• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції "Про порядок нарахування й сплати до бюджету податку на доходи підприємств і організацій"

Головна державна податкова інспекція України  | Наказ, Інструкція від 26.04.1994 № 31 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 26.04.1994
  • Номер: 31
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 26.04.1994
  • Номер: 31
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 31 від 26.04.94
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 травня 1994 р.
за N 115/324
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 602 від 04.01.2003 )
Про затвердження Інструкції "Про порядок нарахування й сплати до бюджету податку на доходи підприємств і організацій"
У зв'язку із внесенням значних змін і доповнень до Закону України від 21 лютого 1992 року N 2146-12 "Про оподаткування доходів підприємств і організацій", а також введенням в дію Декрету Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 року N 55-93 "Про режим іноземного інвестування" та Закону України від 17 грудня 1993 року "Про державну програму заохочення іноземних інвестицій в Україні" ,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію Головної державної податкової інспекції України "Про порядок нарахування й сплати до бюджету податку на доходи підприємств і організацій" (додається).
2. Визначити такими, що втратили чинність з 1 січня 1994 року нормативні акти Головної державної податкової інспекції згідно з переліком, що додається.
Заступник Міністра фінансів
Начальник Головної державної
податкової інспекції України


В.Н.Ільїн
Затверджений
наказом Головної державної
податкової інспекції України
від 26 квітня 1994 р. N 31
ПЕРЕЛІК
нормативних актів Головної державної податкової інспекції України, що втратили чинність з 1 січня 1994 року
1. Лист Головної державної податкової інспекції України від 25.11.92 N 03-110 "Про порядок проведення перерахунків по податку на доходи".
2. Лист Головної державної податкової інспекції України від 30.03.93 N 35-208 "Про оподаткування доходів".
3. Лист Головної державної податкової інспекції України від 23.07.93. N 33-110 "Про розрахунки у централізованому порядку".
4. Лист Головної державної податкової інспекції України від 09.08.93 N 33-110 "Про порядок оподаткування".
5. Лист Головної державної податкової інспекції України від 20.08.93 N 33-210/377 "Про оподаткування підприємств і організацій Української спілки ветеранів Афганістану".
6. Лист Головної державної податкової інспекції України від 02.09.93 N 33-209 "Про оподаткування доходів підприємств і організацій".
7. Лист Головної державної податкової інспекції України від 01.11.93 N 33-210/414 "Про особливості оподаткування доходу (прибутку) організацій і підприємств ТСО України".
8. Лист Головної державної податкової інспекції України від 22.11.93 N 33-110 "Про оподаткування доходів риболовецьких колгоспів".
9. Лист Головної державної податкової інспекції України від 22.11.93 N 33-110 "Про окремі питання оподаткування доходів".
10. Лист Головної державної податкової інспекції України від 01.12.93 N 33_210 "Про оподаткування підприємств і установ, в яких працюють інваліди".
11. Лист Головної державної податкової інспекції України від 15.12.93 N 33-110 "Про порядок виконання Указу Президента України від 11 грудня 1993 року N 576/93".
12. Лист Головної державної податкової інспекції України від 20.12.93 N 33-210/515 "Про оподаткування фонду соціальної адаптації молоді України".
Затверджено
наказом Головної державної
податкової інспекції України
від 26 квітня 1994 N 31
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок нарахування й сплати до бюджету податку на доходи підприємств і організацій
Інструкцію видано на підставі Закону України від 24 грудня 1993 року N 3816-12 "Про державну податкову службу в Україні", Закону України від 21 лютого 1992 року N 2146-12 "Про оподаткування доходів підприємств і організацій" із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 7 липня 1992 року N 2554-12 та 1 липня 1993 року N 3355-12 "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України", Закону України від 1 лютого 1994 року N 3898-12 "Про Державний бюджет України на 1994 рік", Декрету Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 року N 55-93 "Про режим іноземного інвестування" та Закону України від 17 грудня 1993 року N 3744-12 "Про Державну програму заохочення іноземних інвестицій в Україні".
I. ПЛАТНИКИ ПОДАТКУ НА ДОХОДИ
1. Платниками податку на доходи є:
а) господарюючі суб'єкти, які є юридичними особами, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, їх філіали, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не є юридичними особами, але мають окремий баланс і рахунок у банку, міжнародні неурядові організації і міжнародні об'єднання, що здійснюють господарську, підприємницьку та іншу комерційну діяльність на території України;
б) розташовані на території України філіали, відділення та інші відокремлені підрозділи підприємств, що знаходяться за межами України, які з метою оподаткування ведуть окремий баланс і відкривають рахунок у банку;
в) організації, що не перебувають на господарському розрахунку, але одержують доходи від господарської (комерційної) діяльності та від надання платних послуг, у тому числі бюджетні організації.
До бюджетних організацій належать установи й організації, основна діяльність яких фінансується з бюджету на підставі кошторисів доходів і видатків.
Платники податку на доходи, вказані в цьому пункті, надалі іменуються "підприємства".
2. Державні підприємства, що належать до основної діяльності залізничного транспорту та зв'язку, розрахунки з бюджетом здійснюють за порядком, викладеним у пункті 32 цієї Інструкції.
II. ОБ'ЄКТИ ОПОДАТКУВАННЯ
3. Об'єктом оподаткування є валовий доход підприємства, що становить суму доходів від реалізації продукції (робіт,послуг), інших матеріальних цінностей і майна (включаючи основні фонди), нематеріальних активів, брокерських місць (крім реалізації біржами) і доходів від позареалізаційних операцій, зменшених на суму витрат по цих операціях.
