• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Порядок проведення стаціонарної судово-психіатричної експертизи в психіатричних закладах осіб, які утримуються під вартою

Міністерство охорони здоровя України  | Порядок від 08.10.2001 № 397 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 08.10.2001
  • Номер: 397
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 08.10.2001
  • Номер: 397
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
N 397 від 08.10.2001
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 березня 2002 р.
за N 218/6506
Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
08.10.2001 N 397
( Порядок втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 865 від 08.05.2018 )
Порядок
проведення стаціонарної судово-психіатричної експертизи в психіатричних закладах осіб, які утримуються під вартою
1. Стаціонарна судово-психіатрична експертиза осіб, які утримуються під вартою, проводиться у відділенні, що створюється управлінням охорони здоров'я у складі психіатричної лікарні (далі - відділення) як один з її структурних підрозділів або в складі Центру судово-психіатричної експертизи (далі - Центр СПЕ), який є юридичною особою.
2. Відділення бажано розміщувати в окремих будівлях, у разі неможливості такого розташування вони мають бути повністю ізольовані від інших приміщень лікувального закладу й обладнані відповідними засобами для забезпечення належного режиму утримання і створення безпечних умов роботи медичного персоналу і підрозділу міліції.
3. Обов'язки медичного персоналу (щодо нагляду за особами) встановлюються правилами внутрішнього розпорядку лікарні, Центру СПЕ та Інструкцією про порядок організації охорони приміщень і територій відділень судово-психіатричної експертизи та режиму тримання осіб, які перебувають під вартою і направлені на судово-психіатричну експертизу, затвердженою спільним наказом МВС України та МОЗ України від 04.11.96 N 751/338.
4. Охорона приміщень, територій відділення, режим тримання осіб, які перебувають у відділенні, забезпечуються Міністерством внутрішніх справ України відповідно до Інструкції про порядок організації охорони приміщень і територій відділень судово-психіатричної експертизи та режиму тримання осіб, які перебувають під вартою і направлені на судово-психіатричну експертизу, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 04.11.96 N 751/338.
5. Відвідувачі пропускаються на територію відділення тільки з дозволу керівника лікарні, Центру СПЕ або уповноваженої ними особи за пред'явлення документа, який посвідчує особу.
6. Особи, які перебувають під вартою, направляються у відділення для проходження стаціонарної судово-психіатричної експертизи органами досудового слідства та суду.
7. Відділення проводить стаціонарну судово-психіатричну, комплексну психолого-психіатричну експертизи і може використовуватися як база для проведення науково-дослідної роботи відповідними науковими установами згідно зі спеціально укладеною угодою.
8. Приймання до відділення осіб, які перебувають під вартою і направлені на судово-психіатричну експертизу (далі - особи), здійснюється черговим лікарем приймального відділення лікарні, Центру СПЕ або безпосередньо у відділенні за наявності рішення суду щодо обрання для особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту; рішення суду про призначення стаціонарної експертизи; медичної документації; кримінальної справи; документів, що засвідчують особу, і наявності у відділенні вільних місць.
Відсутність будь-яких з указаних умов може бути причиною відмови в проведенні експертизи. У такому разі складається мотивований висновок, який надсилається органу, що її призначив.
9. Лікар, який приймає особу до відділення, заповнює картку стаціонарного хворого і зазначає підстави для госпіталізації, психічний, соматичний та неврологічний стани, епідеміологічний анамнез та відмітку про санітарну обробку, перелічує надані документи згідно з пунктом 8.
10. Завідувач відділенням доручає обстеження особи експерту (комісії) та разом з ним здійснює первинний огляд особи. Перевіряються підстави для госпіталізації, наявність необхідних для проведення експертизи документів, обстежуються психічний, соматичний та неврологічний стани, складається план обстеження, призначається вид медичного нагляду та, за наявності показань, відповідне лікування.
11. Подальше обстеження особи здійснюється призначеним експертом, який несе відповідальність за своєчасність і повноту обстеження.
12. Експерт уносить до картки стаціонарного хворого результати обстеження та щоденного нагляду за особою, дати проміжних та остаточного її оглядів, лікарські призначення, а також склад комісії експертів та їх рішення. До карти стаціонарного хворого додається акт експертизи та листування, яке проводилось щодо даної експертизи.
