• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання роз’яснень (стосовно тарифів на електричну енергію для населення)

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики | Лист від 27.12.2012 № 8361/13/47-12
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.12.2012
  • Номер: 8361/13/47-12
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.12.2012
  • Номер: 8361/13/47-12
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ
РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ ЕНЕРГЕТИКИ
ЛИСТ
27.12.2012 № 8361/13/47-12
Державне підприємство
"Державне управління
комплексного забезпечення"
м. Київ
Щодо надання роз’яснень
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, (далі - НКРЕ) розглянула лист ДП "Державне управління комплексного забезпечення" від 15.11.2012 щодо тарифів на електричну енергію для населення та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 1.6. Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню (далі - Тарифи на електроенергію), затверджених постановою НКРЕ від 23.04.2012 № 497 (із змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.04.2012 № 598/20911, населенню, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об'єднане шляхом створення юридичної особи, крім гуртожитків, електроенергія відпускається за тарифом 36,48 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ).
Відповідно до пункту 1.9. Тарифів на електроенергію населенню , яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи, і проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу), обладнаних кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості), крім гуртожитків, електроенергія відпускається за тарифом 28,02 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ).
Тобто, садове товариство (дачний, дачно-будівельний кооператив, гаражно-будівельний кооператив), як юридична особа, при встановленні розрахункового засобу обліку на межі розподілу балансової належності електромереж розраховується з енергопостачальною компанією за тарифом 36,48 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ); у разі обладнання житлових будинків кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками за тарифом 28,02 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ).
Однак, у разі встановлення розрахункового засобу обліку не на межі розподілу балансової належності електромереж значення обсягу електричної енергії, визначеного за показами такого засобу обліку, приводиться до відповідної межі балансової належності електромереж, а саме, втрати електричної енергії на ділянці мережі від точки обліку до точки вимірювання відносяться на рахунок організації, на балансі якої перебуває зазначена ділянка мережі, а порядок визначення (розрахунковим шляхом) технологічних втрат електричної енергії в мережах на ділянці від місця встановлення розрахункових засобів обліку до межі балансової належності зазначається в договорі (пункт 6.25 Правил користування електричною енергією , затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (далі - Правила)).
Тобто, садове товариство як юридична особа при встановленні розрахункового засобу обліку не на межі розподілу балансової належності електромереж розраховується з енергопостачальною компанією за тарифом 36,48 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ) (28,02 коп. за 1 кВт·год (з ПДВ) у разі обладнання житлових будинків кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками), а обсяг електроенергії, який зафіксував прилад обліку, та обсяг втрат електричної енергії на ділянці мережі від точки обліку до точки вимірювання, порядок визначення яких зазначається в договорі.
Стосовно прийняття на баланс енергопостачальною компанією електричних мереж садового товариства
Особливості постачання електричної енергії для садових товариств (дачних, дачно-будівельних кооперативів, гаражно-будівельних кооперативів) визначені розділом 12 Правил .
Так, пунктом 12.4 Правил встановлено, що утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту (у т.ч. садових товариств, дачних, дачно-будівельних кооперативів, гаражно-будівельних кооперативів) регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Згідно з пунктом 12.17 Правил електроустановки (технологічні електричні мережі) населеного пункту, технічний стан яких відповідає вимогам нормативно-технічних документів, можуть бути у встановленому законодавством України порядку передані в господарське відання іншому суб’єкту господарювання, у тому числі електропередавальній організації.
Частиною 1 статті 67 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів, укладених сторонами за взаємною згодою із визначенням в них істотних умов.
Отже, якщо садове товариство (дачний, дачно-будівельний кооператив, гаражно-будівельний кооператив) власник технологічних електричних мереж, не може здійснювати самостійно з додержанням вимог законодавства експлуатацію мереж, він має право передати їх електропередавальній організації у власність або користування за відповідним договором. В свою чергу електропередавальна організація, за умови її згоди, має право прийняти пропозицію укласти такий договір.
В інший спосіб, члени садового товариства можуть прийняти рішення про відчуження або розпорядження свого майна, а саме ліній електропередач на користь територіальної громади, так як у відповідності до статті 134 ГКУ власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, а також має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать ГКУ та закону. Тобто, відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками будуть регулюватися Правилами користування електричною енергією для населення , затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 № 1357 (далі - ПКЕЕН).
Положеннями пункту 3 ПКЕЕН визначено, що споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1 до Правил) та укладається на три роки. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, об'єкти якого розташовані на цій території, в укладенні договору про користування електричною енергією.
Таким чином, за умови наявності окремих приладів обліку споживання електроенергії та наявності договорів на користування електричною енергією з енергопостачальною компанією оплата спожитої електроенергії мешканцями садового товариства (дачного, дачно-будівельного кооперативу, гаражно-будівельного кооперативу) здійснюється безпосередньо з енергопостачальною компанією відповідно до пунктів 1.1-1.4 Тарифів на електроенергію .
Отже, порушені у листі питання мають вирішуватися з урахуванням вищенаведених вимог нормативно-правових актів України.
Член КомісіїК. Теличко