До складу доходу з метою оподаткування включаються також кошти, одержані від підприємств - покупців (замовників) на власні потреби підприємств - постачальників (підрядчиків), що не враховані підприємствами на рахунку реалізації, а відображені у складі коштів, які мають цільовий характер по кредиту рахунків 87 "Фонди економічного стимулювання", 88 "Фонди спеціального призначення", 96 "Цільове фінансування і цільові надходження".
Внески, паї та інші цільові фінансові ресурси, проведені за рахунок коштів, залишених у розпорядженні підприємства, що об'єднуються за договорами для фінансування капіталовкладень, спрямованих на збільшення обсягів виробництва, виконання спільних програм і завдань, не є доходами підприємства або іншої юридичної особи, створеної для виконання цих робіт, програм і завдань, і не підлягають оподаткуванню.
Внески, паї та кошти від добровільних пожертвувань громадян також не підлягають оподаткуванню.
При цьому доход, одержаний від використання вказаних коштів, підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Кошти підприємств і громадян для виконання спільних програм і завдань об'єднуються: громадськими організаціями, що утримуються за рахунок членських і добродійних внесків підприємств і громадян, а також відрахувань підвідомчих підприємств; асоціаціями, концернами, корпораціями та іншими об'єднаннями, які утримуються за рахунок відрахувань від прибутку підприємств, що залишається в їхньому розпорядженні; іншими аналогічними структурами; підприємствами, що здійснюють сумісну діяльність.
Об'єктом оподаткування вказаних організацій є доход, одержаний ними від комерційного або іншого використання акумульованих коштів.
При визначенні оподатковуваного доходу названих організацій, у складі їхніх доходів і витрат не враховуються кошти, отримані в результаті цільових відрахувань, і затрати, здійснені за рахунок цих коштів.
Внески, паї та інші цільові фінансові кошти, які об'єднуються для вирішення спільних завдань, не є доходами юридичної особи, створеної виключно для вирішення цих завдань або без створення юридичної особи, і не є об'єктом оподаткування.
Сумісна діяльність суб'єктів підприємницької діяльності без створення з цією метою юридичної особи здійснюється на підставі договору про сумісну діяльність учасників.
Згідно з договором про сумісну діяльність сторони (учасники) шляхом об'єднання майна та зусиль спільно діють для досягнення господарської мети, що не суперечить законодавству.
Майно юридичних осіб, об'єднане учасниками договору про сумісну діяльність для спільної діяльності, знаходиться на окремому балансі того її учасника, якому згідно з вказаним договором доручено ведення спільних справ учасників договору про сумісну діяльність. Вказаний учасник діє на підставі доручення, підписаного рештою учасників договору про сумісну діяльність, веде окремий бухгалтерський облік результатів сумісної діяльності.
Показники такого окремого балансу не включаються до балансу підприємства, на яке покладено ведення спільних справ учасників угоди про спільну діяльність.
Учасник, на якого згідно з договором про сумісну діяльність покладено обов'язки ведення спільних справ учасників угоди, в установлені строки подає до державної податкової інспекції за своїм місцезнаходженням окремий баланс підсумків спільної діяльності, а також Декларацію про доходи та Розрахунок суми податку на доходи та сплачує податок на доходи за загальновстановленим порядком із сум доходів, одержаних від спільної діяльності.
Прибутки, одержані кожним учасником спільної діяльності, включаються до доходів від позареалізаційних операцій і не оподатковуються в складі валового доходу кожного підприємства-учасника.
Суми дооцінок, одержані підприємствами від переоцінок залишків товарно-матеріальних цінностей, які проводяться за рішенням Уряду та направляються на поповнення своїх оборотних коштів, не є доходами і не оподатковуються.
4. До складу доходів (витрат) від позареалізаційних операцій включаються: доходи, одержані від пайової участі в спільних підприємствах; від здачі майна в оренду, дивіденди (проценти) з акцій, облігацій та інших цінних паперів, що належать підприємству, доходи (проценти), одержані від надання комерційного кредиту (виданої позички), інші доходи (витрати) від операцій, безпосередньо не пов'язаних з виробництвом продукції (робіт, послуг) та її реалізацією, включаючи суми економічних санкцій, в відшкодування збитків, що відносяться на фінансові результати.
Суми, внесені до бюджету та іншим організаціям у вигляді економічних санкцій, які відповідно до чинного законодавства відносяться за рахунок доходу, що залишається в розпорядженні підприємств, не включаються до складу витрат від позареалізаційних них операцій.
5. Для підприємств, які здійснюють торгівлю купленими товарами та матеріалами, доходами з метою оподаткування є різниця між купівельною і продажною вартістю товарів і матеріалів.
Доходом від аукціонного продажу є різниця в цінах між купленими і проданими товарами або різниця між вартістю виробленої продукції за діючими державними чи вільними цінами і вартістю продажу її на аукціоні, зменшена на суму аукціонних зборів, комісійних винагород тощо.
При цьому вільні ціни визначаються за даними підприємства, яке реалізує продукцію.
Доход від реалізації на аукціоні виробленої продукції з метою оподаткування поділяється на дві частини: виручку від реалізації продукції в межах вартості її за державними або вільними цінами і додаткову виручку від аукціонного продажу, що оподатковується за ставкою, передбаченою пунктом 21 цієї Інструкції.
6. Доходом від посередницької діяльності є сума комісійних винагород (процентів), додаткова виручка від реалізації продукції (товарів, послуг), якщо посередник бере участь у розрахунках при виконанні угод, або доход від робіт (послуг), виконаними за договором підряду тимчасовими творчими колективами чи громадянами для інших підприємств.
До посередницької операції і угоди відноситься діяльність підприємства, що виступає у ролі комісіонера або повіреного у договорі комісії, або доручення.
