МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 226 від 25.07.96 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 серпня 1996 р. за N 463/1488 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу МОЗ N 356 від 18.12.97 )
Про затвердження Порядку обігу наркотичних лікарських засобів, психотронних речовин і прекурсорів у закладах системи Міністерства охорони здоров'я України
Згідно з Положенням про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотронних речовин і прекурсорів, затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.96 р. N 6,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок обігу наркотичних лікарських засобів, психотронних речовин і прекурсорів у закладах системи Міністерства охорони здоров'я України (надалі - Порядок) (додається).
2. Голові Комітету з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України Білявському В.Г.:
2.1. Організувати опублікування зазначеного Порядку у засобах масової інформації.
2.2. Встановити контроль за виконанням Порядку.
Перший заступник Міністра | А.М.Сердюк |
Затверджено
наказом Міністерства
охорони здоров'я від
25.07.96 N 226
Порядок обігу наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах системи Міністерства охорони здоров'я України
I. Загальні положення
1. Цей порядок визначає здійснення діяльності закладів системи МОЗ України у сфері обігу наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що належать до відповідної категорії, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства України (далі - Перелік), який визначається Комітетом з контролю за наркотиками при МОЗ України (далі - Комітет).
2. Державні підприємства, заклади, установи, організації (далі - заклади) системи МОЗ України провадять діяльність, пов'язану з виготовленням, зберіганням, розподілом, перевезенням, торгівлею, ввезенням, вивезенням і використанням наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, відповідно до Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів", Положення про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвержденого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 1996 р. N 6, а також інших актів законодавства.
3. Контроль за виконанням правил виготовлення, зберігання, обліку, розподілу, перевезення, торгівлі, ввезення, вивезення, використання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах системи МОЗ України покладається на Комітет.
4. Відповідальність за виконання правил виготовлення, зберігання, обліку, розподілу, перевезення, торгівлі, ввезення, вивезення, використання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів несуть керівники відповідних закладів системи МОЗ України, які безпосередньо керують виготовленням, зберіганням, розподілом, перевезенням, торгівлею, ввезенням, вивезенням, використанням цих речовин.
Правила зберігання, обліку та відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у державних аптеках
Зберігання
5. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні зберігатися тільки у матеріальній кімнаті* аптеки, обладнаній відповідно до вимог, затверджених відповідним наказом МОЗ України, у замкнених сейфах.
______________
* матеріальна кімната - кімната, де зберігаються медичні матеріали.
6. На внутрішній поверхні дверцят сейфа, у якому зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, повинні бути зроблені надписи "Наркотичні засоби", "Психотропні речовини", "Прекурсори" з переліком усіх засобів та зазначені їх найвищі разові і добові дози.
7. У робочий час ключ від сейфів, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, повинен бути у рецептурника-контролера. Ці сейфи після закінчення робочого дня замикаються, опечатуються чи пломбуються, а ключі від них, печатка та пломбір повинні знаходитися у завідувача аптеки, або осіб, уповноважених на це відповідним наказом аптечного закладу.
8. Матеріальні кімнати, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, повинні мати світлову та звукову сигналізацію, яка вмикається тільки на ніч.
9. Видача наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів до асистентської кімнати для поточної роботи повинна здійснюватися з матеріальної кімнати тільки завідувачем аптеки або особами, уповноваженими на це завідувачем.
10. Запас наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у міських аптеках не повинен перевищувати місячної потреби, а в інших аптеках - встановлюється керівним закладом залежно від відстані аптеки до бази постачання, але не повинен перевищувати загального нормативу товарного запасу в днях, встановлених для тієї чи іншої аптеки.
11. У чергових аптеках на ніч залишають наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори, які знаходяться в окремій замкненій металевій шафі у чергового фармацевта, у кількостях і асортименті, необхідних для надання невідкладної медичної допомоги. Після закінчення чергування ця шафа опечатується або пломбується.
12. Зберігання в аптеках наркотичних і психотропних лікарських засобів, які не дозволені для застосування у медичній практиці в Україні, забороняється.
