• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення щодо забезпечення громадського порядку та безпеки учасників і глядачів під час проведення масових спортивно-видовищних заходів на спортивних спорудах або спортивних змагань в інших місцях

Міністерство України у справах молоді і спорту  | Наказ, Положення від 12.03.1996 № 703/195 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України у справах молоді і спорту
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 12.03.1996
  • Номер: 703/195
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України у справах молоді і спорту
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 12.03.1996
  • Номер: 703/195
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО У СПРАВАХ МОЛОДІ І СПОРТУ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 703/195 від 12.03.96 Зареєстровано в Міністерстві
м.Київ юстиції України
30 квітня 1996 р.
за N 209/1234
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу МВС і Держкомспорту N 201/468 від 11.03.99 )
Про затвердження Положення щодо забезпечення громадського порядку та безпеки учасників і глядачів під час проведення масових спортивно-видовищних заходів на спортивних спорудах або спортивних змагань в інших місцях
Відповідно до Закону України "Про фізичну культуру і спорт", а також Закону України "Про міліцію", для забезпечення належного громадського порядку, безпеки учасників і глядачів спортивно-видовищних, культурно-масових та інших заходів на спортивних спорудах чи спортивних змагань, що проводяться в інших місцях, організації взаємодії у вирішенні спільних завдань
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Положення щодо забезпечення громадського порядку та безпеки учасників і глядачів під час проведення масових спортивно-видовищних заходів на спортивних спорудах або спортивних змагань в інших місцях (додається).
2. Начальникам Управлінь у справах молоді і спорту та ГУМВС України в Криму, м.Києві і Київській області, УМВС України в областях, м.Севастополі:
2.1. Організувати ретельне вивчення і забезпечити безумовне виконання вимог цього Положення.
2.2. Вживати вичерпних заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій під час проведення на спортивних спорудах масових заходів, спортивних змагань в інших місцях. З цією метою не рідше одного разу на рік проводити практичні тренування з відпрацювання спільних дій щодо негайної локалізації групових порушень громадського порядку, масових безпорядків, ліквідації їх наслідків, евакуації учасників і глядачів при виникненні надзвичайних ситуацій на спортивних спорудах.
2.3. У місячний термін розробити та затвердити Правила поведінки на спортивних спорудах, внести узгоджені пропозиції до місцевих державних адміністрацій.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра України у справах молоді і спорту Пустовойтова Л.А. та заступника Міністра внутрішніх справ України Чернишова В.С.
Міністр України у справах Міністр внутрішніх справ молоді і спорту України В.Борзов Ю.Кравченко
Затверджено
наказом Міністерства України у
справах молоді та спорту,
Міністерства внутрішніх справ
України від 12 березня 1996 року
N 703/195
Положення щодо забезпечення громадського порядку та безпеки учасників і глядачів під час проведення масових спортивно-видовищних заходів на спортивних спорудах або спортивних змагань в інших місцях
1. Загальні положення
1.1. Масові спортивні змагання, показові виступи спортсменів та інші видовищні заходи (надалі - масові заходи), що проводяться на спортивних спорудах у присутності глядачів, або спортивні змагання, що проводяться в інших місцях (надалі - місце проведення масових заходів), є важливим засобом пропаганди фізичної культури та спорту, сприяють вихованню громадян України, їх активному відпочинку. Вони повинні проводитися в умовах високої культури обслуговування, безпеки глядачів та учасників, належного громадського порядку.
1.2. Це Положення є обов'язковим для усіх організацій і приватних осіб, що безпосередньо беруть участь у підготовці та проведенні масових заходів на спортивних спорудах або в інших місцях на території України. До них належать:
1.2.1. Організації, згідно з планами яких проводяться масові заходи (організації, що відповідають за проведення спортивних заходів, в особі міністерств і відомств, територіальних і відомчих фізкультурно-спортивних установ, рад спортивних товариств, товариств сприяння обороні України, федерацій з видів спорту, інші організації чи приватні особи).
1.2.2. Адміністрація спортивних споруд, на яких проводяться масові заходи, та органи внутрішніх справ.
1.3. У забезпеченні проведення спортивних заходів беруть участь також установи міністерств: охорони здоров'я, зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, культури, зв'язку, внутрішніх справ, а також Держкомітет телебачення і радіомовлення, інші організації та товариства, які беруть участь у забезпеченні проведення спортивних заходів і дотримання встановленого порядку.
