• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

ПОРЯДОК ветеринарного обслуговування, утримання, годівлі службових собак та догляду за ними в Державній митній службі України

Міністерство фінансів України  | Наказ, Порядок від 19.03.2021 № 161
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 19.03.2021
  • Номер: 161
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 19.03.2021
  • Номер: 161
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
19 березня 2021 року № 161
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 травня 2021 р.
за № 664/36286
ПОРЯДОК
ветеринарного обслуговування, утримання, годівлі службових собак та догляду за ними в Державній митній службі України
I. Ветеринарне обслуговування службових собак
1. Ветеринарне обслуговування службових собак митниць Держмитслужби, Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби (далі - Департамент) здійснюється в закладах ветеринарної медицини на підставі договору про надання відповідних послуг.
2. Лікар ветеринарної медицини може залучатися до участі в заходах з профілактики захворювань службових собак та їх лікування, а саме щодо:
розроблення планів лікувально-профілактичних, протиепізоотичних заходів;
проведення огляду службових собак, у разі виявлення захворювань - уживання заходів для лікування;
організація проведення дезінфекції, дезінсекції, дератизації (про результати проведеної роботи робиться запис у відповідному журналі);
проведення планових диспансеризації, дегельмінтизації, щеплення й обробки від ектопаразитів;
взяття участі у підборі, закупівлі й вибракуванні службових собак;
організація та проведення інструктажів інспекторів-кінологів з правил годівлі, утримання службових собак і надання їм першої ветеринарної допомоги.
3. Інспектор-кінолог має слідкувати за дотриманням строків диспансеризації, щеплення, дегельмінтизації, обробки від ектопаразитів службового собаки та звертатись (за потреби) до лікаря ветеринарної медицини з цих питань.
4. Iнспектор-кiнолог у разі виявлення в службового собаки ознак захворювання повинен негайно надати собаці першу необхідну допомогу, після чого доповісти про хворобу службового собаки керівнику свого підрозділу та звернутися до лікаря ветеринарної медицини.
5. У разі загибелі службового собаки керівник митниці Держмитслужби (Департаменту) в найкоротший строк призначає комісію (з обов’язковим включенням до її складу лікаря ветеринарної медицини) зі встановлення причин смерті службового собаки та (за потреби) організації загальних профілактичних заходів.
Про результати роботи комiciя доповідає керівнику митниці Держмитслужби (Департаменту).
II. Рекомендації щодо диспансеризацiї cлужбових собак
1. З метою забезпечення контролю за станом обмiну речовин, своєчасної дiагностики прихованих форм хвороб лікар ветеринарної медицини періодично проводить планову диспансеризацію.
2. Повне клінічне обстеження за групами, що включають собак рiзних службових категорій, проводиться один раз на рiк.
Дослідження сечi, калу, перевірку годівлі й утримання службових собак проводять один раз на квартал.
3. Під час повного клінічного обстеження службового собаки до журналу обліку ветеринарних заходів щодо службового собаки вносять данi про проведення такого заходу.
4. Температуру тiла у службових собак вимірюють за наявності ознак захворювання або за рішенням лікаря ветеринарної медицини.
5. Найважливішими факторами профілактики хвороб у службових собак є організація повноцінної годівлі, створення відповідних зоогігієнічних умов утримання, а також регулювання інтенсивності використання службових собак. Для цього в місцях утримання службових собак забезпечують нормовану їх годівлю, оптимальну структуру раціонів з урахуванням віку, фізіологічного стану тварин, фізичного навантаження, кліматичних умов, здійснюють постійний контроль за наявністю в раціоні мінеральних і вітамінних компонентів.
6. У разі виникнення хвороб, викликаних нестачею мiкроелементiв у кормах, за рекомендацією ветеринарних фахівців до раціону додають тi мікроелементи, яких бракує.
7. Для того, щоб забезпечити максимальний вмiст вiтамiнiв у раціоні службового собаки, натуральні корми згодовують лише свіжоприготовленими, вводять у раціон сухі овочi та фрукти, сире м’ясо, молочнi продукти або переводять службових собак на харчування збалансованими сухими кормами та спецiальними консервами.
8. Під час призначення кормових добавок треба враховувати якість продуктів харчування та результати бiохiмiчного дослiдження кровi, одержанi при диспансеризації.
III. Утримання службових собак і догляд за ними
1. Утримання службових собак
1. Службові собаки розміщуються лише у просторих, сухих, чистих і зручних для відпочинку приміщеннях (вольєрах) з достатнім доступом сонячного світла та свіжого повітря.
2. За кожним службовим собакою закріплюється вольєра таких розмірів: ширина - 1,5 метра, висота - 2 метри, довжина - 5 метрів. У задній частині вольєри обладнується кабіна (зимовище) таких розмірів: ширина - 1,5 метра, висота - 2 метри, довжина - 2 метри. У передній стінці вольєри обладнуються двері висотою 1,8 метра та шириною 0,8 метра. Кабіна обладнується дверима висотою 1,7 метра та шириною 0,7 метра. У нижній частині дверей кабіни обладнується лаз розміром 0,4 х 0,5 метра.
