НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
14.07.2020 N 360 |
Про типові програми навчання фахівців з питань фондового ринку
Відповідно до Закону України від 12 вересня 2019 року N 79-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" та до пункту 1.1 Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку, затвердженого наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24 вересня 1996 року N 215, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08 жовтня 1996 року за N 584/1609 (із змінами), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
вирішила:
1. Затвердити спеціалізовані програми навчання фахівців:
1.1. Спеціалізована програма навчання фахівців з питань діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю (додається);
1.2. Спеціалізована програма навчання фахівців з питань адміністрування недержавних пенсійних фондів (додається).
2. Визначити, що типова навчальна програма зі спеціалізації "діяльність з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю" складається з базової програми навчання фахівців з питань фондового ринку та спеціалізованої програми навчання фахівців з питань діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю.
3. Визначити, що типова навчальна програма зі спеціалізації "адміністрування недержавних пенсійних фондів" складається з базової програми навчання фахівців з питань фондового ринку та спеціалізованої програми навчання фахівців з питань адміністрування недержавних пенсійних фондів.
4. Управлінню "Єдине вікно" (С. Білодід) забезпечити оприлюднення цього проекту рішення на офіційному веб-сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Голову Комісії Т. Хромаєва.
Голова Комісії | Т. Г. Хромаєв |
Протокол засідання Комісії від 14 липня 2020 р. N 37 |
Додаток
Спеціалізована програма
навчання фахівців з питань діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
Тема 1. Основні вимоги до здійснення діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
Кількість годин - 2
Законодавче регулювання діяльності фінансових установ, які проваджують професійну діяльність на фондовому ринку - діяльність з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю (далі - управителі). Державне регулювання діяльності управителів в Україні: загальний аналіз правового забезпечення та нормативно-правових актів. Захист прав споживачів фінансових послуг.
Тема 2. Правове регулювання діяльності управителів
Кількість годин - 6
Правовий статус управителів.Особливості порядку створення та реєстрації управителів. Особливості формування статутного капіталу управителя. Установчі документи управителів та їх особливості.
Дозвільні документи, необхідні для початку роботи та в процесі діяльності. Особливості припинення діяльності управителя.
Договірні відносини у фінансово-господарській діяльності управителів. Договір на управління майном установників управління для фондів фінансування будівництва (далі - ФФБ) виду А та Б. Зміст, сторони, порядок укладення договору управління. Договір на придбання сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (далі - ФОН), його особливості, сторони, порядок укладання. Договір із забудовником. Зміст, сторони, порядок укладення договору із забудовником. Інші види договорів, що укладаються управителем, з урахуванням специфіки визначеної законодавством, їхній загальний правовий аналіз.
Порядок передачі ФФБ або ФОН в управління іншій фінансовій установі за рішенням суду.
Тема 3. Управління активами ФФБ та ФОН
Кількість годин - 8
Система функціонування ФФБ. Порядок укладання договору про участь у ФФБ та умови передачі коштів в управління управителю ФФБ.
Система функціонування ФОН. Порядок емісії та обігу цінних паперів ФОН. Особливості операцій інституційних інвесторів з сертифікатами ФОН та порядок їх взаємодії з управителями ФОН. Оцінка вартості чистих активів ФОН. Порядок скасування реєстрації випуску сертифікатів ФОН.
Особливості управління активами ФФБ та ФОН.
Правила ФФБ виду А та Б, як прилюдна пропозиція своїх послуг управителем. Особливості цих Правил. Відмінності ФФБ виду А від ФФБ виду Б.
Правила ФОН та їхні особливості порівняно з правилами ФФБ.
Особливості забезпечення виконання зобов'язань забудовника за договором перед управителем фонду. Укладання договорів між управителями та забудовниками. Зміна забудовника. Відкріплення права вимоги.