Прийом рецептів, виготовлення та відпуск ліків
13. Для виготовлення ліків в аптеках приймаються рецепти, оформлені згідно з наказом МОЗ України від 30 червня 1994 р. N 117 "Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек".
14. Фармацевт, приймаючи рецепт на ліки, до складу яких входять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори, повинен уточнити вік хворого, перевірити правильність дозування, сумісність інгредієнтів, приписаних у лікарській формі, та підкреслити червоним олівцем назву наркотичного лікарського засобу, психотропної речовини чи прекурсора.
15. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори, які входять до складу ліків, повинні відважуватися рецептурником-контролером у місці їх зберігання, в присутності асистента, після чого штанглас* негайно замикається в сейфі.
______________
*штанглас - склянка з темного скла з притертою пробкою.
На зворотному боці рецепта рецептурник-контролер розписується у видачі, а асистент - в одержанні потрібної кількості наркотичного лікарського засобу, психотропної речовини чи прекурсора із зазначенням його найменування і кількості.
Замість надпису від руки на зворотному боці рецепта може бути поставлений штамп за формою:
Аптека N | ||||
Дата | Назва речовини | Кількість | Відважив і відпустив | Одержав і виготовив |
Одержаний асистентом наркотичний лікарський засіб, психотропна речовина чи прекурсор повинен бути негайно використаний для виготовлення ліків, які одразу ж передаються рецептурнику-контролеру для перевірки.
У разі, якщо в аптеці працює лише один фармацевт, після відважування наркотичного лікарського засобу, психотропної речовини або прекурсора він зазначає на звороті рецепта назву та словами кількість використаної речовини і розписується.
16. У матеріальних кімнатах, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори, у шафах для виготовлення ліків з наркотичними лікарськими засобами, психотропними речовинами та прекурсорами повинні зберігатися ручні терези, важки, ступки, циліндри та лійки, миття і обробка яких проводиться окремо від іншого посуду під наглядом фармацевта. Бажано, щоб посуд, який використовується для виготовлення ліків, мав відповідні надписи, наприклад: "Для кодеїну" і таке інше.
17. Виготовлені ліки, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, опечатуються особою, яка перевірила ліки, або ж закорковуються "під обкатку"* і зберігаються до відпуску в окремій металевій шафі, що замикається.
______________
*закорковування "під обкатку" - закриття флаконів алюмінієвими ковпачками спеціальним пристроєм.
18. Якщо в рецепті поряд з іншими інгредієнтами приписані наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини чи прекурсори, відпускати їх окремо (не у складі виготовлених ліків) заборонено.
19. Для повторного одержання лікарських засобів, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, лікар повинен виписати хворому новий рецепт.
20. Забороняється відпускати готові лікарські засоби, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, з аптекарських магазинів і кіосків.
21. Лікувально-профілактичним закладам наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори відпускаються через аптечні заклади, до яких вони прикріплені на постійне постачання.
22. Забороняється відпускати наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори з аптек за рецептами з інших населених пунктів.
23. Забороняється відпускати наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори за рецептами ветеринарних лікувальних закладів.
24. Всі наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори підлягають предметно-кількісному обліку у спеціальній книзі, пронумерованій, прошнурованій та скріпленій підписом керівника вищестоящої організації з прикладенням печатки за відповідною формою (додаток N 1).
25. Рецепти та вимоги, за якими було відпущено ліки, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори і підлягають предметно-кількісному обліку, залишаються в аптеці і зберігаються на протязі одного року.
В аптеках, де запроваджено окрему матеріальну відповідальність, ці рецепти та вимоги до інвентаризації зберігаються у завідувача відділу, а після інвентаризації передаються на зберігання завідувачу аптеки.
26. Після закінчення поточного місяця завідувач аптеки звіряє на перше число наступного місяця фактичну наявність наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що підлягають предметно-кількісному обліку, із залишком за книгою обліку. Залишок наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів виводиться за даними книги обліку.
Під час інвентаризації товарно-матеріальних цінностей аптеки (її відділу) встановлюються фактичні залишки наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що підлягають передметно-кількісному обліку, і складається інвентаризаційний опис.
