• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в органах внутрішніх справ і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Положення від 17.07.1995 № 488 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 17.07.1995
  • Номер: 488
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 17.07.1995
  • Номер: 488
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 488 від 17.07.95 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
22 серпня 1995 р.
за N 308/844
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу МВС N 85 від 06.02.2001 )
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в органах внутрішніх справ і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України
1. Затвердити Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в органах внутрішніх справ й військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України, що додається.
2. Вважати таким, що не застосовується на території України, наказ МВС СРСР від 25.05.88 р. N 115.
Міністр генерал-лейтенантміліції Ю.Ф.Кравченко
Затверджено
наказом Міністерства
внутрішніх справ України від
17.07.95 N 488
Положення
про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в органах внутрішніх справ і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України
1. Основи організації військово-лікарської експертизи.
1.1. Це Положення визначає організацію військово-лікарської експертизи на мирний та воєнний час в органах внутрішніх справ* і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України і є посібником для набуття кваліфікації лікаря-експерта з питань військово-лікарської експертизи в органах внутрішніх справ і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС України.
---------------------------------------
*Під органами внутрішніх справ слід розуміти Міністерство внутрішніх справ України, головні управління МВС України в Криму, м.Києві, Київській області та управління МВС України в областях, м.Севастополі та на транспорті, їх міські, районні та лінійні відділи (управління), підрозділи, установи, навчальні заклади і науково-дослідні установи, підприємства і організації, що становлять єдину систему МВС України.
1.2. Положення встановлює порядок медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців військ внутрішньої та конвойної охорони МВС України (далі - військовослужбовці), громадян, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України (далі - кандидати до вступу на навчання), курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і військовослужбовців.
1.3. Основними завданнями військово-лікарської експертизи є:
1.3.1. Визначення за станом здоров'я і фізичного розвитку придатності до служби в органах внутрішніх справ, військової служби, можливості проходження служби за кордоном, вступу (навчання) до навчальних закладів МВС і Міністерства оборони осіб, які є кандидатами на службу в органи внутрішніх справ, осіб рядового й начальницького складу ОВС, військовослужбовців військ внутрішньої та конвойної охорони МВС, курсантів і слухачів навчальних закладів МВС.
1.3.2. Визначення за станом здоров'я можливості проживання членів сімей осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців, крім членів сімей військовослужбовців строкової служби, за кордоном.
1.3.3. Оцінка результатів медичного огляду осіб, які є кандидатами на службу в органи внутрішніх справ, осіб рядового й начальницького складу ОВС і військовослужбовців, осіб, які вступають до навчальних закладів МВС і розробка пропозицій щодо вдосконалення цієї роботи.
1.3.4. Контроль, у зв'язку з військово-лікарською експертизою, за станом профілактичної і лікувально-діагностичної роботи в лікувально-профілактичних установах систем МВС.
1.3.5. Визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у осіб рядового й начальницького складу ОВС та осіб рядового й начальницького складу, що звільнилися зі служби.
1.3.6. Визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у військовослужбовців та військовослужбовців, що звільнилися з військової служби.
1.3.7. Визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців.
1.3.8. Визначення причинного зв'язку захворювань (смерті) робітників та службовців ОВС і військ внутрішньої та конвойної охорони з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
1.3.9. Розробка, спільно з головними та іншими лікарями-спеціалістами МВС, методик медичного огляду, вимог до стану здоров'я і фізичного розвитку кандидатів на службу в органах внутрішніх справ, осіб рядового й начальницького складу, кандидатів до вступу на навчання, членів сімей осіб рядового й начальницького складу.
1.3.10. Аналіз наслідків захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв осіб рядового й начальницького складу з метою визначення їх придатності для подальшої служби при узгодженні з кадровим апаратом.
1.3.11. Вивчення та аналіз разом з головними спеціалістами Управління, відділів, служб охорони здоров'я та іншими лікарями-спеціалістами лікувально-профілактичних установ МВС наслідків лікування і результатів медичного огляду осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців, оцінка впливу умов служби на стан здоров'я і придатності до військової служби; розробка пропозицій щодо змінення їх здоров'я і збереження придатності до служби (військової служби), служби за спеціальністю.
1.3.12. Вивчення, узагальнення і розповсюдження передового досвіду роботи з питань військово-лікарської експертизи.
1.3.13. Проведення наукової і практичної роботи з питань військово-лікарської експертизи з метою її вдосконалення.
1.3.14. Підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.
2. Органи військово-лікарської експертизи
2.1. Органами військово-лікарської експертизи є штатні й позаштатні (постійно та тимчасово діючі) військово-лікарські комісії (ВЛК), що організують і проводять військово-лікарську експертизу.
2.2. Органи військово-лікарської експертизи у своїй роботі керуються чинним законодавством, цим Положенням та нормативними актами МВС з питань військово-лікарської експертизи.
При здійсненні військово-лікарської експертизи військовослужбовців, кандидатів, які вступають до військово-навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Міністерства оборони, членів сімей військовослужбовців органи військово-лікарської експертизи керуються також нормативними документами з військово-лікарської експертизи, що діють у Збройних Силах.
2.3. Штатні ВЛК комплектуються лікарями з клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, отоларингологія, офтальмологія тощо), досвідом роботи в лікувально-профілактичних установах системи МВС, інших міністерств і відомств, в органах військово-лікарської експертизи.
2.4. У необхідних випадках до участі в роботі штатних ВЛК на правах членів можуть залучатись головні та інші лікарі-спеціалісти, а також керівники органів внутрішніх справ, представники кадрових апаратів та командування військових частин.
2.5. Органи військово-лікарської експертизи свої постанови, висновки та інші рішення (в подальшому - постанови) виносять колегіально, більшістю голосів. Придатність до служби в органах внутрішніх справ, до військової служби визначається методом індивідуальної оцінки.