Нерухомість як об'єкт управління у ФФБ та ФОН. Види нерухомості та специфіка операцій з ними. Іпотечні договори, умови їх укладання, порядок їх нотаріального посвідчення та інші аспекти іпотечних відносин.
Ризики при здійсненні інвестування в об'єкти будівництва при управлінні ФФБ виду А та Б, а також ФОН. Ризики, що можуть виникнути при оформленні права власності на об'єкти нерухомості, які будуються за рахунок коштів установників управління майном або набуті будь-яким іншим шляхом. Ризики, пов'язані з оцінкою нерухомості та її відчуженням. Особливості оцінки землі. Управління ризиками в діяльності управителя. Нормативні вимоги до складу активів ФФБ та ФОН. Особливості цих активів та управління ними.
Винагорода управителя ФОН та ФФБ.
Тема 4. Державне регулювання і контроль за діяльністю управителів
Кількість годин - 4
Основні напрями державного регулювання та контролю за діяльністю управителів. Державні органи, що здійснюють контроль за діяльністю управителів. Порядок здійснення державними органами контролю за діяльністю управителів.
Система фінансового моніторингу. Операції, що підлягають обов'язковому та/або внутрішньому фінансовому моніторингу. Організація фінансового моніторингу у діяльності управителів. Відповідальність за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу.
Тема 5. Особливості організації діяльності управителя
Кількість годин - 8
Фінансовий менеджмент. Загальні засади фінансового аналізу. Сутність, завдання та основні принципи фінансового аналізу діяльності управителя. Основні фінансові показники, що характеризують фінансову стабільність управителя при управлінні ФФБ та/або ФОН. Види та методи фінансового аналізу, які можуть застосовувати управителі.
Фінансові нормативи діяльності управителів. Статутний капітал та оперативний резерв управителя.
Фінансові та функціональні ризики. Поняття ліквідності активів управителя. Основи теорії управління грошовими потоками. Розмір власного капіталу управителів, класифікація якості активів, критерії ризиковості операцій, вимоги до порядку формування резерву забезпечення покриття втрат. Використання показників звітних даних для аналізу фінансового стану управителя.
Внутрішній аудит. Визначення внутрішнього аудиту. Створення служби з внутрішнього аудиту в фінансових установах - управителях ФФБ та ФОН. Завдання та функції служби внутрішнього аудиту та/або внутрішнього аудитора.
Бухгалтерський облік управителів ФФБ та ФОН. Основні засади організації бухгалтерського обліку. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності, загальний огляд.
Аудиторські перевірки звітності управителів ФФБ та ФОН.
Тема 6. Розкриття інформації про діяльність ФФБ та ФОН та звітність управителів
Кількість годин - 2
Порядок розкриття інформації про ФФБ та ФОН. Порядок надання фінансовими установами адміністративних даних щодо діяльності управителів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Тема 7. Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
Кількість годин - 6
Загальні вимоги до процедури отримання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю.
Порядок та умови видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Вимоги до внутрішніх документів управителя. Умови створення відокремлених підрозділів управителя. Підстави та процедура анулювання ліцензії. Порядок зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку -діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Державний контроль за дотриманням Ліцензійних умов.
Вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо сертифікації осіб, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку в Україні: умови проходження сертифікації; порядок подання та розгляд документів для отримання сертифіката; відмова у видачі сертифіката; підстави та порядок анулювання сертифіката.
Тема 8. Інформаційні технології здійснення діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю
Кількість годин - 2
Операційні системи, системи управління базами даних при здійсненні діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Довідники. Інформаційні ресурси. Використання програмних продуктів при здійсненні діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Використання Інтернет-технологій в діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Міжнародні інформаційні системи.
Тема 9. Пруденційний нагляд за діяльністю з управліннямайном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю та управління ризиками
Кількість годин - 2
Ризики професійної діяльності на фондовому ринку. Пруденційні нормативи діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Порядок розрахунку пруденційних показників діяльності з управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Внутрішня система запобігання та мінімізації впливу ризиків. Державний контроль у процесі здійснення пруденційного нагляду.
