МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 січня 2023 р.
за № 39/39095
Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства
Відповідно дочастини третьої
статті 18 Закону України "Про освіту", частини першої
статті 14, частин третьої, четвертої
статті 30 Закону України "Про фахову передвищу освіту", пунктів 8, 9 частини другої
статті 32 Закону України "Про вищу освіту", абзацу другого пункту 5 Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України 14 липня 2021 року № 725, підпунктів 2 та 6 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого
постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою подальшого вдосконалення і впорядкування системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Положення про деякі заходи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства;
2. Внести зміну до заголовку наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 липня 1993 року
№ 166 "Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27 серпня 1993 року за № 113 (в редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2021 року № 1751), виклавши його в такій редакції:
"Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку лікарів та фармацевтів (провізорів)".
1) в абзаці першому пункту 2 розділу І слова та цифри ", та Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, наведеною у додатку 1 до Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23 листопада 2007 року № 742, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2007 року за № 1368/14635" виключити;
2) у пункті 2 розділу III слова та цифри ", та Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23 листопада 2007 року № 742, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2007 року за № 1368/14635" виключити.
4. Визнати таким, що втратив чинність,
наказ Міністерства охорони здоров’я України "Про підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною та фармацевтичною освітою" від 07 вересня 1993 року № 198, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31 грудня 1993 року за № 206.
5. Директорату медичних кадрів, освіти і науки (Сергію Убогову) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Ірину Микичак.
7. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної регуляторної служби України Виконувач обов’язків Міністра економіки України Т.в.о. Міністра освіти і науки України Голова Спільного представницького органу об’єднань профспілок Керівник Секретаріату Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | О. Кучер І. Фоменко О. Костюченко Г. Осовий Р. Іллічов Д. Лубінець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
10 листопада 2022 року № 2016
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 січня 2023 р.
за № 39/39095
ПОЛОЖЕННЯ
про деякі заходи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства
І. Загальні положення
1. Це Положення врегульовує основні засади здійснення деяких заходів післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства (далі - фахівці з медичною та фармацевтичною освітою).
2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
спеціалізація - профільна спеціалізована підготовка з метою набуття особою здатності виконувати завдання та обов’язки, що мають особливості в межах спеціальності;
тематичне удосконалення - набуття нових та/або вдосконалення раніше набутих компетентностей фахівців з медичною та фармацевтичною освітою у межах професійної діяльності.
3. Цикли спеціалізації, цикли тематичного удосконалення здійснюються закладами післядипломної освіти, структурними підрозділами з післядипломної освіти закладів фахової передвищої/вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів освіти у галузі знань 22 "Охорона здоров’я" (далі - заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти).
4. Інші заходи безперервного професійного розвитку проводяться відповідно до законодавства.
II. Проходження циклів спеціалізації
1. Спеціалізація проводиться на циклах спеціалізації в закладах фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.
2. Фахівцям з медичною та фармацевтичною освітою, які закінчили навчання на циклах спеціалізації та успішно пройшли підсумкове оцінювання, видається свідоцтво про проходження спеціалізації за формою згідно з додатком 1 до цього Положення.
3. Проходження циклів спеціалізації передбачає обов’язкову особисту участь фахівців з медичною та фармацевтичною освітою у місці їх проведення та/або дистанційну участь в режимі реального часу.
4. Теоретичні заняття передбачають обов’язкову особисту участь фахівців з медичною та фармацевтичною освітою у місці їх проведення та/або дистанційну участь в режимі реального часу (дистанційне навчання становить не більше 50 % всього циклу навчання), а практичні і лабораторні заняття - передбачають лише особисту присутність фахівців з медичною та фармацевтичною освітою в симуляційно-тренінгових (тренінгових) центрах закладів фахової передвищої/вищої (після-дипломної) освіти, а також в закладах охорони здоров’я.
5. Фахівець з медичною та фармацевтичною освітою має право проходити спеціалізацію з кількох спеціальностей за наявності виробничої необхідності.
