• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Порядку складання декларації про прибуток підприємств

Державна податкова адміністрація України  | Наказ, Порядок від 21.01.1998 № 37
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 21.01.1998
  • Номер: 37
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 21.01.1998
  • Номер: 37
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 37 від 21.01.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 лютого 1998 року
за N 94/2534
Про внесення змін до Порядку складання декларації про прибуток підприємств
( Наказ фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Державної податкової адміністрації N 214 від 08.07.97, до якого вносились зміни )
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні",
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Порядку складання декларації про прибуток підприємств, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 8 липня 1997 року N 214 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 1997 року за N 313/2117, виклавши його в новій редакції (додається).
2. Начальнику Головного управління прямих податків Фурману А.П. подати цей Порядок до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у триденний термін від дня реєстрації цього Порядку в Міністерстві юстиції України забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної податкової адміністрації України Шитрю О.І.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
21 січня 1998 року N 37
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 лютого 1998 року
за N 94/2534
Порядок складання декларації про прибуток підприємства
1. Загальні положення
1.1. Порядок складання декларації про прибуток підприємства (надалі - Порядок) розроблено згідно з пунктом 16.14 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями), (надалі - Закон).
1.2. Цей Порядок застосовується всіма платниками податку на прибуток підприємств (надалі - платники податку), крім страховиків, банківських установ та підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, для яких встановлено окремі порядки складання декларацій.
1.3. Декларація про прибуток підприємств (надалі - декларація) складається платниками податку за формою, що додається.
1.4. У декларації вказуються всі передбачені в ній показники. У випадках незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції цей рядок прокреслюється. Декларація заповнюється чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерів, засобів механізації та інших засобів, які забезпечують збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності.
У декларації не повинно бути ніяких підчисток, помарок, непомітних виправлень. Виправлення помилок у декларації проводиться з дотриманням Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року N 168/704.
Декларація заповнюється в тисячах гривень з одним десятковим знаком.
Оригінал декларації подається платником до податкового органу за місцезнаходженням платника. Подання ксерокопії не допускається.
Дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами, даними бухгалтерського обліку та відповідати податковому обліку (звітності).
Достовірність даних підтверджується підписами керівника підприємства і головного бухгалтера, а за відсутності на підприємстві бухгалтерської служби - спеціаліста, який веде облік, та засвідчується печаткою.
1.5. Декларація подається платником податку до державної податкової адміністрації для реєстрації не пізніше строку, визначеного пунктом 16.4 статті 16 Закону.
Платники податку мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання документів надіслати їх податковому органу поштою з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Тимчасово до 1 січня 2008 року підприємства з виробництва автомобілів і запасних частин до них, які мають інвестицію (у тому числі іноземну) виключно в грошовій формі, що становить суму, еквівалентну не менше 150 мільйонів доларів США за офіційним валютним курсом Національного банку України на день внесення такої інвестиції до їх статутного фонду, яка зареєстрована у встановленому законодавством порядку, подають декларацію за результатами звітного податкового року.
1.6. Декларація подається платником незалежно від того, виникло у звітному періоді у платника податкове зобов'язання чи ні, тобто незалежно від стану фінансово-господарської діяльності платника податку.
2. Порядок заповнення декларації
2.1. Декларація складається із заголовної та семи основних частин і сімнадцяти додатків.
У разі, якщо окремі рядки декларації не заповнюються через відсутність операцій, платники податку не подають податковому органу передбачені відповідним рядком декларації додатки.
У заголовній частині декларації відображаються повна назва підприємства (відповідно до установчих документів), зареєстрованого у встановленому порядку, форма власності, за якою зареєстровано підприємство згідно з Законом України "Про власність", ідентифікаційний код, назва органу, у віданні якого перебуває підприємство (якщо він є), місцезнаходження та номер телефону платника.
2.2. У першій частині (рядки з 1 по 11) визначається (без врахування доходів, зазначених у пункті 4.2 Закону) загальна сума валових доходів платника податку, отриманих (нарахованих) від усіх видів діяльності протягом податкового періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, так і за її межами.
У цій частині також відображається сума скоригованого валового доходу, яка визначається шляхом зменшення загальної суми валового доходу на суму доходів, які підлягають виключенню зі складу валових доходів із метою оподаткування.
2.3. У другій частині (рядки з 12 по 33) визначається загальна сума валових витрат виробництва та обігу, яка складається із будь-яких витрат у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Сума витрат, понесених платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначається, виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату придбання.
У цій частині відображаються також витрати, які за своїм змістом виключаються із загальної суми валових витрат з метою оподаткування.
2.4. У третій частині (рядки з 34 по 35) визначається загальна сума нарахованих амортизаційних відрахувань по основних фондах та нематеріальних активах та сума амортизаційних відрахувань по витратах, пов'язаних з видобутком корисних копалин.
У цій частині відображаються також амортизаційні відрахування, які за своїм змістом з метою оподаткування підлягають виключенню із загальної суми амортизаційних відрахувань.
2.5. У четвертій частині (рядки з 36 по 40) визначається сума прибутку, що підлягає оподаткуванню за загальною ставкою, а також сума прибутку, що оподатковується за іншими ставками.
2.6. У п'ятій частині (рядки з 41 по 42) визначається податкове зобов'язання платника податку та зменшення такого зобов'язання у податковому періоді.
2.7. У шостій частині (рядки з 43 по 45) визначається податок на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету або зарахуванню в рахунок наступних платежів чи поверненню платнику податку.