Лекційних та практичних занять - 40 год.
Поточна перевірка знань - 4 год.
Кваліфікаційний іспит - 8 год.
Загальна кількість - 52 год.
Додаток
СПЕЦІАЛІЗОВАНА ПРОГРАМА
навчання фахівців з питань адміністрування недержавних пенсійних фондів
Тема 1. Основні вимоги до здійснення діяльності недержавних пенсійних фондів та діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів
Кількість годин - 2
Державне регулювання діяльності із недержавного пенсійного забезпечення. Схема функціонування недержавного пенсійного фонду (далі - НПФ). Особливості НПФ як юридичної особи. Засновники НПФ, вкладники НПФ, учасники НПФ: поняття, загальні права та обов'язки. Види НПФ: характеристика, учасники та вкладники, засновники, особливості створення НПФ кожного виду. Послуги, що обов'язково надаються НПФ, та особи, які мають право їх надавати (адміністрування, управління активами, зберігання активів). Пов'язані особи. Пенсійні активи: поняття, порядок формування і використання. Законодавче регулювання діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів.
Тема 2. Взаємодія особи, яка здійснює адміністрування НПФ з органами управління НПФ та з іншими суб'єктами недержавного пенсійного забезпечення
Кількість годин - 4
Збори засновників НПФ: повноваження (компетенція), вимоги до порядку проведення. Вимоги до порядку скликання та проведення зборів засновників НПФ. Рада НПФ та її повноваження (компетенція). Засідання ради НПФ: вимоги до порядку скликання та проведення. Взаємодія особи, яка здійснює адміністрування НПФ (далі - адміністратора) з радою НПФ та засновниками НПФ. Забезпечення адміністратором діяльності ради НПФ та проведення зборів засновників НПФ.
Взаємодія адміністратора з вкладниками НПФ та учасниками НПФ. Пенсійний контракт: вимоги до змісту, порядку укладання, розірвання. Функції особи, що здійснює управління активами НПФ, та зберігача НПФ. Взаємодія особи, що здійснює управління активами НПФ, з адміністратором НПФ. Взаємодія зберігача НПФ з адміністратором НПФ.
Агентські послуги, що надаються недержавним пенсійним фондам. Вимоги до осіб, які надають агентські послуги. Реєстр осіб, які надають агентські послуги: вимоги до його змісту. Порядок взаємодії адміністратора НПФ з особами, які надають агентські послуги.
Тема 3. Загальні засади діяльності з адміністрування НПФ
Кількість годин - 6
Особи, які можуть провадити діяльність з адміністрування НПФ. Функції адміністратора. Вимоги до професійного адміністратора. Особливості провадження діяльності з адміністрування НПФ одноосібним засновником корпоративного НПФ. Особливості провадження діяльності з адміністрування НПФ компанією з управління активами. Вимоги до договору про адміністрування НПФ, його істотні умови. Оплата послуг з адміністрування НПФ. Порядок визначення витрат одноосібного засновника корпоративного НПФ на адміністрування такого фонду. Відповідальність адміністратора НПФ. Тимчасове призначення адміністратора НПФ. Адміністрування НПФ при ліквідації або реорганізації адміністратора НПФ.
Внутрішній аудит. Створення служби з внутрішнього аудиту адміністратора НПФ. Завдання та функції служби внутрішнього аудиту та/або внутрішнього аудитора.
Система фінансового моніторингу. Операції, що підлягають обов'язковому та/або внутрішньому фінансовому моніторингу. Організація фінансового моніторингу у діяльності адміністратора НПФ. Відповідальність за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу.
Тема 4. Ведення персоніфікованого обліку учасників недержавних пенсійних фондів
Кількість годин - 6
Структура системи персоніфікованого обліку учасників НПФ.
