• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства

Міністерство соціальної політики України, Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Форма типового документа, Порядок від 13.03.2019 № 369/180
Реквізити
  • Видавник: Міністерство соціальної політики України, Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 13.03.2019
  • Номер: 369/180
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство соціальної політики України, Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 13.03.2019
  • Номер: 369/180
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.03.2019 м. Київ № 369/180
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
02 квітня 2019 р. за № 333/33304
Про затвердження Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Міністерства соціальної політики України,  Міністерства внутрішніх справ України  від 13 листопада 2023 року № 434-Н/917 )
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 10 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", пункту 18 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію", Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (зі змінами), Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877 (зі змінами), з метою запобігання та протидії домашньому насильству
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, що додається.
2. Управлінню протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству Міністерства соціальної політики України (Фаримець О. О.) в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників міністрів відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
 

Міністр соціальної політики України

А. Рева

Міністр внутрішніх справ України

А. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

 

Уповноважений Верховної
Ради України з прав людини

Л. Денісова

Голова Національної політики України

С. М. Князєв
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України
13 березня 2019 року № 369/180
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
02 квітня 2019 р. за № 333/33304
ПОРЯДОК
проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення оцінки вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи, з метою визначення ефективних заходів реагування, спрямованих на припинення такого насильства та попередження його повторного вчинення.
2. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" та інших актів законодавства у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
4. Оцінку ризиків проводить поліцейський уповноважений підрозділ органу Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) за фактом вчинення домашнього насильства.
5. Результати оцінки ризиків враховує поліцейський уповноваженого підрозділу поліції під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та надання допомоги постраждалим особам у порядку, визначеному законодавством.
Уповноважені органи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству можуть використовувати результати оцінки ризиків під час застосування заходів протидії такому насильству відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
II. Процедура оцінки ризиків вчинення домашнього насильства
1. Оцінка ризиків проводиться за факторами небезпеки/ризиків щодо вчинення домашнього насильства, передбачених у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства згідно з додатком до цього Порядку, шляхом спілкування/бесіди з постраждалою від такого насильства особою або її представником, з'ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи.
За наявності технічної можливості форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства заповнюється в електронній формі з використанням мобільного логістичного пристрою та роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв.
( пункт 1 розділу II доповнено абзацом другим згідно з наказом  Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ  України від 13.11.2023 р. № 434-Н/917 )
2. За результатами заповнення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції визначає рівень небезпеки, який ураховується під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, надання допомоги постраждалим особам.
