МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 139 від 23.04.99 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 червня 1999 р. за N 400/3693 |
Про внесення змін та доповнень до наказу Міненерго від 14.11.97 N 37 "Про затвердження Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами"
( Наказ фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Міністерства енергетики N 37 від 14.11.97, до якого вносились зміни )
У зв'язку з потребою вдосконалення роботи з упровадження Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами, затвердженої наказом Міненерго України від 14.11.97 N 37 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.12.97 за N 619/2423, та продовження терміну її впровадження
НАКАЗУЮ:
1. Унести до наказу Міненерго України від 14.11.97 N 37 "Про затвердження Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами" такі зміни та доповнення:
1.1. Доповнити текст наказу пунктом 1.1 такого змісту:
"1.1. Затвердити Тимчасовий порядок розрахунку плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів, що додається".
1.2. У пункті 2.1 замінити "1997 - 1999" на "1997 - 2000".
1.3. У пункті 2.3 слова "у регіоні втрачають чинність" замінити словами "вважати такими, що не застосовуються на території України".
1.4. Доповнити текст наказу пунктом 2.4 такого змісту:
"2.4. Тимчасовий порядок розрахунку плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів, запроваджується в дію на період організаційно-технічної підготовки енергопостачальних організацій і споживачів електричної енергії до переходу на нову систему оплати реактивної енергії згідно з Методикою розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами і з метою створення економічних стимулів для споживачів щодо компенсації реактивної потужності і електричних мережах".
1.5. Розділ 3 Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами доповнити пунктом 3.11 такого змісту:
"3.11. На період поетапного впровадження Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами розрахунки за перетоки реактивної електроенергії здійснювати згідно з Тимчасовим порядком розрахунку плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів".
2. Начальнику Головного управління з енергозбереження Светеліку О.Д., начальнику Управління правового забезпечення Матвєєвій В.Г. здійснити реєстрацію наказу в Міністерстві юстиції України.
3. Головам правлінь акціонерних енергопостачальних компаній забезпечити впровадження Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - головного державного інспектора України з енергетичного нагляду Дарчука В.А.
Міністр | І.В.Плачков |
Затверджено
Наказ Міністерства енергетики
України 23.04.99 N 139
Тимчасовий порядок розрахунку плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів
1. Тимчасовий порядок розрахунку плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії, яка споживається чи генерується електроустановками споживачів (далі - Порядок), розроблений на період до 01.01.2001, за який електропостачальні організації повинні впровадити розрахунки із споживачами відповідно до Методики розрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії між енергопостачальною організацією та її споживачами (далі - Методика), зареєстрованої в Міністерстві юстиції 24.12.97 за N 619/2423.
2. Розрахунок оплати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії застосовується на період дії Порядку для всіх споживачів I, II III, V, VI тарифних груп, що мають середньомісячне споживання активної електроенергії більше 30 тис.кВт.год.
3. За втрати, викликані споживанням реактивної електроенергії з мереж енергопостачальної організації та передачею реактивної електроенергії з мереж споживачів у мережі енергопостачальної організації (далі - генерація), остання нараховує споживачам оплату згідно з показаннями приладів обліку реактивної електроенергії та вартості втрат від 1 кВ.Ар.год. реактивної електроенергії, яка споживається або генерується електроустановками споживача, і наведеної в таблиці 1.
Облік споживання й генерації реактивної електроенергії для нарахування плати здійснюються окремо.
4. Споживачам, які за завданням енергопостачальної організації беруть участь у регулюванні балансу реактивної потужності, енергопостачальна організація оплачує реактивну електроенергію, яка була спожита або генерована за завданням енергопостачальної організації згідно з таблицею плати за втрати від перетоків реактивної електроенергії.
5. Споживачі, які розраховуються за активну електроенергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, оплачують тільки споживання реактивної електроенергії в пікових та напівпікових зонах доби та генерацію реактивної електроенергії в нічній зоні доби за показаннями приладів обліку згідно з таблицею плати за втрати від перетоків реактивної електроенергії.
6. У разі встановлення приладів обліку не на межі балансової належності величина втрат від перетоків реактивної електроенергії в частині електромережі від місця встановлення приладу обліку до межі балансової належності визначається розрахунковим шляхом і підлягає оплаті стороною, якій належить зазначений відрізок мережі.
7. У разі відсутності приладів обліку реактивної електроенергії величина споживання реактивної електроенергії визначається на рівні споживання активної електроенергії, врахованої в точці приєднання до мереж енергопостачальної організації з урахуванням нормативного коефіцієнта потужності (tga), який встановлюється:
для промислових і прирівняних до них споживачів: 0,8;
для тягових підстанцій залізничного транспорту змінного струму: 1,0;
для тягових підстанцій залізничного транспорту постійного струму, метрополітену, міського електротранспорту: 0,5.
Генерація реактивної електроенергії приймається на рівні розрахункових значень, зафіксованих у додатку до договору на користування електричною енергією без урахування автоматичного режиму роботи батарей статичних конденсаторів (БСК) і змін потужності БСК, які відбулися з моменту складання додатка до договору на користування електроенергією.
8. При розрахунках оплати втрат за перетоки реактивної електроенергії інструкція із системного розрахунку за компенсацію реактивної потужності в електричних мережах не застосовується.
9. За період дії Порядку енергопостачальні компанії повинні здійснити поступове впровадження розрахунків зі споживачами згідно з Методикою. Упровадження нової системи розрахунків для кожного окремого споживача здійснюється після проведення розрахунку економічних еквівалентів реактивної потужності і внесення змін до договору про користування електричною енергією.
Після закінчення терміну застосування Порядку, зазначеного в таблиці плати за втрати від перетоків реактивної електроенергії, енергопостачальні організації проводять вищенаведені розрахунки зі споживачами тільки згідно з Методикою.
Таблиця 1
Плата за втрати від перетоків реактивної електроенергії
Економічне обгрунтування підрахунків плати за перетоки реактивної електроенергії на перехідний період
Оплату 1 кВАр.г спожитої та генерованої реактивної електроенергії на перехідний період до впровадження нової системи оплати згідно Методики пропонується встановити на рівні діючої плати.
Підрахунки плати викладені з використанням даних статзвітності 49-енерго (звіт про споживання і оплату реактивної електроенергії споживачами), яку енергопостачальні компанії (ЕК) складають щомісячно.
При підрахунках проаналізована динаміка зміни оплати кожної енергопостачальної компанії за 1998 р. - середня оплата 1 кВАр.г відображає місцеві умови кожної енергопостачальної компанії (різний склад тарифних груп і т.ін.) і має стабільний характер по кожній окремій ЕК. Оскільки при розрахунках в 1998 р. застосовувався центовий тариф з вересня 1998 р. в зв'язку зі зміною курсу долару оплата 1 кВАр.г збільшилась по всім ЕК.
При розрахунках оплати була підрахована середньомісячна оплата за даними 3-х місяців IV кварталу 1998 р. по кожній енергопостачальній компанії окремо і врахований коефіцієнт зміни курсу долару за даними на 1 січня 1999 р. - 3,427 і на 1 вересня 1998 р. - 2,25, К зміни курсу = 1,52.
Плата 1 кВАр.г при застосуванні тарифу, диференційованого за періодами часу, підрахована по піковій та напівпіковій зоні доби з врахуванням діючих в 1998 р. коефіцієнтів по зонам доби.
Плата за перетоки реактивної електроенергії, яку сплачує ЕК споживачу прийнята на рівні оплати, яку застосовує ЕК в розрахунках із споживачами.
Розрахунки по енергопостачальним компаніям приведені в таблиці.
Начальник управління з енергозабезпечення | О.Д.Светелік |
Розрахунок плати за перетоки реактивної електроенергії (по даним статзвітності - форма 49-енерго за IV квартал 1998 р.)
Примітка: Курс долара на 1/IX-98 р. 2,25
на 1/1-99 р. 3,427 К зміни курса = 1,52