При незгоді начальника (голови) чи окремих членів ВЛК з думкою решти її членів особиста думка начальника (голови), окремих членів комісії записується в акт медичного огляду (протокол засідання військово-лікарської комісії), а постанова виноситься шляхом голосування з урахуванням більшості голосів.
2.6. При незгоді особи, яка пройшла медичних огляд у ВЛК може бути проведений повторний медичний огляд у вищестоящій ВЛК або додаткове обстеження і повторний медичний огляд у цій же ВЛК.
2.7. Постанови позаштатної ВЛК, згідно з цим Положенням, розглядаються, контролюються, затверджуються, а при необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
За рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
2.8. Документи позаштатних органів військово-лікарської експертизи з питань військово-лікарської експертизи скріпляються гербовою мастичною печаткою органу внутрішніх справ, військової частини, лікувально-профілактичної установи, навчального закладу МВС, при яких вони створені.
2.9. Діловодство у ВЛК ведеться в порядку, встановленому наказами та інструкціями МВС.
2.10. Забезпечення штатних і позаштатних ВЛК медичною технікою, майном, санітарним і господарським інвентарем, меблями, речовим майном і канцелярським приладдям, надання їм приміщень і забезпечення комунальними послугами здійснюється за рахунок асигнувань, що виділяються за кошторисом відповідних лікувальних установ МВС.
2.11. Залучати особовий склад штатних ВЛК до вирішення питань і завдань, не пов'язаних з військово-лікарською експертизою, забороняється.
Штатні військово-лікарські комісії
2.12. Штатними військово-лікарськими комісіями є:
Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) МВС, військово-лікарські комісії (ВЛК) ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях та м.Севастополі.
Штатні ВЛК відносяться до медичних установ спеціального призначення і при вирішенні завдань, поставлених перед ними, взаємодіють з органами військово-лікарської експертизи, установами й організаціями інших міністерств, відомств, відповідними медичними службами, лікувально-профілактичними установами, керівництвом МВС і військ внутрішньої та конвойної охорони. Вони мають гербову печатку та кутовий штамп.
2.13. На штатні військово-лікарські комісії органів внутрішніх справ покладаються:
2.13.1. Організація, керівництво і контроль за роботою органів військово-лікарської експертизи та надання їм методичної і практичної допомоги.
2.13.2. Організація навчання лікарського складу лікувально-профілактичних установ і навчальних закладів МВС з питань військово-лікарської експертизи.
2.13.3. Розгляд заяв, пропозицій і скарг, прийом осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, пенсіонерів МВС, колишніх осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців МВС з питань військово-лікарської експертизи; аналіз і узагальнення результатів цієї роботи.
2.13.4. Перевірка, аналіз і узагальнення результатів роботи підпорядкованих органів військово-лікарської експертизи.
2.13.5. Розробка і подання начальнику (голові) ЦВЛК МВС пропозицій щодо уточнення, доповнення і зміни нормативних документів з військово-лікарської експертизи.
2.13.6. Подання начальнику відповідної вищестоящої ВЛК у встановленому порядку звітів, а начальнику Управління охорони здоров'я, галузевої служби МВС і при необхідності, керівництву МВС - відомостей про стан і результати військово-лікарської експертизи.
2.14. Прийняття постанов, розгляд їх обгрунтованості, затвердження (незатвердження) чи скасування постанов підпорядкованих військово-лікарських комісій.
2.15. Перегляд власних постанов і постанов підпорядкованих ВЛК у порядку контролю, а також оскарження їх керівництвом органів внутрішніх справ, командуванням військових частин чи особами, що підлягають медичному огляду, та в інших необхідних випадках. Якщо постанови про придатність до служби колишніх осіб вищого, старшого чи середнього начальницького складу органів внутрішніх справ і осіб офіцерського складу запасу (у відставці) на період звільнення їх з органів внутрішніх справ і військ внутрішньої і конвойної охорони МВС призводять до зміни формулювання наказу про звільнення, вони підлягають затвердженню вищестоящою штатною ВЛК. Остаточні постанови в цих випадках приймаються Центральною військово-лікарською комісією МВС.
2.16. Прийняття постанов, а при необхідності перегляд власних постанов і постанов рівнозначних та нижчестоящих органів військово-лікарської експертизи про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм і каліцтв у колишніх осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців з їх участю у Великій Вітчизняній війні, іншими бойовими діями, з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
2.17. Перевірка роботи підпорядкованих органів військово-лікарської експертизи.
2.18. Дача вказівок та роз'яснень з питань військово-лікарської експертизи підпорядкованим органам військово-лікарської експертизи.
2.19. Видача направлень особам, які проходять медичний огляд, на стаціонарне обстеження чи лікування в лікувально-профілактичних установах МВС або, за погодженням, у лікувально-профілактичних установах інших міністерств і відомств.
2.20. Направлення в необхідних випадках осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців на медичний огляд в підпорядковані військово-лікарські комісії за погодженням з кадровими апаратами органів внутрішніх справ і військ внутрішньої та конвойної охорони МВС.
2.21. Затребування в необхідних випадках для винесення експертної постанови особливих і пенсійних справ, медичних документів, матеріалів службових перевірок, дізнань з подальшим поверненням їх у строк не пізніше одного місяця, а також характеристик, архівних довідок, витягів з наказів, актів, протоколів та інших документів.
2.22. Направлення в необхідних випадках до підпорядкованих ВЛК лікувально-профілактичних установ систем МВС, навчальних закладів МВС запитів щодо додаткових відомостей, які уточнюють і доповнюють їх звіти, для аналізу, узагальнення і оцінки результатів медичного огляду.
2.23. Залучення на договірних засадах для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних спеціалістів медичних управлінь, відділів служб і лікарів-спеціалістів лікувально-профілактичних закладів МВС, інших міністерств і відомств.
