• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо правомірності вимог митних органів про підтвердження відповідності продукції при митному оформленні товарів, на які розроблено Технічні регламенти

Державна митна служба України  | Лист від 11.12.2009 № 29
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.12.2009
  • Номер: 29
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.12.2009
  • Номер: 29
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГРОМАДСЬКА РАДА ПРИ ДЕРЖАВНІЙ МИТНІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ
Л И С Т
11.12.2009 N 29
Міністру юстиції України
п. Оніщуку М.В.
Голові Державної митної
служби України
п. Макаренко А.В.
Щодо правомірності вимог митних органів про підтвердження відповідності продукції при митному оформленні товарів, на які розроблено Технічні регламенти
Шановний Миколо Васильовичу!
До Громадської ради при ДМСУ надійшло звернення від ТОВ "Будівельна компанія "Віра" щодо проблем, які виникли при митному оформленні ліфтів, які імпортуються на територію України.
У відповідності до вимог, які встановлені у листах ДМСУ від 25.11.2009 р. N 11/1-10.18/11390-ЕП "Щодо набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 N 465" та від 25.11.2009 р. N 11/6-10.18/11376-ЕП, роз'яснень Держспоживстандарту (листи від 05.11.2009 р. N 11505-1-4/17, від 08.12.2009 р. N 11/6-10.18/11848-ЕП) - підставою для митного оформлення продукції, яка ввозиться на митну територію України для реалізації та підпадає під дію Технічного регламенту, є декларація відповідності, зареєстрована в установленому порядку.
При цьому не береться до уваги те, що у відповідності до Статті 13 . Закону України N 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності здійснюється згідно Законом N 959-XII, Митним кодексом України, законами України про митне регулювання, Єдиним митним тарифом України та міжнародними договорами України.
Статтею 17 Закону N N 959-XII встановлено, що Перелік товарів, експорт (імпорт) яких через територію України забороняється, визначається виключно законами України, а контроль за виконанням вимог, що містяться в цій статті, покладається на митні органи України та центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики.
У своїх листах Державна митна служба посилається на вимоги та положення Законів України від 17.05.2001 N 2406-III "Про підтвердження відповідності"(Стаття 9) та від 12.05.1991, N 1023-XII "Про захист прав споживачів" (Стаття 14).
Закон України N 2406-III не містить прямої норми щодо питань митного регулювання й застосовний до імпорту товарів в Україні тільки у частині визначення термінів "постачальник" та "введення продукції в обіг", що надає можливість митним органам віднести також і цей закон до таких, що здійснюють митне регулювання.
---------------
введення продукції в обіг - виготовлення або ввезення на митну територію України продукції з наступною самостійною або опосередкованою її реалізацією на території України;
У той же час Стаття 9 Закону N 2406-III встановлює, що виробник чи постачальник також має право підтвердити відповідність продукції вимогам технічних регламентів іншими, ніж відповідність стандартам, шляхами, передбаченими цими регламентами.
Таким чином, можливо зробити висновок, що порядок підтвердження відповідності продукції повинен установлюватися безпосередньо у Технічних регламентах, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
---------------
технічний регламент - закон України або нормативно-правовий акт, прийнятий Кабінетом Міністрів України, у якому визначено характеристики продукції або пов'язані з нею процеси чи способи виробництва, а також вимоги до послуг, включаючи відповідні положення, дотримання яких обов'язкове. Він може також містити вимоги до термінології, позначок, пакування, маркування чи етикетування, які застосовуються до певної продукції, процесу чи способу виробництва;
Посилаючись на пункт 4 Статті 14 Закону України від 12.05.1991 N 1023-XII "Про захист прав споживачів" митні органи не беруть до уваги, що ж саме зазначено у Технічному регламенті й який орган уповноважено здійснювати контроль та на якому етапі.
Пункт 4 Закону N 1023-XII зазначає, що реалізація продукції (у тому числі імпортних товарів) без маркування національним знаком відповідності та/або без сертифіката відповідності чи декларації про відповідність забороняється.
---------------
20) реалізація - діяльність суб'єктів господарювання з продажу товарів (робіт, послуг);
З огляду на термін "реалізація", це стосується продажу товарів на внутрішньому ринку й не може бути застосовано до товарів, які імпортуються, тому що у відповідності Закону "Про зовнішньоекономічну діяльність": "Імпорт (імпорт товарів) - це купівля (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами".
Отже на момент митного оформлення імпортер (постачальник) виступає покупцем продукції, а не реалізує її.
Застосування абзацу 3 пункту 4 Статті 14 щодо підстав для митного оформлення імпорту товарів на територію України, на нашу думку, можливе тільки у тому разі, якщо Технічним регламентом чітко встановлюються обов'язкові вимоги щодо здійснення контролю з боку митних органів.
Наприклад, постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 р. N 465 затверджено Технічний регламент ліфтів. контроль за дотриманням його вимог покладено на Державний комітет з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, а у відповідності до пункту 5 Регламенту: "державний нагляд за безпекою ліфта здійснюється під час введення в експлуатацію та в процесі його експлуатації спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань нагляду за охороною праці" (Дозвіл додається).
В ситуації, яка склалася з ТОВ "Будівельна компанія "Віра" підтвердження відповідності не може бути здійснене на момент митного оформлення, оскільки, ліфти поставляються у розібраному стані й підтвердження відповідності може бути здійснено тільки після виконання інженерно-технічних робіт (установка, монтаж, налагодження тощо) на місці експлуатації.
Просимо надати вичерпні роз'яснення стосовно правомірності та/або умови застосування вимог Технічних регламентів при митному оформленні продукції, якість якої повинна підтверджуватися Деклараціями про відповідність.
Додаток: Лист ТОВ "Будівельна компанія "Віра" N 1101 від 08.12.2009;
Дякуємо за співпрацю.
З повагою,
Голова Громадської ради
при Державній митній
Службі України



С.І.Трусов
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua
( лист ТОВ "Будівельна компанія "Віра" не наводиться )