МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 19 від 6.01.94 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 лютого 1994 р. за N 19/228 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 1212 від 20.10.2003 )
Про затвердження Інструкції про організацію роботи позаштатних дільничних інспекторів міліції
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 533 від 06.07.2001 )
З метою подальшого удосконалення роботи дільничних інспекторів міліції органів внутрішніх справ по забезпеченню правопорядку, профілактики правопорушень та більш активного залучення для вирішення цих завдань громадськості
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про організацію роботи позаштатних дільничних інспекторів міліції (далі - Інструкція) (додається).
2. Начальникам ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі, начальникам органів внутрішніх справ України:
( Пункт 2 в редакції Наказу МВС N 533 від 06.07.2001 )
2.1. Забезпечити ретельне вивчення Інструкції особовим складом служби дільничних інспекторів міліції, інших зацікавлених служб і підрозділів органів внутрішніх справ та забезпечити контроль за виконанням її вимог у практичній діяльності.
2.2. Протягом 1 кварталу 1994 р. організувати переоформлення позаштатних працівників міліції, які співробітничають з дільничними інспекторами міліції, згідно з вимогами цієї Інструкції.
2.3. Активно використовувати можливості позаштатних дільничних інспекторів міліції в роботі по охороні громадського порядку, профілактиці правопорушень, забезпечуючи дотримання ними законності. За підсумками роботи за півріччя і рік здійснювати аналіз ефективності співробітництва дільничних інспекторів міліції з позаштатними дільничними інспекторами міліції і вживати заходів щодо його поліпшення.
3. ГУВ та МТЗ МВС України на замовлення Управління організації профілактичної та адміністративної роботи ГУАСМ МВС України організувати централізоване виготовлення посвідчень позаштатних дільничних інспекторів міліції.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 533 від 06.07.2001 )
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Управління організації профілактичної та адміністративної роботи ГУАСМ (Фатхутдінова В.Г.) МВС України.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС N 533 від 06.07.2001 )
Міністр генерал внутрішньої служби України | А.В.Василишин |
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом МВС України
від 6 січня 1994 р. N 19
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію роботи позаштатних дільничних інспекторів міліції
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Згідно з Законом України "Про міліцію", Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України дільничні інспектори міліції органів внутрішніх справ які (далі - дільничні інспектори) входять до структурного підрозділу міліції громадської безпеки, для надання допомоги у виконанні покладених на них обов'язків мають право залучати громадян, за згодою останніх, для позаштатної роботи.
Примусове залучення громадян до співробітництва забороняється.
Ця Інструкція регламентує порядок організації роботи позаштатних дільничних інспекторів міліції, їх обов'язки і права.
1.2. Позаштатними дільничними інспекторами міліції можуть бути найбільш підготовлені громадяни України, не молодше 18 років, які позитивно характеризуються за місцем роботи, навчання та проживання, здатні за своїми діловими і моральними якостями, станом здоров'я виконувати поставлені перед ними завдання.
1.3. Позаштатні дільничні інспектори міліції на громадських засадах у вільний від роботи чи навчання час надають допомогу і сприяють дільничним інспекторам у здійсненні заходів щодо охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю, профілактики правопорушень, у тому числі з боку осіб, які перебувають на обліку органів внутрішніх справ, вирішення інших завдань.
1.4. Діяльність служби дільничних інспекторів по керівництву позаштатними дільничними інспекторами міліції здійснюється на підставі чинного законодавства України, нормативних актів МВС України і регламентується цією Інструкцією.
1.5. Забороняється давати позаштатним дільничним інспекторам міліції доручення, які не відповідають вимогам цієї Інструкції, а також знайомити їх з документами, що містять державну або службову таємницю.
Не дозволяється доручати позаштатним дільничним інспекторам міліції самостійне проведення процесуальних та інших завдань, що є винятковою компетенцією працівників міліції.
1.6. Організація роботи з позаштатними дільничними інспекторами міліції і контроль за їх роботою покладаються на начальників міськрайвідділів внутрішніх справ, їх заступників - начальників міліції громадської безпеки та начальників відділів (відділень) дільничних інспекторів міліції.
1.7. Соціальний захист позаштатних дільничних інспекторів міліції здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством.
1.8. Дільничні інспектори в межах своєї компетенції зобов'язані контролювати діяльність позаштатних дільничних інспекторів міліції по виконанню покладених на них доручень, створювати необхідні для цього умови, надавати їм методичну і практичну допомогу у вирішенні конкретних завдань.
