• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ від 27.03.2025 № 1535 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 27.03.2025
  • Номер: 1535
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 27.03.2025
  • Номер: 1535
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.03.2025 м. Київ № 1535
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 квітня 2025 р. за № 599/44005
Про затвердження Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
Відповідно до абзацу шостого статті 7 Закону України "Про насіння і садивний матеріал", підпункту 24 пункту 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, підпункту 12 пункту 121 плану заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09 лютого 2024 року № 133-р, та з метою забезпечення належної організації робіт з польового оцінювання насіннєвих посівів кормових культур
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні вимоги у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур, що додаються.
2. Департаменту аграрного розвитку забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов'язків.
 

Міністр

Віталій КОВАЛЬ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
27 березня 2025 року № 1535
Методичні вимоги
у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
I. Загальні положення
1. Ці Методичні вимоги встановлюють мінімальні норми для насіннєвих посівів кормових культур для визначення сортових якостей, рівня засміченості бур'янами, ураженості хворобами та ушкодженості (заселеності) шкідниками та посівних якостей насіння кормових культур, що застосовуються органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, які належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами), суб'єктами насінництва щодо насіння сортів, унесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, та/або Державного реєстру патентів на сорти рослин.
2. Ці Методичні вимоги поширюються на ботанічні таксони, зазначені у переліку ботанічних таксонів, що наведений у додатку 1 до цих Методичних вимог.
3. У цих Методичних вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
насіннєвий посів - ділянка, засіяна насінням сорту з метою використання урожаю з нього на насіннєві цілі;
сортова чистота - відношення типових рослин сорту до загальної кількості рослин однойменної культури в посіві.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про насіння і садивний матеріал", "Про охорону прав на сорти рослин".
4. У цих Методичних вимогах вживаються скорочення, що мають такі значення:
БН - базове насіння;
ДН - добазове насіння;
СН - сертифіковане насіння;
СН1 - сертифіковане насіння першої генерації;
СН2 - сертифіковане насіння другої генерації.
5. Назви категорій та послідовних генерацій насіння кормових культур визначаються залежно від етапу насінництва, біологічних особливостей культури і сорту згідно з додатком 2 до цих Методичних вимог.
II. Вимоги до сортових якостей насіння кормових культур
1. Ділянка під посів повинна бути придатною для виробництва насіння кормових культур.
Попередній посів на відповідній ділянці має бути сумісним з виробництвом насіння кормових культур.
На призначеній для вирощування насіння ділянці має бути забезпечено відсутність засмічення посіву відповідної культури самосійними рослинами (наприклад, падалицею), що може стати джерелом погіршення сортових якостей насіння та поширення шкідливих організмів.
2. Посіви повинні бути чистими від бур'янів та якнайменше ураженими хворобами (особливо інфекційними) впродовж усієї вегетації рослин. Максимально допустиме засмічення посівів кормових культур іншими видами визначено у додатку 3 до цих Методичних вимог.
Посіви, що містять надмірну кількість бур'янів, повинні бути вибраковані.
Перелік рослин, насіння яких важко відокремлюється від насіння кормових культур, зазначено у додатку 4 до цих Методичних вимог.
3. Посів повинен бути практично вільним від будь-яких шкідників, які зменшують рівень придатності та якості насіння.
Присутність регульованих некарантинних шкідливих організмів, таких як Clavibacter michiganensis ssp. insidiosus (McCulloch 1925) Davis et al. [CORBIN], Ditylenchus dipsaci (Kuehn) Filipjev [DITYDI] у насіннєвих посівах Medicago sativa L. категорії ДН, БН та СН не допускається.
4. Мінімальний часовий інтервал між насіннєвими посівами і будь-якими іншими посівами того ж виду повинен складати:
для видів трав - два роки;
для видів бобових - три роки.
5. Норми просторової ізоляції для насіннєвих посівів кормових культур визначені у додатку 5 до цих Методичних вимог.
Насіннєві посіви перехреснозапильних видів слід ізолювати від будь-якого можливого джерела шкідливого пилку.
Насіннєві посіви самозапильних або апоміктичних сортів повинні бути ізольовані від інших культур чітко вираженим бар'єром або простором, достатнім для запобігання змішування під час збору врожаю.
6. Насіннєвий посів кормових культур повинен бути придатним для точного визначення сортової чистоти та інших показників, що впливають на якість насіння.