Центральна військово-лікарська комісія МВС України
2.24. Центральна військово-лікарська комісія МВС є вищим органом військово-лікарської експертизи в системі Міністерства внутрішніх справ України.
Центральній військово-лікарській комісії МВС з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються всі органи військово-лікарської експертизи системи Міністерства внутрішніх справ України.
Постанови ЦВЛК МВС з питань військово-лікарської експертизи є остаточними і можуть бути оскаржені в порядку, встановленому законодавством України.
Начальник (голова) ЦВЛК призначається наказом першого заступника міністра внутрішніх справ України за поданням Управління охорони здоров'я МВС.
2.25. На ЦВЛК МВС покладається організація військово-лікарської експертизи в органах внутрішніх справ і військах внутрішньої та конвойної охорони МВС, а також:
2.25.1. Розробка проектів наказів, інструкцій, методичних вказівок з питань військово-лікарської експертизи.
2.25.2. Підготовка спільно з головними спеціалістами Управління охорони здоров'я МВС і лікарями-спеціалістами центральних лікувальних установ МВС методик медичного дослідження при медичному огляді кандидатів на службу в органах внутрішніх справ, осіб, що вступають до навчальних закладів МВС, осіб рядового й начальницького складу, а також переліку медичних протипоказань для проходження служби (проживання) осіб рядового й начальницького складу (членів їх сімей) за кордоном.
2.25.3. Аналіз стану роботи військово-лікарських комісій і розробка пропозицій щодо вдосконалення військово-лікарської експертизи в органах внутрішніх справ.
2.25.4. Розробка форм звітних документів про роботу військово-лікарських комісій.
2.25.5. Організація та проведення нарад і зборів з питань військово-лікарської експертизи.
2.25.6. Подання начальнику Управління охорони здоров'я МВС, а при необхідності - керівництву міністерства відомостей про стан і результати військово-лікарської експертизи.
2.26. ЦВЛК МВС крім завдань, передбачених пунктом 1.3 цього Положення, має право:
2.26.1. Перевіряти роботу всіх військово-лікарських комісій МВС.
2.26.2. Направляти в необхідних випадках осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців на повторний медичний огляд до будь-якої ВЛК органів внутрішніх справ за погодженням з Головним управлінням кадрів МВС. Визначати формулювання постанов ВЛК та порядок їх оформлення.
2.26.3. У необхідних випадках, за погодженням з Головним управлінням кадрів МВС, у встановленому порядку викликати на медичний огляд осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців.
2.26.4. Розглядати свідоцтва про хворобу та затверджувати постанови ВЛК на осіб вищого начальницького складу, які займають посади, що входять до номенклатури МВС а також осіб, які займають посади начальників служб (відділів) охорони здоров'я та начальників ВЛК ГУ МВС (УМВС) в областях.
Військово-лікарська комісія ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях і м.Севастополі
2.27. Начальник (голова) військово-лікарської комісії ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях та м.Севастополі призначається наказом заступника міністра внутрішніх справ України за поданням ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях та м.Севастополі, за погодженням з ЦВЛК МВС.
Начальник (голова) військово-лікарської комісії ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях та м.Севастополі підпорядковується у питаннях військово-лікарської експертизи начальнику (голові) Центральної військово-лікарської комісії МВС.
Рішення, вказівки з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарських комісій ГУ МВС в Криму, м.Києві, УМВС в областях та м.Севастополі є обов'язковими для гарнізонних і госпітальних військово-лікарських комісій.
2.28. На ВЛК ГУ МВС в Криму, УМВС в областях та м.Севастополі покладені організація, керівництво і контроль за діяльністю підпорядкованих ВЛК органів внутрішніх справ, розташованих в Криму, областях, м.Севастополі у відповідності з пунктом 2.13.1 цього Положення, а також медичний огляд курсантів і слухачів у період їх навчання в навчальних і військово-навчальних закладах МВС, розташованих на території Криму, областей та м.Севастополя.
Позаштатні військово-лікарські комісії
2.29. Позаштатними військово-лікарськими комісіями є:
2.29.1. Постійно діючі:
- госпітальні військово-лікарські комісії (ГВЛК);
- гарнізонні військово-лікарські комісії (ГВЛК).
2.29.2. Тимчасово діючі: військово-лікарські комісії вищих навчальних закладів МВС.
2.30. Переліки госпіталів, лікарень, стаціонарів, лазаретів, санаторіїв, поліклінік органів внутрішніх справ, управлінь і з'єднань військ внутрішньої та конвойної охорони, навчальних закладів, при яких організуються позаштатні постійно діючі і тимчасово діючі військово-лікарські комісії, і їх голів затверджує начальник Управління охорони здоров'я МВС, за поданням начальника ЦВЛК МВС.
Вказані переліки затверджуються повторно у разі змін, розформування, передислокації чи розгортання нових лікувально-профілактичних закладів, військових частин.
2.31. На підставі затвердженого переліку відповідні посадові особи, під контролем яких знаходяться лікувально-профілактичні та навчальні заклади, своїми наказами щорічно призначають персональний склад відповідних військово-лікарських комісій і визначають порядок їх роботи.
Госпітальна військово-лікарська комісія
2.32. Госпітальна військово-лікарська комісія створюється в госпіталі, лікарні, санаторії відповідно до наказу начальника госпіталю, лікарні, санаторію у складі голови, не менше двох членів-лікарів, а також секретаря з числа осіб середнього медичного персоналу (можливо без медичної освіти).
2.33. Головою ГВЛК призначається заступник начальника госпіталю, лікарні, санаторію по медичній частині, а в лікувально-профілактичних закладах, де ця посада штатним розписом не передбачена, - начальник одного з лікувальних відділень.
Заступником голови госпітальної військово-лікарської комісії призначається один з лікарів - членів комісії.
Голова госпітальної ВЛК підпорядковується начальнику госпіталю, лікарні, санаторію, а з питань військово-лікарської експертизи - начальнику (голові) відповідної вищестоящої військово-лікарської комісії.
2.34. На госпітальну військово-лікарську комісію покладається:
2.34.1. Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів, які вступають до навчальних закладів МВС, осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, що знаходяться на обстеженні і лікуванні в даному лікувально-профілактичному закладі.
Прийняття постанов у відповідності з цим Положенням, Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, іншими нормативними актами МВС і Міністерства оборони з військово-лікарської експертизи.
2.34.2. Контроль за своєчасністю і обгрунтованістю госпіталізації, повнотою та якістю обстеження й лікування, попередження передчасної виписки осіб, що потребують лікування (обстеження), чи необгрунтовано тривалого перебування їх на лікуванні (обстеженні). Своєчасна інформація кадрових апаратів про необхідність направлення осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців на медичний огляд.
2.34.3. Контроль за якістю оформлення медичної та експертної документації.
2.34.4. Вивчення наслідків лікування осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців.
2.34.5. Контроль у зв'язку з військово-лікарською експертизою за станом профілактичної, лікувально-діагностичної роботи в даному госпіталі, лікарні, санаторії, поліклініці органів внутрішніх справ, військових частин, навчальних закладів МВС України.
2.34.6. Аналіз і узагальнення результатів роботи госпітальної військово-лікарської комісії.
2.34.7. Подання начальнику госпіталю, лікарні, санаторію і начальнику (голові) відповідної вищестоящої військово-лікарської комісії звіту про виявлені недоліки в обстеженні і лікуванні осіб, що перебувають в госпіталі, лікарні, санаторії й обслуговуються поліклініками органів внутрішніх справ, військових частин, навчальних закладів МВС України, з метою усунення цих недоліків.
2.34.8. Підвищення кваліфікації лікарів госпіталю, лікарні, стаціонару і санаторію з питань військово-лікарської експертизи.
2.35. Постанови госпітальної ВЛК розглядаються і затверджуються вищестоящою військово-лікарською комісією у відповідності з цим Положенням і Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України.
2.36. Заходи щодо виконання обов'язків, покладених цим Положенням на госпітальну військово-лікарську комісію, передбачаються в планах роботи та спеціальної підготовки лікарського складу лікувально-профілактичного закладу, при якому організована комісія.
Гарнізонна військово-лікарська комісія
2.37. Гарнізонна військово-лікарська комісія створюється в поліклініці органу внутрішніх справ і військовому лікувально-профілактичному закладі військ внутрішньої та конвойної охорони наказом начальника відповідного ГУ МВС (УМВС), Головного управління військ внутрішньої та конвойної охорони МВС у складі голови, не менше двох членів - лікарів, а також секретаря з числа осіб середнього медичного персоналу (можливо без медичної освіти).
2.38. Головою горнізонної військово-лікарської комісії призначається начальник медичного відділу, керівник поліклініки органу внутрішніх справ, начальник медичної служби.
З питань військово-лікарської експертизи голова гарнізонної військово-лікарської комісії підпорядковується начальнику (голові) відповідної вищестоящої комісії.
2.39. На гарнізонну військово-лікарську комісію покладається:
2.39.1. Медичний огляд кандидатів на службу в органах внутрішніх справ, кандидатів до навчання в навчальних закладах МВС, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців та членів їх сімей.
Винесення постанов у відповідності з цим Положенням, Положенням про військово-лікарську експертизу і медичний огляд у Збройних Силах, іншими нормативними актами МВС і Міністерства оборони з військово-лікарської експертизи.
2.39.2. Контроль у зв'язку з проведенням військово-лікарської експертизи за станом профілактичної і лікувально-діагностичної роботи в лікувально-профілактичному закладі органу внутрішніх справ, з'єднані військ внутрішньої та конвойної охорони.
2.39.3. Аналіз і узагальнення результатів роботи гарнізонної військово-лікарської комісії.
2.39.4. Подання у визначені строки відповідній вищестоящій військово-лікарській комісії звіту про роботу за встановленою формою.
2.40. Заходи щодо виконання обов'язків, визначених цим Положенням, ураховуються в планах роботи і спеціальної підготовки лікарського складу поліклініки органу внутрішніх справ, медичної служби з'єднання військ внутрішньої та конвойної охорони.
Військово-лікарська комісія навчального закладу міністерства внутрішніх справ
2.41. Тимчасово діюча військово-лікарська комісія навчального закладу МВС щорічно створюється для проведення остаточного медичного огляду осіб, які вступають до навчальних закладів МВС наказом ректора навчального закладу у складі голови - начальника медичної служби навчального закладу, членів - лікарів-спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, психіатра, отоларинголога, офтальмолога, стоматолога і секретаря з числа середнього медичного персоналу.
Ректорам навчальних закладів МВС на договірних засадах для комплектування військово-лікарських комісій дозволяється залучати лікарів-спеціалістів лікувально-профілактичних установ МВС або інших міністерств і відомств.
2.42. Методичне керівництво тимчасово діючою військово-лікарською комісією навчального закладу МВС та контроль за її роботою здійснює начальник відповідної вищої військово-лікарської комісії МВС.
2.43. Військово-лікарські комісії навчального закладу МВС виносять постанову лише про придатність або непридатність осіб, які вступають до навчального закладу згідно з цим Положенням.
2.44. Постанова військово-лікарської комісії навчального закладу МВС про непридатність до вступу на навчання підлягає затвердженню відповідною штатною військово-лікарською комісією.
2.45. Голова військово-лікарської комісії навчального закладу МВС подає звіт про роботу у встановлені строки до відповідної вищестоящої військово-лікарської комісії і Центральної військово-лікарської комісії МВС.