1.4. Масові заходи проводяться тільки на спортивних спорудах і у спеціально відведених місцях, що офіційно прийняті до експлуатації державними комісіями, суддівськими колегіями, при найсуворішому дотриманні всіма організаціями, які беруть у них участь, діючих норм та інших правил експлуатації споруд, інженерних систем, спортивно-технологічного устаткування та інвентаря, відповідних інструкцій, правил, вимог цього Положення, інших нормативних актів. При цьому також враховуються погодні умови та інші фактори, що можуть вплинути на хід проведення масового заходу.
1.5. Для кожної спортивної споруди з урахуванням місцевих умов і специфіки відповідними спорткомітетами, управліннями з фізичної культури, спорту і молоді Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, радами спортивних товариств, товариств сприяння обороні України, іншими організаціями, яким відомчо підпорядковані ці споруди, за участю органів внутрішніх справ, розробляються відповідні інструкції та правила. Вони повинні передбачати порядок організації і проведення масових заходів, міри, необхідні для підтримання громадського порядку, безпеки глядачів, учасників заходів, пожежної безпеки, надання медичної допомоги при нещасних випадках і порядок евакуації у разі виникнення надзвичайних обставин.
Ці інструкції, правила подаються на затвердження до комісій з контролю за проведенням масових заходів при місцевих державних адміністраціях, а там, де їх немає, - при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, що створюються відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 14 квітня 1983 року N 167 "Про порядок проведення масових спортивних заходів у республіці".
1.6. Місцеві органи державного управління фізичної культури і спорту, ради спортивних товариств, відомчі фізкультурні організації, товариства сприяння обороні України, інші організації за узгодженням з відповідними держадміністраціями, за участю інженерних служб, проектних та будівельних організацій, органів внутрішніх справ щорічно проводять технічні обстеження підвідомчих спортивних споруд, що використовуються для проведення масових заходів, з метою встановлення їх експлуатаційної надійності і стійкості будівельних конструкцій, відповідності шляхів евакуації нормативам, а також визначення заходів пожежної безпеки. За результатами обстеження складається акт, який направляється до відповідних держадміністрацій для вжиття заходів щодо усунення виявлених недоліків.
1.7. Невиконання зазначеними органами вимог, передбачених цим Положенням, і пропозицій актів обстеження, що стали причиною виникнення надзвичайних обставин при проведенні масових заходів, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
2. Організація підготовки і проведення масових заходів
2.1. Масові заходи проводяться відповідно до затверджених планів, положень про їх проведення, спортивно-технологічних умов, програм, правил, регламентів і вимог щодо забезпечення безпеки учасників та глядачів.
2.2. Згідно з постановою Ради Міністрів УРСР від 14 квітня 1983 року N 167 "Про порядок проведення масових спортивних заходів у республіці" при держадміністраціях створюються комісії по контролю за проведенням масових спортивних заходів, очолювані заступником голови відповідної держадміністрації. До складу цих комісій включаються представники територіальних органів внутрішніх справ, зацікавлених організацій і установ.
Організації, згідно з планами (договорами) яких проводяться масові заходи, спорткомітети, адміністрація спортивних споруд і органи внутрішніх справ забезпечують для розгляду на комісіях при відповідних держадміністраціях підготовку необхідної інформації та матеріалів з питань, пов'язаних з проведенням масових заходів, забезпеченням безпеки учасників і глядачів. Для координації цієї діяльності створюються спільні робочі комісії, до складу яких включаються відповідні фахівці, представники вказаних організацій, інших зацікавлених відомств.
Робочі комісії, залежно від характеру масового заходу, погодних та інших факторів, що можуть вплинути на забезпечення безпеки учасників змагань та глядачів, не менш як за 4 години до початку його проведення, здійснюють оперативно-технічний огляд об'єкта (місцевості), при необхідності вживають заходи щодо усунення виявлених недоліків, складають протокол про можливість проведення цього масового заходу. При виявленні обставин, що ускладнюють проведення масового заходу, забезпечення охорони громадського порядку, безпеки глядачів та учасників, вносять до комісій при держадміністраціях пропозиції щодо заборони проведення цього заходу, обмеження допуску глядачів до небезпечних місць об'єкта (місцевості) або проведення його без глядачів.