У разі виявлення відхилень у фактичних залишках наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів із даними книги обліку, понад затверджені норми природного видатку, завідувач аптеки зобов'язаний у триденний строк письмово довести до відома про це вищестоящу організацію, яка в 10-денний строк повинна провести службове розслідування.
Відпуск наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів з аптек
27. Відпуск з аптек наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів повинен здійснюватися тільки за рецептом лікаря на бланку рецепта за формою N 3, затвердженою наказом МОЗ України від 30 червня 1994 р. N 117 "Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек".
28. Якщо наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори в рецепті приписані разом з іншими інгредієнтами, забороняється відпускати їх не в складі виготовлених ліків.
29. Якщо лікар приписав наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори у дозі, яка перевищує найвищу одноразову дозу, фармацевт зобов'язаний відпустити половину дози, встановленої як вища разова.
30. Відпуск наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів дозволяється тільки з аптек, прикріплених для цих цілей до територіальних амбулаторно-поліклінічних закладів (підрозділів).
31. Рецепти на ліки, які містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, дійсні протягом п'яти днів.
32. Рецепти на ліки, які містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини чи прекурсори, повинні зберігатися в аптечних закладах протягом одного року.
33. Для лікування онкологічних хворих кількість наркотичних анальгетиків, які виписуються в одному рецепті, може бути збільшена у два рази.
У такому разі онкологічний хворий прикріплюється письмовим розпорядженням керівника лікувально-профілактичного закладу до аптеки за місцем проживання.
34. Середній медичний персонал не має права на виписування ліків, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори.
Правила зберігання, обліку і відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів та бланків на них у державних аптечних складах
35. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні зберігатися в аптечних складах в окремій кімнаті, обладнаній згідно з вимогами, затвердженими відповідним наказом МОЗ України, у замкнених сейфах.
Це приміщення повинно бути обладнане вентиляцією і мати витяжну шафу.
36. Сейфи та кімната, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, після закінчення роботи повинні замикатися, опечатуватися чи пломбуватися, а ключ і печатка чи пломбувач повинні знаходитися у особи, відповідальної за зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
37. Відповідальним за зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів та бланків на них є завідувач складу або особа, уповноважена на це наказом завідувача складу.
38. Доступ у кімнату, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори та бланки на них, дозволяється лише особам, які безпосередньо з ними працюють, і оформлюється відповідним наказом завідувача складу.
39. У кімнаті, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, повинні бути терези, важки, лійки, ступки, циліндри та інший посуд, який використовується для розфасування, подрібнення, відважування, відмірювання цих речовин.
Миття і обробка зазначених предметів повинна здійснюватися окремо від іншого посуду під контролем фармацевта.
40. З надходженням наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів завідувач складу або уповноважена ним на це особа зобов'язані особисто перевірити відповідність отриманої кількості зазначених речовин супровідним документам.
41. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори відпускаються зі складу лише в опечатаному вигляді, при цьому на кожне паковання, крім етикетки із зазначенням відправника, найменування вмісту і номера аналізу, наклеюється друкована етикетка з написом "Отрута" та зображенням кісток і черепа.
42. Відпуск наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів повинен проводитися за вимогами, підписаними керівником закладу або його заступником з прикладенням печатки закладу.
Всі вимоги і рахунки на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні виписуватися окремо від вимог і рахунків на інші лікарські засоби, причому кількість їх зазначається словами.
43. Видача наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів проводиться за окремим дорученням, оформленим в установленому порядку із зазначенням словами найменування отриманих засобів та їх кількості. Термін дії доручення становить три місяці.
44. Перед відпуском наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів особа, відповідальна за їх зберігання, повинна особисто перевірити підставу для відпуску, відповідність наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що відпускаються, супровідним документам, правильність паковання і розписатися в копії рахунку (фактури), що залишилася на складі.
45. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори відпускаються з аптечних складів тільки для медичних цілей державним аптекам, лікувальним закладам, науково-дослідним медичним установам і медичним навчальним закладам, що мають лікарняні ліжка.
46. Науково-дослідним інститутам (лабораторіям) і навчальним закладам системи МОЗ України, які не мають лікарняних ліжок, відпуск з аптечного складу наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів повинен здійснюватися за наявності у них дозволу Комітету.
