• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження

Національне агентство з питань запобігання корупції | Рішення, Порядок від 08.12.2017 № 1379 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Рішення, Порядок
  • Дата: 08.12.2017
  • Номер: 1379
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Рішення, Порядок
  • Дата: 08.12.2017
  • Номер: 1379
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ
РІШЕННЯ
08.12.2017 № 1379
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 січня 2018 р.
за № 87/31539
( Рішення втратило чинність на підставі Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 830/21 від 28.12.2021 )
Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 11, пунктів 5, 11 частини першої статті 12, статті 19 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентство з питань запобігання корупції ВИРІШИЛО:
1. Затвердити Порядок підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження, що додається.
2. Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції подати в установленому порядку це рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національного агентства з питань запобігання корупції Скопича О.Д.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова

Н. Корчак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національного
агентства з питань
запобігання корупції
08.12.2017 № 1379
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 січня 2018 р.
за № 87/31539
ПОРЯДОК
підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження
І. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру підготовки, подання до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) антикорупційних програм міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних цільових фондів, а також інших державних органів та органів місцевого самоврядування, антикорупційні програми яких відповідно до законодавства підлягають погодженню (далі - органи влади), та єдиний механізм їх аналізу і погодження Національним агентством.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про запобігання корупції" (далі - Закон) та Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженій рішенням Національного агентства від 02 грудня 2016 року № 126, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2016 року за № 1718/29848 (далі - Методологія).
ІІ. Порядок підготовки антикорупційних програм
1. Підготовка антикорупційної програми органу влади здійснюється за принципами:
1) законності - антикорупційна програма не має суперечити Конституції України і готується на основі Закону, антикорупційної стратегії та державної програми з її реалізації, а також з урахуванням положень інших нормативно-правових актів;
2) прозорості - інформація (документи) про підготовку антикорупційної програми, в тому числі про оцінку корупційних ризиків у діяльності органу влади, є відкритою(ими), доступ до якої(их) не може бути обмежено (крім випадків, визначених законодавством);
3) доступності - будь-яка особа має право брати участь у підготовці антикорупційної програми у встановленому законодавством порядку (шляхом подання пропозицій до її тексту, участі в роботі комісії з оцінки корупційних ризиків тощо);
4) галузевої належності та всеохопленості - антикорупційна програма органу влади має враховувати сферу діяльності органу влади, передбачати заходи відповідно до усіх повноважень та функцій органу влади згідно із положеннями спеціальних нормативно-правових актів, а також поширюватись на всю його організаційну структуру (включаючи територіальні органи, підприємства, установи, організації, що входять до сфери управління, тощо);
5) об’єктивності та неупередженості - антикорупційна програма готується з урахуванням суспільних інтересів щодо налагодження в органі влади ефективної системи запобігання та виявлення корупції, у зв’язку з чим дії та рішення його посадових осіб під час підготовки антикорупційної програми мають бути спрямовані виключно на досягнення цієї мети.
2. Антикорупційні програми приймаються суб’єктами затвердження, визначеними у частині першій статті 19 Закону.
Відповідальним(ою) за підготовку антикорупційної програми в органі влади є уповноважений підрозділ (особа) з питань запобігання та виявлення корупції, в разі його(її) відсутності в органі влади - інший структурний підрозділ (особа), визначений(а) суб’єктом затвердження антикорупційної програми (далі - уповноважений підрозділ / уповноважена особа).
3. Антикорупційна програма затверджується шляхом прийняття відповідного розпорядчого документа органом влади про її затвердження.
На антикорупційній програмі зазначається посилання на назву, дату і номер розпорядчого документа, яким її затверджено.
Розпорядчий документ підписує керівник органу влади, а якщо розпорядчий документ приймається колегіально - керівник колегіального органу.
У разі відсутності посадових осіб, зазначених у абзаці третьому цього пункту, розпорядчий документ підписує особа, яка виконує їх обов’язки, про що до Національного агентства надається документальне підтвердження.
4. Антикорупційна програма має бути зрозумілою та послідовною, її положення слід викладати однозначно, не допускаючи різного тлумачення.
Антикорупційна програма не має містити положень, які дублюються або не мають змістового навантаження. Відтворення норм права, які містяться в нормативно-правових актах, або звітної інформації допускається лише у випадках, визначених пунктами 7, 10 цього розділу.
5. Заходи, визначені в антикорупційній програмі, мають бути чіткими та конкретними. Антикорупційна програма повинна передбачати індикатори їх виконання (очікувані результати), які можна виміряти (оцінити) під час здійснення періодичного моніторингу та оцінки виконання антикорупційної програми.