Згідно з чинним законодавством повірений за договором доручення зобов'язується здійснювати відповідні юридичні дії за винагороду від імені і за рахунок довірителя. А за договором комісії комісіонер зобов'язується за дорученням комітента (особи, за дорученням якої здійснюється угода) здійснити одну або кілька угод за виногороду від свого імені за рахунок комітента.
До посередницької діяльності не відносяться торговельні операції, що проводяться господарюючими суб'єктами незалежно від відомчого підпорядкування і форм власності за контрактами та угодами купівлі-продажу, коли право власності на товар (продукцію) переходить від продавця до покупця.
До посередницької діяльності підприємств з участю в їх діяльності тимчасових творчих колективів (ТТК) відноситься діяльність підприємств, що виконують для замовників за укладеними договорами роботи з проектування і впровадження науково-технічних розробок, інших наукових досягнень або аналогічних видів робіт силами створених тимчасових творчих колективів або громадян на основі договору підряду та інших договорів цивільно-правового характеру.
У випадку, коли частина обсягу роботи для замовників виконується силами осіб, які є штатними працівниками підприємства (організації), доход від цієї частини виконаних робіт визначається виходячи з долі фонду оплати праці штатних працівників у з загальному фонді оплати за виконання замовлення і вказана частина доходу не є результатом посередницької діяльності.
7. Для підприємств, які здійснюють товарообмінні операції (у тому числі по основних засобах та іншому майну) як шляхом прямого обміну товарів, так і шляхом відпуску товарів за цінами нижче собівартості (балансової вартості), об'єктом оподаткування є виручка від їх реалізації, що визначається розрахунково виходячи із цін реалізації аналогічної продукції, які застосовувалися у період здійснення угоди. При цьому для розрахунку враховується державна або вільна ціна реалізації товарів (послуг) - залежно від того які ціни використовуються підприємством для реалізації.
Сума виручки, одержана від вказаних угод, визначається підприємством на підставі розрахунку, який подається державній податковій інспекції за місцезнаходженням платника одночасно з бухгалтерською звітністю, Декларацією про доходи та Розрахунком податку на доходи.
8. Доходами від реалізації майна, включаючи цінні папери, є різниця між вартістю їх придбання і продажною ціною, а щодо реалізації брокерських місць, інших нематеріальних активів та основних фондів - різниця між вартістю реалізованих брокерських місць, інших нематеріальних активів і основних фондів та їх балансовою вартістю за вирахуванням зносу і витрат на розбирання і демонтаж основних фондів.
Кошти, одержані від первинного розміщення цінних паперів, що здійснюється емітентом з метою формування статутного фонду, не є об'єктом оподаткування.
9. Об'єктом оподаткування бірж є доход, одержаний від здачі в оренду і продажу брокерських місць, здійснюваних на біржі операцій купівлі - продажу товарів, цінних паперів, валюти, іншого майна, а також від інших видів підприємницької діяльності
10. Доходи підприємств, одержані в іноземній валюті, підлягають оподаткуванню разом із доходами, одержаними в національній валюті, на загальних підставах. При цьому доходи в іноземній валюті перераховуються в національну одиницю України за курсом Національного банку України, що діяв на дату одержання доходів.
III. ОБЧИСЛЕННЯ ОПОДАТКОВУВАНОГО ДОХОДУ
11. При обчисленні оподатковуваного доходу виручка (валовий доход) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) зменшується на суми: належних до сплати у бюджет податків на добавлену вартість, акцизного збору, інших витрат і відрахувань, які згідно з чинним законодавством виключаються з виручки при визначенні результатів від реалізації, а також на суми матеріальних і прирівняних до них затрат, віднесених на собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг).
Реалізованою продукцією (роботами, послугами) в залежності від порядку, встановленому на звітний рік підприємством, вважається або продажна вартість відвантаженої продукції (виконаних робіт, послуг), що зазначена в оформлених як підстава для розрахунків з покупцями (замовниками) документах, або продажна вартість відвантаженої продукції (виконаних робіт, послуг), що у вигляді платежу зарахована на рахунки підприємства в установах банків.
До виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) включається вартість готової продукції (товарів, робіт, послуг), відвантаженої в рахунок виконання бартерного (товарообмінного) контракту.
В торговельних і постачальницько-збутових організаціях виручка від реалізації визначається за валовим доходом, що є сумою торговельних надбавок, знижок і націнок на реалізовані (продані) товари.
До виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за іноземну валюту включається вся сума, що є еквівалентом одержаної іноземної валюти за курсом Національного банку України без зменшення на суму іноземної валюти, обов'язкової для продажу державі.
12. Склад матеріальних і прирівняних до них затрат визначається відповідно до Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 року N 764, із врахуванням Типових положень з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) та особливостей складу витрат в окремих галузях, визначених міністерствами, відомствами України за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством економіки України.
Для визначення вартості матеріальних витрат у складі собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) величина собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) звітного періоду зменшується на суму фонду оплати праці працівників , які зайняті у виробництві та збуті продукції (товарів, робіт, послуг), що є предметом діяльності підприємства.
Склад коштів на оплату праці, які відносяться на витрати виробництва (обігу) визначено вищевказаними Основними положеннями про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України.
Сума витрат фонду заробітної плати у затратах на виробництво реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) звітного періоду визначається розрахунково як добуток повної собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) і долі витрат на оплату праці у фактичних затратах на виробництво продукції за економічними елементами.
При визначенні цієї долі витрат у фактичні витрати на оплату праці включаються також суми нарахованих резервів на оплату відпусток працівникам та винагород за вислугу років за чинним законодавством, за винятком відрахувань з цих сум на державне соціальне страхування, у разі їх створення.
Розрахунок матеріальних витрат, що приймаються при визначенні оподатковуваного доходу, передбачено у податковій Декларації про доходи підприємства.
