• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про групи експертів МОЗ України

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Положення від 21.03.2017 № 302
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 21.03.2017
  • Номер: 302
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.03.2017 № 302
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 квітня 2017 р.
за № 488/30356
Про затвердження Положення про групи експертів МОЗ України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я № 447 від 22.02.2019 № 1649 від 19.07.2019 № 1857 від 12.08.2020 № 1889 від 19.10.2022 )
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, з метою підвищення ефективності та прозорості надання медичної допомоги населенню України, удосконалення організаційно-методичної, лікувально-діагностичної роботи та забезпечення ефективної координації профільних напрямів НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про групи експертів МОЗ України, що додається.
2. Встановити, що діяльність групи експертів МОЗ України координується Міністром охорони здоров’я України та його заступниками відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
3. Покласти на групи експертів МОЗ України координацію діяльності спеціалістів відповідного профілю, лікарських (провізорських) спеціальностей та спеціальностей молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою.
4. У місячний строк:
1) головним позаштатним спеціалістам МОЗ України передати групам експертів МОЗ України за профілем спеціальностей наявну статистичну, звітну та іншу інформацію для подальшого використання в роботі групами експертів;
2) Управлінню правового забезпечення (Демшевська Л.А.) підготувати та надати пропозиції щодо приведення актів організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту у відповідність із цим наказом.
5. Керівникам структурних підрозділів МОЗ України у межах компетенції забезпечити приведення нормативно-правових та розпорядчих актів у відповідність із цим наказом.
6. Медичному департаменту забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

В.о. Міністра

У. Супрун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров’я України
21 березня 2017 року № 302
(в редакції наказу Міністерства
охорони здоров’я України
від 19 жовтня 2022 року № 1889)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 квітня 2017 р.
за № 488/30356
ПОЛОЖЕННЯ
про групи експертів Міністерства охорони здоров'я України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає статус, повноваження, основні завдання, функції та порядок утворення груп експертів Міністерства охорони здоров’я України (далі - групи експертів МОЗ).
2. Групи експертів МОЗ утворюються відповідним наказом МОЗ на засадах консультативно- дорадчого органу з метою експертного супроводу завдань та функцій МОЗ, участі у формуванні стратегії та реформування у сфері охорони здоров’я, за відповідними (відповідним) напрямами (профілем) та спеціальностями.
Члени груп експертів МОЗ здійснюють визначені цим Положенням функції та обов’язки на громадських засадах.
3. Персональний склад членів груп експертів МОЗ (від трьох до дев’яти осіб) формується в порядку, визначеному цим Положенням.
4. Діяльність груп експертів МОЗ координується заступниками Міністра відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
5. Члени груп експертів МОЗ здійснюють визначені цим Положенням функції і обов’язки.
6. У своїй діяльності члени груп експертів МОЗ керуються Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МОЗ, іншими нормативно-правовими актами, у тому числі цим Положенням.
7. У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у членів груп експертів МОЗ та неможливості через це брати участь у роботі експертних груп вони зобов’язані письмово повідомити про це відповідно Міністру охорони здоров’я України, а в разі відсутності повідомити письмово посадову особу, що виконує обов’язки Міністра охорони здоров’я України.
8. У разі неподання інформації щодо існування конфлікту інтересів, якщо про нього стає відомо під час роботи групи експертів МОЗ або після надання висновку (рецензії) групою експертів МОЗ, такі висновки (рецензії) підлягають перегляду, а особа, що має конфлікт інтересів, виключається зі складу відповідних груп експертів.
II. Формування груп експертів МОЗ
1. Персональний склад членів груп експертів МОЗ затверджується наказом МОЗ. У наказі визначається строк повноважень членів групи експертів МОЗ, який не може перевищувати 3 роки.
2. Персональний склад членів групи складається з членів експертної групи, які призначаються за результатами конкурсного відбору (не менше ніж дві третини складу експертної групи МОЗ) та членів експертної групи, які призначаються за поданням громадських спілок професійних медичних об’єднань України (по одній особі від кожної).
3. Конкурс проводиться конкурсною комісією, утвореною МОЗ, та оголошується відповідним наказом МОЗ.
Конкурсний відбір нового складу групи експертів відбувається не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення повноважень членів групи експертів МОЗ.
4. Членами груп експертів МОЗ можуть бути призначені:
особи, які мають ступінь вищої освіти у галузі знань 22 "Охорона здоров’я" не нижче другого (магістерського) рівня за відповідною спеціальністю, спеціалізацією та стажем роботи за основною спеціальністю не менше 7 років;
особи з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я, мають діючий сертифікат спеціаліста за відповідною спеціальністю, зі стажем роботи у сфері охорони здоров’я не менше 7 років.
