НАЦІОНАЛЬНА АСОЦІАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РАДА АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.12.2021 N 137 |
Про внесення змін до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні та Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю
Рада адвокатів України, розглянувши лист Голови Ради адвокатів Миколаївської області Антипченка В. К. щодо надання роз'яснень, яким чином радам адвокатів регіонів та кваліфікаційно-дисциплінарним комісіям адвокатури регіонів застосовувати вимоги статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" в частині володіння українською мовою особою, яка має намір набути статус адвоката, та внесення відповідних змін до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні та Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в частині переліку документів, які надаються особами, які виявили бажання набути статус адвоката, звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно до пункту 11 частини 1 статті 9 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" адвокати зобов'язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків.
Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 2, 5, 6, 8, 11, 12, 14 - 16 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується документом про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону.
Рада адвокатів України враховуючи наведене, а також пропозиції Голови Ради адвокатів України Ізовітової Л. П. та Голови Ради адвокатів Волинської області Руденко Г. А. про внесення змін до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні та Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю; з урахуванням зауважень та доповнень членів Ради адвокатів України; керуючись статтею 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України,
вирішила:
1. Внести зміни та доповнення до Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затвердженого рішенням Ради адвокатів України N 270 від 17 грудня 2013 року, зі змінами (додаток N 1).
2. Внести зміни та доповнення до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого рішенням Ради адвокатів України N 80 від 01 червня 2018 року, зі змінами (додаток N 2).
3. Секретарю Ради адвокатів України про прийняте рішення повідомити заявника, ради адвокатів та кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів, а також розмістити його на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
Голова Ради адвокатів України | Л. П. Ізовітова |
Секретар Ради адвокатів України | І. В. Колесников |
Додаток N 1
до рішення Ради адвокатів України
15.12.2021 N 137
Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затверджений рішенням Ради адвокатів України N 270 від 17 грудня 2013 року (з наступними змінами)
1. У розділі 2 "Вимоги до особи, яка звертається із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту" доповнити пункт 2 підпунктом 8 наступного змісту:
"8) копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
Додаток N 2
до рішення Ради адвокатів України
15.12.2021 N 137
Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затверджене рішенням Ради адвокатів України N 80 від 01 червня 2018 року (з наступними змінами)
1. Пункт 5.8 статті 5 "Порядок організації та проходження стажування" доповнити підпунктом 5.8.7. наступного змісту:
"5.8.7. копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
2. Пункт 12.3 статті 12 "Звільнення від стажування" доповнити підпунктом 12.3.8 наступного змісту:
"12.3.8. копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
3. Пункт 12.4. статті 12 "Звільнення від стажування" доповнити підпунктом 12.4.8 наступного змісту:
"12.4.8. копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
4. Додаток 4 до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в частині переліку додатків доповнити пунктом 7 наступного змісту:
"7. Копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
5. Додаток 12 до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в частині переліку додатків доповнити пунктом 15 наступного змісту:
"15. Копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".
6. Додаток 13 до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в частині переліку додатків доповнити пунктом 8 наступного змісту:
"8. Копія документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови".