НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
06.04.2021 № 227 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 травня 2021 р.
за № 637/36259
Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та застосування заходів впливу
Відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 18, пункту 8 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" з метою вдосконалення процедури правозастосування Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та застосування заходів впливу, що додаються.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2012 року № 1766 "Про затвердження Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та застосування санкцій", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 року за № 9/22541 (зі змінами);
рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 березня 2013 року № 432 "Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28 травня 2013 року за № 819/23351.
3. Департаменту правозастосування (Ягнич О.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Голову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Магомедова Р.
Голова Комісії | Р. Магомедов |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
06 квітня 2021 року № 227
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 травня 2021 р.
за № 637/36259
ПРАВИЛА
розгляду справ про порушення вимог законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та застосування заходів впливу
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення юридичними особами (їх уповноваженими (посадовими) особами) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон) та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - запобігання та протидії) установлюють порядок застосування заходів впливу та/або винесення вимоги стосовно усунення порушень законодавства державне регулювання та нагляд у сфері запобігання та протидії щодо яких здійснюються НКЦПФР відповідно до пункту 2 частини першої статті 18 Закону, а також порядок складання протоколів про адміністративні правопорушення та подання їх до суду.
2. Розгляд справ про порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, в тому числі незабезпечення належної організації (розробки, впровадження та оновлення правил фінансового моніторингу, програми проведення первинного фінансового моніторингу та інших внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу, призначення працівника, відповідального за його проведення) та/або проведення первинного фінансового моніторингу, а також причетність до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення або сприяння іншим особам у вчиненні таких дій, або фінансування тероризму чи розповсюдження зброї масового знищення (далі - правопорушення), учинені на території України, здійснюється згідно з цими Правилами.
Особи, винні у порушенні вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, несуть відповідальність згідно із Законом.
3. Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її відповідно до законодавства, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.
4. Структурним підрозділом НКЦПФР за цими Правилами є департамент, управління, відділ, сектор, відокремлений структурний підрозділ Комісії у регіоні, який здійснює функції щодо регулювання відповідного напряму діяльності.
Уповноваженим підрозділом НКЦПФР в цих Правилах є департамент, управління, відділ, сектор, відокремлений структурний підрозділ Комісії у регіоні, який здійснює функції правозастосування.
5. Розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами НКЦПФР (далі - уповноважена особа) у межах наданих повноважень.
6. Уповноважені особи в межах своїх повноважень зобов’язані в кожному випадку виявлення правопорушення всебічно, повно та об’єктивно проаналізувати дані та інформацію стосовно порушення, вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством заходи впливу, враховуючи обставини вчиненого порушення та/або вимагати від юридичних осіб усунення виявлених порушень.
Рішення у справі повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи.
Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку уповноважені особи встановлюють наявність чи відсутність правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
7. У разі виявлення порушень законодавства, розгляд яких не належить до компетенції НКЦПФР, уповноважена особа надсилає матеріали справи до органів державної влади, до компетенції яких належить вирішення даної справи.
8. Справи про правопорушення розглядаються уповноваженими особами, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.
Справи про адміністративні правопорушення розглядаються відповідно до законодавства.
9. Якщо правопорушення вчинено спільними діями кількох юридичних осіб, то справи про правопорушення щодо цих осіб передаються одній уповноваженій особі, яка їх розглядає.
10. Для забезпечення всебічного, повного та об’єктивного вирішення справи допускається об’єднання справ про правопорушення юридичними особами в одне провадження і виділення справи про правопорушення юридичною особою в окреме провадження. Захід впливу застосовується в межах заходу впливу, встановленого за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Про об’єднання справ про правопорушення і виділення справи про правопорушення в окреме провадження уповноваженою особою виноситься постанова.
11. Постанова про порушення справи про правопорушення, акт про правопорушення, постанова про розгляд справи про правопорушення, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення, постанова про застосування заходу впливу за правопорушення, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення, постанова про закриття справи про правопорушення, постанова про виправлення описок, вимога стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії вважаються надісланими (врученими) юридичній особі, яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомлення про вручення за адресою місцезнаходження, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) та/або за наявності офіційної електронної адреси - на офіційну електронну адресу.