2.8. У сьомій частині (рядок 46) відображаються зобов'язання платника щодо утримання та перерахування до бюджету податку з доходів у джерела їх виплати за рахунок таких виплат.
2.9. З метою визначення оподатковуваного прибутку та суми податку на прибуток платники податку самостійно ведуть облік валових доходів, валових витрат та амортизаційних відрахувань і відображають їх у відповідних рядках декларації за наступним порядком.
3. Валові доходи
3.1. Рядок 1 декларації заповнюється на підставі додатка "А" до декларації.
3.1.1. У рядку 1.1 додатка "А" відображається вартість відвантажених товарів, а для робіт (послуг) - вартість фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку або сума коштів (готівки), яка надійшла на банківський рахунок від покупця (замовника) в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, або в касу платника податку, а за відсутності каси - сума готівки, інкасованої до банківської установи.
Продаж товарів (робіт, послуг) відображається без сум податку на додану вартість і акцизного збору.
Датою продажу товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, а саме: дата зарахування коштів на банківський рахунок, відвантаження, фактичного надання платником податку результатів робіт (послуг), оприбуткування в касу чи інкасації.
У разі продажу товарів, безпосередньо пов'язаних з технологічними процесами виробництва сільськогосподарської продукції, виробникам такої сільськогосподарської продукції на умовах товарного кредиту, валові доходи кредитора збільшуються у податковому періоді, на який відповідно до умов такого кредитного договору припадає строк здійснення розрахунків з позичальником.
У цьому рядку управліннями залізниць відображаються доходи, одержані від основної діяльності залізничного транспорту в межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями.
Доходи, отримані (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним курсом Національного банку України, що діяв на дату отримання (нарахування) таких доходів, і не підлягають перерахуванню у зв'язку із зміною обмінного курсу гривні протягом звітного періоду.
Сума доходів від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам визначається платником податку самостійно, виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату продажу, та відображається у рядку 1.5 цього додатка.
Правомірність визначення рівня звичайної ціни платником податку встановлюється податковим органом за результатами документальних перевірок.
Тимчасово до 1 січня 2008 року валові доходи підприємств з виробництва автомобілів і запасних частин до них, які мають інвестицію (у тому числі іноземну) виключно в грошовій формі, що становить суму, еквівалентну не менше 150 мільйонів доларів США за офіційним валютним курсом Національного банку України на день внесення такої інвестиції до їх статутного фонду, яка зареєстрована у встановленому законодавством порядку, підлягають індексуванню, виходячи з офіційного індексу інфляції за період від місяця, наступного за місяцем отримання доходів, до кінця звітного податкового року.
3.1.2. У рядку 1.2 при товарообмінних (бартерних) операціях відображається вартість відвантажених товарів, а для робіт (послуг) - вартість фактичного надання результатів робіт (послуг), виходячи з договірної ціни, але не нижчої за звичайні ціни, або вартість оприбутковуваних товарів, для робіт (послуг) - вартість фактичного отримання результатів робіт (послуг) платником податку.
Датою здійснення товарообмінних (бартерних) операцій вважається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата відвантаження товарів, дата фактичного надання результатів робіт (послуг) або дата оприбуткування товарів, дата фактичного отримання результатів робіт (послуг) платником податку.
У разі здійснення товарообмінних (бартерних) операцій як на території України, так і за її межами, платник податку визначає фінансовий результат по кожній операції окремо. Розрахунок фінансових результатів за такими операціями платником податку подається щоквартально за формою додатка "С" до податкового органу разом із декларацією про прибуток підприємства.
При визначенні фінансових результатів від здійснення товарообмінних (бартерних) операцій, пов'язаних із зовнішньоекономічною діяльністю, враховується позитивна або від'ємна різниця за результатом перерахунку дебіторської (кредиторської) заборгованості в іноземній валюті.
3.1.3. У рядку 1.3 відображаються доходи, нараховані виконавцем довгострокового договору (контракту) протягом звітного періоду в сумах, визначених виконавцем самостійно з використанням оціночного коефіцієнта виконання цього контракту.
При цьому суми авансів або передоплат, наданих виконавцю довгострокового договору (контракту), відносяться до складу валового доходу виключно в межах сум, визначених як добуток загальнодоговірної ціни такого контракту до оціночного коефіцієнта виконання такого контракту.
Після завершення довгострокового договору (контракту) виконавець здійснює перерахунок сум податкових зобов'язань. У разі заниження сум податкових зобов'язань у попередніх періодах платник податку збільшує валовий доход у податковому періоді відповідно до звіту про результати діяльності виконавця довгострокового договору (контракту) та відображає суму такого заниження у рядку 1.4 цього додатка, а у разі завищення - у рядку 10.6 додатка "Є" до декларації.
За наслідками кожного податкового періоду платник податку подає податковому органу податковий звіт про результати виконання довгострокового договірного зобов'язання підприємства.
3.1.4. У рядку 1.6 відображається, у разі незадоволення судом позову платника податку з його вини, вартість відвантажених товарів, виконаних робіт, наданих послуг, не сплачених покупцем (замовником), що були виключені у попередніх податкових періодах (рядок 10.1 додатка "Є") з валового доходу у випадках, передбачених підпунктом 12.1.1 статті 12 Закону, а також сума нарахованої пені.
Платник податку повідомляє за порядком, встановленим центральним податковим органом, державний податковий орган про зменшення валового доходу по операціях, пов'язаних з продажем товарів (виконанням робіт, наданням послуг).
3.1.5. Якщо в додатку "А" рядки з 1.1 по 1.6 не заповнюються через відсутність таких операцій, то платник податку не подає цей додаток до державного податкового органу, а заповнює лише рядок 1 декларації.