3. На дверях вольєри прикріплюється табличка із зазначенням номера вольєри, клички службового собаки й прізвище інспектора-кінолога.
4. У місцевостях із холодним і помірним кліматом у середині кожного зимовища встановлюється дерев’яна будка.
5. У місцевостях зі спекотним кліматом вольєри облаштовуються дерев’яними настилами.
6. Переведення службового собаки з однієї вольєри в іншу, а також розміщення нових службових собак здійснюються лише після старанної механічної чистки й дезінфекції вольєри.
2. Догляд за службовими собаками
1. Догляд за службовими собаками здійснюється з метою створення найбільш сприятливих умов для забезпечення їх здоров’я та працездатності.
Заходи, пов’язані з доглядом за службовими собаками, зазначаються в інструкції про утримання службових собак і догляду за ними, затвердженій керівником митниці Держмитслужби (Департаменту).
2. Догляд за службовими собаками має включати огляд, вигулювання, чищення, миття, годівлю собаки та здійснюватися щонайменше два рази в день тривалістю не менше 1 години.
3. Під час догляду за службовим собакою потрібно використовувати спеціальні аксесуари, дотримуватися правил особистої гігієни та заходів безпеки.
4. Щоденний огляд службового собаки проводиться до та після роботи, занять, тренувань, а також під час годівлі, чищення та вигулу.
5. Під час огляду береться до уваги загальний стан службового собаки, його вгодованість, стан шерстяного покриву та справність предметів спорядження та інвентарю.
6. Огляд проводиться в такій послідовності:
1) огляд спорядження: перевіряється справність повідка та нашийника;
2) огляд собаки:
очі: за станом очей можливо частково визначити загальний стан собаки;
вуха: у вушних раковинах можуть бути кліщі, вушна сірка. У разі захворювання вух можливі гнійні виділення та неприємний запах;
ротова порожнина: стан зубів, виявлення сторонніх предметів;
ніс: виявлення подряпин, гнійних виділень;
лапи: виявлення порізів подушок і скалок у них;
шерстяний покрив: загальний стан, наявність блиску, виявлення паразитів;
пульс: нормальний пульс дорослого собаки має частоту 70-120 ударів за хвилину.
7. Вигулювати службового собаку необхідно не менше двох разів на день. Тривалість кожного вигулу службового собаки має становити близько 30 хвилин, а для собак, що утримуються у квартирах,- не менше 30 хвилин.
8. Під час вигулу слід давати собаці можливість побігати, пострибати, водночас необхідно стежити за тим, щоб службовий собака не поїдав знайдений корм і не вступав у контакт з іншими тваринами.
9. За наявності у підрозділі великої кількості службових собак встановлюють черговість прогулянок з ними. Самок, що знаходяться в стадії еструсу, виводять на прогулянку (тренування) в останню чергу, щоб не збуджувати самців.
У громадських місцях і місцях скупчення людей, під час переходу через вулицю, поблизу транспортних магістралей службового собаку треба брати на короткий повідок.
10. Чищення службових собак здійснюється в спеціально вiдведеному мiсцi щодня до годування, а також у всiх випадках забруднення шерстi.
11. Купання службових собак дозволяється лише влітку при температурi води не нижче +18 °С. Взимку миття здійснюється за потреби лише у спеціально облаштованому для цього приміщенні, де службовий собака перебуває доти, поки не висохне шерсть.
12. Для очищення шкiри та шерстi службового собаки вiд бруду, жиру та лупи використовується спецiальне мило чи шампунь.
13. Прибирання мiсць утримання службових собак здійснюється в такій послiдовностi:
1) будки;
2) зимовища;
3) дiлянки для вигулу;
4) решти території.
Під час прибирання будки замінюється підстилка.
14. Для зручності прибирання вольєри між зимовищем і місцем вигулу має бути встановлено металеву рухому заслінку, керування якою здійснюється із зовнішньої сторони вольєри, що дає можливість закрити тварину в одному з примiщень.
15. Будки й вольєри миються гарячою водою не рiдше двох разiв на мiсяць у теплу погоду.
16. Двічі на рiк, навесні та восени, здійснюються планові механiчні чистки й дезінфекції всіх примiщень для утримання службових собак.
17. Дезінфекція, дезинсекція, дезакаризація приміщень і території проводяться планово. Терміни їх проведення визначає лiкар ветеринарної медицини.
18. Пiсля прибирання весь інвентар (мітли, совки, скребки, лопати) дезінфікуються в спецiально вiдведеному мiсцi.
3. Годівля службових собак
1. Для годівлі службових собак використовуються сухі корми класу "Суперпреміум" і спеціальні консервовані корми, що рекомендують виробники для годування службових собак.
2. Добову норму сухих або консервованих кормів визначає комісія, склад якої затверджує керівник митниці Держмитслужби (Департаменту) щоквартально, на підставі даних про зважування службового собаки та відповідно до інформації виробника корму.