3. Фактори небезпеки/ризику щодо вчинення домашнього насильства визначаються за результатами оцінки дій кривдника, які свідчать про ймовірність настання летальних наслідків у разі вчинення домашнього насильства, і представлені у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства у вигляді питань, на які відповідає поліцейський уповноваженого підрозділу поліції за результатами спілкування з постраждалою особою, та загальної оцінки ситуації вчинення домашнього насильства з метою виявлення вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті такої особи.
4. У разі виявлення будь-яких інших чинників/обставин за результатами оцінки ситуації, які можуть вплинути на рівень небезпеки (ризику) вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції у позиції "Зауваження поліцейського уповноваженого підрозділу поліції щодо будь-яких інших чинників/обставин, які підвищують/знижують рівень загрози життю та здоров'ю постраждалої особи" форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства робить запис про наявність таких чинників/обставин, їхні можливі наслідки та надає інші зауваження щодо них.
5. У зв'язку з тим, що кожна окрема ситуація може мати унікальні чинники/обставини, які впливають на рівень небезпеки та ризик летального випадку, пов'язаного з насильством, не передбачені формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на власний розсуд може оцінити рівень небезпеки як високий, якщо він/вона вважає, що постраждала особа перебуває в потенційно небезпечній ситуації або яка може спричинити смерть особи або інші тяжкі наслідки.
Про наявність та можливі наслідки дії таких чинників/обставин поліцейський уповноваженого підрозділу поліції робить запис у відповідній позиції форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
6. Дві відповіді "Так" на запитання з № 1 - 6 та на будь-яку кількість запитань з № 7 - 27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, а також якщо поліцейський уповноваженого підрозділу поліції вважає, що постраждала особа перебуває в ситуації, яка може спричинити її смерть або інші тяжкі наслідки, оцінюється як високий рівень небезпеки.
Відповідь "Так" на одне запитання з № 1 - 6 та на щонайменше сім і більше запитань з № 7 - 27 або жодної відповіді на запитання з № 1 - 6, але не менше чотирнадцяти позитивних відповідей на запитання з № 7 - 27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства оцінюється як середній рівень небезпеки.
Відповідь "Так" на одне запитання з № 1 - 6 та на не більше ніж шість запитань з № 7 - 27 або не більше тринадцяти позитивних відповідей на запитання з № 7 - 27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства оцінюється як низький рівень небезпеки.
Якщо на всі запитання отримано відповіді "Без відповіді / Невідомо", поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на свій розсуд може оцінити ситуацію як таку, що має високий рівень небезпеки.
7. Залежно від визначеного рівня небезпеки, яка загрожує постраждалій особі, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції приймає рішення щодо необхідності винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника та застосування заходів, передбачених частиною другою статті 25 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
Якщо рівень небезпеки оцінюється як низький або середній, а інші чинники/обставини, що можуть вплинути на рівень небезпеки, відсутні, терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься на розсуд поліцейського уповноваженого підрозділу поліції.
У разі високого рівня небезпеки поліцейський уповноваженого підрозділу поліції обов'язково виносить терміновий заборонний припис стосовно кривдника.
8. Якщо поліцейський уповноваженого підрозділу поліції вважає, що постраждала особа потребує медичної, соціальної, психологічної, правової або іншої допомоги, він інформує у встановленому законодавством порядку про це відповідний уповноважений орган (установу) у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
9. У разі наявності декількох постраждалих осіб форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства заповнюється щодо кожної постраждалої особи окремо.
10. Усі реквізити форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції заповнює державною мовою, розбірливим почерком, чорнилом чорного або синього кольору.
11. Після проведення оцінки ризиків поліцейський уповноваженого підрозділу поліції долучає форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства до матеріалів, зібраних за фактом такого насильства.
 

