• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Вимог до порядку та змісту робіт для продовження терміну експлуатації інформаційних та керуючих систем, важливих для безпеки атомних електростанцій (НП 306.5.02/2.068-2003)

Державний комітет ядерного регулювання України  | Наказ, Форма, Вимоги від 18.03.2003 № 42
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет ядерного регулювання України
  • Тип: Наказ, Форма, Вимоги
  • Дата: 18.03.2003
  • Номер: 42
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет ядерного регулювання України
  • Тип: Наказ, Форма, Вимоги
  • Дата: 18.03.2003
  • Номер: 42
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.03.2003 N 42
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 квітня 2003 р.
за N 306/7627
Про затвердження Вимог до порядку та змісту робіт для продовження терміну експлуатації інформаційних та керуючих систем, важливих для безпеки атомних електростанцій (НП 306.5.02/2.068-2003)
На виконання положень Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та з метою вдосконалення нормативно-правової бази України щодо регулювання безпеки експлуатації інформаційних та керуючих систем, важливих для безпеки атомних станцій, з продовженим терміном експлуатації
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до порядку та змісту робіт для продовження терміну експлуатації інформаційних та керуючих систем, важливих для безпеки атомних електростанцій (далі - Вимоги), що додаються.
2. Начальнику Управління регулювання безпеки ядерних установок Семенову О.Ф. у п'ятиденний термін після підписання наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Директору Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Васильченку В.М. у місячний термін після державної реєстрації наказу забезпечити тиражування Вимог у кількості 13 примірників.
4. Начальнику Управління регулювання безпеки ядерних установок Семенову О.Ф. у десятиденний термін після тиражування Вимог забезпечити їх розсилку відповідно до розрахунку розсилки.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови - Редько В.Ф.
Голова В.ГРИЩЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ядерного регулювання України
18.03.2003 N 42
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
15 квітня 2003 р.
за N 306/7627
ВИМОГИ
до порядку та змісту робіт для продовження терміну експлуатації інформаційних та керуючих систем, важливих для безпеки атомних електростанцій НП 306.5.02/2.068-2003
1. Терміни та визначення
У цьому нормативно-правовому акті використовують такі терміни та визначення:
- регламентований термін експлуатації - календарна тривалість експлуатації обладнання інформаційних і керуючих систем, яка визначається нормативно-технічною документацією або рішенням експлуатуючої організації про продовження терміну експлуатації;
- інформаційна система - система, що призначена для контролю технологічних і/або керуючих систем;
- керуюча система - система, призначена для ініціювання дії технологічних систем, здійснення контролю і керування ними в процесі виконання заданих функцій;
- умови експлуатації - сукупність зовнішніх впливів і їх змінення у часі, за винятком вхідних впливів, яких зазнає виріб у процесі експлуатації;
- однотипне обладнання - випущене за одним і тим самим технічним завданням або одними й тими самими технічними умовами, або аналогічне за принципом дії, схемою, конструкцією та технічними характеристиками обладнання.
2. Загальні положення
Цей нормативно-правовий акт поширюється на обладнання інформаційних та керуючих систем (далі - ІКС), важливих для безпеки атомних електростанцій (далі - АЕС).
Нормативно-правовий акт установлює вимоги до порядку проведення та змісту робіт для продовження терміну експлуатації обладнання ІКС, важливих для безпеки (далі - Вимоги), що проводять з метою отримання об'єктивних даних щодо здатності обладнання цих систем або їх компонентів з необхідною надійністю виконувати свої функції після вичерпання регламентованого терміну їх експлуатації.
Нормативно-правовий акт розроблений відповідно до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" (частини другої статті 22, статті 24 та статті 33).
Виконання вимог цього нормативно-правового акта обов'язкове для експлуатуючої організації і Державного комітету ядерного регулювання України на етапах експлуатації та зняття з експлуатації АЕС.
Вимоги цього нормативно-правового акта можуть бути використані як рекомендовані для обладнання ІКС, що не входить до систем, важливих для безпеки. Роботи для продовження терміну експлуатації такого обладнання виконують без участі Державного комітету ядерного регулювання України.
3. Порядок проведення робіт для продовження терміну експлуатації обладнання ІКС
3.1 Продовження терміну експлуатації для групи однотипного обладнання ІКС має бути встановлене рішенням експлуатуючої організації, прийнятим за результатами робіт, які проводять для обгрунтування такого рішення.
