• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Ліцензійних вимог до підготовки персоналу АЕС України (НД 306.210-97)

Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України  | Наказ, Вимоги від 16.01.1998 № 8 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 16.01.1998
  • Номер: 8
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 16.01.1998
  • Номер: 8
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 8 від 16.01.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 1998 р.
за N 418/2858
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 527 від 30.12.2004 )
Про затвердження Ліцензійних вимог до підготовки персоналу АЕС України (НД 306.210-97)
На виконання ст.27, 28 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" і згідно з дорученням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 1997 р. N 26430/16 та для підвищення безпеки експлуатації ядерних установок
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України (НД 306.210-97), що додається.
2. Надати чинності НД 306.210-97 через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України без обмеження терміну дії.
3. Держатомінспекції Мінекобезпеки України (А.Дем'яненко) у 5-денний термін подати НД 306.210-97 на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Директору ДНТЦ ЯРБ Мінекобезпеки України В.Васильченку у місячний термін після державної реєстрації здійснити тиражування і розповсюдження нормативного документа.
5. Держатомінспекції (А.Дем'яненко) у тримісячний термін після державної реєстрації розробити заходи щодо впровадження системи ліцензування підготовки персоналу ядерних установок.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра О.Смишляєва.
Міністр Ю.Костенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної
безпеки України
16.01.98 р. N 8
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 1998 р.
за N 418/2858
Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України
Цей нормативний документ (НД) "Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України" (далі - Ліцензійні вимоги) розроблено відповідно до вимог Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (далі - Держатомінспекція), яка діє на підставі Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Мінекобезпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1995 р. N 751.
НД підлягає виконанню ліцензіатом, навчально-тренувальними підрозділами ліцензіата, що здійснюють підготовку персоналу АЕС України, перелік посад якого визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 1996 р. N 551 (далі - визначені посади персоналу).
1.Основні положення
1.1. Організації (підприємства), що здійснюють підготовку визначених посад персоналу АЕС України, повинні мати ліцензію Держатомінспекції.
1.2. Ліцензійні вимоги до підготовки встановлюють сукупність критеріїв, показників та умов Мінекобезпеки, яким повинні відповідати експлуатуюча організація (ліцензіат), навчально-тренувальні підрозділи ліцензіата, для підготовки визначених посад персоналу, а також вимоги до організації обліку та зберігання документації, пов'язаної з процесом ліцензування.
1.3. Видачу ліцензій на підготовку визначених посад персоналу, а також нагляд за дотриманням ліцензіатами умов дії ліцензій здійснює Держатомінспекція.
1.4. Порядок ліцензування підготовки визначених посад персоналу АЕС, строк дії ліцензії, її форма та зміст визначає нормативний документ - Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України (далі - Положення про ліцензування), затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 16.01.98 р. N 9.
1.5. Підготовка персоналу АЕС, який не входить до переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 1996 р. N 551, повинна здійснюватися за відповідними стандартами (нормативними документами) органу державного управління у сфері використання ядерної енергії та стандартами підприємств експлуатуючої організації.
1.6. Підприємства (постачальники), що надають послуги експлуатуючій організації (ліцензіату) у галузях, пов'язаних з підготовкою визначених посад персоналу АЕС (розробка навчально-методичних документів, технічних та інших засобів навчання та ін.), повинні мати контракт з ліцензіатом, у якому мають бути вказані конкретні умови та відповідальність за якість виконаних робіт чи наданих послуг.
1.7. Орган державного управління у сфері використання ядерноЇ енергії та експлуатуюча організація повинні забезпечити узгодженість відповідних стандартів, організаційно-розпорядчих документів з цим НД та іншими правилами, нормами та стандартами з безпеки.
1.8. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна мати фінансові, матеріальні та інші ресурси, відповідну організаційну структуру та персонал для якісної підготовки визначених посад персоналу.
2. Ліцензійні вимоги
2.1. Загальні вимоги
2.1.1. Експлуатуюча організація може встановити до навчально-тренувальних підрозділів, які здійснюють підготовку визначених посад персоналу АЕС, додаткові вимоги, що не суперечать чинним нормам, правилам і стандартам.
2.1.2. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна визначити в посадових інструкціях персоналу, який входить до переліку, затвердженого постановою КМ України від 22 травня 1996 р. N 551, компетенцію, обсяг знань, умінь та навичок, необхідних для безпечного та ефективного виконання посадових обов'язків.
