МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 73 від 24 березня 1993 р. м. Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 травня 1993 р. за N 48 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міносвіти N 57 від 03.03.94 )
Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України та Положення про прийом у 1993 році на перший курс до вищих навчальних закладів України, які беруть участь в експерименті
1. Затвердити схвалені колегією Міністерства освіти України (протокол N7/6 від 27.01.93 р.):
- Умови прийому до вищих навчальних закладів України (додаються);
2. Ректорам вищих навчальних закладів України:
2.1. Розробити і затвердити Правила прийому до вищого навчального закладу відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів України та Положення про прийом у 1993 році на перший курс до вищих навчальних закладів України, які беруть участь в експерименті.
2.2. Інформацію про Правила прийому до вищого навчального закладу довести до відома абітурієнтів через засоби масової інформації.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра Гондюла В. П.
Міністр | П. М. Таланчук |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міносвіти України
від 24.03.93 N 73
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 травня 1993 р.
за N 48
УМОВИ
прийому до вищих навчальних закладів України
1. До вищих навчальних закладів приймаються громадяни України. Підготовка громадян зарубіжних країн здійснюється згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 136 "Про навчання іноземних громадян в Україні".
2. Всі вступники користуються рівними правами.
3. Правила прийому розробляються вищими навчальними закладами відповідно до цих Умов не пізніше як за 3 місяці до початку прийому документів.
4. Прийом документів на денну форму навчання проводиться з 25 червня по 15 липня, вступні випробування - з 16 липня, на спеціальності мистецтва, а також на навчання без відриву від виробництва - в строки, встановлені вищим навчальним закладом. Зарахування на денну форму навчання проводиться не пізніше 5 серпня, а навчання без відриву від виробництва - не пізніше 10 днів після закінчення вступних випробувань.
5. Кількість та форми проведення вступних випробувань встановлюються приймальними комісіями вищих навчальних закладів.
Для вступників, які атестовані з української мови і вивчали її не менше 5 років, встановлюється обов'язковий іспит з цієї мови.
Абітурієнтам можуть пропонувати вступні іспити, творчі та професійні конкурси, тестування (з використанням комп'ютерної техніки та діагностичних систем), співбесіди для визначення рівня загальноосвітньої підготовки, нахилу та здібностей, необхідних для оволодіння спеціальністю.
Вищий навчальний заклад може прирівняти до вступних іспитів інші випробування, які проводяться в системі освіти (випускні іспити в середньому загальноосвітньому навчальновиховному закладі, олімпіади, конкурси тощо).
6. До заяви про прийом до вищого навчального закладу вступники додають документ про повну загальну середню освіту в оригіналі, медичну довідку за формою 086-У, копію з трудової книжки (для осіб, які мають стаж роботи), 6 фотокарток розміром 3х4 см та особисто пред'являють паспорт. Громадяни зарубіжних країн крім того додають договір (контракт) на підготовку з гарантією повної компенсації затрат на підготовку або цільове направлення.
7. Вступні випробування із загальноосвітніх дисциплін проводяться за програмами середньої загальноосвітньої школи. Програми творчих конкурсів та іспитів з дисциплін, для яких не передбачено шкільних програм, розробляються вищими навчальними закладами і затверджуються міністерствами (відомствами), які мають навчально-виховні заклади.
Системи вступних випробувань та критерії оцінок встановлюються вищим навчальним закладом.
8. Приймальні комісії вищих навчальних закладів визначають особливі умови випробувань для осіб, які досягли високих успіхів у навчанні (випускників середніх загальноосвітніх шкіл, які нагороджені золотою (срібною) медаллю, технікумів та середніх професійно-технічних училищ, які отримали дипломи з відзнакою), а також професійно орієнтованої молоді.
9. Звільняються від вступних іспитів і зараховуються до вищого навчального закладу учасники міжнародних, державних та призери обласних олімпіад, конкурсів фахової майстерності за умови, якщо вони вступають на спеціальності, для яких профілюючим є іспит з дисципліни, з якої вони були учасниками (призерами) вищезгаданих олімпіад та конкурсів.
Дані умови поширюються тільки на учасників олімпіад (конкурсів), проводяться Міністерством освіти України і на тих учасників, які під час проведення олімпіад (конкурсів)навчались в 11 класах середніх загальноосвітніх шкіл та на відповідних курсах професійно-технічних училищ.
10. Особи, які без поважних причин не з'явились на вступні іспити у зазначений за розкладом час або одержали незадовільну оцінку, до наступних іспитів не допускаються.
11. Особи, які успішно витримали вступні випробування, зараховуються до вищого навчального закладу за конкурсом відповідно до кількості набраних балів.
Порядок зарахування осіб, набрали однакову кількість балів, випускників підготовчого відділення вищого навчального закладу, а також осіб, які вступають на навчання без відриву від виробництва, та порядок подання і розгляду апеляцій встановлюється приймальною комісією до початку прийому документів.
12. Поза конкурсом при одержані позитивних оцінок зараховуються військовослужбовці, звільнені в запас, які користуються встановленими урядом пільгами; діти-сироти та діти, які залишилися без пілкування батьків; інваліди 1 та 2 груп, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю; особи, які користуються пільгами, встановленими законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції закону України від 19.12.91 р., із змінами і доповненнями від 01.07.92 р.).
13. Цільовий прийом сільської молоді проводиться згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року N 408 "Про пільги для сільської молоді при прийомі до вищих навчальних закладів, удосконалення систем перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів".
Цільовий прийом для районів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, організується на основі договорів між вищими навчальними закладами і підприємствами, установами, організаціями. Місця для цільового прийому виділяються рішенням приймальної комісії в межах контрольних цифр, за держзамовленнями, але їх кількість не повинна перевишувати 50 відсотків плану прийому. Кількість місць по кожній спеціальності визначається вищим навчальним закладом не пізніше як за місяць до початку прийому документів і не може бути збільшена в ході прийому документів, вступних іспитів і зарахування.
На умовах цільового прийому зараховуються особи, які успішно склали вступні іспити і пройшли за конкурсом на виділені місця (для області, організації та ін.) відповідно до Правил прийому до вищого навчального закладу. Особи, які не пройшли за цільовим прийомом, можуть брати участь в конкурсі на загальних засадах.
14. Особи, які не приступили до занять протягом 10 днів без поважних причин, відраховуються з вищого навчального закладу. На звільнені при цьому місця може проводитись додаткове зарахування за конкурсом осіб, які склали вступні випробування.
15. Всі питання, пов'язані з прийомом до вищого навчального закладу, вирішуються приймальними комісіями.
Інформація про умови прийому, а також рішення приймальної комісії повинні своєчасно доводитись до відома вступників.
16. Ці Умови прийому поширюються на всі державні вищі навчальні заклади незалежно від підпорядкування.
17. Контроль за дотриманням Умов прийому до вищих навчальних закладів і правил прийому здійснюється міністерствами і відомствами України, які мають вищі навчальні заклади та Міністерством освіти України.