3.2 Роботи для продовження терміну експлуатації обладнання інформаційних і керуючих систем виконує експлуатуюча організація за програмами, розробленими відповідно до Вимог.
3.3 Попередньо для різних груп однотипного обладнання ІКС розроблюють типові програми проведення робіт для продовження терміну експлуатації (далі - Програми).
Для всього однотипного обладнання ІКС, важливих для безпеки, яке є на АЕС експлуатуючої організації, розроблюють загальні Програми.
В обгрунтованих випадках розроблюють загальну Програму для декількох типів або модифікацій обладнання ІКС.
3.3.1 Програма має містити:
- склад та зміст робіт, які проводять;
- порядок та організацію проведення робіт;
- заходи безпеки;
- обсяг випробувань та перевірок;
- вимоги до оформлення документів за результатами робіт.
У Програмі мають бути наведені методики проведення робіт або надані посилання на документи, що містять ці методики.
Методики розроблюють на основі відповідної технічної документації.
3.3.2 Програма має передбачати такі види робіт:
- проведення обстеження технічного стану обладнання ІКС;
- аналіз експлуатаційної надійності обладнання ІКС.
3.3.3 Обсяг робіт, який передбачають у Програмі, має бути достатнім для оцінки можливості виконання обладнанням ІКС своїх функцій відповідно до проектної та експлуатаційної документації на це обладнання.
3.4 Програму затверджує керівництво експлуатуючої організації в установленому порядку, після чого її подають для погодження в Державний комітет ядерного регулювання України.
3.5 Державний комітет ядерного регулювання України погоджує Програму чи вказує причину відмови.
3.6 Необхідність зміни чи переробки чинних Програм у кожному конкретному випадку визначає та обгрунтовує експлуатуюча організація.
3.7 Далі роботи для продовження терміну експлуатації проводять щодо окремих груп однотипного обладнання ІКС за відповідними Програмами.
3.7.1 Виділяють групу однотипного обладнання ІКС і складають перелік обладнання ІКС на підставі результатів контролю відповідності терміну експлуатації обладнання ІКС регламентованому терміну експлуатації.
3.7.2 Створюють комісію для проведення робіт за Програмою (далі - Комісія).
3.7.3 Для виділеної групи однотипного обладнання ІКС виконують роботи, за результатами яких готують кінцеві документи:
- протоколи проведення випробувань і перевірок;
- акт обстеження технічного стану обладнання ІКС;
- звіт про аналіз експлуатаційної надійності обладнання ІКС.
3.8 На підставі документів, визначених у підпункті 3.7.3, розроблюють рішення про продовження терміну експлуатації обладнання ІКС (далі - Рішення) та довідку про зміни у звіті про аналіз безпеки АЕС, якщо вони пов'язані з Рішенням.
3.9 У випадку, коли Рішення розроблюють загальним для однотипного обладнання ІКС на різних енергоблоках АЕС з різними термінами експлуатації, це Рішення обгрунтовують узагальненими результатами робіт, які мають охоплювати обладнання ІКС з найбільшим терміном експлуатації.
3.10 Рішення направляють для погодження в Державний комітет ядерного регулювання України.
До Рішення додають:
- акт обстеження технічного стану;
- звіт про аналіз експлуатаційної надійності;
- довідку про зміни у звіті з аналізу безпеки, які пов'язані з Рішенням.
На вимогу Державного комітету ядерного регулювання України додатково представляють протоколи випробувань та перевірок.
3.11 Державний комітет ядерного регулювання України погоджує Рішення чи вказує причину відмови.
3.12 Послідовність проведення робіт та розробки відповідних документів наведена в додатку 1.
4. Зміст робіт з обстеження технічного стану обладнання ІКС
4.1 Роботи з обстеження технічного стану обладнання ІКС мають включати:
- візуальний огляд пристроїв та окремих блоків;
- випробування і перевірку пристроїв та окремих блоків;
- комплексні випробування (перевірка виконання функцій, значень основних параметрів, випробування характеристик точності та інше);
- перевірку відповідності умов експлуатації обладнання ІКС проектним вимогам;
- перевірку дотримання регламенту технічного обслуговування, технології ремонтів та замін складових частин відповідно до вимог експлуатаційної документації;
- перевірку комплектності та стану елементів заміни, регламентованих в експлуатаційній документації;
- перевірку стану технічної документації і правильності внесення в неї змін згідно з різними технічними рішеннями.