3. Медичний огляд в органах внутрішніх справ і
військах внутрішньої та конвойної охорони МВС
3.1. Медичний огляд проводиться у відповідності з пунктом 2 цього Положення з метою визначення:
3.1.1. Придатності кандидатів за станом здоров'я і фізичним розвитком до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу.
3.1.2. Придатності за станом здоров'я до служби в органах внутрішніх справ осіб рядового й начальницького складу, а також до військової служби військовослужбовців військ внутрішньої та конвойної охорони, які проходять медичний огляд відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах.
3.1.3. Придатності за станом здоров'я і фізичним розвитком кандидатів до вступу на навчання до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ і Міністерства оборони.
3.1.4. Придатності за станом здоров'я курсантів і слухачів до подальшого навчання в навчальних закладах МВС.
3.1.5. Причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ із захистом Батьківщини, проходження служби, виконанням службових обов'язків, а у військовослужбовців - із захистом Батьківщини, проходженням військової служби, виконанням обов'язків військової служби.
3.1.6. Характеру і давності наявних наслідків тілесних ушкоджень у колишніх осіб рядового й начальницького складу і військовослужбовців - учасників Великої Вітчизняної війни та інших бойових операцій по захисту країни для вирішення питання про причинний зв'язок поранень, травм, каліцтв, отриманих при захисті країни або під час виконання обов'язків військової служби, із залученням судово-медичного експерта.
3.1.7. Можливості за станом здоров'я проходження служби особами рядового й начальницького складу, військовослужбовцями і проживання членів їх сімей за кордоном. Вирішення необхідності тривалого лікування і медичного нагляду осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців та членів їх сімей.
3.2. Постанови виносяться військово-лікарськими комісіями на підставі відповідних статей та граф Розкладу хвороб і фізичних вад* (додаток N 1) (відсутній), що визначають ступінь придатності до служби в органах внутрішніх справ з урахуванням Пояснень до застосування окремих статей Розкладу хвороб (додаток N 2) (відсутній), вказівок щодо порядку медичного огляду осіб рядового й начальницького складу і членів їх сімей, що виїжджають за кордон (додаток N 4) (відсутній), медичних протипоказань для осіб рядового й начальницького складу і членів їх сімей, що виїжджають за кордон (додаток N 5) (відсутній), медичних протипоказань для участі в проведенні робіт за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики (додаток N 6) (відсутній), вказівок щодо порядку медичного огляду водолазів (додаток N 3) (відсутній). На військовослужбовців військ внутрішньої та конвойної охорони постанови виносяться згідно з відповідним наказом Міністерства оборони.
______________________________________________
*Далі - Розклад хвороб.
3.3. Медичний огляд осіб, згаданих у пункті 1.2 цього Положення, здійснюється військово-лікарськими комісіями з обов'язковим обстеженням лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, психіатром, отоларингологом, офтальмологом, дерматологом і стоматологом, які мають досвід роботи в органах внутрішніх справ, військах і органах військово-лікувальної експертизи.
Крім того проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, вимірювання внутрішньоочного тиску особам у віці понад 40 років, електрокардіографія, а при необхідності - інші функціональні та лабораторні обстеження (реакція Вассермана для кандидатів на службу до ОВС).
Особи, які вступають на службу в підрозділи державної фельд'єгерської служби, на посади водіїв транспортних засобів, а також особи, що проходять медичний огляд за графою II Розкладу хвороб, підлягають дослідженню функції вестибулярного апарату.
При наявності показань особи, що проходять медичний огляд, направляються до лікарів: фтизіатра, ендокринолога, уролога, інших спеціалістів, а також на додаткові обстеження, необхідні для достовірної діагностики захворювання.
Жінки в обов'язковому порядку обстежуються гінекологом.
Крім усього зазначеного вище проводиться психодіагностичне (психологічне) обстеження.
3.4. Направлення на медичний огляд до ВЛК проводиться відповідними кадровими апаратами органів внутрішніх справ, командирами і начальниками штабів частин військ внутрішньої та конвойної охорони МВС за формою згідно з додатком N 7 (відсутній) до Положення.
У направленні на медичний огляд повинні бути чітко вказані мета і питання, які підлягають розгляду на ВЛК, а саме: огляд кандидата на службу, при переміщенні по службі, при висуненні на керівну посаду - передбачувана посада, графа Розкладу хвороб, по якій слід проводити медичний огляд; на осіб, що звільняються від служби - вислуга років і причина звільнення, час служби у Збройних Силах, СБУ, військах внутрішньої та конвойної охорони, в органах внутрішніх справ, у тому числі у складі діючої армії; на осіб, які приймаються на службу після звільнення з лав Збройних Сил, а також колишніх осіб рядового й начальницького складу ОВС - коли і з якої причини звільнений в запас; на осіб, які вступають до навчальних закладів МВС - назва навчального закладу і факультету.
При направленні осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців та членів їх сімей на ВЛК для визначення потреби за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання) чи можливості проходження служби (проживання) за кордоном слід вказати конкретно місце майбутнього проживання.
Якщо в направленні не вказані всі необхідні дані для вирішення експертного питання, ВЛК не приймає особу на медичний огляд.
У випадку виявлення у осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, що знаходяться на лікуванні в лікувально-профілактичних закладах системи МВС, тяжких хронічних захворювань з вираженими функціональними порушеннями, несприятливим прогнозом, начальники лікувальних закладів своєчасно інформують керівництво або кадрові апарати органів внутрішніх справ і військ, де проходять службу особи рядового й начальницького складу і військовослужбовці, з метою направлення їх на ВЛК для визначення придатності до служби в ОВС, військової служби.