47. Науково-дослідним інститутам і навчальним закладам, які не належать до системи МОЗ України, наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори можуть відпускатися з аптечних складів за вимогою, підписаною керівником вищестоящої інстанції, з прикладенням печатки і за наявності у них дозволу Комітету.
48. Усі наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, які підлягають предметно-кількісному обліку, незалежно від лікарської форми, обліковуються окремо в пронумерованій і прошнурованій книзі, скріпленій сургучною печаткою і підписом керівника вищестоящої організації за встановленою формою (додаток N 2).
49. Усі документи з надходження і видачі наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, рецептурні бланки на їх приписування (форма N 3) на аптечному складі повинні зберігатися в особи, відповідальної за їх зберігання, згідно з установленими термінами зберігання в умовах, які гарантують повне зберігання цих документів.
50. Зберігання в аптечних складах наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, на які немає дозволу на застосування у медичній практиці в Україні, забороняється.
51. Транспортування наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів проводиться у відповідності з діючими правилами.
Правила зберігання, обліку і відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також спеціальних рецептурних бланків на них у лікувально-профілактичних закладах
52. На аптеки лікувально-профілактичних закладів поширюються правила зберігання, обліку і відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, передбачені для державних аптек.
53. Лікувально-профілактичні заклади, які не мають своїх аптек, повинні одержувати наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори тільки з державних аптек, прикріплених до них для цих цілей, у вигляді готових лікарських форм, виготовлених промисловим підприємством або аптекою.
Одержані лікувально-профілактичними закладами ліки, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, повинні мати точний і чіткий надпис на сигнатурі або етикетці: "Внутрішнє", "Зовнішнє", "Для ін'єкцій", "Очні краплі", тощо, а також номер аптеки, яка виготовила ліки, найменування відділення (кабінету), склад ліків у вимозі, дату виготовлення і підпис особи, яка виготовила, перевірила і відпустила ліки з аптеки.
54. У разі відсутності на пакованні ліків, перерахованих у пункті 53, позначень зберігання і застосування ліків у лікувально-профілактичних закладах не дозволяється. Розфасування, розсип, розважування, переливання і перекладання у тару відділення (кабінету), а також заміна етикеток на ліках категорично забороняється.
55. Наркотичні лікарські засоби і психотропні речовини та лікарські засоби, що містять прекурсори, повинні зберігатися у сейфах під замком. З внутрішнього боку дверцят сейфа повинні бути зроблені надписи: "Наркотичні лікарські засоби", "Психотропні речовини", "Прекурсори", а також перелік наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин та прекурсорів із зазначенням їх вищих разових і добових доз.
56. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори для парентерального застосування, внутрішнього і зовнішнього вживання повинні зберігатися на окремих полицях.
57. Запаси наркотичних лікарських засобів і особливо небезпечних психотропних речовин у відділеннях і кабінетах лікувально-профілактичних закладів не повинні перевищувати п'ятиденної потреби в них, а всіх інших контрольованих наркотичних речовин і прекурсорів - десятиденної потреби, а в аптеках лікувально-профілактичних закладів запас наркотичних лікарських засобів і особливо небезпечних психотропних речовин не повинен перевищувати двотижневої потреби.
58. Відповідальними за зберігання і видачу наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є завідувач відділення (кабінету) і старша медична сестра.
Видача хворим ліків, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини чи прекурсори, повинна робитися лише окремо від інших лікарських засобів.
59. Ключі від сейфа, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори, зберігаються тільки в осіб, які є відповідальними за зберігання цих лікарських засобів, а на ніч ці ключі передаються черговому лікарю, про що робиться відповідний запис у спеціальному журналі, і розписується особа, яка передала ключі, і особа, яка прийняла ключі, а також зазначаються запаси наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
60. Лікувально-профілактичні заклади повинні мати у місцях зберігання і на постах чергових лікарів і сестер таблиці вищих разових і добових доз наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також таблиці антидотів (протиотрут) на випадок отруєнь ними.
61. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори, у відділеннях і кабінетах лікувально-профілактичних закладів підлягають предметно-кількісному обліку у спеціальній книзі, пронумерованій, прошнурованій і скріпленій підписом головного лікаря за встановленою формою (додаток N 3).
62. Забезпечення лікувально-профілактичних закладів рецептурними бланками на наркотичні лікувальні засоби, психотропні речовини і прекурсори (форма N 3) здійснюється через аптечні склади.
Запас рецептурних бланків на зазначені категорії лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах не повинен перевищувати їх місячної потреби.
63. Облік рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори ведеться у журналі за відповідною формою (додаток N 4).
Бланки рецептів на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори з надходженням до лікувально-профілактичних закладів приймаються комісією, призначеною головним лікарем, і згідно з актом приймальної комісії оприбутковуються за обліком.
Наказом керівника закладу призначається особа, яка несе відповідальність за зберігання і облік рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори.
64. Щоквартально комісією, призначеною наказом керівника закладу, проводиться перевірка доцільності призначення лікарем наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, відповідності записів в історії хвороби про призначення цих ліків кількості фактично витрачених лікарем рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, а також стан обліку і витрати бланків у закладі.
65. Запас рецептурних бланків у лікувально-профілактичних закладах на поточні потреби не повинен перевищувати місячної потреби. Надлишки бланків повинні здаватися на аптечні склади. Непридатні для використання рецептурні бланки підлягають знищенню в присутності членів комісії, призначеної наказом завідувача аптечним складом з оформленням відповідного акта.
Лікарю дозволяється видавати одноразово не більше двох-трьох рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори.
66. Запаси рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини та прекурсори повинні зберігатися лише в сейфі, ключ від якого повинен знаходитися у керівника закладу або особи, уповноваженої на це наказом керівника закладу.
Рецептурні бланки для поточної роботи у лікарів повинні знаходитися під особливим контролем, в умовах, що забезпечують їх повне зберігання.
67. Керівники лікувально-профілактичних закладів несуть повну відповідальність за раціональне використання, зберігання і облік наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також збереження і облік рецептурних бланків для їх виписування лікарем.
Правила виписування рецептів на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори
68. Лікарі, за наявності відповідних медичних показань, повинні видавати хворим рецепти, засвідчені своїм підписом та особистою печаткою лікаря.
Рецепти повинні виписуватися з урахуванням віку хворого, порядку оплати ліків, характеру дії медикаментів, що входять до їх складу, на бланках, зроблених друкарським способом за формами, затвердженими наказом МОЗ України від 30 червня 1994 р. N 117.
69. Рецепти виписуються чітко і розбірливо чорнилом чи кульковою ручкою із обов'язковим заповненням усіх передбачених у бланку граф. Виправлення у рецепті не допускаються.
70. Склад лікарського засобу, зазначення лікарської форми та звертання лікаря до фармацевта про виготовлення та видачу ліків виписуються латинською мовою. Використання латинських скорочень цих позначень дозволяється тільки згідно з прийнятими у медичній та фармацевтичній практиці. Не допускається скорочення позначень, близьких за назвою інгредієнтів, що не дає можливості встановити, який саме лікарський засіб приписаний.
Назви наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів пишуться на початку рецепта, а вже потім - всі інші інгредієнти.
71. Спосіб застосування ліків позначається українською або іншою, відповідно до Закону про мови в Українській РСР, мовою із зазначенням дози, періодичності, часу прийому (до або після вживання їжі) та його тривалості. Забороняється обмежуватися загальними вказівками на зразок: "Внутрішнє", "Відомо", тощо.
72. У разі виникнення потреби негайного відпуску ліків хворому у верхній частині рецептурного бланка проставляється позначення "cito" ("швидко") або "tai" ("негайно").
73. Кількість рідких речовин зазначається у рецепті в мілілітрах, грамах або краплях, а інших речовин - у грамах.
74. На одному рецептурному бланку для відпуску ліків дітям і дорослим за повну вартість дозволяється виписувати один лікарський засіб, який містить наркотичний лікарський засіб, психотропну речовини чи прекурсор.
75. На одному рецептурному бланку для відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів безкоштовно або на пільгових умовах дозволяється виписувати тільки один лікарський засіб.
