МІНІСТЕРСТВО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.12.2012 № 1408 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 січня 2013 р.
за № 27/22559
Про затвердження Інструкції з визначення струмів короткого замикання, вибору і перевірки уставок максимального струмового захисту в мережах напругою до 1200 В
Відповідно до статті 28 Закону України "Про охорону праці" , підпункту 41 пункту 4 Положення про Міністерство надзвичайних ситуацій України , затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 402,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з визначення струмів короткого замикання, вибору і перевірки уставок максимального струмового захисту в мережах напругою до 1200 В, що додається.
2. Державній службі гірничого нагляду та промислової безпеки України (Хохотва О.І.) у встановленому порядку:
2.1. Забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
2.2. Внести наказ до Державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці .
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Хохотву О.І.
Заступник Міністра - керівник апарату | В. Сиротін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
12.12.2012 № 1408
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 січня 2013 р.
за № 27/22559
ІНСТРУКЦІЯ
з визначення струмів короткого замикання, вибору і перевірки уставок максимального струмового захисту в мережах напругою до 1200 В
1. Ця Інструкція поширюється на суб’єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють перевірку пристроїв максимального струмового захисту в мережах напругою до 1200 В.
2. Ця Інструкція встановлює вимоги до визначення струмів короткого замикання, вибору і перевірки уставки спрацьовування пристрою максимального струмового захисту в мережах напругою до 1200 В.
3. У цій Інструкції терміни вживаються у таких значеннях:
коротке замикання - випадкове або навмисне замикання між собою двох або трьох фаз або однієї фази на землю в мережах електропостачання, яке призводить до перевищення найбільш допустимого значення струму, визначеного нормальним режимом роботи електроустаткування;
мінімальний струм короткого замикання - значення струму, яке виникає при короткому замиканні в найбільш віддаленій від трансформатора точці мережі електропостачання;
перехідний опір - опір в рухомих і нерухомих контактних з'єднаннях, у тому числі й опір в місці короткого замикання;
приведена довжина кабелю - довжина кабельної лінії, що враховує фактичні довжини кабелів з різними перетинами, електричний опір контактів і елементів комутаційних апаратів та перехідного електричного опору у місті короткого замикання;
струм, що гранично відключається, - максимально допустиме значення струму, при якому виконується відключення (розрив) електричного кола комутаційним апаратом;
уставка спрацьовування пристрою МСЗ - значення електричної величини, яке призводить до спрацьовування пристрою МСЗ.
4. Інші терміни цієї Інструкції вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про охорону праці" , "Про пожежну безпеку" та Гірничому законі України .
5. Скорочення, що вживаються у цій Інструкції мають такі значення:
ГШО - гірничо-шахтне обладнання;
к.з. - коротке замикання;
КРП - комплектний розподільний пристрій;
МСЗ - максимальний струмовий захист;
РПП-6 - розподільний підземний пункт напругою 6 кВ;
РПВН - розподільний пристрій високої напруги.
6. У підземних мережах напругою до 1200 В виконується захист електроустаткування від струмів короткого замикання, а також від струмів перевантаження і перегріву.
7. Електропостачання струмоприймачів ГШО виконується за магістральною схемою з відгалуженнями до струмоприймачів. Захист від струмів к.з. і селективність відключення пошкодженої ділянки мережі виконується комутаційними апаратами.
8. Розрахункова уставка спрацювання пристроїв МСЗ зазначається на кожному комутаційному апараті табличкою.
9. Перевірка працездатності пристроїв МСЗ виконується у строки і порядку, наведеному в інструкціях з експлуатації пристрою виробника.
10. Забороняється експлуатація електроустаткування з несправними пристроями МСЗ.
11. Огляд і перевірка працездатності пристроїв МСЗ виконується електрослюсарем, який має кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.
12. Розрахунок і вибір уставок спрацьовування пристроїв МСЗ виконуються механіком або заступником механіка дільниці. Уставки зазначаються в проекті системи електропостачання ГШО, який підписується головним енергетиком (головним механіком) шахти і затверджується технічним директором.
13. Вибір уставок спрацьовування пристроїв МСЗ ґрунтується на визначенні мінімального значення струму двофазного к.з.
Перевірка вимикаючої здатності комутаційних апаратів ґрунтується на визначенні максимального значення струму трифазного к.з.
14. Розрахунковий мінімальний струм двофазного металевого к.з. (I-(2)к.з.min) у найбільш віддаленій від пересувної підстанції точці мережі визначається з урахуванням параметрів високовольтної розподільної мережі, параметрів трансформатора і температури нагрівання жил кабелю до значення +65°С, перехідного електричного опору контактів і елементів комутаційних апаратів, електричного опору в місці к.з.
15. Визначення струму двофазного к.з. I-(2)к.з.min, яке ґрунтується на використанні приведеної довжини кабелів і параметрів мережі, виконується згідно з Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 660 В, що живляться від трансформаторів різних типів (додаток 1), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 660 В, що живляться від трансформаторів ТСШВ-630/6, ТСВ-630/6 і підстанцій ТСШВП-630/6, ТСВП-630/6 (додаток 2), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 1140 В, що живляться від підстанції ТСВП-630/6 (додаток 3), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 127, 220 В, що живляться від освітлювальних трансформаторів і пускових агрегатів (додаток 4), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 1200 В, що живляться від підстанції КПТВ-1000 (додаток 5), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 660 В, що живляться від підстанції КПТВ-1000 (додаток 6), Розрахунковими мінімальними струмами двофазного к.з. в мережах з напругою 1200 В, що живляться від підстанції КПТВ-1250 (додаток 7), до цієї Інструкції.
16. У разі отримання проміжних значень потужності к.з. і довжин кабельних ліній, не наведених у таблицях, значення струму к.з. визначається методом лінійної інтерполяції значень, наведених у таблицях.
17. У разі точного визначення струму к.з. виконується розрахунок. Приклад розрахунку наведено у додатку 8 до цієї Інструкції.
Додаток 1
до Інструкції з визначення струмів
короткого замикання, вибору і перевірки
уставок максимального струмового
захисту в мережах напругою до 1200 В
РОЗРАХУНКОВІ МІНІМАЛЬНІ СТРУМИ
двофазного к.з. в мережах з напругою 660 В, що живляться від трансформаторів різних типів
Додаток 2
до Інструкції з визначення струмів
короткого замикання, вибору і перевірки
уставок максимального струмового
захисту в мережах напругою до 1200 В
РОЗРАХУНКОВІ МІНІМАЛЬНІ СТРУМИ
двофазного к.з. в мережах напругою 660 В, що живляться від трансформаторів ТСШВ-630/6, ТСВ-630/6 і підстанцій ТСШВП-630/6, ТСВП-630/6
Додаток 3
до Інструкції з визначення струмів
короткого замикання, вибору і перевірки
уставок максимального струмового
захисту в мережах напругою до 1200 В
РОЗРАХУНКОВІ МІНІМАЛЬНІ СТРУМИ
двофазного к.з. у мережі з напругою 1140 В, що живляться від підстанції ТСВП-630/6