6. Антикорупційна програма має містити реквізити розпорядчого документа, яким її затверджено, заголовок та включати:
положення про визначення засад загальної відомчої політики щодо запобігання та протидії корупції у відповідній сфері;
заходи з реалізації таких засад;
заходи з виконання антикорупційної стратегії та державної антикорупційної програми;
інформацію щодо здійснення оцінки корупційних ризиків у діяльності органу влади;
навчальні заходи та заходи з поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування;
процедуру та суб’єкта, відповідального за здійснення періодичного моніторингу виконання антикорупційної програми;
процедуру оцінки виконання антикорупційної програми із закріпленням критеріїв її здійснення з урахуванням своєчасності, повноти реалізації закріплених у ній заходів та результатів їх здійснення (наприклад, впливу результатів вжитого заходу на стан дотримання вимог Закону та/або пріоритетність корупційного ризику шляхом порівняння ситуації щодо корупції в органі влади до прийняття антикорупційної програми та у період її впровадження);
процедуру та випадки періодичного перегляду програми;
звіт за результатами оцінки корупційних ризиків.
Антикорупційна програма може містити також інші спрямовані на запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням заходи.
7. Визначення засад відомчої політики щодо запобігання та протидії корупції - вступна частина (преамбула) антикорупційної програми, яка містить посилання на відповідну структурну одиницю нормативно-правового акта, відповідно до якого її розроблено, положення інших нормативно-правових актів, із дотриманням яких здійснювалася її підготовка, а також стислу інформацію про принципи, на яких ґрунтується відомча антикорупційна політика, та мету прийняття антикорупційної програми.
8. Антикорупційна програма може містити розділи, підрозділи, глави, пункти, підпункти, абзаци. За необхідності в тексті програми можуть міститися примітки.
До антикорупційної програми можуть включатися додатки. У тексті антикорупційної програми робиться відмітка про наявність додатків до неї, що доповнюють та/або пояснюють зміст основного документа (таблиці, графіки, схеми тощо), наприклад: "(додаток 1)", "що додається", "відповідно до додатка 2".
9. Звіт за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності органу влади включається до антикорупційної програми як додаток до неї.
Звіт за результатами оцінки корупційних ризиків має відповідати вимогам Методології.
Заходи, що закріплюються у звіті за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності органу влади, мають відповідати пріоритетності корупційних ризиків (як корупційні ризики не можуть бути зазначені корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення) та бути достатніми для усунення або мінімізації умов (причин) виникнення таких ризиків.
Закріплення існуючих заходів контролю як заходів із усунення корупційних ризиків не допускається.
10. Текст антикорупційної програми викладається в теперішньому або майбутньому часі. Минулий час застосовується лише у положеннях, які стосуються оцінки корупційних ризиків, або під час опису заходів, які включаються із антикорупційної програми органу влади за попередній період як такі, що невиконані.
11. В антикорупційній програмі виконавцями заходів, як правило, зазначаються конкретні структурні підрозділи органу влади, відокремлені юридичні особи, які входять до сфери його управління або підконтрольні чи підзвітні такому органу влади, які визначаються з урахуванням обсягу завдань та повноважень, визначених у положеннях про них, статутах або інших установчих документах.
12. Терміни та строки виконання закріплених в антикорупційній програмі заходів мають бути чіткими, тобто із зазначенням дня та/або місяця року, крім заходів, які здійснюються на постійній чи періодичній основі, під час визначення строків виконання яких можуть вживатися формулювання "постійно", "протягом року", "щокварталу" тощо.
13. Антикорупційну програму підписує керівник уповноваженого підрозділу / уповноважена особа (вказується посада особи, яка підписує, прізвище та ініціали, проставляється особистий підпис). Підписання підлягає обов’язковому датуванню.
ІІІ. Порядок подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства, залишення антикорупційних програм без розгляду
1. Погодженню Національним агентством підлягають антикорупційні програми органів влади, визначені у частині першій статті 19 Закону.
2. Антикорупційні програми, що подаються на погодження, мають відповідати Закону та Методології, цьому Порядку, а також узгоджуватися з іншими нормативно-правовими актами, викладатися згідно з правилами правопису та вимогами діловодства.
3. Антикорупційні програми подаються на погодження протягом трьох робочих днів з дня їх затвердження.