У разі неможливості усунення недоліків (наявність залишків інших культур, порушення вимог щодо попередника, недотримання норм просторової ізоляції) такий посів вилучають із числа насіннєвих.
7. Стандарти сортової чистоти застосовуються до всіх насіннєвих посівів і повинні бути перевірені під час проведення польового оцінювання.
Мінімальна сортова чистота насіннєвих посівів кормових культур становить для:
Poa pratensis, Brassica napus var. napobrassica and Brassica oleracea convar. Acephala - 98 %;
Pisum sativum, Vicia faba для категорії БН повинна становити 99,7 %, для категорії СН1 - 99,0 %, для СН2 - 98,0 %;
Trifolium subterraneum, Medicago spp., крім M. lupulina, M. sativa, M. x varia: для категорії БН повинна становити 99,5 %, для категорії СН1 - 98,0 %, для СН2 - 95,0 %.
8. Для всіх видів, за винятком видів роду Lolium, кількість рослин інших видів, насіння яких було б важко відрізнити при лабораторному дослідженні, або які будуть легко перехресно запилюватись з рослинами насіннєвого посіву, не повинна перевищувати одну рослину на 30 м-2 при виробництві БН і одну рослину на 10 м-2 при виробництві СН.
Кількість рослин видів роду Lolium, котрі належать до сорту вирощуваних видів роду Lolium, не повинна перевищувати одну рослину на 50 м-2 при виробництві БН і одну рослину на 10 м-2 при виробництві СН.
III. Польове оцінювання насіннєвих посівів кормових культур
1. Польове оцінювання насіннєвих посівів кормових культур для подальшого виробництва насіння категорії БН, призначеного для реалізації, проводиться виключно аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами), які є працівниками державного підприємства, що входить до сфери управління Мінагрополітики.
Польове оцінювання насіннєвих посівів для подальшого виробництва насіння категорії СН може проводитись будь-якими аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами) за умови вибіркового оцінювання таких робіт аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який є працівником державного підприємства, що входить до сфери управління Мінагрополітики.
У разі необхідності до цих робіт можуть залучатися фахівці із захисту та карантину рослин, автори сорту, селекціонери, володільці патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, підтримувачі сорту або їх представник.
Польові обстеження насіннєвих посівів для подальшого виробництва насіння категорії БН, не призначеного для реалізації, здійснюються спеціалістами науково-дослідних установ, селекціонерами, власниками або підтримувачами сортів і гібридів.
2. До початку проведення польового оцінювання насіннєвих посівів кормових культур аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) перевіряються:
документи, що підтверджують походження насіння;
документи, на підставі яких набуто право на використання сорту рослин (зокрема, патент на сорт рослин та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин та/або ліцензійний (субліцензійний) договір про використання сорту рослин та/або інший документ, у тому числі примусова ліцензія, судове рішення чи інші правочини, які надають право на використання сорту рослин);
відповідність насіннєвих посівів заявленій площі;
наявність опису сорту, насіннєвий посів якого підлягатиме польовому оцінюванню;
дотримання вимог технології виробництва насіння щодо попередника, просторової ізоляції, засміченості посіву представниками інших сортів або видів, бур'янами та важковідокремлюваними рослинами.
3. Насіннєві посіви обстежуються протягом всього вегетаційного періоду. При цьому принаймні одне польове оцінювання повинно забезпечити найкращу можливість оцінити ідентичність сорту та чистоту.
4. Насіннєві посіви повинні бути в тій фазі розвитку, яка дозволяє точно визначити сортову і видову чистоту.
Фази розвитку ботанічних таксонів, під час яких слід проводити польове оцінювання, визначено у додатку 6 до цих Методичних вимог.
5. На насіннєвих посівах для виробництва БН батьківських компонентів, які використовують метод цитоплазматичної чоловічої стерильності, проводять, як мінімум, три польові оцінювання. Перше оцінювання повинно бути виконано до появи суцвіття або цвітіння (трави і бобові), друге оцінювання - в період появи суцвіття у трав і під час цвітіння бобових культур, третє - наприкінці стадії запилення у трав і в кінці стадії цвітіння у бобових культур, після видалення запилювачів.
6. При проведенні польового оцінювання посівів СН гібридних сортів щонайменше три польових оцінювання проводяться на кожній батьківській лінії для посівів, які використовують метод цитоплазматичної чоловічої стерильності для виробництва гібридних сортів. Перше оцінювання виконують до появи суцвіття або цвітіння (трави і бобові), друге - в період появи суцвіття у трав і під час цвітіння бобових культур, і третє - в кінці стадії запилення у трав і в кінці стадії цвітіння у бобових культур, після видалення запилювачів.
