі знань відповідного наукового напряму, мають стаж роботи за спеціальністю не менше п’яти років та з урахуванням пункту 13 Постанови .
Секретарями експертних груп призначаються працівники МОН.
6. Для оцінювання ефективності наукового напряму ЗВО та інформаційних матеріалів, що підпадають під вимоги Закону України "Про державну таємницю" , до персонального складу експертної групи обирають висококваліфікованих спеціалістів, фахівців, які мають допуск до державної таємниці відповідно до чинного законодавства.
7. Експертні групи:
1) аналізують подані ЗВО відомості про наукову та науково-технічну діяльність ЗВО за науковим напрямом, формують висновки щодо атестаційної оцінки ЗВО за науковим напрямом (далі - висновок);
2) проводять експертне оцінювання потенціалу розвитку наукового напряму в ЗВО на підставі поданих відомостей щодо наукових досягнень за п’ять попередніх років діяльності та перспектив розвитку на подальший п’ятирічний період;
3) подають до атестаційної комісії висновок та пропозиції щодо віднесення ЗВО за науковим напрямом до кваліфікаційної групи або визнання його таким, що не пройшов державної атестації за науковим напрямом (далі- пропозиції), на підставі експертного оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом та атестаційної оцінки ЗВО за науковим напрямом, яка обраховується відповідно до Методики.
Строк розгляду матеріалів експертними групами становить не більше ніж 25 робочих днів.
8. Експерт здійснює експертне оцінювання, керуючись такими показниками:
кількість статей ЗВО за науковим напрямом у наукових виданнях (журналах), які індексуються у наукометричних базах даних Scopus та/або Web of Science, із використанням як додаткового показника для наукових напрямів значення коефіцієнтів впливовості цих журналів;
кількість закордонних патентів, дія яких підтримується;
кількість проектів, які виконувалися у ЗВО у рамках програми "Горизонт 2020" (або 7-ї Рамкової програми) за відповідним науковим напрямом;
кількість реальних замовників на науковий та науково-технічний продукт, які уклали договори впродовж останніх 5 років на загальну суму понад 1 млн грн.
9. Керівник експертної групи готує експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом (далі - експертний висновок), який підписують усі члени експертної групи.
10. Експертний висновок ухвалюється простою більшістю голосів членів експертної групи, після чого зміни до нього не вносяться. Член (члени) експертної групи може (можуть) викласти окрему думку в експертному висновку.
Рішення експертної групи є чинним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її членів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
Експертний висновок оформлюється протоколом.
11. Керівник експертної групи подає експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом та пропозиції до атестаційної комісії для винесення узагальненого висновку.
III. Формування та робота атестаційної комісії
1. Для визначення результату державної атестації та кваліфікаційної групи ЗВО за науковим напрямом створюється атестаційна комісія, яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом.
2. До складу атестаційної комісії входять голова (заступник Міністра, який за своїми функціональними обов’язками здійснює контроль за реалізацією державної політики у сферах наукової, науково-технічної діяльності), заступник голови, секретар, члени атестаційної комісії - представники МОН, представники центральних органів виконавчої влади, до сфери управління яких належать заклади вищої освіти, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук, Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, закладів вищої освіти (які мають кваліфікацію за відповідними науковими напрямами і стаж роботи за спеціальністю не менше п’яти років), громадських наукових організацій зі всеукраїнським статусом (за власним поданням претендентів до складу атестаційної комісії).
Кількість членів атестаційної комісії не має перевищувати 19 осіб.
3. Атестаційна комісія:
1) визначає персональний кількісний склад експертних груп за відповідними науковими напрямами, який затверджує МОН;
2) аналізує експертний висновок, поданий експертною групою за результатами експертного оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом, на підставі поданих ним інформаційних матеріалів;
3) за потреби приймає рішення щодо підтвердження показників для врахування особливостей діяльності ЗВО за науковим напрямом;
4) визначає атестаційну оцінку ЗВО за науковим напрямом;
5) визначає кваліфікаційну групу та своє рішення оформлює протоколом;
6) затверджує результати оцінювання діяльності кожного ЗВО за науковим напрямом окремим рішенням, яке заноситься до протоколу засідання атестаційної комісії.
4. Засідання атестаційної комісії проводить її голова, у разі його відсутності - заступник голови. Рішення атестаційної комісії ухвалюється відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії.
У разі потреби, викликаної бездіяльністю чи тривалою відсутністю окремих членів експертних груп, голова атестаційної комісії вносить пропозиції щодо внесення змін до складу експертних груп, які оформлюються протоколом.
Оновлений склад експертних груп затверджується наказом МОН.
5. Рішення атестаційної комісії є чинним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її членів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні атестаційної комісії.
6. Член атестаційної комісії не має права бути відсутнім на її засіданнях без поважної причини та делегувати свій голос іншій особі.
7. Періодичність засідань атестаційної комісії визначається за потреби.
8. У разі своєї незгоди з прийнятим атестаційною комісією рішенням член (члени) атестаційної комісії може (можуть) викласти у письмовому вигляді окрему думку, яка додається до протоколу засідання атестаційної комісії.
9. Узагальнений висновок та протокол засідання атестаційної комісії підписуються усіма присутніми на засіданні членами атестаційної комісії та подаються до МОН.
IV. Забезпечення діяльності атестаційної комісії та експертних груп
1. Організацію поточної роботи атестаційної комісії та експертних груп здійснює уповноважений структурний підрозділ МОН, який:
1) реєструє заявки та інформаційні матеріали, подані ЗВО, перевіряє правильність їх оформлення; повертає заявки та/або інформаційні матеріали ЗВО на доопрацювання із зазначенням причин повернення у разі, якщо заявку та/або інформаційні матеріали оформлено неналежно;
2) проводить обрахунок попередньої атестаційної оцінки;
3) організовує подання інформаційних матеріалів експертним групам;
4) забезпечує подання експертного висновку та пропозицій, поданих експертною групою за результатами експертного оцінювання ефективності діяльності ЗВО за науковим напрямом, для розгляду атестаційною комісією;
5) здійснює інформаційне супроводження державної атестації на офіційному веб-сайті МОН.
2. Протягом 10 робочих днів після отримання рішення атестаційної комісії результати державної атестації ЗВО за науковим напрямом затверджуються наказом МОН та оприлюднюються на офіційному веб-сайті МОН.
Виконуючий обов’язки
директора департаменту
науково-технічного розвитку


О.А. Хименко