• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил спортивних змагань з лижних гонок

Міністерство молоді та спорту України | Наказ, Форма типового документа, Правила від 03.06.2019 № 2818
Реквізити
  • Видавник: Міністерство молоді та спорту України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 03.06.2019
  • Номер: 2818
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство молоді та спорту України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 03.06.2019
  • Номер: 2818
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.06.2019 № 2818
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 червня 2019 р.
за № 669/33640
Про затвердження Правил спортивних змагань з лижних гонок
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про фізичну культуру і спорт", підпункту 21 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство молоді та спорту України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 220, з метою забезпечення належної організації та проведення в Україні всеукраїнських змагань з лижних гонок
НАКАЗУЮ:
2. Департаменту олімпійського спорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному веб-сайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
Міністр молоді та спорту
України

І. Жданов
ПОГОДЖЕНО:

Перший віце-президент
Федерації лижного спорту України



Л. Тікун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
молоді та спорту України
03 червня 2019 року № 2818
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 червня 2019 р.
за № 669/33640
ПРАВИЛА
спортивних змагань з лижних гонок
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають основні засади організації та проведення спортивних змагань з лижних гонок.
2. Ці Правила розроблено з урахуванням Міжнародних правил Міжнародної федерації лижного спорту. Вимоги цих Правил не поширюються на організацію та проведення міжнародних спортивних змагань з лижних гонок.
3. У цих Правилах наведено вимоги до спортсменів, суддівської колегії, представників та тренерів, а також до спортивних споруд (лижних стадіонів, лижних трас, спортивного спорядження) та визначення результатів змагань.
4. Терміни та абревіатури, що вживаються у цих Правилах, означають:
журі змагань - орган у складі суддівської колегії, що забезпечує проведення змагань відповідно до цих Правил та Положення (Регламенту) змагань з лижних гонок (далі - Положення);
спортивне спорядження - інвентар, яким користується спортсмен під час змагань;
ВАДА - Всесвітнє антидопінгове агентство;
ФІС - Міжнародна федерація лижного спорту;
ФЛСУ - Федерація лижного спорту України.
Інші терміни, що використовуються у цих Правилах, вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про фізичну культуру і спорт".
5. Антидопінговий контроль спортсменів, які беруть участь у змаганнях, здійснюється відповідно до Всесвітнього антидопінгового кодексу та Закону України "Про антидопінговий контроль у спорті", що визначає правові та організаційні засади здійснення антидопінгового контролю в Україні.
6. Використання допінгу заборонено для спортсменів, які беруть участь у змаганнях. Результати спортсменів, які приймали заборонені препарати, анулюються, а цих спортсменів дискваліфікують.
II. Види змагань
1. Спортивні змагання з лижних гонок поділяються на такі види:
1) особисті - спортивні змагання, в яких беруть участь від трьох і більше спортсменів і розігрується тільки особиста першість;
2) особисто-командні - спортивні змагання, в яких загальні підсумки виступів окремих команд територій (установ, організацій, закладів) та особистої першості підводяться відповідно до регламентів;
3) командні - спортивні змагання, в яких беруть участь три і більше команд територій (установ, організацій, закладів), результати яких визначають команду-переможницю.
2. Види та програма проведення змагань визначаються Положенням.
III. Організаційні засади проведення змагань
1. Змагання з лижних гонок проводяться згідно з цими Правилами та Положенням, затвердженим організацією, що їх проводить.
2. Організація, що проводить змагання, зобов’язана створити суддівську колегію, організувати матеріально-технічне забезпечення, медичне обслуговування, підготувати місця для розміщення суддів, забезпечити нагрудними номерами учасників.
3. Власники та орендарі спортивних споруд, на яких проводяться змагання, забезпечують підготовку спортивної споруди відповідно до Положення про порядок підготовки спортивних споруд та інших спеціально відведених місць для проведення масових спортивних та культурно-видовищних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 року № 2025.
4. Організація офіційних спортивних змагань проводиться відповідно до Положення про порядок організації і проведення офіційних спортивних змагань і навчально-тренувальних зборів та порядок матеріального забезпечення їх учасників, затвердженого наказом Міністерства молоді та спорту України від 09 лютого 2018 року № 617, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 березня 2018 року за № 264/31716.
IV. Правила складання Положення та внесення до нього змін і доповнень
1. Підставою для організації і проведення змагань є Положення.
2. Положення не має суперечити цим Правилам.
3. Положення складається згідно з Вимогами до змісту положення (регламенту) про офіційні фізкультурно-оздоровчі заходи або спортивні змагання, затвердженими наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 06 серпня 2010 року № 2659, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 01 вересня 2010 року за № 766/18061, та має містити такі розділи:
1) цілі та завдання заходу;
2) строки і місце проведення заходу;
3) організація та керівництво проведенням заходу;
4) учасники заходу;
5) характер заходу (змагання особисті, командні, особисто-командні);
6) програма проведення змагань;
7) безпека та підготовка місць проведення заходу;
8) умови визначення першості та нагородження переможців і призерів;
9) умови фінансування заходу та матеріальне забезпечення учасників;
10) строки та порядок подання заявок на участь у заході;
11) інші умови, які забезпечують якісне проведення конкретного заходу.
4. Положення розсилається організаціям, що братимуть участь у змаганнях, не пізніше ніж за два місяці до їх проведення.
5. Змінити та доповнити Положення має право тільки організація, що його затвердила, не пізніше ніж за два тижні до початку першого жеребкування.
6. Під час змагань за потреби (несприятлива погода, сильний вітер, низька температура, недостатність сніжного покрову тощо) головний суддя за згодою представника організації, що їх проводить, має право вносити зміни до програми змагань. Про внесені зміни повідомляють всіх представників команд, які беруть участь у змаганнях, та представників засобів масової інформації.
V. Умови участі у змаганнях
1. Заявки на участь у змаганнях подають у строки, затверджені Положенням (додаток 1).
2. Правильність оформлення заявок контролює головний секретар змагань разом з лікарем змагань. Підписи лікаря закладу охорони здоров’я із зазначенням його допуску мають стояти навпроти прізвища кожного спортсмена.
3. Спортсмени допускаються до участі у змаганнях на підставі допуску лікаря шляхом проведення медичного огляду та за наявності страхового свідоцтва (поліс, сертифікат) на кожного учасника, передбаченого пунктом 2 частини четвертої статті 6 Закону України "Про страхування".
4. Спортсмени, які не мають допуску лікаря, до участі у змаганнях не допускаються. В окремих випадках лікар змагань може прийняти рішення про проведення додаткового обстеження такого спортсмена.
5. Додаткові заявки про зміни подаються письмово головному судді не пізніше дня, що передує дню змагань (до проведення жеребкування). Зміни приймаються за умови, якщо не збільшується передбачений Положенням чисельний склад команди.
6. Після проведення жеребкування дозволяється зробити заміну спортсмена лише в тому разі, якщо спортсмен, який брав участь у жеребкуванні, не може стартувати з поважної причини (травма, хвороба тощо), та журі погодило його заміну. Заміна спортсмена має бути підтверджена довідкою закладу охорони здоров’я та бути подана до журі за 2 год до початку старту.
7. У разі якщо спортсмен отримав травму під час передстартової розминки, журі може дозволити його заміну іншим, якщо такий випадок буде підтверджено лікарем змагань.
8. Інформація про спортсмена, який є у стартовому протоколі, але у зв’язку із хворобою або з інших причин не може брати участі у змаганнях, має бути доведена представником команди до секретаріату не пізніше ніж за 30 хв до старту.
9. Вік спортсменів має відповідати вимогам цих Правил.
10. У командних змаганнях зміни до складу команд подаються до головної суддівської колегії не пізніше ніж за 1 год до старту. Після цього перестановка спортсменів на етапах забороняється.
VI. Розподіл спортсменів на групи
1. На змаганнях спортсмени розподіляються на дві або три групи, тільки якщо використовується процедура формування стартового протоколу згідно з поточним рейтингом спортсменів (лист фіс-очок).
2. У першу групу входять сильніші спортсмени, список яких має бути сформований журі спільно з представниками команд.
3. Максимальна кількість спортсменів у другій групі - 20 осіб. Група формується зі спортсменів, які залишилися, та визначається журі спільно з представниками команд.
4. Третя група формується з решти спортсменів.
5. Групи стартують у такому порядку: 3, 2, 1. За рішенням журі порядок старту груп може змінюватись.
Жеребкування проводиться окремо у кожній групі у визначеному порядку старту групи.
VII. Жеребкування
1. Порядок старту спортсменів у кожному змаганні та дисципліні визначається рішенням журі шляхом жеребкування або застосовується процедура формування стартового протоколу за поточним рейтингом учасників.
2. До жеребкування допускаються тільки ті спортсмени, які були заявлені у письмовій формі, за умови, що заявки отримані організаторами без запізнення.
3. Спортсмен, заявлений на участь у змаганнях, не представлений представником команди або тренером на зборах представників команд, може бути допущений до жеребкування лише у разі, якщо його участь підтверджена до початку цих зборів по телефону, факсу або телеграмою.
4. На жеребкування запрошують представників усіх команд, які беруть участь у змаганнях.
5. У разі якщо змагання переноситься на іншу дату, проводиться нове жеребкування.
6. У жеребкуванні використовуються методи ручного та комп’ютерного жеребкування. Також стартовий протокол можна скласти без жеребкування. У такому разі порядок старту визначається за рейтингом.
7. На змаганнях проводиться комп’ютерне жеребкування або жеребкування вручну з використанням подвійного випадкового вибору. Під час жеребкування вручну кожен спортсмен отримує свою стартову позицію у протоколі відповідно до групи (1, 2 або 3), до якої він був включений, а також комбінації карток, обраних випадковим відбором, з порядковим номером старту та прізвищем.
8. Жеребкування можна провести до початку зборів представників команд і під керівництвом журі.
9. Процедура комп’ютерного жеребкування вимагає, щоб прізвища спортсменів та їх розподіл на групи було введено у комп’ютер. Процедура комп’ютерного жеребкування контролюється членом журі з метою дотримання правильності її виконання.