У необхідних випадках медичний огляд може проводитись після узгодження з кадровим апаратом за направленням начальника Центральної військово-лікарської комісії або його заступника. Медичний огляд військовослужбовців строкової служби може проводитись також за направленням начальників лікувально-профілактичних установ МВС, в яких вони знаходяться на лікуванні.
3.5. Перегляд постанов військово-лікарських комісій МВС проводиться вищестоящими військово-лікарськими комісіями у відповідності з цим Положенням.
3.6. Військово-лікарські комісії працюють на базі лікувально-профілактичних установ органів внутрішніх справ.
3.7. Забезпечення ВЛК інструментарієм, медичним і господарським майном проводиться у відповідності з мінімальним переліком інструментарія, медичного, господарського майна і медикаментів, необхідних для медичного огляду у військово-лікарській комісії (додаток N 16) (відсутній).
3.8. Число осіб, оглянутих однією військово-лікарською комісією протягом дня, не повинно перебільшувати у мирний час 30 чоловік і 60 - у воєнний час.
3.9. Всі лікарі-спеціалісти, члени ВЛК, у кожному випадку медичного огляду повинні упевнитись в особі, яка проходить медичний огляд, шляхом перевірки відповідного документа (службового посвідчення, військового квитка, паспорта або інших документів, що посвідчують особу). Наявність військового квитка (приписного свідоцтва) чи іншого документа, де вказано відношення даної особи до військової служби, є обов'язковою умовою проходження медичного огляду в ВЛК (крім жінок, які не є військовозобов'язаними).
3.10. У необхідних випадках військово-лікарська комісія направляє певну особу на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичного закладу. У направленні зазначається діагноз і наголошується (підкреслюється), що саме необхідно уточнити при обстеженні. До направлення додається бланк акта дослідження стану здоров'я (додаток N 8) (відсутній).
Особи з числа цивільної молоді, які є кандидатами на службу і поступають на навчання до навчальних закладів МВС, направляються на амбулаторне обстеження, а особи рядового й начальницького складу, військовослужбовці і члени їх сімей - на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичних закладів МВС або, за їх згодою, до лікувально-профілактичних закладів інших міністерств і відомств. Стаціонарне обстеження осіб, які поступають на службу і до навчальних закладів МВС, може бути проведено за показаннями, згідно з рішенням начальника ВЛК, у лікувально-профілактичних закладах територіальних органів охорони здоров'я.
Після закінчення обстеження цих осіб лікарями лікувально-профілактичної установи складається акт дослідження стану здоров'я, який підписується начальником (головним лікарем) цієї установи і лікарем, що проводив обстеження, а також скріплюється печаткою лікувального закладу.
Акт розглядається ВЛК, яка виносить постанову про придатність кандидата до служби або навчання з урахуванням усіх даних про стан його здоров'я і фізичного розвитку.
Висновок лікувального закладу, лікарів-спеціалістів і консультантів є додатковим матеріалом для винесення ВЛК експертної постанови. У випадку необхідності ВЛК направляє осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців і членів їх сімей на повторне обстеження.
У разі проведення стаціонарного обстеження в лікувальній установі МВС, де є госпітальна ВЛК, постанова про придатність особи рядового й начальницького складу до служби в ОВС, а військовослужбовця до військової служби або про можливість проходження служби за кордоном виноситься госпітальною ВЛК за умови, що про це вказано в направленні, підписаному головою штатної ВЛК.
3.11. Військово-лікарська комісія виносить свої постанови колегіально з використанням методу індивідуальної оцінки придатності до служби. При індивідуальній оцінці придатності кандидата до служби враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, стан компенсації, функціональних порушень, їх прогноз, а також освіта кандидата, спеціальність, фактична працездатність і вимоги, які пред'являються до стану здоров'я тією чи іншою посадою (родом служби) з урахуванням думки кадрового апарату.
3.12. Дані медичного огляду військово-лікарської комісії заносяться в акт медичного огляду (додаток N 9) (відсутній).
Госпітальні військово-лікарські комісії акт медичного огляду не складають, а свої постанови заносять в історію хвороби і картку амбулаторного хворого (медичну книжку).
Паспортна частина акта медичного огляду заповнюється особисто кандидатом і завіряється його підписом; необхідно дати відповіді на всі пункти акта. Правильність відповідей перевіряється секретарем військово-лікарської комісії.
Всі розділи медичної частини акта медичного огляду заповнюються лікарями-спеціалістами - членами військово-лікарської комісії. Записується детальний клінічно-експертний анамнез. Дані об'єктивного обстеження записуються в послідовності, зазначеній в акті медичного огляду, з урахуванням даних лабораторних та інших додаткових обстежень. Кожний лікар-спеціаліст заносить в акт медичного огляду анамнестичні й об'єктивні дані, які обгрунтовують діагноз, висновок про придатність до служби, відповідну статтю і графу Розкладу хвороб, ставить дату і стверджує це своїм підписом. Діагнози захворювань повинні підтверджуватись даними об'єктивного обстеження. Вказується не тільки назва хвороби, але й стан компенсації, ступінь прояву функціональних порушень, стадія, форма. До акта медичного огляду необхідно додати витяг з картки амбулаторного хворого (медичної книжки) поліклініки, витяг з історії хвороби та інші документи, що підтверджують прийняту експертну постанову.
Медичний огляд кандидатів на службу в органи внутрішніх справ
3.13. Кандидатами на службу в органи внутрішніх справ вважаються особи, які раніше в органах внутрішніх справ не служили, військовослужбовці, які знаходяться в запасі, військ внутрішньої та конвойної охорони МВС, Збройних Сил, Служби безпеки, Національної гвардії, прикордонних військ та інших військових формувань України.