4. Антикорупційні програми подаються на погодження у двох примірниках (завірена в установленому законодавством порядку копія антикорупційної програми (із додатками) та електронний примірник у форматах даних DOC(X), PDF (з текстовим змістом, нескановане зображення)).
( Абзац перший пункту 4 розділу III в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
Копія антикорупційної програми має бути чіткою для прочитання.
5. Антикорупційні програми подаються на погодження разом із супровідним листом, у якому зазначаються прізвище та ініціали керівника уповноваженого підрозділу / уповноваженої особи та контактний номер телефону.
Якщо антикорупційна програма подається на погодження повторно, у супровідному листі вказуються дата і номер листа Національного агентства про залишення антикорупційної програми без розгляду або наказу про її непогодження.
( Абзац другий пункту 5 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
6. Разом з антикорупційною програмою та супровідним листом до неї до Національного агентства подаються:
1) завірена в установленому порядку копія розпорядчого документа, яким її затверджено;
2) матеріали щодо проведеної оцінки корупційних ризиків, а саме:
у разі здійснення оцінки комісією з оцінки корупційних ризиків - робочий план оцінки корупційних ризиків, формальне визначення ідентифікованих корупційних ризиків;
у разі проведення оцінки уповноваженою особою - документи, які підтверджують здійснення такої оцінки (інформація про об’єкти оцінки, використані джерела інформації, методи і способи проведення оцінки, критерії визначення рівня ймовірності та наслідків, використані під час проведення оцінки, аналітичні записки, у тому числі за результатами опрацювання уповноваженою особою пропозицій структурних підрозділів);
завірена в установленому законодавством порядку копія розпорядчого документа, прийнятого суб'єктом, уповноваженим на затвердження антикорупційної програми, про проведення оцінки корупційних ризиків;
( Підпункт 2 пункту 6 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
3) інформація щодо проаналізованих нормативно-правових актів (у тому числі під час проведення оцінки корупційних ризиків);
4) інформаційно-аналітичні матеріали за результатами публічного громадського обговорення проекту антикорупційної програми.
( Підпункт 4 пункту 6 розділу III в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
7. Антикорупційну програму із супровідним листом та матеріалами, зазначеними в пункті 6 цього розділу, до Національного агентства подає або направляє поштою працівник уповноваженого підрозділу / уповноважена особа.
8. Національне агентство залишає антикорупційну програму без розгляду, повертає її та додані до супровідного листа матеріали органу влади протягом п’яти робочих днів з дня надходження у разі:
затвердження антикорупційної програми неналежним суб’єктом (невідповідність абзацу першому пункту 2, абзацам третьому, четвертому пункту 3 розділу ІІ цього Порядку);
подання на погодження не затвердженої (не підписаної) в установленому порядку антикорупційної програми (невідповідність абзацу першому пункту 3, пункту 13 розділу ІІ цього Порядку);
подання на погодження неповного комплекту документів (невідповідність пункту 6 цього розділу).
Про залишення без розгляду антикорупційної програми у день підписання відповідного листа Національного агентства інформується керівник уповноваженого підрозділу / уповноважена особа органу влади телефоном.
( Пункт 9 розділу III виключено на підставі Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
9. У разі залишення антикорупційної програми без розгляду орган влади протягом десяти робочих днів з дати отримання листа Національного агентства повторно подає її на погодження.
ІV. Погодження антикорупційних програм
1. Процес погодження антикорупційних програм складається із етапів аналізу їх положень щодо відповідності Закону, Методології та цьому Порядку, а також видання Національним агентством наказів про погодження антикорупційних програм.
( Пункт 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
2. Аналіз антикорупційних програм, які надійшли до Національного агентства на погодження, здійснює структурний підрозділ апарату Національного агентства, до повноважень якого належить організація роботи із запобігання та виявлення корупції (далі - відповідальний підрозділ).
До опрацювання антикорупційних програм можуть залучатися працівники інших структурних підрозділів Національного агентства та відповідно до законодавства науковці, у тому числі на договірній основі, працівники державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
3. Антикорупційні програми, що надійшли до Національного агентства, обліковуються у відповідному журналі, який ведеться у відповідальному підрозділі.
4. Спеціалісти відповідального підрозділу здійснюють аналіз антикорупційної програми та готують пропозиції щодо її погодження або відмови у погодженні (непогодження) заступнику Голови Національного агентства відповідно до розподілу обов'язків та Голові Національного агентства.
( Пункт 4 розділу IV в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
5. Строк погодження антикорупційних програм Національним агентством становить 30 днів з дня, наступного за днем надходження її до Національного агентства.