7. Культури, з яких отримується БН ліній запилювачів, можуть бути вироблені з насіння первинних ланок насінництва та/або сертифікованого ДН, або ДН, що було вирощене на межі з полем того ж гібриду з дотриманням необхідної просторової ізоляції від іншої продукції Medicago.
Цитоплазматичні материнські лінії з чоловічою стерильністю, отримані від клонів або живців, не вважаються ДН, яке пройшло польове оцінювання.
8. Культури роду Medicago, з яких виробляється СН, для яких застосовується метод, в якому материнські та батьківські лінії, що були висаджені разом, мають бути вибракувані, якщо індекс продуктивності пилку перевищує 30.
Культури, з яких виробляється СН з індексом пилкової продуктивності вище за 25, потрібно змішувати з відповідною кількістю насіння, щоб досягти індекс пилкової продуктивності 25.
Індекс продуктивності пилку визначається за допомогою відбору проб пилку квіток від, щонайменше, 200 рослин, які можуть бути позначені червоною етикеткою, призначеною для маркування сертифікованого насіння, та їх ранжування на класи за шкалою 1, 2, 3 і 4 з відповідними коефіцієнтами - 0, 0,1, 0,6 і 1,0, де:
1 - чоловіча стерильність без пилку;
2 - часткова чоловіча стерильність з незначною кількістю пилку;
3 - часткова фертильність з помірною кількістю пилку;
4 - фертильна з повною кількістю пилку.
Для підрахунку індексу продуктивності пилку необхідно помножити кількість рослин кожного класу на відповідний коефіцієнт і підсумувати отримані значення для всіх класів. Отримане значення необхідно поділити на кількість обстежених рослин і помножити на 100.
9. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) перевіряє відповідність насіннєвих посівів мінімальним вимогам, встановленим пунктами 5, 7 розділу II цих Методичних вимог.
10. Дотримання просторової ізоляції насіннєвого посіву кормових культур аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) перевіряє під час його обходу по периметру.
11. Встановивши, що місце насіннєвого посіву, ідентичність сорту та просторова ізоляція відповідають встановленим вимогам, аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) визначає сортову чистоту.
12. Аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) проводить оцінювання рослин на контрольних ділянках (відрізках рядків) шляхом їх ретельного обстеження відповідно до переліку показників, які визначаються аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами) під час оцінювання рослин на контрольних ділянках (відрізках рядків), наведеному у додатку 7 до цих Методичних вимог.
13. Для визначення сортової чистоти аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) повинен фокусувати увагу на невеликих площах (ділянках) насіннєвого посіву для проведення детального огляду.
Кількість і розмір цих ділянок повинні бути пов'язані з встановленим мінімумом стандартів сортової чистоти відповідно до категорії насіннєвого посіву.
Розташування ділянок має бути таким, яке надасть можливість аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) ефективно провести визначення сортової чистоти, охопивши все поле.
Вибір ділянок лише з нетиповими рослинами не допускається.
Вибір ділянок для визначення сортової чистоти здійснюється на різних проходах сівалки.
14. Ознаками для оцінки сортової чистоти є морфологічні та фізіологічні ознаки, які виявляють нетипові рослини (сортові домішки). Сортові домішки можуть включати інші ідентифіковані домішки сорту, девіантні рослини або різні типи сортів.
Мінімальну кількість нетипових рослин на одиницю площі визначають, враховуючи площі кожної ділянки насіннєвого посіву та біологічні особливості сорту.
15. Сортові домішки відрізняються залежно від насіннєвого посіву.
Такі відмінності, як висота, колір, форма, стиглість, визначені описом сорту, встановлюються аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) відразу.
Менш очевидні ознаки, наприклад форма листя, ворсистість листя, ознаки квітки та насіння, можуть бути виявлені шляхом огляду окремої частини рослини.
16. Обчислення відсотка сортової чистоти (типовості) та інших показників, якими визначається якість посіву, ведуться з точністю до десятих, використовуючи загальноприйняті правила заокруглення чисел.
Результати усіх обстежень заносяться до журналів польового оцінювання насіннєвих посівів.
17. За результатами польового оцінювання аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) складає Акт польового оцінювання насіннєвого посіву однорічних та багаторічних кормових трав за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06 грудня 2023 року № 2111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2023 року за № 2162/41218.