13. Доход, одержуваний підприємствами від підсобного, допоміжного або обслуговуючого виробництва, а також від реалізації товарно-матеріальних цінностей, основних фондів, нематеріальних активів, цінних паперів, визначається окремо від доходу по основній діяльності та відображається у податковій Декларації як доход від іншої реалізації.
При цьому із виручки від реалізації товарно-матеріальних цінностей, основних фондів, нематеріальних активів, продукції (товарів, робіт, послуг) підсобних, допоміжних та обслуговуючих виробництв підприємства виключається податок на добавлену вартість і витрати, пов'язані із здійсненням цих операцій, або виробництвом продукції (робіт, послуг), крім сум фактичних витрат на оплату праці персоналу вищеназваних виробництв.
У випадках одержання збитків від реалізації матеріальних цінностей і майна вони не враховуються при визначенні валового доходу підприємства.
14. Оподатковуваний доход, визначений за порядком, передбаченим пунктами 3-13, зменшується на суму:
а) рентних платежів, що вносяться за встановленим порядком до бюджету;
б) орендної плати у частині доходу, яку сплачують до бюджету підприємства, що орендують частину або всі основні фонди у державних підприємств (у тому числі з правом викупу цих фондів).
Сума орендної плати за оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств визначається відповідно до методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1993 року N 923 "Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду майна державних підприємств та організацій".
Орендна плата проводиться за квартальними розрахунками у п'ятиденний термін від дати, встановленої для подання квартальних бухгалтерських звітів, а за річними розрахунками - у десятиденний термін від дати, встановленої для подання річних бухгалтерських звітів і зараховується до відповідного бюджету на спеціальні рахунки та використовується для фінансування капітальних вкладень;
в) дивідендів, процентів, одержаних з акцій, облігацій та інших цінних паперів , що належать підприємству;
г) доходу, одержаного від пайової участі у спільних підприємствах, створених як нова юридична особа на території України;
д) прибутку , одержаного на підставі договору про сумісну діяльність, без створення з цією метою юридичної особи.
15. Організації, які не перебувають на господарському розрахунку і одержують доходи від господарської (комерційної) діяльності (послуг), податок сплачують з сум перевищення доходів над видатками (крім витрат на оплату праці), одержуваними від цієї діяльності.
До таких організацій, зокрема, належать спілки, господарські асоціації, концерни та інші форми добровільного об'єднання підприємств, які поряд із здійсненням управлінських і координуючих функцій виконують інші статутні завдання, окремі виробничі та господарські функції (виробництво товарів, здійснення робіт, надання послуг, проведення платних заходів), а також бюджетні організації.
При визначенні податку з доходів організацій, які не перебувають на господарському розрахунку, не враховуються кошти, отримані в результаті цільових відрахувань на утримання зазначених організацій, членські та вступні внески, дольові (пайові) вклади учасників цих організацій.
16. За порядком, передбаченим цим розділом, оподатковується доход (перевищення доходів над видатками), одержаний як на території України, її континентальному шельфі та у виключній (морській) економічній зоні, так і за межами України.
IV. СТАВКИ ПОДАТКУ
17. Доходи підприємств, обчислені згідно з розділом III цієї Інструкції, оподатковуються за основною ставкою 22 проценти.
18. За ставкою 11 процентів оподатковуються доходи таких підприємств:
а) дослідних заводів, частка дослідної продукції яких становить не менше 80 процентів;
б) підприємств і організацій агропромислового комплексу по обслуговуванню сільськогосподарського виробництва.
До цієї категорії платників належать підприємства та організації, визначені класифікатором "Загальний класифікатор галузей народного господарства", затвердженим наказом Міністерства статистики України N 21 від 24 січня 1994 року.
- організації (пункти і загони) по захисту рослин та зелених насаджень від хвороб і шкідників сільськогосподарських культур, амбарних шкідників, включаючи служби сигналізації про шкідників рослин; біостанції і біолабораторії, карантинні інспекції, контрольно-насінницькі лабораторії, агрохімічні лабораторії;
- племрозсадники, підприємства та організації по штучному заплідненню тварин, землевпорядкувальні партії, загони по землевпорядкуванню; відділення і підприємства сільгоспагрофотографії;
- організації концерну "Украгротехсервіс" і асоціації "Укргрунтозахист" в тій частині, що виконують роботи своїми працівниками і своєю технікою безпосередньо в господарствах по завезенню добрив, гіпсуванню та вапнуванню земель, вивезенню органічних і мінеральних добрив та засобів захисту рослин, їх внесенню в грунт та проведення інших механізованих робіт по обслуговуванню сільськогосподарського виробництва на полях і фермах сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств та підсобних господарств населення .
- експлуатаційні організації по обслуговуванню водопроводів з розгалуженою мережею сільськогосподарського призначення.
Не належать до організацій по обслуговуванню сільськогосподарського виробництва підрозділи концерну "Украгротехсервіс" та асоціації "Укргрунтозахист", які займаються поставками сільськогосподарської техніки, запасних частин, мінеральних добрив і засобів захисту рослин та інших ресурсів для комплектацій обладнання, ремонтом, сервісним і транспортним обслуговуванням сільського господарства.
19. Доходи (включаючи доходи від оренди та інших видів використання) від казино, відеосалонів, відеопоказу (незалежно від способу показу), прокату відео- і аудіокасет і запису на них, гральних автоматів з грошовим виграшем, а також доходи від проведення масових концертно-видовищних заходів на відкритих майданчиках, стадіонах, у палацах спорту, інших приміщеннях, кількість місць в яких перевищує дві тисячі, підлягають оподаткуванню за ставкою 70 процентів.
Податок на доходи від проведення концертно-видовищних заходів сплачується окремо з кожного заходу за формою Розрахунку, що додається (Додаток N 1).