Порядок формування системи персоніфікованого обліку та актуалізації її інформації. Відкриття, ведення та закриття індивідуального пенсійного рахунку учасника НПФ.
Операції в системі персоніфікованого обліку: облік пенсійних внесків; облік інвестиційного прибутку (збитку); облік здійснення пенсійних виплат.
Передача інформації з системи персоніфікованого обліку в разі переведення пенсійних коштів учасника.
Надання інформації з системи персоніфікованого обліку учасникам НПФ. Виписка з індивідуального пенсійного рахунку учасника НПФ: вимоги до змісту та порядку видачі.
Особливості ведення персоніфікованого обліку відокремленим підрозділом адміністратора.
Збереження інформації системи персоніфікованого обліку та ведення архіву (облік архівних матеріалів).
Порядок передачі системи персоніфікованого обліку учасників НПФ.
Тема 5. Переведення коштів з НПФ та здійснення пенсійних виплат учасникам НПФ
Кількість годин - 2
Підстави для переведення пенсійних коштів з НПФ до іншого НПФ, банківської установи або страхової організації. Порядок визначення суми пенсійних коштів, які підлягають переведенню. Обчислення (визначення) розмірів витрат НПФ на переведення пенсійних коштів.
Порядок визначення пенсійного віку учасника НПФ та виду пенсійної виплати. Підстави та порядок здійснення одноразової пенсійної виплати. Пенсійна виплата на визначений строк: підстави виплати, методика розрахунку. Порядок визначення розміру пенсійних коштів, які перераховуються до страховика для оплати довічної пенсії учаснику НПФ. Здійснення пенсійної виплати спадкоємцям учасника НПФ.
Тема 6. Бухгалтерський облік, фінансові показники діяльності, звітність та аудит НПФ
Кількість годин - 2
Система бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні.
Звітність НПФ відповідно до МСФЗ. Ведення адміністратором бухгалтерського обліку діяльності НПФ. Витрати, пов'язані зі створенням та функціонуванням НПФ, джерела їх покриття. Облік пенсійних внесків. Облік інвестиційної діяльності НПФ. Облік та оцінка пенсійних активів НПФ. Порядок обчислення та обліку результатів діяльності НПФ. Розрахунок фінансового результату. Облік пенсійних виплат. Складання та подання фінансових звітів НПФ.
Фінансові показники діяльності НПФ. Методика розрахунку чистої вартості активів фонду. Методика розрахунку чистої вартості одиниці пенсійних активів.
Проведення аудиторських перевірок діяльності НПФ. Проведення аудиторських перевірок діяльності з адміністрування НПФ.
Тема 7. Оподаткування у сфері діяльності НПФ та діяльності з адміністрування НПФ
Кількість годин - 2
Податковий статус НПФ. Неприбуткова організація і її ознаки.
Особливості оподаткування внесків фізичних осіб до НПФ. Особливості оподаткування внесків вкладників-роботодавців до НПФ. Оподаткування виплат пенсій (здійснення пенсійних виплат) з НПФ.
Оподаткування діяльності з адміністрування НПФ.
Тема 8. Державне регулювання і контроль у системі недержавного пенсійного забезпечення
Кількість годин - 2
Основні напрями державного регулювання і контролю в сфері недержавного пенсійного забезпечення. Повноваження НКЦПФР щодо здійснення контролю за суб'єктами системи недержавного пенсійного забезпечення. Положення законодавства про захист економічної конкуренції в контексті діяльності НПФ. Державний контроль протидії "відмиванню" коштів, отриманих незаконним шляхом в контексті діяльності НПФ. Податковий контроль у сфері недержавного пенсійного забезпечення. Відповідальність за правопорушення у сфері недержавного пенсійного забезпечення.
Порядок розгляду уповноваженими особами справ про правопорушення та застосування санкцій. Оскарження постанов у справах про правопорушення у сфері недержавного пенсійного забезпечення.