2.1.3. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна розробити і запровадити систему професійної підготовки та підтримання кваліфікації для кожної визначеної посади персоналу, яка забезпечить отримання та підтримання рівня знань, умінь та навичок, необхідних для безпечного та ефективного виконання посадових обов'язків з експлуатації ядерної установки.
2.1.4. Система підтримання кваліфікації ліцензованого персоналу повинна бути схвалена Держатомінспекцією.
2.1.5. Установлення вимог до системи підтримання кваліфікації визначених посад персоналу (у тому числі додаткові для ліцензованого персоналу) належать до компетенції експлуатуючої організації (ліцензіата).
2.1.6. Ліцензіат повинен подати до Держатомінспекції щорічні звіти про проведену за минулий період підготовку на ті посади персоналу, на які отримано ліцензію, у порядку, встановленому Положенням про ліцензування.
2.2. Розпорядча документація
2.2.1. Навчально-тренувальний підрозділ експлуатуючої організації (ліцензіата), що здійснює підготовку визначених посад персоналу АЕС (далі - підрозділ), повинен мати узгоджені та затверджені в установленому порядку необхідні розпорядчі документи, які визначають організаційну структуру, цілі, завдання, рівень компетенції цього підрозділу.
2.2.2. У випадку зміни структури експлуатуючої організації (ліцензіата), що тягне за собою відповідні зміни в структурі та функціях підрозділу, організаційно-розпорядча документація підрозділу після її перегляду та реєстрації повинна бути подана до Держатомінспекції у встановленому порядку.
2.3. Програми підготовки персоналу
2.3.1. Професійна підготовка визначених посад персоналу повинна проводитись за затвердженими в установленому порядку індивідуальними програмами підготовки, які повинні бути складені за типовими програмами для кожної посади.
2.3.2. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна розробити типові програми підготовки всіх визначених посад персоналу відповідно до прийнятої експлуатуючою організацією системи підготовки персоналу.
2.3.3. Типові програми підготовки на визначені посади персоналу повинні бути в установленому порядку узгоджені з Держатомінспекцією.
2.3.4. Типова програма підготовки кожної посади є документом, що встановлює порядок отримання кандидатом усього комплексу необхідних професійних знань, умінь та навичок, виходячи з рівня знань, освіти (базової - для виконання ліцензованої діяльності).
2.3.5. Типові програми підготовки повинні бути розроблені на підставі аналізу діяльності з кожної визначеної посади, проведеного експлуатуючою організацією (ліцензіатом) з урахуванням відповідальності спеціаліста за безпечну експлуатацію та управління обладнанням ядерної установки.
2.3.6. На підставі аналізу діяльності з кожної із визначених посад у типових програмах підготовки повинні бути визначені цілі навчання як кінцеві, так і проміжні.
2.3.7. У типових програмах підготовки повинні бути визначені етапи підготовки, спрямовані на досягнення цілей навчання, їх послідовність та тривалість, методи і засоби підготовки, включаючи використання технічних засобів навчання, а також проміжні та підсумкові контрольні процедури (іспити) для оцінки досягнення кандидатом поставлених цілей навчання.
2.3.8. У типових програмах підготовки повинно бути передбачено вивчення безпечних способів праці під час виконання посадових обов'язків, включаючи навчання методам захисту від негативного впливу іонізуючого випромінення.
2.3.9. Типові програми підготовки повинні переглядатися (змінюватися та доповнюватися) під час внесення змін у навчальний процес, у зв'язку з введенням нових правил, норм і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, з модернізацією обладнання АЕС та/або принциповими змінами в експлуатаційній документації, а також впровадженням нової системи (елементів) підготовки або неефективності існуючих програм.
2.3.10. Зміни та/або доповнення до типових програм підготовки вносяться на підставі рішення всіх посадових осіб, які узгодили та затвердили програми.
2.3.11. В індивідуальній програмі підготовки, складеній за типовою, повинні бути конкретизовані тривалість, черговість та строки етапів навчання конкретного спеціаліста, а також навчально-методичні матеріали, що використовуються при цьому, методи та засоби залежно від результатів вхідного контролю знань спеціаліста, його освіти та досвіду.
2.3.12. Індивідуальною програмою підготовки повинно бути визначено проведення вхідного контролю знань кандидата на визначену посаду в обсязі, необхідному для початку його підготовки.