18. Якщо за результатами польового оцінювання насіннєвого посіву встановлено грубі порушення ведення насінництва, зокрема, недотримання вимог щодо просторової ізоляції, неможливість ідентифікації сорту, наявність карантинних об'єктів, невідповідність сортової чистоти (типовості) та інших показників, що визначаються у процесі польового оцінювання, підвищену ураженість рослин інфекційними хворобами, сильну пошкодженість (заселеність) шкідниками, високу засміченість злісними бур'янами та культурними рослинами, такий посів вибраковується з числа насіннєвих, про що складається Акт бракування насіннєвого посіву за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06 грудня 2023 року № 2111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2023 року за № 2162/41218.
IV. Вимоги до посівних якостей насіння кормових культур
1. Посівні якості насіння кормових культур визначають за ДСТУ 4138-2002 "Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості" та іншими нормативними документами.
Насіння, призначене для міжнародної торгівлі, підлягає обов'язковому тестуванню згідно з вимогами та правилами Міжнародної асоціації з контролю за якістю насіння (ISTA) та Насіннєвих схем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
2. Насіння кормових культур повинно відповідати стандартам та умовам щодо схожості, аналітичної чистоти і вмісту насіння інших видів рослин. У насінні кормових культур не допускається наявність шкідників, хвороб, насіння бур'янів, що мають карантинне значення, відповідно до Переліку регульованих шкідливих організмів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 29 листопада 2006 року № 716, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2006 року за № 1300/13174 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 липня 2019 року № 397).
3. Посівні якості насіння кормових культур повинні відповідати вимогам до посівних якостей насіння кормових культур, що наведені у додатку 8 до цих Методичних вимог.
Вимоги до якостей насіння кормових культур категорії базове наведені у додатку 9 до цих Методичних вимог.
4. Максимальна маса партії насіння кормових культур та вага зразка, яка відбирається для визначення посівних якостей насіння кормових рослин, наведені у додатку 10 до цих Методичних вимог. Допустиме відхилення у сторону збільшення не повинно перевищувати 5 %.
Проба відбирається та аналізується згідно з ДСТУ 4138-2002 "Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості".
 

Директор Департаменту
аграрного розвитку

Ігор ВІШТАК
 
Додаток 1
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 2 розділу I)
Перелік ботанічних таксонів
Найменування ботанічного таксона латинською мовою Найменування ботанічного таксона українською мовою
1 2
Poaceae (Gramineae) Злакові
Agrostis canina L. Мітлиця собача
Agrostis gigantea Roth. Мітлиця гігантська
Agrostis stolonifera L. Мітлиця повзуча
Agrostis capillaris L. Мітлиця волосовидна (тонка)
Alopecurus pratensis L. Китник лучний
Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presl & C. Presl Райграс високий
Bromus catharticus Vahl Стоколос послаблюючий (проносний)
Bromus sitchensis Trin. Стоколос ситкінський
Cynodon dactylon (L.) Pers. Свинорий пальчатий
Dactylis glomerata L. Грястиця збірна
Festuca arundinacea Schreber Костриця очеретяна
Festuca filiformis Pourr Костриця нитковидна
Festuca ovina L. Костриця овеча
Festuca pratensis Huds. Костриця лучна
Festuca rubra L. Костриця червона
Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina Костриця шорстколиста
Lolium multiflorum Lam. Пажитниця багатоквіткова (у тому числі пажитниця вестервольдська)
Lolium perenne L. Пажитниця багаторічна
Lolium x hybridum Hausskn Райграс гібридний
Phalaris aquatica L. Канарка водяна
Phleum nodosum L. Тимофіївка Бертолоні
Phleum pratense L. Тимофіївка лучна
Poa annua L. Тонконіг однорічний
Poa nemoralis L. Тонконіг дібровний
Poa palustris L. Тонконіг болотяний
Poa pratensis L. Тонконіг лучний
Poa trivialis L. Тонконіг звичайний
Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. Трищетинник жовтуватий
  Цей термін також охоплює такий гібрид, отриманий від схрещування наведених вище видів.