3.2. Рядок 2 декларації заповнюється на підставі додатка "Б" до декларації.
3.2.1. У рядках 2.1 та 2.2 додатка "Б" відображається прибуток, отриманий від продажу (відчуження) цінних паперів і деривативів протягом звітного періоду, який визначається шляхом зменшення валового доходу, отриманого (нарахованого) у зв'язку з продажем (відчуженням) цінних паперів і деривативів, на суму витрат, пов'язаних з придбанням цінних паперів і деривативів.
Збитки від цих операцій за результатами податкового періоду переносяться на зменшення валового доходу майбутніх податкових періодів від таких операцій з урахуванням офіційного індексу інфляції за встановленим порядком.
При цьому платник податку веде окремий облік фінансових результатів операцій з торгівлі цінними паперами і деривативами.
3.2.2. У рядку 2.3 відображається сума у гривнях, отримана від продажу іноземної валюти.
3.2.3. У рядку 2.4 відображається позитивна різниця від перерахунку іноземної валюти, що перебувала на обліку платника податку на кінець звітного періоду, у гривні - в разі збільшення офіційного валютного (обмінного) курсу Національного банку України.
У разі зменшення валютного обмінного курсу Національного банку України від'ємна різниця від перерахунку в гривні іноземної валюти, що перебувала на обліку платника податку на кінець звітного періоду, відображається у рядку 29.9 додатка "З" до декларації.
3.2.4. У рядку 2.5 відображається позитивна різниця від перерахунку дебіторської заборгованості в іноземній валюті, що перебувала на обліку платника податку на кінець звітного періоду, в гривні - при збільшенні офіційного валютного (обмінного) курсу Національного банку України, а також від'ємна різниця від перерахунку кредиторської заборгованості - в разі зменшення офіційного валютного (обмінного) курсу Національного банку України.
При зменшенні валютного (обмінного) курсу Національного банку України від'ємна різниця від перерахунку в гривні дебіторської заборгованості в іноземній валюті, що перебувала на обліку у платника податку на кінець звітного періоду, а також позитивна різниця від перерахунку кредиторської заборгованості у разі збільшення вказаного курсу відображаються у рядку 29.10 додатка "З" до декларації.
У такому самому порядку відображається різниця від перерахунку при погашенні дебіторської або кредиторської заборгованості протягом звітного періоду.
3.2.5. У рядку 2.6 відображаються кошти, отримані платником податку від продажу (розміщення) емітованих ним облігацій, ощадних сертифікатів та інших цінних паперів (крім цінних паперів, що засвідчують корпоративні права) з обмеженим строком дії.
Придбання платником податку (покупцем) вищевказаних цінних паперів відноситься до його валових витрат і відображається ним у рядку 29.1 додатка "З" до декларації.
При цьому витрати, понесені платником податку - покупцем таких цінних паперів, включаються до складу валових витрат у тому податковому періоді, в якому відбулося або мало відбутися погашення емітентом цих цінних паперів.
3.2.6. У рядках 2.7 і 2.8 відображаються, відповідно, кошти, отримані платником податку (покупцем) у зв'язку з погашенням таких цінних паперів емітентом, та отримані за ними проценти.
Витрати, понесені платником податку у зв'язку з погашенням номінальної вартості емітованих ним облігацій, ощадних сертифікатів та інших цінних паперів з обмеженим строком дії, включаються до складу валових витрат платника податку і відображаються у рядку 29.2 додатка "З" до декларації.
За процентними цінними паперами, емітованими платником податку, виплата процентів включається до складу валових витрат у податковий період нарахування такої виплати і відображається ним у рядку 29.3 додатка "З" до декларації.
За дисконтними цінними паперами, емітованими платником податку, балансові збитки від їх розміщення включаються до складу валових витрат такого платника податку за податковий період, протягом якого відбувся продаж (розміщення) таких цінних паперів, і відображаються у рядку 29.4 додатка "З" до декларації.
3.2.7. У рядку 2.9 відображається вартість об'єкта застави (майна), відчуженого в рахунок погашення кредитору (гаранту) боргового зобов'язання, а також сума нарахованих по ньому процентів.
3.2.8. У рядку 2.10 відображається сума коштів, отриманих від продажу придбаного у власність майна в результаті відчуження його в рахунок погашення боргових зобов'язань.
3.2.9. У рядку 2.11 відображається грошова сума у вигляді різниці між вартістю майна як об'єкта застави і його фактичною вартістю за аукціонними торгами, що була повернута заставодавцю за умовами договору застави.
Рядки 2.9 і 2.11 заповнюються платником податку - заставодавцем, рядок 2.10 - платником податку - заставодержателем.
Якщо у разі продажу цілісного майнового комплексу державного підприємства (відкритого акціонерного товариства, створеного у процесі корпоратизації, всі акції якого перебувають у державній власності), який є предметом застави, виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, то різниця зараховується до відповідного бюджету.
3.3. Рядок 3 декларації заповнюється на підставі додатка "В" до декларації.
3.3.1. У рядку 3.1 відображається сума перевищення виручки від продажу об'єктів основних фондів групи 1 та нематеріальних активів над їх балансовою вартістю та доходи, отримані (нараховані) від продажу невиробничих фондів.
3.3.2. У рядку 3.2 відображається сума перевищення вартості основних фондів груп 2 і 3 у зв'язку з їх продажем (товарообміном) над їх балансовою вартістю. Збільшення валових доходів на зазначену суму здійснюється у разі, якщо в податковому періоді сума вартості основних фондів дорівнювала або перевищувала балансову вартість відповідної групи, а балансова вартість такої групи була прирівняна до нуля.