Установлений цим пунктом порядок оподаткування не поширюється на доходи, одержані підприємствами-відеовиробниками, що є власниками відеопродукції, від відеосалонів, відеопоказу, прокату відеокасет і запису на них, а також на доходи від проведення концертно-видовищних заходів фізкультурно-спортивними організаціями в частині доходу, яка відноситься на результати їх діяльності. Доходи, одержані вказаними підприємствами й організаціями, оподатковуються на загальних підставах.
20. Доходи підприємств від посередницької діяльності, одержувані від робіт (послуг), виконаних за договором підряду тимчасовими творчими колективами чи громадянами, оподатковуються за ставкою 65 процентів.
При визначенні доходу, який підлягає оподаткуванню за ставкою 65 процентів, виключаються винагороди за роботи (послуги), виконані за договором підряду, що виплачені громадянам, а також тимчасовим творчим колективам, створеним відповідно до по постанови ДКНТ, Держплану, Держкомпраці і Мінфіну колишнього СРСР та ВЦРПС від 25.11.87 N 440/11-33а.
21. Доходи від посередницької діяльності (аукціонно-біржової, торговельно-закупівельної та іншої), а також участь у розрахунках при виконанні угод та додаткові доходи підприємств від продажу на аукціоні товарів, продукції, майна оподатковуються за ставкою 75 процентів.
22. Доходи, одержані підприємствами (за винятком іноземних юридичних осіб) від належних їм акцій, облігацій та інших цінних паперів, а також доходи українського учасника, одержані від пайової участі у спільних та у створенні інших підприємств, підлягають оподаткуванню за ставкою 15 процентів.
Податок за ставкою 15 процентів із вищезазначених доходів справляється у джерела доходу при його нарахуванні. Відповідальність за утримання і перерахування податків до бюджету несе підприємство, що виплачує доход.
Реінвестування частини доходу та використання його на придбання нових акцій або інших цінних паперів, розподіленого між засновниками, акціонерами, учасниками та пайовиками, здійснюється після сплати податку.
При цьому підприємства, що утримують податок з цього доходу щоквартально подають податковій інспекції Довідку про сплачені підприємствам, організаціям, установам доходи, які одержані від належних їм акцій, облігацій та інших цінних паперів, випущених в Україні, а також від пайової участі в діяльності інших підприємств, створених на території України за формою, що додається (Додаток N 2).
Підприємства будь-яких організаційних форм і видів (крім підприємств з іноземними інвестиціями), у статутному фонді яких є частка державного майна, а також біржі, торгові дома та підприємства з іноземними інвестиціями, створені за участю органі, уповноважених управляти державним майном, та державних органів приватизації сплачують до бюджету дивіденди або інші надходження з прибутку на частку державного майна відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 30.04.93 N 44-93 "Про сплату дивідендів (частини прибутку) суб'єктами підприємницької діяльності, створеними за участю державних підприємств і організацій".
23. Нерозподілена серед працівників, акціонерів, пайовиків або кредиторів частина доходу господарських товариств виключається із оподатковуваного доходу за типом витрат виробництва, якщо ця частина реінвестується всередині самого підприємства виключно на модернізацію, реконструкцію або розширення виробництва.
Доходи, одержані підприємствами від належних їм акцій, облігацій та інших цінних паперів, випущених підприємствами, що знаходяться за межами України, а також доходи від пайової участі у спільних підприємствах, створених на території інших держав з участю підприємств України, оподатковуються за місцезнаходженням платника, якщо вказані доходи не оподатковуються у джерела створення доходів. У разі встановлення міжнародною угодою інших правил оподаткування дивідендів і доходів від пайової у участі у спільних підприємствах, то застосовуються правила міжнародної угоди.
24. Суми доходів від фрахту, виплачуваного іноземним юридичним особам за здійсненням міжнародних перевезень, оподатковуються за ставкою 6 процентів. Сума податку утримується у джерела виплати у валюті переказу при кожному перерахуванні належного платежу.
25. Підприємства, що належать до комунальної власності оподатковуються за ставками, встановленими місцевими Радами народних депутатів, але не більшими основної ставки - 22 проценти. Не допускається встановлення ставок залежно від виду діяльності або для окремого підприємства.
26. Доходи приватного підприємства, заснованого на власності окремого громадянина України з правом наймання робочої сили, оподатковуються за ставкою 22 проценти незалежно від видів діяльності.
Особисті доходи підприємця, одержані від виконання трудових зобов'язань на цьому підприємстві, та інші доходи, одержувані ним від підприємства, оподатковуються відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян"
27. Доходи об'єднань підприємств оподатковуються за ставкою 22 проценти незалежно від видів діяльності.
До об'єднань підприємств належать асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об'єднання за галузевим, територіальним та іншими принципами, які діють на основі договору або статуту, затвердженого їх засновниками або власниками та зареєстровані за встановленим порядком.
V. ПІЛЬГИ ЩОДО ПОДАТКУ
28. Звільняються від сплати податку:
а) підприємства громадських організацій інвалідів, де інваліди становлять більш як 50 процентів загальної чисельності працюючих в основному виробництві.
Оподатковуваний доход інших підприємств, які використовують працю інвалідів, зменшується на суму заробітної плати, виплаченої працівникам-інвалідам.
У першому кварталі 1994 року не оподатковуються доходи підприємств і організацій незалежно від форм власності, де чисельність інвалідів становить більше 50 процентів загальної чисельності працюючих в основному виробництві.
З метою визначення права на одержання пільг, передбачених цим пунктом, до загальної чисельності включається середньоспискова чисельність працюючих і чисельність осіб, які не перебувають у штаті підприємства (виконують роботи за договорами підряду у та іншими договорами цивільно-правового характеру).