При вирішенні питання щодо включення особи до складу групи експертів МОЗ є перевагою володіння однією з мов Європейського Союзу та/або представлення України на міжнародних науково- практичних конференціях, стажування у провідних клініках країн-членів Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Австралійського Союзу, Канади, Швейцарської Конфедерації, Японської Держави.
До складу груп експертів МОЗ з правом дорадчого голосу можуть включатися за згодою лікарі, міжнародні експерти відповідного профілю за наявності документів про освіту та кваліфікацію, виданих компетентними органами або уповноваженими організаціями країн-членів Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Австралійського Союзу, Канади, Швейцарської Конфедерації, Японської Держави.
5. До участі в конкурсному відборі для включення до складу груп експертів МОЗ (далі - Конкурс) допускаються особи, які:
за останні 5 років проходили підвищення кваліфікації обсягом не менше шести кредитів ЄКТС/180 год., в тому числі за кордоном та мають за останні 5 років опубліковані не менше 10 статей (за напрямом роботи групи експертів МОЗ) у фахових виданнях України та виданнях інших держав, з яких не менше 6 статей у періодичних виданнях, що індексуються міжнародними наукометричними базами даних Scopus або Web of Science, та які не є перекладами з інших мов. До двох статей у періодичних виданнях, що індексуються міжнародними наукометричними базами даних Scopus або Web of Science, прирівнюється монографія, проіндексована цими наукометричними базами даних;
практикуючі лікарі, які мають стаж роботи на посаді керівника закладу охорони здоров’я або керівника структурного підрозділу закладу охорони здоров’я не менше 7 років, та мають першу або вищу категорію за профілем роботи групи експертів МОЗ.
6. Оголошення про проведення Конкурсу, строки та умови його проведення розміщується на офіційному вебсайті МОЗ.
7. Оголошення про проведення Конкурсу повинно містити:
найменування групи експертів МОЗ, на яку оголошено Конкурс;
вимоги до претендентів на зарахування до складу групи експертів МОЗ (далі - Претенденти), встановлені у пункті 5 розділу II цього Положення (професійна та/або освітня кваліфікація, науковий ступінь, вчене звання, досвід роботи за напрямком експертної групи МОЗ);
спосіб подання заяви та документів, їх повний перелік;
дата і місце проведення Конкурсу;
термін подання заяв на участь у Конкурсі;
адресу та номери телефонів МОЗ;
адресу подання документів.
8. Строк подання заяв та документів Претендентами не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення Конкурсу.
9. Заява на участь у Конкурсі подається у довільній формі та має містити інформацію про власне ім’я, прізвище, по батькові (за наявності), контактні дані (телефон, адресу електронної пошти) Претендента, перелік поданих документів, а також бажаний спосіб отримання повідомлення про прийняте конкурсною комісією МОЗ рішення за заявою (електронна та/або поштова адреса).
10. Організаційною формою роботи конкурсної комісії МОЗ є засідання. Засідання конкурсної комісії МОЗ є правомочним за умови участі не менше 2/3 від повного складу конкурсної комісії МОЗ.
11. Після закінчення строку прийому заяв та документів конкурсна комісія МОЗ на засіданні перевіряє їх на відповідність цьому Положенню та приймає рішення щодо допуску Претендентів до Конкурсу.
Рішення конкурсної комісії МОЗ щодо допуску/недопуску Претендентів до Конкурсу приймається шляхом відкритого голосування і вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів, голос голови конкурсної комісії МОЗ на засіданні є вирішальним.
Рішення конкурсної комісії МОЗ оформлюються протоколом, який підписується всіма її членами.
Інформація щодо прийнятого рішення про допуск/недопуск направляється Претендентам не пізніше наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсною комісією МОЗ.
12. Відбір членів експертної групи МОЗ здійснюється на засіданні конкурсної комісії МОЗ шляхом таємного голосування.
13. Під час голосування члени конкурсної комісії МОЗ проставляють відмітки в бюлетені голосування за таку кількість осіб, яка не перевищує кількість членів групи щодо яких проводиться Конкурс. В іншому разі бюлетені вважають недійсними.
14. Обраним вважається особа, за яку проголосували більше половини від повного складу конкурсної комісії МОЗ.
15. У разі, коли за результатами голосування, не вдалося обрати повний склад групи експертів МОЗ, на засіданні проводиться повторне голосування щодо осіб, за яких проголосувало менше половини складу конкурсної комісії МОЗ.
16. Конкурс вважається таким, що не відбувся та оголошується повторно, якщо:
на Конкурс не було подано жодної заяви або жоден Претендент не був допущений до Конкурсу;
жоден (єдиний) з Претендентів за результатами таємного голосування (у тому числі повторного) не набрав більшість голосів від повного складу конкурсної комісії МОЗ.