2.3. У разі необхідності, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 14 квітня 1983 року N 167 "Про порядок проведення масових спортивних заходів у республіці", для підготовки і проведення найбільш значних масових заходів (спартакіад, міжнародних, всеукраїнських змагань, фестивалів, концертів, шоу, театралізованих вистав тощо) створюються оргкомітети з контролю і координації діяльності відповідних закладів і служб. Ними розробляються конкретні плани підготовки і проведення масових заходів, які забезпечують безпечні умови для відвідувачів, профілактику антигромадських проявів, пожежну безпеку, медичне обслуговування, порядок заповнення місць, проведення заходів і евакуації глядачів, обов'язки служб при виникненні надзвичайних обставин.
2.4. Масові заходи проводяться, як правило, у неробочий (вечірній) час, суботні, недільні і святкові дні. Їх початок і закінчення повинні бути сплановані таким чином, щоб відвідувачі мали можливість скористатися громадським транспортом.
2.5. При підготовці і проведенні масових заходів має бути задіяна необхідна кількість обслуговуючого персоналу і технічних засобів усіх організацій-учасників.
3. Вимоги до організацій, що безпосередньо беруть участь у підготовці й проведенні масових заходів
3.1. Організації, що проводять заходи, забезпечують:
3.1.1. Узгодження місць і строків проведення масових заходів з відповідними держадміністраціями, адміністрацією спортивної споруди, органом внутрішніх справ: міжнародних заходів - за 3 місяці; всеукраїнських заходів - за 2 місяці; обласних, міських і районних заходів - за 1 місяць до їх початку, можливості організації реклами і продажу квитків.
3.1.2. Подання до органів внутрішніх справ і направлення відповідним адміністраціям спортивних споруд Положення про проведення масового заходу із зазначенням спортивно-технічних умов, програми, регламенту, інших спеціальних вимог для розробки заходів по охороні громадського порядку, забезпеченню безпеки учасників заходів і глядачів: міжнародних, всеукраїнських заходів - за 2 місяці; обласних, міських і районних заходів - за 1 місяць до їх початку.
3.1.3. Підготовку учасників заходів, суддів, обслуговуючого персоналу; знання і дотримання ними правил техніки безпеки і внутрішнього розпорядку.
3.1.4. Виконання Положення про проведення спортивного заходу з певного виду спорту, його регламенту і технології, грунтовні знання і виконання суддівською колегією, обслуговуючим персоналом своїх функціональних обов'язків, своєчасне прибуття учасників, дотримання ними правил змагань, норм поведінки в громадських місцях, естетичних вимог до спортивної форми.
3.2. Адміністрації спортивних споруд забезпечують:
3.2.1. Безвідмовну роботу всіх інженерних систем та систем оповіщення, що є на об'єктах, надійність конструкцій будинків і споруд, готовність трибун, шляхів евакуації глядачів і учасників, наявність обслуговуючого персоналу і його дії відповідно до посадових інструкцій, інформацію про численність проданих квитків, перепусток, що видані, у тому числі і на автотранспорт. Про виконання цих вимог адміністрацією складається відповідний акт, який перед проведенням оперативно-технічного огляду об'єкта (місцевості) не менш як за 4 години до початку заходу, подається комісії, яка визначає готовність об'єкта до проведення цього заходу.
3.2.2. Наявність, належне утримання і обладнання місць розташування учасників заходу, служби охорони громадського порядку, обслуговуючого персоналу; місць загального користування; санітарно-гігієнічний режим приміщень, арен і територій; готовність засобів пожежогасіння.
3.2.3. Спільно з організаціями, що здійснюють продаж квитків, подання за одну добу до проведення масового заходу інформації органам внутрішніх справ про кількість глядачів, що передбачається.
3.2.4. Проведення виховної та роз'яснювальної роботи з відвідувачами, особливо з молоддю і підлітками, пропаганду порядку і правил поведінки учасників, глядачів з використанням наочної агітації, місцевої радіотрансляційної мережі тощо.
3.2.5. Розміщення на спортивних спорудах (на видних місцях) знаків безпеки, вказівників, правил поведінки відвідувачів, планів евакуації та інструкцій щодо заходів пожежної безпеки. Очищення проходів, коридорів, дверей, воріт від будь-яких перешкод, що можуть заважати безпечному проходу глядачів.
3.2.6. Наявність, справність і відповідність з правилами проведення заходів спортивно-технологічного інвентаря, устаткування та місць проведення заходів згідно з їх функціональним призначенням і табелем.