Громадські організації інвалідів є об'єднаннями громадян-інвалідів, що створені для задоволення їхніх законних соціальних, економічних прав та інших спільних інтересів, що зареєстровані за встановленим порядком.
Господарську та іншу комерційну діяльність вони здійснюють шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи та заснування підприємств за порядком, встановленим законодавством;
б) підприємства - з доходу, одержаного від виробництва сільськогосподарської продукції, за винятком продукції квітково-декоративного рослинництва та звіроводства.
Для надання пільг щодо оподаткування до сільськогосподарської відноситься продукція згідно з Переліком, що додається (Додаток N 3), який визначено на підставі діючого класифікатора "Промислова і сільськогосподарська продукція", затвердженого 1985 році Державним комітетом СРСР по стандартах;
в) заклади освіти, культури і спорту, діяльність яких частково фінансується з державного бюджету.
Звільняються від оподаткування заклади культури і спорту (театри, філармонії, концертні організації, кінотеатри, музеї, парки культури, стадіони, палаци спорту, басейни та інші), які не є бюджетними організаціями, але одержують дотацію із бюджет на покриття витрат по основній діяльності.
Звільняються від оподаткування доходи від реалізації продукції (робіт, послуг), одержані майстернями та іншими виробничими підрозділами закладів освіти, що є бюджетними організаціями, виробнича діяльність яких частково фінансується з державного бюджету;
г) доходи у вигляді процентів за кредити, надані іноземними юридичними особами Уряду України, Національному банку України, а також дивіденди (проценти), одержані від державних облігацій та інших державних цінних паперів.
29. Оподатковуваний доход зменшується на:
а) суму доходу, одержаного підприємствами від реалізації виготовлених ними протезно-ортопедичних виробів і спеціальних технічних пристосувань для інвалідів, тифло-технічних засобів, друкування і озвучування книг, журналів, підручників та іншої літератури для інвалідів по зору, а також виготовлення нестандартного обладнання, технологічної оснастки для навчально-виробничих підприємств товариства інвалідів.
З метою оподаткування до протезно-ортопедичних виробів і спеціальних технічних пристосувань для інвалідів відносяться технічні засоби профілактики інвалідності та реабілітації інвалідів відповідно до Переліку, затвердженого Міністерством соціального захисту від 25 березня 1994 року N 214/02, що додається (Додаток N 4);
б) суму доходу, одержаного від реалізації продукції, виготовленої лікувально-трудовими майстернями, підсобними підприємствами при психіатричних лікарнях і протитуберкульозних закладах, будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів, виховно-трудовими колоніями для неповнолітніх, лікувально-трудовими профілакторіями;
в) суму в розмірі 35 процентів доходу підприємств пенітенціарних закладів;
г) суму доходу, перерахованого будинкам-інтернатам для престарілих та інвалідів, школам-інтернатам, а також підприємствам, установам, організаціям культури, народної освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізкультури і спорту, фізкультурно-спортивним товариствам і дитячим громадським організаціям, але не більше 2 процентів оподатковуваного доходу.
Установи і організації культури, народної освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізкультури і спорту визначаються згідно з класифікатором "Галузі народного господарства".
30. Склад пільг щодо оподаткування і розміри ставок податку можуть уточнюватися Верховною Радою України при затвердженні бюджету на наступний рік за поданням Кабінету Міністрів України.
Місцеві Ради народних депутатів можуть надавати додаткові пільги щодо податку на доходи, який зараховується до місцевих бюджетів.
Ставки податку і пільги щодо оподаткування доходів підприємств і організацій не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законодавчими актами, крім Закону України "Про оподаткування доходів підприємств і організацій".
VI. ПОРЯДОК ОБЧИСЛЕННЯ ТА СТРОКИ СПЛАТИ ПОДАТКУ
31. Сума податку визначається платниками самостійно, виходячи із величини оподатковуваного доходу, наданих пільг і ставок податку.
У випадку одержання підприємством доходів від кількох видів діяльності, по яких застосовуються різні ставки, податок на доходи визначається окремо від кожного виду діяльності за відповідною ставкою податку незалежно від підсумків діяльності під підприємства в цілому.
При цьому підприємство, що здійснює кілька видів діяльності, доходи від яких оподатковуються за різними ставками, для цілей оподаткування повинно вести облік доходів окремо по кожному виду діяльності.
32. Платники податку на доход (крім іноземних юридичних осіб) протягом кварталу самостійно проводять авансові внески податку до бюджету у розмірах, передбачених прогнозними розрахунками фінансових результатів господарської діяльності на рік, але не менше розміру податку, фактично нарахованого за попередній квартал.
Розмір авансових внесків визначається та повідомляється платником державній податковій інспекції не пізніше як за один робочий день до настання першого терміну платежу в кварталі за встановленою формою (Додаток N 5)
Авансові внески податку до бюджету проводяться не пізніше 15 і 28 числа кожного місяця в розмірі 1/6 частини квартальної розрахункової суми.
За клопотанням платника, що сплачує незначну суму податку, державна податкова інспекція за його місцезнаходженням може встановити строк сплати до бюджету 20 числа кожного місяця в розмірі 1/3 квартальної розрахункової суми податку.
Платник із сезонним циклом виробничого процесу визначає суму авансових внесків протягом року за прогнозними розрахунками фінансових результатів господарської діяльності.
До платників податку, які допустили заниження авансових платежів, державними податковими інспекціями застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі суми заниженого платежу по кожному терміну сплати.
По першому строку сплати авансового платежу в кварталі фінансова санкція застосовується у разі не сплати платником у повному обсязі належного авансового внеску до строку, встановленого для подання бухгалтерської звітності.