Особа, яка відмовилася одержати постанову про порушення справи про правопорушення, акт про правопорушення, постанову про розгляд справи про правопорушення, постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення, постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення, постанову про застосування заходу впливу за правопорушення, вимогу стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії, вважається такою, що її повідомлено належним чином про порушення справи; дату, час та місце складення акта про правопорушення; дату, час та місце розгляду справи про правопорушення; зупинення та відновлення провадження у справі; застосування заходу впливу; про встановлений термін для виконання вимоги стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії.
12. Заходи впливу у разі невиконання юридичною особою (її уповноваженою (посадовою) особою) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Днем виявлення порушення є дата складання документа, в якому зафіксовано порушення, виявлене під час здійснення нагляду.
13. НКЦПФР інформує спеціально уповноважений орган про виявлені порушення законодавства у сфері запобігання та протидії юридичними особами, а також про заходи, вжиті до юридичних осіб та/або їх посадових осіб за вчинені порушення законодавства у сфері запобігання та протидії.
14. Визначення строку та терміну в цих Правилах вживаються у значенні, відповідно до Цивільного кодексу України.
II. Уповноважені особи, які розглядають справи про правопорушення, та їх повноваження
1. Справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються такими уповноваженими особами:
Головою НКЦПФР;
членами НКЦПФР;
уповноваженими НКЦПФР посадовими особами.
2. Справи про правопорушення у сфері запобігання та протидії, відповідальність щодо яких передбачена пунктами 4, 9, 13 частини п’ятої статті 32 Закону та щодо вчинення шести і більше порушень законодавства у сфері запобігання та протидії, розглядаються колегіально в складі трьох членів НКЦПФР.
Інші справи про правопорушення можуть бути розглянуті колегіально в складі трьох членів НКЦПФР за дорученням Голови НКЦПФР.
У разі розгляду справи про правопорушення колегіально в складі трьох членів НКЦПФР, усі документи, що стосуються цієї справи, підписуються усіма уповноваженими особами, які здійснювали розгляд справи.
3. У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) Голови або члена НКЦПФР розгляд справи про правопорушення здійснюється за відповідним дорученням іншим членом НКЦПФР.
У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) уповноваженої НКЦПФР посадової особи розгляд справи про правопорушення здійснюється особою, яка виконує її обов’язки.
4. Голова НКЦПФР має право витребувати будь-яку справу, що перебуває у провадженні однієї уповноваженої особи, та передати її на розгляд іншій уповноваженій особі або прийняти її до свого провадження.
5. Якщо уповноважена НКЦПФР посадова особа при розгляді справи про правопорушення вбачає необхідність застосувати захід впливу, застосування якого не входить до її компетенції, то вона не пізніше наступного робочого дня надсилає матеріали справи про правопорушення для розгляду до уповноваженого підрозділу центрального апарату НКЦПФР. Уповноважений підрозділ центрального апарату НКЦПФР протягом п’яти робочих днів після отримання матеріалів справи про правопорушення передає їх члену НКЦПФР, до компетенції якого відповідно до розподілу обов’язків та/або письмового доручення Голови НКЦПФР належить розгляд даної справи про правопорушення.
III. Провадження у справах про правопорушення щодо юридичних осіб
1. Справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
2. Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю: за відсутності факту вчинення правопорушення; за відсутності складу правопорушення; якщо справа не підлягає розгляду НКЦПФР; за наявності за тим самим фактом нескасованої постанови уповноваженої особи, рішення суду; внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення, або визнання її банкрутом; у разі внесення до ЄДР запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи; унаслідок змін законодавства вчинені діяння втратили ознаки правопорушення; за наявності за даним фактом порушеної справи про правопорушення щодо особи, яка притягується до відповідальності; у разі закінчення на дату розгляду справи про правопорушення строків, передбачених законом.
Юридична особа не може бути притягнена до відповідальності за дії, які вже були питанням перевірки, за результатами якої не було встановлено порушень.
3. Уповноважена особа розглядає справу про правопорушення та виносить рішення у справі відповідно до законодавства та оцінює докази, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
4. Провадження у справі про правопорушення зупиняється у випадках: перебування на розгляді в НКЦПФР, в судових органах або в інших органах державної влади іншої справи, рішення за якою матиме значення при вирішенні справи; необхідності проведення експертизи, додаткової перевірки або отримання відповідних висновків та додаткових доказів; у разі відсутності інформації про місцезнаходження юридичної особи, щодо якої порушено справу; у разі відсутності інформації, що підтверджує повідомлення особи належним чином про дату, місце та час розгляду справи про правопорушення.
