ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 45 від 13.11.97 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 лютого 1998 р. за N 79/2519 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного комітету статистики N 266 від 15.07.2002 )
Про затвердження Інструкцій до форм державної статистичної звітності з питань зовнішньоекономічної діяльності
Відповідно до ст.12 Закону України "Про державну статистику" та з метою подальшого удосконалення державної статистичної звітності з питань зовнішньоекономічної діяльності
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок складання статистичної звітності за формою N 9-ЗЕЗ "Звіт про експорт (імпорт) послуг" (додається).
2.
( Наказ втратив чинність в частині затвердження Інструкції про складання статистичної звітності за формою N 10-ЗЕЗ згідно з Наказом Держкомстату N 487 від 07.12.2001 )
Затвердити Інструкцію про складання підприємствами і організаціями статистичної звітності за формою N 10-ЗЕЗ "Звіт про іноземні інвестиції в Україну".
3.
( Наказ втратив чинність в частині затвердження Інструкції про складання статистичної звітності за формою N 13-ЗЕЗ згідно з Наказом Держкомстату N 487 від 07.12.2001 )
Затвердити Інструкцію про складання підприємствами і організаціями статистичної звітності за формою N 13-ЗЕЗ "Звіт про інвестиції з України в економіку країн світу" .
( Пункт 4 втратив чинність на підставі Наказу Держкомстату N 328 від 23.07.2001 )
5. Вказані в пп. 1, 2, 3, 4 цього наказу інструкції після введення в дію і розповсюдити по суб'єктах, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність (включно зі спільними підприємствами), які знаходяться на території України, незалежно від форм власності та господарювання.
6. Скасувати накази Мінстату України від 05.08.96 р. N 225 та 09.12.93 р. N 276.
7. Управлінню статистики зовнішньоекономічної діяльності (Чернишева С.В.) своєчасно забезпечити підприємство-виготовлювач бланків оригіналами затверджених інструкцій до форм державної статистичної звітності.
8. Економічному управлінню (Шевченко Т.М.) забезпечити фінансування виготовлення необхідного тиражу бланків інструкцій до форм звітності.
9. НДІ статистики Держкомстату (Карпов В.І.) забезпечити контроль за своєчасним тиражуванням та розсилкою бланків в Держкомстат Автономної Республіки Крим, області, Київське та Севастопольське міські управління статистики.
10. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету В.А.Головка.
Голова Комітету | О.Г.Осауленко |
Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України від
13.11.97 N 45
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 лютого 1998 р.
за N 79/2519
Інструкція про порядок складання статистичної звітності за формою N 9-ЗЕЗ "Звіт про експорт (імпорт) послуг"
I. Загальні положення
Інструкція визначає порядок звітності про експорт (імпорт) послуг. Мета збору звітності - одержання всебічної та вичерпної статистичної інформації про зовнішню торгівлю послугами для потреб складання зовнішньоторговельного та платіжного балансів України, оцінки розвитку економічних взаємовідносин України з іншими країнами світу. Інструкція призначена для використання тими підприємствами, організаціями, установами всіх форм власності та господарювання, включно зі спільними підприємствами та їх філіями, представництвами, центральними апаратами міністерств (далі - підприємства), котрі провадять діяльність на підставі законів України, пов'язану з наданням (експорт) послуг закордонним партнерам та одержанням (імпорт) послуг від закордонних партнерів як на території України, так і за її межами згідно з договорами (контрактами).
II. Основні терміни
Для цієї Інструкції наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
Зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Зовнішньоекономічний договір (контракт) - матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Економічна територія країни - географічна територія, що знаходиться під юрисдикцією Уряду даної країни, в межах якої відбувається вільне пересування людей, товарів та капіталів. До економічної території країни включаються повітряний простір над нею, територіальні води і та частина континентального шельфу, який знаходиться у міжнародних водах, по відношенню до якої країна користується виключним правом на вилов риби чи видобуток палива на шельфі. Крім того, до економічної території належать вільні зони, приписні (митні) склади та підприємства, експлуатація яких здійснюється офшорними підприємствами під контролем митних органів. До неї також включаються територіальні анклави, які знаходяться на території інших країн (території посольств, консульств, військових баз, наукових станцій і т.ін.).