4.2 Для елементів систем безпеки має бути надано підтвердження функціонування цих систем при сейсмічних впливах та умовах максимальної проектної аварії.
Ця вимога має вступити в дію для обладнання систем безпеки, яке отримало підтвердження за результатами виконання Програми робіт з кваліфікації обладнання АЕС України (02.09.841.03.00), затвердженої НАЕК "Енергоатом" та узгодженої Державним комітетом ядерного регулювання України.
4.3 В обгрунтованих експлуатуючою організацією випадках роботи, зазначені у підпункті 4.1, проводять на вибірковому обладнанні ІКС з групи, для якої розроблюють Рішення. Вибірковість має бути обгрунтована можливістю отримання результатів робіт з достатньою достовірністю.
4.4 За результатами робіт, зазначених у підпунктах 4.1, 4.2, Комісія складає акт обстеження технічного стану обладнання за формою, наведеною в додатку 2.
Акт має бути складений на підставі протоколів випробувань і перевірок, виконаних за Програмою, і містити посилання на ці протоколи.
Форма протоколу випробувань (перевірок) з обстеження технічного стану наведена в додатку 3.
5. Зміст робіт з аналізу експлуатаційної надійності обладнання ІКС
5.1 Аналіз експлуатаційної надійності обладнання ІКС має проводитись з використанням статистичних методів і охоплювати такі напрямки:
- аналіз зміни надійності в часі з метою виявлення тенденції до зниження надійності;
- визначення статистичних оцінок показників експлуатаційної надійності обладнання ІКС, його складових частин і аналіз їх відповідності показникам надійності в технічній документації;
- аналіз причин відмов;
- аналіз впливу відмов обладнання ІКС на порушення в роботі АЕС;
- розробка рекомендацій у частині заходів, які компенсують зниження надійності, при виявленні такого зниження;
- оцінка можливості, умов і терміну продовження експлуатації за даними експлуатаційної надійності.
5.2 Аналіз експлуатаційної надійності має бути проведений на підставі статистичних даних про відмови однотипного обладнання ІКС, які фіксуються експлуатуючою організацією документально, та з використанням банку даних, узагальнених по різних енергоблоках АЕС.
Дані з надійності обладнання ІКС, однотипного з обстежуваним, використовують у тому разі, якщо воно перебуває в аналогічних умовах експлуатації.
5.3 Крім даних з надійності обладнання ІКС, важливих для безпеки, мають бути використані дані з надійності наявного на АЕС однотипного обладнання ІКС, які не відносяться до важливих для безпеки.
5.4 Зміст та результати проведених робіт з аналізу експлуатаційної надійності обладнання ІКС відображають у звіті про аналіз експлуатаційної надійності у довільній формі, який затверджує керівництво експлуатуючої організації.
5.5 У тому випадку, якщо показники надійності обладнання ІКС використовуються в імовірнісному аналізі безпеки АЕС, результати цього аналізу можуть бути використані як обгрунтувальна інформація у звіті про аналіз експлуатаційної надійності.
6. Зміст рішення про продовження терміну експлуатації обладнання ІКС
6.1 Критерієм для прийняття Рішення є відповідність результатів робіт, проведених за Програмою, вимогам проектної та експлуатаційної документації.
6.2 У Рішенні мають бути описані прийняті заходи, які усувають чи компенсують виявлені відхилення і недоліки.
Такими заходами можуть бути:
- зміни в регламенті технічного обслуговування;
- заміни елементів та вузлів зниженої надійності;
- зміни в умовах експлуатації;
- поповнення елементів заміни;
- поліпшення вхідного контролю елементів заміни;
- поліпшення технології ремонтів і замін.
6.3 У Рішенні мають бути встановлені:
- можливість продовження терміну експлуатації;
- новий регламентований термін експлуатації;
- умови (заходи), дотримання яких необхідно для продовження терміну експлуатації.
6.4 У додатку до Рішення має бути наведений перелік обладнання ІКС, для яких установлюють новий регламентований термін експлуатації.