У разі збільшення інтенсивності використання службового собаки, його хвороби чи складних природно-кліматичних умовах та під час первинної підготовки кінологічних команд норми добового раціону збільшуються на 30 відсотків.
3. Годівля службового собаки здійснюється один або два рази на добу.
При одноразовому режимі годівлі вся добова норма корму видається під час вечірньої годівлі.
При дворазовому режимі годівлі добова норма корму розподіляється так: ранкова годівля - 30 відсотків добової норми, вечірня годівля - 70 відсотків добової норми.
4. Годувати та поїти службових собак потрібно лише із закрiпленого за ними посуду, що нумерується й зберігається в ящиках шафи за тим самим номером. Пiсля годування службових собак бачки (миски) мають бути вимиті гарячою водою з дезінфікуючим розчином, сполоскані й поставлені в шафу.
5. У кожній вольєрі має постійно знаходитися посудина зі свіжою водою. Воду потрібно замінювати не менше двох разів на добу. У зимовий період необхідно уникати появи льоду на поверхні води та розігрівати воду до кімнатної температури.
IV. Правила особистої гігієни та заходи безпеки під час поводження зі службовими собаками
1. Під час поводження зі службовими собаками необхідно бути обережним і дотримуватися таких правил особистої гігієни:
1) використовувати спецодяг під час догляду;
2) не дозволяти собаці лизати руки й обличчя;
3) для годування та напування собаки використовувати лише спеціально призначений для цього посуд;
4) для догляду за собакою використовувати лише спеціально призначені для того засоби (щітки, гребені, серветки та інше);
5) не вживати їжі, води і не курити під час догляду, підготовки та використання собаки;
6) після закінчення догляду, підготовки та використання собаки обов’язково мити руки з милом;
7) чищення собак здійснювати щодня у спецiально вiдведеному місці;
8) фекалії, вичесану шерсть від собак й інше сміття з вольєрів, місць для чищення та вигулювання собак прибирати у сміттєзбірник, розташований не менше як за 50 м від приміщень;
9) не допускати контакту службових собак з іншими тваринами;
10) періодично, з профілактичною метою або за показаннями, проводити дезінфекцію місць для утримання собак;
11) спорядження для собак, інвентар і предмети догляду за ними тримати у чистоті, провітрювати і регулярно піддавати механічному очищенню, миттю та дезінфекції;
12) щодня ретельно оглядати собак, а у разі виявлення у них ознак хвороби негайно повідомляти про це свого безпосереднього керівника та лікаря ветеринарної медицини, діяти за його рекомендаціями;
13) своєчасно виконувати профілактичні заходи (щорічні щеплення від сказу, дегельмінтизація тощо) та запобіжні заходи від інфекційних та інвазійних захворювань, які можуть передаватися від тварин до людини.
2. Під час утримання, годівлі та вигулювання службових собак інспектор-кінолог має дотримуватися таких застережних заходів:
у місцях для утримання собак не розміщувати сторонніх (неслужбових) собак;
ворота та хвіртки у місцях для утримання собак, двері вольєрів мають бути постійно зачиненими на засув, у тому числі й під час роботи інспектора-кінолога у вольєрі;
тимчасове тримання собак на прив’язі здійснювати на справному спорядженні;
під час чищення, годівлі та вигулювання собак, прибирання приміщень (місць), у яких вони розміщуються, використовувати лише справний інвентар;
під час руху за межами місць для утримання собак собака має бути поруч з інспектором-кінологом на повідку або без нього (якщо собака до цього підготовлений);
не дражнити собак під час їх догляду, годівлі та вигулювання;
не дозволяти стороннім особам доглядати та годувати службових собак;
проявляти рішучість, вимогливість, наполегливість, терплячість і обережність під час поводження з собакою.
3. Під час проведення занять зі спеціальної підготовки необхідно дотримуватися таких вимог:
розпочинати заняття лише після проведення інструктажу щодо заходів безпеки та правил поводження із службовими собаками для всіх осіб, які залучаються до проведення та участі у занятті;
знати та дотримуватися заходів безпеки під час поводження зі службовим собакою;
під час занять у складі групи дотримуватися безпечних інтервалів і дистанції для службових собак;
своєчасно гальмувати агресивну реакцію службового собаки на людей і тварин, постійно слідкувати за його поведінкою та своєчасно запобігати небажаним діям;
перед пуском службового собаки на перешкоди потрібно впевнитися в справності останніх і відсутності на землі травмонебезпечних предметів;
перед виходом на заняття одягати на службового собаку лише справне спорядження відповідного розміру;
у разі виникнення бійки між службовими собаками інспектори-кінологи мають діяти сміливо і рішуче. Тримаючи службових собак за нашийники, скручувати їх так, щоб задушливим прийомом примусити їх розійтися. Категорично забороняється бити службових собак, розтягувати їх у різні сторони, хапати за горло;
не виробляти у закріпленого службового собаки небажаних умовних рефлексів (не створювати відповідних умов для їх вироблення), що можуть призвести у майбутньому до травмування інспектора-кінолога та самого службового собаки.
Директор Департаменту
митної політики

О. Москаленко