Процедура вхідного контролю знань кандидата на посаду визначається ліцензіатом.
2.3.13. Індивідуальною програмою підготовки повинні бути визначені особи, відповідальні за підготовку конкретного спеціаліста, як з числа адміністративного персоналу ліцензіата, так і з інструкторського (викладацького) персоналу підрозділу.
2.3.14. Підтримання кваліфікації визначених посад персоналу повинно проводитись за програмами відповідно до системи підтримання кваліфікації, розробленої експлуатуючою організацією (ліцензіатом).
2.3.15. Вимоги до змісту програм підготовки, програм підтримання кваліфікації, а також строки періодичного перегляду типових програм підготовки визначаються відповідним галузевим стандартом.
Цей стандарт повинен бути в установленому порядку узгоджений з Держатомінспекцією.
2.4. Інструкторський (викладацький) персонал
2.4.1. Ліцензіат повинен забезпечити професійну підготовку визначених посад персоналу в обсязі типових програм підготовки кваліфікованим інструкторським (викладацьким) персоналом.
2.4.2. Штатний та кількісний склад інструкторського (викладацького) персоналу підрозділу повинен забезпечувати якісне навчання за типовими програмами підготовки, а також підтримання кваліфікації визначених посад персоналу з урахуванням потреб ліцензіата.
2.4.3. Інструкторський (викладацький) персонал, який здійснює підготовку з теоретичної частини програми, повинен мати технічну освіту, яка не нижче освіти, передбаченої посадовими інструкціями тих, хто навчається.
2.4.4. Інструкторський (викладацький) персонал, який здійснює підготовку з практичної частини програми підготовки, повинен мати технічну освіту, яка не нижче освіти, передбаченої посадовими інструкціями тих, хто навчається, а також практичний досвід здійснення діяльності, якій навчає.
2.4.5. Вимоги до інструктурського (викладацького) персоналу щодо його кваліфікації (освіти, стажу роботи на попередніх посадах), стану здоров'я та допуску до роботи на ядерних установках повинні бути встановлені відповідним галузевим стандартом.
2.4.6. Інструкторський (викладацький) персонал повинен пройти підготовку на посаду відповідно до індивідуальної програми, розробленої на підставі типової, затвердженої у встановленому порядку.
2.4.7. У типовій програмі підготовки інструкторського (викладацького) персоналу слід визначити цілі навчання, тривалість, послідовність етапів навчання спеціаліста, а також методи та засоби, що застосовуються для досягнення поставлених цілей.
2.4.8. У типовій програмі підготовки інструкторського (викладацького) персоналу, крім навчання з технології виробництва, повинна бути передбачена психолого-педагогічна та методична підготовка, в тому числі вивчення передових методів навчання.
2.4.9. У типовій програмі підготовки повинні бути передбачені проміжні та підсумкові контрольні процедури з метою оцінки успішності досягнення поставлених цілей навчання.
2.4.10. Інструкторський (викладацький) персонал повинен пройти належну перевірку знань у відповідній комісії експлуатуючої організації (ліцензіата).
2.4.11. Експлуатуюча організація (ліцензіат) зобов'язана організувати систематичне підтримання кваліфікації інструкторського (викладацького) персоналу для вдосконалення його знань, умінь та навичок як технічних, так і педагогічних.
2.4.12. Підтримання кваліфікації інструкторського (викладацького) персоналу повинно проводитися за індивідуальною програмою, у якій слід конкретизувати цілі, тривалість, послідовність та строки виконання етапів підтримання кваліфікації спеціаліста, а також навчально-методичні матеріали, методи та засоби, що використовуються для досягнення поставлених цілей.
2.4.13. В індивідуальній програмі підтримання кваліфікації повинні бути передбачені проміжні та підсумкові контрольні процедури для оцінки успішності досягнення поставлених цілей з підтримання кваліфікації.
2.4.14. Для інструкторського персоналу, який навчає з метою набуття практичних навичок на робочих місцях, в індивідуальній програмі підтримання кваліфікації повинно бути передбачене відновлення відповідних практичних навичок методом самостійної роботи на робочих місцях персоналу АЕС, дублювання, відновлення навичок на повномасштабному тренажері та ін.
2.4.15. Вимоги до типових та індивідуальних програм підготовки, періодичність складання іспитів, проведення інструктажів та інші форми роботи з інструкторським (викладацьким) персоналом повинні бути визначені у відповідному галузевому стандарті.