II. ПОРЯДОК ПІДБОРУ Й ОФОРМЛЕННЯ ПОЗАШТАТНИХ ДІЛЬНИЧНИХ ІНСПЕКТОРІВ МІЛІЦІЇ
2.1. Позаштатні дільничні інспектори міліції добираються з числа громадян, які найбільш позитивно зарекомендували себе в навчанні, роботі та громадському житті, а також з числа пенсіонерів - колишніх працівників правоохоронних органів, служби безпеки, Збройних Сил України.
2.2. Кандидати у позаштатні дільничні інспектори міліції перевіряються у встановленому порядку за відповідними обліками органів внутрішніх справ. Пенсіонери органів внутрішніх справ за згаданими обліками можуть не перевірятись, якщо з дня звільнення з роботи минуло менше року. Але при вирішенні питання про можливість залучення пенсіонерів до позаштатного співробітництва застосовується підстава їх звільнення з останнього місця роботи.
2.3. Після вивчення особи кандидата дільничний інспектор доповідає про це рапортом начальнику міськрайоргану внутрішніх справ.
До рапорту додаються: особиста заява кандидата з проханням зарахувати його позаштатним дільничним інспектором міліції, автобіографія, дві фотокартки розміром 3х4 см, довідка про результати перевірки кандидата за відповідними обліками органів внутрішніх справ, а також про його характеристику за місцем проживання, роботи чи навчання. До рапорту можуть додаватись також рекомендації трудового колективу, навчального закладу, ради ветеранів.
2.4. Рішення про зарахування кандидата позаштатним дільничним інспектором міліції приймає начальник міськрайвідділу внутрішніх справ після вивчення його ділових і моральних якостей та співбесіди з ним.
Кандидату роз'яснюються обов'язки позаштатного дільничного інспектора міліції щодо сумлінного виконання доручень, сприяння зміцненню авторитету міліції і її зв'язку з населенням, суворого дотримання чинного законодавства, ввічливого і уважного ставлення до громадян, їх пропозицій, заяв і скарг.
Зарахування кандидата позаштатним дільничним інспектором міліції проводиться наказом начальника міськрайоргану внутрішніх справ.
Наказом визначається також закріплення позаштатного дільничного інспектора міліції за дільничним інспектором міськрайоргану внутрішніх справ. При зміні дільничного інспектора або з інших причин наказом може бути здійснено перерозподіл позаштатного дільничного інспектора міліції в межах одного міста, іншого населеного пункту, де він проживає.
2.5. Позаштатному дільничному інспектору міліції видається під особистий підпис посвідчення встановленого зразка (додаток N 1).
Посвідчення підписує начальник міськрайвідділу внутрішніх справ.
Їх облік, контроль за видачею покладається на начальників управлінь (відділів) дільничних інспекторів міліції ГУВС, УВС областей.
2.6. На кожного позаштатного дільничного інспектора міліції оформляється особова справа, в якій зберігаються документи, перелічені в п.2.3. цієї Інструкції, а також витяг з наказу про зарахування позаштатним дільничним інспектором міліції, відомості, про заохочення та інші дані, що характеризують позаштатного співробітника і результати його роботи.
Особова справа зберігається в органі внутрішніх справ.
2.7. У разі переїзду позаштатного дільничного інспектора міліції до іншої місцевості начальник міськрайоргану внутрішніх справ за поданням дільничного інспектора, за яким цей позаштатний дільничний інспектор міліції закріплений, видає наказ про відрахування останнього. Посвідчення у позаштатного дільничного інспектора міліції вилучається і знищується за актом. Особова справа зберігається протягом 3 років, після чого знищується у встановленому порядку.
2.8. Позаштатні дільничні інспектори міліції, які порушують законність, негідно поводять себе або не бажають працювати, а також звернулися з проханням про звільнення від обов'язків у зв'язку з хворобою чи з інших причин, за наказом начальника міськрайоргану внутрішніх справ виключаються із складу позаштатних дільничних інспекторів міліції.
Особова справа позаштатного дільничного інспектора міліції та його посвідчення при цьому знищуються в порядку, передбаченому п.2.7 Інструкції.
У випадку втрати посвідчення позаштатним дільничним інспектором міліції воно вважається недійсним. За фактом втрати посвідчення проводиться службове розслідування і приймається відповідне рішення.