10. Стартові номери мають бути виразними як на спині, так і на грудях, та не заважати спортсмену рухатись. Видавати стартові номери повинні організатори змагань.
VIII. Протести
1. Під час проведення змагань протест розглядається журі у разі, якщо він був направлений своєчасно. Протести подаються тільки у письмовій формі секретарю змагань.
2. Типи протестів щодо:
1) допуску спортсменів та змагальної екіпіровки;
2) іншого спортсмена або офіційної особи під час змагань;
3) результатів хронометражу;
4) змагальної траси та умов на трасі;
5) технічних помилок або порушень цих Правил після змагань;
6) рішень журі.
3. Протести щодо спортивної складової змагань подаються до місця, зазначеного на офіційній дошці об’яв, або до місця, про яке було оголошено на зборах представників команд.
4. Строки подання протестів:
1) до жеребкування - щодо допуску учасників та змагального спорядження;
2) не пізніше ніж через 15 хв після закінчення офіційного тренування - щодо змагальної траси та умов на трасі;
3) упродовж 15 хв після публікації неофіційних результатів (протоколу) - щодо іншого учасника, спортивного спорядження учасника або проти офіційної особи у разі їх некоректної поведінки у період змагань - проти результатів хронометражу та рішень журі;
4) упродовж одного місяця після змагань - щодо технічних помилок або порушень цих Правил.
5. Порядок прийому протестів:
1) мають подаватися у письмовій формі;
2) мають містити фактично обґрунтовані докази;
3) мають подаватися вчасно, а протести, подані до журі з порушенням терміну, до розгляду не приймаються;
4) мають подаватися тільки представником команди.
6. Протест може бути знято особою, яка його подає, до оголошення рішення журі.
7. Порядок розгляду протестів:
1) заздалегідь визначається місце та час засідання журі;
2) у голосуванні щодо протесту беруть участь тільки члени журі. Технічний делегат керує процесом розгляду;
3) протокол засідання журі має бути підписаний усіма членами журі, які брали участь у голосуванні. Рішення приймається більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів голос, наданий технічним делегатом, є вирішальним;
4) рішення щодо протесту негайно розміщується на дошці офіційних об’яв з відображенням дати публікації.
IX. Недопущення спортсменів до старту
1. Спортсмена може бути недопущено до старту на змаганнях.
2. Підстави для недопущення спортсмена до старту:
1) спортсмен носить непристойні написи (символи) на одязі та екіпіровці або демонструє непристойну поведінку у зоні старту щодо офіційних осіб, учасників змагань;
2) спортсмен відмовляється пройти призначене медичне обстеження;
3) спортсмен порушує правила користування спортивним спорядженням.
X. Покарання під час змагань
1. У разі порушення цих Правил журі збирається та приймає рішення про застосування покарань. Усі обґрунтовані докази про порушення цих Правил мають бути ретельно розглянуті журі, а також спортсмену має бути надано можливість захистити себе.
2. Журі під час прийняття рішення про застосування покарань має брати до уваги:
1) специфічні обставини;
2) отримання переваги спортсменом, який порушив ці Правила;
3) негативний вплив на інших спортсменів;
4) вплив на фінальний результат або проміжні результати (спринтерські забіги чи бонусні фініші);
5) рівень змагань;
6) вік та досвід спортсменів;
7) рекомендації щодо роботи журі.
3. Журі може заслухати порушника у разі:
1) ініціювання з боку журі, якщо виникла така потреба;
2) запиту порушника, який подав протест відповідно до цих Правил.
4. Покарання щодо порушень техніки пересування на лижах без використання відеодоказів можуть бути накладені одностайним рішенням двох членів журі.
5. Під час проведення змагань журі може накласти такі види покарань:
1) дискваліфікацію;
2) відсторонення від змагань;
3) часовий штраф;
4) письмове та усне попередження.
XI. Дискваліфікація
1. Дискваліфікація учасника застосовується тільки у разі грубого порушення цих Правил та коли порушення впливає на фінальний результат.
2. Спортсмена може бути дискваліфіковано, якщо він:
1) проходить більше одного етапу в естафеті;
2) піддає ризику здоров’я інших спортсменів та своїми діями спричиняє травмування або пошкодження спортивного інвентарю.
3. Спортсмена, який одержав друге письмове попередження упродовж одного змагального сезону, дискваліфікують.
4. Упродовж етапних змагань порушення, яке карається дискваліфікацією, може бути замінено на часовий штраф. Питання стосовно дискваліфікації або часового штрафу вирішує журі.
5. Журі на змаганнях зі спринту та командного спринту може дозволити спортсмену, порушення якого призводить до дискваліфікації та заважає йому (команді) потрапити до наступного туру змагань, виступати у наступному турі.
У цьому разі спортсмен (команда) стартує з найменш вигідної позиції.
6. Спортсмен дискваліфікується журі у разі:
1) порушення цих Правил;
2) явної непідготовленості, коли подальша участь спортсмена в змаганнях загрожує його здоров’ю чи безпеці інших спортсменів;
3) подання неправильних даних, що не відповідають положенням вікових груп;
4) грубого порушення норм поведінки;
5) участі у змаганнях під чужим стартовим номером;
6) застосування спортивного спорядження, що не відповідає вимогам цих Правил.