Резиденти - юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності України, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо), які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням на її території.
Дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва України за кордоном, які мають дипломатичні привілеї та імунітет, а також філії і представництва підприємств та організацій України за кордоном, що не здійснюють підприємницької діяльності.
Нерезиденти - юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.
Розташовані на території України дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва іноземних держав, міжнародні організації та їх представництва, що мають дипломатичні привілеї та імунітет, а також представництва інших іноземних організацій і фірм, які не здійснюють підприємницької діяльності відповідно до законодавства України.
III. Момент обліку та документи первинного обліку
Моментом здійснення процедури експорту (імпорту) послуг та, відповідно, їх обліку вважається дата їх фактичного надання або одержання на основі принципу нарахування (по виписаних рахунках). Найчастіше, як правило, дата реєстрації таких операцій збігається з часом надання (одержання) послуг.
Документами первинного обліку експорту (імпорту) послуг є оформлені рахунки на виконані згідно з договорами (контрактами) послуги.
IV. Порядок складання звіту
1. Звіт за формою N 9-ЗЕЗ подають всі ті підприємства-резиденти України, які здійснюють експортно-імпортні операції послугами, та надають 10 числа місяця, що надходить за звітним періодом, статистичному органу за місцезнаходженням. Безпосередньо Держкомстату за його вказівкою звіт надають міністерства, відомства, окремі об'єднання, фірми, корпорації. Звіт складається окремо за кожний квартал (без наростаючого підсумку з початку року), окремо по експорту та імпорту послуг; для цього непотрібну інформацію закреслюють на першій сторінці в рамці з лівого боку бланка звіту; слід мати на увазі, що експорт послуг збільшує фінансові ресурси країни, а імпорт послуг - зменшує.
2. Звіт про експорт (імпорт) послуг складається за номенклатурою послуг у вартісному виразі у розрізі країн та у валюті контракту.
При заповненні форми N 9-ЗЕЗ:
В графах А, Б - відображається найменування та код країни, з якою провадяться розрахунки за надані (одержані) послуги, відповідно до "Класифікатора держав світу", затвердженого Держстандартом України наказом N 160 від 18.04.96 р.
В графах В, Г - відображається найменування та код послуги, згідно з "Класифікацією послуг зовнішньоекономічної діяльності", затвердженою Держстандартом України наказом N 324 від 02.06.97 р. (див. додаток до Інструкції).
В графах Ґ, Д - відображається найменування та код валюти контракту або валюти, по якій провадяться розрахунки згідно з "Класифікатором валют", затвердженим Держстандартом України наказом N 160 від 18.04.96 р.
В графі 1 - проставляється вартість фактично наданої або одержаної (по виписаних рахунках) послуги у валюті контракту у тисячах одиниць з двома десятковими знаками після коми. В разі здійснення підприємством, що звітує, взаєморозрахунків з іноземними партнерами за послуги, що були надані також і іншими українськими підприємствами-резидентами, в гр. 1 підприємство, яке звітує, повинно показати загальну вартість цих послуг, а не тільки безпосередньо ним наданих. Наприклад, Генеральне агентство з туризму в звіт за ф. N 9-ЗЕЗ повинно включити всю вартість послуг, що надавались українськими підприємствами-резидентами іноземним туристам в Україні (проживання в готелі, екскурсійне обслуговування, транспортне обслуговування в країні відвідування і т.ін.), незважаючи на те, що частина коштів за послуги перерахована цим агентством готелям, музеям, транспортним підприємствам і т.ін.
В графу 1 при зазначенні вартості послуги, до неї включається вартість переробки товарів у випадках:
- коли товари надійшли по імпорту для переробки або обробки на місцях і не підлягають реекспорту і навпаки (наприклад, переробка ядерних відходів);
- коли товари відправляються за кордон (або надходять з-за кордону) для переробки та наступного продажу резидентам тієї країни, де відбувається переробка;
- коли товари відправляються за кордон для переробки в одній країні та наступного продажу у іншій країні (включається плата за переробку країні - виробнику послуг від країни - експортера товару).