17. В разі виключення експерта зі складу відповідної групи експертів МОЗ, у випадку, передбаченому пунктом 8 розділу І цього Положення, або складанням повноважень експерта відповідної експертної групи МОЗ, проводиться добір на конкурсній основі. У випадку виключення зі складу відповідної групи експертів МОЗ експерта, призначеного за поданням громадської спілки професійних медичних об’єднань, або складання ним повноважень, призначення нового експерта здійснюється за відповідним поданням громадської спілки.
18. Рішення конкурсної комісії МОЗ про переможців Конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті МОЗ та доводиться до відома переможців Конкурсу шляхом направлення офіційного листа протягом 5 робочих днів з дня засідання конкурсної комісії МОЗ.
III. Функції груп експертів
1. Групи експертів МОЗ:
1) беруть участь у:
підготовці пропозицій до управлінських рішень МОЗ з питань, що належить до компетенції експертних груп МОЗ;
плануванні конференцій, конгресів, симпозіумів, з’їздів, заходів з профілактики, зниження захворюваності, інвалідності та смертності населення від захворювань;
визначенні пріоритетних для держави напрямів у сфері охорони здоров’я для формування запиту на проведення наукових досліджень;
підготовці аналітичних довідок та звітів за відповідними напрямами із щорічною доповіддю про їх стан;
підготовці галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
підготовці порядків надання медичної допомоги та інших актів у сфері охорони здоров’я;
забезпеченні обміну досвідом та знаннями щодо сучасних, заснованих на фактичних даних, міжнародних стандартах, рекомендаціях у сфері охорони здоров’я;
2) надають методичну, консультативно-дорадчу допомогу групам експертів Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міської державних адміністрацій;
3) надають висновки (рецензії) з питань, що належать до їх компетенції, згідно з цим Положенням, у тому числі висновки щодо направлення громадянина для лікування за кордон відповідно до Порядку направлення громадян України для лікування за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1079 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2019 року № 1187), та відповідні висновки за зверненням клініко-експертної комісії МОЗ щодо об’єктивної та обґрунтованої оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування у закладах охорони здоров’я згідно із законодавством;
4) здійснюють моніторинг та аналіз сфери охорони здоров’я з метою вивчення і удосконалення організації та здійснення медичного обслуговування населення, готують аналітичні довідки та пропозиції;
5) співпрацюють з робочими групами та комісіями МОЗ відповідно до законодавства.
IV. Права та обов’язки членів груп експертів
1. Члени груп експертів відповідно до своїх функцій мають право:
отримувати необхідну документацію та консультативну допомогу від структурних підрозділів МОЗ, закладів та установ сфери охорони здоров’я України та закладів освіти, що здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 22 "Охорона здоров’я" відповідно до законодавства;
надавати пропозиції та брати участь у розробці проєктів державних програм, стандартів та порядків, заходів програмного характеру, наукових розробок з питань діагностики, профілактики, лікування захворювань та реабілітації в сфері охорони здоров’я, нових лікарських засобів, медичної техніки, обладнання, інструментів та медичних виробів, у тому числі проводити їх експертизу та оцінку;
надавати пропозиції та брати участь у розробці проєктів нормативно-правових актів та інших документів, що стосуються сфери охорони здоров’я за відповідною спеціальністю;
співпрацювати із закладами вищої освіти, охорони здоров’я, науково-дослідними установами МОЗ та НАМН України щодо вивчення фахових проблем в установленому законодавством порядку;
брати участь у міжнародних та національних симпозіумах, конгресах, з’їздах, конференціях, роботі міжнародних організацій та центрів.
2. До обов’язків груп експертів МОЗ належить:
1) участь у:
створенні та впровадженні галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
плануванні конференцій, конгресів, симпозіумів, з’їздів, заходів з профілактики, зниження захворюваності, інвалідності та смертності населення від захворювань;
розробці проєктів нормативно-правових актів та інших документів, що стосуються сфери охорони здоров’я, за відповідною спеціальністю;
рецензуванні науково-дослідних робіт, що плануються до затвердження, і результатів їх виконання та впровадження;
підготовці статистично-аналітичних довідників щодо стану здоров’я населення та якості надання медичної допомоги;
роботі МОЗ щодо планування та виконання державних програм та заходів програмного характеру у сфері охорони здоров’я, медичних заходів окремих державних та місцевих програм і комплексних заходів програмного характеру;
формуванні пріоритетних напрямів розвитку наукових досліджень у профільній галузі з урахуванням актуальних потреб практичної медицини;
робочих групах та комісіях МОЗ;
2) виконання за дорученнями Міністра охорони здоров’я України або його заступників інших завдань відповідно до покладених на групу експертів МОЗ функцій;
3) співпраця з групами експертів з відповідної спеціальності структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (у разі їх наявності), а також із закладами охорони здоров’я;
4) надання пропозицій щодо покращення організації заходів безперервного професійного розвитку, підготовки та підвищення рівня кваліфікації й атестації лікарів, фармацевтів і молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою з профільної спеціалізації та участь у роботі атестаційної комісії МОЗ з атестації лікарів, фармацевтів та професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я, згідно з законодавством;
5) здійснення освітньо-просвітницької роботи, надання консультативної допомоги та експертних висновків на запити МОЗ;
6) надання за зверненням клініко-експертних комісій МОЗ об’єктивної та обґрунтованої оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування у закладах охорони здоров’я згідно із законодавством.