3.3.3. У рядку 3.3 відображається капітальний доход у разі застосування платником податку щорічної індексації балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів (крім групи 3, до якої було застосовано метод прискореної амортизації) у сумі, яка визначається як різниця між балансовою вартістю відповідної групи основних фондів (нематеріальних активів), визначеною на початок звітного року із застосуванням коефіцієнта індексації, і балансовою вартістю такої групи основних фондів (нематеріальних активів) до проведення такої індексації.
Зазначений капітальний доход відноситься до складу валових доходів платника податку кожного звітного кварталу звітного року у сумі, яка дорівнює добутку однієї четвертої відсотка річної норми амортизації відповідної групи основних фондів (нематеріальних активів) від суми капітального доходу такої групи (нематеріального активу).
3.3.4. У рядку 3.4 відображається капітальний доход у випадку застосування платником податку щорічної індексації балансової вартості витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин, у сумі, що дорівнює різниці між балансовою вартістю витрат, пов'язаних з видобутком корисних копалин, визначеною на початок звітного року із застосуванням коефіцієнта індексації, і балансовою вартістю таких витрат до такої індексації.
Зазначений капітальний доход включається до складу валових доходів платника податку кожного звітного кварталу звітного року у сумі, яка визначається як добуток суми капітального доходу до коефіцієнта, який визначається як одна четверта частина частки від ділення обсягу (у натуральних величинах) корисних копалин, фактично видобутих протягом року, що передував звітному, на загальний розрахунковий обсяг (у натуральних величинах) видобутку корисних копалин на відповідному родовищі.
3.3.5. У рядку 3.5 відображається сума компенсації у зв'язку з вимушеною заміною основних фондів групи 1, одержаної платником податку від страхової організації або іншої юридичної чи фізичної особи, яку визнано винною у заподіянні шкоди.
Вимушеною вважається заміна основних фондів, якщо з незалежних від платника податку обставин вони (чи їх частина) зруйновані, вкрадені чи підлягають знесенню або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних фондів через обставини загрози чи неминучої заміни, зруйнування або знесення (за умови підтвердження наявності такої загрози або неминучості у порядку, визначеному законодавством). При цьому балансова вартість окремого об'єкта основних фондів групи 1, який підлягає вимушеній заміні, відноситься платником податку на валові витрати (рядок 30.4 додатка "І" до декларації).
3.4. Рядок 4 декларації заповнюється на підставі додатка "Г" до декларації.
3.4.1. У рядку 4.1 додатка відображається сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування та іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладення таких угод.
3.4.2. У рядку 4.2 відображається сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору (платнику податку) позичальником у разі віднесення цієї безнадійної заборгованості у попередніх податкових періодах на витрати. Цей рядок заповнюється небанківськими фінансовими установами.
3.4.3. У рядку 4.3 відображається сума кредиторської заборгованості (крім кредитних угод) перед іншою юридичною чи фізичною особою, по якій минув термін позовної давності у відповідному податковому періоді.
3.4.4. У рядку 4.4 відображається сума кредиту або депозиту, наданого платнику податку без встановлення строків повернення його основної суми, за виключенням кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах.
3.4.5. У рядку 4.5 відображається вартість товарів, що надаються платнику податку або згідно з договорами дарування та іншими подібними договорами, які не передбачають грошової або іншої компенсації вартості таких матеріальних цінностей і нематеріальних активів чи їх повернення, або без укладення таких угод.
3.4.6. У рядку 4.6 відображається вартість робіт та послуг, які надаються платнику податку без вимоги про компенсацію їх вартості.
3.4.7. У рядку 4.7 відображається вартість матеріальних цінностей, переданих платнику податку - отримувачу згідно з договорами схову та використаних ним у власному виробничому чи господарчому обороті.
3.5. Рядок 5 декларації заповнюється на підставі додатка "Д" до декларації.
3.5.1. У рядку 5.1 відображається сума безнадійної заборгованості (кредиторська) за кредитними угодами, по яких минув термін позовної давності.
3.5.2. У рядку 5.2 відображається сума безнадійної заборгованості за угодами, що передбачали виставлення векселя на користь кредитора в якості забезпечення боргових зобов'язань дебітора на суму опротестованого у неплатежі векселя. Зазначений доход відображається платником податку - векселедавцем у тому податковому періоді, на який припадає 30-й календарний день з моменту опротестування такого векселя.
3.5.3. У рядку 5.3 відображається сума простроченої заборгованості за договорами, визнаними в судовому порядку недійсними. Зазначена сума відображається у платника податку (дебітора) за той звітний період, на який припадає рішення суду (арбітражного суду) про визнання договорів повністю або частково недійсними з вини дебітора.
3.5.4. У рядку 5.4 відображається сума заборгованості, що раніше була віднесена до валових витрат кредитором або відшкодована за рахунок страхового резерву, за договорами, по яких скасовано рішення про визнання їх недійсними з вини дебітора і таке рішення не було оскаржене кредитором. Валовий дохід на суму заборгованості відображається у податковому періоді, протягом якого закінчився строк подання такої скарги.
3.5.5. У рядку 5.5 відображається сума простроченої заборгованості за договорами або їх частинами, визнаними у судовому порядку недійсними з вини обох сторін. Валові доходи дебітора збільшуються на зазначену суму у тому податковому періоді, на який припадає рішення суду.