3.14. На всіх кандидатів на службу до початку їх огляду ВЛК запитуються детальні витяги з медичних карт амбулаторного хворого (медичних книжок) лікувально-профілактичних установ за місцем проживання, роботи, навчання або служби; витяги з історії хвороби, дані диспансерного обстеження і лікарського нагляду, висновки лікарів та інші медичні документи, що характеризують стан здоров'я не менш ніж за останні п'ять років; дані про обов'язкові профілактичні щеплення, а також відомості з психоневрологічних та наркологічних диспансерів (при потребі - протитуберкульозних, венерологічних диспансерів та інших лікувальних установ), а щодо колишніх військовослужбовців - витяги з медичних документів військових частин.
Кандидати на службу, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані пред'явити в ВЛК військовий квиток (військовозобов'язані), паспорт і медичні документи. У військовому квитку звертається увага на розділи: висновки ВЛК, категорія обліку, відомості про поранення та контузії, участь у бойових діях, причина звільнення з військової служби.
Кадровий апарат інформує про ці вимоги кандидата на службу до початку його огляду ВЛК.
На кандидатів на службу, звільнених за станом здоров'я з органів внутрішніх справ, Збройних Сил, Служби безпеки, Національної гвардії та інших військових формувань України, кадрові апарати подають до військово-лікарської комісії копію свідоцтва про хворобу, а в необхідних випадках - особову справу цієї особи.
3.15. Представлені кандидатами на службу різні лікарські довідки та інші медичні документи, що характеризують стан їх здоров'я і де вказана наявність тих чи інших захворювань або їх відсутність, не звільняють цих осіб від обстеження військово-лікарською комісією.
3.16. Постанови про придатність кандидатів до служби виносяться у відповідності з статтями Розкладу хвороб по одній із граф, відповідно вказаній в направленні посади (служби) по розділу "Кандидати на службу".
В окремих випадках, коли в направленні відділу кадрів зазначено, що дана особа направлена на обстеження з метою відновлення на службі на посаді рядового або начальницького складу, рішення ВЛК виноситься по розділу "Рядовий та начальницький склад".
У воєнний час постанова про придатність кандидатів на службу в органах внутрішніх справ приймається у відповідності із статтями Розкладу хвороб по одній із граф розділу "Рядовий та начальницький склад".
Постанови ВЛК щодо медичного огляду кандидатів на службу виносяться з формулюванням, передбаченим відповідними пунктами цього Положення. Результати обстеження і медичного огляду кандидата, а також постанова ВЛК заносяться до акта медичного огляду (додаток N 9) (відсутній).
3.17. При винесенні постанови про можливість проходження служби за кордоном ВЛК необхідно керуватись Переліком медичних протипоказань для осіб рядового й начальницького складу і членів їх сімей, що виїжджають за кордон (додаток N 5) (відсутній).
3.18. При винесенні постанови про можливість проходження служби за надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики медичний огляд проводиться згідно з додатком N 6 (відсутній) до цього Положення.
3.19. Діагнози захворювань кандидатів, визнаних непридатними до служби в органах внутрішніх справ за статтями 14-20 Розкладу хвороб, можуть повідомлятись військово-лікарськими комісіями і кадровими апаратами тільки на запит медичних установ.
3.20. Кандидати на службу, визнані військово-лікарськими комісіями придатними до служби в органах внутрішніх справ за графами I-II Розкладу хвороб, не повинні мати будь-яких протипоказань для проходження служби за кордоном, в будь-яких кліматичних умовах та на об'єктах ядерної енергетики за надзвичайних ситуацій.
3.21. Постанова ВЛК, яка виноситься при медичному огляді, оформляється довідкою (додаток N 11) (відсутній), яка передається до відповідного відділу кадрів. Висновок психолога (психофізіолога в документі встановленого зразка (додаток N 18) (відсутній) подається до відділу кадрів разом з довідкою.
Медичний огляд осіб, які вступають до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ
3.22. Особи, які вступають до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, проходять попередній та остаточний медичний огляд. Попередній медичний огляд проводиться штатними ВЛК, остаточний - тимчасово діючими ВЛК навчального закладу МВС.
3.23. Дані про медичний огляд заносяться до картки медичного огляду того, хто вступає до навчального закладу (додаток N 10) (відсутній).
Медичний огляд цивільної молоді проводиться у відповідності з вимогами пункту 3.3 цього Положення.
Особи рядового й начальницького складу подають картку амбулаторного хворого (медичну книжку) з даними чергових медичних обстежень і звернень за медичною допомогою не менше ніж за останні три роки.
3.24. Експертні постанови ВЛК виносяться за графами I, II Розкладу хвороб на кандидатів, які вступають на денне навчання до навчальних закладів МВС, з числа цивільної молоді по розділу "Кандидати на службу", з числа осіб рядового й начальницького складу - по розділу "Рядовий та начальницький склад".
По графі II Розкладу хвороб постанови виносяться на кандидатів, які вступають на навчання до пожежно-технічних училищ МВС, а також до навчальних закладів, які готують спеціалістів служби ДАІ. На кандидатів, які вступають до інших вищих навчальних закладів МВС, постанови виносяться по графі I Розкладу хвороб.
3.25. У випадку, коли при медичному огляді в осіб з числа цивільної молоді, які поступають на навчання, виявлені захворювання або фізичні вади, при наявності яких статтями Розкладу хвороб по розділу "Кандидати на службу" передбачається індивідуальна оцінка придатності, вони визнаються для вступу до навчальних закладів непридатними.
3.26. По статтях Розкладу хвороб, які передбачають обмежену придатність осіб рядового й начальницького складу до служби або індивідуальну оцінку придатності, виноситься постанова про непридатність для вступу до навчального закладу.
3.27. На осіб рядового й начальницького складу, які поступають на заочний факультет (відділення) навчального закладу МВС, в ад'юнктуру при вищих навчальних закладах, експертні постанови виносяться по графі III Розкладу хвороб розділу "Рядовий та начальницький склад".