76. Рецепти для відпуску ліків безкоштовно або на пільгових умовах виписуються у двох примірниках з обов'язковим заповненням копії рецепта під копіювальний папір. У такому разі рецепт та копія засвідчуються підписом та печаткою лікаря, а також печаткою лікувально-профілактичного закладу.
77. Зміст та номер рецепта для відпуску ліків, які підлягають предметно-кількісному обліку (наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори), лікар зобов'язаний обов'язково занести до історії хвороби (амбулаторної картки) хворого.
78. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори для амбулаторних хворих повинні виписуватися тільки на спеціальних рецептурних бланках за формою N 3 з прикладанням штампа, круглої печатки лікувального закладу та особистої печатки лікаря.
Рецепт на наркотичний лікарський засіб, психотропну речовину чи прекурсор повинен бути написаний рукою лікаря, який підписав його. Крім того, цей рецепт повинен бути підписаний головним лікарем лікувально-профілактичної установи або його заступником, а у разі їх відсутності - завідувачем відділення, які несуть відповідальність за призначення наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин чи прекурсорів.
79. Рецепт на наркотичний лікарський засіб, психотропну речовину, прекурсор, призначений для відпуску ліків безкоштовно або на пільгових умовах, виписується згідно з пунктом 76 цих Правил. Крім того, на цей лікарський засіб виписується рецепт на бланку за формою N 3, призначеному для виписування наркотичного лікарського засобу, психотропної речовини чи прекурсора.
80. Лікарям, які не працюють у лікувально-профілактичних закладах, забороняється виписувати рецепти на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори.
81. Для лікування інкурабельних онкологічних хворих наркотичні лікарські засоби відпускаються лише через поліклініку, до якої онкологічний хворий прикріплюється письмовим розпорядженням керівника лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання.
Правила зберігання і обліку наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів в контрольно-аналітичних лабораторіях ВО "Укрфармація" та лабораторіях аналізу якості лікарських засобів Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів
82. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори незалежно від їх лікарської форми повинні зберігатися в сейфі, який знаходиться в приміщенні, обладнаному згідно з вимогами, затвердженими відповідним наказом МОЗ України.
Після закінчення роботи сейф і приміщення, де зберігаються наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, повинні замикатися, опечатуватися або пломбуватися.
83. Відповідальним за зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів є завідувач лабораторії або його заступник.
84. Ключі від сейфа, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, повинні знаходитися у завідувача лабораторії або його заступника.
85. Видані хіміку-аналітику для аналізу наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори або ліки, що їх містять, повинні зберігатися ізольовано в замкнених металевих шафах у хіміка-аналітика.
86. Розчини реактивів, які містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори, після закінчення роботи повинні зберігатися в окремих замкнених металевих шафах.
87. Готові лікарські форми, які містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, що надходять до лабораторії для аналізу, підлягають зберіганню окремо від інших лікарських засобів в сейфах, що замикаються і знаходяться в приміщенні, обладнаному згідно з Типовими вимогами з техніки укріплення та обладнання засобами охоронно-пожежної сигналізації приміщень, де зберігаються наркотичні засоби.
88. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори, які надходять до лабораторії на аналіз з аптечного складу, після закінчення аналізу зберігаються протягом трьох місяців, після чого їх залишки передаються до відділу отрут аптечного складу або використовуються з дозволу аптекоуправління для потреб лабораторії і списуються на видаток з оформленням відповідних актів. Відбраковані наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори після закінчення терміну зберігання знищуються згідно з діючими правилами.
Залишки лікарських форм, що містять наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, зберігаються:
ті, що надійшли з міських аптек, - протягом 10 днів;
ті, що надійшли із сільських аптек, - протягом 20 днів.
Після цього вони знищуються у присутності представника вищої інстанції, що оформляється відповідним актом.
89. Усі наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори незалежно від лікарської форми, які надходять до лабораторії для аналізу, підлягають предметно-кількісному обліку в окремих пронумерованих і прошнурованих книгах, скріплених печаткою і підписом керівника вищої організації за встановленою формою (додаток N 5).
