• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 30 вересня 2013 року № 838

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ від 10.02.2025 № 234 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 10.02.2025
  • Номер: 234
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 10.02.2025
  • Номер: 234
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
10 лютого 2025 року № 234
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 лютого 2025 р. за № 308/43714
Порядок реагування та організації надання медичної допомоги при масових випадках опікової травми
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Міністерства охорони здоров'я України  від 28 лютого 2025 року № 342 )
I. Загальні поняття
1. Цей Порядок визначає механізм реагування закладів охорони здоров'я на масові випадки опікових травм, які перевищують можливості госпітального округу щодо забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги, визначає організацію діяльності команд з оцінки опікових травм (далі - опікові команди) з метою оцінки стану постраждалих з опіками (далі - постраждалі), стабілізації їхнього стану, транспортування та лікування, а також регламентує правила взаємодії між закладами охорони здоров'я під час масового випадку опікових травм.
( пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 28.02.2025 р. № 342 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
опікова команда - мобільна багатопрофільна команда, створена для реагування на масові випадки опікових травм, яка виконує консультативні, клінічні та координаційні функції;
маршрутизація постраждалих - організація транспортування постраждалих до закладів охорони здоров'я для надання необхідної медичної допомоги, яка відповідає їхньому стану та потребам у лікуванні, з урахуванням логістичних та ресурсних можливостей системи охорони здоров'я;
масовий випадок опікових травм - надзвичайна ситуація, за якої кількість постраждалих, що потребують спеціалізованої медичної допомоги в опікових відділеннях або центрах термічної травми та пластичної хірургії, перевищує можливості госпітального округу щодо надання такої допомоги;
( абзац четвертий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.02.2025 р. № 342 )
медичне сортування постраждалих - процес класифікації постраждалих за тяжкістю стану, характером травм та пріоритетом у наданні медичної допомоги з метою оптимального використання ресурсів та забезпечення максимальної ефективності лікування;
стабілізація стану постраждалого - надання медичної допомоги, спрямованої на відновлення життєвих функцій постраждалого та попередження ускладнень до моменту його транспортування.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", Законі України "Про екстрену медичну допомогу" та інших нормативно-правових актах.
II. Організація діяльності опікових команд
1. Опікові команди утворюються на базі закладів охорони здоров'я другого рівня надання комбустіологічної допомоги, які уклали договір з Національною службою здоров'я України за пакетом готовності до реагування на надзвичайні ситуації.
2. Учасники опікової команди повинні мати щонайменше 5 років стажу роботи за фахом. До складу опікової команди входять:
керівник опікової команди;
лікарі-комбустіологи;
лікарі-анестезіологи;
сестри медичні опікового відділення або центру термічної травми та пластичної хірургії;
фахівці з реабілітації.
До складу опікової команди залучаються спеціалісти державного закладу "Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України" (далі - Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ), які забезпечують координацію надання екстреної медичної допомоги постраждалим та їх маршрутизацію при реагуванні на масові опікові випадки.
3. Опікові команди виконують консультативні, клінічні та координаційні функції, які включають:
1) управління ресурсами, зокрема аналіз наявних ресурсів і можливостей закладів охорони здоров'я;
2) оцінку кількості та тяжкості стану постраждалих;
3) проведення медичного сортування постраждалих;
4) стабілізацію стану постраждалих;
5) пріоритезацію транспортування постраждалих до закладів охорони здоров'я, зокрема опікових відділень та центрів термічної травми та пластичної хірургії;
6) координацію медичної евакуації, зокрема маршрутизації постраждалих та лікувального процесу;
7) консультування медичних працівників закладів охорони здоров'я, зокрема опікових відділень та центрів термічної травми та пластичної хірургії, щодо надання медичної, реабілітаційної та паліативної допомоги постраждалим.
III. Реагування на масові випадки опікової травми
1. Загальне реагування на надзвичайні ситуації здійснюється силами та засобами відповідно до затверджених локальних планів реагування та Плану реагування на надзвичайні ситуації Міністерства охорони здоров'я України у сфері медичного захисту населення та санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21 грудня 2023 року № 2172. У разі виникнення масового випадку опікової травми територіальний центр екстреної медичної допомоги невідкладно інформує Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ про подію.
( пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 28.02.2025 р. № 342 )
2. Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ на основі отриманої інформації проводить оцінку масштабів події, зокрема кількості постраждалих з опіками, доступності ресурсів та стану госпітального округу. У разі перевищення спроможності госпітального округу щодо забезпечення надання необхідної допомоги Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ приймає рішення щодо необхідності розгортання опікової команди.
( пункт 2 розділу III із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 28.02.2025 р. № 342 )
3. Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ ініціює залучення опікових команд, які розгортаються в зоні події та закладах охорони здоров'я, які надають медичну допомогу постраждалим, внаслідок масового випадку опікової травми.
4. Опікові команди проводять оцінку масового випадку опікової травми, кількості та тяжкості стану постраждалих з опіками, здійснюють їх медичне сортування, стабілізацію стану, визначають пріоритезацію транспортування залежно від тяжкості їх стану та маршрутизацію. Постраждалі з опіками транспортуються бригадами екстреної медичної допомоги до найближчих закладів охорони здоров'я, визначених Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ.
5. Опікові команди забезпечують підтримку закладів охорони здоров'я, в які госпіталізовано постраждалих з опіками, шляхом консультування та безпосереднього залучення до надання медичної допомоги постраждалим з подальшим визначенням необхідності їх переведення на відповідний рівень надання комбустіологічної допомоги.
6. Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ здійснює взаємодію із структурними підрозділами з питань охорони здоров'я обласних та Київської міської державних адміністрацій для забезпечення ефективного реагування на масові випадки опікової травми. У разі масового випадку опікової травми, Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ забезпечує координацію роботи опікових команд та закладів охорони здоров'я, які надають медичну допомогу постраждалим, здійснює постійний моніторинг наявності вільних ліжко-місць в опікових відділеннях та центрах термічної травми та пластичної хірургії і в рамках маршрутизації постраждалих визначає оптимальні маршрути їх транспортування.
7. Після завершення реагування на масовий випадок опікової травми опікові команди подають звіт про виконані заходи в рамках такого випадку до Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ.
Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ проводить аналіз ефективності реагування на масові випадки опікової травми та, у разі потреби, надає пропозиції до Міністерства охорони здоров'я України щодо вдосконалення такого механізму реагування.
 

Директор Департаменту
високотехнологічної медичної
допомоги та інновацій

Василь СТРІЛКА