7. Після дискваліфікації ім’я спортсмена буде відображено в офіційному підсумковому протоколі з поміткою його статусу як дискваліфікованого. Результат спортсмена у протоколі не відображається.
XII. Відсторонення від змагань
1. Відсторонення від змагань застосовується у разі порушень цих Правил тільки у спринтерських забігах, на проміжних (бонусних) відрізках, фініші та масових змаганнях.
2. Відсторонення від змагань завжди супроводжується письмовим попередженням.
3. У змаганнях зі спринту відсторонення від змагань означає, що спортсмен займе останнє місце у забігу та останнє місце у раунді змагань (6 - у фіналі, 12 - у півфіналі, 30 - у чвертьфіналі).
4. У разі відсторонення від змагань з масового старту та скіатлону спортсмен втрачає результати бонусних спринтів.
5. У масових змаганнях відсторонення від змагань означає, що спортсмен займе останнє місце в протоколі без публікації фінішного результату.
6. У змаганнях з командного спринту відсторонення від змагань означає, що команда займе останнє місце у забігу та останнє місце у раунді змагань.
XIII. Часовий штраф
1. За порушення, пов’язане із фальстартом, накладається часовий штраф.
2. У змаганнях з інтервального старту та кваліфікації спринту за порушення, пов’язане із фальстартом, накладається часовий штраф щонайменше 15 с (результат спортсмена + щонайменше 15 с штрафу).
3. У змаганнях зі стартом переслідування порушення, пов’язане із фальстартом, накладається часовий штраф, що дорівнює різниці між стартовим часом за протоколом та зареєстрованим часом старту порушника + 30 с штрафу.
4. Під час проведення багатоетапних змагань журі може вирішити замінити дискваліфікацію на 3 хв часового штрафу.
XIV. Письмове та усне попередження
1. Письмове попередження має бути застосовано для всіх порушень цих
Правил, які не надали явної переваги порушнику.
2. Усне попередження має бути застосовано тільки для інформування спортсмена про те, що його техніка або поведінка дуже близькі до порушення цих Правил.
XV. Медичний контроль
1. Медичне обслуговування змагань передбачає:
1) організацію пунктів надання медичної допомоги учасникам;
2) присутність лікаря або фельдшера на місці проведення змагань;
3) можливість госпіталізації травмованих спортсменів засобами евакуації з дистанції;
4) наявність аптечки з медикаментами та перев’язувальними матеріалами.
2. Змагання не розпочинається до прибуття медичного працівника.
XVI. Учасники змагань
1. До участі у спортивних змаганнях з лижних гонок допускаються спортсмени таких вікових груп на дистанціях:
вікгрупарекомендовані дистанції
9-10хлопчикидо 3 км;
11-12хлопчикидо 5 км;
13-14молодші юнакидо 10 км;
15-16середні юнакидо 15 км;
17-18старші юнакидо 20 км;
19-20юніоридо 50 км;
21 і старшічоловікиусі дистанції;
вікгрупарекомендовані дистанції
9-10дівчаткадо 2 км;
11-12дівчаткадо 3 км;
13-14молодші дівчатадо 5 км;
15-16середні дівчатадо 10 км;
17-18старші дівчатадо 15 км;
19-20юніоркидо 30 км;
21 і старшіжінкиусі дистанції.
2. Змагальний рік (зимовий сезон) триває від 01 липня поточного року до 30 червня наступного року.
3. Дорослі спортсмени (жінки і чоловіки) мають досягти щонайменше 21 року під час календарного року (від 01 січня до 31 грудня). Право стартувати надається з початком змагального сезону з 01 липня поточного року.
4. Юніори і юніорки повинні бути віком 19-20 років під час календарного року (від 01 січня до 31 грудня). Право стартувати надається з початком змагального сезону з 01 липня поточного року.
5. Юніори і юніорки повинні стартувати у своїх вікових групах. Проте можуть виступати також у жіночій або чоловічій вікових групах.
6. Юнаки та дівчата можуть виступати у старшій віковій групі за наявності спеціального дозволу тренера та керівника команди на дистанціях, передбачених для цієї групи діючими Правилами, із дозволу журі змагань або головного судді.
7. Представники команд та особисті тренери спортсменів забезпечують технічну підготовленість та безпеку спортсменів під час проведення змагань.