xFestulolium Asch. & Graebn. Гібриди, отримані від схрещування видів роду Festuca та видів роду Lolium
Fabaceae (Leguminosae) Бобові
Biserrula pelecinus L. Бісерула мала (люцерна мала)
Galega orientalis Lam. Козлятник східний
Hedysarum coronarium L. Солодушка вінцевидна
Lathyrus cicera L. Чина нутова
Lotus corniculatus L. Лядвенець рогатий
Lupinus albus L. Люпин білий
Lupinus angustifolius L. Люпин вузьколистий
Lupinus luteus L. Люпин жовтий
Medicago doliata Carmign. Люцерна прямостеблинна
Medicago italica (Mill.) Люцерна італійська
Medicago littoralis Rohde ex Loisel. Люцерна узбережна
Medicago lupulina L. Люцерна хмелевидна
Medicago murex Willd. Люцерна круглоплода
Medicago polymorpha L. Люцерна мінлива
Medicago rugosa Desr. Люцерна зморшкувата
Medicago sativa L. Люцерна посівна
Medicago scutellata (L.) Mill. Люцерна щитковидна
Medicago truncatula Gaertn. Люцерна трибулосовидна
Medicago × varia T. Martyn Sand Люцерна мінлива
Onobrychis viciifolia Scop. Еспарцет виколистий
Ornithopus compressus L. Серадела стиснута
Ornithopus sativus Brot. Серадела посівна
Pisum sativum L. (partim) Горох посівний
Trifolium alexandrinum L. Конюшина олександрійська
Trifolium fragiferum L. Конюшина суницеподібна
Trifolium glanduliferum Boiss. Конюшина залозиста
Trifolium hirtum All. Конюшина шершава
Trifolium hybridum L. Конюшина гібридна
Trifolium incarnatum L. Конюшина багряна
Trifolium isthmocarpum Brot. Конюшина марокканська
Trifolium michelianum Savi Конюшина баланса
Trifolium pratense L. Конюшина лучна
Trifolium repens L. Конюшина біла (повзуча)
Trifolium resupinatum L. Конюшина перевернута
Trifolium squarrosum L. Конюшина лускоподібна
Trifolium subterraneum L. Конюшина підземна
Trifolium vesiculosum Savi Конюшина пухирчаста
Trigonella foenum-graecum L. Гуньба сінна
Vicia benghalensis L. Горошок бенґальський
Vicia faba L. Боби кінські
Vicia pannonica Crantz Горошок паннонський
Vicia sativa L. Горошок посівний (вика звичайна)
Vicia villosa Roth Горошок волохатий
  Інші види
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb. Бруква
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa
Thell. + var. varidis L.
Капуста кормова (листова)
Phacelia tanacetifolia Benth. Фацелія пижмолиста
Plantago lanceolata L. Подорожник ланцетолистий
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. Редька олійна
____________
 
Додаток 2
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 5 розділу I)
Назви
категорій та послідовних генерацій насіння кормових культур
Категорія Склад категорії (генерація)
1 2
Добазове насіння Розсадники випробування потомств, розсадники розмноження (у тому числі нового або незареєстрованого сорту)
Базове насіння Супереліта та еліта
Сертифіковане насіння Перша, друга та наступна генерації (за потреби)
____________
 
Додаток 3
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 2 розділу II)
Максимально допустиме засмічення посівів кормових культур іншими видами
N
з/п
Ботанічний таксон Домішки Засмічення, % не більше:
у добазовому у базовому у сертифікованому
1 2 3 4 5 6
1. Конюшина лучна, люцерна посівна інші культурні, дикі види бобових трав і бур'янів 0,1 0,2 0,5 - 1,5
2. Конюшина повзуча і гібридна інші культурні, дикі види бобових трав і бур'янів, 0,1 0,2 0,5* - 1,5*
Тимофіївка 0,1 0,2 0,5 - 1,5
3. Решта бобових кормових трав інші культурні, дикі види бобових трав і бур'янів 0,1 0,2 0,5 - 1,5*
4. Тимофіївка інші види злакових трав 0,1 0,3 0,8 - 2,0*
конюшина повзуча і гібридна 0,1 0,2 0,5 - 1,5
5. Решта злакових трав інші види трав 0,1 0,3 0,8 - 2,0*
6. Однорічні кормові культури і сорго інші споріднені види 0,1 0,3 0,8* - 2,0*
____________
* в тому числі насіння культур, насіння яких не відрізняється від основної культури
____________
 
Додаток 4
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 2 розділу II)
Перелік рослин,
насіння яких важко відокремлюється від насіння кормових культур
Ботанічний таксон Рослини-домішки, насіння яких важко відокремити
культурні трави бур'яни
1 2 3
Бобові трави