3.2.7. Рекламу заходів, інформацію глядачів і учасників про правила поведінки, порядок експлуатації спортивної споруди і заходи пожежної безпеки. З цією метою разом з організацією, що проводить масовий захід, утворюється інформаційний центр (під час проведення міжнародних масових заходів за участю диктора, який може звернутися до зарубіжних глядачів з інформацією на англійській, французькій та німецькій мовах).
3.2.8. Розповсюдження, при можливості, квитків на масові заходи переважно на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах.
Примітка. Продаж вхідних квитків і видача перепусток без
зазначення місць, трибун і секторів, а також
розповсюдження їх у кількості, що перевищує наявність
місць, згідно з встановленими нормами, не допускається.
3.2.9. Контрольно-перепускний режим силами найбільш підготовлених працівників, розміщення учасників і глядачів на аренах та трибунах згідно з місцями, зазначеними у квитках і перепустках.
3.2.10. Спільно з відповідними службами організацію: громадського харчування, медичного обслуговування, дорожнього руху, стоянки автотранспорту, інших видів обслуговування, а також роботи гардеробів і камер схову.
3.2.11. Вирішення питань з місцевими держадміністраціями щодо заборони торгівлі спиртними напоями, безалкогольними напоями у скляній тарі на спортивних спорудах під час проведення масових заходів, а також пропуск з ними на територію спортивних споруд.
3.3. Органи внутрішніх справ забезпечують:
3.3.1. Залучення необхідних сил і засобів для підтримки громадського порядку, безпеки при проведенні масових заходів. Вжиття інших додаткових заходів щодо забезпечення безпеки, виходячи з інформації про очікувану численність глядачів і конкретних умов у день проведення масового заходу.
3.3.2. Охорону громадського порядку під час продажу квитків біля кас, що безпосередньо розташовані поблизу спортивної споруди, а також на прилеглій до споруди території у день проведення масових заходів.
3.3.3. Спільно з організаторами заходів і адміністрацією спортивної споруди безпечний прохід глядачів і учасників до місць проведення заходів, згідно із встановленим порядком.
3.3.4. Сприяння адміністрації у недопущенні проходу на масові заходи осіб у нетверезому стані, припиненні розпиття спиртних напоїв на спортивних спорудах і на підходах до них, пронесенні небезпечних предметів, які можуть бути використані як знаряддя нападу, алкогольних напоїв і напоїв у скляній тарі.
3.3.5. Сприяння адміністрації і контрольно-розпорядчим службам спортивних споруд у здійсненні організованого проходу глядачів, їх розміщення на трибунах чи в інших відведених для цього місцях.
3.3.6. Охорону громадського порядку на трибунах спортивних споруд і прилеглій до них території, дотримання відвідувачами встановлених правил поведінки.
3.3.7. Спільно з відповідними службами спортивної споруди розробку варіантів евакуації (у разі екстремальних ситуацій аж до безпосереднього місця проведення заходу), а також управління процесом евакуації глядачів з трибун і прилеглої до них території, включаючи їх посадку на громадський транспорт.
3.3.8. Контроль за станом шляхів евакуації і пожежної безпеки.
3.3.9. Притягнення до відповідальності осіб, які порушують громадський порядок і правила поведінки на спортивних спорудах (місцевості), відповідно до чинного законодавства.
3.3.10. Сприяння, у межах основних обов'язків міліції, відповідно до чинного законодавства про засоби масової інформації, представникам преси, телебачення, радіомовлення тощо (при наявності редакційного або журналістського посвідчення) під час виконання ними редакційних завдань.
3.4. Служби, що беруть участь у забезпеченні масових заходів, повинні:
3.4.1. Чітко взаємодіяти (відповідно до затверджених планів) з організаціями, що проводять даний масовий захід, адміністрацією спортивних споруд і органами внутрішніх справ; безумовно виконувати норми і вимоги щодо охорони громадського порядку і безпеки.
4. Для всіх посадових осіб, організацій і служб, які перелічені у пунктах 3.1, 3.2, 3.4 цього Положення, вимоги органів внутрішніх справ у частині забезпечення охорони громадського порядку і безпеки є обов'язковими.