XVII. Обов’язки та права спортсменів
1. Спортсмен зобов’язаний:
1) дотримуватись норм поведінки як на місцях проведення змагань, так і поза ними;
2) знати ці Правила та неухильно дотримуватись їх;
3) ознайомитися з Положенням та розкладом стартів;
4) завчасно з’явитися на старт у нагрудному номері та стартувати у зазначений час;
5) на офіційній розминці в день змагань одягнути стартовий номер;
6) завчасно з’явитися на церемонію нагородження. Спортсмен, який завчасно не з’явився на нагородження без поважної причини, втрачає свої права на нагороду. У виняткових випадках спортсмен може бути представлений іншим членом команди, але не має права займати місце на п’єдесталі;
7) не втручатись у роботу суддівської колегії, не перешкоджати роботі суддів;
8) зняти номер та сповістити про закінчення гонки найближчому контролеру або представнику своєї команди у разі сходу з дистанції;
9) поводитись обережно, враховуючи видимість на трасі та кількість учасників під час змагань або розминки;
10) пересуватися на лижах тільки у визначеному напрямку по трасі під час тренувань та змагань;
11) виконувати всі вимоги, визначені журі, з метою врегулювання порядку на трасі, в зоні тестування лиж, на стадіоні до змагань, впродовж та після змагань;
12) стартувати в обладнанні у разі використання на змаганнях транспондерів, GPS-датчиків, інших пристроїв, наданих організатором;
13) рухатись по розміченій трасі від старту до фінішу, пройти всіх контролерів та поводитись чесно по відношенню до інших спортсменів. Якщо спортсмен поїхав у неправильному напрямку або покинув промарковану трасу, він повинен повернутися до тієї відмітки, де було зроблено помилку. У цьому разі учасник може пересуватись проти визначеного напрямку на змагальній трасі, не перешкоджаючи іншим. Його не буде покарано за допущену помилку, якщо він не одержав ніякої переваги або не завдав перешкод іншим;
14) пройти всю дистанцію самостійно, використовуючи свої сили та можливості. Допомога лідера або підштовхування не дозволяється;
15) використовувати у змаганнях із класичного стилю лише класичний стиль пересування на лижах;
16) не створювати на змаганнях перешкод для спортсменів та інших порушень. Така поведінка кваліфікується як навмисна загроза, перешкода, блокування, затримання або тиск на учасника будь-якою частиною тіла чи екіпіровки;
17) використовувати на всіх змаганнях з лижоролерів захисний шолом та окуляри.
2. Спортсмен має право:
1) звертатися безпосередньо до суддівської колегії у разі відсутності представника або тренера;
2) отримувати медичну допомогу згідно з цими Правилами;
3) отримувати допомогу на дистанції згідно з цими Правилами;
4) замінити одну лижу, якщо лижа чи кріплення зламане або пошкоджене. Пошкоджене спортивне спорядження має бути представлене журі перед затвердженням результату змагань;
5) змащувати лижі на дистанції й ремонтувати інвентар без сторонньої допомоги;
6) приймати їжу або напої на дистанції;
7) звертатись безпосередньо до суддівської колегії для отримання довідок про змагання і його результати у разі відсутності представника або тренера;
8) замінити палиці.
XVIII. Обов’язки та права представників і тренерів
1. Представник є керівником команди, який забезпечує організованість, поведінку та дисципліну її спортсменів. Представник зобов’язаний знати ці Правила та Положення. Представник забезпечує своєчасну явку спортсменів своєї команди на старт.
2. Представник зобов’язаний бути присутнім на засіданнях суддівської колегії, які проводяться спільно з представниками, і має право бути присутнім на жеребкуванні. Заміна представників команд представниками іншої команди під час обговорення питань на зборах не дозволяється.
3. Представник має право отримувати будь-які довідки щодо проведення змагань у членів суддівської колегії та довідки про результати змагань у секретаріаті суддівської колегії.
4. Представник не втручається в роботу суддівської колегії та не перешкоджає роботі суддів.
5. Представник подає заявки, додаткові заявки та протести щодо проведення змагань.
6. Представник і тренер не залишають місця проведення змагань, не переконавшись, що всі спортсмени команди закінчили змагання.
7. Представник повідомляє старшого суддю на фініші про всіх учасників своєї команди, які зійшли з дистанції.
8. У разі відсутності представника його обов’язки виконує тренер команди, який користується всіма правами представника.
XIX. Правила поведінки офіційних осіб під час змагань
1. За потреби журі надає розпорядження стосовно дотримання порядку на трасі, стадіоні, командних зонах до змагань, впродовж та після змагань для офіційних осіб, журналістів, обслуговувального персоналу, а також для осіб, які не відносяться до учасників змагань.
2. Для забезпечення порядку та контролю на трасі офіційним особам необхідно дотримуватись таких вимог:
1) за 5 хв до старту та впродовж усього часу змагань, поки судді не відкриють траси, забороняється ходити по ній на лижах всім офіційним особам, тренерам, спортсменам, які не беруть участі у змаганнях, а також іншим акредитованим особам. Увесь цей час вони повинні займати певні місця поряд із трасою, не надягаючи лиж;
2) офіційні особи, тренери та інші особи не повинні бігти вздовж траси біля спортсмена більше ніж 30 м, повідомляючи проміжний час та іншу інформацію, виконуючи вищезазначену роботу, офіційні та інші особи не повинні заважати спортсменам під час змагань.
3. Дозвіл на тестування лиж та розминку спортсменів на змагальній трасі або її окремій ділянці до змагань та під час змагань має бути прийнято рішенням журі.
4. Тестування лиж і розминка на трасі мають завжди здійснюватися у визначеному напрямку руху.
5. Під час змагань та офіційного тренування заборонено використовувати електронні засоби тестування лиж на змагальній трасі.