1. Буркун білий конюшина лучна, люцерна посівна, люцерна жовта підмаренник м'який, лобода біла, буркун жовтий
2. Конюшина повзуча конюшина гібридна, конюшина лучна (дрібне насіння), лядвенець рогатий, тимофіївка лучна (голе насіння) щавель горобинний, подорожник великий, підмаренник м'який, суховершки звичайні, герань маленька, лобода біла, конюшина польова, ромен зірочник середній, зірочник злаковий, меландрій білуватий, щириця колосиста
3. Конюшина лучна люцерна посівна, люцерна жовта, буркун білий, конюшина рожева буркун жовтий, лутуга розлога, морква дика, аксирис щирицевий, віскарія вильчата, подорожник ланцетолистий, щавель кучерявий, меландрій білуватий
4. Конюшина гібридна конюшина лучна (дрібне насіння), конюшина повзуча, тимофіївка лучна, лядвенець рогатий (дрібне насіння) герань маленька, щавель малий, лобода біла, зірочник розлогий, підмаренник м'який, маландрій білуватий, ромашка непахуча, щириця колосиста
5. Конюшина персидська люцерна жовта, люцерна посівна, буркун білий буркун жовтий, гірчиця польова
6. Конюшина Олександрівська конюшина лучна, люцерна посівна, буркун білий гірчиця польова, горох чотиринасінний, горох волосяний, буркун жовтий
7. Конюшина інкарнатна конюшина Олександрівська, конюшина лучна, люцерна посівна, буркун білий буркун жовтий, гірчиця польова, конюшина польова
8. Люцерна жовта буркун білий, люцерна посівна, конюшина лучна, лядвенець рогатий буркун жовтий, мишій сизий, мишій зелений, гірчиця польова, лобода біла, лобода багатонасінна, суріпиця
9. Люцерна посівна, блакитна, строката люцерна жовта, буркун білий, конюшина червона, просо посівне, лядвенець рогатий буркун жовтий, подорожник ланцетолистий, морква дика, мишій сизий, мишій зелений, щириця жминдовидна, лобода біла, лобода багатонасінна, суріпиця, просо волосяновидне
10. Еспарцет закавказький Пшениця стягникров (родовик лікарський), жовтець польовий
11. Еспарцет піщаний пшениця, сочевиця, гречка чорноголовник стягникровний (стягникров малий)
12. Лядвенець рогатий конюшина гібридна, конюшина повзуча (велике насіння), люцерна посівна (дрібне насіння), люцерна хмелевидна, люцерна жовта, буркун білий буркун жовтий (дрібне насіння), горох чотиринасінний (дрібне насіння), герань дрібна, підмаренник м'який, щавель горобиний, лобода біла
13. Еспарцет виколистий - чорноговник стягникровний (стягникров малий)
Злакові трави
14. Грястиця збірна райграс пасовищний, райграс багатоукісний, вівсяниця лучна, вівсяниця червона, вівсяниця овеча, житняки, лисохвіст лучний медунка шерстиста, стоколос польовий, стоколос м'який, грабельки звичайні (журавлині носики), волошка синя, подорожник ланцетолистий
15. Житняки: широколистий (гребінчастий), вузькоколосий, сибірський грястиця збірна, вівсяниця червона пирій гілчастий, пирій повзучий
16. Стоколос безостий вівсяниця лучна, райграси, стоколос прямий стоколос м'який, лисохвіст польовий, грабельки звичайні, пирій звичайний
17. Лисохвіст лучний грястиця збірна, вівсяниця лучна лисохвіст колінчастий, бугилка лісова, медунка шерстиста, осока заяча
18. Могар Чумиза мишій зелений, мишій сизий, гірчиця польова
19. Тонконіг лучний тонконіг звичайний, тонконіг болотний медунка шерстиста, щучка дерниста, мітлиця звичайна, осока заяча, ромашка непахуча
20. Вівсяниця червона грястиця збірна, вівсяниця лучна, типчак, райграс пасовищний, райграс однорічний пирій повзучий, стоколос м'який, щавель горобиний, грабельки звичайні (журавлині носики)
21. Вівсяниця (костриця) лучна вівсяниця червона, вівсяниця очеретяна, райграс пасовищний, райграс багатоукісний, грястиця збірна пирій повзучий, стоколос м'який, стоколос польовий, грабельки звичайні, щучник
22. Мітлиця біла мітлиця звичайна, тонконіг лучний мітлюг звичайний, щучник, медунка шерстиста, деревій звичайний, осока заяча
23. Райграс високий райграс багатоукісний, грястиця збірна, вівсяниця лучна грабельки звичайні, пирій повзучий
24. Райграс багатоукісний райграс пасовищний, вівсяниця лучна грабельки звичайні, стоколос польовий, стоколос м'який, лисохвіст польовий