III. КЕРІВНИЦТВО РОБОТОЮ ПОЗАШТАТНИХ ДІЛЬНИЧНИХ ІНСПЕКТОРІВ МІЛІЦІЇ ТА ЇХ НАВЧАННЯ
3.1. Керівництво роботою позаштатних дільничних інспекторів міліції здійснюють дільничні інспектори, за якими вони закріплені. Воно полягає в плануванні роботи, наданні позаштатним дільничним інспекторам міліції конкретних доручень, навчанні методики і тактики охорони громадського порядку, запобігання й розкриття злочинів, у проведенні відповідної виховної роботи з ними.
3.2. Доручення позаштатному дільничному інспектору міліції дає, як правило, тільки той дільничний інспектор, за яким він закріплений. Зміст доручення визначається посадовими обов'язками дільничного інспектора і не може виходити за їх межі.
Даючи доручення, дільничний інспектор у разі необхідності інформує позаштатного дільничного інспектора міліції про оперативну обстановку, способи і методи вирішення поставленого перед ним завдання, визначає порядок взаємного зв'язку і взаємодії з іншими працівниками міліції, позаштатними дільничними інспекторами міліції, дружинниками, громадськістю, а також черговою частиною міськрайоргану внутрішніх справ.
Особлива увага звертається на необхідність суворого дотримання законності позаштатними дільничними інспекторами міліції.
3.3. Дільничний інспектор постійно контролює роботу позаштатного дільничного інспектора міліції, його дії при виконанні доручення, перевіряє якість, повноту та об'єктивність складених ним документів і відомостей.
3.4. Навчання позаштатних дільничних інспекторів міліції формам і методам роботи по охороні громадського порядку, боротьбі зі злочинністю і профілактиці правопорушень керівники міськрайорганів внутрішніх справ і дільничні інспектори здійснюють в процесі інструктажів, під час здійснення контролю за роботою позаштатних дільничних інспекторів міліції, при підведенні її результатів.
Не рідше одного разу на рік з позаштатними дільничними інспекторами міліції проводяться спеціальні групові заняття, де вивчаються основи кримінального, адміністративного права і чинного законодавства щодо роботи дільничних інспекторів з основних напрямків їх роботи.
Для проведення занять залучаються досвідчені працівники міліції, а також можуть запрошуватись представниками місцевої влади, органів прокуратури, суду, юстиції, викладачі вищих навчальних закладів, кваліфіковані спеціалісти різних галузей народного господарства.
3.5. Керівники міськрайорганів внутрішніх справ і дільничні інспектори виховують позаштатних дільничних інспекторів міліції в дусі неухильного виконання вимог законів, а також своїх обов'язків щодо охорони громадського порядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням, суворого дотримання законності, прав і законних інтересів громадян.
IV. ОБОВ'ЯЗКИ ТА ПРАВА ПОЗАШТАТНИХ ДІЛЬНИЧНИХ ІНСПЕКТОРІВ МІЛІЦІЇ
4.1. Позаштатний дільничний інспектор міліції зобов'язаний:
4.1.1. При участі у заходах по боротьбі із злочинністю і профілактиці правопорушень, які проводить дільничний інспектор, виконувати його доручення у встановлений термін і в порядку визначеному ним.
4.1.2. Захищати честь і гідність громадян, їх законні інтереси, права і свободи від протиправних посягань.
4.1.3. Надавати допомогу працівникам органів внутрішніх справ у запобіганні злочинних посягань та інших антигромадських дій та покладенні їм краю.
4.1.4. Негайно інформувати правоохоронні органи про відомі йому факти підготовки чи вчинення злочинів, а також при можливості вживати заходів щодо їх запобігання, якщо це не загрожує його життю.
4.1.5. Охороняти місце пригоди з метою збереження слідів злочину та інших речових доказів до прибуття працівників міліції.
4.1.6. Вживати заходів до надання невідкладної допомоги особам, які постраждали від нещасних випадків або правопорушень, а також тих, хто знаходиться у громадських місцях у безпорадному стані.
4.1.7. Брати участь у рятуванні людей, майна, а також у підтриманні громадського порядку під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
4.1.8. У своїй діяльності неухильно дотримуватись законності, бути тактовним і ввічливим у поводженні з громадянами.
4.1.9. При виконанні обов'язків по охороні громадського порядку мати при собі посвідчення позаштатного дільничного інспектора міліції і пред'являти його на вимогу громадян або посадових осіб.