У разі необхідності проведення аналізу антикорупційної програми із залученням науковців, у тому числі на договірній основі, працівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, вивчення значної кількості актів законодавства строки за наказом Національного агентства можуть бути продовжені, але не більш як на 30 днів.
( Абзац другий пункту 5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
У разі продовження строку погодження антикорупційної програми про це повідомляється орган влади, який подав таку програму на погодження.
6. З метою участі громадськості в опрацюванні антикорупційних програм органів влади антикорупційні програми не пізніше трьох робочих днів з дати їх надходження публікуються у відповідному розділі на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Пропозиції до антикорупційних програм органів влади можуть бути подані на електронну пошту, зазначену на офіційному веб-сайті Національного агентства, чи у паперовому вигляді.
Пропозиції до антикорупційних програм, висловлені громадськістю, які надійшли до Національного агентства протягом 15 днів з дня їх опублікування на офіційному веб-сайті Національного агентства, розглядаються відповідним підрозділом під час опрацювання антикорупційних програм органів влади.
( Абзац третій пункту 6 розділу IV в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )( Пункт 7 розділу IV виключено на підставі Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
7. За результатами розгляду антикорупційної програми Національним агентством може бути видано один з таких наказів:
про погодження антикорупційної програми;
про відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми.
( Пункт 7 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
8. Антикорупційна програма підлягає погодженню, якщо вона повністю відповідає вимогам, визначеним у розділі II цього Порядку, або частково їм не відповідає (крім випадку, передбаченого пунктом 9 цього розділу).
Якщо антикорупційна програма органу влади частково не відповідає вимогам, визначеним у розділі II цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 9 цього розділу), Національне агентство видає наказ про її погодження із наданням обов'язкових до розгляду пропозицій щодо:
конкретизації закріплених у ній заходів, строків та відповідальних виконавців;
доповнення заходів з усунення (мінімізації) корупційних ризиків додатковими заходами, які пропонує Національне агентство;
редакційних змін у тексті антикорупційної програми.
( Пункт 8 розділу IV в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
9. Наказ про відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми органу влади видається, якщо вона не відповідає вимогам, визначеним у пунктах 1, 6, 9 розділу ІІ цього Порядку, а саме:
( Абзац перший пункту 9 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
розроблена з порушенням принципів підготовки антикорупційних програм органів влади;
не включає одну або кілька обов’язкових складових антикорупційних програм органів влади;
звіт за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності органу влади не містить обов’язкових складових;
існує потреба у здійсненні додаткової оцінки корупційних ризиків, оскільки попередню оцінку проведено неповно або неправильно (як корупційні ризики ідентифіковано корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, запропоновані заходи із усунення (мінімізації) корупційних ризиків є існуючими заходами контролю та/або не спрямовані на ліквідацію або мінімізацію умов (причин) виникнення корупційних ризиків).
Наказ має містити відповідне обґрунтування.
( Абзац шостий пункту 9 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
10. Наказ про погодження або відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми має бути оформлено окремо щодо кожної антикорупційної програми, яка надійшла на погодження до Національного агентства.
( Пункт 10 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
11. Належно завірена копія наказу Національного агентства про погодження, відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми надсилається за місцезнаходженням відповідного органу влади не пізніше трьох робочих днів з дати видання такого наказу.
( Пункт 11 розділу IV в редакції Наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
12. Пропозиції, висловлені Національним агентством, підлягають обов’язковому розгляду органом влади протягом 30 днів з дати отримання копії відповідного наказу. Про результати такого розгляду орган влади інформує Національне агентство листом із наданням завіреної копії розпорядчого документа про внесення змін до антикорупційної програми або зазначенням причин неврахування висловлених пропозицій Національного агентства.
( Пункт 12 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
13. У разі видання наказу про відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми орган влади протягом 30 днів з дати отримання відповідного наказу розглядає висловлені Національним агентством зауваження, усуває виявлені недоліки та повторно подає антикорупційну програму на погодження до Національного агентства.
( Абзац перший пункту 13 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )
У разі неусунення органом влади недоліків, що стали підставою для непогодження його антикорупційної програми, та повторного направлення на погодження такої програми Національне агентство вдруге видає наказ про відмову в погодженні (непогодження) антикорупційної програми. При цьому відповідно до законодавства Національне агентство включає орган влади до річного плану проведення перевірок.
( Абзац другий пункту 13 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 148/19 від 15.11.2019 )

Керівник Департаменту
організації роботи
із запобігання
та виявлення корупції




О.Є. Онищук