25. Райграс однорічний райграс багатоукісний, райграс пасовищний, вівсяниця лучна грабельки звичайні, стоколос польовий, стоколос м'який, лисохвіст польовий
26. Райграс пасовищний грястиця збірна, райграс багатоукісний, вівсяниця лучна стоколос польовий, стоколос м'який, грабельки звичайні, пирій повзучий, лисохвіст польовий
27. Суданська трава - гумай
28. Тимофіївка лучна лядвенець рогатий, конюшина рожева, конюшина біла фіалка польова, лобода біла, щавель горобиний, метелики (шпергель) звичайні, незабудка польова, суховершки звичайні, підмаренник м'який, зірочник середній, ромашка непахуча, мітлюг звичайний, медунка шерстиста, деревій, маруна
____________
 
Додаток 5
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 5 розділу II)
Норми просторової ізоляції для насіннєвих посівів кормових культур
Посів Мінімальна відстань, м
1 2
Brassica spp., Phacelia tanacetifolia:
для виробництва базового насіння 400
для виробництва сертифікованого насіння 200
Види сортів, крім Brassica spp., Phacelia tanacetifolia, Pisum sativum, сортів Poa pratensis:
для виробництва насіння, призначеного для розмноження, на полях площею до двох гектарів 200
для виробництва насіння, призначеного для розмноження, на полях площею більше двох гектарів 100
для виробництва насіння, призначеного для виробництва кормових культур, на полях площею до двох гектарів 100
для виробництва насіння, призначеного для виробництва кормових культур, на полях площею більше двох гектарів 50
____________
 
Додаток 6
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 4 розділу III)
Фази розвитку ботанічних таксонів, під час яких слід проводити польове оцінювання
N з/п Ботанічний таксон Фаза розвитку
1 2 3
1 Люцерна масове цвітіння
2 Еспарцет масове цвітіння
3 Конюшина лучна масове цвітіння
4 Конюшина повзуча масове цвітіння
5 Конюшина гібридна масове цвітіння
6 Лядвенець рогатий масове цвітіння
7 Буркун білий і жовтий масове цвітіння
8 Житняк кінець цвітіння-початок воскової стиглості
9 Багаторічні злакові трави (без житняка) повне колосіння
10 Суданська трава і могар воскова стиглість
____________
 
Додаток 7
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 12 розділу III)
Перелік показників, які визначаються аудиторами із сертифікації (агрономами-інспекторами) під час оцінювання рослин на контрольних ділянках (відрізках рядків)
N
з/п
Ботанічний таксон Максимальна площа для огляду рослин, га Число пунктів для огляду всієї площі, шт. Число стебел, що підлягають огляду
1 2 3 4 5
1 Люцерна 100 50 200
2 Еспарцет 100 50 200
3 Конюшина лучна 100 50 100
4 Конюшина повзуча 50 25 50
5 Конюшина гібридна 30 25 75
6 Лядвенець рогатий 25 10 30
7 Буркун білий і жовтий 50 10 50
8 Житняк 50 50 500
9 Багаторічні злакові трави (без житняка) 100 100 500
____________
 
Додаток 8
до Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння кормових культур
(пункт 3 розділу IV)
Вимоги до посівних якостей насіння кормових культур
Назва ботанічного таксона латинською мовою Схожість Аналітична чистота Максимальна кількість насіння інших видів рослин у зразку за вагою, зазначеною в графі 4 додатка 10 (загально на графу) Умови щодо вмісту насіння Lupinus spp. іншого кольору та насіння люпину гіркого
Мінімальна схожість (%) Максимальний вміст твердого насіння (% чистого насіння) Мінімальна аналітична чистота (% за вагою) Максимальний вміст насіння інших видів рослин (% за вагою) Avena fatua, Avena sterilis Cuscuta spp Rumex spp. крім Rumex acetosella та Rumex maritimus
Загально Один вид рослин Elymus repens Alopecurus myosuroides Melilotus spp. Raphanus raphanistrum Sinapis arvensis
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Poaceae (Gramineae)
Agrostis canina 75 (а)   90 2,0 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Agrostis capillaris 75 (а)   90 2,0 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Agrostis gigantea 80 (а)   90 2,0 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Agrostis stolonifera 75 (а)   90 2,0 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Alopecurus pratensis 70 (а)   75 2,5 1,0 (д) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Arrhenatherum elatius 75 (а)   90 3,0 1,0 (д) 0,5 0,3       0 (є) 0 (и) (і) 5 (к)  