Про зупинення провадження у справі уповноваженою особою виноситься постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення.
У разі зупинення провадження у справі про правопорушення перебіг строку призупиняється з дати винесення відповідної постанови.
5. Провадження у справі про правопорушення відновлюється після з’ясування обставин, які спричинили його зупинення, про що уповноважена особа виносить постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення.
З дати винесення постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення перебіг строку продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
6. Постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення протягом трьох робочих днів з дати їх винесення надсилаються юридичній особі, щодо якої порушено справу.
У разі зупинення провадження у справі про правопорушення у зв’язку з відсутністю інформації про місцезнаходження юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення не надсилається юридичній особі, щодо якої порушено справу, а надсилається одночасно з постановою про відновлення провадження у справі про правопорушення.
7. У разі зупинення провадження у справі про правопорушення на підставі пункту 4 цього розділу уповноваженою особою матеріали справи направляються уповноваженому підрозділу НКЦПФР, який повинен забезпечити здійснення заходів, передбачених у постанові про зупинення провадження у справі про правопорушення.
8. У випадку виявлення описок (які не впливають на суть правопорушення та терміни усунення порушень) у постанові про порушення справи про правопорушення, в акті про правопорушення, постанові, винесеній за результатами розгляду справи, вимозі стосовно усунення порушень уповноважена особа, яка склала акт, винесла постанову або вимогу стосовно усунення порушень, з власної ініціативи або за клопотанням особи, щодо якої складено цей акт (винесено цю постанову або вимогу стосовно усунення порушень), може прийняти рішення про їх виправлення.
Уповноважена особа виносить постанову про виправлення описок, яка не пізніше трьох робочих днів з дати її винесення направляється юридичній особі, щодо якої її було винесено.
IV. Порушення справи про правопорушення щодо юридичних осіб
1. Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення.
Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення.
Якщо після винесення постанови про порушення справи про правопорушення, але до моменту складання акта про правопорушення, виявлено підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі.
2. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення.
Про дату, час та місце складання акта про правопорушення особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати складання акта.
Акт про правопорушення складається та підписується не пізніше ніж протягом двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення.
3. Акти про правопорушення у межах наданих повноважень мають право складати:
Голова НКЦПФР, члени НКЦПФР, уповноважені НКЦПФР посадові особи.
4. Акт про правопорушення повинен містити: номер, дату, місце його складання; посаду, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка склала акт про правопорушення (у разі надання повноважень за дорученням - реквізити доручення); повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи згідно ЄДР, банківські реквізити, засоби зв’язку; виклад обставин правопорушення; посилання на нормативно-правовий акт, норму якого порушено; відомості про наявність повторного вчинення правопорушення особою, щодо якої складено акт про правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення.
У разі надання пояснень особою, щодо якої складено акт про правопорушення, вони є складовою частиною акта про правопорушення і приєднуються до нього у вигляді додатка.
Акт про правопорушення підписується особою, яка його склала, і керівником або представником юридичної особи, щодо якої його складено.
У разі відмови керівника або представника юридичної особи підписати акт про правопорушення уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову в підписанні акта.
5. Уповноважена особа до підписання акта про правопорушення вирішує такі питання: чи необхідне витребування додаткових матеріалів; чи наявні підстави, передбачені в пункті 2 розділу III цих Правил; чи підлягають задоволенню клопотання особи, щодо якої порушено справу про правопорушення.
6. У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, і на обох примірниках акта про правопорушення робиться відповідний напис про відсутність особи.
7. Один примірник акта про правопорушення після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення.
У разі відмови керівника або представника юридичної особи отримати акт про правопорушення уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову.
8. Акт про правопорушення після його складання протягом трьох робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляється уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.
9. За умови присутності керівника або представника юридичної особи та за його письмовим клопотанням уповноважена особа, якій надані повноваження розглядати справу про правопорушення, може розглянути справу про правопорушення відразу після складання акта про правопорушення.