3.5.6. У рядку 5.6 відображається сума заборгованості за договорами, які не виконані у встановленому порядку через обставини непереборної сили або через стихійне лихо (форс-мажор), які мали тимчасовий характер і, за висновком уповноваженого органу, не вплинули на спроможність платника податку (дебітора) сплатити заборгованість.
3.5.7. У разі неподання кредитором протягом строків, визначених законодавством, позову до суду (арбітражного суду) стосовно стягнення з дебітора такої заборгованості, кредитор відображає суму зазначеної заборгованості як доход у рядку 5.7.
3.5.8. У рядку 5.8 відображається сума безнадійної заборгованості, яка виникла у кредитора у зв'язку з невиконанням договірних зобов'язань підприємствами, організаціями і установами, на майно яких не може бути направлено стягнення (або тих, що не підлягають приватизації) згідно з чинним законодавством України, та відшкодовується за рахунок страхового резерву кредитора у разі, якщо протягом 30 календарних днів з моменту виникнення прострочення зазначена заборгованість не була відшкодована коштами Державного бюджету України або відповідних місцевих бюджетів, або компенсована будь-яким іншим способом.
Кредитор збільшує валові доходи на суму безнадійної заборгованості, якщо він у строки, передбачені законодавством, не звернувся до суду (арбітражного суду) з позовом щодо відшкодування збитків, отриманих у зв'язку з таким кредитуванням, або звернувся до суду (арбітражного суду) протягом визначених законодавством строків, але суд (арбітражний суд) не задовольнив позов чи залишив позовну заяву без розгляду.
3.5.9. У рядку 5.9 відображаються доходи у вигляді вартості товарів (робіт, послуг), які були раніше виключені з валового доходу у зв'язку із затриманням оплати їх вартості у разі задоволення судом (арбітражним судом) позову платника, - при надходженні коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг).
У разі невиконання рішень суду (арбітражного суду) щодо сплати боргу за виконавчими документами покупцем (замовником) протягом місяця, платник податку (кредитор) звертається із заявою про визнання такого покупця банкрутом.
Заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатньої вартості майна юридичної особи, оголошеної банкрутом у встановленому порядку, вважається безнадійною в частині, яка не була віднесена до валових витрат, і відображається платником податку у рядку 17 декларації.
3.5.10. У рядку 5.10 відображається (у випадках, коли ця заборгованість була віднесена платником податку до складу валових витрат або відшкодована за рахунок страхового резерву) сума заборгованості, поверненої фізичними особами, раніше визнаними у судовому порядку безвісти відсутніми або померлими чи такими, стосовно яких органами слідства було оголошено розшук.
3.5.11. У рядку 5.11 відображається сума заборгованості, поверненої юридичними або фізичними особами, визнаними винними (згідно з положеннями Цивільного кодексу України) в заподіянні шкоди, в погашення за фізичну особу - боржника, яка раніше була віднесена кредитором до складу валових витрат або відшкодована за рахунок страхового резерву.
3.5.12. У рядку 5.12 відображаються кошти, отримані кредитором внаслідок завершення ліквідаційної процедури та продажу майна позичальника, - або попередньо відшкодовані кредитором за рахунок страхового резерву після прийняття судом (арбітражним судом) рішення про визнання дебітора банкрутом, або виключені з валового доходу у разі використання права зменшення валового доходу звітного періоду на вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) при затримці оплати їх вартості покупцем без погодження з продавцем.
У разі, коли кредитор надає (крім випадків надання фінансових кредитів у межах процедури санації дебітора під заставу його корпоративних прав) кредит дебітору, проти якого порушено справу про банкрутство до моменту укладення кредитної угоди, і при цьому інформація про порушення такої справи була оприлюднена, безнадійна заборгованість за кредитом не відшкодовується за рахунок страхового резерву (тобто погашається за рахунок власних коштів кредитора).
3.6. У рядку 6 декларації відображаються доходи від здійснення оперативного, фінансового, зворотного лізингу (оренди), оренди землі, жилих приміщень та інших споруд і будівель.
3.7. У рядку 7 декларації відображаються доходи у вигляді пасивного прибутку (дивідендів, процентів, страхування, роялті), одержані за межами митної території України за умови як наявності, так і відсутності міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування, ратифікованих Верховною Радою України.
Сума доходу у цьому рядку визначається з урахуванням податків, сплачених за межами України. У разі, якщо міжнародними договорами встановлені інші правила, ніж передбачені цим Законом, платник податку зменшує податкове зобов'язання на суму податку, сплаченого за межами України, при наявності підтвердження щодо сплати податку податковим органом держави нерезидента.
3.8. Рядок 8 декларації заповнюється на підставі додатка "Е" до декларації.
3.8.1. У рядку 8.1 відображається сума державного мита, попередньо сплаченого позивачем, яка повертається на його користь за рішенням суду (арбітражного суду).
3.8.2. У рядку 8.2 відображається сума штрафів та(або) неустойки чи пені, одержаних за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів стягнення, суду, арбітражного чи третейського суду.
3.8.3. У рядку 8.3 відображається сума одержаних платником податку - власником корпоративних прав коштів або майна, вартість яких перевищує балансову вартість таких корпоративних прав у разі повної ліквідації підприємства.
Якщо сума коштів або вартість майна є меншою від номінальної вартості корпоративних прав, то сума збитків відноситься до складу валових витрат платника податку у податковий період отримання такої компенсації, але не раніше періоду повної ліквідації підприємства - емітента, і відображається у рядку 31.1 додатка "К" до декларації.