При наявності переплати податку на доходи фінансові санкції застосовуються на суму недовнесеного авансового внеску по строках платежів, зменшеної на суму переплати.
Після закінчення першого кварталу, півріччя, 9 місяців і року платник обчислює за наростаючим підсумком з початку року суму податку, виходячи з фактично одержаного ним доходу, який підлягає оподаткуванню.
Підприємства, що належать до галузей зв'язку та залізничного транспорту, розрахунки з бюджетом по податку на доход від основної діяльності проводять в централізованому порядку, а саме:
а) по "Укрзалізниці" - управління залізниць, будівельно монтажні трести залізниць;
б) по зв'язку - обласні виробничі об'єднання.
Авансові внески проводяться названими платниками податку на доход 28 числа кожного місяця у розмірі 1/3 квартальної суми податку.
33. Сплата податку на доходи проводиться за квартальними розрахунками податку на доход у 5 денний строк з дати, встановленої для подання бухгалтерських звітів, а за річними розрахунками - у 10 денний строк з дати, встановленої для подання бухгалтерського звіту (балансу) за рік.
Платіжні доручення на перерахування до бюджету податку на доходи здаються платниками установам банку до настання строку платежу.
34. Зайві суми податку, внесені до бюджету, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платнику в 5 денний строк з дня одержання його письмової заяви.
35. Платники податку подають державним податковим інспекціям за місцезнаходженням бухгалтерські звіти за порядком і в строки, встановлені законодавством, а також Декларацію про доходи підприємства (Додаток N 6) та розрахунок податку на доходи (Додаток N 7).
Бюджетні організації подають державним податковим інспекціям Декларацію про доходи та Розрахунок податку на доходи.
VII. ПОДАТОК НА ДОХОДИ ПІДПРИЄМСТВ З ІНОЗЕМНИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ
36. Підприємство з іноземними інвестиціями - це підприємство будь-якої організаційної форми, створене за законами України, якщо протягом календарного року в його статутному фонді є кваліфікаційна іноземна інвестиція. При цьому для новоствореного підприємства цей критерій визначається за підсумком першого повного календарного року його існування.
37. Іноземні інвестиції - всі види цінностей, що вкладаються безпосередньо іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності згідно з чинним законодавством України.
Кваліфікаційна іноземна інвестиція - це іноземна інвестиція, що становить не менше 20 процентів статутного капіталу і при цьому не може бути меншою суми, еквівалентної:
- 100 тисячам доларів США - для банків та інших кредитно-фінансових установ;
- 50 тисячам доларів США - для решти підприємств (організацій),
у разі здійснення її у вигляді:
а) будь - якого рухомого і нерухомого майна (землі, будівель, споруд, обладнання та інших матеріальних цінностей, крім споживчих товарів та товарів, призначених для продажу) та пов'язаних з ним майнових прав.
б) будь-яких прав інтелектуальної власності, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно із законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями, включаючи авторські права, права на винаходи, торговельні знаки (товарні знаки і знаки обслуговування), фірмові найменування, промислові зразки, ноу-хау та інші;
в) прав на здійснення господарської діяльності, включаючи права на розвідування, розроблення, видобування або експлуатацію природних ресурсів, наданих відповідно до законодавства або договорів, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно з законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями;
або не може бути меншою суми, еквівалентної:
- 1 мільйону доларів США - для банків;
- 500 тисячам доларів США - для решти підприємств (організацій),
у разі здійснення її у вигляді:
г) конвертованої валюти;
д) валюти України - при реінвестиціях в об'єкт первинного інвестування, а також за умов сплати податку на доходи від інвестиції в будь-які інші об'єкти реінвестування відповідно до чинного законодавства України;
е) акцій, облігацій, інших цінних паперів, а також інших корпоративних прав, виражених у конвертованій валюті за їх ринковою вартістю;
є) грошових вимог та права вимоги про виконання договірних зобов'язань, які гарантовані першокласними банками і мають вартість у конвертованій валюті, підтверджену згідно із законами (процедурами) країни інвестора або міжнародними торговельними звичаями.
Іноземні інвестиції, включаючи внески до статутного фонду підприємств з іноземними інвестиціями, оцінюються в іноземній конвертованій валюті та валюті України. При цьому інвестиції українських партнерів оцінюються у валюті України та іноземній конвертованій валюті. Оцінка іноземних інвестицій та інвестицій українських партнерів, включаючи внески до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, здійснюється сторонами (учасниками) на основі цін міжнародних ринків на момент їх внесе ня.
Іноземні інвестиції в Україну здійснюються виключно у вільно конвертованій валюті згідно з Класифікатором іноземних валют (листи Національного банку України від 14 березня 1993 року N 19029/380 та 29 листопада 1993 року N 19013/2141).
Для здійснення іноземних інвестицій в Україні російський рубль не використовується. Режим конвертованості російського рубля по відношенню до українського карбованця розповсюджується лише на розрахунки резидентів України з країнами рублевої зони у межах торговельного обороту.
Перерахування інвестиційних сум з іноземної валюти у валюту України здійснюється при оцінці вкладів за курсом іноземної валюти до валюти України не вищим, ніж той, що встановлюється Національним банком України, а при зарахуванні їх на баланс підприємства - за курсом, що встановлюється Національним банком України.
Підприємства з іноземними інвестиціями при оприбуткуванні майна, цінностей та зарахуванні валюти в рахунок внесків до статутного фонду сумові різниці, що утворились між статутним фондом, величина якого обчислена виходячи з передбаченого установчими документами курсу іноземної валюти, але не вище курсу Національного банку України на дату підписання установчих документів, та сумою внесків до статутного фонду, що обчислена за курсом Національного банку України на дату зарахування іноземної валюти та оформлення документів про одержання майна і цінностей в рахунок внесків до статутного фонду, відносяться в кредит рахунку 88 "Фонди спеціального призначення" субрахунок "Поповнення власних коштів".