У звіт не включають ту вартість переробки товарів з давальницької сировини, яка врахована в вартості реекспортованих (реімпортованих) товарів. Проте можуть мати місце випадки, коли умови контракту змінилися і частина перероблених з давальницької сировини товарів реалізується резидентом тієї країни, де відбувається переробка. Тоді підприємства, що здійснювали переробку, повинні показати вартість переробки цієї частини товарів, як експорт послуг, у графі 1 звіту.
Графи "Е" і "2" заповнюють тільки ті підприємства та організації, які надають (отримують) послуги відповідно до міжвідомчих угод з виробничої кооперації в рамках Ашгабатської угоди від 23.12.93 р..
В графі Е - відображається реєстраційний номер Угоди, присвоєний Мінекономіки України.
В графі 2 - показується вартість послуги, наданої по кооперації за кожною Угодою окремо.
3. Звіт за формою N 9-ЗЕЗ підписується керівником підприємства та головним бухгалтером, які несуть відповідальність за своєчасне його подання та достовірність інформації відповідно до ст.14 Закону України "Про державну статистику" від 17.09.92 р.
Управління статистики послуг, транспорту та зв'язку Держкомстату України | |
Додаток
до Інструкції про порядок складання
статистичної звітності за формою
N 9-ЗЕЗ "Звіт про експорт (імпорт)
послуг"
Перелік основних видів зовнішньоекономічних послуг, що включаються в звіт за формою N 9-ЗЕЗ (згідно з "Класифікацією послуг зовнішньоекономічної діяльності" затвердженою Держстандартом України наказом N 324 від 02.06.97 р.)
Державна статистична звітність
Форма N 9-ЗЕЗ
Затверджена
наказом Державного комітету
статистики України
від 16.10.97 N 28
( v0028202-97 )
--------------------- Поштова - квартальна (річна)
| експорт* | 1 |
|-------------+-----| Подають 10 числа після звітного періоду всі
| імпорт* | 2 | підприємства, організації та установи
--------------------- (включаючи спільні підприємства), що
* непотрібне здійснюють зовнішньоекономічні зв'язки:
закреслити 1) органу державної статистики за
місцезнаходженням підприємства
2) своїй вищестоящій організації
Кому подається ___________________________________________________
__________________________________________________________________
(найменування організації і адреса)
Організація, яка звітує __________________________________________
Адреса ___________________________________________________________
Форма власності __________________________________________________
Орган, який відповідає за збір даних. У відповідності до Закону України "Про державну статистику" Ваша установа повинна надіслати заповнену форму до місцевих органів державної статистики.
Конфіденційність. Подана Вами інформація призначена тільки для службового користування органу державної статистики, який буде зберігати її конфіденційний характер.
Мета збору даних. Ця інформація буде використана для складання зовнішньоторговельного і платіжного балансів України.
Просимо зберігати копію цієї форми, на випадок виникнення питань у працівників органів державної статистики при зведенні даних.
Дякуємо Вам за своєчасне подання достовірних даних, які дозволять скласти торговельний і платіжний баланси України.
Державний комітет статистики України |
Звіт про експорт (імпорт) послуг
за ______ квартал 199_ року
Країни | Послуги | Валюта | Реєстрацій- ний N угоди, присвоєний Мінекономі- ки*) | Вартість тис.одиниць (у валюті контракту) | ||||
найменування | код | найменування | код | найменування | код | всього | в т. ч. за Угодою*) | |
А | Б | В | Г | Ґ | Д | Е | 1 | 2 |
__________________
*) На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 01.07.96 N 13406/97 про запровадження статистичної звітності про облік послуг, наданих (отриманих) по кооперації в рамках Ашгабатської Угоди від 23.12.93 р. в бланк форми звітності N 9-ЗЕЗ "Звіт про експорт-імпорт послуг", (квартальна поштова) вводяться додатково дві колонки. Так, у колонці "Е" проставляється реєстраційний номер Угоди, присвоєний Мінекономіки України, в колонці "2" сума за надані (отримані) послуги в тис.одиниць (у валюті контракту) за кожною Угодою окремо. Вищеозначені колонки заповнюють тільки ті підприємства та організації, які надають (отримують) послуги відповідно до міжвідомчих угод з виробничої кооперації в рамках Ашгабатської Угоди.
Виконавець ______________ Керівник ___________________________
(прізвище) (прізвище, підпис)
______________ Головний бухгалтер _________________
(телефон) (прізвище, підпис)
М.П.