XX. Суддівська колегія змагань
1. Загальні положення
1. Спортивні змагання проводить суддівська колегія, яку затверджує організація, що проводить змагання.
2. Суддівська колегія керує змаганнями та вирішує всі питання, пов’язані з їх проведенням, згідно з цими Правилами та Положенням.
3. Для проведення змагань призначаються головна суддівська колегія та бригади суддів. Кількість суддівських бригад та суддів у них визначається особливостями змагань, програмою, кількістю спортсменів тощо.
4. У разі проведення змагань з невеликою кількістю спортсменів дозволяється зменшення складу суддівської колегії та сумісництво обов’язків суддів.
2. Загальні обов’язки суддів
1. Суддя зобов’язаний знати та неухильно виконувати ці Правила, бути організованим та дисциплінованим.
2. Суддя сповіщає головного суддю про будь-які випадки порушення цих Правил та про порушення спортсменами норм поведінки.
3. Суддя не залишає місця проведення змагань без дозволу головного судді або старшого судді бригади, до якої він входить.
4. Суддя не може бути учасником або представником команди на змаганнях, в яких команда бере участь.
5. Суддя зобов’язаний бути чесним, доброзичливим у ставленні до учасників, вимагати від них дотримуватись дисципліни та виконання цих Правил.
6. Суддя зобов’язаний у визначений термін з’явитись на місце збору суддів, щоб ознайомитись із обов’язками, отримати інвентар, документацію і підготуватись до роботи.
7. Суддя не може надавати допомоги спортсменам, за винятком медичної.
3. Головна суддівська колегія
1. До складу головної суддівської колегії входять:
головний суддя;
технічний делегат;
заступники головного судді - шість осіб;
головний секретар;
асистент технічного делегата (представник організації, що проводить змагання, який має категорію "спортивний суддя першої категорії" або "спортивний суддя Національної категорії").
2. Обслуговувальний персонал підпорядковується головній суддівській колегії.
3. Головна суддівська колегія працює під керівництвом головного судді. На засіданнях колегія розглядає питання підготовки та проведення змагань.
4. Журі змагань
1. Для проведення змагань призначається журі у кількості трьох осіб. Склад журі на кожне змагання відповідно до календарного плану затверджується зі складу суддівської колегії з лижних гонок за поданням федерації.
2. До складу журі змагань входять:
1) технічний делегат, який очолює журі, має категорію "спортивний суддя Національної категорії";
2) головний суддя змагань ("спортивний суддя Національної категорії");
3) асистент технічного делегата (представник організації, що проводить змагання, який має категорію "спортивний суддя першої категорії" або "спортивний суддя Національної категорії").
3. Журі забезпечує організацію та проведення змагань відповідно до цих Правил з моменту його призначення та закінчує роботу після того, як буде розглянуто всі протести змагань.
4. Під час змагань журі співпрацює із суддівською колегією і тренерами команд, забезпечуючи якість суддівства, контроль за виконанням цих Правил та оцінку роботи суддів.
5. Журі визначає й ухвалює такі рішення:
1) перенести або відмінити змагання у разі, якщо температура, заміряна в найхолоднішому місці траси, нижче ніж 20 °С. У разі складних погодних умов (сильний вітер, висока вологість повітря, сильний снігопад тощо) журі після консультації з керівниками команд та лікарем може перенести або відмінити змагання;
2) допустити до участі у змаганнях учасника, який запізнився на старт унаслідок надзвичайної ситуації;
3) включити запасних учасників і прийняти до заявки;
4) прийняти протести й оголосити про покарання;
5) звернутися в президію ФЛСУ для застосування покарань проти учасника або тренера;
6) змінити порядок та вид старту в екстремальних умовах. Надзвичайна ситуація може виникнути в результаті стихійного лиха, різкої зміни погодних умов, відміни або перенесення залізничного транспорту чи авіатранспорту, аварії тощо.
6. Рішення журі ухвалюються більшістю голосів (у разі рівного розподілу голосів вирішальним є рішення ТД). Рішення журі вносяться до протоколу.
7. Журі приймає рішення з усіх протестів.
5. Головний суддя
1. Головний суддя забезпечує проведення змагань.
2. Головний суддя керує проведенням змагань згідно з цими Правилами і Положенням, очолює суддівську колегію, забезпечує правильність вибору, підготовки й оснащення місць змагань відповідно до вимог цих Правил.
Головний суддя призначає склад суддівських бригад та суддів на окремі ділянки роботи.
4. Головний суддя проводить інструктаж суддів щодо їх посадових обов’язків, контролює їх роботу та керує засіданням суддівської колегії перед початком змагань, на жеребкуванні, для розгляду та затвердження результатів, а також тоді, коли вважає за потрібне, під час проведення змагань.
5. Головний суддя зобов’язаний:
1) до початку змагань перевірити підготовку та стан місць їх проведення (лижний стадіон, лижні траси, обладнання старту, наявність потрібної апаратури тощо), підготовленість і оснащення місць для суддів та спортсменів, організувати інформаційне забезпечення під час змагань та медичне обслуговування;
2) перервати або відкласти проведення змагань, якщо виникли умови, що загрожують безпеці спортсменів, а також у разі відсутності медичного обслуговування;
3) завчасно сповістити представників команд про зміну розкладу стартів;
4) разом із журі швидко прийняти рішення у зв’язку з поданням протесту;
5) після закінчення змагань підготувати та здати письмовий звіт і протоколи в організацію, що проводить змагання.