3.8.4. У рядку 8.4 відображаються доходи у вигляді коштів або майна, вартість яких перевищує балансову вартість матеріальних цінностей та суму коштів, які були передані платником податку - учасником спільної діяльності для ведення такої діяльності при повному її завершенні.
Якщо сума коштів або вартість майна, одержана учасником спільної діяльності без створення юридичної особи при її завершенні, менша від балансової вартості матеріальних цінностей та суми коштів, переданих для здійснення спільної діяльності, то сума збитків включається до складу валових витрат платника податку та відображається у рядку 31.2 додатка "К" до декларації.
Для цілей оподаткування господарські відносини між учасниками спільної діяльності прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.
Платник податку веде податковий облік та складає звітність про результати спільної діяльності за порядком, встановленим центральним податковим органом.
3.8.5. У рядку 8.5 відображається сума страхового відшкодування, одержана платником податку - страхувальником за понесені застраховані збитки.
При цьому до валових витрат платника податку - страхувальника відносяться витрати зі страхування ризиків: загибелі врожаю; транспортування продукції платника податку; цивільної відповідальності, пов'язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних фондів платника податку; екологічної та ядерної шкоди, що може бути завдана платником податку іншим особам; майна платника податку; кредитних та інших комерційних ризиків платника податку, за винятком страхування життя, здоров'я або інших ризиків, пов'язаних з діяльністю фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, обов'язковість якого не передбачена законодавством, або будь-які витрати зі страхування сторонніх фізичних чи юридичних осіб, які відображаються у рядку 18 додатка "Ж" до декларації.
3.8.6. У рядку 8.6 відображаються доходи, не враховані в обчисленні валового доходу періодів, що передують звітному, та виявлені у звітному періоді.
3.8.7. У рядку 8.7 відображається надлишкова сума страхового резерву небанківської фінансової установи у разі, коли за наслідками звітного податкового періоду відбувається зменшення сукупного розміру нестандартних або безнадійних кредитів (інших видів заборгованості) у зв'язку з їх переведенням до стандартної категорії чи списанням до складу валових витрат платника податку за встановленою процедурою або в разі зменшення сум боргових вимог, що використовується як база для визначення обмежень страхового резерву.
3.8.8. У рядку 8.8 відображається сума процентів (комісійних), отриманих платником податку при здійсненні кредитно-депозитних операцій.
3.8.9. У рядку 8.9 відображається сума процентів (комісійних), які були раніше виключені з валового доходу платника податку (кредитора) у зв'язку з затримкою сплати процентів при здійсненні кредитно-депозитних операцій у разі незадоволення судом позову платника податку.
3.8.10. У рядку 8.10 відображається сума процентів (комісійних), отриманих від боржника, яка перевищує суму процентів, що підлягає нарахуванню, у разі дострокового погашення зобов'язань по сплаті процентів (комісійних) по кредитно-депозитних операціях.
3.8.11. У рядку 8.11 відображаються доходи інноваційних центрів, внесених до державного реєстру, одержаних від продажу інноваційного продукту. Витрати, пов'язані з цією діяльністю, а також амортизаційні нарахування по основних фондах та нематеріальних активах, пов'язані із створенням та продажем інноваційного продукту, відображаються, відповідно, у рядку 31.4 додатка "К" і рядку 35.1 додатка "Н" до декларації.
3.8.12. У рядку 8.12 відображаються доходи платника податку, який здійснює гральний бізнес із застосуванням автоматичних розігрувальних пристроїв, які не контролюються уповноваженою на це фізичною особою. При цьому позитивна вартісна різниця між залишком жетонів, інших замінників гривні на початок робочого дня та їх залишком на кінець робочого дня оподатковується за ставкою 30 відсотків, а від'ємне значення такої різниці попередніх робочих днів не береться до уваги.
В рядку 8.13 відображаються також інші доходи, які не були враховані в додатках "А", "Б", "В", "Г", "Д".
3.9. Рядок 9 декларації заповнюється за порядком, визначеним декларацією.
3.10. Рядок 10 декларації заповнюється на підставі додатка "Є" до декларації.
3.10.1. У рядку 10.1 додатка "Є" відображається зменшення суми валового доходу звітного періоду на вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) у разі, коли покупець таких товарів (робіт, послуг) затримує без узгодження з платником податку оплату їх вартості. Зазначене зменшення здійснюється у разі, якщо платник податку звернувся із заявою до суду (арбітражного суду) про стягнення заборгованості з такого покупця або про визнання покупця банкрутом, а також у випадках, коли за поданням продавця нотаріус вчинив виконавчий напис про стягнення боргу з покупця чи стягнення заставленого майна.
3.10.2. У рядку 10.2 відображається сума несплачених процентів (комісійних) у разі звернення платника податку - кредитора із заявою до суду (арбітражного суду) про стягнення заборгованості з такого дебітора або про визнання дебітора банкрутом, а також у випадках, коли за поданням кредитора нотаріус вчинив виконавчий напис про стягнення боргу з дебітора чи стягнення заставленого майна.
3.10.3. У рядку 10.3 відображається сума доходу у вигляді процентів від володіння державними цінними паперами (державні скарбничі зобов'язання, державні скарбничі бони, державні скарбничі векселі, а також облігації державних і місцевих позик), які були придбані платниками податків до 1 липня 1997 року.
3.10.4. У рядку 10.4 відображаються суми доходів від продажу товарів (робіт, послуг) підприємствами, що засновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів та майно яких є їх власністю (крім доходу, одержаного від грального бізнесу). Витрати та амортизаційні відрахування, пов'язані з продажем товарів (робіт, послуг), зазначені підприємства відображають відповідно в рядках 33.4 додатка "Л" та 35.4 додатка "Н" до декларації.