Bromus catharticus 75 (а)   97 1,5 1,0 0,5 0,3       0 (є) 0 (и) (і) 10 (к)  
Bromus sitchensis 75 (а)   97 1,5 1,0 0,5 0,3       0 (є) 0 (и) (і) 10 (к)  
Cynodon dactylon 70 (а)   90 2,0 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2  
Dactylis glomerata 80 (а)   90 1,5 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca arundinacea 80 (а)   95 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca filiformis 75 (а)   85 2,0 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca ovina 75 (а)   85 2,0 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca pratensis 80 (а)   95 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca rubra 75 (а)   90 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Festuca trachyphylla 75 (а)   85 2,0 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
× Festulolium 75 (а)   96 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Lolium multiflorum 75 (а)   96 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Lolium perenne 80 (а)   96 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Lolium × hybridum 75 (а)   96 1,5 1,0 0,5 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Phalaris aquatica 75 (а)   96 1,5 1,0 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 5  
Phleum nodosum 80 (а)   96 1,5 1,0 0,3 0,3       0 0 (і) 5  
Phleum pratense 80 (а)   96 1,5 1,0 0,3 0,3       0 0 (і) 5  
Poa annua 75 (а)   85 2,0 (в) 1,0 (в) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 5 (к)  
Poa nemoralis 75 (а)   85 2,0 (в) 1,0 (в) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Poa palustris 75 (а)   85 2,0 (в) 1,0 (в) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Poa pratensis 75 (а)   85 2,0 (в) 1,0 (в) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Poa trivialis 75 (а)   85 2,0 (в) 1,0 (в) 0,3 0,3       0 0 (и) (і) 2 (к)  
Trisetum flavescens 70 (а)   75 3,0 1,0 (д) 0,3 0,3       0 (ж) 0 (и) (і) 2 (к)  
Fabaceae (Leguminosae)
Biserrula pelecinus 70   98 0,5             0 (i) 0 (и) (і) 10  
Galega orientalis 60 (а) (б) 40 97 2,0 1,5     0,3     0 0 (ї) (й) 10 (к)  
Hedysarum coronarium 75 (а) (б) 30 95 2,5 1,0     0,3     0 0 (і) 5  
Lathyrus cicera 80   95 1 0,5     0,3     0 (з) 0 (и) (і) 20  
Lotus corniculatus 75 (а) (б) 40 95 1,8 (г) 1,0 (г)     0,3     0 0 (ї) (й) 10  
Lupinus albus 80 (а) (б) 20 98 0,5 (ґ) 0,3 (ґ)     0,3     0 (з) 0 (и) 5 (к) (л) (м)
Lupinus angustifolius 75 (а) (б) 20 98 0,5 (ґ) 0,3 (ґ)     0,3     0 (з) 0 (и) 5 (к) (л) (м)
Lupinus luteus 80 (а) (б) 20 98 0,5 (ґ) 0,3 (ґ)     0,3     0 (з) 0 (и) 5 (к) (л) (м)
Medicago doliata 70   98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago italica 70 (б) 20 98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago littoralis 70   98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago lupulina 80 (а) (б) 20 97 1,5 1,0     0,3     0 0 (ї) (й) 10  
Medicago murex 70 (б) 30 98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago polymorpha 70 (б) 30 98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago rugosa 70 (б) 20 98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago sativa 80 (а) (б) 40 97 1,5 1,0     0,3     0 0 (ї) (й) 10  
Medicago scutellata 70   98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago truncatula 70 (б) 20 98 2             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Medicago × varia 80 (а) (б) 40 97 1,5 1,0     0,3     0 0 (ї) (й) 10  
Onobrychis viciifolia 75 (а) (б) 20 95 2,5 1,0     0,3     0 0 (и) 5  
Ornithopus compressus 75   90 1             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Ornithopus sativus 75   90 1             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Pisum sativum 80 (а)   98 0,5 0,3     0,3     0 0 (и) 5 (к)  
Trifolium alexandrinum 80 (а) (б) 20 97 1,5 1,0     0,3     0 0 (ї) (й) 10  
Trifolium fragiferum 70   98 1             0 (з) 0 (и) (і) 10  
Trifolium glanduliferum 70 (б) 30 98 1             0 (з) 0 (и) (і) 10