4.2. Позаштатний дільничний інспектор має право:
4.2.1. Вимагати від громадян та службових осіб неухильного дотримання громадського порядку і негайного припинення правопорушень.
4.2.2. Вимагати від порушників громадського порядку пред'явлення документів, що засвідчують особу, у випадках, коли встановлення особи необхідне для вирішення питання про притягнення її до відповідальності за допущене правопорушення.
4.2.3. Вживати заходів щодо припинення правопорушень. У виняткових випадках, коли вичерпані інші заходи припинення правопорушень, доставляти правопорушників до міліції або передавати їх дільничним інспекторам чи іншим працівникам міліції.
4.2.4. При припиненні правопорушень вилучати у порушників знаряддя їх вчинення з подальшою негайною передачею останніх до органів внутрішніх справ.
4.2.5. У разі порушення водіями автотранспортних засобів, тракторів, інших самохідних машин правил дорожнього руху вимагати від них документи на право керування транспортним засобом і доставляти до міськрайоргану внутрішніх справ тих водіїв, які керують транспортним засобом у стані сп'яніння або без документів водія.
V. ОБЛІК І ОЦІНКА РОБОТИ ПОЗАШТАТНИХ ДІЛЬНИЧНИХ ІНСПЕКТОРІВ МІЛІЦІЇ
5.1. Облік роботи кожного позаштатного дільничного інспектора міліції ведеться у спеціальній картці (додаток N 2) і покладається на дільничного інспектора, за яким він закріплений.
5.2. У картці обліку роботи зазначаються заходи, до проведення яких залучався позаштатний дільничний інспектор міліції, виконані ним доручення, досягнуті результати. Картка обліку зберігається у дільничного інспектора, за яким він закріплений.
5.3. Оцінка роботи позаштатного дільничного інспектора міліції дається у довідці-характеристиці, яку щороку складає дільничний інспектор. У ній визначаються висновки про доцільність подальшого співробітництва, які разом з основними положеннями довідки-характеристики доводяться до відома позаштатного дільничного інспектора міліції.
5.4. Позаштатні співробітники міліції, які активно сприяють охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю, можуть заохочуватись начальником органу внутрішніх справ, у межах його права шляхом оголошення подяки або нагородження цінним подарунком чи виплати грошової винагороди.
Щодо позаштатних дільничних інспекторів міліції, які особливо відзначились під час охорони громадського порядку або у боротьбі зі злочинністю, порушується клопотання щодо їх заохочення начальником УВС, міністром внутрішніх справ України. Крім того, вони можуть бути представлені до державних нагород.
Додаток N 1
до Інструкції про організацію
роботи позаштатних дільничних
інспекторів міліції
ЗРАЗОК ПОСВІДЧЕННЯ
позаштатного дільничного інспектора міліції МВС України
-----------------------------------------------------------------
| | МВС України |
| | |
| | Герб України |
| | |
| | П О С В І Д Ч Е Н Н Я |
| | |
| | |
| | |
-----------------------------------------------------------------
Герб України Позаштатний дільничний інспектор
міліції має право вимагати від
громадян та службових осіб
МВС України неухильного дотримання громадського
порядку і негайного припинення
правопорушень
Інструкція, п.4.2.1.
Посвідчення N _________
Дійсне до ___________________________________
"___" ___________ 199__ р. ___________________________________
- позаштатний дільничний інспектор
міліції _________________________
М. П. _________________________________
Термін дії
продовжено до Начальник _________________ МРВВС_
"___" _____________ 199__р. "___" ______ 199__р.
__________________________________________________________________
Примітки: 1. Посвідчення позаштатного дільничного інспектора міліції у розгорнутому вигляді має розмір 6х18 см. Виготовляється з лідерину блакитного кольору, захисна сітка світло-червоного кольору.
2. У посвідченні рукописним текстом спеціальним чорнилом чорного кольору зазначаються прізвище, ім'я та по батькові позаштатного дільничного інспектора міліції, а також назва органу внутрішніх справ, який видав посвідчення. Наприклад:"Клименко Іван Петрович - позаштатний дільничний інспектор міліції Фастівського МРВВС Київської області".
Додаток N 2
до Інструкції про організацію
роботи позаштатних дільничних
інспекторів міліції
КАРТКА ОБЛІКУ РОБОТИ
позаштатного дільничного інспектора міліції
______________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
зарахований позаштатним дільничним інспектором міліції наказом
________________________ МРВВС
від "____" ____________ 199__ р. N ___________
199__р. |