2.5. Навчально-методичні матеріали
2.5.1. Навчально-тренувальний підрозділ ліцензіата повинен мати комплект чинної експлуатаційної документації відповідно до затвердженого ліцензіатом переліку кожного робочого місця персоналу, який навчається, а також необхідні для проведення навчання навчально-методичні матеріали, до яких належать:
- навчально-методичні посібники інструкторського (викладацького) персоналу, в т.ч. посібники для проведення навчально-тренувальних занять на комп'ютерних, навчальних, контролювальних та тренажерних системах;
- навчальні посібники для персоналу, який навчається;
- наочні посібники (макети) з відповідних систем та обладнання АЕС.
2.5.2. Комплект навчально-методичних посібників інструктора (викладача) для навчання за типовою програмою підготовки на посаду повинен забезпечити досягнення поставлених у типовій програмі підготовки кінцевих і проміжних цілей навчання.
2.5.3. На час підготовки за програмою ліцензіат повинен забезпечити тих, хто навчається, необхідними навчальними матеріалами (посібниками) до тем, що вивчаються відповідно до індивідуальної програми.
2.5.4. Підрозділ повинен мати комплект необхідних демонстраційних креслень, схем, макетів та інших наочних посібників, використання яких протягом навчання передбачено навчально-методичними посібниками інструкторського (викладацького) персоналу.
2.5.5. У структурі підрозділу повинна бути передбачена технічна бібліотека. Фонди, умови та час роботи технічної бібліотеки повинні задовольняти абонентів (учасників навчального процесу) та давати змогу забезпечувати підготовку, у тому числі самопідготовку, відповідно до графіка занять.
2.5.6. Суміщення функцій технічної бібліотеки ліцензіата та учбово-тренувального підрозділу дозволяється за умови задоволення вимог, викладених у п.2.5.5.
2.6. Загальні вимоги до технічних засобів навчання
2.6.1. Підрозділ ліцензіата повинен бути оснащений технічними засобами навчання, необхідними для здійснення навчального процесу відповідно до типових програм підготовки, програм підтримання кваліфікації визначених посад персоналу АЕС, підготовку та підтримання кваліфікації якого здійснює цей підрозділ.
2.6.2. Технічні засоби навчання повинні бути справними, здатними забезпечувати всі передбачені типовими програмами підготовки режими навчання і мають бути прийнятими у встановленому порядку в експлуатацію з оформленням відповідних актів.
2.6.3. Технічні засоби тренажерної підготовки повинні, як правило, уможливлювати засвоєння навичок управління у режимах нормальної експлуатації, відхилень від нормальної експлуатації та під час аварійних ситуацій.
2.6.4. Для підготовки та підтримання кваліфікації визначених посад персоналу (у тому числі ліцензованого), який виконує функції безпосереднього управління системами АЕС, підрозділ повинен бути обладнаний відповідними повномасштабними тренажерами (ПМТ) установки.
2.6.5. Кількість ПМТ повинна бути достатньою для забезпечення потреби експлуатуючої організації у підготовці та підтриманні кваліфікації відповідного персоналу.
2.6.6. У випадку відсутності в ліцензіата необхідних повномасштабних тренажерів припустимим є проведення тренажерної підготовки за програмою на повномасштабних тренажерах інших АЕС, у тому числі іноземних.
2.6.7. У випадку, вказаному в п.2.6.6, на юридичну особу, яка здійснює тренажерну підготовку персоналу АЕС, поширюються усі вимоги Мінекобезпеки щодо проведення тренажерної підготовки, якщо інше не передбачено в договорах, однією із сторін яких є Мінекобезпеки.
2.6.8. За погодженням з Держатомінспекцією в окремих випадках (за умови відсутності ПМТ) припустимим є у ході навчання за програмами, а також під час підтримання кваліфікації персоналу використання локальних тренажерів (функціональних, аналітичних, базових принципів тощо). Разом з тим повинні бути розроблені заходи, що компенсують спрощення та умовності таких тренажерів (у тому числі - шляхом збільшення строку дублювання на робочому місці).
2.6.9. Тренажерні системи повинні бути розроблені відповідно до стандарту на тренажери для підготовки персоналу АЕС.
Стандарт (НД) на вказані тренажери повинен бути узгоджений з Держатомінспекцією.