90. Документи на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні зберігатися у завідувача лабораторії протягом трьох років.
Правила зберігання, обліку та відпуску наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у науково-дослідних інститутах, лабораторіях та навчальних закладах системи МОЗ України
91. Наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні зберігатися в науково-дослідних установах, лабораторіях, навчальних закладах в окремій кімнаті, обладнаній згідно з вимогами, затвердженими відповідним наказом МОЗ України, в замкнених сейфах.
92. Кімната, сейф, в яких зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини, прекурсори, після закінчення робочого дня повинні замикатися, опечатуватися або пломбуватися.
Ключі від кімнати і сейфів, де зберігаються наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини або прекурсори, а також печатка чи пломбір повинні знаходитися в матеріально-відповідальної особи, уповноваженої наказом керівника установи на зберігання зазначених засобів.
93. Відповідальність за правильну організацію та зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів, а також відповідної документації покладається на керівника установи або його заступника.
94. Відповідальність за правильне використання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, виданих для проведення практичних занять студентами у навчальних закладах, несе викладач, який відповідає за практичні заняття зі студентами.
Зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів в аудиторіях після закінчення занять не дозволяється.
95. З надходженням наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів керівник установи зобов'язаний особисто перевірити відповідність одержаних наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин або прекурсорів супровідним документам.
96. Доступ у кімнату, де зберігаються запаси наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, дозволяється особам, які безпосередньо працюють з ними, що оформлюється наказом керівника закладу.
97. Відпуск наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів для поточної роботи здійснюється тільки з письмового дозволу керівника закладу або його заступника за вимогою, підписаною керівником підрозділу (лабораторії, відділу), із зазначенням у ній прізвища та посади особи, яка одержує цю речовину.
98. Перед відпуском наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів особа, відповідальна за їх зберігання, зобов'язана особисто перевірити обгрунтованість відпуску та правильність оформлення супровідних документів і якість паковання, після чого розписатися в копії вимоги.
99. Облік наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин, прекурсорів ведеться в окремих книгах, пронумерованих, прошнурованих та засвідчених печаткою і підписом керівника вищестоящої організації за встановленою формою (додаток N 6).
100. Відпуск наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів повинен здійснюватися за вимогами, підписаними керівником установи або його заступником з прикладенням печатки закладу.
Всі вимоги і рахунки на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні виписуватися окремо від вимог і рахунків на інші лікарські засоби із зазначенням їх кількості словами.
101. Видача наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється за окремим дорученням, оформленим в установленому порядку, із зазначенням назви одержуваних речовин та їх кількості словами. Термін дії доручення становить 15 днів.
Додаток N 1
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 1
книги обліку наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у державних аптеках
Найменування лікарського засобу __________________________________
продовження таблиці
Видача | Видача за місяць | Всього за місяць за всіма ви- дами ви- дачі | Залишок за кни- гою | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | і т.д. | |||
Додаток N 2
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 2
обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в аптечних складах
Найменування засобу ______________________________________________
Додаток N 3
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 3
обліку наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у відділеннях і кабінетах лікувально-профілактичних закладів
Найменування засобу ______________________________________________
Надходження | Видача | ||||||
дата над- ходження | звідки отримано і N документа | кіль- кість | дата | номер істо- рії хвороби | кіль- кість | зал- ишок | під- пис |
Додаток N 4
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 4
обліку рецептурних бланків на наркотичні лікарські засоби, психотропні речовини і прекурсори
Додаток N 5
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 5
книги обліку наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які надходять для аналізу
Найменування засобу ______________________________________________
Надходження | ||||
дата надход- ження | N п/п, N аналізу | від кого отримано і N документа | N серії (або проби) | кількість |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
продовження таблиці
Примітка: У графі 11 зазначається номер і дата документа, яким оформлено видачу наркотичного лікарського засобу, психотропної речовини або прекурсора.
Додаток N 6
до Порядку обігу наркотичних
лікарських засобів, психотропних
речовин і прекурсорів у закладах
системи МОЗ
Форма N 6
книги обліку наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин і прекурсорів у навчальних закладах системи МОЗ
Найменування засобу ______________________________________________