V. Підготовка до розгляду справи про правопорушення щодо юридичної особи
1. Уповноважена особа при підготовці справи про правопорушення до розгляду вирішує такі питання: чи належить до її компетенції розгляд даної справи; чи витребувані необхідні додаткові матеріали; чи наявні підстави, передбачені в пункті 2 розділу III цих Правил; чи підлягають задоволенню клопотання осіб, які беруть участь у розгляді справи.
2. Якщо уповноваженою особою при підготовці справи до розгляду будуть встановлені підстави, передбачені в пункті 2 розділу III цих Правил, справа про правопорушення може бути закрита до визначення дати її розгляду, про що виноситься відповідна постанова, яка протягом трьох робочих днів з дати її винесення надсилається особі, щодо якої закрито справу.
3. Якщо уповноваженою особою при підготовці справи про правопорушення до розгляду будуть встановлені підстави, передбачені в пункті 4 розділу III цих Правил, провадження у справі може бути зупинено до встановлення обставин, що стали підставою для зупинення справи про правопорушення.
4. Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить про це постанову, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу, не менше ніж за п’ять робочих днів до дати розгляду справи.
Юридична особа вважається належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, у разі направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення постанови про розгляд справи про правопорушення за адресою відповідно до відомостей з ЄДР та/або за наявності офіційної електронної адреси - на офіційну електронну адресу не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати розгляду справи.
5. У разі необхідності уповноважена особа може витребувати додаткові матеріали, висновки, пояснення та інші докази, без яких неможливо прийняти рішення у справі.
До розгляду справи про правопорушення можуть залучатися фахівці, експерти, треті особи, використовуватися їх письмові висновки та пояснення, що стосуються справи про правопорушення.
6. Уповноважена особа за умови присутності керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, та за її мотивованим письмовим клопотанням може прийняти рішення про достроковий розгляд справи. Про це робиться відмітка на постанові про розгляд справи про правопорушення, поряд з якою підписуються уповноважена особа, яка прийняла рішення про достроковий розгляд справи, та керівник або представник юридичної особи, яка притягується до відповідальності, про ознайомлення з установленою датою розгляду справи.
VI. Розгляд справ про правопорушення щодо юридичних осіб
1. Справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності.
Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої долучається до матеріалів справи.
У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
2. Керівник або представник юридичної особи має право: бути заслуханим, давати пояснення, надавати докази, заявляти клопотання, оскаржити рішення уповноваженої особи у справі.
Керівник або представник юридичної особи, щодо якої розглядається справа про правопорушення, має право висловлюватися рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження у справі.
Розгляд справи про правопорушення здійснюється державною мовою.
3. У розгляді справи про правопорушення можуть брати участь працівник уповноваженого підрозділу НКЦПФР та працівники структурних підрозділів НКЦПФР.
Працівник уповноваженого підрозділу НКЦПФР надає правову допомогу щодо дотримання процедури провадження у справі, бере участь у дослідженні доказів, подає уповноваженій особі свої пропозиції з приводу дотримання законодавства при винесенні рішення у справі про правопорушення, забезпечує документальне оформлення прийнятого рішення та доводить до відома про прийняте рішення заінтересованих осіб.
Працівник структурного підрозділу НКЦПФР бере участь у дослідженні доказів, висловлює свої міркування, надає додаткові дані, необхідні для прийняття рішення.
4. Уповноважені особи при розгляді справи про правопорушення досліджують обставини вчиненого порушення, у тому числі:
1) характер і тривалість порушення;
2) фінансовий стан юридичної особи;
3) вигоду, одержану юридичною особою внаслідок вчинення порушення, якщо сума такої вигоди може бути визначена;
4) збитки третіх осіб, спричинені внаслідок вчинення порушення, якщо сума таких збитків може бути визначена;
5) повторне вчинення однорідного правопорушення, за яке до юридичної особи протягом останніх трьох років застосовувалися заходи впливу;
6) ступінь відповідальності;
7) співпрацю юридичної особи з органами державної влади, включеними до системи запобігання та протидії.
Уповноважені особи з врахуванням обставин вчиненого порушення визначають один із наступних заходів впливу, який є адекватним вчиненому порушенню:
1) письмове застереження;
2) анулювання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб’єкта первинного фінансового моніторингу, у встановленому законодавством порядку;
3) покладення на юридичну особу обов’язку відсторонення від роботи посадової особи такої юридичної особи;
4) штраф;
5) укладення письмової угоди із юридичною особою, за якою юридична особа зобов’язується сплатити визначене грошове зобов’язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо (далі - угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії).