Начальник Управління
регулювання безпеки
ядерних установок


О.Семенов
Додаток 1
до пункту 3.12 Вимог до
порядку та змісту робіт для
продовження терміну
експлуатації інформаційних
та керуючих систем, важливих
для безпеки атомних
електростанцій
(довідковий)
Послідовність проведення робіт та розробки відповідних документів
---------------------------------------------------------------
| Види робіт | Документи, які розроблюються |
|---------------------+---------------------------------------|
|Розробка Програми |Програма |
|---------------------+---------------------------------------|
|Погодження Програми | |
|Державним комітетом | |
|ядерного регулювання | |
|України | |
|---------------------+---------------------------------------|
|Виділення групи |Перелік обладнання ІКС, для якого |
|однотипного |проводять роботи |
|обладнання ІКС | |
|---------------------+---------------------------------------|
|Створення Комісії для|Наказ по експлуатуючій організації про |
|проведення робіт |створення Комісії |
|---------------------+---------------------------------------|
|Проведення робіт за |Протоколи випробувань та перевірок, акт|
|Програмою |обстеження технічного стану, звіт про |
| |аналіз експлуатаційної надійності |
|---------------------+---------------------------------------|
|Розробка Рішення |Рішення |
|---------------------+---------------------------------------|
|Складання довідки про|Довідка про зміни у звіті про аналіз |
|зміни у звіті про |безпеки |
|аналіз безпеки | |
|---------------------+---------------------------------------|
|Погодження Рішення | |
|Державним комітетом | |
|ядерного регулювання | |
|України | |
---------------------------------------------------------------
Додаток 2
до пункту 4.4 Вимог до
порядку та змісту робіт для
продовження терміну
експлуатації інформаційних
та керуючих систем, важливих
для безпеки атомних
електростанцій
(зразок)
ФОРМА АКТА
обстеження технічного стану обладнання
АКТ N __________________
обстеження технічного стану
від ________________________
(рік, місяць, число)
__________________________________________________________________
(найменування, позначення обладнання, енергоблок, АЕС)
Комісія, призначена ______________________________________________
(найменування документа
_________________________________________________________________,
про призначення комісії)
в період з ____________________ по _______________________________
(рік, місяць, число) (рік, місяць, число)
провела обстеження технічного стану ______________________________
(найменування, позначення
__________________________________________________________________
обладнання, енергоблок, АЕС)
за________________________________________________________________
(найменування програми, за якою проводилось обстеження)
1. Мета обстеження _______________________________________________
2. Виклад результатів за всіма роботами з обстеження технічного
стану ____________________________________________________________
3. Рекомендації комісії __________________________________________
4. Висновки комісії про відповідність технічного стану обладнання
вимогам проектної та експлуатаційної документації та придатність
обладнання для продовження терміну експлуатації __________________
__________________________________________________________________
Додаток: протоколи випробувань (перевірок).
Голова комісії ____________________________
Члени комісії ____________________________
Особисті підписи _________ Розшифрування підписів ______________
____________________________
(рік, місяць, число)
Додаток 3
до пункту 4.4 Вимог до
порядку та змісту робіт для
продовження терміну
експлуатації інформаційних
та керуючих систем, важливих
для безпеки атомних
електростанцій
(зразок)
ФОРМА ПРОТОКОЛУ
випробувань (перевірок) з обстеження технічного стану обладнання
ПРОТОКОЛ N __________________
випробувань (перевірок) з обстеження технічного стану
від ________________________
(рік, місяць, число)
__________________________________________________________________
(найменування, позначення обладнання, енергоблок, АЕС)
1. Заводський номер обладнання ___________________________________
2. Документи, які визначають види, обсяг, методику випробувань
(перевірок) та норми для оцінки їх результатів:
__________________________________________________________________
3. Результати випробувань ________________________________________
(результати, отримані при випробуваннях
__________________________________________________________________
(перевірках), наводять таблицю відповідності результатів
__________________________________________________________________
регламентуючим вимогам (нормам)
4. Висновки ______________________________________________________
(висновки про відповідність обладнання вимогам
__________________________________________________________________
проектної та експлуатаційної документації)
Особи, які проводили
випробування (перевірки) _______________________________________
Особисті підписи _________ Розшифрування підписів ______________
____________________________
(рік, місяць, число)