Прибуток від продажу товарів (робіт, послуг) підприємствами, що засновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів, відображається у рядку 36.6 додатка "О" до декларації.
Зазначена пільга поширюється тільки на підприємства, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менше 50 відсотків загальної чисельності працюючих та фонд оплати праці таких інвалідів становить не менше як 25 відсотків суми загальних виплат на оплату праці, що включається до складу валових витрат.
Перелік всеукраїнських громадських організацій інвалідів, на підприємства яких поширюється ця пільга, затверджується Кабінетом Міністрів України.
3.10.5. У рядку 10.5 відображаються суми доходів, отримані підприємствами від продажу на території України спеціальних продуктів дитячого харчування власного виробництва за переліком таких продуктів та за порядком, встановленими Кабінетом Міністрів України, у разі спрямування одержаного прибутку на збільшення обсягів виробництва продуктів дитячого харчування та зменшення роздрібних цін на такі продукти. Витрати та суми амортизаційних нарахувань, пов'язані з продажем на території України спеціальних продуктів дитячого харчування власного виробництва, відображаються, відповідно, в рядках 33.5 додатка "Л" та 35.3 додатка "Н" до декларації.
Прибуток від продажу зазначених товарів, який не підлягає оподаткуванню, відображається у рядку 36.5 додатка "О" до декларації.
Підприємства, звільнені від оподаткування прибутку, одержаного від продажу спеціальних продуктів дитячого харчування, подають податковому органу звітність щодо такої діяльності у порядку, встановленому центральним податковим органом.
3.10.6. У рядку 10.6 відображається сума від перерахунку доходу по завершених довгострокових договорах (контрактах) у разі завищення суми податкових зобов'язань у попередніх податкових періодах.
3.10.7. У рядку 10.7 відображаються суми доходів (крім пасивного прибутку), одержані платниками податку - резидентами за межами митної території України, за наявності міжнародного договору про усунення подвійного оподаткування, ратифікованого Верховною Радою України. Витрати та суми нарахованих амортизаційних нарахувань, пов'язані з такою діяльністю, відображаються платником податку відповідно у рядках 33.6 додатка "Л" та 35.5 додатка "Н" до декларації.
Прибуток, отриманий резидентами за межами митної території України, який оподатковується за загальною ставкою 30 відсотків, відображається у рядку 36.4 додатка "О" до декларації. Сума податку на прибуток, визначена згідно із законодавством України, відображається у рядку 41.3 додатка "П" до декларації. Якщо сума податку, сплаченого за кордоном, менша від визначеного розміру заліку, то надається залік на суму податку, фактично сплаченого за кордоном, і зазначена сума відображається у рядку 42.5 додатка "П" до декларації. У разі, якщо сума податку, сплаченого за кордоном, перевищує визначений граничний розмір заліку, зазначене перевищення не зменшує податкове зобов'язання платника.
3.10.8. У рядку 10.8 відображаються інші суми надходжень (доходів), не враховані в цьому додатку декларації і прямо визначені нормами Закону, що підлягають виключенню з валового доходу з метою оподаткування.
3.11. У рядку 11 декларації відображається скоригований валовий дохід, який визначається шляхом зменшення сукупної суми валового доходу (рядок 9 декларації) на суму доходів, які підлягають виключенню зі складу валових доходів з метою оподаткування (рядок 10 декларації).
4. Валові витрати
4.1. Рядки 12 - 28 декларації заповнюються на підставі додатка "Ж" до декларації та рядків з 33.1 по 33.3 додатка "Л".
4.2. У рядку 12 декларації відображається вартість придбаних як за національну, так і за іноземну валюту матеріалів, сировини, включаючи вартість палива для електростанцій та підприємств, де воно є основною сировиною, комплектуючих виробів та напівфабрикатів (крім тих, які придбані у нерезидентів на території офшорних зон), (рядок 1 додатка "Ж").
У разі продажу товарів, безпосередньо пов'язаних з технологічними процесами виробництва сільськогосподарської продукції, виробникам такої сільськогосподарської продукції на умовах товарного кредиту валові витрати позичальника збільшуються на дату здійснення розрахунків щодо погашення заборгованості по такому товарному кредиту.
Тимчасово до 1 січня 2008 року валові витрати підприємств з виробництва автомобілів і запасних частин до них, які мають інвестицію (у тому числі іноземну) виключно в грошовій формі, що становить суму, еквівалентну не менше 150 мільйонів доларів США за офіційним валютним курсом Національного банку України на день внесення такої інвестиції до їх статутного фонду, яка зареєстрована у встановленому законодавством порядку, підлягають індексуванню, виходячи з офіційного індексу інфляції за період від місяця, наступного за місяцем отримання доходів, до кінця звітного податкового року.
4.3. Платник податку веде окремий облік балансової вартості матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, незавершеному виробництві та в залишках готової продукції.
За результатами звітного кварталу платник податку визначає наявність приросту або убутку зазначених матеріальних цінностей, які знаходились на початок та кінець звітного кварталу на складах, незавершеному виробництві та в залишках готової продукції. У разі перевищення балансової вартості таких запасів на кінець звітного кварталу в порівнянні з початком кварталу, різниця вираховується із суми валових витрат у такому звітному кварталі та відображається ним у рядку 33.1 додатка "Л" до декларації. Якщо балансова вартість таких запасів на кінець звітного кварталу в порівнянні з початком кварталу є меншою, то різниця включається до валових витрат у цьому звітному кварталі та відображається у рядку 4 додатка "Ж" до декларації.