6. Головний суддя має право:
1) не допускати спортсменів до змагань у разі недотримання ними цих Правил та Положення;
2) відстороняти від участі в змаганнях або в певному номері програми спортсмена, який порушив ці Правила або явно непідготовлений до них;
3) переміщувати суддів під час змагань, звільняти від суддівства суддю, який припустився грубої помилки або не справився зі своїми обов’язками.
6. Технічний делегат
1. Технічний делегат забезпечує проведення змагань відповідно до цих Правил.
2. Технічний делегат має категорію "спортивний суддя Національної категорії" та організовує роботу журі.
3. Технічний делегат до початку змагань зобов’язаний:
1) прибути до місця проведення змагань щонайменше за один день до їх початку з метою перевірки готовності трас перед офіційною частиною змагань, а за потреби - надавати рекомендації щодо усунення недоліків;
2) ознайомитися з організацією проживання, харчування і транспортування учасників змагань, а за потреби - надавати рекомендації щодо їх поліпшення;
3) ухвалити рішення про використання резервної траси в разі недостатньої кількості снігового покриву;
4) перевірити спеціальне обладнання (ретрак, снігоходи тощо), потрібне для правильної підготовки трас;
5) перевірити своєчасну готовність документів (схеми і профілі дистанції зі всією технічною інформацією, запрошення тощо), потрібних для інформування команд;
6) узгодити рішення з головним суддею змагань і начальником трас про терміни готовності траси;
7) перевірити готовність траси або доручити це члену журі;
8) перевірити готовність лижного стадіону щодо забезпечення робочих умов на старті та фініші для журі, офіційних осіб та тренерів, а також наявність входу в зону старту і виходу із зони фінішу для учасників;
9) перевірити процедуру старту;
10) перевірити можливість проведення засідань журі та представників команд;
11) перевірити процедуру подання заявок разом із секретарем, розділення на групи для жеребкування і своєчасного друку стартових протоколів та протоколів з результатами змагання;
12) перевірити якість і точність інформації для команд;
13) керувати засіданнями представників команд та процедурами жеребкування;
14) готувати порядок денний усіх засідань разом з головним суддею;
15) стежити за формуванням журі, жеребкуванням, за організацією роботи медичної служби та розташуванням служби першої медичної допомоги;
16) визначити місця і терміни проведення засідань журі;
17) пройти трасу на лижах, зробити висновок про якість підготовки лижної траси та її відповідність вимогам цих Правил.
4. В окремих випадках технічний делегат може делегувати ці функції члену журі.
5. Технічний делегат під час змагань зобов’язаний:
1) прибути на місце змагань за 2 год до старту першого учасника, а за несприятливих погодних умов - раніше;
2) прийняти звіти головного судді й начальника трас із інформацією про готовність до змагань;
3) стежити за тим, щоб спортивне обладнання для змагань відповідало вимогам цих Правил;
4) перебувати на лижному стадіоні до того часу, поки головному судді змагань не відзвітують про готовність усіх служб до змагань та інші організаційні моменти;
5) постійно спілкуватися із членами журі та мати контакт по рації з головним суддею змагань і начальником трас.
6. Технічний делегат зобов’язаний після закінчення змагань:
1) отримати остаточний звіт від головного судді змагань, начальника трас, начальника контролерів та інших служб;
2) провести засідання журі для ухвалення необхідних рішень;
3) отримати у головного секретаря змагань неофіційний протокол результатів змагань і перевірити його разом із секретарем;
4) направити протягом 10 днів після змагань організатору змагань і ФЛСУ детальний письмовий звіт про підготовку, організацію та проведення змагань, а також про якість матеріально-технічного забезпечення;
5) забезпечити підготовку якісної документації з питань дискваліфікації учасника змагань.
7. Технічний делегат має право постійно отримувати інформацію від суддівської колегії про підготовчу роботу і зміни, що можуть бути внесені до організації змагань.
7. Заступники головного судді
1. Обов’язки заступників головного судді визначає головний суддя залежно від особливостей проведення змагань.
2. Головний суддя може визначити заступника, який виконує обов’язки та користується правами головного судді за його відсутності.