V. Організація роботи групи експертів МОЗ
1. Формою роботи групи експертів МОЗ є засідання групи експертів МОЗ (далі - Засідання), у тому числі із використання засобів телекомунікаційного зв’язку.
2. МОЗ протягом 10 робочих днів з дня затвердження складу групи експертів МОЗ скликає перше Засідання, на якому з числа групи експертів МОЗ більшістю голосів від складу групи експертів МОЗ обирається голова групи експертів МОЗ - експерт-консультант Міністра охорони здоров’я України (далі - Голова), строком на 1 рік.
Після закінчення терміну повноважень або дострокового припинення повноважень Голови, рішення про припинення повноважень Голови та рішення про обрання Голови приймається групою експертів МОЗ на черговому Засіданні більшістю голосів від складу групи експертів МОЗ.
Питання про дострокове припинення повноважень Голови розглядається групою експертів МОЗ у разі подання Головою особистої заяви або подання письмової заяви, підписаної 2/3 членів від складу групи експертів МОЗ або за поданням Міністра охорони здоров’я України.
Рішення групи експертів МОЗ про обрання та/або припинення повноважень Голови оформлюється окремим протоколом, який підписують присутні на засіданні члени групи експертів МОЗ, в двох примірниках. Другий примірник протоколу протягом двох робочих днів з дня проведення Засідання направляється Міністру охорони здоров’я України.
3. Засідання скликається Головою, шляхом інформування всіх її членів та, за необхідності, інших осіб, які можуть бути залучені до Засідання (за їх згодою), не пізніше як за два робочих дні до дати його проведення.
4. Засідання веде Голова, а за його відсутності - визначений Головою член групи експертів МОЗ.
5. Засідання є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина складу групи експертів МОЗ.
6. Голова групи експертів МОЗ:
організовує роботу групи експертів МОЗ;
формує порядок денний;
визначає дату, час і місце проведення Засідання;
головує на Засіданні;
організовує оформлення та підписує рішення (протокол) групи експертів МОЗ та надає обов’язкові до виконання доручення членам групи експертів МОЗ;
висловлює окрему думку з оформленням її у письмовій формі;
забезпечує планування діяльності групи експертів МОЗ, погодження плану із Міністром охорони здоров’я України та щоквартальне звітування Міністру охорони здоров’я України про діяльність групи;
виконує за дорученням Міністра охорони здоров’я України інші завдання відповідно до покладених на групу експертів МОЗ функцій, передбачених цім положенням.
7. Член групи експертів МОЗ має право:
вивчати матеріали, подані на розгляд групи експертів МОЗ;
брати участь в обговоренні, дослідженні питань порядку денного;
висловлювати окрему думку з оформленням її у письмовій формі.
8. Член групи експертів МОЗ зобов’язаний:
брати участь у Засіданнях;
брати участь у прийнятті рішень шляхом голосування;
виконувати доручення Голови в рамках роботи групи експертів МОЗ.
9. Рішення групи експертів МОЗ вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш як половина складу присутніх на засіданні її членів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на Засіданні.
10. Рішення групи експертів МОЗ оформлюється протоколом, який підписує Голова і присутні на Засіданні члени групи експертів МОЗ.
У разі відмови члена групи експертів МОЗ від підпису, про це зазначається у протоколі із зазначенням причини відмови. Член групи експертів МОЗ, який відмовився від підписання протоколу, у письмовій формі викладає свою окрему думку з обґрунтуванням об’єктивних причин відмови. Окрема думка члена групи експертів МОЗ є невід’ємною частиною протоколу Засідання.
11. Рішення групи експертів МОЗ носить рекомендаційний характер.
( Положення в редакції Наказів Міністерства охорони здоров'я № 447 від 22.02.2019, № 1857 від 12.08.2020, № 1889 від 19.10.2022 )

В.о. директора
Медичного департаменту


А. Гаврилюк