Начальник Управління протидії
торгівлі людьми та запобігання
домашньому насильству Міністерства
соціальної політики України

О. Фаримець

Начальник Управління взаємодії
з Національною поліцією Міністерства
внутрішніх справ України

О. Соколовський
 
Додаток
до Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства
(пункт 1 розділу II)
(в редакції наказу Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України
від 13.11.2023 № 434-Н/917)
Форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства
Дата: поліцейський уповноваженого підрозділу поліції (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), звання, посада, орган поліції)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Постраждала особа: (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності)
______________________________________________________________ Стать:  [_] Ч /  [_] Ж Вік ____
Наявність інвалідності:  [_] Так /  [_] Ні
Наявність дітей:  [_] Так (зазначити стать і вік) __________________________________________ /  [_] Ні
Кривдник: (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності)
________________________________________________________ Стать:  [_] Ч /  [_] Ж Вік __________
Наявність інвалідності:  [_] Так /  [_] Ні
Чи є кривдник військовослужбовцем, військовозобов'язаним чи резервістом під час проходження зборів або особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро України. Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейським:
  [_] Так /  [_] Ні /  [_] Без відповіді / Не відомо
У яких стосунках перебуває кривдник з постраждалою особою (необхідне позначити):
1) подружжя;
2) колишнє подружжя;
3) наречені;
4) мати (батько) або дитина (діти) одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя);
5) особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти;
6) особи, які мають спільну дитину (дітей);
7) батьки (мати, батько) і дитина (діти);
8) дід (баба) та онук (онука);
9) прадід (прабаба) та правнук (правнучка);
10) вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка);
11) рідний брат і сестра;
12) інші родичі: дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука);
13) діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими;
14) опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням;
15) прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім'ї патронатного вихователя;
16) інші родичі, інші особи, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання згідно зі статтею 3 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
Місце (адреса) проведення оцінки ризиків:
____________________________________________________________________________________
Вдалося поліцейському уповноваженого підрозділу поліції провести спілкування/бесіду?   [_] Так   [_] Ні  
Постраждала особа відмовилася від спілкування/бесіди?   [_] Так   [_] Ні  
1. Раніше кривдник погрожував застосувати або застосовував зброю або інші предмети, які можуть спричинити шкоду життю та здоров'ю постраждалої особи або дітям?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
2. Кривдник погрожував вбити постраждалу особу або дітей?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
3. Постраждала особа допускає, що кривдник може спробувати вбити її або дітей?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
4. Раніше кривдник душив постраждалу особу, або передавлював їй горло, або намагався це зробити?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
5. Раніше кривдник застосовував фізичне насильство, яке спричинило тілесні ушкодження середнього або тяжкого ступеня?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
6. Протягом останнього року застосовувався до кривдника терміновий заборонний припис?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
7. Кривдник має зброю та/або може її легко дістати і застосувати?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
8. Кривдник схильний до сильних або постійних ревнощів і контролює більшу частину повсякденного життя постраждалої особи?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
9. Кривдник висловлював намір або намагався вчинити самогубство?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
10. Кривдник залякував, переслідував постраждалу особу або дітей чи погрожував їй/їм?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
11. Кривдник нападав на постраждалу особу або дітей за межами домашнього середовища?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
12. Кривдник утримував постраждалу особу або дітей проти її/їх волі в певному місці або будь-яким іншим чином обмежував свободу, у тому числі свободу в спілкуванні?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
13. Поведінка кривдника вплинула на безпеку постраждалої особи та дітей?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
14. Кривдник має алкогольну залежність або зловживає алкогольними напоями?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
15. Кривдник має наркотичну залежність або зловживає наркотичними речовинами?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
16. Раніше кривдник погрожував вбити, вбив домашню або іншу тварину або завдавав їй навмисної шкоди?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
17. Кривдник раніше вчиняв щодо постраждалої особи:
1) фізичне насильство;
2) психологічне насильство;
3) економічне насильство;
4) сексуальне насильство? (якщо так, необхідне позначити)
  [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
18 Кривдник має фінансові проблеми?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
19. Постраждала особа та діти є економічно залежною(ими) від кривдника?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
20. Під час спільного проживання були випадки, коли кривдник покидав на тривалий час (не менше ніж на 10 діб) сім'ю без причини та без пояснень?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
21. У постраждалої особи є дитина/діти від іншого шлюбу, про яких кривдник знає або нещодавно дізнався?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
22. Сім'я постраждалої особи перебуває під соціальним супроводом?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
23. Суд видавав кривднику обмежувальний припис?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
24. Кривдник порушував заходи тимчасового обмеження своїх прав або вимоги, передбачені обмежувальним приписом, у разі його отримання?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
25. Кривдник притягався до кримінальної відповідальності за:
1) вбивство;
2) спричинення тілесних ушкоджень;
3) згвалтування:
4) сексуальне насильство;
5) інші злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, злочини проти життя та здоров'я особи? (якщо так, необхідне позначити)
  [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
26. Кривдник виганяв постраждалу особу або дітей з місця проживання, погрожував такими діями?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
27. Щось ще змушує постраждалу особу турбуватися про безпеку?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
Якщо так, що саме турбує постраждалу особу? _____________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Постраждала особа потребує надання притулку?   [_] Так   [_] Ні   [_] Без відповіді / Невідомо
Зауваження поліцейського уповноваженого підрозділу поліції щодо будь-яких інших чинників/обставин, які підвищують/знижують рівень загрози життю та здоров'ю постраждалої особи
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
Підпис поліцейського уповноваженого підрозділу поліції, який провів оцінку ризиків _____________
Поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено рівень небезпеки:
високий  [_]                                                      середній  [_]                                               низький  [_]
Терміновий заборонний припис стосовно кривдника винесено:  [_] ТАК /  [_] НІ
у разі винесення термінового заборонного припису: № ______ від ___ ____________ 20__ р.
( додаток у редакції наказу Міністерства соціальної політики України,  Міністерства внутрішніх справ України від 13.11.2023 р. № 434-Н/917 )
____________