У разі застосування уповноваженими особами за правопорушення заходу впливу у формі штрафу, розмір такого штрафу визначається в межах передбачених частиною п’ятою, шостою статті 32 Закону, з урахуванням вищезазначених обставин вчиненого порушення.
Укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії здійснюється за ініціативою юридичної особи, яка не пізніше ніж за п’ять робочих днів від дня, коли така юридична особа довідалася або могла довідатися про розгляд справи про правопорушення повідомляє НКЦПФР про намір укласти таку угоду та надсилає складений відповідно до цього розділу проєкт відповідної угоди.
Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії має містити інформацію про порушення законодавства; суму грошового зобов’язання, яку юридична особа зобов’язується сплатити в рамках виконання такої угоди; заходи, які юридична особа зобов’язується вжити в межах виконання цієї угоди, строки виконання таких заходів; суму грошового зобов’язання за невиконання умов угоди; обов’язок щодо інформування НКЦПФР про виконання такої угоди.
До прийняття рішення (постанови) про застосування до юридичної особи заходу впливу у формі укладення угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії з керівником та/або представником юридичної особи погоджуються заходи для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками, строки виконання таких заходів, а також суму грошового зобов’язання, яку така юридична особа зобов’язується сплатити в рамках виконання такої угоди.
Угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії підписується уповноваженою особою, яка розглядає справу про правопорушення та керівником та/або представником юридичної особи з якою погоджуються умови угоди.
У разі непогодження умов угоди про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії застосовується інший захід впливу.
VII. Постанова у справі про правопорушення щодо юридичних осіб
1. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі.
Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
2. Постанова складається із вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин.
У вступній частині постанови зазначаються: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посада, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) уповноваженої особи, яка винесла постанову; документ, на підставі якого вона діє; відомості про юридичну особу, щодо якої розглядається справа (повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДР, банківські реквізити, засоби зв’язку).
Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено.
У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також доводи, за якими були відхилені клопотання або докази, надані юридичною особою.
У резолютивній частині повинно бути зазначено прийняте у справі про правопорушення рішення.
Постанова у справі про правопорушення повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження. Постанова про застосування заходу впливу у формі штрафу додатково повинна містити інформацію про дату набрання чинності та порядок примусового виконання.
Примірник постанови про застосування заходів впливу у формі штрафу, який залишається у справі, повинен містити поля "Дата набрання законної сили" та "Строк пред’явлення до виконання", які підлягають заповненню уповноваженим підрозділом НКЦПФР після набуття постановою статусу виконавчого документа.
У полі "Дата набрання законної сили" вказується дата набуття постановою про застосування заходів впливу у формі штрафу статусу виконавчого документа. Строк пред’явлення до виконання визначається відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Постанова у справі про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється печаткою.
3. У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:
1) про застосування заходу впливу за правопорушення та/або винесення вимоги щодо усунення виявлених порушень;
2) про закриття справи.
Уповноважена особа має право прийняти рішення про призначення тимчасового адміністратора професійного учасника депозитарної системи України у разі порушення законодавства щодо запобігання та протидії.
4. Уповноважена особа приймає рішення після отримання акта про правопорушення та документів, що стосуються справи протягом строку визначеного чинним законодавством.
5. Постанова у справі про правопорушення оголошується негайно після закінчення розгляду справи про правопорушення.
Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі) або надсилається поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та/або за наявності офіційної електронної адреси - на офіційну електронну адресу протягом п’яти робочих днів з дати її винесення.
Інформація про застосування НКЦПФР заходів впливу оприлюднюється на офіційному вебсайті НКЦПФР.
Постанова про застосування заходу впливу набирає чинності з робочого дня, наступного за днем прийняття такої постанови. За одне порушення не може бути застосовано більше одного заходу впливу. Розрахунок суми штрафу у разі вчинення двох і більше видів порушень здійснюється шляхом додавання розмірів штрафів за кожний вид порушення враховуючи максимальну суму штрафу.
У разі закриття справи про правопорушення у зв’язку із внесенням до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення, примірник постанови про закриття справи про правопорушення не надсилається особі, щодо якої її винесено.
6. Усі додаткові матеріали, які були надані під час розгляду справи про правопорушення, долучаються до справи.