Тема 9. Розкриття інформації про діяльність НПФ та звітність адміністратора НПФ
Кількість годин - 4
Порядок розкриття інформації про НПФ.
Вимоги до змісту адміністративних даних, які подаються адміністратором до НКЦПФР, та порядок їх складання (формування). Порядок надання до НКЦПФР адміністратором НПФ адміністративних даних про власну діяльність та про діяльність НПФ, щодо яких здійснюється адміністрування.
Вимоги до змісту звітності, яка подається адміністратором радам пенсійних фондів, з якими він уклав договори про адміністрування НПФ, та порядок її складання (формування). Порядок подання адміністратором звітності радам пенсійних фондів, з якими він уклав договори про адміністрування НПФ.
Оприлюднення інформації та реклама НПФ. Вимоги до складу інформації, яка підлягає оприлюдненню, про здійснювану НПФ діяльність із недержавного пенсійного забезпечення. Конфіденційна інформація НПФ. Періодичність та порядок опублікування інформації про здійснювану НПФ діяльність із недержавного пенсійного забезпечення. Вимоги до рекламних матеріалів НПФ. Порядок подання рекламних матеріалів на погодження до НКЦПФР.
Тема 10. Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів
Кількість годин - 6
Загальні вимоги до процедури отримання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з адміністрування НПФ. Порядок та умови видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з адміністрування НПФ, переоформлення ліцензії.
Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з адміністрування НПФ. Вимоги до професійного адміністратора при отриманні ліцензії на провадження діяльності з адміністрування НПФ. Вимоги до одноосібного засновника корпоративного НПФ при отриманні ліцензії на провадження діяльності з адміністрування НПФ. Вимоги до компанії з управління активами при отриманні ліцензії на провадження діяльності з адміністрування НПФ.
Вимоги до внутрішніх документів адміністратора. Вимоги до змісту внутрішнього положення про здійснення адміністрування пенсійних фондів.
Вимоги до технічного забезпечення та інформаційних систем для ведення персоніфікованого обліку учасників НПФ.
Документи, які подаються для отримання ліцензії на провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів юридичною особою, яка має намір надавати послуги з адміністрування НПФ (професійним адміністратором, компанією з управління активами та одноосібним засновником корпоративного НПФ). Порядок подання та розгляду документів для отримання ліцензії на провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів.
Вимоги до провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів відокремленими підрозділами адміністратора.
Підстави та процедура анулювання ліцензії. Порядок зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку (діяльності з адміністрування НПФ).
Державний контроль за дотриманням адміністратором Ліцензійних умов.
Вимоги НКЦПФР щодо сертифікації осіб, що здійснюють професійну діяльність з цінними паперами в Україні: умови проходження сертифікації; порядок подання та розгляд документів для отримання сертифіката; відмова у сертифікації; підстави та порядок анулювання сертифіката.
Тема 11. Інформаційні технології здійснення діяльності з адміністрування НПФ
Кількість годин - 2
Операційні системи, системи управління базами даних при здійсненні діяльності з адміністрування НПФ.
Довідники. Інформаційні ресурси. Використання програмних продуктів при здійсненні діяльності з адміністрування НПФ.
Використання Інтернет-технологій в діяльності з адміністрування НПФ.
Міжнародні інформаційні системи.
Тема 12. Пруденційний нагляд за діяльністю з адміністрування НПФ та управління ризиками
Кількість годин - 2
Ризики професійної діяльності на фондовому ринку. Пруденційні нормативи діяльності з адміністрування НПФ. Порядок розрахунку пруденційних показників діяльності з ад міністрування НПФ. Внутрішня система запобігання та мінімізації впливу ризиків. Державний контроль у процесі здійснення пруденційного нагляду.
Лекційних та практичних занять - 40 год.
Поточна перевірка знань - 4 год.
Кваліфікаційний іспит - 8 год.
Загальна кількість - 52 год.