3. На змаганнях призначаються такі заступники головного судді:
1) заступник головного судді по трасах (начальник трас):
забезпечує підготовку лижних трас, підготовку місця для змащення лиж, підготовку лижні для розминки, розмітку й огорожу траси, розміщення пунктів надання першої медичної допомоги і харчування, а також забезпечує установку апаратури реєстрації проміжного часу, повну готовність трас у дні офіційних тренувань і перегляду дистанцій, розстановку контролерів. Не пізніше ніж за 30 хв до старту має закінчити підготовку трас та доповісти головному судді про їхню готовність. Після завершення змагань начальник трас або його заступник переглядає трасу за останнім спортсменом, знімає контролерів, збирає, перевіряє протоколи контролерів та доповідає головному судді про закриття траси;
2) заступник головного судді з інформації:
забезпечує керівництво й координацію роботи служб інформації і проведення урочистих церемоній на змаганнях, організовує інформацію для учасників, суддів, представників, тренерів з використанням радіо, табло, інформаційних стендів, забезпечує телефонний, радіозв’язок із контрольними пунктами на трасах, видачу оброблених секретаріатом результатів проходження учасниками відрізків через радіомовлення і табло, координує роботу радіоінформатора, групи суддів і їхніх помічників, що працюють на інформаційних стендах, табло, групи суддів на відрізках і бригади суддів нагородження;
3) заступник головного судді з кадрів:
забезпечує підбір та розстановку суддів по бригадах, визначає кількість потрібних суддів, контролює їхню роботу;
4) заступник головного судді з медичного обслуговування (керівник медичної служби):
забезпечує медичне обслуговування змагань, надає медичну допомогу спортсменам та забезпечує місця для медичного огляду й лікування, госпіталізацію травмованих, разом з начальником трас визначає місця пунктів харчування та надання першої медичної допомоги спортсменам на трасах, повідомляє суддів, учасників, глядачів і представників команд про місця розташування пунктів медичної допомоги (з позначенням цих місць на схемі стадіону і трасах змагань);
5) заступник головного судді із хронометражу й обробки інформації (начальник хронометражу):
забезпечує керівництво й організацію роботи суддів, що працюють у сфері хронометражу, координує з начальником лижного стадіону роботу стартера, судді на фініші, стежить за службою введення інформації та забезпечує електронну інформаційну підтримку засобів масової інформації;
6) заступник головного судді з контролю і служби безпеки:
забезпечує безпеку і стежить, щоб не було сторонніх осіб на трасі, у місцях підготовки команд і на території лижного стадіону, визначає місця розміщення контролерів та доводить до відома контролерів їх обов’язки.
8. Головний секретар та його помічники
1. Головний секретар керує роботою секретаріату, забезпечує підготовку та оформлення всієї документації з проведення змагань, а також забезпечує правильність підрахунку особистих та командних результатів.
2. До початку змагань головний секретар приймає заявки на участь у них, за допомогою працівників секретаріату організовує та проводить жеребкування, організовує збори представників команд, складає протоколи старту, у день змагань видає суддям бланки протоколів, розміщує протоколи на місцях проведення змагань, роздає стартові номери спортсменам.
3. Під час змагань головний секретар отримує відомості від суддів щодо неофіційних результатів, приймає за наявності протести та передає до розгляду журі, розглядає питання стосовно дискваліфікації спортсменів під час гонки.
4. Після закінчення змагань головний секретар, отримавши протоколи, забезпечує швидке оголошення офіційних результатів, визначає особисті й командні результати, представляє їх головному судді змагань для затвердження журі або головній суддівській колегії, після чого передає їх для розмноження й видає представникам організацій, що беруть участь у змаганнях, преси, радіо й телебачення.
5. Головний суддя змагань готує нагородні листи переможців та призерів змагань, а також звіт головної суддівської колегії про проведення змагань.
9. Начальник лижного стадіону
Начальник лижного стадіону забезпечує наявність огорожі, нанесення розмітки й розміщення знаків на території лижного стадіону, координує розміщення ліній старту і фінішу з начальником хронометражу, координує разом з начальником трас усі дії з підготовки снігового покриву.
10. Контролери
1. Кількість контролерів визначається особливістю лижних трас (складний профіль дистанції, закрита лісова місцевість, наявність спусків, підйомів тощо).
Кожен із контролерів спостерігає за проходженням кожним спортсменом ділянки траси, на яку він призначений.
2. Контролер веде протокол проходження дистанції із зазначенням номера спортсмена, реєструє випадки порушення цих Правил.
3. Контролер бере участь у роботі з підготовки та оснащення трас у день змагань та зняття цього оснащення після їх завершення.
4. Контролер після завершення змагань інформує начальника контролерів про будь-які порушення цих Правил та за потреби просить засвідчити це членів журі.
5. На контрольний пост призначаються по два контролери, які стоять у декількох метрах один від одного. Про кількість контролерів та їх розміщення забороняється повідомляти учасників змагань, тренерів чи інших офіційних осіб.
11. Бригади суддів
1. Для проведення змагань призначаються такі бригади суддів:
1) бригада суддів з підготовки та обслуговування лижного стадіону і трас;
2) бригада суддів секретаріату, до складу якої входять заступник головного секретаря, секретар прес-служби, секретар журі, секретарі;
3) бригада суддів з інформації, до складу якої входять старший суддя на відрізках, бригада суддів на відрізках, радіоінформатори, судді на табло, судді на контрольних пунктах;
4) бригада суддів на старті, до складу якої входять старший суддя на старті, стартер, помічник стартера, суддя з маркування, суддя при спортсменах;
5) бригада суддів на фініші, до складу якої входять старший суддя на фініші, суддя-фіксатор, хронометрист, суддя порядку приходу, судді на фініші, судді на електрохронометражі;