2.7. Умови підготовки та підтримання кваліфікації
2.7.1. Підрозділ ліцензіата повинен мати необхідні умови для здійснення процесу підготовки/підтримання кваліфікації запланованої кількості визначених посад персоналу АЕС, а саме:
- обладнані навчальні приміщення (аудиторії);
- технічні (комп'ютерні, макетні і ін.) приміщення;
- обладнані робочі місця інструкторів (викладачів);
- необхідна навчальна (у т.ч. комп'ютерна) та офісна техніка.
2.7.2. Підрозділ ліцензіата повинен мати обладнане приміщення технічної бібліотеки (з урахуванням вимог п.2.5.6).
2.8. Підготовка та допущення до самостійного виконання посадових обов'язків
2.8.1. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна провести з метою підготовки визначених посад персоналу, теоретичне і практичне навчання (стажування), а також підготовку на тренажері для набуття навичок управління установкою (при потребі) та перевірку знань на право виконання посадових обов'язків (іспит на посаду), а також виконання на робочому місці (робочих місцях) посадових обов'язків під керівництвом і контролем атестованого/ліцензованого спеціаліста (дублювання).
2.8.2. Організація підготовки та підтримання кваліфікації по визначених посадах персоналу АЕС регулюється відповідним галузевим стандартом, який повинен бути узгоджений з Держатомінспекцією.
2.9. Дотримання умов ліцензії
2.9.1.Умовами дії ліцензії є:
- відповідність ліцензіата вимогам цього НД, Положенню про ліцензування, а також іншим нормам, правилам і стандартам, що діють у цьому напрямку діяльності;
- відсутність систематичних (не більше двох за будь-який період часу протягом 12 місяців) та зафіксованих у звітах про розслідування порушень у роботі АЕС, пов'язаних з недостатнім рівнем кваліфікації персоналу АЕС, підготовка якого здійснювалася ліцензіатом на підставі виданої ліцензії;
- подання ліцензіатом до Держатомінспекції щорічних звітів про підготовку визначених посад персоналу відповідно до виданої ліцензії, проведену за період, що минув з моменту її видачі.
2.9.2. Ліцензіат зобов'язаний у строки та в порядку, визначеному нормами, правилами і стандартами, внести зміни та/або доповнення до відповідної документації, яка є у підрозділі, а також у моделі тренажерів, якщо такі зміни проведено в системі експлуатації АЕС, для підготовки персоналу якої отримано ліцензію.
3. Вимоги щодо забезпечення якості підготовки
3.1. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна мати належні умови для впровадження програми забезпечення якості підготовки/підтримання кваліфікації визначених посад персоналу відповідно до вимог НД 306.151-93 "Забезпечення якості на етапі експлуатації атомних станцій", у тому числі - по забезпеченню якості наданих послуг, пов'язаних з підготовкою вказаного персоналу АЕС (розробка навчально-методичних матеріалів, технічних засобів навчання і т.ін.).
3.2. Ліцензіат з метою підготовки і підтримання кваліфікації визначених посад персоналу АЕС повинен запровадити прикладну програму забезпечення якості підготовки/підтримання кваліфікації визначеного персоналу, яка грунтується на аналізі діяльності, враховує кваліфікацію та компетенцію визначеного персоналу і дає можливість для вдосконалення та проведення корегуючих заходів.
4. Документування
4.1. Організація-заявник зобов'язана подати, на вимогу Держатомінспекції, всі документи та/або відомості, необхідні для прийняття рішення про видачу ліцензії на підготовку визначених посад персоналу АЕС відповідно до заяви про отримання ліцензії.
4.2. Організація-заявник для отримання ліцензії повинна подати до Держатомінспекції документи в обсязі та за формою, передбачених Положенням про ліцензування.
4.3. На запит Держатомінспекції організація-заявник повинна подавати належні додаткові документи в порядку, визначеному Положенням про ліцензування.
4.4. Ліцензіат повинен організувати документування виконання всіх ліцензійних вимог, умов і процедур.
4.5. Ліцензіат повинен забезпечити зберігання документів, що підтверджують відповідність підрозділу вимогам цього НД та Положення про ліцензування протягом усього строку дії ліцензії, а також документів, що підтверджують проведення навчання та підтримання кваліфікації визначених посад персоналу протягом усього терміну роботи вказаних спеціалістів на цій АЕС.