38. Платниками податку на доходи є:
підприємства з іноземними інвестиціями будь-яких організаційно-правових форм, їх дочірні підприємства, а також філії, представництва й інші відокремлені підрозділи, що знаходяться на території України та за її межами, що мають окремий баланс і рахунок у банку.
39. Визначення об'єкта оподаткування та обчислення оподатковуваного доходу підприємствами з іноземними інвестиціями здійснюється за порядком, передбаченим пунктами 3-16 цієї Інструкції.
При обчисленні собівартості продукції (робіт, послуг) застосовуються Основні положення про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 року N 764 із включенням до собівартості продукції (робіт, послуг) додаткових витрат згідно з Особливостями складу витрат виробництва та обігу для підприємств з іноземними інвестиціями, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 20 грудня 1993 року N 110:
а) платежів на страхування іноземних інвестицій і ризиків зовнішньо-економічних операцій;
б) амортизаційних відрахувань по створених за рахунок нових інвестицій основних фондів та імпортному устаткуванню, які використовуються для виробництва експортних товарів, згідно з чинним в Україні порядком або в іншому порядку за рішенням Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків України;
в) витрат на службові відрядження, пов'язаних з виробничо-комерційною діяльністю в межах норм, встановлених законодавством для працівників українських підприємств.
До витрат на закордонні відрядження, крім того, відносять підтверджені документами фактичні витрати на оформлення закордонних віз і паспорта, його прописку, оплату державного мита, збір іноземних представників, комісійні при обміні валюти та чеків у закордонному банку на іноземну валюту, а також на іншу валюту, передбачену законодавством іноземної держави і пов'язану з перебуванням у відрядженні;
г) додаткових витрат, пов'язаних з виготовленням і підготовкою експонатів, моделей та макетів продукції підприємства та їх доставкою на виставки і ярмарки, виданням пристендової літератури і підготовкою технічної документації, а також затрат на приведення у товарний вигляд повернутих з виставок і ярмарків експонатів;
д) витрат, пов'язаних з комплексним вивченням ринку, прогнозуванням товарного асортименту та управління, збутом;
е) витрат на оплату аудиторських перевірок, пов'язаних з проведенням ревізій виробничо-комерційної діяльності підприємства з іноземними інвестиціями за згодою всіх учасників цього підприємства, а також аудиторської перевірки достовірності й повноти річної бухгалтерської звітності;
є) оплати за житлові приміщення та комунальні послуги, які надаються згідно із засновницькими документами іноземним громадянам, що живуть в Україні і постійно працюють на підприємствах з іноземними інвестиціями.
40. Доходи підприємств з іноземними інвестиціями оподатковуються за ставками, передбаченими пунктами 17-27 цієї Інструкції.
Філії (відділення, представництва підприємств з іноземними інвестиціями), а також створені ними дочірні підприємства оподатковуються за ставкою 22 проценти незалежно від видів діяльності.
41. Доходи підприємств з іноземними інвестиціями, створених у сфері промисловості та сільського господарства, якщо іноземна інвестиція становить більше 30 процентів статутного капіталу, а також підприємств, які повністю належать іноземним інвесторам, оподатковуються за ставкою, передбаченою пунктом 17 цієї Інструкції із зниженням на три одиниці, тобто за ставкою 19 процентів.
42. При переказі (вивезенні) за кордон частини доходів у будь-якому вигляді, що належать іноземному інвестору в результаті діяльності підприємства з іноземними інвестиціями, сплачується податок за ставкою 15 процентів суми, яка переказується або вивозиться, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Сума податку при переказі доходів за кордон сплачується у валюті переказу. Зазначений у цьому пункті податок справляється у джерела доходу.
Переказ за кордон частини прибутку (доходу), що належить іноземному інвестору, здійснюється відповідно до валютного законодавства України.
Відповідальність за утримання і перерахування податків до бюджету несе підприємство, що виплачує доход, а також іноземний учасник спільного підприємства.
У разі припинення інвестиційної діяльності та поверненні іноземному інвестору його інвестицій в натуральній формі або у валюті інвестування в сумі фактичного внеску, ці кошти або майно не є доходами інвестора і не оподатковується при переказі або переміщенні за кордон.
43. На підприємства з іноземними інвестиціями поширюються пільги щодо оподаткування доходу, передбачені пунктами 28-29 цієї Інструкції.
Іноземний учасник спільного підприємства, включаючи банки і страхові організації, створеного на території України з участю іноземних інвесторів, який відповідно до міжнародної угоди України має право на повне або часткове звільнення від оподаткування доходу, що належить йому за порядком розподілу доходу, подає заяву за формами, що додаються (Додаток N 12 і N 13).
У разі подання заяви після переказу доходу за кордон, вона повинна бути подана протягом року від дня переказу. Заяви, подані після закінчення року, до розгляду не приймаються.
44. Доход підприємств з іноземними інвестиціями не оподатковується протягом п'яти років з моменту внесення кваліфікаційної інвестиції, за винятком доходів, одержаних від проведення лотереї, здавання в оренду приміщень і окремих видів майна, від реалізації на аукціоні товарів, продукції, майна, від казино, інших гральних домів (місць), гральних автоматів з грошовим виграшем та іншого грального бізнесу (включаючи доходи від оренди та інших видів використання), від відеосалонів, відеопоказу (незалежно від способу показу), прокату відео- та аудіокасет і запису на них, а також від проведення масових концертно-видовищних заходів на відкритих майданчиках, стадіонах, у палацах спорту, інших приміщеннях, кількість місць в яких перевищує дві тисячі, що оподатковуються на загальних підставах.