6. Фахівець з медичною та фармацевтичною освітою, який не працював більше п’яти років за спеціальністю і бажає відновити медичну чи фармацевтичну практику, проходить у закладах фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти цикли спеціалізації (повторної).
III. Проходження циклів тематичного удосконалення
1. Цикли тематичного удосконалення передбачають удосконалення професійних знань і навичок шляхом навчання за професійними навчальними програмами з метою оновлення наявних та отримання нових теоретичних і практичних знань.
2. Проходження циклів тематичного удосконалення передбачає обов’язкову особисту участь медичного та/або фармацевтичного працівника у місці їх проведення та/або дистанційну участь в режимі реального часу.
Цикли тематичного удосконалення можуть проводитись у формі виїзних циклів, що передбачає проведення тематичного удосконалення шляхом виїзду на місце поза закладами фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, яке забезпечене необхідним ресурсним оснащенням відповідно до навчальних програм, за заявками закладів охорони здоров’я, та передбачає особисту участь фахівця з медичною або фармацевтичною освітою.
3. Програми циклів тематичного удосконалення повинні відповідати принципам доказової медицини, галузевим стандартам у сфері охорони здоров’я та вимогам до компетентностей, передбачених кваліфікаційними характеристиками працівників охорони здоров’я.
4. Тривалість циклу тематичного удосконалення визначається навчальним планом і програмою циклу тематичного удосконалення та становить від 45 до 75 навчальних годин.
5. Навчальні плани і програми циклів тематичного удосконалення розробляються закладами фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти та затверджуються педагогічною радою/вченою радою цих закладів.
6. Фахівцям з медичною та фармацевтичною освітою, які закінчили навчання та успішно пройшли підсумкову атестацію, видається посвідчення за формою згідно з додатком 2 до цього Положення.
IV. Планування циклів спеціалізації та циклів тематичного удосконалення
1. Планування циклів спеціалізації та циклів тематичного удосконалення фахівців з медичною і фармацевтичною освітою передбачає визначення потреб в отриманні спеціалізації та проходженні циклів тематичного удосконалення.
2. Заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти розміщають перелік назв циклів спеціалізації і тематичного удосконалення на вебсайтах своїх закладів.
3. Заклади охорони здоров’я, а також медичні сестри - фізичні особи-підприємці або медичні сестри, які працюють у фізичних осіб-підприємців за трудовим договором, подають до закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти інформацію про потребу в післядипломній підготовці або в проходженні циклів тематичного удосконалення для фахівців з медичною і фармацевтичною освітою.
4. На підставі поданої інформації заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти складають календарно-тематичні плани на рік, погоджують їх на засіданні педагогічної ради/вченої ради закладу та подають до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, які видають наказ щодо післядипломної підготовки фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на наступний рік.
5. Відповідно до календарно-тематичних планів заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти направляють путівки за формою, згідно з додатком 3 до цього Положення, на наступний рік у заклади охорони здоров’я до 01 грудня поточного року.
6. Заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти у строк до 15 лютого щороку направляють до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій та до Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим річні звіти про виконання обсягів регіонального замовлення.
V. Направлення і зарахування фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення
1. Направлення фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення здійснюється за путівками закладів фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.
2. Після одержання путівки керівник закладу охорони здоров’я або фізична особа-підприємець, де працює фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою, який направляється на цикл, видає наказ про відрядження цього працівника.
3. Фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою, який прибув у заклад фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, перед проходженням циклу спеціалізації та циклу тематичного вдосконалення пред’являє:
путівку на навчання;
копію наказу про направлення на курси;
паспорт (паспорт у формі пластикової картки типу ID-1, е-паспорт);
диплом або завірену копію диплома про закінчення закладу вищої або фахової передвищої освіти;
свідоцтво про проходження спеціалізації, посвідчення про проходження циклів тематичного удосконалення (за наявності).
4. Фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою заповнює особисту картку слухача, дані якої звіряються з пред’явленими документами і разом з даними путівок використовуються для обліку і складання звіту закладами фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.
5. Особиста картка слухача включає такі відомості:
назва циклу;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
найменування закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, рік його закінчення, спеціальність;
відомості про диплом, дата та номер диплому, дата видачі;
посада та місце працевлаштування, населений пункт, область.
6. Зарахування фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення оформлюється наказом закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.
VІ. Заповнення й видача документів фахівцям з медичною та фармацевтичною освітою, які закінчили цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення
1. Фахівцям з медичною та фармацевтичною освітою, які успішно закінчили навчання на циклах спеціалізації, видається свідоцтво про проходження циклу спеціалізації, а на циклах тематичного удосконалення, закладом фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти видається посвідчення про проходження циклу тематичного удосконалення (вноситься відповідний запис у посвідчення).
2. Свідоцтво про проходження циклу спеціалізації або посвідчення про проходження циклу тематичного удосконалення підписуються керівником закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, в якому відбувалося навчання, та скріплюється печаткою такого закладу (за наявності).
3. Для реєстрації свідоцтв про проходження циклу спеціалізації, або посвідчень про проходження циклу тематичного удосконалення, що видаються фахівцям з медичною та фармацевтичною освітою, ведеться журнал, в який вносяться такі дані:
порядковий реєстраційний номер;
дата видачі документа;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фахівця з медичною або фармацевтичною освітою, який отримує посвідчення;
підпис медичного або фармацевтичного працівника, який отримує посвідчення.
4. У разі невиконання навчального плану та програми циклу, а також у випадку невиконання слухачем умов договору про надання освітніх послуг, слухач відраховується наказом керівника закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти з видачею відповідної довідки з зазначенням причини відрахування.
Генеральний директор Директорату медичних кадрів, освіти і науки | С. Убогов |
Додаток 1
до Положення про деякі заходи
післядипломної освіти та безперервного
професійного розвитку фахівців
з фаховою передвищою, початковим
рівнем (короткий цикл) та першим
(бакалаврським) рівнем вищої медичної
і фармацевтичної освіти та магістрів
з медсестринства
(пункт 2 Розділу II)
СВІДОЦТВО № __________
про проходження циклу спеціалізації до диплому № __________
Прізвище ________________________________________________________________
Власне ім’я ______________________________________________________________
По-батькові (за наявності) __________________________________________________
Рік | Найменування закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти | Назва циклу спеціалізації | Тривалість циклу | Спеціальність після проходження циклу спеціалізації | Займана посада під час проходження циклу спеціалізації |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
М. П. (за наявності) | Підпис |
М. П. (за наявності) | Підпис |
М. П. (за наявності) | Підпис |
Додаток 2
до Положення про деякі заходи
післядипломної освіти та безперервного
професійного розвитку фахівців
з фаховою передвищою, початковим
рівнем (короткий цикл) та першим
(бакалаврським) рівнем вищої медичної
і фармацевтичної освіти та магістрів
з медсестринства
(пункт 6 Розділу III)
ПОСВІДЧЕННЯ № __________
про проходження циклу тематичного удосконалення до диплому № __________
Прізвище ________________________________________________________________
Власне ім’я ______________________________________________________________
По-батькові (за наявності) __________________________________________________
Рік | Найменування закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти | Назва циклу тематичного удосконалення | Тривалість циклу | Займана посада під час проходження циклу тематичного удосконалення |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
М. П. (за наявності) | Підпис |
М. П. (за наявності) | Підпис |
М. П. (за наявності) | Підпис |
Додаток 3
до Положення про деякі заходи
післядипломної освіти та безперервного
професійного розвитку фахівців
з фаховою передвищою, початковим
рівнем (короткий цикл) та першим
(бакалаврським) рівнем вищої медичної
і фармацевтичної освіти та магістрів
з медсестринства
(пункт 6 Розділу V)
ПУТІВКА