Особи рядового й начальницького складу, які мають захворювання, по яких придатність до військової служби по графі III визначається індивідуально, визнаються придатними до вступу тільки на факультети (відділення) заочного навчання і до заочної ад'юнктури.
3.28. У воєнний час кандидати з числа цивільної молоді, які вступають до навчальних закладів МВС, проходять медичний огляд згідно з графою I розділу "Кандидати на службу", а особи рядового й начальницького складу - по графі III Розкладу хвороб розділу "Рядовий та начальницький склад".
3.29. Постанова ВЛК при медичному огляді оформляється довідкою (додаток N 11) (відсутній) і заноситься до граф 2-3 картки медичного огляду того, хто вступає до навчального закладу (додаток N 10) (відсутній), і книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії (додаток N 14) (відсутній). Протоколи засідань підписуються головою комісії і скріплюються печаткою.
Картка медичного огляду та довідка передаються до відповідного кадрового апарату для направлення до навчального закладу.
Медичний огляд кандидатів із числа осіб рядового й начальницького складу, які поступають до ад'юнктури, заочних факультетів і відділень навчальних закладів МВС, проводиться одноразово. На них заповнюється акт медичного огляду.
Постанова ВЛК при медичному огляді вказаних осіб оформляється довідкою (додаток N 11) (відсутній), яка передається до відповідного кадрового апарату.
3.30. Особи рядового й начальницького складу, які направляються на курси професійної підготовки або курси вдосконалення при навчальних закладах МВС та до навчальних підрозділів органів внутрішніх справ тривалістю навчання менше 6 місяців, обстежуються лікарями-спеціалістами поліклінік МВС. Рішення при медичному огляді цих осіб оформляється довідкою лікарсько-консультаційної комісії поліклініки і заноситься до медичної картки амбулаторного хворого (медичної книжки).
Довідка лікарсько-консультаційної комісії поліклініки направляється до відповідного кадрового апарату. Не підлягають направленню на курси особи, що мають захворювання і фізичні вади, які є перешкодою для служби за профілем навчання на курсах. Особи, направлені на навчання або вдосконалення тривалістю більше 6 місяців, проходять медичний огляд у ВЛК по графах Розкладу хвороб в залежності від профілю курсів. На цих осіб заповнюється картка медичного огляду вступаючого до навчального закладу (додаток N 10) (відсутній).
3.31. Громадяни, які направляються кадровими апаратами органів внутрішніх справ для вступу на факультети МВС Української юридичної академії з наступним зарахуванням їх в кадри МВС, проходять медичний огляд по графі I Розкладу хвороб розділу "Кандидати на службу", а особи рядового й начальницького складу ОВС по графі I розділу "Рядовий та начальницький склад". Результати медичного огляду і постанова комісії заносяться до картки медичного огляду того, хто вступає до навчального закладу (додаток N 10) (відсутній), і до книги протоколів засідань ВЛК (додаток N 14) (відсутній). Крім того, постанова ВЛК оформляється довідкою (додаток N 11) (відсутній), яка додається до особової справи того, хто вступає на навчання.
Перед зарахуванням в кадри МВС такі особи направляються на медичний огляд до ВЛК. Рішення про придатність виноситься у відповідності зі статтями Розкладу хвороб по одній із граф розділу "Кандидати на службу".
3.32. Медичний огляд іноземних громадян, які вступають до навчальних закладів МВС, проводиться згідно з цим Положенням, графи III Розкладу хвороб розділу "Кандидати на службу".
3.33. У випадку, якщо кандидати, які вступають до навчальних закладів МВС на стаціонарне навчання, не проходили психодіагностичного обстеження при попередньому медичному огляді, це обстеження проводиться у відповідній психофізіологічній лабораторії системи охорони здоров'я МВС за місцем дислокації навчального закладу при остаточному медичному огляді.
3.34. Остаточний медичний огляд проводиться перед зарахуванням до навчального закладу МВС. Під час остаточного медичного огляду, при необхідності, можуть проводитись рентгенологічне, лабораторне та інші види обстеження.
3.35. Голови військово-лікарських комісій - начальники медичної служби навчальних закладів МВС у п'ятиденний термін після закінчення роботи комісії передають до відповідної штатної ВЛК та ЦВЛК МВС список кандидатів, визнаних непридатними до навчання за станом здоров'я, а також дані аналізу результатів остаточного медичного огляду кандидатів на навчання (додаток N 17 (відсутній) до цього Положення).
3.36. Картки медичного огляду з постановою тимчасово діючої ВЛК навчального закладу та інші наявні медичні документи кандидатів на навчання, які при остаточному медичному огляді були визнані непридатними до навчання, у п'ятиденний термін надсилаються до ЦВЛК МВС для контролю.
3.37. ВЛК, яка проводила попередній медичний огляд, детально аналізує кожний випадок визнання кандидата при остаточному медичному огляді непридатним до навчання. Результати цієї роботи повинні бути відображені в річному звіті ВЛК.
Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу
3.38. Медичний огляд осіб рядового й начальницького складу проводиться згідно з пунктом 3.3 цього Положення.
Якщо особа рядового й начальницького складу при медичному огляді направляється для обстеження до лікувального закладу, вона звільняється від службових обов'язків на час перебування у цьому закладі. Лікарняний лист на цей період не видається. Ці особи направляються на медичний огляд в ВЛК після закінчення обстеження або при визначеному результаті лікування хвороби, поранення, контузії, травми або каліцтва.
Якщо особа рядового й начальницького складу, яка знаходиться на лікуванні, потребує направлення на ВЛК, начальник лікувального закладу або його заступник за узгодженням з відповідним кадровим апаратом направляє таку особу на ВЛК, про що робиться запис в історії хвороби.
3.39. Направлення осіб рядового й начальницького складу на медичний огляд до ВЛК проводиться згідно з пунктом 3.4 цього Положення.