Облік приросту (убутку) балансової вартості покупних товарів (крім активів, що підлягають амортизації, цінних паперів та деривативів), матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції енергогенеруючих підприємств, підприємств по виробництву бромзаліза та брому, а також підприємств з первинної переробки продукції рослинництва ведеться за наслідками звітного (податкового) року в порядку та за переліком зазначених товарів, матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
4.4. Витрати, пов'язані з оплатою платником податку для цілей виробництва вартості матеріальних цінностей за договорами, укладеними з нерезидентами, які розташовані в офшорних зонах, включаються до складу валових витрат у сумі, що дорівнює 85 відсоткам від оплаченої вартості таких матеріальних цінностей і відображаються ним у рядку 2 цього додатка. При цьому платник податку веде окремий облік приросту або убутку балансової вартості таких матеріальних цінностей та відображає суми перевищення у рядках 4 додатка "Ж" та 31.1 додатка "Л" до декларації.
4.5. У рядку 12 декларації відображаються також витрати, пов'язані з придбанням товарів, призначених для подальшого їх продажу. При цьому витрати, пов'язані з оплатою вартості таких товарів на користь нерезидентів, що розташовані в офшорних зонах чи при здійсненні розрахунків через таких нерезидентів або через їх банківські рахунки, незалежно від того, чи здійснюється така оплата (в грошовій або іншій формі) безпосередньо або через інших резидентів або нерезидентів, включаються до складу валових витрат у сумі, що дорівнює 85 відсоткам оплаченої вартості таких товарів, та відображаються у рядку 7 додатка "Ж".
При цьому за результатами звітного кварталу платник податку визначає наявність приросту або убутку зазначених товарів, які знаходились на початок та кінець звітного кварталу на оптових складах, у залишках на торговельних підприємствах. У разі перевищення балансової вартості таких запасів на кінець звітного кварталу в порівнянні з початком кварталу, різниця вираховується із суми валових витрат у такому звітному кварталі та відображається ним у рядку 33.2 додатка "Л" до декларації. Якщо балансова вартість таких запасів на кінець звітного кварталу в порівнянні з початком кварталу є меншою, то різниця включається до валових витрат у цьому звітному кварталі та відображається у рядку 8 додатка "Ж" до декларації.
4.6. У рядку 12 декларації, крім вищевказаних витрат, відображаються витрати, пов'язані з наданням послуг, виконанням робіт. При цьому витрати, пов'язані з оплатою робіт (послуг) на користь нерезидентів, що розташовані в офшорних зонах чи при здійсненні розрахунків через таких нерезидентів або через їх банківські рахунки, незалежно від того, чи здійснюється така оплата (в грошовій або іншій формі) безпосередньо або через інших резидентів або нерезидентів, включаються до складу валових витрат платника податку у сумі, що дорівнює 85 відсоткам оплаченої вартості робіт (послуг), та відображаються у рядку 10 додатка "Ж" до декларації.
4.7. У вказаному рядку декларації відображаються також витрати, понесені платником податку - замовником довгострокового договору, якщо об'єкт довгострокового контракту не відноситься до основних фондів замовника. При цьому замовник збільшує валові витрати звітного періоду на суму коштів, матеріальних або нематеріальних активів, наданих виконавцю у вигляді авансів (передоплати) або вартості об'єкта довгострокового договору (контракту) чи його частини, переданих на баланс замовника у такому звітному періоді (рядки 12 і 13 додатка "Ж").
4.8. Сума витрат, понесених платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи, визначається виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату придбання.
Правомірність визначення рівня звичайної ціни платником податку встановлюється податковим органом за результатами документальних перевірок.
4.9. У рядку 13 декларації відображається приріст (убуток) балансової вартості покупних товарів (крім активів, що підлягають амортизації, цінних паперів та деривативів), матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції.
У разі перевищення балансової вартості покупних матеріалів, сировини, комплектуючих виробів та напівфабрикатів на складах, незавершеному виробництві та залишках готової продукції на початок звітного кварталу над їх балансовою вартістю на кінець того самого кварталу (убутку), платник податку збільшує суму валових витрат такого звітного періоду на суму цього убутку (додаток "Ж", сума рядків 4, 8 і 14).
Якщо балансова вартість цих залишків на кінець звітного періоду перевищує їх балансову вартість на початок того самого кварталу (приріст), то платник податку зменшує суму валових витрат такого звітного періоду на суму цього приросту (додаток "Л", сума рядків з 33.1 по 33.3).
4.10. У рядку 14 декларації відображаються витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (надалі - працівники), які включають витрати на виплату основної, додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи із тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг) згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, установлені за домовленістю сторін.
У цьому рядку відображаються також суми зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового (в тому числі державного) соціального страхування фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, нараховані на виплати, зазначені у рядку 15 додатка "Ж", за діючими ставками та у встановленому порядку.
Крім того, у вказаному рядку відображаються суми валових внесків працівника до додаткових пенсійних планів, які вносяться від його імені таким платником податку, але не більше як 15 відсотків сукупного доходу, отриманого таким працівником від такого платника податку протягом податкового періоду, в якому відбулося таке внесення (рядок 17 додатка "Ж" до декларації).
4.11. У рядку 15 декларації відображаються суми коштів або вартість майна, добровільно перерахованих (переданих) до Державного бюджету України або бюджетів територіальних громад, до неприбуткових організацій, але не більше ніж 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду.
Центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування. Неприбуткові організації подають до податкових органів звітність про використання коштів за порядком, встановленим центральним податковим органом.