13. Термін перебування особи у відділенні становить до 30 діб. Експертне обстеження може бути подовжене експертною комісією за узгодженням з органом, який призначив експертизу, у разі неможливості прийняти остаточне рішення. Про це складається письмовий висновок, копія якого надсилається зазначеному органу.
14. Під час перебування особи у відділенні експерт повинен обстежити її психічний, соматичний та неврологічний стани, зібрати суб'єктивний анамнез, призначити при потребі додаткові обстеження та консультації лікарів. За представленими матеріалами дослідити об'єктивний анамнез та психічний стан особи в різні відрізки часу, підготувати виявлені відомості для доповіді комісії експертів.
15. Тримання та розміщення по палатах осіб, які перебувають у відділенні, здійснюються відповідно до їх психічного стану, ступеня суспільної небезпечності. Особи, які виявляють ознаки тяжкого психічного розладу, утримуються окремо від таких, які є психічно здоровими або виявляють незначні розлади психіки.
16. Нагляд за психічним станом осіб, виконанням ними медичного режиму, лікувальних та необхідних діагностичних заходів покладається на медичний персонал відділення.
Охорону, нагляд та конвоювання особи, яка перебуває під вартою, за межі відділення для проведення обстеження або надання термінової спеціалізованої медичної допомоги в іншому закладі охорони здоров'я здійснюють співробітники органів внутрішніх справ, які охороняють відділення. Якщо особа має ознаки тяжкого психічного розладу, її супроводжує і медичний працівник.
17. Дотримання санітарно-гігієнічного режиму здійснюється згідно із санітарним законодавством.
18. Особам залежно від їх психічного стану забезпечують щоденні прогулянки в спеціально обладнаних місцях, що унеможливлюють утечу.
19. До осіб, які перебувають у відділенні, застосовують залежно від стану їх здоров'я дозволені МОЗ України методи діагностики, лікування та реабілітації.
20. Особи, які перебувають у відділенні, користуються правом:
на побачення з родичами або іншими особами за наявності дозволу відповідного суду чи слідчого органу, у провадженні якого перебуває справа даної особи; побачення відбуваються у спеціально обладнаних місцях, що унеможливлюють утечу, у години, передбачені розпорядком роботи відділення;
одержувати харчові передачі та перевіряти відповідність доданому переліку продуктів;
звертатися через адміністрацію психіатричного закладу, особу, у провадженні якої перебуває кримінальна справа, із скаргами і заявами до державних органів, громадських організацій і посадових осіб;
мати при собі особисті речі та предмети особистої гігієни, окрім тих, що можуть бути застосовані для заподіяння фізичної шкоди собі або оточенню;
користуватися письмовим приладдям;
отримувати інформацію через пресу та радіо, телебачення.
21. На час перебування особи у відділенні слідчі дії з нею по змозі припиняються.
22. Особи, які завершили стаціонарну судово-психіатричну експертизу, після остаточного огляду експертною комісією повертаються до тієї установи, звідки вони надійшли на експертизу.
23. Особи, у яких закінчився передбачений законом термін тримання під вартою, виписуються з відділення незалежно від того, чи завершена експертиза, після повідомлення органу, який призначив експертизу.
24. Особа, у якої остаточний огляд експертною комісією збігся із звільненням з-під варти, залежно від її психічного стану може бути виписана з відділення самостійно або в супроводі законних представників. Особа, яка за психічним станом не може усвідомлювати свої дії, свідомо керувати ними і становить безпосередню небезпеку для себе або оточення, може бути переведена до психіатричної лікарні за місцем розташування органу, який проводить розслідування в кримінальній справі, або суду, який розглядає справу, де й перебуває до рішення суду.
25. Медична документація, кримінальні справи осіб, які перебувають на експертизі, зберігаються в спеціальних сейфах та приміщеннях, що унеможливлюють доступ до них сторонніх осіб, викрадання документів. Листування з питань судово-психіатричної експертизи виділяється в окреме діловодство. Картки стаціонарного хворого зберігаються в окремому приміщенні, після завершення експертизи вони здаються в архів.
26. Кримінальна справа, об'єкти дослідження, перший примірник акта експертизи після закінчення експертизи повертаються до органу, що призначив експертизу.
Начальник Головного управління
організації медичної допомоги населенню

М.П.Жданова