5. Основні положення правил поведінки відвідувачів масових заходів
5.1. Правилами поведінки відвідувачів спортивних споруд та інших місць проведення масових заходів, затвердженими в держадміністраціях, передбачаються:
5.1.1. Права відвідувачів, у тому числі: вхід на територію і трибуни спортивної споруди за квитками чи документами, що надають право на вхід і зайняття вказаного на них місця; відвідування дітьми і підлітками до 16 років масових заходів (у вечірній час тільки у супроводі дорослих); користування у встановленому порядку розташованими на спортивних спорудах камерами схову, гардеробом, буфетами, кафе, інформаційним центром, довідковим бюро, телефонами, кіосками тощо.
5.1.2. Обов'язки відвідувачів, у тому числі: суворе дотримання громадського порядку і загальноприйнятих норм поведінки, нетерпимість до порушників правопорядку, надання інформації представникам адміністрації чи органів внутрішніх справ щодо осіб, які допустили правопорушення; дбайливе ставлення до спортивної споруди, її обладнання; організованість під час перебування на спортивній споруді (місцевості проведення заходів); підкорення вимогам представників адміністрації і органів внутрішніх справ щодо виконання правил поведінки, пожежної безпеки та встановленого порядку входу і виходу.
5.1.3. Дії відвідувачів, заборонені правилами, у тому числі: прохід на платні масові заходи без квитків чи інших документів на право входу; пронесення предметів, що заважають нормальному проведенню заходу чи загрожують безпеці оточуючих; пронесення і розпиття спиртних напоїв; паління у невідведених для цього місцях; використання предметів, що створюють шумовий ефект, провокування глядачів до безпорядків, зриву заходу; створення небезпеки для нормального проходу і евакуації глядачів, пошкодження технічних систем, устаткування засобів пожежогасіння тощо.
5.1.4. Відповідальність відвідувачів масових заходів за порушення громадського порядку та правил поведінки встановлюється відповідно до чинного законодавства.
6. Основна документація, що регламентує порядок проведення масових заходів
Обов'язковою є наявність на спортивній споруді документації, що регламентує функціональні обов'язки служб, які забезпечують організацію і проведення масових заходів, у тому числі:
6.1. Документи, що регламентують дотримання правил технічної експлуатації спортивної споруди:
6.1.1. Акт комісії щодо придатності споруди до експлуатації (надійність і стійкість будівельних конструкцій і технічних систем, відповідність встановленим нормативам шляхів евакуації глядачів, забезпечення пожежної безпеки, спортивно-технологічних умов проведення заходу).
6.1.2. Інструкції по техніці безпеки для всіх видів технічних служб.
6.1.3. Інструкція з пожежної безпеки.
6.1.4. Інструкція з медичного забезпечення.
6.1.5. Посадові інструкції для працівників.
6.2. Документи, що регламентують загальний порядок експлуатації спортивної споруди під час проведення масових заходів:
6.2.1. Інструкція, що регламентує порядок організації і проведення масових заходів, затверджена з урахуванням місцевих умов та специфіки відповідними держадміністраціями.
6.2.2. Схема організації руху глядачів по території споруди, шляхів наповнення і евакуації з трибун; розташування кас по продажу квитків, пунктів харчування, гардеробів, місць відпочинку, медичної допомоги; наявність і розміщення протипожежного інвентаря і обладнання.
6.2.3. Правила поведінки відвідувачів спортивної споруди.
6.3. Документи, що регламентують порядок проведення кожного чергового (серії однотипних) масового заходу:
6.3.1. Положення про проведення масового заходу, затверджене організацією, яка його проводить.
6.3.2. Акт про готовність спортивної споруди, усіх її служб до проведення масового заходу, затверджений керівництвом спортспоруди.
6.3.3. Протокол оперативно-технічного огляду об'єкта, підписаний членами робочої комісії: керівником спортивної споруди, представниками територіального органу внутрішніх справ, Державного пожежного нагляду і організації, що проводить даний захід.
6.3.4. Типові тексти для служби інформації спортспоруди.
6.4. Перелічені у пунктах 6.1, 6.2, 6.3 цього Положення документи повинні бути доведені до відома посадових осіб-виконавців, а у частині, що їх стосується, - під розписку.
7. Спеціальні вимоги і заходи забезпечення охорони громадського порядку та безпеки учасників і глядачів масових спортивних заходів, що проводяться за межами стаціонарних спортивних споруд: на відкритій, у гірській чи лісовій місцевості, на шосейних та інших видах шляхів, річках, водоймищах тощо, визначаються Положенням про проведення змагань з виду спорту, узгодженому з відповідними держадміністраціями і органами внутрішніх справ.