7. Контроль за виконанням та забезпечення примусового виконання рішень про застосування заходу впливу, крім тих, які прийняті Головою або членами НКЦПФР здійснює уповноважений підрозділ, уповноважена НКЦПФР посадова особа якого застосувала захід впливу.
Копія постанови у справі про правопорушення, яка розглядалася за місцезнаходженням відокремленого структурного підрозділу НКЦПФР у регіоні, протягом п’яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату НКЦПФР для обліку.
VIII. Вимога стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення
1. Вимога стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - вимога стосовно усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про застосування заходу впливу за правопорушення у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
2. Вимога стосовно усунення порушень надається юридичній особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику вимоги, що залишається у справі) або надсилається поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та/або за наявності офіційної електронної адреси - на офіційну електронну адресу протягом п’яти робочих днів з дати її винесення.
3. Вимога стосовно усунення порушень повинна містити: номер, дату, місце винесення; посаду, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) уповноваженої особи, яка винесла вимогу; відомості про юридичну особу, щодо якої виноситься вимога; викладення обставин справи; посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено; термін усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії; термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.
Вимога стосовно усунення порушень підписується уповноваженою особою, яка її винесла, та скріплюється печаткою.
4. Уповноваженою особою, яка винесла вимогу стосовно усунення порушень, до дати спливу строку виконання вимоги стосовно усунення порушень за письмовим вмотивованим клопотанням порушника або з власної ініціативи може бути прийнято рішення про перегляд вимоги стосовно усунення порушень. За результатами перегляду вимоги стосовно усунення порушень уповноважена особа приймає рішення про продовження строку виконання цієї вимоги, яке оформлюється новою вимогою стосовно усунення порушень та протягом п’яти робочих днів направляється особі, щодо якої її винесено, скасування вимоги або залишення її без змін.
Про результати перегляду вимоги стосовно усунення порушень повідомляється особа, щодо якої винесена вимога.
5. Контроль за виконанням вимоги стосовно усунення порушень здійснює структурний підрозділ НКЦПФР, про що зазначається у вимозі.
6. За невиконання вимог стосовно усунення порушень передбачена відповідальність посадової особи юридичної особи, щодо якої її винесено.
7. Вимога стосовно усунення порушень може бути оскаржена до суду у порядку, встановленому законодавством.
IX. Провадження у справах про адміністративні правопорушення
1. Провадження у справах про адміністративні правопорушення, розгляд справ про адміністративні правопорушення, порядок накладення адміністративних стягнень та виконання постанов здійснюються відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. У разі виявлення правопорушення з боку посадової особи уповноваженою особою складається протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол).
3. Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати:
Голова НКЦПФР та члени НКЦПФР;
уповноважені НКЦПФР посадові особи.
4. Протокол про адміністративне правопорушення після його складання та інші матеріали, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів надсилаються до суду.
X. Виконання постанов про застосування заходу впливу за правопорушення
1. Рішення (постанова) про застосування до юридичних осіб заходів впливу, може бути оскаржено у судовому порядку відповідно до законодавства протягом місяця з дня набрання ним чинності.
2. Юридичні особи сплачують штрафи та надсилають до уповноваженого підрозділу НКЦПФР документи, які це підтверджують, протягом місяця з дня набрання чинності постановою про застосування заходів впливу у формі штрафу.
У випадку оскарження у судовому порядку постанови про застосування заходів впливу у формі штрафу юридична особа невідкладно повідомляє про це уповноважений підрозділ НКЦПФР.
У разі якщо протягом місяця з дня набрання чинності постановою про застосування до юридичної особи заходів впливу у формі штрафу юридична особа письмово не повідомила НКЦПФР про добровільне виконання такої постанови, та така постанова не була оскаржена у судовому порядку, вона набуває статусу виконавчого документа, підлягає оформленню відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та передається до органів державної виконавчої служби для примусового виконання згідно із законодавством.
У разі якщо постанова НКЦПФР про застосування до юридичної особи заходів впливу у формі штрафу протягом місяця з дня набрання нею чинності оскаржена у судовому порядку та адміністративним судом відкрите провадження у справі про оскарження зазначеної постанови, така постанова набуває статусу виконавчого документа з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням у такій справі з урахуванням строків, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".
3. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету.
Директор департаменту правозастосування | О. Ягнич |